Larsen is wilde haren kwijt Bengtsson en Niityla Jan Klok: Club van 20 breidt niet uit Van der Duim loot uoetballerlei Sportwereld EPQRT EekLe Commit ZATERDAG 29 JANUARI 1983 PAGINA 11 E.IL lieren 2!) en 30 januari DEN HAAG De raadszaal van het Haagse stadhuis op de Groen markt was gisteravond uitstekend bezet. In aan wezigheid van vele in ternationale schaatso ffi- cials, burgemeester Frans Schols en de sport wethouder Piet Vink van Den Haag vond onder leiding van hoofd- scheidsrechter Wietse Brouwer de loting plaats van de 500 en 5.000 me ter die vandaag op de eerste dag van het Euro pees kampioenschap he ren all-rounders op De Uithof worden gereden. De Nederlandse hoop Hilbert van der Duim komt in de achtste rit op de 500 meter uit tegen de Zweed Claes Bengtsson. Yep Kramer moet in de eerste rit het spits afbij ten tegen de Zweed Jan Ju- nell en Frits Schalij en de Noor Geir Karlsted vormen het zesde paar. Als laatste Nederlander komt Rob Vun- derink in de negende rit in actie tegen de Fin Pertti Nii tyla. Na overleg met zijn coach Henk Boer heeft Van der Duim het besluit genomen om zowel op de sprint als op de 5.000 meter in de tweede groep te starten. De ver wachting is dat het weer la ter op de middag beter zal worden. Bij de 5.000 meter gaat de Nederlander maar voor Frankrijk uitkomende Hans van Helden als eerste van start. Hij heeft de sterke Tomas Gustafson als tegen stander. Frits Schalij start met de Oostduitser André Hoffman als derde paar. In de achtste rit ontmoet Hilbert van der Duim de Fin Pertti Niityla, de tegenstander van Vunderink op de 500 meter, en Vunderink ontmoet in de negende rit de Italiaan Mario de March. De loting in de raadszaal was sfeervol. De officials moch ten de lootjes trekken uit een zeer grote en fraaie beker waarmee de tweelingdoch ters van directeur Hans Kiinz van De Uithof de zaal rond gingen. Hans Kiinz was de- geen die voor Hilbert van der Duim Bengtsson trok. Na de loting was er voor de gasten, officials en het slechts kleine deel van de deelnemers dat op de ontvangst was afgeko men, een receptie namens het gemeentebestuur. Burge meester Frans Schols kreeg bij deze gelegenheid een Noorse trui aangeboden hoe kan het anders door de Noorse ploeg. Loting 500 meter: 1. Jan Junell (Zwe)-Yep Kra mer (Ned) 2. Tomas Gus tafson (Zwe)-Dimitri Botsjka- rev (Sov), 3. Hans Magnusson (Zwe)-Victor Sjasjerin (Sov), 4. Hans van Helden Fra)- Björn Nyland (Noo) 5. An dreas Dietel (Odl)-Rolf Fal- k-Larssen (Noo), 6. Frits Schalij (Ned)-Geir Karlstad (Noo), 7. André Hoffmann (Odl)-Oyvind Tveter (Noo), 8. Claes Bengtsson (Zwe)-Hil- bert van der Duim (Ned), 9. Pertti Niityla (Fin)-Rob Vun derink (Ned), 10. Jouko Ala- -Loukko (Fin)-Wolfgang IN? IIITHOF - HEX HAAG Scharf (Wdl), 11. Werner Ja ger (Oos)-Mario de March (Ita), 12. Heinz Steinberger (Oos)-Michael Hannig (Odl), 13 Marc Vernier (Fra)-Pjotr Krysziak (Pol), 14. Alexander Baranov (Sov)-Brian Carbis (Gbr), lö.Tibor Kopacz (Roe)- Juha Savolainen (Fin). 5.000 meter: 1. Gustafson-Van Helden, 2. Magnusson-Kramer, 3. Scha- lij-Hoffmann, 4. Junell-Karl- stad, 5. Sjasjerin-Tveter, 6. Botsjkarev-Nyland, 7. Fal- k-Larssen-Bengtsson 8. Van der Duim-Niityla, 9. Vunde rink-De March, 10. Stein ber- ger-Dietel, 11. Jëger-Scharf, 12. Savolainen-Vernier, 13. Kopacz-Hannig, 14. Carbis - Ala-Loukko, 15. Baranov- Krysziak. DEN HAAG Sinds 1961 bestaat er een club van trouwe schaatssup- porters, de „Club van 20", met aan het hoofd Charles van der Sluis als voorzitter en als secreta ris-penningmeester de oud-directeur van De Uithof, Jan Klok. Laatst genoemde is sinds kort woonachtig in 't Harde en is voorzitter van de landelijke commissie marthonschaatsen en ook nog secretaris van de af deling schoonrijden van de KNSB. Natuurlijk is de Club van 20 vandaag en morgen van de partij bij het Europees schaatskampioenschap. De boomlange schaatsliefhebber Klok over het ontstaan van de Club van 20. „Henk van der Grift was in 1961 in Go- tenburg wereldkampioen ge worden. Op de terugreis naar Nederland in een oude DC 2, die het bijna nog liet afweten in het luchtruim, kwam het idee om een club op te rich ten. Wij waren toen met twintig man, vandaar de naam. Het is een club van echte supporters die met de schaatsen door dik en dun gaan. Er is een wachtlijst van liefhebbers die lid van onze club willen worden. Maar wij gaan de club niet uitbreiden. Bij de komende jaarvergade ring komt er een nieuw lid bij omdat onlangs Bram Brand uit Purmerend is overleden. Hij was met zijn tachtig jaar het oudste lid". Bij het EK zullen zeker ze ventien leden bij elkaar zit ten op de overdekte tribune van De Uithof De nummer achttien is ziek en de negen tiende met wintersportva kantie. Jan Klok: „Bij de di recties van de ijsbanen heb ben wij altijd een streepje voor. Ze laten onze club nooit in de kou staan en ruimen al tijd goede en overdekte zit plaatsen voor ons in. Dat is ook op De Uithof weer het geval. Als Club van 20 gaan wij naar de meeste interna tionale toernooien. Als er ruimte in het vliegtuig is, hebben de leden de mogelijk heid om gasten mee te ne men. Maar de leden staan na tuurlijk voorop. Voor 1984 staan de Olympische Winter spelen op ons programma. Jaarlijks gaan wij ook een dagje skutsjesillen in Fries land. Wij maken erg veel pret en plezier en daarom is het uiteindelijk allemaal toch begonnen De leden van de Club van 20 betalen jaarlijks een lidmaat- schapgeld van vijfentwintig gulden. Jan Klok: „Dat geld komt de schaatssport ten goe de. Wij steunen de jeugd met wat bekers. Zo is er jaarlijks bij de strijd om de Residentie Cup op De Uithof een beker van ons. Vroeger steunden wij ook wel eens leden van de kernploeg die voor trai ning naar het buitenland moesten. Door komst van de sponsors in de schaatssport is dat niet meer nodig". Jan Klok over de goed bezet te Uithof: „Het is duidelijk, net als in Assen leeft het schaatsen ook in Zuid-Hol land. Zoiets doet je natuurlijk goed als oud-directeur van dat schaatscentrum" ARTHUR VAN RIJSWIJK 3ok Russen steunen dee van wereldbeker CIJKDUIN De Noorse schaatsbond wil komende zomer ijdens het ISU-congres een voorstel doen te komen tot een ichaatsevenement om de wereldbeker. Na de Nederlanders n de Noren hebben ook de Russische schaatsers laten we en hevig geïnteresseerd te zijn in een dergelijke competi- ie. Dimitri Botsjkarev, één van de favorieten voor de Eu- opese titelstrijd in Den Haag, verklaarde gisteren in Kijk- luin, dat schaatsers en trainers in de Sovjet-Unie het idee ran een wereldbeker steunen. De bedoeling is zes of zeven rote meerkampen in een seizoen te rijden, waarbij de rij ers punten vergaren. De besten moeten dan in de laatste ntmoeting uitmaken wie de wereldkampioen in dat sei- oen wordt. De Noren hebben vaart met hun voorstel ge laakt, nadat bij de nieuwjaarswedstrijden in Oslo weinig ublieke belangstelling bestond. Op de Nederlanders na, /aren alle topschaatsers aanwezig. Zij trokken echter laar '250 toeschouwers per dag. In de Haagse raadszaal op de Groenmarkt vond in aanwezigheid van vele Interna tionale schaatsofflcials, burgemeester Frans Schols en de sportwethouder Piet Vink van Den Haag en onder leiding van hoofdscheidsrechter Wietse Brouwer, de loting plaats voor de Europese schaatsheren op de 500 en 5.000 meter. De Rus Botsjkarev (links) en de Zweed Gustav- son hebben In afwachting van een wereldbeker ook wel trek In een bekertje vanille uit deze bij na antieke Haagse Ijskar. Geen tv-interviews bij EK DEN HAAG De schaatsliefhebbers, die dit week einde het Europees kampioenschap volgen via hun tv-toestel, zullen verstoken blijven van interviews. Staatssecretaris Van der Reijden van het Ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur, heeft een laatste poging gedaan het besluit van zijn minister Brinkman, die sportlieden met reclame op het trai ningspak verbood in vraaggesprekken voor de tv-ca- mera te verschijnen, terug te draaien. Op advies van de heer Reinold, hoofd van het directoraat radio, tele visie en pers, is evenwel vastgehouden aan de uit spraak die minister Brinkman een week geleden deed.De Nederlandse schaatsers Van der Duim, Scha lij, Kramer en Vunderink alsmede coach Henk Boer zullen dit weekeinde niet in tv-interviews te zien zijn. De NOS zal niet van de gelegenheid gebruik ma ken vraaggesprekken uit te zenden vanaf de ijsbaan of de tribunes. Van der Reijden zal op korte termijn over sluikrecla me gaan praten met de sportbonden. land is in Noorwegen moeilijk denkbaar. Volgens trainer Arne Lier kan Rolf Falk Larsen de spanning best aan. Falk Larsen (22) is volwassen geworden en heeft iets van zijn jeugdige over moed verloren, is zijn wilde haren kwijt. „Dit jaar zal ik aanvallen. In het voorseizoen heb ik al aan getoond onder druk goede prestaties te kunnen leveren. Vorig jaar debuteerde ik in Oslo en nam een afwachtende houding aan. Nu zal ik de aan vallen van Hilbert van der Duim, Frits Schalij en Tomas Gustafson pareren. Ik durf de confrontatie aan, want ik heb ook Björn Nyland, die me op zijn ritten tactisch kan steu nen", aldus Falk Larsen. „Aan de andere kant heb ik ook angst voor mijn landgenoot. Meer dan voor Van der Duim en Gustafson. Nyland toont geen verzwakking in de pres tatie-curve. Hij is als debutant verrassend sterk". Het Europees schaatskampioen in Den Haag kan weieens een „debutantenbal" worden, want ook in de Nederlandse ploeg loert een nieuweling op zijn kans om internationaal door te breken. De jonge Zwollenaar Robert Vunderink, die bij de NK in Deventer de 5000 en 10.000 meter zo verrassend sterk reed. De verlegenheid, die hij als oosterling had, is sinds kort verdwenen. Zijn vaste slapie Rolf Sibrandy heeft hem daarvan afgehol pen. Het is ook Sibrandy die, als reserve, ook dit jaar zal trachten vanaf de baan het pu bliek op te zwepen en zijn schaatsmakkers aan te moedi gen. WIL VAN DER PLAS tallen in Londen een unieke hattrick op zijn naam. Hij scoorde binnen twintig minu ten driemaal direct uit een hoekschop. Enkele dagen la ter stonden diverse profclubs bij de schutter voor de deur om hem te contracteren. Verschueren wedt weer Erwin Vandenbergh, die na zijn overgang van Lierse SK naar Anderlecht zijn schut- terskwaliteiten nauwelijks demonstreerde, is weer tref zeker geworden. Hij nam uit gerekend in een wedstrijd te gen zijn oude club de gehele produktie van de Brusselse club, die met 2-0 won, voor zijn rekening. Manager Ver schueren van Anderlecht, verantwoordelijk voor de ka pitale aankoop, slaakte een zucht van verlichting en kreeg zelfs zoveel moed, dat hij prompt een serie wedden schappen afsloot, dat Erwin Vandenbergh topscorer van België wordt. Meer kijkers in België In de eerste competitieronde zijn er in de hoogste afdeling van het Belgische voetbal 27.893 toeschouwers meer naar de wedstrijden gekomen dan in de eerste helft van de MONTE CARLO De Ne derlandse deelnemers, André Jetten en Han Brinkman, zijn in de 51e editie van de rally van Monte Carlo na een lekke band als 29e geëindigd. Win naar Rörhl (Wdl) zal niet wor den gediskwalificeerd. De technische commissie van de rally heeft een protest i.v.m. een „verkeerde" reservetank tegen de Lancia's afgewezen. MUNCHEN Karl-Heinz Rummenigge, de laatste we ken in de slag met Italiaanse voetbalclubs, blijft tot ten min ste 30 juni 1987 bij Bayern München. Bayern ontkent contacten met de Ajacied Sö- ren Lerby. DEN HAAG De afdelingen Arnhem, Noord-Holland en Rotterdam van de KNVB heb ben alle wedstrijden voor za terdag afgelast. AMSTERDAM Niloc heeft zich in Amsterdam geplaatst voor de finale van het toernooi om de NHV-beker (dames) door een zege van 17-11 over stadgenoot Ookmeer. Niloc ontmoet nu de winnaar van het duel Hellas-PSV. UPSALA Tsjecho-Slowa- kije heeft zich in Uppsala voor 97 betalende toeschouwers ge plaatst voor de finale van het toernooi om de Koningsbeker. De Tsjechoslowaken versloe gen in de halve finale Enge land met 2-1. IEN HAAG Buiten de aan is hij een vriendelij- e krullebol, maar binnen e arena is Rolf Falk Lar- in een vechtersbaas. De oorse rijder, die vorig ar op het heilige Bislett- de Europese titel niet an zijn landgenoot mund Sjöbrend kon vernemen omdat hij net ts tekort kwam op de weedse geweldenaar To las Gustafson, wil van- aag en morgen een se- euze greep naar de lacht doen. Mentaal ge- erkt door zijn kersverse ereldrecord (161.758 pnt) de kleine vierkamp 00 meter in 38.62, de '100 meter in 4.09.60, de >00 meter in 1.56.70 en 1 5000 meter in 7.06.38) fysiek gesterkt door in geslaagd trainings- amp in het Zwitserse Da as is Rolf Falk Larsen laar voor de strijd op De ithof in Den Haag. a de periode van de drie SS'en (Storholt, Stensjhem- et en Sjöbrend) kijkt Noor- zegen uit naar een nieuwe /oorse hegemonie in het in- viationale schaatsen. Larsen int zijn krachten en reed gis- ren ontspannen zijn trai- ngsrondjes. Zoals vanouds id de Noor een koptelefoon zijn oren en luisterde naar jazzmuziek uit zijn bandre- rdertje, dat op de zijkant van n heup meewiegde met het talent naar iltior ËIDEN Valent wordt de feuwe trainer van Altior. De iidige oefenmeester van Fo- tiolte volgt de heer Van de op bij de Langeraarse ver liging. Valent heeft vier jaar Foreholte gediend. Zondag 30 januari aanvang 1S.30 uur Zijl/LGB - AZC Microlife Zwembad De Zijl Advertentie aangeboden door Mercasol ML- station Perquin. even in de belangstelling van Ajax. Prijzen omlaag, meer publiek Om het alsmaar dalende toe schouwersgemiddelde te stoppen heeft Atletico Ma drid zijn toegangsprijzen ver laagd. Het duurste kaartje kost in het Vicente Calderón- stadion tegenwoordig net zo veel als het goedkoopste el ders (ongeveer twaalf gul den). Het resultaat is verbluf fend. Atletico's toeschou wersgemiddelde verdubbelde tot 65.000, 5.000 onder de maximale capaciteit van het stadion. Hierbij moet overi gens ook worden aangete kend, dat de club momenteel goed draait en uitzichten heeft op een plaats, die recht geeft op deelneming aan het toernooi om de UEFA Cup. Ballenjongen speelt voor doelman Een twaalfjarige ballenjon gen is tijdens de wedstrijd Herodotos-Ionikos (tweede divisie Griekenland) de doel man van de thuisclub te hulp gekomen. Toen deze door Kottakis van de bezoekende club was gepasseerd, sprong de ballenjongen het veld in en ontnam de spits zijn sco ringskans. Zodoende bleef de voorsprong van 1-0 van He- rodotos intakt. Kottakis was woedend en gaf de ballenjon gen een pak slaag. De scheidsrechter stuurde Kotta- Erwin Vandenbergh: weer trefzeker. kis vervolgens het veld uit Zijn club tekende protest aan. Deze wilde, dat de zeker schijnende gelijkmaker wordt gegeven, of dat de wedstrijd in zijn geheel wordt overgespeeld. Oudste prof in Bundesliga Met 39 jaar en één dag is doelman Rudi Wimmer van Karlsruher SC zaterdag de oudste prof geworden, die ooit in de Westduitse Bundes liga actief was. Hij vestigde dit record in de uitwedstrijd tegen Eintracht Frankfurt, die met 2-0 verloren ging. Het record stond op naam van de al lang niet meer ac tief zijnde Max Morlock van FC Nilrnberg, die zijn laatste wedstrijd 48 uur voor zijn 39e verjaardag speelde. Rolf Falk Larsen Is de Noo slagenritme van zijn gespierde benen. „Ik maak me niet on gerust, ben vol zelfvertrouwen voor dit Europees kamipoen- schap", sprak de kleine vecht jas uit Trondheim, die door de Noorse coach Arne Lier als fa- Se hoop. voriet naar voren wordt ge schoven. In het Noorse kamp zijn de ogen op het wereldkampioen schap in Oslo (12 en 13 februa ri) gericht, maar een Europese titel zou erg welkom zijn. Zijn thuisfront, dat het vorig jaar maar matig kon waarderen dat „buurjongen" Tomas Gus tafson de schaatsshow op Bis- lett beheerste, rekent op Rolf Falk Larsen. Een WK op Bis- lett zonder favoriet uit eig^n Aanhang Chelsea niet welkom Voorzitter Mike Wattersoh van Derby County heeft ru zie met de Engelse voetbal bond. Hij heeft immers aan gekondigd, dat zijn club voor de bekerwedstrijd tegen Chelsea de meereizende sup porters van de bezoekende club niet welkom zijn. De aanhangers van Chelsea heb ben een beruchte reputatie. 'De Engelse voetbalbond zegt ijechter, dat Derby niemand kan weigeren, temeer daar het een bekerwedstrijd be treft, waarbij de recette door de clubs en de pond wordt gedeeld. Watter- son zegt er geen boodschap \neer aan te hebben, omdat afgelopen zaterdag suppor ters van Leeds United bij hun bezoek aan Derby voor kuim een ton schade hebben aangericht in het stadion. Ar- fenal, dat Leeds voor de be ker ontvangt, heeft geen boy- van de bezoekende aan hang aangekondigd, maar inmiddels wel alles in Staat van paraatheid ge flat trick met hoekschoppen pe Engelsman Derek Holmes vracht onlangs tijdens een wedstrijd tussen bedrijfself- Claudio Gentile: weg bij Juventus? vorige competitie. Ook de tweede afdeling was meer in trek. Daar passeerden 7.364 mensen de toegangspoorten. De nationale klassen trokken gezamenlijk 275.000 toe schouwers meer. Gentile wil naar Real Madrid Gentile wil alleen bij Juven tus blijven, als hij een tweeja rig contract krijgt aangebo den. Anders wil hij naar Real Madrid, dat kennelijk be langstelling voor hem heeft getoond. Het contract tussen de robuuste in Libië geboren verdediger met Juventus loopt af op 1 januari 1984. Volgens de nieuwe regle menten in Italië is hij dan transfervrij. Gentile stond overigens afgelopen zomer

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11