^sunwav DENEMARKEN: romantiek van de zeilvaart bewaard in 1700 flessen NOORWEGEN en ZWEDEN worden steeds meer in één adem genoemd s-KsF" T3ëïd3cIS3üöantzaterdags JANUARI I Zweden in het kort Koers: Zw. Kroon 100 is f 37,-; 1 gulden is Zw. Kroon 2.73, recente devaluatie 16 procent; Prijsstijging 1983: daling met 10 tot 15 procent; Prijzen: superbenzine: Zw. Kr. 4.29, is 1,59; koffie (normaal) 2,25; flesje bier f 1,83, fles witte wijn f 10,50; Vakantiegangers 1982: circa 50.000 Nederlandes, totaal: geen opgave. Verwachting 1983: circa 55.000 Nederlanders; Favoriete gewesten: Zuid en Midden-Zweden; het Verkeersbureau geeft informatie „op maat" over minder druk bezochte gewesten; Reisgidsen: ANWB-reisgids; Adres voor informatie: Zweeds Verkeersbureau, Postbus 85884, 2508 CN Den Haag, telefoon: 070- 638919. Denemarken vestigde vorig jaar in het bijzon der de aandacht op het reusachtige aantal (700) kastelen en landgoede ren in dat land en hand haaft 'dit thema in 1983. Een speciaal gidsje (in het Engels) beschrijft, rijk geïllustreerd, de 164 pronkjuwelen die be zocht kunnen worden of waar men omheen mag wandelen. Het initiatief is de Nederlan ders goed bevallen. Het aan tal bezoekers uit ons land zou in 1982 met ruim 23 pro cent zijn toegenomen. Men berekent dit op een wat uit zonderlijke wijze: door tel ling van het bedrag aan gul dens dat in Deense banken is omgewisseld tegen kro nen. Vast staat, dat het vre dige, zacht glooiende ko ninkrijk, het oudste van Eu ropa, jaarlijks door zo'n 400.000 landgenoten wordt bezocht. Een van de 500 eilanden waar zij altijd opgetogen vandaan komen is Aero. Er staat geen indrukwekkend kasteel, maar wat hier aan de kustwateren ontbloeit is een pure idylle, met name in het hoofdstadje Aeroskobing, een naam die alle schrijfma chines van- slag brengt en moeilijk uitspreekbaar is. Het plaatsje Mommark, waar ^de veerboot naar dit slechts 88 vierkante kilometer me tende eilandje vertrekt, ligt niet ver van de Duitse grens. Aeroskobing, waar ooit zo'n honderd windjammers hun thuishaven hadden, is nu een bewoond openluchtmu seum. Straten vol sprookjes huizen, zoals Hans Christi- aan Andersen ons die voor de geest toverde, laten zien waar de zeekapiteins vroe ger hun domicilie hadden. De huisjes staan er gemoede lijk bij, buigen zich naar el kaar toe boven de keitjes van het plaveisel en zijn soms dermate popperig, dat men ze voorbehouden acht aan dwergen. In feite be twisten zij elkaar de eer van de mooiste deur op het eiland. Deze deuren van Ae roskobing zijn allerwegen vermaard om hun prachtige ornamentiek. De oudste da teert uit 1645. Soms waant men zich even in West- Friesland, waar ook rijk ver sierde exemplaren te bewon deren zijn, maar een concen tratie als op dit eilandje mag werkelijk uniek worden ge noemd. De (zeemans)roman- tiek viert er hoogtij tot in het kerkgebouw, waar door kapiteins vervaardigde scheepjes aan het plafond hangen. Het plaatsje is overvloedig beplant met linden en wekt met de historische bestrating menige jammerklacht op aan dames die schoenen met naaldhakken dragen. Bloe men en klimplanten werken zich omhoog langs de huisjes van Hans en Grietje en er kan nog water getapt wor den uit houten pompen. Enkele kleine musea leve ren hun aandeel in de bijna onwezenlijke knusheid. Zij kunnen de bezoekers niet veel verder terugvoeren dan tot 1629, want toen is bijna het hele plaatsje in vlammen opgegaan. Toch heeft men nadien weer veel hout ge bruikt voor de woningbouw, vaak in combinatie met bak stenen. Wandelend langs een rom melig boekwinkeltje, de bakkerij die al vijf genera ties in het bezit is van één familie, stemmige herber gen, enzovoort, komt men stellig ook langs de deur, die in 1690 met ossebloed is ge verfd en sindsdien geen kwast meer heeft gezien. Ei kehout en ossebloed gaan een chemisch proces aan, waar de tand des tijds geen vat op heeft. In de Smedegade wacht de toeristen een nieuwe verras sing. Daar heeft een voor malige scheepskok zijn col lectie tabakspijpen en f scheepjes-in-een-fles onder- Zweden: keus uit kanoën op woeste bergstromen of 't bevaren van het Götakanaal met een salonboot. is de boottocht op de Hur- tigruten, een soort beurt- dienst van Bergen naar de Noordkaap langs de kust, waarbij 26 havens worden aangedaan. In 1983 worden drie nieuwe schepen op dit traject ingezet met meer en betere passagiershutten, voorzien van douche en toi let. Was het tot op heden nood zakelijk om een jaar van te voren te boeken, nu kan men in juni en juli van de partij zijn en Noorwegens fascinerende waterfront vijf dagen aan zich voorbij zien trekken. Bovendien is het mogelijk om de eigen auto mee te nemen en terug te rijden naar Bergen, via een uitgestippelde route. De prijs van zo'n boot-autoreis voor 22 dagen, inclusief de vlieg reis Amsterdam-Bergen, verzorging aan boord, over nachting in hotels enzovoort, dit alles onder het betove rende licht van de midder- nachtszon, komt op ruim f 3000,-. In de aanbieding wordt deze reis terecht adembenemend genoemd en uniek. Hetzelf de geldt echter voor de ma nier, waarop men het nieu we verschijnsel van de „voetspoor-reizen" een ty pisch Noors accent geeft. Het komt steeds meer in zwang op vakanties de plaatsen te bezoeken, waar beroemdhe den hun sporen hebben na gelaten en vooral liefhebbers van bepaalde auteurs maken graag zo'n pelgrimsreis. Nobelprijs Norske Turist Service (Zui dermolenweg 25, Amster dam-Osdorp, tel. 020-106405) organiseert veertiendaagse busreizen onder het motto „Op zoek naar Kristin La- vransdochter". Deze naam zal veel Nederlanders be kend in de oren klinken als de hoofdpersoon uit het be roemde boek van Sigrid Undset, in 1928 winnares van de Nobelprijs voor let terkunde. Druk op druk van deze in 73 talen verschenen roman kwam ook in ons land van de pers, de laatste vorig jaar. Op deze reis kan men de imaginaire heldin die 600 jaar geleden geleefd zou hebben, volgen op haar le vensweg en tevens alle plaatsen bezoeken, waar de schrijfster gewerkt en ge leefd heeft, tot aan haar graf in Mesnalien. Het programma getuigt van de zeer nauwgezette wijze, waarop een roman als reis gids zal worden gehanteerd. De trilogie voert deze groep terug naar de middeleeu wen, de landschappen waar in Kristin Lavransdochter gewandeld heeft, de meren die zij bevoer, eeuwenoude boerderijen, kloosters en kerken en uiteraard ook musea, zo ongeveer tussen Oslo en Trondheim. De tocht eindigt waar ook de roman besloten wordt, bij het Reinklooster, waar Kris tin afscheid nam van het le ven. Daar staan nog oeroude essen, geplant door klooster zusters uit haar tijd. Er worden deze zomer vijf van deze Sigrid-Undsetpel- grimages gehouden en ze kosten, geheel verzorgd, te gen de 3000,- per persoon. Op hetzelfde thema werft men deelnemers voor een rally-reis, vijftiendaagse puzzeltochten per auto door in de roman beschreven ge bieden die minder diep op het onderwerp ingaan, te meer omdat uiteraard de be geleiding ontbreekt. Er zijn veel prijzen te verdienen met deze rally's, onder meer de nieuwste, vuistdikke uit gave van deze trilogie, een paperback van 1022 pagina's die in de boekwinkel 34.50 kost. Koers: 1 Noorse Kroon is circa 40 cent; Prijsstijging 1983: Stijging in guldens tot 4 procent. Voor accommodatie geen prijsverhoging, evenmin voor vol en half pension; Prijzen: superbenzine N. Kr. 4.84, espresso N. Kr. 5.-, flesje bier in winkel ca. N. Kr. 6 voor een halve liter, in restaurants N. Kr. 24,-. Vakantiegangers 1982: 3 miljoen; Aantal Nederlanders: 3 procent; Verwachting 1983: Geen wijziging; Favoriete gewesten: bergen en dalen in Zuidoost- Noorwegen, fjordengebied, zuidkust; Minder druk bezocht: Midden-Noorwegen (Tröndelag); Reisgidsen: ANWB-reisgids; Adres voor informatie: Vanaf 10 januari: Noors Verkeersbureau Zuidermolenweg 25, 1069 CE Amsterdam, telefoon 020-106750. Denemarken in het kort Noorwegen in het kort gaat zijn er inderdaad peper duur en daar schijnen nogal wat Nederlanders zich zor gen over te maken. Wie daar lang over blijft zeuren is niet uit het goede hout gesneden en moet in Spanje maar goedkope rum gaan drinken. Scandinavië doet met succes een beroep op ferme jongens, stoere knapen, vrouwen ook uiter aard en gezinnen, die de va kantie nog min of meer als een uitdaging beschouwen. Vandaar ook, dat er zoveel campings in de aanbieding zijn. Zweden heeft er zo'n 550 beschreven in een spe ciale gids en somt overnach- tingsprijzen op, die tot de laagste ter wereld behoren. Fietsende vorsten Dank zij een recente devalu atie van de kroon wordt bij voorbeeld nu voor autotent of caravan inclusief het hele gezelschap 13,- per nacht in rekening gebracht. De Zweden zijn pas enkele ja ren geleden begonnen met een intensieve reclamecam pagne voor het toerisme. Zij laten daartoe zelfs hun ko ningspaar over onze beeld buis fietsen. Hun vlotvaar- ten over een woeste stroom wedijveren in romantiek met tochten in een salon boot over de beroemde vaar weg, waar jaarlijks 100.000 mensen speuren naar „De vrouw in het Götakanaal", uit de beroemde roman van het duo Maj Sjöwall en Per Wahlöö. Diverse brochures getuigen van een grote variatie in mogelijkheden om Zweden te verkennen. Zowel het verkeersbureau in Den Haag als het Bureau Zweden ge ven uitgebreide informatie in hun gidsen, voornamelijk gericht op de doe-het-zel- vers. De vraag aan welke veerboot de voorkeur moet worden gegeven kan heel wat hoofdbrekens kosten. De concurrentie leidt tot voordeelaanbiedingen. DFDS Tor Line annonceert, dat de arrangementsreizen naar Noorwegen en Zweden (Göteborg, Kristiansand en Bergen) dit jaar 25 procent goedkoper zullen zijn dan in 1982. Gedaald Stena Line gewaagt zelfs van passagetarieven die soms met 45 procent zijn ge daald. Dat kan dus nog een heel gepuzzel worden, voor wie het onderste uit de kan wil halen. Beide landen wor den steeds meer in één adem genoemd in gecombineerde reisgidsen. Wat Zweden be treft, een ideaal land voor caravans en kampeerauto's, men mikt toch ook sterk op mensen die een vakantie willen doorbrengen in de beroemde stuga, zo'n roman tische, kleine „boswachters- woning", jeugdherbergen of op een boerderij, waar men zo'n 20,- per nacht betaalt en kinderen een tientje. Er wordt vanouds gewerkt met hotelcheques. Bureau Zwe den in Amsterdam (Vijzel gracht 17) tel. 020-237341 en 229105) biedt ze aan voor in totaal 200 hotels al vanaf f 40,- voor logies en ontbijt. De prijs voor een kamer met eigen bad of douche en toilet is gedaald van 65,- tot f 58,-. Veerbootcombinaties kunnen nog aanzienlijke kortingen opleveren. Wouden, meren, bergen, stranden, toeristenmenu's die nog maar 15,- kosten, is het wonder, dat er nu ook al vliegreizen naar Zweden gemaakt worden? Maar het blijft in de eerste plaats een vakantieland voor ontdek kingsreizigers met de eigen tent, caravan of kampeerau to, voor fietsers ook, getuige de folder „Eurobike Holi days in Sweden" (ook in het Duits verkrijgbaar), kano vaarders, wandelaars, hen gelaars, vlotbewoners. en mensen die zo uit de stuga.in het meer willen duiken. N oorwegen-speciaal Noorwegen, er zijn diverse reisorganisaties die geheel of gedeeltelijk bestaan van klanten die hun hart aan dit land verloren hebben en er telkenjare terugkeren. Nor ske Turist Service is er één van, met een directie, zéér bekwaam in het arrangeren van vakanties die passen in dit majestueuze landschap, zich onderscheidend van Zweden door de machtige bergmassièven annex fjor den. Nederlanders, vanouds ver slingerd aan de Noorse trilo gieën, verblijven ook daar graag in hutten (hytte), een voudige, houten huisjes, meestal op een camping en slechts voorzien van elektri sche kookplaat en -verwar ming en vier bedden, hoe wel soms ook meer comfort wordt geboden. Ook het verblijf in hotels te gen gereduceerde prijzen be hoort er tot de mogelijkhe den. De Noren zijn sterk in het organiseren van groeps^ reizen voor individualisten, als men dat zo mag noemen. Hun visvakanties zijn zeer in trek. Vorig jaar is ge^ noemd bureau van start ge gaan met wandeltochten op Spitsbergen, dit fascinerende eilandenrijk met tweemaal de oppervlakte van ons land en slechts 3000 bewoners. Vijftien dagen op pad met de rugzak, overnachten in ten ten, het is deze zomer ook weer mogelijk. Belevenis Een onvergetelijke belevenis wij spreken uit ervaring gebracht. Waar vroeger be hoeftige varensgasten hun tehuis hadden, neemt de grafsteen van deze Peter Ja- cobsen een dominerende plaats in. Hij had de zerk dermate rijk bevracht met miniatuur-schepen, dat het gemeentebestuur dit opzich tige gedenkteken de toegang tot de begraafplaatsontzeg de. Toen de zeeman in 1960 overleed liet men de al jaren gereed staande grafsteen dus maar achter in het museum. De man schoof ,het eerste scheepje door een flessehals op 16-jarige leeftijd en toen op zijn 84e de gaffeltjes aan zijn hand ontvielen, had hij er 1.700 op zijn naam ge bracht, afgezien nog van de 150 scheepsmodellen. Het museumpje getuigt van zijn meesterschap met onder meer het grootste zeegezicht ooit in glas verpakt. Zestien scheepjes dansen op de gol ven onder een woeste he mel, gevangen in een wijn fles van bijna een meter hoog. Stoomschip De in totaal 500 tentoonge stelde exemplaren geven een boeiend overzicht van de maritieme geschiedenis. Een Duitse vijfmaster, de „Prus sian", laat zich als grootste zeilschip dat ooit gebouwd is, niet over het hoofd zien. Pe ter Jacobsen heeft er zelf in de kombuis gestaan, maar zwierf al elders over de ba ren, toen de „Prussian" in 1912, na geramd te zijn door een stoomschip, in Het Ka naal ten onder ging. Koers: drie Deense kronen voor een gulden. Prijsstijging 1983: alleen bescheiden verhoging kosten van levensonderhoud. Geen prijsverhoging voor hotelaccommodatie en andere logiesvormen. Prijzen: superbenzine circa 2,25, espresso circa 2,50, flesje bier circa 4,- Vakantiegangers 1982: geen opgave. Aantal Nederlanders: in 1982 ruim 47.000 aanvragen om informatie, is 15 procent meer dan in 1981. Verwachting 1983: verdere stijging toerisme vanuit Nederland onder meer in verband met gunstige afstand voor automobilisten. Favoriete gewesten: Fünen, Jutland, Kopenhagen, Aarhus. Minder druk bezocht: Noord-Jutland. Reisgidsen: „Denemarken, voor uw vakantie 1983" (gratis uitgave Verkeersbureau), ANWB- gids, Dominicus. Adres voor informatie: Deens Verkeersbureau, Piet Heinstraat 3, 2518 CB Den Haag, telefoon 070- 646858. De majestueuze fjorden van Noorwegen lokken veel toeristen naar dit land. Hier heeft een jeugdgroep stellingen betrokken op „de preek stoel", een hoge, stelle rots aan de Lysefjord. Noorwegen en Zweden ontlenen een zeker meesterschap aan hun beperkingen: een aan deel in het toerisme vanuit ons land dat voor elk van hen nauwelijks de één procent over schrijdt. Waar de massa verstek laat gaan moet het immers wel goed toeven zijn voor de op rechte individualist, die terug wil naar een na tuur vol ruigheid en he roïek. Winden waaien om de rot sen en eeuwig zingen de bos sen in menig arrangement. Op een zeer vindingrijke wijze bokst men op tegen de nooit aflatende geruchten, als zou Scandinavië duur, koud en ver zijn, maar men blijft worstelen met het drankprobleem. Flessen waarin het alcoholgehalte dat van een wijntje te boven [Scandina^^aV 0 Vaarvakanties 0 Autovakanties 0 Tounngcarreizen AppaMementenvakanties Bungalowvakanties Scandinavian ^clic Sunway' Teletoon: li (020) 76 90 11- De bijna onwezenlijke knusheid van Aeroskobing:

Leidse Courant | 1983 | | pagina 25