finale Amerikanen Boyce en Lee verdienden schatten aan spionage voor de Russen M#:, trft':" .A* vv De val naar de aarde van de Russische spionagesatel- liet Kosmos 1402 heeft opnieuw de aandacht gevestigd op de aanwezigheid in de ruimte van tientallen „luis tervinken": vooral Amerikaanse en Russische spiona- gesatellieten die de wereld permanent in de gaten houden. Volgens professor John Erikson, defensiedes- kundige van de universiteit van Edinburgh, is het be lang van de informatie die dergelijke satellieten ver zamelen enorm groot. „In moderne militaire operaties moet men het hebben van informatie en controle. Als je het informatie- en communicatiesysteem van je te genstander kunt verlammen, breng je hem een grote klap toe". Halverwege de jaren zeventig kregen de Verenigde Staten zo'n klap te verwerken. „Vuile verrader. Weet je waarvoor je wordt aange klaagd? Spionage voor de Rus sen! Vuile verrader". De FBI- agent die op 16 januari 1977 in de omgeving van Los Angeles de toen 23-jarige Christopher John Boyce de handboeien omdeed, leek van geen ophou den te weten. „Verrader, ver rader". Maar de woede van de agent kon de jonge Ameri kaan niet deren. Misschien was Chris Boyce er zelfs een beetje trots op dat hij een ver rader werd genoemd. Samen met zijn een jaar oudere vriend Andrew Daulton Lee verkocht hij in bijna twee jaar tijd zulke geheime gegevens over Amerikaanse spionagesa- tellieten aan de Sovjet-Unie, dat de veiligheid van de Vere nigde Staten grote schade werd toegebracht. En dat was wat Boyce, vervuld als hij was van haat jegens zijn vader land, juist wilde. Christopher Boyce en Andrew Daul ton Lee groeiden op in de bescherm de omgeving van het schiereiland Palos Verdes. een toevluchtsoord voor de welgestel- den in Zuid-Cali- fornië. Zoals veel leeftijdsgenoten raakten zij, begin jaren zeventig, ge desillusioneerd door rassenonlus- ten, Vietnam, Wa tergate, de CIA en Nixon. Zij ontdek ten dat het werke lijke Amerika niet overeenkwam met hun ideaalbeeld en zochten, omdat zij daarvoor het geld hadden, hun toe vlucht in sex, drank en vooral drugs. Waarom zijn dui zenden anderen geen spion gewor den en Boyce en Lee nu net wel? De Amerikaanse jour nalist Robert Lind- sey heeft zich lan ge tijd in deze zaak verdiept. Het boek „De Valk en de Sneeuwman", dat enige tijd geleden door uitgeve rij Bert Bakker in een Nederlandse vertaling op de markt werd ge bracht, is het resultaat van die na speuringen. Volgens Lindsey zijn Chris en Daulton door een samen loop van omstandigheden tot hun verraad gekomen. Voor Daulton leverde de spionage geld op voor zijn handel in verdo vende middelen. Bij Chris, die eni ge tijd voor priester had gestu deerd, speelden totaal andere mo tieven een rol. Zijn desillusie was veranderd in haat jegens alles wat Amerikaans was. „Volgens mij is dit land gegrondvest op bedrog. Het is een ontwerp van weinigen voor weinigen en zo zal het blijven. Ik geloof dat we op de rand staan van een vergiftigde, afschuwelijke duis ternis. Industrie en technologie sle pen de mensheid naar een uiverse- le ineenstorting, die de meeste le vensvormen met zich mee zal sleu ren", schreef hij, nadat hij was ge arresteerd, aan zijn vader. In de zomer van 1974 trad Chris Boyce in dienst bij de Thomson- Ramo-Woolridge Corporation (TRW), een bedrijf dat zich in de loop der jaren had gespecialiseerd in de spionage vanuit de lucht en werkte voor de CIA en de overkoe pelende National Security Agency. In korte tijd raakte Chris verzeild in een van de meest geheime Ame rikaanse spionage-operaties. Hij deed zijn intrede in de wereld van defensiegeheimen, spionage- en af- luistersatellieten en kreeg de wa pens voor zijn persoonlijke wraak actie tegen de VS op een presen teerblaadje aangeboden. SWv»-;-. Satellieten onmisbaar Voor de hedendaagse militaire stra tegen van Oost en West zijn satel lieten onmisbaar geworden. Zij hebben een groot deel van het werk overgenomen, waarvoor vroeger menselijke spionnen er op uit werden gestuurd en spionage- vliegtuigen geheime vluchten maakten. Satellieten, die vanuit de ruimte een schat van informatie kunnen verzamelen, vormen de hoeksteen van de tegenwoordige defensie. De camera's maken, niet gehinderd door wolken, slecht weer of duisternis, haarscherpe fo to's van transporten, lanceerinrich- tingen en alle overige objecten, die bij militaire operaties van belang kunnen zijn. De ontwikkeling van de spionage- satellieten in de VS (en natuurlijk ook de Sovjet-Unie) dateert uit de jaren vijftig. Kort na de oorlog had de Rand Corporation al aan het mi nisterie van defensie in Washing ton voorstellen gedaan, maar pas in 1953 kwam de opdracht de plannen verder uit te werken. Het Pentagon kreeg veel meer haast, toen in mei 1960 Francis Gary Powers met zijn U-2 spionagevliegtuig boven de Sovjet-Unie werd neergehaald, juist toen het de Verenigde Staten duidelijk werd dat de Russen een raket hadden ontwikkeld die in korte tijd het Amerikaanse vaste land zou kunnen bereiken en daar dood en verderf zaaien. Binnen korte tijd hadden de Verenigde Staten hun eerste spionagesatellie- ten in de ruimte. Vanaf een hoogte van meer dan honderdvijftig kilo meter werd de aarde voortaan per- 'Jmanent in de gaten gehouden, niet alleen de vijanden maar ook be vriende naties als Engeland, Israël en Australië. Grote schade toegebracht twee satellietsystemen een rol Pyramiderproject, dat bedoeld was als communicatiesysteenm voor Amerikaanse agenten maar nooit in gebruik is genomen en het Rhy- oliteproject, waaraan het verraad van Boyce en Lee onnoemelijk veel schade heeft toegebracht. De Rhyolitesatelliet was door TRW ontwikkeld om buitenlandse mo gendheden af te luisteren. De kunstmaan was volgestopt met ver fijnde apparatuur, waardoor men in de VS zelfs in staat was een tel- foongesprek tussen een generaal van het Rode Leger in Moskou en zijn liefje op de Krim af te luiste ren. Maar de aandacht richtte zich vooral op het onderscheppen van gegevens van radarinstallaties, ra ketbases en het oppikken van de signalen van Russische raketten en satellieten. Na enige tijd kwam Chris Boyce te werken in de zogenaamde Black Vault (Zwarte Kluis), het commu nicatiecentrum van het Rhyolite- projec't, het ultra-geheime zenuw centrum van dit internationale spionagesysteem. Vanuit dat cen trum werd de verbinding onder houden met de geheime volgsta- tions die, verspreid over de hele aarde, waren gebouwd om de gege vens van de satellieten op te pik ken en te verwerken. Ze staan on der meer in Noord-Californië, Alaska, Hawaï, Guam, IJsland, Au stralië en in het Engelse Chelten ham. Precies: het Britse luistersta tion waar de Brit Geoffrey Prime veertien jaar als vertaler én spion voor de Russen heeft gewerkt en op zijn beurt door de Rhyolitesatel- lieten verzamelde informatie aan de Sovjets heeft doorgebriefd. Signalen in code De vraag welke geheimen Boyce uit de kluis heeft gehaald en samen met vriend Lee aan de Russen heeft doorgespeeld, zal nooit beant woord kunnen worden omdat, iro nisch genoeg, alleen de KGB dat precies weet. Het tweetal was tij dens zijn spionage-activiteiten nog al eens dronken. Zij weten zich lang niet alle documenten meer te herinneren die zij hebben doorge speeld. Maar ook de meest voor zichtige schatting van de CIA maakt duidelijk dat de twee de Amerikaanse defensie enorme schade hebben toegebracht. Veel van het materiaal was zo geheim, dat het bij de rechtszitting bewust onbesproken is gelaten. Volgens Lindsey ontdekte de CIA een paar maanden na de veroorde ling van Boyce en Lee opeens, dat signalen van Russische raketten naar de aarde in code waren. Lan ge tijd hadden de Amerikanen de communicatie tussen de Russische raketten en satellieten en de bases kunnen afluisteren en aan de hand van de verkregen gegevens analy ses gemaakt over de militaire vor deringen van de Sovjet-Unie. Dat werd nu veel moeilijker, wat weer nadelig was voor de Amerikaanse positie bij de SALT-onderhandelin- gen over de strategische kernwa pens. Onduidelijk is echter of deze wijzigingen het gevolg waren van het verraad van Boyce en Lee. Veiligheid onvoldoende Velen zullen zich afvragen hoe het mogelijk is, dat een 24-jarige Ame rikaanse jongeman toegang kreeg tot 's lands belangrijkste spionage- geheimen. Het antwoord is simpel: als gevolg van niet toereikende vei ligheidsmaatregelen, die bovendien door bijna iedereen met de voeten werden getreden. Op eerste dag dat Chris Boyce zich in de Black Vault bevond, haalde een collega een stapelje papieren uit een kluis. „Deze zijn de Russen wel twintigduizend dollar per maand waard", fluisterde hij de verbouwereerde Chris toe. Die keek, zag alleen een rijtje cijfers en dacht eerst dat de ander een op schepper was. Het klinkt ongelooflijk, maar in het zenuwcentrum van de Amerikaan se spionage werden ook complete feesten aangericht, waarbij de drank rijkelijk vloeide. Via gehei me telefoonlijnen werden wedden schappen afgesloten en huishoude lijke produkten verkocht en in een pot in de hoek van de Black Vault groeide een hennepplantje. De vei ligheidsmaatregelen waren, zoals een onderminister later zou zeggen, „zo poreus als een Zwitserse kaas". Het is dan ook niet verwonderlijk Om de aarde cirkelende spion nen houden ons onafgebroken in het oog. Als het nodig is kan van de opnamen een preciese kaart worden gemaakt, zoals in dit geval van de Verenigde Staten. Veiligheids maatregelen zo poreus als Zwitserse kaas dat Chris Boyce er bijna twee jaar lang in slaagde documenten te ont vreemden, thuis te fotograferen en later weer op hun plaats terug te leggen, zonder dat hij betrapt werd. Pas toen Boyce en Lee in de gevan genis zaten, stelde de CIA een on derzoek in bij alle ondernemingen die spionage-apparatuur vervaar digden. De resultaten waren „be droevend en afschuwelijk". Het werd de werknemers van TWR voortaan verboden pakjes en plan ten mee te nemen. Iedereen werd gefouilleerd en tv-camera's wesden aangebracht om de geheimen 24 uur per etmaal in de gaten te hou den. Waarom nooit opgemerkt? Volgens Robert Lindsey blijven na de veroordeling van het spioneren de tweetal enkele aspecten van deze spionagezaak nog onopgehel derd. Zo is het zeer merkwaardig dat Daulton bijna twee jaar lang openlijk bezoeken heeft kunnen brengen aan de Russische ambassa de in Mexico City, zonder dat hij werd opgemerkt. Als dat, zo schrijft Lindsey, tenminste het geval is. Het spionageballetje begon te rollen toen Daulton Lee op een mooie dag in april 1975 het terrein van de Russische ambassade in Mexico City op liep. Hij eiste een diplomaat te spreken en deed vice-consul Va- sily Okana een interessant aanbod: Amerikaanse defensiegeheimen in ruil voor harde Amerikaanse dol lars. Okana, een agent van de KGB, was direct geïnteresseerd. In de maanden die volgden bracht Daulton talrijke bezoeken aan Mexico en leverde hij, tegen beta ling van duizenden dollars, de door Chris ontvreemde en gefotogra feerde geheimen af. Daulton bracht zelfs een keer een bezoek aan We nen, waar hij van de KGB nadere instructies kreeg. De Russen wilden steeds meer. Te kenend daarvoor is de ontmoeting tussen Daulton en generaal Mikhail Vesilyevich Muzankov, consulair ambtenaar op de Russische ambas sade in Mexico maar in werkelijk heid generaal in het Rode leger en topman van de KGB belast met het terrorisme op het westelijke, half rond. Daulton, die het geld in zijn drugshandel stak, noemde de Rus sen later „verslaafden". In de ogen van de KGB-agenten zag hij dezelf de honger als in de ogen van drugs verslaafden, die op hun nieuwe da gelijkse dosis wachten. Toen de KGB na enige tijd achter de ware identiteit van Chris was gekomen werd Daulton, die steeds meer geld ging eisen, voor de Sov jets overbodig. Chris Boyce was hun prooi. Ze stelden hem voor zijn werk op te geven en weer te gaan studeren. Daarna zou hij moeten proberen bij de CIA of in hét rege ringsapparaat te komen. Chris Boy ce zat in de val. De KGB wilde van t L hem een zogenaamde „mol" m«, ken. Dat is een spion die pas na j^ ren, wanneer hij een belangrijk positie heeft bereikt, informatie ty, gint door te geven. Chris kon niy weigeren, omdat de KGB andei zijn verraad zou onthullen. r Zes ianuari 1977 luidde het bej van het einde in. Bij een vertwijl de poging contact te leggen met Russen werd Daulton door Mexicaanse politie opgepakt, zijn lichaam trof men „top seen -documenten aan. De Amerikaai politie kreeg er lucht van en al si werd de omvang van de spion; duidelijk. Een paar dagen lal werd Lee aan de Verenigde Statj uitgeleverd. Op 16 januari lf werd Chris Boyce aangehoudi Hun spel was ten einde. Na e langdurig proces, waarin Chi Boyce nog grote opschudding oorzaakte door de activiteiten de CIA tegen de Labourregering Australië ('74-'75) bekend te nu ken, werden beiden veroordeell Daulton Lee kreeg levenslang Chris Boyce, die tot veertig jaar g<( vangenisstraf werd veroordeell slaagde er nog een keer in te on; snappen, maar werd na geruin) tijd voortvluchtig te zijn geweej, weer door de FBI gepakt. In 1960 maakten Amerikaanse spionagevliegtuigen deze en andere foto's van de Rusissche raketbases op Cuba. Met de tegenwoordige spionage-apparatuur is het mogelijk nog veel scherpere foto s te maken, die de militairen een schat aan informatie verschaffen over vijandige landen. Maar omdat de camera s niet worden afgezet als de satelliet bijvoorbeeld de Sovjet-Unie voorbij is en over Israël vliegt, komt men ook heel wat over bevriende lan den te weten. Dubbelspel van CIA? Het feit dat Daulton zo lange tij contact met de Russen heeft ku( nen onderhouden, heeft volgei Robert Lindsey op zijn minst de i{ druk gewekt dat aan de spionaj van Boyce en Lee een luchtje zitj Russische ambassades word^ doorgaans goed door de CIA in o gaten gehouden, zeker in een vo( de VS politiek zo belangrijk laij als Mexico. Om die reden is hj nauwelijks te geloven, dat de Clj de ontmoetingen van Daulton mj Russische functionarissen noo heeft opgemerkt. In zijn boi schrift Lindsey dat er aanwijzing^ zijn, maar niet meer dan dat, dat d CIA op de hoogte is geweest van j transacties van Lee met de KG) Daarbij wijst hij er onder meer ij dat Lee nooit door de Amerikaan douane is aangehouden, ondan de talrijke arrestatiebevelen die ti gen hem liepen. En dan is er j herinnering van Chris, dat een v( zijn collega's hem voorspelde dj hij de rest van zijn leven in de g vangen is zou moeten doorbrengej Een andere collega vertelde hel dat hij „overal op de zwarte lij stond". Dronkemanspraat of w^ kelijkheid? Maar er zijn mej vreemde dingen. Waarom krej een 24-jarige oud-priesterstudent l maar toegang tot 's lands defensi geheimen? Volgens Lindsey is h mogelijk dat het tweetal in el vroeg stadium door de CIA is or maskerd en sindsdien, zonder h zelf te weten, valse informal heeft doorgegeven. De rechter d Boyce en Lee veroordeelde kwa na het lezen van interne CIA-ra| porten tot de conslusie, dat daal niets stond dat in die richting wei Bij de verdedigers van het spion rende tweetal, die de CIA-rappc ten niet mochten bekijken, is ec ter lange tijd het gevoel blijv hangen, dat de CIA wel degeli hun cliënten gemanipuleerd hee De werkelijke toedracht zal, als c ooit gebeurt, pas over vele jaren l kend worden. JOS TIMME Gegevens voor dit verhaal one meer ontleend aan Robert Lil sey's „De Valk en de Sneeuwmai verschenen bij uitgeverij Bert Be ker in Amsterdam. De prijs van i boek bedraagt 29,50.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 18