OOSTENRIJK is een feest In TIROL steeds meer wintersport in de zomer f ANWB zet alle gletsjers op rijtje m Miljoenen overnach tingen in DUITSLAND £eidócQowumt ZATERDAG 29 JANUARI lp 4 Nieuwe rage jaren tachtig „Oostenrijk Feest", dit thema zal in 1983 het toerisme gaan beheersen in een bergwereld, waar de Nederlanders tien miljoen overnachtingen op hun naam brengen. alle sneeuwbestemmingen, waar wij ons heil zoeken en in de zomer is het na Duits land en Frankrijk derde op de ranglijst van onze buiten landse vakanties. Kan het feestelijke motto dit aantal nog doen toenemen? Er wordt een hele krant ge wijd aan deze opzet (gratis Nog niet zo lang geleden werden ze voor gek ver klaard, mensen die met een lading ski's op het dak hun zomervakantie tegemoet reden. Tussen april en november waagden alleen profes- sionals-in-training zich op de moeilijk toeganke lijke gletsjers en een handjevol malloten, soms slechts gekleed in zwembroek of bikini. Documentatie over het zomerskiën is verkrijgbaar bij de verkeersbureaus van de betrokken landen, alle geves tigd in Amsterdam, namelijk Frank rijk, Italië, Noorwegen (het kleinste aanbod met drie gebieden), Oostenrijk en Zwitserland. De ANWB heeft alle mogelijkheden in to taal bijna veertig op een rijtje gezet in de brochure „Zomerskigebieden Europa", een voor de leden gratis uitgave, verkrijg baar op de kantoren. Uit de omschrijvingen blijkt, dat er maar weinig „Gansjahresskige- bieten" zijn, waar werkelijk 365 dagen per jaar deze sport beoefend kan worden. De meeste lokaties zijn 's winters zo onherberg zaam en gevaarlijk (lawines), dat ze voor skiërs gesloten blijven. In de gewesten waar 's zomers al veel gasten komen of men hun aantal wil vergroten, wordt het sterkst gehamerd op de mogelijk heden voor dit vaak letterlijk adembene mende avontuur. verkrijgbaar bij het ver keersbureau in Amsterdam) waaruit opnieuw zal blijken, hoe vindingrijk de Oosten rijkers zijn in het bedenken van activiteiten. Zij verstaan de kunst met een in te haken op „trends" en waren bijvoorbeeld de eersten, die vakanties aanbo den op biodynamische hoe ven, waar de boer onbespo ten appels plukt en zijn ei gen brood bakt. Gevoelige, nostalgische snaren, het heimwee naar de oude am bachtelijkheid, de vakantie als bezigheidstherapie en noem maar op, de Oosten rijkse toeristenindustrie weet er alles van. En nu moet er dus feest ge vierd worden. Men bedoelt daar eigenlijk mee, dat va kantie in dit land één groot feest is. Nog een wenk voor kam peerders: alle campings zijn in kaart gebracht met adres, telefoonnummers van VVV's, enzovoort. Ook die kaart is gratis verkrijgbaar. Deze opvatting behoort tot het verleden. Wat eens erva ren werd als „tegennatuur lijk", is een nieuwe sensatie geworden voor tienduizen den zomergasten in de Al pen: zomerski. „Dein Traum wird Wirklichkeit", zingen de jodelaars in Tirol. Dit ge west, toch al uit de voegen barstend van het toerisme, heeft qua oppervlakte de sterkste concentratie van ge bieden, waar men 's zomers deze sport kan beoefenen. Men kan al terecht in het Kaunertal, Oetztal, Stubaital en Zillertal en thans wordt, zoals wij reeds eerder mel den, een arctische wereld boven het Pitztal stormrijp gemaakt voor de nieuwe rage. Daar is het de Mittel- bergferner die er aan gelo ven moet, een verijsde en ook in de hondsdagen met sneeuw bedekte wildernis. Op de flanken van Tirols hoogste berg, de Wildspitze (3774 meter), trotseerden bouwvakkers afgelopen zo mer in ploegendienst de ele menten. Isolement Hun loon telt mee voor de investering van in totaal 280 miljoen Oostenrijkse Schil ling (40 miljoen gulden), die het nog vrij stille en roman tische dal direct weer nieu we energie moet geven. Tot voor kort leefden de boeren er in een bijna volslagen iso lement. Toeristen kwamen niet veel verder dan halver wege deze 35 kilometer lan- ge kloof in het gebergte, met uitzondering van de volhar dende bergbeklimmers. Later heeft deze penetratie zich voortgezet tot waar de weg doodloopt op machtige bergreuzen, maar van mas satoerisme is nog geen spra ke, getuige bijvoorbeeld het aantal van slechts 14 skilif ten. Straks zullen jaarlijks tienduizenden mensen door de schilderachtige dorpjes rijden, op weg naar een toe gangspoort die hun schier hemelse verrukkingen be looft, daarboven, „waar het licht helder is als op de eer ste scheppingsdag". Deze „poort" zal bestaan uit een vier kilometer lange, sterk hellende tunnel met een tandradbaantje, op weg naar het bergstation. Een gigantische boorcombi- natie, bemand met deskun digen, is spoorloos in het graniet verdwenen als de worm in het klokhuis van een appel. Deze technologi sche slang ter lengte van 200 meter moet er mede voor zorgen, dat in de herfst van 1983 de tunnel klaar is en het vijfde zomerskigebied van Tirol geopend kan wor den. Dan zullen de „Sonnenhun- grigen" keus kunnen maken uit tal van sleep- en stoel- tjesliften, met als hoogste be stemming een niveau van Wandelen in de bergen blijft een favoriete bezigheid voor de mensen, die er 's zomers op vakantie gaan. 3.472 meter, er komt een gletsjerrestaurant en bene den, bij het dorpje Mandar- fen, een dalstation met par keerplaats. Een dagje skiën zal hier straks zo'n 35 tot 40 gulden gaan kosten. Wildernis In de andere dalen van Tirol kan men al gadeslaan, hoe men tegemoet komt aan de gasten, die ook 's zomers groots en meeslepend willen genieten van de skisport. Een als door titanen ontslo ten wildernis van ijs en sneeuw boven Solden (Oetz tal) steelt de show. Het ge bied meet 20 vierkante kilo meter. Europa's hoogste au totunnel verbindt er twee gletsjers en de banen hebben een topcapaciteit van 13.000 personen per uur. Het Kaunertal is in 1980 verrijkt met een nieuwe „Gletscher Panorama Stras- ze" (tolgeld voor een perso nenauto 20,-), die nu druk wordt bereden, ook door toe- ringcafcs. In het gletsjerres taurant treft men niet alleen skiërs aan. Zij aantal overtroffen door va kantiegangers, die op deze hoogte (2.750 meter) een consumptie nuttigen, terwijl de Gepatschferner, de groot ste gletsjer van Oostenrijk, zijn tien kilometer lange ijs- tong naar hen uitsteekt. Desgewenst voeren hyper moderne stoeltjesliften hen naar een hoogte, waar ook zij ontstijgen aan de alle daagsheid van hun bestaan. Wie raakt niet in vervoering als hij de stilte hoort suizen boven dit witte oerland- schap? Zo zal het straks ook wel gaan in het Pitztal. De geldschieters willen hun 40 miljoen terugverdienen. Door berg en dal klinkt reeds het hoorngeschal van de superlatieven, waarmee zij zich in de steeds heftiger wordende concurrentiestrijd storten. Ongehinderd door de weers omstandigheden kruipt de slang naar boven, in een tempo van 30 tot 40 meter per etmaal en zodra het zo mer wordt, gaan de bouw vakkers daarboven hun werkzaamheden voortzetten. Wie nog genieten wil van de betrekkelijke rust in het Pitztal, vóór „Dat Tolle Zo- merskivergnugen" onver biddelijk toeslaat, moet zich haasten. Oostenrijk in het kort Koers: 1 Osh. is circa cent. Prijsstijging 1983: 5 procent. Prijzen: superbenzine 10,60 Sh., espresso: flesje bier: 1,80 Vakantiegangers 198 miljoen. Aantal Nederlander: 800.000. Verwachtingen 1983: ongeveer stabiel, percentage Nederland j idem. Favoriete gewesten: j Tirol, Karinthië, Salzburgerland. j Minder druk bezocht Stiermarken, Nieder-I Österreich, Burgelandl Reisgidsen: voor hee| Oostenrijk: ANWB-gil ruime keus uit deelgil Adres voor informal Oostenrijks Verkeersbureau, Singl 464, 1017 AW AmsterJ telefoon 020-255933. j HOTEL WINT HET VAN CAMPING Wat is er de oorzaak van, dat Nederlandse vakantiegangers in de Duitse Bondsrepubliek vijf miljoen nachten doorbrengen in hotel bedden en nog niet de helft daarvan op kam peerterreinen? In eigen land en vele andere is men jaloers op dit ver schijnsel. Dr. H. Kettel- hake, directeur van het Duits Reis Informatiebu reau in Amsterdam, heeft er een duidelijke verklaring voor. Hotelovernachtingen in zijn vaderland zijn goedkoper dan waar ook. Het zijn voor namelijk de eenvoudige pen sions en boerderijen, waar onze landgenoten tussen de lakens kruipen, soms voor slechts DM 13 inclusief ont- 'bijt. De Gasthof, een logies- vorm die het mnidden houdt tussen hotel en pension, is bijzonder populair. Het kan een soort dorpsherberg zijn (het woord is niet te verta len), gedreven door de slager en voorzien van een aantal kraakheldere slaapkamers. Prijsbewust Volledig pension biedt zo'n waard vaak aan voor min der dan DM 30 per dag, in Sauerland bijvoorbeeld al vanaf DM 23. Ook boerde rijen zakken vaak onder de DM 25. Het thema „Wees prijsbewust, ga met vakantie naar de bondsrepubliek Duitsland" slaat ook op de lagere kosten voor levenson derhoud, maaltijden, e.d. in- het buurland. Men dankt de positie van leidinggevende natie voor de Nederlandse vakantieganger (samen met Frankrijk) voorts aan facto ren als de korte afstand naar veel bestemmingen, de taal verwantschap, enzovoort. Vóór de oorlog waren de Rijnreisjes in ons land bij zonder populair, nu is het Zwarte Woud lijstaanvoer der van de honderden re gio's waar men graag toeris ten ontvangt. Maar de Eifel, Sauerland, het Weserberg- land, Teutoburgerwald, Munsterland, Westerwald, enzovoort, liggen nog dich ter bij huis en worden druk bezocht. Pr. Kettelhake heeft die ontwikkeling niet cadeau gekregen. Hij kan nu vol gend jaar tevreden met pen sioen gaan, maar toen hij in 1951, terzijde gestaan door zijn Nederlandse vrouw, het eerste kantoortje inrichtte, bestond er uiteraard nog een grote weerzin tegen Duits land als vakantiebestem ming. Men had er bovendien geen geld voor. Dank zij zijn begrip voor deze gevoelens claimt dr.Kettelhake nu, na 33 jaar, zo'n 21 procent van alle buitenlandse West-Duitsland dus, goed koop £n dichtbij. De oude liefde is weer opgebloeid aan de Moezel, een uurtje of vier met de auto, waar schilder achtige wijngaarden de ber gen beklimmen en stadjes als Bernkastel-Kues be vracht zijn met bijpassende romantiek. Men is daar afge lopen zomer zelfs op het idee gekomen vakanties aan te bieden in combinatie met rijlessen voor de aspirant automobilist. Hier in een zo rustige omgeving, zou hij in twaalf dagen voldoende in dividueel onderricht krijgen om zijn doel te bereiken. Wijn Tot 24 april 1983 mogen de gasten in Bernkastel en om geving zoveel wijn drinken als hun belieft, zonder prijs verhoging van hun arrange ment. Dit kan leiden tot toe standen als aan de Rijn en de Ahr, waar vooral tijdens de wijnfeesten heel wat af- gelald wordt en men zich (in de Drosselgasse te Rüdes- heim bijvoorbeeld) wel eens schaamt voor (brooddron ken landgenoten. De zeer veel georganiseerde (touringcar)reizen ten spijt zijn het vooral volgeladen personenauto's, die de ooste lijke grenzen overschrijden. Vaak rijden ze nog een heel eindje door, bijvoorbeeld naar het vakantieland Hes sen, waarvoor de belangstel ling zo sterk is gegroeid, dat de meeste gasten nu uit Ne derland komen. Ze zijn op weg naar een aantal van 600.000 overnachtingen, zeer tot genoegen van Hansgün- ter Hannwacker, de grote baas van het toerisme in dit land. Er is keus uit een tiental ge westen en vele daarvan spreken onze landgenoten aan door hun historische banden met ons vorstenhuis. De brochure „Hessenland- Urlaubsland" verwijst uiter aard naar de Oranjestad Dil lenburg en de burcht van die naam, beide zeer oud en eerbiedwaardig. Willem de Zwijger heeft hier vijf jaar als balling gewoond op zijn stamslot en een compleet museum is gewijd aan de Oranje Nassau's. Het bezoek wordt ook gesti muleerd door het bondge nootschap van de vier Oran jesteden Breda, Diest, Oran ge en Dillenburg. In het bos rijke Kurhessen en Wal deck, het dichtst bij de Ne derlandse grens (slechts drie uur rijden) gaat de historie minder ver terug. Daar kan men het slot bewonderen van de Waldeck-Pyrmonts, waar Prins Hendrik destijds de hand van de jeugdige Emma kwam vragen. Oranjeklanten met een goe de speurneus kunnen in Hessen nog tal van andere Een van de vele kastelen in Hessen, de Ronneburg (in de buurt van Büdingen) gelegen op een basaltklip. lokaties ontdekken die iets te maken hebben met ons vorstenhuis of de vaderland se geschiedenis in het alge- Vakantiehuisjes, boerderijen en campings zijn het meest in trek als verblijfplaats. Ou dere gasten krijgen in Bad Endback een week volpen- sion voor DM 330, inclusief een programma van zwem men, knutselen, wandelen onder leiding, gymnastiek en excursies. In diverse Kurorten kan men zich on derwerpen aan het heilzame' regime van artsen, maar dat spreekt de Nederlanders nog Bezig zijn lifMTT'l""Jlil I Wandelen zonder bagage is in dit gebied zeer populair, men kan er op een vlot voor 26 personen door het dal van de Fulda varen, paardrijden en fietsen, hengelen en di verse cursussen volgen, zoals het maken van poppen, schilderen, boetseren, tex tielverven. Zo'n cursus kost gedurende een week, inclu sief logies en ontbijt, tussen de DM 137 en 245. in Lin- denfels, een heel aardig stadje in het Odenwald. Op de vakantiebeurs zal Hessen zich duidelijk profi leren tussen de dozijnen an dere landen en gewesten, in een reusachtige stand van de Deutsche Zentrale für Tou- rismus. Men kan ook infor matie vragen bij het bureau in Amsterdam, waar onder meer de brochure „Prettige vakantie in Duitsland" ver krijgbaar is en de gids voor kamerreserveringen. Dit laatste is mogelijk bij circa 500 reisbureaus in ons land. Duitsland i: het kort 100,-. Prijsstijging 1983: 0 procent. Prijzen: superbenzine DM 1.50, espresso DM 1.50, flesje bier DM 1.50 tot 2.00. Vakantiegangers 198 nog niet bekend in verband met druk najaarsbezoek. Verwachting 1983: verdere toeneming ko trips (2-4 dagen), geer achteruitgang in lang vakanties. Favoriete gewesten: (gemeten aan overnachtingen) Sauerland, Moezel, Rij Zwarte Woud, Opper- Beieren, Harz. 1 Minder druk bezoch Weserbergland, Rhön, Fichtelgebergte, Fran ken wald, Pfalz, Steigerwald, Westerw Taunus, Odenwald, Marburgerland. Reisgidsen: ANWB e Kosmos. Gratis uitgas verkeersbureau „Pret vakantie in Duitsland Adres voor informa Duits Reis Informatiebureau, Spi 1012 XA Amsterdam, telefoon 020-241293/9

Leidse Courant | 1983 | | pagina 26