Akkoord over werktij dver korting slaat niet aan Minder „opeten van eigen huis Knipoog BON: uurder at' r>r> 001 woon roenoordhal Lastenverlichting voor bedrijfsleven tot zes miljard Watersnoodramp 30 jaar geleden ■§"£eidóe Sou/ia/nt J Uitgave Westerpers,behorende totSijthoff Pers. Apothekersdijk34,2312DD Leiden,Postbus 11,2300 AA,tel.071-122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank'N.V. Leiden. Directeur-hooidredacteur:I.f .Hailewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) 0,56 per mm, kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand 20.41 (uitsl.aut.betaling),kwartaal 61,25, jaar 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Log ©omo/nt Zaterdag 29 januari 1983, 73e jaargang no. 22488 Willem Duys met zijn kansspel „Klaver vier" op Ned. I om 21.20 uur. Op Ned. II om 19.15 uur „Familiezeskamp" en om 23.15 uur nachtfilm „De drie musketiers". Op Duitsland 3 om 20.30 uur Wagner's „Ring des Nibelungen". Morgen op Ned. II om 21.15 uur „Buiten spel" over jeugdwerkloosheid. Opklaringen en plaatselijk een bui. Ongeveer 8 graden in de middag. Aan de kust harde westelijke wind. Zondag half bewolkt en nu en dan buien. Geleidelijk minder zacht. Mor gen zon op: 8.24 uur; onder: 17.23 uur. Schev. hoogw.: 3.50 en 15.58 uur. Laag: 12.06 uur. Gratis toneel voorstellingen tegen bezuinigingen op toneel AMSTERDAM In twintig theaters in vijf tien steden in Nederland worden dinsdag gratis toneelvoorstellingen gegeven als pro test tegen de bezuinigingsvoorstellen van mi nister Brinkman van Welzijn, Volksgezond heid en Cultuur (WVC). Dit heeft de vereni ging van Nederlandse toneelgezelschappen uit Amsterdam gisteren bekendgemaakt. Vol gens de vereniging is de minister van plan 3,5 miljoen gulden te bezuinigen op toneel. Vol gende week woensdag wordt hierover ge sproken in de vaste kamercommissie. Onder meer zullen dan twee voorstellen van kamer leden van CDA en PvdA om de bezuinigin gen op het toneel terug te schroeven naar 800.000 gulden worden besproken. Rechtbank spreekt Brigitte Bardot vrij DRAGUIGNAN De voormalige Franse filmactrice Brigitte Bardot is gisteren vrijgesproken van de be schuldiging dat zij een vrouw zou hebben beledigd die zij loeder had ge noemd, De vrouw in kwestie, de bloe- miste Odette Giraud, had uit wode te gen bardot een proces aangespannen. Zij zou een kat met een hamerslag hebben doodgeslagen, maar wierp tij dens het proces de schuld op haar zoon. De rechtbank was van mening dat Bardot die zich erg inzet voor het dier sinds zij het filmen er aan ge geven heeft oprecht in haar ver ontwaardiging en walging was ge weest en in het algemeen belang had gehandeld. Zwolse fles spoelt aan in Canada ZWOLLE De familie Borst uit Zwol le heeft deze week een voorval meege maakt, dat grenst aan het onwaarschijn lijke. De tienjarige zoon Anne gooide op 23 december vorig jaar „voor de aardig heid" een fles, met daarin een briefje met zijn naam en adres, in de IJssel. Bij na een maand later heeft hij bericht ge kregen, dat de fles is aangespoeld in. Canada. Van John Craftsman, een in woner van de provincie Ontario, ont ving Anne deze week een briefje, dat hij de fles gevonden had in de St. Lawren ce Baai aan de Canadese oostkust. Voor de familie Borst is het nog steeds een raadsel, dat een fles in een maand tijd zo'n grote afstand kan afleggen. STERDAM Het ge- ïtshof in Amsterdam heeft ;ren bepaald dat ook au- srechten verschuldigd zijn ineer een televisiepro- nma wordt doorgegeven, rmee moeten voor hetzelf- irogramma niet alleen au- srechten worden betaald de omroepbijdrage maar via het abonnement op de el. Het Hof deed deze uit- ak in de al lang lopende edure die de Nederlandse coopbond had aangespan- tegen de gemeente Am- reen naar aanleiding van uitzending van een film Bert Haanstra o^er de ka- Op grond van de gerechte uitspraak kunnen nu or aties die auteursrechten ^rtigen bij kabelexploitan- die films uitzenden om joedingen vragen. Dit kan ens de Consumentenbond >e leiden dat de kabeltarie- tot 40,- per jaar per inement zullen stijgen. zou volgens de Con- entenbond een aansluiting de kabel voor velen wel onbetaalbaar worden. LUBBERS: HET GAAT DE VERKEERDE KANT OP (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De rege ring meent dat het bij het afsluiten van cao's de verkeerde kant op gaat; steeds minder zou den werkgevers en werknemers bereid zijn loon in te ruilen voor meer werkgelegenheid. Dit heeft premier Lub bers gisteren gezegd na afloop van de minister raad. Hij sprak van een „zorglijke ontwikke ling", die zo enigszins mogelijk gekeerd zou moeten worden. Minister De Koning (Sociale Zaken) heeft daartoe inmid dels al telefonisch contact opgenomen met de voorzit ters van de diverse werkge vers- en werknemerscentra les. Daarin wees hij op het akkoord dat overheid en so ciale partners gesloten heb ben in het najaar. Ook zal De Koning op deze en ande re wijze proberen te weten te komen wat de oorzaak van deze ontwikkeling is en of de regering iets kan doen ter verbetering. Volgens Lubbers is de rege ring van harte bereid een „dienende rol" te spelen. Maar mocht ook dat niet helpen, dan nemen de be trokken ministers wellicht een hardere houding aan. De premier wees erop dat werk nemers in dat geval niet meer behoeven te rekenen op extra geld voor werkgele genheid en dat werkgevers dan geen extra lastenver lichting behoeven te ver wachten. FNV-voorzitter Wim Kok twijfelt aan het nut van in grijpen door minister De Koning van Sociale Zaken en Werkgelegenheid in vast gelopen cao-onderhandelin gen. Het is, aldus Kok gister avond voor de VARA-televi- sie aan de onderhandelende partijen om uit te maken of en hoe ze overeenstemming kunnen krijgen over ar- beidstijdverkortende maat regelen. Ingrijpen van het kabinet in de cao-besprekin gen past niet in deze situatie, aldus Kok. „Waarom zou het kabinet moeten ingrijpen als werkgevers in een aantal concrete gevallen weigeren de centen die de mensen an ders in hun portemonnee zouden krijgen om te zetten in werkgelegenheid?" Hij zei overigens geen telefonisch contact te hebben gehad met minister De Koning of een van diens medewerkers. N HAAG De rege- is bereid maatregelen temen om te voorko- mensen-in-de-bij- d hun eigen huis gro- leels moeten „opeten", het gaat om een gezin dt de eerste 30.000 len van de „overwaar van het huis vrijgela- en van het meerdere ïelft, tot een maximum 75.000 gulden. Voor enstaanden zijn die be- 'en: 22.400 en 67.400 gulden. Onder „overwaarde" wordt verstaan het verschil tussen de getaxeerde verkoopwaarde bij vrije oplevering en de hypo thecaire schuld. Nu is het nog zo dat slechts kleine bedragen zijn vrijgesteld. Voor een gezin is dat 15.200 gulden en voor een alleenstaande de helft daarvan. Wel is het zo dat men wat betreft de „overwaarde", bijstand te leen kan krijgen, door middelvan een krediet hypotheek. Door nu de helft van de „over waarde" vrij te laten wordt naar de mening van staatsse cretaris De Graaf (Sociale Za ken), die de genoemde maatre gelen in een notitie aanbiedt aan de Tweede Kamer, het „opeten" aanzienlijk gematigd. Binnenkort zal De Graaf zijn notitie bespreken met de vaste Kamercommissie voor Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Naar schatting zullen per jaar 16.000 ontvagers van bijstand van de maatregelen profiteren. Voor de regering betekent dit een uitgavenverhoging van 344 miljoen gulden tot en met 1990. n Boeiend overzicht "i meubelen, stoffering 'ukens. open haarden, solatie decoraties ?s wat van èen huis een it huis'kan maken Een >eurs om te kijken en 6 t/m 30 januari WO. 26 t/m zo. 30 januari wo 19.00-22.00 uur vr. en za. 13.00-1 7.00 Uur en 19.00-22 00 uur zo. 12.00-17.00 uur IEIDEN (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Het kabinet zal de lasten van de bedrijven ver lichten met bedragen, die in 1986 zullen zijn opgelopen tot 4,5 a 6 miljard gulden. Er moet geen „twijfel over bestaan" dat het kabinet zo dicht mogelijk bij de eerder genoemde 6 miljard gul den wil uitkomen. Ook is er de bereidheid geldbedragen uit te trekken voor stimulering van arbeidstijdverkorting, onder meer voor subsidiëring van een aantal experimenten met herverde ling van werk in particuliere bedrijven. Dit staat in een notitie over bevordering van werkgelegenheid, die minister De Koning (Sociale Zaken) gisteren heeft gestuurd aan de organisaties van werkgevers en werknemers. Na advies van deze organisaties zal de minister zijn definitieve voorne mens publiceren en voorleggen aan de Tweede Kamer. Pagina 5: Algemene arbeidstijdverkorting ongewenst. Bibliotheken en boekhandelaren weigeren verkoop rapport BMD APELDOORN De biblio theken van Apeldoorn, Arn hem en Wageningen weigeren het tussenrapport van de Bre de Maatschappelijke Discussie inzake het energiebeleid te verkopen. Ook de distributie via de boekhandel blijkt lan delijk op verzet van winke liers te stuiten, omdat de winstmarge op het rapport ui terst gering is. Een woordvoerder op het hoofdkantoor van BMD heeft dit „rampzalig en onbegrijpe lijk" genoemd, „zeker na de enorme advertentiecampag ne". Bevestigd werd dat de distributie behalve in Gelder land, ook elders op grote pro blemen stuit. Directeur W. Evertse van de Apeldoornse bibliotheek: „Het is niet onze taak rapporten of boeken te verkopen. Daar is de boekhan del voor. Als we hiermee be ginnen is het eind zoek. Mede werkers van het bureau van de Brede Maatschappelijke Discussie in Den Haag onder zoeken thans koortsachtig of er andere distributiekanalen kunnen worden aangeboord. Krokus? Winter? Moeder had niet zo gauw een antwoord klaar toen haar driejarige René verbaasd vroeg hoe kro kussen midden in de winter kunnen groeien. Waar sneeuw behoort te liggen, springen de krokusjes uit de grond. René zit er maar mee, want wie wil geen grote bergen sneeuw en sneeuwpoppen als herinnering aan een Nederlandse jeugd? ADVERTENTIE VAKANTIE IN DE ZOMER vandaag in uw KRANT Apotheker aangehouden voor knoeien met medicijnen BUSSUM De politie heeft een 69-jarige apotheker in Bussum aangehouden op verdenking van het knoeien met medicijnen. Door zijn handelwijze kreeg hij voor enkele tonnen extra geld in het laatje. Van de apotheker zijn medicamenten- en administra tieve bescheiden vanaf 1975 in beslag genomen. De apotheker zou onder meer veterinaire produkten hebben verkocht voor menselijk gebruik en niet geregistreerde geneesmiddelen heb ben verkocht. Soms waren ze gedeeltelijk eigen fabrikaat of niet goedgekeurd door de inspecteur. Al enkele jaren komen er klachten binnen. De apotheker heeft ook al meermalen een waarschuwing gehad van de inspectie. Beukend op de zeewering, die niet hoog genoeg was om de door een orkaan tot torenhoogte opgezwiepte watermassa's te stuiten, kwam in de nacht van 31 januari op 1 februari 1953 de zee, die in deze orkaannacht grote stukken land terugnam. Met enorme kracht liep de zee de dijken onder de voet. Kolkend liepen de polders onder toen de weer stand eenmaal gebroken was. Meer dan 1800 personen von den in het niets ontziende water de dood. Grote delen van Zeeland en de Zuidhollandse eilanden kwamen blank te staan en de materiële schade was zo groot, dat het herstel nog vele jaren zou duren. Op de voorpagina van onze bijlage Finale onder meer een impressie van onze verslaggever Jo Smits, die destijds als een van de eersten voor verslaggeving naar het rampge bied ging. Voorts trieste herinneringen, opgetekend in het dorp Kruiningen, dat herleeft onder de naam van een ver dronken stad, maar waar nog immer bij storm de lichten aangaan. VERDER IN FINALE: Dames van Tony van de Vorst komen er rond voor uit dat het hun naar den vleze gaat. Medische rubriek: Van heroïsche ingreep tot peuleschil: de blindedarmoperatie. Amerikanen Boyce en Lee verdienden schatten aan spionage voor de Russen. Hitier vijftig jaar geleden rijkskanselier: Von Hinden burg tragische figuur in de wereldgeschiedenis. Huiveringwekkende tentoonstelling over kinderen in het Derde Rijk. Indonesische topbadmintonspeler Uun Santosa voelt zich weer vrij. Hockey trainer Joost Bellaart in Italië niet meer „II Mago". Waar gaan we dit jaar naar toe? Vakantiegangers die met die vraag worstelen kunnen het antwoord mis schien vinden in het tweede katern van de krant van vandaag. Daarin als extra zes pagina's, die helemaal in het teken staan van de zomervakantie 1983. Dertien Eu ropese landen, niet al te ver van huis, passeren de re vue, waarbij rekening is gehouden met het feit, dat vier van de vijf Nederlanders op eigen gelegenheid, en dan het liefst per auto, naar hun vakantiedoel gaan. „Uit in eigen land" zal in deze tijd van bezuinigingen en kor ting op het vakantiegeld voor velen toch wel een nood gedwongen alternatief worden Volledig beroofd NEW YORK Een werkloze invalide in New York heeft bij een overval op straat niet alleen zijn waardevolle bezittingen moeten afgeven, maar ook zijn wagentje. Naar de Newyorkse kranten gisteren berichtten, gooide de dader de invalide uit zijn wagentje, nam hem een halsketting en een armband af, klapte het wagentje in, stopte het in zijn bestelauto en reed weg. Flirten is gezond. Althans dat zegt een Amerikaanse, speciaal bedoeld zaakje heeft opgericht. Onder flirten verstaat ze „eens lekker knipogen" of „dat speciale lachje tonen"Veel mensen hebben dat zeker verleerd, want zij gaat een cursus geven om dat weer aan te leren. Een echte flirt flirt volgens haar met iedereen, mannen, vrouwen, katten, honden, zelfs (net als Marilyn Monroe) met tafels en stoeien. Hier in Nederland blijven we gewoon doen, al zouden wij voor een flirt met de „Leidse Courant" een oogje dicht doen. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend jen envelop zonder postzegel opsturen naar: lourant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1