'EXEL ieeld an en iland iet te ver weg Spreiding vakantie nog niet optimaal £eidóc Qowia/nt zaterdag 29 januari i983 ie vele publikaties rond het va- iegeld is ons eigen land als va- iebestemming nóg interessanter jrden dan voorheen. En mocht [ederlander toch de voorkeur ge- aan het buitenland, dan zal hij teker dichter bij huis gaan zoe- Vandaar dat in deze vakantie- ge de nadruk ligt op niet al te bestemmingen. in totaal dertien Europese lan- Duitsland, Frankrijk, Enge- Zwitserland, Oostenrijk, Italië lelgië zijn favoriet wordt in notedop nuttige informatie gege- zoals prijzen, de meest en minst chte gebieden, reisgidsen en ksen. Dit speciaal voor de vele prlanders, vier van de vijf, die op n gelegenheid en dan het liefst iuto naar hun vakantiedoel gaan. [ons eigen land betreft is de (wil- Urige) keus gevallen op Texel, rel elk ander Waddeneiland, wens elke streek natuurlijk zijn li aantrekkelijkheid heeft. Het is j- net waar de voorkeur naar uit- de Kaag of de Friese meren, de jn Drenthe of Brabant, de bossen fcrecht of Gelderland. En als het errijke weer van vorig jaar zich nieuwe seizoen herhaalt, is het ftder goed toeven in eigen land. Zelfs in het I hoog- iizoen e rust zelve TEXEL Stormvast zijn ze, die meeuwen op Texel, licht zijwindge- voelig misschien, maar wat wil je op een janua ridag met windkracht twaalf op open zee. De duinen aan de zuidwest kant van het eiland moeten voor de zoveel ste keer terreinverlies toestaan. Een ontwikke ling die VVV-directeur Dekker met lede ogen aanziet: „Daar gaat weel een stuk van het eiland. Geen houden aan. Had je hier tien jaar geleden moeten kijken. Toen was het strand bij paal negen nog een stuk bre der". Het is een van de problemen waar Texel mee kampt: de duinaf slag bij storm. Oplossin gen zijn nauwelijks voorhanden. Restaurants die jarenlang landin waarts lagen, liggen nu onhandig dicht bij de scheiding tussen water en zand. „Onbelemmerd uitzicht op zee", heet zo iets in folders. Het eiland kent nog een anti-slogan: „Texel betekent lange wachttijden voor de boot". J. Bloem, hoofd van de nautische dienst van de TESO (Texels Eigen Stoom boot Onderneming) gaat fu rieus in de verdediging: „Dat imago hebben wij inderdaad, maar daar klopt niets van. In principe kennen wij geen MÉlM! 1 wachttijden. Op de woens dag voor Hemelvaart, de vrijdag voor Pinksteren en enkele topdagen in de zo mervakanties, akkoord. Ver der kan iedereen zonder problerpen naar de over kant. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, zomer en winter. Dat de oversteek naar Texel bij de mensen ge koppeld is aan wachttijden is te wijten aan de berichtge ving. De politie van Den Helder geeft stagnaties trouw door aan het ANP. Dat bezorgt ons alleen maar een slechte naam. Als men de topdrukte een beetje ver mijdt, zijn er geen proble men". Het verhaal van toeristen baas Dekker ademt opval lend veel pais en vree. Wat wil je ook als je „eiland pro moten" tot je beroep hebt gemaakt. Een job overigens die Dekker met verve uit voert. Texel heeft een bui tengewone plaats in z'n hart en hij schuwt niet alle mooie plekjes te laten zien. Om kranst met even fraaie ver halen. Over het pittoresk haventje van Oudeschild hl- voorbeeld. In vroeger ejh- wen handels- en oorlogha ven („de Rede van Te^l"). nu de plek waar de k>tter- vissers hun zondagsrut vie ren. Ook voor pleziervaar tuigen zijn er facilieiten in aanbouw. Een wpeld van verschil met de ^agen van Tromp en De Riyter, zee helden die in de^eventiende eeuw tot de ilüstere inwo ners van Texe' behoorden. De zeedijk »n de oostkant van 'et eiland is inmiddels op deltahoogte gebracht. De*s hoor de oude waterke- rirg te verhogen, deels door pbeel nieuwe tracés aan te eggen. Schadelijk voor het milieu, een dergelijke in greep? „Geenszins", zegt Dekker. „Rijkswaterstaat, Staatsbosbeheer en de Vere niging tot Behoud van Na tuurmonumenten zijn in normaal overleg tot een voor alle partijen bevredigende oplossing gekomen. Nu de dijk klaar is, kunnen we constateren dat er geen en kele vogel wegblijft. Er zijn zelfs enkele aantrekkelijke brakwatergebieden bijgeko men". Meer dan driehonderd soor ten fladderaars zijn inmid dels waargenomen. De fol der „Texel Vogelroute" ver schaft de liefhebber alle in formatie. Over trek, foura- geren en broeden. Van kluut tot smient. Grondtoon van de kleurrijke bladzijden is: „Pak de fiets voor optimaal genieten van natuur en landschap". En dat kun je op Texel met zijn vele schapen en zijn niet te evenaren natuurgebied: de Slufter Dekker: „Veel mensen den ken dat Texel in het hoog seizoen een complete auto- chaos is en dat we daarom de mensen op de fiets probe ren te praten. Dat is onzin. Zelfs als we zeven- tot acht duizend auto's extra op het eiland hebben, merk je er niets van. De gasten gebrui ken hun auto's nauwelijks. Gemiddeld rijdt een toerist hier hooguit tachtig kilome ter tijdens z'n hele vakantie, terwijl wij driehonderd kilo meter berijdbare wegen heb ben. Het zou best eens kun nen dat er op Schiermonnik oog en Vlieland meer wa gens per strekkende kilome ter zijn dan bij ons. Die ei landen zijn natuurlijk niet autovrij, zoals de bewoners zelf maar al te graag bewe ren. Ze ziin alleen verboden voor auto s van gasten". Afhankelijk Vel de meeste bewoners van Texel leven van het t(ór'sme 's er °P het eiland aan schapen geen gebrek. De vele brochures en folders op de balie van het VVV- kantoor in Den Burg, de grootste plaats van het eiland, tonen aan dat de. Texelaren er alles aan gele gen is zoveel mogelijk va kantiegangers binnen dijk en duin te krijgen. Een bitte re noodzaak, want de der tienduizend inwoners (totale bevolking) zijn grotendeels afhankelijk van de nog steeds redelijk gevulde beur zen van de toeristen. Zo'n veertigduizend kunnen gelij kertijd een bed vinden, in hotels, bungalows, pensions of op een van de zeventien campings. Een aantal dat overigens nog voor uitbrei ding vatbaar is, want het Re creatiebasisplan, tien jaar ge leden opgesteld, voorziet in een uitbreiding tot bijna vijf tigduizend overnachtings mogelijkheden. Dekker: „Wij betwijfelen of dat getal ooit gehaald zal worden. De economische re cessie heeft veel projectont wikkelaars in een aarzelen de positie gebracht. Voor De Koog hebben we een com pleet plan klaar liggen met zogenaamde „slechtweer-ac- commodatiés". De uitvoering kost wel een slordige vijfen dertig miljoen gulden. De overheid zal flink moeten schokken, wil dit van de grond komen. Ze zullen in Den Haag wel moeten, denk ik. Hoe kun je anders de leus „Vakantie in eigen land" ge loofwaardig houden". Kuuroord Verder heeft Dekker z'n hoop gevestigd op een groot terrein nabij De Cocksdorp (noordpunt). Het bestem mingsplan ter plekke kent geen twijfels: „recreatie". Tot nu toe heeft zich echter geen enkele belangstellende gemeld, ondanks de fraaie natuurlijke omstandigheden. De VV V-baas heeft echter nog één ijzer in het vuur voor dit gebied. Tachtig gra den heet, want dat was de temperatuur van het mine raalwater, dat onlangs tij dens eën boring van Petro land toevallig ontdekt werd. Dicht met die put, zeiden de oliebonzen. In Dekkers hoofd echter gingen de lich ten aan van een bronnen- badplaats. De lineaal wees uit dat het Duitse Bad Be- vensen (bij Hamburg), Nieu- weschans en De Cocksdorp op één lijn lagen. Zou het waar zijn, dat De mogelijkheden voor een kuuroord op Texel zijn in middels in onderzoek geno men. Dekker ruikt z'n kans. 't Moet kunnen met (tradi tioneel) veertig procent Duitse gasten. Problemen in de zin van toeristische overbelasting ziet hij vooralsnog niet: „Een gastenaantal van vijftigdui zend kunnen wij gemakke lijk verstouwen. Ga maar eens kijken in de drukste weken. Het hele eiland ademt ook dan nog rust. Vergeet niet dat we veel ruimte hebben en naast het wegennet voor auto's, brom mers en motoren, beschik ken we over honderd kilo meter fietspad. Bovendien blijven de gasten vaak han gen in de omgeving waar ze logeren. Ieder gaat naar z'n eigen stukje strand en gaat in z'n eigen omgeving wan delen". Voor- en naseizoen Een kijkje in de diverse dor pen leert, dat veel winkels en andere toeristische voor zieningen tijdens zomaar een dag in januari gesloten zijn: „Moet wel", zegt Dekker, „alles en iedereen is inge steld op de tien piekweken. Buiten het seizoen is hier ui teraard een veel te hoog winkelbestand. Een plaatsje als Den Hoorn heeft bijvoor beeld een levensgrote super markt. Dat zou zonder toe risten nooit kunnen". „Daarom is onze reclame, zelfs op tv, tegenwoordig veel gericht op het voor- en naseizoen. Het vorig jaar hadden we in die perioden ongeveer honderdduizend overnachtingen. Dat is een duidelijke toename. Ook in 1983 blijven we ons op deze markt oriënteren". Rond de 65 procent van de Nederlandse bevolking gaat jaarlijks een of meer dere keren op vakantie. Van die vakantiegangers kiest twee derde voor de maanden juli en augustus. Ondanks het afschaffen van de collectieve bouw vak- en bedrijfsvakantie en de spreiding van de schoolvakanties over tien in plaats van over acht we ken, is volgens mr. J. AT. Cornelissen, directeur van het Nationaal Bureau voor Toerisme, het probleem van een te geringe vakan tiespreiding in ons land nog steeds niet opgelost. De tendens dat steeds meer Nederlanders de hoofdva kantie in de zomer in eigen land doorbrengen, maakt een betere spreiding nog urgenter dan enkele jaren geleden. Schoolvakan tiespreiding, zoals die in ons land voor een periode van vijf jaar wordt vastgelegd, is duide lijk voor verbetering vat baar. Regio A, Noord- en Zuid-Holland, waarin 45 procent van de Nederland se bevolking woont, zal moeten worden gesplitst. De periode waarover wordt gepraat als spreiding aan de orde is, zou in plaats van tien tot twaalf weken moeten worden uitgebreid, aldus de NBT-directeur.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 23