llerendeel raad stemt in met arkeergarage van Du Prie Leidenaar wil ganzen van ondergang redden Woonideaalbeurs geopend emeente laat milieubepaling bij nkoop chemisch bedrijf schieten Tïdën £eidae6otna/nl DONDERDAG 27 JANUARI 1983 PAGINA 3 I)ing gekraakt EN Een bovenwoning de Vrouwenkerkkoor- is maandag gekraakt, jan de krakers, een 23-ja- .eidenaar, meldde dit gis- bij de politie. Volgens inenden staat de woning, nayan de eigenaar onbe- is, al anderhalf jaar leeg. laat de twee krakers •mbpig zitten. aak EN Uit een kelderbox de Sperwerhorst zijn idagnaeht spullen ter van 3000 gulden gesto- wee fietsen, een wandel - i, twee kinderzitjes, een en gereedschap. Jeugdige inbreker aangehouden LEIDEN Een 15-jarige jon gen uit Leiden is vannacht aangehouden. Hij was betrok ken bij een poging tot inbraak in een winkel van Albert Heijn aan het Bevrijdings plein. Twee jongens trachtten in de winkel te komen, maar zij werden gestoord door het in braakalarm en vluchtten in een auto. De politie zette de achtervolging in en op de Haarlemmertrekvaart werd de wagen gevonden. De 15-jarige jongen zat achter het stuur. Zijn maat was verdwenen. Ernstig gewond bij aanrijding LEIDEN Een 19-jarige vrouw uit Leiderdorp is gisterochtend ernstig ge wond geraakt bij een aanrijding op de kruising Willem de Zwijgerlaan/Kooi- laan. De vrouw wilde vanaf de Kooilaan linksaf de Willem de Zwijgerlaan oprij den en verleende daarbij geen voor rang aan een auto, bestuurd door een 33-jarige Katwijker, die in de richting van Leiderdorp reed. De vrouw liep een hersenschudding en een dubbele heup- of bekkenfractuur op. Zjj is naar het Diaconessenhuis vervoerd. Haar auto werd totaal vernield. De Katwij ker kwam er zonder kleerscheuren vanaf. Tesselaar: „Binnen twee jaar fusie woningbouwverenigingen' LEIDEN Wethouder D. Tesselaar van Volkshuisvesting verwacht, dat de fusie van de Leidse woningbouwverenigingen, waaronder de Leidse Woning Stichting, binnen twee jaar rond kan zijn. De werk groep die de fusie voorbereid, heeft inmid dels een concreet voorstel ingediend. De wethouder zei dat gisteravond tijdens een vergadering van de commissie volkshuis vesting. De gemeente heeft voorgesteld om van de LWS in de tussenliggende periode, een ge meentelijke tak van dienst te maken. De LWS zou uiteindelijk met de woningbouw verenigingen moeten fuseren waarna het woningbestand opnieuw verdeeld dient te worden. Woordvoerder H. de la Mar van de kleine linkse partijen toonde zich minder optimistisch. De la Mar voorspelde een pe riode van vijf tot tien jaar waarin de fusie geregeld zou kunnen zijn. Het personeel van de LWS verweet Tesselaar te weinig oog te hebben voor de belangen van het personeel, terwijl de bewoners van LWS- woningen om inspraak bij de fusie-onder handelingen verzochten. Tesselaar zei er belang aan te hechten dat de bewoners zich zo snel mogelijk organiseren om de komen de ontwikkelingen strijdvaardig tegemoet te kunnen treden. Hij zei toe daarbij te wil len helpen. Voor het personeel van de LWS zou er na een eventuele fusie weinig veran deren. Zij behouden hun rechtspositie. De enige onzekere factor in het geheel, het promotiebeleid voor LWS-personeel, zou volgens Tesselaar in de onderhandelingen met de woningbouwverenigingen moeten worden betrokken. 'EN Het meren- n<Jvan de raadsfracties mening, dat het col- fen goede keus heeft rv_ in door het Leidse ;gimingsbedrijf Du rde parkeergarage ikjjrs te laten bouwen. enlannen voor de gara- -Jrerden gistermiddag [oken in een gezame- ergadering van vrij- ille raads-adviescom- 'o<fes. Wel werd ge- c 4d om met Du Prie Jregeling te treffen, wjmwonenden 's nachts i Jauto in de garage nen stallen. Verschil- raadsleden waren ?n dat de parkeergara- fU opstoppingen op de gracht zou leiden. Ikbrug open - In de loop van fenochtend gaat de Valk- veer open voor het ver- Jin beide richtingen. Met i gebruik nemen van de j wordt tevens de omlei- oute definitief open ge- Wethouder C. Waal zal het officiële startsein jdoor, gezeten op een be- {smachine, een „lijntje te Dat gebeurt om uur. alkbrug werd ongeveer alf jaar geleden voor ver- V afgesloten in het kader Ie reconstructie van het kibeloop rond de molen, oor het verkeer vanuit hting station niet meer Beestenmarkt, maar op ruising Lammermarkt gracht uitkomt. Fietsers etgnagers worden langs lere zijde van de molen ag Na de restauratie van i sfetaande brug heeft het wier er weer enige tijd Ttunnen rijden, maar toen ide brug te smal te zijn. ooweek of zeven geleden is|de brug toen weer afge- ari De voetpaden zijn nu ere rijbaan getrokken en fietsers en voetgangers is getxtra brugdeel aange- idjl Slechts PPR en PSP toonden zich ongelukig met het ont werp van Du Prie. „Het is een uitermate lelijk gebouw, de schrik slaat je om het hart", verklaarde een zeer bezorgde F. van Oosten (PPR). Hij vroeg zich af waarom de ge meente het plan om de garage te omringen met kantoren en woningen, verlaten had. An deren stelden zich wat opti mistischer op. PvdA-fractie- voorzitter M. van der Molen was weliswaar ook niet zo te spreken over de schoonheid van de parkeergarage maar meende dat, gezien het grote aantal auto's dat de ontworpen garage kan herbergen, terecht voor Du Prie was gekozen. G. Bakker (VVD) stelde dat het ontwerp van Noorlander niet aanvaardbaar was in verband met de in het plan opgenomen winkels. CPN-raadslid J. Brands noemde Du Prie's ont werp „stedebouwkundig goed doordacht en aanvaardbaar". Met name Bakker verwachtte verkeersproblemen bij de in- en uitrit van de garage in de Kaardesteeg. Deze was volgens Bakker te smal om het ver keer te kunnen verwerken. Hij pleitte ervoor de mogelijk heid open te houden om op een andere plaats een tweede in- en uitrit te maken. J. Wa lenkamp (CDA) meende dat de aanwezigheid van de gara ge tot files op de Hooigracht zou leiden. Opstoppingen Wethouder C. Waal van ruim telijke ordening wees er op dat nog studie verricht moet wor den naar het uiterlijk van de garage. Hij gaf te kennen niet zo bang te zijn voor opstoppin gen op de Hooigracht. „Er zal best wel enige filevorming op treden, maar er is geen reden om aan te nemen dat dit pro blemen zal geven". De wet houder achtte het niet nodig om de Barbaraschool af te bre ken op het moment dat met de bouw van de garage wordt be gonnen. Daar de parkeergara ge tot halverwege de St. Joris- steeg reikt, zal de weg, bij tij delijke handhaving van de school, tot twee rijbanen wor den ingekrompen. Ook hier verwachtte Waal slechts „eni ge problemen die ik echter op de mij bekende wijze op zal lossen". Het is de bedoeling dat op de plaats van de Barba raschool woningen worden ge bouwd. Met de woningbouw zal echter niet voor 1985 wor den begonnen. Wethouder Waal bevestigde dat „het de bedoeling is dat de garage 's nachts als stallingsplaats De woonideaalbeurs is gisteravond zonder veel vertoon geopend. Van een officiële opening hadden de organisatoren afgezien en om zeven uur passeerden de eerste bezoekers de kassa's van de Groenoordhallen om een kijkje te nemen op de beurs, waar alles op gebied van wonen is te zien. Van waterbedden tot open haarden en van complete slaapkamers tot simpele keukenkastjes. De beurs is tot en met zondag open. IN De gemeente is an plan bij de aankoop 90 ;t chemische bedrijf Lilo an de Baatstraat de ge lijke milieubepaling in opcontract op te nemen, ïnlijk legt de gemeente koopcontract vast, dat rkoper de kosten moet a voor de verwijdering liging van verontreinig- >nd, wanneer die wordt iroffen. De bepaling komt voor in de koopcontracten omdat meestal pas na sloop en dus na de ver koop, duidelijk wordt of de grond verontreinigd is. On langs deed zich zo'n situatie voor bij de sloop van het gara gebedrijf Kempeneers aan de Langestraat. De kosten om de grond te reinigen bedroegen hier bijna een ton. Bij de aan koop van Kempeneers was het nog niet gebruikelijk, dat de milieubepaling in het koop contract werd opgenomen. De gemeente tracht nu via een ju ridische procedure de reini- gingskosten op Kempeneers te verhalen. De reden dat in het koopcon tract met Lilo n.v. de milieu bepaling achterwege wordt ge laten, is dat de eigenaar er niet aan wil. Wanneer de gemeente vast houdt aan de milieubepa ling wil hij zijn bedrijf niet verkopen. Hij heeft de ge meente echter gezworen, dat er geen vervuilde grond onder zijn bedrijf ligt. Het gemeente bestuur zal trachten deze uit spraak op papier vastgelegd te krijgen om ingedekt te zijn te gen eventuele risico's. Het is de bedoeling dat het bedrijf te zijner tijd wordt gesloopt om plaats te maken voor woning bouw. Matilotunnel open voor fietsers en voetgangers De fiets- en voetgangerstunnel onder de Hoge Rijndijk is sinds enkele dagen geopend. Via de „Matilotunnel" kan men nu veilig onder de drukke Rijndijk door. De tunnel is overigens nog niet helemaal klaar. De bij de Leiderdorpse brug gelegen tunnel moet nog worden afge werkt. Er moet worden geschil derd, pleisterwerk worden aan gebracht en een asfaltlaag worden aangelegd. Omdat deze werkzaamheden niet door het verkeer worden gehinderd, is de tunnel open gesteld. De aanleg van de tunnel heeft twee miljoen gulden gekost. Bewoners van de rivierenbuurt hebben er jarenlang actie voor gevoerd. Zij vonden het kruis punt veel te gevaarlijk voor fietsers en voetgangers. Aan deze onveiligesituatie is nu een einde gekomen. voor de auto's van omwonen den wordt gebruikt". Binnenstadschool Ook de ontworpen school op ^de Garenmarkt leverde weinig 'problemen op. Van der Molen drong er op aan de huidige vorm van het Garenmarkt plein zoveel mogelijk in stand te houden. Met name de uitste kende kantoren op de hoek van het Levendaal met de Ko- revaarstraat was haar een doorn in het oog. Het CDA en de PPR verklaarden zich te gen de bouw van een school op de Garenmarkt. CDA-woord- voerder P. Kranenburg stelde dat wanneer was vastgehou den aan de bouw van de bin nenstadschool op de Kaas markt, met de bouw reeds be gonnen had kunnen wordeft. „De bezwaarschriften dreigen al, het is een slechte zaak dat de bouw vertraagd dreigt te worden". PPR-raadslid F. van Oosten had de binnenstad- school liever op de Kaasmarkt gezien omdat hij bang was dat er een concurrentieslag tussen de bijzonder-neutrale Haan stra-school en de binnenstad- school op zou treden. „Dat be tekent het einde van één van de twee scholen", aldus van Oosten. Wethouder J. Peters van onderwijs was echter van mening dat de Garenmarkt de binnenstadschool meer be staansrecht bood dan de Kaas markt. Van de zijde van de ondernemers werd de bouw van de school op de Garen markt betreurd. Zij pleitten voor handhaving van het par keerterrein op de Garenmarkt om door de bouw van de par keergarage op het Sanderster- rein het totale aantal parkeer plaatsen in de binnenstad uit te breiden. Betiteling rotzooi is nodeloos grievend LEIDEN/DEN HAAG Herman van Hooidonk, schrijver van boekjes over Leiden, is door de rechter in het gelijk gesteld. Van Hooidonk had tegen de heer Los van boekhandel De Klerk een kort geding aangespannen omdat deze in een artikel in een plaatselijke krant Van Hooidonks' boekje „Die goeie Leienaar" rotzooi had genoemd. Het kort geding diende op 18 januari. De rechter is nu van oor deel, dat deze betiteling „nodeloos grievend" was. De heer Los moet nu in het Leidsch Dagblad een advertentie plaatsen, waar in hij zijn woorden moet terugnemen en zijn verontschuldigin gen moet aanbieden. De heer Los is tevens opgedragen de pro ceskosten te betalen. Festival Het vrouwenfilmfestival wordt morgen- en zaterdag avond afgesloten met de vertoning van de film „Die Ehe der Maria Braun" van Werner Fassbinder. De voorstellingen worden gehouden in het Leids Vrije tijdscentrum (LVC) en beginnen om kwart over ne gen. In het LVC wordt woensdag 2 en donderdag 3 fe bruari gestart met een cyclus van films van de Ita liaan Bernardo Bertolucci. De eerste film is „La Com- mare secca". Deze uit 1962 daterende rolprent gaat over de moord op een prostituee. Op beide avonden begin nen de voorstellingen om acht uur en kwart over tien. Bloemschikken De Stichting Bevordering Onderwijs aan Volwassenen uit Voorschoten organiseert vanaf de derde week van maart weer een aantal cursussen bloemschikken. Plaatsen van handeling is de Rembrandt scholengemeenschap in Zuid- West en de openbare lagere school in de Meren wijk. De cursussen worden door ervaren en bevoegde leerkrachten gegeven. Elke les begint met een uitgebreide demonstratie waarbij verhouding, kleur en lijnenspel worden aangege ven en de technieken besproken. Op die manier worden de grondbeginselen bijgebracht. De bloemen, het materiaal en een cursusboekje zijn bij het lesgeld inbegrepen. Elke les levert een fraai bloemstuk op. Informatie bij de SBOV, Churchillweg 2, 2251 CX Voorschoten, tel. 01717-2010. D'66 De afdeling Leiden van D'66 houdt vanavond een afde lingsvergadering in Hotel Nieuw Minerva aan de Vrouwensteeg 11. De heer Jacob Kohnstamm, lande lijk voorzitter van D'66zal spreken over de toekomst van de partij. Daarna is er gelegenheid tot discussie. De vergadering begint om acht uur. Bingo In clubhuis Matilo aan de Zaanstraat 126 wordt vrijdaga vond een bing-dansant gehouden. De toegang is gratis, al leen personen ouder dan zestien jaar worden toegelaten. De bijeenkomst begint om acht uur. Koffieconcert In hotel Holiday Inn aan de Haagse Schouwweg 10 wordt zondag een koffieconcert gegeven. Het concert staat in het teken van de opera en operette en er zullen werken worden uitgevoerd van Verdi, Puccini en Lé- har. Aanvang halt twaalf. De toegangsprijs bedraagt vijf gulden inclusief een kopje koffie. Installatie Wethouder P.H. Schoute (welzijn) installeert woensdag middag om drie uur de wijkouderenraad voor de binnen stad en de Zeeheldenwijk. Tevens wordt op die dag de nieuwe kantoorruimte van Dienstencentrum Binnenstad- Zeeheldenwijk aan de Hooglandse Kerkgracht 32 officieel in gebruik genomen. LEIDEN De heer A. Koeman, die aan de Rijnsb urgersingel woon t, maakt zich ernstig be zorgd over toekomst van een koppel ganzen. Deze watervogels verlaten re gelmatig de singels en begeven zich (al dan niet in ganzenpas) op straat om daar te worden ge confronteerd met het ge motoriseerde verkeer. Een van de ganzen heeft deze ontmoeting met het voortrazende blik al met de dood moeten beko pen. Dit schrijft de heer Koeman in een bezorgde brief aan burgemeester C. Goekoop. Hij vraagt de heer Goekoop snel in te grijpen om verder bloedvergieten te voorko men. „Bij deze zou ik een be roep op U willen doen in een qualiteit die (over het alge meen) niet tot het takenpak ket van een burgemeester wordt gerekend, namelijk die van ganzenhoeder", schrijft de heer Koeman. De heer Koeman is van me ning, dat het plaatsen van een hek misschien een oplos sing is. Dat blijkt echter niet zo te zijn. Op een ander ge deelte van de Rijnsburgersin- gel staat een hek, dat het wa ter van de weg scheidt. Maar daar trekken de ganzen zich niets van aan. Een van de be woners vertelde, dat hij de beesten regelmatig over het hek terug moet zetten. De bezorgde heer Koeman, diein de buurt van de War- monderbrug woont, zegt één ding te hebben geleerd. „Nu begrijp ik waar de uitdruk king „domme gansvandaan komt. Die beesten gaan ner gens voor opzij, ze lopen zo tussen het verkeer door. Als je ze wilt weg jagen, dan be ginnen ze nog kwaad te sis sen ook," zegt hij veronge lijkt. Antwoord op zijn brief heeft de heer Koeman nog niet ontvangen. De heer Goekoop is na het lezen niet naar de Rijnsburgersingel gespoed om daar de ganzen te gaan hoeden, maar hij heeft de brief van de heer Koeman doorgestuurd naar de Direc tie Groen. De heer E. Cornet van de groene afdeling zegt: „Dat er ganzen op de Rijns burgersingel lopen is niets nieuws. Dat gebeurt al jaar en dag." Vroeger was er bij Molen de Valk een opvang centrum voor dieren, zegt de heer Cornet. Ze werden daar gevoerd en de vogels plant ten zich met grote geestdrift voort. De heer Cornet meldt, dat er eigenlijk maar éér^óp- lossing is voor het probleem: „Je moet de dieren vangen en ze op een andere plaats uitzetten. Maar waar dat zou moeten zijn, weten we niet. De heer Cornet ziet het er ook niet van komen, dat de ganzen worden gevangen. Het hoort een beetje bij Apt beeld van de singels," meent hij. De man van de Directie Groen kan maar één advies geven hoe de ganzen van de weg kunnen worden afge houden: „Zorg ervoor dat je eenden en ganzen alleen aan de waterkant voert. Het komt vaak voor, dat mensen het voer op de weg strooien. Dan vraag je natuurlijk om moeilijkheden,aldus de heer Cornet. De gemeente zou natuurlijk ook een paar ganzenhoeders in dienst kunnen nemen... De ganzen aan de kant van de Rijnsburgersingel. Bestuursleden De Eendracht in het gelijk gesteld LEIDEN/DEN HAAG De rechter is van mening, dat de heren A. Mittelmeijer en Chr. Hillebrand door het Leidsch Dagblad zijn beledigd. Deze krant moet binnen vijf dagen overgaan tot publicatie van het vonnis en moet de proces kosten, ruim 700 gulden, beta len. De heren Hillebrand en Mittelmeijer, bestuursleden van woningbouwvereniging De Eendracht', voelden zich beledigd door een aantal arti kelen de rubriek „Steeds" van het Leidsch Dagblad. In die publicaties werd de heren een slecht bestuursbeleid verwe ten. Daarop spande het tweetal een kort geding aan. De be stuursleden waren vooral ge vallen over deze passage: „Hoe is het toch mogelijk dat het duo Mittelmeijer/Hillebrand in 1980 in het Eendrachtbe- stuur kon terugkeren? Volgens CPN-gemeenteraadslid, Kooi- bewoner en Eendracht-lid Jan Brands doordat zij in de perio de van november 1979 tot juli 1980 de ledenraad hebben „be werkt". Leden van deze raad zouden met een schuttinkje, een leuk verbouwinkje of een knap woninkje voor een van de familieleden zijn omge kocht." Volgens mr. E.G. Sprey ging het hier om een ci taat. Citaten zijn voor reke ning van de geïnterviewde, zo betoogde hij op de zitting van 18 januari. Volgens de presi dent van de rechtbank, mr. M.R. Wijnholt gaat deze stel ling niet op. Hij stelt, dat een uitgever verantwoordelijk is voor elke onrechtmatige publi catie in haar dagblad.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3