In APULIË dragen de huizen mysterieuze punthoeden In GOMS loopt toerisme nog niet op zevenmijlslaarzen JOEGOSLAVIË moet de klap in 1983 te boven komen Italië vacht veel van 1983 Het toerisme in Italië is een diepe inzinking te boven gekomen nu zo wel de Rode Brigade als de lire zich koest hou den en de prijzen weer op een aanvaardbaar ni-, veau zijn gekomen. Uit de reisprogramma's zou men kunnen opmaken, dat 1983 een topjaar be looft te worden. De stroom vanuit Neder land kwam vorig jaar al weer op gang. Interhome illustreert dit herstel met 82 procent meer boekingen voor vakantiewo ningen en hotels in Italië. Veel informatie kan men putten uit de fraaie brochure „Tot ziens in Italië", 132 pa gina's, gratis verkrijgbaar bij het Verkeersbureau in Am sterdam. Automobilisten zijn ook altijd vol lof over de gids „A trip to Italy", waar van nu al een miljoen exem plaren zijn verspreid. Bijna 90 procent van de vakantie gangers uit ons land maakt de reis op eigen houtje. Au tomobilisten krijgen ook in 1983 weer reductie op benzi ne en toltarieven. Men doet er goed aan om ook eens te informeren naar de zeer goedkope mogelijkheden om Italië per trein te verken nen. Eenmaal in Italië kan men voor zo'n drie rijksdaal ders per dag maar raak spo ren en alle kunststeden be zoeken. Dagelijks vertrekken vanuit ons land de Rivièra Express en de Holland-Italië Ex press. Opvallend is, dat zo veel toeristen hun vakantie willen doorbrengen op een Italiaanse boerderij. Om hen van advies te dienen is in Amsterdam zelfs de speciale afdeling „Vakanties in het groen" aan het werk gegaan. Zeer veel reisorganisaties hebben dit land op het pro gramma, met keus uit alle vervoermiddelen en zeer veel bestemmingen, waaron der populaire als de stad Florence, waar vorig jaar bijna 10 miljoen vreemdelin gen geteld werden. „Al Ita lia" biedt nu een jet-drive programma aan voor men sen die zo uit het vliegtuig in een huurauto willen stap- ^oor wie Rome wil verken nen zijn er drie- tot acht daagse vliegvakanties onder de naam „Intermezzo Rome", met keus uit negen centraal gelegen hotels. Een van de gewesten die men in 1983 wat meer onder de aandacht wil brengen is Puglia (Apulië), het schierei land dat op de kaart de hak van de Italiaanse laars vormt. Het toerisme levert daar ontelbare doortrekkers op, die zich naar Brindisi spoeden om daar de boot te nemen naar Griekenland. Cultuur Zij rijden veel moois voorbij. Boven de olijfboomgaarden met hun zee van grijs-groen gebladerte, verheffen zich kathedralen, zoals men ze nergens elders te zien krijgt. De Apulische architectuur heeft een stempel gedrukt op tal van andere bouwstij len. De ornamentiek van deze vaak oeroude kerken omvat dieren en andere we zens uit een zeer oude, soms Arabische cultuur. Alles ziet grijs van ouderdom in Apu- lië. De archeologie heeft er heel wat aan de oppervlakte ge bracht, dat stof geeft tot overpeinzing. Schrik en ont steltenis echter zaaien drie reusachtige vitrines in de basiliek van Otronto. Als een koster de luiken heeft geopend, worden tientallen schedels en beenderen zicht baar, keurig opgestapeld achter het glas. Zo eert het stadje de martelaren, die hier in 1480 door de Turken zijn vermoord. De steen waarop deze 560 christenen onthoofd werden staat als een stille getuige in de kapel. In dezelfde kerk ligt een van de mooiste vloe ren ter wereld, een reusach tig mozaïek vol mystiek en mythologie uit de 12e eeuw. Zo biedt Apulië ongekende mogelijkheden voor een cul turele reis, bijvoorbeeld naar het fascinerende Lecce, be kend als het Florence van het zuiden, een stad vol ba rokke pracht. Zelfs de grote steden, uitge groeid tot rumoerige indus triecentra (Bari, Taronto) hebben hun reservaten in de vorm van oude kernen, waar de tijd al eeuwen heeft stil gestaan. Niet ten onrech te wordt Apulië wel eens de landstreek genoemd, waarin nimmer een einde zal ko men aan het „stenen tijd perk". De beschaving is er ontbloeid aan velerlei ge steente. Men vindt er nog dolmen, menhirs, holen en wonderbaarlijke grotten zo als die van Castellana, met de „Grotto Bianca", volgens 250 deskundigen, die hier onlangs op excursie waren, de mooiste spelonk ter we reld. Steen Het Castel del Monte verheft zich als een achthoekige kroon op een heuvel, al sinds het jaar 1240. Muurtjes trekken door de wijngaar den en onder de amandelbo men hun grillige sporen en op een andere berg roept het vermaarde, spierwitte stadje Osturi de toeristen een wel kom toe. Maar niets wat van steen gemaakt is kan zich meten met de „trulli", die hier tussen de Adriatische en de Ionische Zee bij dui zenden het landschap stoffe ren. Wie ze voor het eerst Italië in het kort Koers: 10.000 lire is f 21,-. Prijsstijging 1983: circa 7 procent. Prijzen: superbenzine 1165 lire. Reductie voor toeristen. 160 liter super f 292,-., espresso 400 lire, flesje bier 600 lire. Vakantiegangers 1982: 35 miljoen. Percentage Nederlanders 3 procent. Verwachtingen 1983: 37 miljoen, percentage Nederlanders 3 procent. Favoriete gewesten: Italiaanse Rivièra, Italiaanse Meren, speciaal Gardameer, Adriatische Rivièra, Rome, Florence, Venetië, Napels. Minder druk bezocht: Sicilië, Sardinië en aan de Adriatische kust het gedeelte tussen Pesaro en Pescara. Reisgidsen: Er zijn geen gidsen die een totaalbeeld geven van Italië, wel tientallen over steden en gewesten. Adres voor informatie: Italiaans Verkeersbureau ENIT, Stadhouderskade 103, 1073 AW Amsterdam, telefoon 020 - 733264, telex 16695. ziet, waant zich temidden van een verzameling kralen in Afrika, tenten van steen. De daken van deze huizen, schuren en zelfs enkele ker ken bestaan uit brokken na tuursteen, ongevoegd opge stapeld in de vorm van een kegel, zonder gebruik van specie dus. Deze conische hoeden heb ben al veel onderzoekers het hoofd op hol gebracht. De oeroude bouwwijze zou weer zijn toegepast om een snelle afbraak en wederopbouw mogelijk te maken, als in de 17e eeuw de koninklijke be lastinggaarders hun tol kwa men opeisen. Waar zij ook vandaan komen, de „trulli" hebben dit gewest wereld vermaardheid gegeven. Bae deker kent 2 sterren toe aan de „Zona dei Trulli", een toeristische route van circa 100 km, waarop men duizen den van deze dakconstruc ties te zien krijgt. Alberobello wordt de meest ongewone stad van het wes telijk halfrond genoemd, dank zij de „Zona Monu mentale", een beschermde stadswijk met straten vol (in totaal meer dan 1000) trulli. Het wemelt er dan ook van de toeristen. Zelfs de kerk draagt twee van deze punt hoeden en men kan er het moede hoofd ter ruste leg gen in een hotel genaamd „Dei Trulli". jasn Zwitserland staat reeds zo lang bekend als een dure vakantiebestem ming, dat de prijzen er alleen maar mee kun nen vallen. De koersverhoudingen ten opzichte van de gulden zien er nu wat beter uit en de prijsstijgingen zullen ner gens de vijf procent te boven gaan, zo verwacht de direc teur van het Zwitsers Ver keersbureau in Amsterdam, Chris Zöbeli. De kosten voor een vakantie zijn sterk afhankelijk van het oord waar men verblijft en de accommodatie. Er wordt in Zwitserland veel meer gekampeerd dan men gewoonlijk denkt, onder meer op een van de grootste campings in Europa. Men kan er belangrijke reducties bedingen op het openbaar vervoer. En vopr de rest berusten de Zwitsers in hun duurte-ima- go, met de conclusie, dat zij als het klassieke vakantie land van Europa nu eenmaal een kwaliteit bieden, die de wat hogere prijzen recht vaardigt. Wie geïnformeerd wil worden over de door gaans zeer comfortabele on derkomens, kan bij genoemd bureau de hotelgids voor 1983 aanvragen. Deze „Schweizer Hotelführer" be vat 3000 adressen en veel in formatie. Men heeft veel mensen op de been gebracht met het „Wandeljaar 1982", voldoen de om dit thema te handha ven en bijvoorbeeld voet tochten langs de „Suonen" in Wallis aan te bevelen. Deze trajecten lopen langs de deels eeuwenoude, kunst matige waterlopen in het ge bergte, soms gemaakt van boomstammen. Dank zij deze Suonen heeft men de in Wallis veel voorkomende droogteperioden kunnen overleven. De indrukwekkende con structies vormen een erf goed dat terecht onder de aandacht wordt gebracht, in combinatie met de voetpa den waarvan Zwitserland er zo veel in de aanbieding heeft (gezamenlijke lengte van 50.000 kilometer). Wal lis, het zuidelijke en zonnige gewest, staat in 1983 toch sterk in de belangstelling, dank zij onder meer de inge bruikstelling van de Furka- tunnel. Deze maakte een einde aan het betrekkelijke isolement van Goms, een ge bied waar het toerisme nog niet met zevenmijlslaarzen doorheen loopt. Men ziet er geen kolossale apparte mentscomplexen en een ge ring aantal liften en banen. Barok Zodra hij ontsprongen is aan zijn machtige en beroemde gletsjer, gaat de Rhöne hup pelend op weg naar het dal dat zijn naam draagt. Zestien zeer oude en bedaagde Gom- ser dorpjes verwelkomen de stroom, die hier begint aan de loopbaan van 860 kilome ter naar de Middellandse Zee. Oberwald en Nieder- wald begrenzen dit snoer van nederzettingen, ooit om schreven als één groot open luchtmuseum, gewijd aan de barok. Zwitserland kan nergens méér door de zon geblakerd zijn dan in dit deel van Wal lis, grenzend aan Italië en Tessin. Zowel de houten hui zen, Spychers en Stadel (schuren), zagerijen, als de bewoners zien er uit, of ze even zijn aangebraden bo ven een houtvuurtje. Aan deze donkerbruine ambiance ontbloeit de pracht van ba rok en rococo zo onstuimig, dat men zich afvraagt, waar het eenvoudige Goms al deze kunstschatten (de regi stratie vermeldt er 2000) vandaan haalt. Zoveel talent kon zich in de uithoek van het Rhönedal slechts ontplooien, in combi natie met een grote econo mische en politieke macht. Een uiterst doortastend volkje beleefde ooit de va riatie op een gouden eeuw. Goms was de bakermat voor maar liefst een dozijn Zwit serse bisschoppen en zeven tien „Landeshauptmënner", gezwegen van de vele kun stenaars. Elk dorpje pronkt wel met een hoogbegaafde inwoner van weleer, of dat nu kardi naal Matthaus Schiner is, ge boren in 1470 te Mühlebach, of een Von Kalbermatten uit Reckingen, waar deze in vloedrijke familie de toon aangaf. De vreemdeling kan hier deelnemen aan een puzzel- tocht naar beroemdheden. In Blitzingen (123 inwoners) zal men hem terstond vertel len, dat daar de wieg van hotelkoning Alexander Sei- ler heeft gestaan, die Zer- matt vermaard maakte als een paradijs voor miljonairs. Niederwald kan het nog sterker vertellen, als geboor tedorp van Cesar Ritz, wiens hotelpaleizen in Europa en ver daarbuiten nu nog een begrip zijn. Goms stelt zich nu tevreden met een nostalgische terug blik op perioden als na 1650, toen hier zeventig kerken en kapellen werden gebouwd. Ze zijn grotendeels gespaard gebleven, alle noodlottige branden, oorlogen, lawines en watervloeden ten spijt. Obergesteln, meermalen van de aardbodem weggevaagd, treurt nog om de 84 slachtof fers van zo'n natuurramp in 1720. „O Gott, erbarme dich der armen Seelen in diesem Grab". Na een gruwelijke brand in 1868 heeft men daar geen ri sico's meer genomen maar uitsluitend stenen huizen ge bouwd. Voor de rest zweert Goms nog bij dat donker bruine hout, eer bewijzend aan de Allerhoogste met pronkstukken uit de barok- Zwitserland in het kort Koers: Zw.fr. circa 1,30; Prijsstijging 1983: max. 0 tot 5 procent, binnenlands prijspeil; Prijzen: superbenzine 1,30, geen reductie, maar alle Zwitserse autosnelwegen en tunnels zijn gratis, koffie (met melk) 1,75, flesje bier 1,25 in winkel (5.8 dl.) 1,40 in restaurant (3 dl.); Aantal vakantiegangers 1982: 76 miljoen overnachtingen Zwitsers en buitenlanders (schatting). Van 38 miljoen overnachtingen buitenlanders circa 11 procent uit Nederland; Verwachtingen 1983: min. 3 tot max. 5 procent buitenlanders, percentage Nederlanders ongewijzigd; Favoriete Kantons: Wallis, Berner Oberland, Tessin en Graubunden; Minder druk bezocht: Oost- Zwitserland, merengebied West-Zwitserland, Zwitserse Jura, wandelgebieden diverse bergdalen; Reisgidsen: Groot assortiment. Keuze hangt af van reisdoel enz.; Adres voor informatie: Zwitsers Verkeersbureau, Koningsplein 11, 1017 BB Amsterdam, telefoon 020- 222033, telex: 13339. tijd, als het wonderbaarlijke hoogaltaar in de kerk van Munster; met fraai bewerkte orgels en plafonds, smeed werk en beelden in kerken en kapellen. De dorpen zijn nog net zo mooi als op de dag, dat Goe the zich hier verbaasde over deze cultuurhistorische erfe nis, te meer omdat balkons vol geraniums en welluiden de koeiebellen hun aandeel leveren in de idylle. Lang laufers en wandelaars ge nieten hier van die fascine rende combinatie tussen na tuur, geschiedenis en kunst. Men is er beslist niet van plan zich door een nieuwe lawine van toeristen te laten overrompelen. Goms kan het meesterschap van weleer alleen maar veilig stellen door het toerisme binnen de perken te houden. Spinster met kleinzoon in het binnenland van Joegoslavië. Een van de dozijnen, vaak gigantische monumenten, die her inneren aan de strijd van Tito's partizanen tegen de Duitsers. Petar Bojkovsky, direc teur van het Joegosla- visch Verkeersbureau in Amsterdam had het zo mooi opgebouwd. Te meer misschien, omdat hij in het ongeëvenaarde tijdsbestek van een half jaar onze taal al aardig onder de knie had. Nu neemt hij binnenkort af scheid onder wat min der florissante omstan digheden. Het toerisme naar Joegoslavië heeft vorig jaar een lelijke knauw gekregen. Men spreekt, wat ons land betreft, over een terug gang met zo'n dertig procent! Wellicht zal Serajewo, waar in 1984 de Olympische Win terspelen worden gehouden, reeds dit jaar voor een nieu we stimulans zorgen. Nadat 1981 nog een toename van 26 procent Nederlandse va kantiegangers te zien had gegeven, ging het opeens mis. Ernstige valutaproble men, prijsstijgingen, een sterke inflatie, energie- schaarste en andere tegen slagen wierpen een schaduw' over de statistieken, die ge waagden van de bijna 400.000 bezoekers uit ons land en hun 2,5 miljoen overnachtingen. Een devaluatie van de dinar met 20 procent, eind oktober j.l. kan deze achteruitgang wellicht een halt toeroepen. Zoals gewoonlijk krijgen toeristen reductie op de schaarse en dure benzine. Het zijn vanouds automobi listen, die naar Joegoslavië trekken. De reisorganisato ren brengen er ook heel wat Nederlanders heen en sinds kort is ook de Joegoslavische touroperator „Phoenix" met aanbiedingen op deze markt. Bruiloft Er kan geput worden uit een flink reservoir van vakan tiegangers met een zwak voor dit land. Die liefde da teert niet van vandaag of gisteren. A. den Doolaard heeft met romans als „De bruiloft der zeven zigeu ners" veel medeburgers ge ïnspireerd om bijvoorbeeld het Meer van Ohrid te gaan bezoeken. Nadien heeft Joe goslavië zich ontwikkeld tot een paradijs voor ontdek kingsreizigers in de soms nog vrij primitieve republie ken. Het kostte veel moeite om de bevolking vertrouwd te maken met het toerisme en personeel op te leiden voor de horecabedrijven. Zelfs nu moet men onderweg vaak nog enig ongerief, vooral op sanitair gebied, voor lief ne men als men van klooster naar klooster reist, op weg is naar druipsteengrotten, de stallen van Lippizaners of het gebergte van Montene gro. Ook zeer comfortabele hotels hebben soms hun ge breken. Er is intussen veel verbeterd en aan de service kan het niet liggen, dat deze volksre publiek opeens zo uit de gra tie is geraakt. Dat spoedig herstel mogelijk is bewijst Italië, dat een korte depres sie al weer te boven schijnt te komen. Partizanen Steden als Dubrovnik treft men nu eenmaal alleen in Joegoslavië aan. Stichting 55+ Reizen brengt elk jaar meer overwinteraars naar het eiland Hvar. Veel Ne derlanders gaan niet veel verder dan Istrië aan de Adriatische Zee, niet al te ver van de grens, waar zij veel faciliteiten vinden, zij het dat grote zandstranden hier ontbreken. De kust zorgt voor tal van alternatie ven en aan excursies is geen gebrek. Zelfs dagtochten naar Venetië behoren hier tot de mogelijkheden. Veel belangstelling tonen landgenoten voor de partiza- nenroutes. Zij voeren langs dozijnen plaatsen, waar dit volk gestreden en geleden heeft tijdens de Duitse bezet ting. Daarvan getuigen gi gantische monumenten, mu sea, slagvelden, grotten en andere herinneringen. In 1983 staan weer veel her denkingen op het program ma. Het zal dan op tal van plaatsen veertig jaar geleden zijn, dat er dingen gebeur den, die nooit vergeten mo gen worden. Joegoslavië in het kort Koers: (in Nederland) 100 dinar is 4,50. Koers in Joegoslavië: 23 dinar voor f 1,-. Recente devaluatie 16 procent. Prijsstijging 1983: Accommodatie enzovoort tot vijf procent, levensonderhoud tot maximaal 10 procent Prijzen: superbenzine 1,79; voor toeristen 1,61 (reductie van 10 procent), espresso 25 tot 35 dinar, flesje bier in winkel 15 dinar, in restaurant 35. Vakantiegangers 1982: (over eerste negen maanden) 5.450.000. Aantal Nederlanders: (over eerste negen maanden) 271.000. Verwachtingen 1983: Groei van toerisme, meer Nederlanders dan vorig jaar. Favoriete gewesten: Istrië, Ohrid, Dubrovnik. Minder druk bezocht: het binnenland, Bosnië, Servië, Montenegro, delen van Kroatië. Reisgids: ANWB, e.a., waaronder Dominicus. Adres voor informatie: Joegoslavisch Verkeersbureau, Vijzelstraat 4, 1017 HK, Amsterdam, telefoon 020- 220483/84.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 27