3et Hoornesplein krijgt n april een overkapping la REGIOUOURINAAL laad van State schorst ontruiming in Stompwijk Noordwijkerhout: in 1986 tekort van anderhalf miljoen Consumentenbond legt Sassenheim over de knie" Voor Pieije Precies. «ffieicbeSowuwt SE1DEN fteidsaQowuvnt DONDERDAG 27 JANUARI 1983 PAGINA 5 port in Voorschoten moet meer zelf doen jhoRSCHOTEN „Het gemeentebestuur iet ten aanzien van de gelden voor de sport aanzienlijke mate terug. Geen enkel beleid n daar iets aan veranderen. Met elkaar moet racht worden de schade zoveel mogelijk te >erken en daarom moet gedacht en gepraat rden over privatisering oftewel wat kunnen sportverenigingen zelf doen waardoor de on- •houdskosten gedrukt worden". Wethouder Marselis opende met deze woorden de hoor- ting van de commissie sport en rekreatie en ieg aan de vele verenigingen eigenlijk de I en der wijzen aan te dragen. Dat gelukte niet emaal. heer Van Dinten (Randstad Sport) bood na ns zijn vereniging de bereidheid aan meer fwerkzaamheid te verrichten, mits daarbij v jerscheid wordt gemaakt tussen werkzaam- den, die beter centraal verricht kunnen wor den en door iedere vereniging gedaan kan wor den. Drs. Engelen (commissielid) stelde dat het gevaar niet denkbeeldig is dat werk aan de ge meente wordt onttrokken en dan door de vere nigingen aan particulieren wordt uitbesteed. Direkt daarna ontstond een discussie over de vraag of de zelfwerkzaamheid moet leiden tot ontslagen bij de gemeente. Indien de verenigin gen meer werkzaamheden zelf gaan verrichten dan betekent dit onmiddellijk minder werk voor de dienst Beplantingen en ontslagen kun nen dan niet uitblijven. Wethouder Marselis wilde over dit onderwerp geen uitspraak doen, omdat de gemeenteraad een politieke beslissing zal nemen tijdens de vergadering van de com missie algemene zaken volgende week dinsdag. Als conclusie van de hoorzitting kan gezegd worden dat alle verenigingen bereid zijn meer zelfwerkzaamheid aan de dag te leggen. Bij voldoende animo: toch Zoeterwouds schaatskampioenschap ZOETERWOUDE Tijdens de algemene ver gadering van de „IJsclub Zoeterwoude" kwam gisteravond de wens naar voren om, als het de komende weken niet gaat vriezen, toch een Zoeterwouds kampioenschap te houden en wel op de ijsbaan van Leiden. Ómdat de meningen nogal uiteen liepen, wil het bestuur toch een poging wagen. De wedstrijd zal, indien alles doorgaat, worden gehouden op een zondaga vond van half acht tot maximaal half tien. Op gave voor deze schaatstitelstrijd dient te ge schieden tot uiterlijk zaterdag bij een van de bestuursleden van de ijsclub. Als zich op dan niet meer dan 20 gegadigden hebben gemeld wordt het alternatieve kampioenschap ge schrapt. De jaarlijkse vergadering van de ijsclub, die werd opgericht in 1895 en de oudste vereniging van Zoeterwoude is, werd opvallend goed be zocht. Zo'n 50 van de 153 leden waren aanwe zig. De bijeenkomst kende een vlot verloop. De financiële positie is gezond al betekent het ont breken van natuurijs en de daarmede samen hangende verkoop door middel van de koek en zopietent dat de uiteindelijke cijfers van 1983 lager zullen uitvallen. Afscheid werd genomen van sekretaris Tom van der Meer die vele jaren deze funktie heeft vervuld. In tegenstelling tot eerdere berichten is géén nieuwe bestuurskandidaat gevonden, zodat voorlopig het bestuur zal worden ge vormd door vier mensen. Voorzitter Cor Jan maat is voor een nieuwe periode herkozen. Het secretariaat zal in handen komen van Henry Loethers die tegelijkertijd het penningmeester schap heeft overgedragen aan Wim Olsthoorn. Martien van der Geest completeert het bestuur. s AT WIJK Vrijwel alle vjblemen, die de over- ia'jping van het Hoornes in in de weg stonden momenteel opgelost, overgrote deel van de nkeliers is enthousiast ar het plan en heeft h bereid verklaard om imenlijk drie miljoen —(den op tafel te leggen, gemeente en de rijkso- heid hebben inmiddels ld 630.000 gulden -chikbaar te stellen, C armee de financiering het 930.000 gulden itende project rond is. lf maart vindt de aan- iteding plaats, waarna april met de bouw be- ïnen zal worden. Ge- ildjopt wordt dat de op- apbeurt van het win- Icentrum in het najaar ptember/oktober) kan irden afgerond. plannen om te komen tot beter winkelklimaat op Hoornesplein zijn al weer tele jaren oud. Al sinds 1977 zoekt de winkeliersvereniging naar een oplossing voor de tocht- en windoverlast waar aan het publiek op het plein bloot staat. Nu gemeente en rijk de plannen financieel steunen, kan de renovatie op korte termijn plaatsvinden. Het plein wordt niet alleen overkapt maar door het aan brengen van een aantal scher men aan de in- en uitgangen ook nagenoeg tochtvrij wor den gemaakt. Daarnaast zal de inrichting van het plein de no dige veranderingen onder gaan. Het Hoornesplein zal worden afgedekt met een doorzichtige kap van slagvast kunststof dat voldoende licht doorlaat. Aan de zijkanten blijft het plein open maar de windhinder zal hier worden verminderd door het plaatsen van een aantal schotten. Een windtunnel-on derzoek heeft uitgewezen dat de overlast met zestig tot hon derd procent kan worden ver minderd. In verband met de vermindering van de windo verlast, met name aan de westzijde, was het erg belang rijk dat het gemeentelijke za Het Hoornesplein, nu nog bloot gesteld aan weer en wind. lencomplex Tripodia zich met de winkeliers uitsprak vóór de overkapping, een beslissing, die vandaag door de raad wordt bekrachtigd. Aan de zij- gangen een tweetal winkels te de van het Hoornesplein zal de bouwen waarmee de doorgan- windoverlast worden geredu- gen naar het plein aanmerke- ceerd door in de ruime door- lijk worden versmald. Met de overkapping zal ook de bestrating worden gewijzigd. Gekozen is voor gladde beton- tegels die makkelijk beloop- baar en goed te onderhouden zijn. Het plein zal verder wor den aangekleed met een aantal plantenbakken en verscheide ne zithoekjes. Bij iedere in gang komen fietsenstallingen en de winkeliersvereniging hoopt dat na de overkapping het fietsen op het plein defini tief tot het verleden behoort. Door het aanpassen van de verlichting en het streven naar een mooi en helder win kelcentrum hoopt men tevens het vandalisme tegen te gaan. Er is inmiddels een stichting overkapping Hoornesplein in het leven geroepen die zich momenteel bezig houdt met de renovatie en die de overkap ping, als gezamenlijk bezit van de winkeliers, na afronding van de werkzaamheden ver der zal beheren. Voorzitter van deze stichting, en tevens van de winkeliersvereniging, H. van den Anker is ervan overtuigd dat het winkelkli maat op het Hoornseplein na de face-lift enorm zal verbete- IIDSCHENDAM Het neentebestuur van dschendam mag de ILlen van voormalig ïwvakker, nu agrariër, C. Nell aan de dr. Van ortstraat in Stompwijk >rlopig niet afbreken, heeft mr. P. J. Kap- i j n van de Raad van Sta- burgemeester en wet- ïders van Leidschen- n gisteren telefonisch Sn weten. De schrifte argumentatie volgt st nen enkele weken. De heer Nell heeft volgens B en W van Leidschendam „in strijd met geldende bepalingen een paardenschuur ingericht, in het open gebied een soort race- of trainingsbaan voor paarden aangelegd en een op het terrein aanwezige caravan als woning gebruikt". De her haald aandringen van de ge meenteraad is hem enige maanden geleden afbreken van de stallen aangezegd. Bij niet voldoen aan dit bevel zou politiedwang volgen. Nell heeft van dit besluit schorsing aangevraagd bij de Raad van State. Overigens ligt bij dezelf de instantie nog een beroep schrift van hem over het al dan niet mogen uitoefenen van zijn bedrijf. Nell kocht in 1979 drie hectare grond in Stompwijk nadat de vijftien hectare die hij in Ade- geest in Voorschoten bezat we gens woningbouw waren ont eigend. Hij verwachtte in Stompwijk stallen te kunnen bouwen, ook omdat de bouw plannen van de vorige eige naar door de gemeente waren goedgekeurd. Nell heeft oge- veer vijftig stuks vee, koeien, kalveren, stieren en schapen. Als hobby fokte hij een paar dravers waarvoor hij een zandbaantje, heeft aangelegd. Wat de caravan betreft zei Nell dat hij 's nachts wel eens overblijft maar dat hij in de Appelstraat in Leiden woont. De provisorische stallen heeft hij gebouwd omdat hij zijn beesten 's winters niet buiten kan laten staan. Raadsman Dat laatste argument was voor zijn raadsman, mr. E. v.d. Wilk, aanleiding vorige week bij de Raad van State te plei ten voor uitstel tot minstens 1 augustus. Hij stelde dat bij po litiedwang de intussen al weer gegroeide veestapel in dit jaar getijde geen onderkomen zou hebben. De raadsman zou die periode bovendien willen ge bruiken voor gesprekken met het Landbouwschap en andere instanties over legalisering van Nell's bedrijf. Gesprekken die de Leidschendamse wet houder mevrouw Julie van Nievelt hem zou hebben ge suggereerd. Nell zou binnen kort ook lid willen worden van het Landbouwschap. Namens B en W van Leid schendam zei de heer J. Vree burg dat Nell jaren werkzaam was geweest als kraanmachi nist en dat noch de Landin richting (tegenwoordig Ad- Agrarische Bouw- en Aanlegvergunnin- gen geheten), noch Gedepu teerde Staten positieve uit spraken over zijn bedrijf had den gedaan. De eisen in het landelijk gebied zijn nu een maal erg scherp, aldus de heer Vreeburg. Hij wees er op dat politiedwang in Leidschendam nooit eerder is gebruikt en dat het gemeentebestuur geen da tum heeft genoemd en ontrui ming eventueel goed zou af wegen. Staatsraad Kapteyn zei ruimte te willen scheppen voor nieuwe gesprekken om dat de omstandigheden voor Nell misschien gewijzigd zijn. een Zuid- rikaanse iren op ilip Time TWIJK Er zullen dit geen Zuidafrikaanse ko- optreden tijdens het Tulip Ijle muziekfestival dat in de ik van Pasen wordt gehou- Het VVV-bestuur heeft :eend, gezien de verscherp- ial(andelijke en plaatselijhke tegen culturele betrek- jen met Zuid-Afrika, te ;ten breken met deze tradi- a aren lang wordt er in Kat- stelling genomen tegen komst van koren uit Zuid- illi ika naar het door de plaat- er ke VVV georganiseerde :iekfestival. Een breed co- waarin verschillende speringen uit de Katwijkse enleving waren onderge- sji' :ht, voerde ieder jaar weer tegen de komst van de ;n. Eind vorig jaar werd al de campagne gestart voor Tulip Time 1983, en hierbij het comité de steun van Nederlandse bestuur van VN-sanctiejaar tegen Zuid- ika. Met dit bestuur, waar- 'gtyndermeer Jan Nico Schol en Relus ter Beek zitting ben, werd de strijd tegen l v toren aanebonden. In hoe- 'e de daden van het breed lité hebben geleid tot de issing van het VVV-be- jr om dit jaar geen Zuid- ikaanse koren toe te laten, moeilijk te peilen. Het be- ir noemt zelf als overwe- Jen de ingevoerde visum- lit voor Zuidafrikanen en rondschrijven van de Ne- andse regering over cultu- contacten met Zuid-Afri- Het VV V-bestuur blijft ^r, ook na deze beslissing, bet standpunt staat dat poli- fii e opvatting en de deelna- aan een muziekfestival elkaar gescheiden moeten den. Ie e De winnaars uit klas 1G. Museumwedstrijd op Rijnlands Lyceum OEGSTGEEST In het kader van de zogenaamde niveauda- gen aan het Rijnlands Lyceum werden gisteren door de brug klassen zeven Leidse musea bezocht. Op grond van hun ervarin gen richtten de leerlingen, die waren verdeeld in 32 groepjes van acht een expositie in in de school aan de Apollolaan in Oegstgeest. Nadat deze groepen hun werk'hadden voltooid konden ze zich ontspannen tijdens een disco in de aula van de school. Een jury bekeek intussen de resultaten van deze „museumdag" en gaf een beoordeling. Als beste kwam een groep van zeven leerlin gen uit klas 1G uit de bus, die het museum Boerhaave voor de geschiedenis van de natuurwetenschappen aan de Steenstraat had bezocht. Met weinig materiaal vervaardigde het zevental een aantal natuurgetrouwe kopieën van instrumenten die in het museum staan opgesteld, zoals de tikkende balletjes aan draadjes die hun zwaaikracht aan elkaar doorgeven. De winnaars waren Jaap den Duik, Natasja Boering, Hester May, Marcel van der Ploeg, Valerie Meyer, Marianne Passchier en Robert Jaap van Vliet. Na slippartij in de sloot WOUBRUGGE Een 20-jari- ge inwoner van Waddinxveen is gisteren na een slippartij in de sloot naast de provinciale weg 7 beland. De man reed met zijn auto in de richting Alphen aan den Rijn. Ter hoogte van de afslag Rijnsater- woude wilde hij drie vracht wagens inhalen. Bij de laatste inhaalpoging echter doemde een verhoogde middenberm in zijn gezichtsveld op. De auto slipte en kwam in de sloot tot stilstand. De bestuurder is ter observatie in het ziekenhuis Rijnoord in Alphen aan den Rijn opgenomen. NOORDWIJKERHOUT Uit een bespreking over de bijstel ling van de meerjarenbegroting 1983-1986 blijkt dat de tekorten van de gemeente Noordwijkerhout zullen oplopen van 548.908,- in 1984 tot 1.431.255,- in 1986. De commissie finan ciën besprak deze bijstelling, die overigens ook vanavond in de gemeenteraad ter sprake komt, gisteravond omdat er zich aller lei financiële mee- en tegenvallers voordoen. Een financiële meevaller put de gemeente uit de algemene uitkering uit het Gemeentefonds, daar Noordwijkerhout er per 1 januari 1983 in één klap 160 inwoners (uit Sancta Maria) bijkreeg en ook het aantal woningen iets was gestegen. De uitkering uit het Ge meentefonds is namelijk gekoppeld aan het aantal inwoners en het aantal woningen. Over de bevolkingsaanwas uit Sancta Maria was de CDA'er Van Duin niet helemaal gerust. Hij had begrepen dat Noordwijk de 160 inwoners uit Sancta Maria voor 1983 in haar boeken wilde handhaven. Wethouder Heemskerk antwoordde dat dit hem be kend was. „Burgemeester Bonnike heeft echter onterecht in zijn nieuwjaarstoespraak gezegd, dat Noordwijk de grens van 24.000 inwoners was geapsseerd", aldus de wethouder. Volgens Heems kerk probeert Bonnike via een foefje de 160 inwoners uit Sancta Maria te behouden, maar is de datum van de ministeriële be schikking over het al dan niet Noordwijker of Noordwijkerhou- ter zijn van de 160 betrokkenen doorslaggevend. „Die beschik king is van eind december 1982 en dus behoren die mensen tot Noordwijkerhout", was de vaste overtuiging van Heemskerk. Positief in de financiële positie van Noordwijkerhout is ook nog een hoger te ramen onderwijsuitkering. Voorts heeft men de eind vorig aangenomen tariefsverhogingen en bezuinigingen op genomen in deze bijstelling. Tegenvallers worden vooral veroor zaakt door een korting uit het Gemeentefonds. De negatieve, fi nanciële ontwikkeling heeft voor het begrotingsjaar 1983 geen extra gevolgen, maar het college wil de komende maanden wel een aantal heroverweginsgvoorstellen aandragen om „de precai re financiële situatie op middellange termijn het hoofd te kun nen bieden. Men denkt daarbij niet aan drastische verhogingen van de gemeentelijke heffingen, zoals de onroerendgoedbelas- ting. Men wil de voorstellen laten lopen over twee sporen: een inkomstenvermeerdering door verhoging van gemeentelijke heffingen en een hogere huur van de gemeentelijke accommo daties (tien procent) en een beperking van de uitgaven door bij voorbeeld verlaging van subsidies (vijf procent). Deze maatrege len leveren in 1984 een besparing van 128.012,- en in 1986 een besparing van 323.083,- op. Bij de leden van D'66 en de PvdA schoot dit in het verkeerde keelgat, waarop wethouder Heems kerk verzekerde dat dit nog geen voornemen was maar zo maar een voorbeeld. Oud papier De Zoeterwoudse drumfanfare De Rijntamboers trekt er zaterdag weer op uit om in het gebied Hoge Rijn dijk oud papier en vodden op te halen. Verzocht wordt het papier gebundeld in dozen of zakken aan de kant van de weg te zetten zodat voor een vlotte verwerking gezorgd kan worden. Met de opbrengst kunnen nieuwe leden van de muziekvereniging in uniform gestoken worden. Kindertoneel Behalve de maandelijkse koffieconcerten op zondagoch tend start de evenementencommissie van de Stichting Mu ziekcentrum in Zoeterwoude thans met kindertoneel. Zon dag om twee uur zal de toneelgroep „Vrij Theater" onder leiding van de bekende (Zoeterwoudse) acteur Henk Vote1 jiet toneelstuk „Het dansende ezeltje"presenteren. Behalve de jeugd zijn ook ouders welkom in het Muziekcentrum. De entree bedraagt2,50. Vanaf half twee is de zaal open. Kunst voor één dag De Stichting Kunstkring Leidschendam organiseert zaterdag in gebouw De Witte Kakatoe een ééndagsex- positie. Medewerkenden zijn Jeanne Zom-Schenkels met schilderijen, Ed s'Gravenmade met aquarellen, Roeland Wesdorp met tekeningen, de heer Van Pola- nen en mevrouw Bannenberg met emaux en een de monstratie daarvan en de heer Reijngoud met beelden de kunst en muziek op postzegels. Entree fl. Verkeersspreekuur In het raadhuis van Leidschendam wordt vanaf vrijdag 4 februari een verkeersspreekuur gehouden. Tussen 9.00 en 10.00 uur kan men terecht met suggesties op verkeersge bied. De heer Groen, chef van de afdeling civieltechni sche werken zal het spreekuur houden. De werkgroep ver keer zal de aangedragen ideeën voor zover ze levensvat baar zijn bespreken in haar vergaderingen, die elke tweede woensdag van de maand worden gehouden. LTB-feest De afdeling Roelof arendsveen van de LTB houdt vrij dagavond haar jaarlijkse feestavond voor de leden. Vanaf acht uur zijn zij welkom in restaurant Woelige Baren in Oude Wetering. De feestavond staat onder meer in het teken van het afscheid van de heer A.H. Verdel die dertig jaar bestuurslid van de LTB-afdeling Sint Benedictus was, en deze maand afscheid neemt. VV SASSENHEIM De Con sumentenbond is, zoals was beloofd, in de Consu mentengids teruggekomen op de invoering van riool- belasting in Sassenheim. Onder de kop „Sassen heim over de knie" wordt de gemeente daarin be ticht van het doorvoeren van uitzinnige prijsverho gingen, en dat in een tijd dat „de regering de mond vol heeft over het beteu gelen van prijzen en lo nen". De bond kondigde dit artikel al aan tijdens de actie van de plaatselij ke groep tegen de invoe ring van de rioolbelasting. Die actie wordt gesteund door de Consumenten bond. Volgens de Consumentengids is de rioolbelasting in Sassen heim destijds opgenomen in de onroerend-goedbelasting en is per 1 januari nu een zoge naamde rioolafvoerretriburie ingevoerd, iets dat een gemid deld gezin 125 gulden per jaar gaat kosten. „De onroerend- goedbelasting wordt echter niet verlaagd, maar verhoogd met tien procent. Wie in een nieuwbouw-woning terecht komt, mag ook nog eenmalig rioolaansluitingsretributie dokken. Voor het riool wordt aldus drie keer betaald. Daar naast stemde de gemeenteraad in met een verhoging van het reinigingsrecht met twintig procent en de hondenbelasting met vijftien procent", aldus de Consumentengids, waarin de gemeente er ook van beschul digd wordt de aangifte-biljet ten voor die laatste belasting op een „verfoeilijke" manier huis-aan-huis te verspreiden. Daarmee is de Consumenten bond nog niet aan het eind van zijn grieven. „Het regio naal electriciteitsbedrijf heeft in 1982 winst in de gemeente lijke kas gestort, waardoor via de electriciteitsrekening in fei te een verkapte belasting wordt geïnd". Een andere bij zonderheid vindt de Consu mentenbond dat de president- commissaris van het electrici teitsbedrijf de burgemeester van Sassenheim is. „Voor dit jaar staat een storting van het gas- en waterbedrijf in de ge meentekas op het programma. Ook hier komen we de burge meester van Sassenheim te gen, ditmaal als lid van het al gemeen en dagelijks bestuur van het gas- en waterbedrijf". Dit setje mini schroevedraaiers, variërend in maat van 0,8 tot 3,8 mm, krijgt u toegestuurd als dank voor de moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee. van de Leidse Courant Adres_ Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) P per kwartaal Stuur een schroevedraaierset naar: Naam Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, 2300 VB Leiden. i

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5