Von Hindenburg tragische figuur in wereldgeschiedenis 4 HITLER NAM VIJFTIG JAAR GELEDEN ZIJN INTREK IN RIJKSKANSELARIJ luiveringwekkende tentoonstelling over kinderen in het Derde Rijk Walfher Btichle ZATERDAG 29 JANUARI 1983 ficieel is er geen bepaalde datum, waarop de eerste Duitse repu- ;k beter bekend als de Republiek van Weimar heeft opgehou- i te bestaan. De ene historicus plaatst die gebeurtenis op 27 maart J0, toen de laatste parlementaire regering aftrad en een ander jemt pas het overlijden van president Von Hindenburg, op 2 augus- f 1934, als laatste feit van de democratische republiek. Toch wordt jvoonlijk de meest opvallende en ingrijpende gebeurtenis, de benoe- ng van Adolf Hitler tot rijkskanselier op 30 januari 1933, als „grens- il" van de Republiek van Weimar gezien. irgen is het dus vijftig jaar geleden, dat de leider van de National- feialistische Deutsche Arbeiterpartei (NSDAP) zijn intrek in de Icskanselarij in Berlijn nam. In dit artikel worden de gebeurtenis- h, die uiteindelijk tot Hitiers „Machtübernahme" leidden, op een rij- Igezet. Temidden van alle verkiezingsrumoer, kabinetswisselingen 1 politieke terreur is er een stabiele factor: rijkspresident Paul von hdenburg. Hij staat in deze beschouwing min of meer centraal. lll/lk 10 april 1932 worden er in litsland presidentsverkiezingen «ouden. Het is de tweede keer i geen van de kandidaten de ffcolute meerderheid behaald, al de zittende president Paul von ndenburg er met 49,6 procent de uitgebrachte geldige stem- in dichtbij. In de tweede ronde is eenvoudige meerderheid voor i van de kandidaten voldoende, n Hindenburg, een 85-jarige jrmalige veldmaarschalk uit de rste Wereldoorlog hij had als intigjarige zelfs nog meegevoch- in de Pruisisch-Oostenrijkse log van 1866! neemt het op en de „Führer" van de natio- il-socialisten, Adolf Hitler en de nmunistische voorman Ernst almann. Hij blijft in april vrij nakkelijk op de been (53,0 pro- ït tegen 36,8 procent voor Hitier 10 procent voor Thalmann), oral dank zij de steun van de so- al-democratische SPD en de ka- ilieke Zentrumspartei. De katho- le kanselier, dr. Heinrich Brü- ftg, had zich erg voor de herver- zing van Von Hindenburg inge- Zijn benoeming als kanselier, 1930, had hij (zo meende hij) aan m<oude president te danken en als daarvoor hield hij op allerlei 0* ïenkomsten in het land een %m pleidooi voor Von Hinden- nirp ie ,eemd genoeg vormde Brünings aan Von Hindenburg juist de lfeeiding tot zijn eigen val. Het was 1 Hindenburg namelijk niet on- 'emerkt voorbijgegaan, dat zijn °de, conservatieve vrienden op re tier hadden gestemd en dat hij, in n Hindenburg, nu als president sn n de „Katholen" (de katholie- 'a in) en de „Sozis" (de sociaal-de- at xraten) stond aangemerkt. Voor feit, dat zijn adellijke vrienden iet kamp van die „ordinaire Bo- mse korporaal,, (citaat Von Hin- ^Tiburg) waren overgelopen kreeg "'lning de schuld. de schermen werkte intus- vai generaal Kurt von Schleicher 6 aan de val van Brüning. mileicher, die via een belangrijke !el t op het ministerie van defensie ani opgeklommen tot een der be- 8 grijkste raadgevers van de rijks- !e' sident, had in 1930 de onbeken- ?n Brüning als kanselier naar vo- lin\ geschoven, nadat de sociaal-de- eeicratische regering van Hermann Von Papen trachtte op allerlei ma nieren Von Hindenburg ervan te overtuigen, dat de vorming van een kabinet-Hitier noodzakelijk was. Adolf Hitler: nog op 27 januari 1933 had Von Hindenburg ver klaard, dat hij „De Boheemse kor poraal" nooit tot kanselier zou be noemen, maar al drie dagen later werd het eerste kabinet-Hitier beë digd. Müller ten val was gekomen. Brü ning formeerde een kabinet, dat weliswaar niet op een meerderheid in de Rijksdag (het Duitse parle- f Von Hindenburg toe, verward als zijn ment) kon bogen, maar dat door de grote SPD-fractie werd „gedoogd". Viel die steun dan een keer weg, dan kon Brüning, door middel van de beruchte paragraaf 48 uit de grondwet, met behulp van nood wetten of door het uitschrijven van nieuwe verkiezingen, zijn plannen tóch verwezenlijken. Die paragraaf uit de grondwet ver leende namelijk aan de rijkspresi dent allerlei volmachten, die dan meestal door de rijkskanselier wer den toegepast. Schleicher nu wilde door Brüning én met gebruikma king van de economische crisis het falen van de republiek aantonen, waarna de parlementaire democra tie voor een monarchistisch getinte staatsvorm waarbij een groot deel van de macht bij het leger moest liggen zou moeten wijken. Nu echter Brüning er in slaagde tegen alle verwachtingen in de Toen Hitier op 13 augustus 1932 een eerste gesprek met Von Hin denburg over het kanselierschap had en de rijkspresident ver klaarde, dat voor zijn geweten en het Duitse volk niet te kunnen verantwoorden, stamelde Hitier, nogal aangeslagen, dat hij echt niet de bedoeling had een staats greep te plegen. De hardhorende Von Hindenburg verstond alleen het woord „staatsgreep' („Putsch") en dreigde Hitler met opgeheven wijsvinger: „Herr Hit- Ier, ich schiesze crisis tot staan te brengen en bo vendien bij het buitenland bereik te, dat de herstelbetalingen uit de Eerste Wereldoorlog aan de geal lieerden voorlopig opgeschort wer den, vreesde Schleicher, dat deze successen van „dem guten Hein rich" zijn eigen plannen wel eens konden dwarsbomen. Samen met onder anderen de zoon van Von Hindenburg, Oskar, wist hij Brüning bij de president in een kwaad daglicht te stellen, door te zeggen dat de kanselier een ver kapt „bolsjewisme" bedreef, omdat hij landgoederen zou onteigenen. Feitelijk deed Brüning niets meer of minder dan het saneren tegen schadeloosstelling van een aantal onrendabele stukken land. Voor Von Hindenburg, sedert 1927 eige naar van het landgoed Neudeck, was het in elk geval aanleiding Brüning nieuwe volmachten te weigeren en opheffing van het ver bod voor Hitiers „privé-legers" SA en SS te eisen; een verbod, waar aan hij eerst zijn medewerking had verleend. Voor Brüning was het een hard gelag: op 30 mei 1932 bood hij het ontslag van zijn kabinet aan. Overigens doet zich hierbij een in teressante staatsrechtelijke vraag voor: had Brüning niet op een mo tie van wantrouwen van de Rijks dag moeten wachten in plaats van aan de „motie van wantrouwen" van de president zijn conclusies te verbinden? Toch Hitier Twee dagen na Brünings ontslag was er al een nieuwe regerings chef: Franz von Papen, afgevaar digde voor de Zentrumspartei in het parlement van de deelstaat Pruisen 'en verder weer een volsla gen a-politiek persoon, met enige goede contacten met de adel en de grote industriëlen en aldus passend in de plannen van Schleicher. De laatste had intussen met Hitier ge sproken en hem de opheffing van het SS- en SA-verbod beloofd in ruil voor steun aan het kabinel- Von Papen. Bovendien bood Schleicher Hitler nieuwe verkie zingen aan, die op 31 juli 1932 wer den gehouden. Het leverde de NSDAP ruim een verdubbeling (110-230) van het aantal zetels in de Rijksdag op. Hit- Ier eiste het kanselierschap, alsme de alle ministersposten op, hetgeen Von Hindenburg weigerde. Het was de eerste tegenslag voor Hitier. Het kabinet-Von Papen, dat onder tussen verder regeerde, sneuvelde echter bij de eerste de beste motie van wantrouwen en zo werden op 6 november (voor de vierde keer in vier jaar) opnieuw parlementsver kiezingen gehouden. En zie: bijna 40 van de 230 zetels moest Hitier weer inleveren! Een mogelijke oorzaak kan de sta king bij het openbaar vervoer in Berlijn van 2 november zijn ge weest; de staking werd uitgeroepen door de communisten en (zeer ver rassend) de nationaal-socialistische „vakbond" sloot zich bij zijn gezwo ren doodsvijand aan. Bij veel Duit se kiezers vatte de opvatting post, dat Hitier wel eens een „halve communist" kon zijn (en sinds de Russische Revolutie van 1917 werd in Duitsland het communisme als bedreiging nummer één gezien). De NSDAP geraakte nu in een crisis, ook al, omdat Schleicher binnen de partij begon te infiltreren en Hit- Ier-tegenstanders (zoals bijvoor beeld de topman Gregor Straszer) voor zijn plannen probeerde te winnen. Op 8 december, terwijl Schleicher inmiddels zelf kanselier is geworden, schrijft Hitiers mede werker Goebbels vertwijfeld in zijn dagboek: „In der Organisation herrscht schwere Depression. Die Geldsor- gen machen jede zielbewuste Ar beit unmöglich Wir sind sehr deprimiertDer Führer sagt nur: „Wenn die Partei einmal zer- fallt, dann mache ich in drei Minu ten mit der Pistole Schlusz". Intriges Terwijl de NSDAP echter met zichzelf worstelde, kwam ook aan de intriges van Schleicher een ein de. Eenmaal zelf kanselier gewor den, bemerkte hij de moeilijkheid van het regeren met een „gedoogd" kabinet, dat elk moment kan wor den weggestuurd. Bovendien zat ex-kanselier Von Papen ook niet stil. Boos, omdat hij door Schleicher was vervangen, zocht hij in januari 1933 contact met Hitier. Samen be sloot men Schleicher ten val te brengen om vervolgens Von Hin denburg van de noodzaak van de vorming van een kabinet-Hitier te overtuigen. Alleen: hoe? Terwijl Schleicher meer en meer het vertrouwen van Von Hinden burg en de overige politici ver speelde, intrigeerde Von Papen (die tot de intimi van Von Hindenburg gerekend mocht worden) bij de oude president, die zich in de laat ste jaren van zijn leven toch al door een kring van twijfelachtige advi seurs liet omringen. Nog op 27 ja nuari 1933 had Von Hindenburg verklaard, dat hij de „Boheemse korporaal" nooit tot kanselier zou benoemen, maar op 30 januari werd het eerste kabinet-Hitier toch beëdigd. Men had Von Hindenburg ervan weten te overtuigen, dat Hitier door de overige ministers geheel „overschaduwd" zou worden; met andere woorden: de drie NSDAP- ministers (Hitier, Frick en Göring)_ zouden tegenover de overige acht (conservatieve) ministers weinig kunnen bereiken. Overigens scheelde het weinig, of het kabinet- Hitier had niet beëdigd kunnen worden, doordat vijf minuten(!) voor de eedsaflegging de beoogde minister voor economische zaken, Hugenberg, nog een toezegging van Hitier wenste over eventuele ver kiezingen. Daarvan had Hitier ge sproken en Hugenberg vreesde voor zijn Deutsch-Nationale Volks partei (DNVP) minder goede resul taten. Pas toen Hitier hem zijn ere woord had gegeven, dat hij (Hitier) zich in géén geval van zijn coalitie partner zou ontdoen en nadat Von Hindenburgs secretaris Meiszner de aanstaande kabinetsleden had op geroepen, de president niet langer te laten wachten met de beëdiging, gaf Hugenberg zijn verzet op. Na dat alle ministers de eed op de grondwet hadden afgelegd, sloot Von Hindenburg de plechtigheid op oud-Pruisische wijze: „Und nun, meine Herren, vorwarts mit Gott!" Verwarde geest Zo werd Paul Ludwig Hans Anton von Beneckendorff und von Von Hindenburg (1847-1934) een enigs zins tragische figuur in de wereld geschiedenis. Een groot staatsman was hij niet, daarvoor was zijn geest te weinig flexibel, te zeer rechtlijnig; daarvoor ook liet hij zich in de laatste jaren van zijn re gering te gemakkelijk met verkeer de adviseurs in. Toch was hij zeker niet argeloos of dom! Pas toen „heel Duitsland" de benoeming van Hitier tot kanselier eiste, gaf hij toe, verward als zijn geest was door het vele gekonkel rondom hem. Zo liggen de voornaamste redenen voor het falen van „Weimar" eer der op de weg van de politici, de militairen en de burgers, bij wie de juiste mentaliteit ontbrak. Ook het onvermogen van (vooral) de politi ci om de dreiging en de problemen het hoofd te bieden mag zeker tot het einde van de eerste Duitse Re publiek hebben bijgedragen. Het had ook beter kunnen aflopen; kansen daarvoor zo concludeert de historicus Hagen Schulze zijn er in elk geval geweest. WIM SLAGER dertigste januari 1933 markeert het begin van een der donkerste' i soden uit de geschiedenis. Het Derde Rijk, dat duizend jaar zou pleten duren, was na twaalf jaar al ten einde. was het eigenlijk om kind te zijn in het Derde Rijk? Correspon- "d(it Gerard Kessels ging naar Karlsruhe om daar de tentoonstelling 1inderen in het Derde Rijk" te bekijken. lai RLSRUHE „Alleen voor hiërs", staat er op de bank. Een Cl in meisje gaat zitten. „Dat mag mt", zegt de moeder, „wij zijn jo- Even later zitten moeder en d er toch. Ze praten zacht. Over igfa; over het Derde Rijk. Zulke it iirvallen spelen zich bijna dage- s af in Karlsruhe. De bank staat »et Kindermuseum van de Duit- r «stad. Temidden van die unieke an toonstelling, die de mens .niet al- 1 laat kijken, maar vooral laat Uen. „Karlsruher kinderen in Derde Rijk" is de titel van de v< toonstelling. Beelden van hoe De schoolboekjes, de Hit- gjeugd, de zomerkampen van de meisjes, de jubelende versla van het bezoek van de „Füh- aan de stad in 1936. Al het ma- ^«Jaal is bijeengebracht door de be- neking van de stad. Een bevolking zodoende opnieuw geconfron- "d werd met een periode uit de tse geschiedenis die veel Duit- L verdrongen hebben in plaats e' verwerkt. orj huiveringwekkende tentoon- hling, die de bezoeker de rillin- al over de rug doet lopen. Geen el terrein van het leven lieten ^Nazi's onberoerd. Neem het on- ra|wijs. Oude deugden en waarden aksten zo snel mogelijk verdwij- 'e om plaats te maken voor de orjderfelijke fascistische denkwe- pci Leren lezen in de eerste klas fcon met „HHH, Heil Hitier". De jv d werd vanaf 1933 systematisch eüevoed voor de oorlog. Reken- ee metjes over tanks, vliegtuigen. opgave uit de derde klas: bieveel vluchten tegen de vijand ■t de piloot nog doen om tot derd te komen, als hij er al 91 ter de rug heeft?" 5r de vernietiging van „onvol- ïrdig leven", die de Nazi's enke le jaren later meedogenloos in praktijk zouden brengen, werden de geesten van de Duitse kinderen al rijp gemaakt. „Een gehandicapte kost het Rijk elke dag 2,25 Mark, een scholier 2,30 Mark per week. Hoeveel maal is de gehandicapte duurder?" Echt, zo staat het er. Het is een re- kenopgave uit een schoolboek voor twaalfjarige kinderen uit 1936. Twee jaar voordat de Nazi's met hun euthenasie-wet kwamen. Schoolbord Een schoollokaal is helemaal gere construeerd in de stijl van de jaren dertig. „Wij houden allemaal erg veel van Adolf Hitler", staat er op het schoolbord. In de klas werd ge beden: „Führer, mein Führer, van God mij gegeven, bescherm en.be houd nog lang mijn leven". Aan de muur een kaart van het Duitsland zoals het uit de Eerste Wereldoorlog was gekomen. Boven de lessenaar een grote foto van Hit- Ier. Op de schoolbanken boeken met foto's van „arische, noordelij ke, mensen". Even verderop een uithangkast met een uitgave van het SS-blad „Der Stürmer". Bakkers en slagers, die in het Karlsruhe van de jaren dertig te goeder naam en faam be kend staan adverteren onder de kop: „Denk Duits!-. Koop Duits! Nooit bij joden!" Ook het befaamde Keuls water „4711" heult mee met de fascisti sche wolven in het bos. „Zum Deutschen Wesen, klar und unge- kunstelt passt 4711, das Kölnisch Wasser". Turken raus Zwei Toge vor Vollendung seines 20. Lebensjahres fiel bei einem Sturmangriff im Osten unser tapferer, hoffnungs- voller oohn und Enkel SS-Scharf. und O.-A. Abituriënt 1941, inhaber verschïed. Kriegsauszeichnungen u. Trager des gold. Ehrenzeichens der HJ., ehem. ötandortführer der Etrlinger HJ. Getreu seinem Fahneneid opferte er sein junges Leben zur Rettung seines von ihm über alles gehebten Vateriandes. Wirgeben uns. Bestes. Ettlingen, den 2. Marz 1943 -Steigenhohl 24. Hans Btichle und Frau Martha, geb Stutz; Elisa beth Bachle Wwe. Bitte keine Bcileidsbesuche. Op zijn 19e komt het einde. SS'er Walther Bachle sneuvelt twee dagen voor zijn twintigste verjaardag aan het Oostfront. de Bondsrepubliek. De „Wehr- sportgruppen", de opschriften „Turken raus", de demonstrant met de ezelskop en het bord: „Ik ezel geloof nog dat er in het Derde Rijk zes miljoen joden vergast zijn", dat alles laat zien dat het fascisme bij lange na nog niet dood is. Dr. Anne Reuter die de tentoonstelling heeft ingericht is er zelfs van over tuigd dat bij een aanzienlijk deel van de bevolking nog ideeën leven die nauw aansluiten bij de fascisti sche denkwereld. „Hoeveel oude ren zeggen niet dat het tegenwoor dig maar niets is met al die jonge ren met lang haar, terroristen en buitenlanders. In de tijd van Hitier, wordt dan gezegd, waren er geen terroristen en werden er autobanen gebouwd. Het zijn geen opa's en oma's die dat beweren. Het zijn ook geen neo-nazi's die het bos ingaan om daar schietoefeningen te hou den. Het zijn keurige, nette, men sen, zoals ze in elke straat wonen. Het nazisme blijft in Duitsland la tent aanwezig". Jongeren die de tentoonstelling be zoeken zijn geschokt. Sommige le zen urenlang. In het dagboek bij voorbeeld van dat joodse meisje uit de stad. „Het is geweldig dat jullie dit gedaan hebben. Het is gruwelijk dat dit gedaan moet worden", staat op het briefje dat de dertienjarige Christiane in de bus op de tentoon stelling achterlaat. Nog nooit heeft mevrouw Reuter naar aanleiding van een tentoon stelling in het Kindermuseum zo veel post gekregen. De jeugd lijkt vaak beter te begrijpen wat er ge beurd is dan de generatie die in de jaren 1933-1945 opgroeide. Reuter: „Er zijn hier leraren geweest, die midden op de tentoonstelling ston den te roepen dat die vergassing van de joden helemaal niet heeft plaatsgevonden". Het is niet waar dat de periode 1933-1945 op de scholen consequent wordt genegeerd, zegt Anne Reu ter. „Op het gymnasium wordt het heel goed behandeld. Soms is het verbazingwekkend hoe goed de kinderen geïnformeerd zijn. Maar bij het beroepsonderwijs wordt er jammer genoeg minder aan gedaan. Die scholen komen ook niet naar de tentoonstelling, hoewel die het juist het hardste nodig hebben". Verdrongen Het museum organiseert regelmatig discussies tussen jongeren en oude ren over het Derde Rijk. Daarbij blijkt dat de ouderen deze periode vaak volkomen verdrongen heb ben. Reuter: „De ouderen hebben eigenlijk ook nooit goed de kans gehad om van het fascisme af te komen. Na de oorlog kwam de Koude Oorlog, de strijd tegen het communisme. De Koude Oorlog heeft Duitsland een goede gelegen heid ontnomen om af te rekenen met het fascisme. Het felle anti- -communisme van Hitier.en de Na zi's werd in de Koude Oorlog in feite gewoon doorgetrokken". „De afrekening met het fascisme heeft nooit plaatsgevonden. Daar om horen we op de tentoonstelling ook voortdurend van ouderen: toen was het niet goed, maar wat willen jullie dan: communisme?" GERARD KESSELS Walther Bachle, een van die kinderen, die „carrière" maakten i Derde Rijk. Als Hitlerjongen op de foto met zijn trotse vader

Leidse Courant | 1983 | | pagina 19