H 0TTÏÏ71 TAFEL Conflictsituatie bepaalde houding van Duitse bisschoppen in nazitijd Duivels plan van Surinaamse top: Paramaribo veranderen in vuurzee" deBJbENE kerk wereld Vliegreis door de wereld met beeld uit Fatima: anderhalf miljoen kilometer door 37 landen lezers r>r> DE TIJD >weer ACHTERGROND SteidóaQowuvnt DONDERDAG 27 JANUARI 1983 PAGlijlI Delegatie CDA bij hervormde synode Op initiatief van het bestuur van het CDA heeft het moderamen van de hervormde synode een delega tie van deze partij ontvangen. Onderwerp van ge sprek was een publikatie van het wetenschappelijk instituut van het CDA, getiteld „Vernieuwen om behoud", die een bijdrage beoogt te zijn aan de discussie over de ontwikkeling van de sociale zeker heid. Aanwezig waren drs. P. Bukman, voorzitter, drs. N. Smits, secretaris CDA en drs. A.H.A. Veenhof. penning meester van het bestuur. Voorts drs. H. Borstlap, weten schappelijk medewerker bij het wetenschappelijk instituut van het CDA en L. C. van Dalen, lid van de Eerste Kamer. Bernardin viert benoeming tot kardinaal niet Joseph Bernardin, de aartsbisschop van Chicago, die onlangs tot kardinaal werd benoemd, heeft besloten niet naar Rome te reizen om daar de rode hoed te ontvangen. Ook ziet hij af van plechtigheden. Hij heeft allen die gdld voor de viering van zijn benoeming hebben bijeengebracht, verzocht de fi nanciële nood van de armen te ver lichten. Volgens een woordvoerder van het bisdom zal de helft van het ingezamelde geld ten goede komen aan de armen in Chicago. De andere helft zal aan de paus ter beschikking worden gesteld. Eredoctoraat voor dr. Beyers Naudé De Zuidafrikaanse predikant dr. C. F. Beyers Naudé, die vorig jaar zijn banning met drie jaar zag verlengd, zal op 24 juni een eredoctoraat ontvangen van de universiteit van Kaapstad. Vol gens zijn vrouw zal hij de autori teiten zo spoedig mogelijk toe stemming vragen om in juni naar Kaapstad te reizen. Zij noemde het eredoctoraat een teken, „dat mensen het getuigenis van mijn man voor een vreedzame veran dering in Zuid-Afrika waarde ren". Dr. Beyers Naudé heeft al twee eredoctoraten, waarbij een van de Vrije Universiteit van Amsterdam. Egyptische patriarch blijft nog verbannen De geestelijk leider van de Egyptische kopten, Shenoeda III, moet voorlopig nog in zijn verban ningsoord, een afgelegen klooster in de woestijn, blijven. De staatsraad in Egypte heeft een uit spraak over de wettigheid van de verbanning, waartoe de patriarch in 1981 door Sadat werd ver oordeeld, uitgesteld tot 12 april. Het uitstel is ver leend op verzoek van de openbare aanklager, die aankondigde de staatsraad documenten te zullen overhandigen waaruit moet blijken, dat de patri arch zich heeft schuldig gemaakt aan activiteiten gericht tegen de „nationale eenheid". Sadat ont hief Shenoeda III van zijn post als hoofd van de koptische kerk en verbande hem naar het kloos ter, omdat de geestelijk leider tweedracht zou zaaien tussen de kopten (christelijke afstammelin gen van de oude Egyptenaren) en de islamitische meerderheid. „Paus en bisschoppen hebben tijdens het natio naal socialisme in een conflictsituatie verkeerd. Zij stonden wat betreft de kwestie van de wegvoe ring van de joden voor de keus in stilte verzachting te bereiken, dan wel alles' op het spel te zetten door in het openbaar te protes teren." Dit zei prof. dr. Erwin Iserloh, hoogleraar in de kerkgeschiedenis aan de universiteit van Münster in een verhande- geprotesteerd tegen de joden- ling over de nazitijd op vervolging in Nederland. De wraak van de nazi's liet niet op zich wachten: de volgende dag al werd op een vergade ring van de naaste medewer kers van rijkscommissaris Seyss-Inquart besloten zeven honderd katholiek geworden joden weg te voeren. Bij hen Prof. Iserloh verwees daarbij was ook de bekende carmeli- een studiedag voor r. k. publicisten, die werd ge houden in het vormings instituut van de Domini canen in Walberberg. naar wat gebeurde, nadat de Nederlandse bisschoppen in alle Nederlandse kerken op zondag 26 juli 1942 een her derlijk schrijven lieten voor filosofe Edith Stein. Ook de paus heeft gesproken, maar zijn „spreken" is niet het voornaamste middel ge weest in de strijd tegen de lezen, waarin krachtig werd door Hitier gevoerde politiek tegen de joden. „Volgens de jood Pinchas E. Lapide dan ken ongeveer 800.000 joden hun leven aan hulp van ka tholieke zijde, die werd ver leend onder Pius XII", aldus Iserloh. Tijdens de studiebijeenkomst is gepoogd nieuwe resultaten vah speurwerk naar de jong ste geschiedenis toegankelijk te maken voor praktische pu blicistische arbeid. In dit ver band werd ook gesproken door de hoogleraar geschiede nis aan de universiteit van Bonn, prof. dr. Konrad Rep- gen. Zijn voordracht ging voornamelijk over het in 1933 gesloten rijksconcordaat, tus sen de regering van het Derde vatting van de hand, dat het concordaat zonder meer de erkenning van Hitler is ge weest. Rijk en de r k. kerk. Volgens Prof. dr. Hans Günter Hoc- hem is dat concordaat „de kerts uit Frankfort behandel- verdragsrechtelijke 1 de de pas sedert begin 1982 het zich niet aanpassen der. toegankelijke 16.000 pagina's katholieke kerk" geweest, omvattende tekst van de dag- Voor het Duitse katholicisme boeken heeft het concordaat mede diend tot redding van de ka- Goebbels. Een eerste onder zoek heeft volgens prof. Hoc- tholieke organisaties. Dat is kerts uitgewezen, dat de jaren ook politiek gezien het meest 1935 en 1936 in de ogen van explosieve deel geweest van de Nazi's een periode van de onderhandelingen. Repgen wees met beslistheid de op „kerkpolitiek zijn geweest. experiment „De devotie tot Maria neemt sterk toe", zegt de 51-jarige vroegere presi dent-directeur van een kunststoffen producerend concern, de Amerikaan Louis Kaczmarek, die als lid van „Het Blauwe Le ger van Fatima",een ce derhouten beeld van Ma ria zoals zij in Fatima in dertijd is verschenen, met zich meevoert op lange reizen. Volgens hem nam na het tweede Vaticaans concilie de belangstelling af, maar komen rooms- -katholieken nu weer meer naar de kerk om de rozenkrans te bidden en liederen te zingen ter ere van de Moeder Gods. In 1975 gaf Kaczmarek zijn baan op en sindsdien heeft hij, vergezeld van een twintig kilo zwaar beeld, anderhalf miljoen kilometer afgelegd en 37 landen bezocht. Hij ver wacht daarmee zeven dagen per week door te gaan de ko mende twee jaar, want voor die periode zijn er al weer boekingen verricht. Het bëeld reist, vastgegespt in de stoel, voor half geld met hem mee in het vliegtuig. „Het is te waardevol om als vrachtgoed te worden verzonden", zo zegt hij. Het beeld met zijn ruim vier kilo zware blauwe gewaad zit verpakt in een grote blauwe tas. „Sommige mensen vragen of ik golfsticks bij me heb", zegt hij. „Anderen denken dat ik begrafenisondernemer ben die een lijk vervoert, weer anderen kijken me aan of ik gek ben". In feite gaat het om een beeld, dat in 1947 in de Verenigde Staten arriveerde en in Portugal werd gesneden door José Thedim naar aan wijzingen van zuster Lucia dos Santos, carmelites en de enig nog levende van de drie kinderen die de verschijnin gen in Fatima van Maria heb ben waargenomen Het genoemde „Blauwe Le ger", dat zijn .Amerikaanse hoofdkwartier heeft in Was hington, beschikt over vier van deze zogenaamde pelgri mage-beelden. Deze worden naar elk diocees gezonden dat er om vraagt. „Mensen gaan het beeld be zichtigen uit een zekere nieuwsgierigheid en in de hoop. dat het hun geloof goed zal doen", aldus Kaczmarek, die er overigens wel van overtuigd is, dat het beeld geen wonderen kan verrich ten. Maar de mensen raken er volgens hem door gefasci neerd. „Maria's morele aan wezigheid maakt in mensen het verlangen wakker goed te zijn", zo is zijn overtuiging. Hij memoreert, dat waar hij ook kwam om te spreken bij het beeld, de kerken vol stroomden met mensen die wilden luisteren naar Maria's boodschap van gebed en boe te. Hij zegt, dat terwijl in het algemeen het bekijken van een beeld mensen al gauw verveelt, dit nooit gebeurt bij de beschouwing van dit beeld: „Je kunt er uren naar kijken en toch niet verzadigd ra- „Grondwet geschonden bij herstel betrekkingen met Heilige Stoel Naar de mening van het hoofdbestuur van de vereniging „Pro testants Nederland" is een eventueel bezoek van koningin Bea trix aan de paus niet zo erg, omdat het herstel van de betrek kingen tussen de Nederlandse regering en de Heilige Stoel in 1944 tot stand is gekomen buiten medeweten van koningin Wilhelmina „en dus ongrondwettig". Deze mening is verwoord door mevrouw mr. dr. J. C. de Meye- re maar kan, volgens de secretaris van de afdeling publiciteit van deze in 1923 tot stand gekomen vereniging ter verdieping van de kennis der reformatorische beginselen, worden be schouwd als de mening van het hoofdbestuur. Mevrouw De Meyere zegt, dat de instelling van een gezant schap van Nederland bij de Heilige Stoel tot stand is gekomen ;,door een samenspel van misleiding en onwetendheid". Het in 1925 opgeheven gezantschap is in 1944 hersteld op aansporing van ex-koning Alfons XIII van Spanje. Volgens de grondwet heeft de koning het opperbestuur over de buitenlandse betrek kingen. Koningin Wilhelmina werd toen buiten de besprekin gen gehouden. Het herstel was dus ongrondwettig. „De ministeriele verantwoordelijkheid houdt niet in, dat de ministers het recht hebben in deze eigenmachtig op te treden en dan het staatshoofd onder druk te zetten door met aftreden te dreigen", aldus het artikel, dat wat dit betreft als bron noemt een bijdrage van A. F. Manning uit 1972 aan het Jaar boek van het Katholiek Documentatie Centrum. Het artikel in- „Protestants Nederland" besluit: „Nu eenmaal de grondwet ge schonden is, doet het er niet veel meer toe of de koningin al of niet een bezoek brengt aan de paus". )l V E j t 3rieven graag kort en Juidelijk geschreven Oe edactie behoudt zich iet recht voor ingezon- Jen stukken te bekorten Nederland- VS Drie jonge vrouwen hebben het initiatief genomen om alle Nederlanders in de gelegen heid te stellen een persoonlijke blijk van genegenheid te tonen aan de bevolking van de Vere nigde Staten, in het kader van de vriendschap die al 200 jaar tussen beide landen bestaat. Na de vaak negatieve geluiden ten aanzien van de Verenigde Staten, die op TV en radio nogal eens de overhand lijken te krijgen, is deze actie een mogelijkheid om de enkele reis Nederland van duizenden Amerikanen in de Tweede Wereldoorlog, de economische hulp bij de wederopbouw van Nederland, enz. in dankbaar heid te gedenken. Wij genie gen nog steeds, al zijn sommi gen zich daarvan niet bewust, van die met name door veel Amerikanen bevochten vrij heid. Bent u zo enthousiast dat u wilt meehelpen met het verza melen van handtekeningen net als ik dan kunt u schrij ven naar „Nederland groet Amerika", Postbus 10616, 2501 HD Den Haag, of bellen naar nummer 070-241990. U krijgt dan direct de gewenste hoe veelheid handtekeningenlij sten toegestuurd. Er gaan 30 handtekeningen op één lijst. Een kaart of briefkaart met uw handtekening aan hetzelf de adres kan uiteraard ook. Half maart 1983 worden de verzamelde handtekeningen lijsten en andere adhesiebetui gingen door één van de drie initiatiefneeemsters persoon lijk aan het Witte Huis aange boden. De actie wordt onder steund door een comité van aanbeveling, waarin tal van bekende Nederlanders zitting hebben willen nemen. Maja 's-Gravesande, verpleegster, DEN HAAG Manmens Hoewel ik politiek dicht bij de VVD sta, moet ik mijn erger nis toch kwijt voor wat betreft verschillende personen van deze partij. Eerst Charles Schwietert, die met leugens heeft getracht staatssecretaris te worden, dan mevrouw Schoo, die zich door de konin gin laat beëidigen in een zoge naamde „hobbezak broekpak"; een aanfluiting! Vervolgens Kabeljauwfilet in pittige saus met bietjes en aardappelen yoghurtvla met rozijnen Voor twee: 300 g kabeljauw filet, zout, 1 lepel citroensap, bloem, 3 lepels olie, uitje, (knoflook), sambal, djahé, laos, 2,5 dl water, 1 lepel ge malen kokos of stukje crea med coconut, half kippe- bouillontablet, halve lepel ketjap; 500 g bieten, uitje, azijn, kruidnagel, zout, peper, sui ker, (aardappelmeel); 0,5 tot 1 kg aardappelen; 2,5 dl yoghurt, 2,5 dl gele vla, 1 lepel citroensap, 1 le pel rozijnen. Spoel de kabeljauwfilet af en knip hem in drie a vier stuk ken per persoon. Strooi er zout over en druppel er citroensap op. Haal de stukjes vis na een paar minuten door de bloem en bak ze in hete olie bruin. Schep ze uit de pan en fruit in het overgebleven vet de zeer klein gesneden ui, (knoflook), met sambal, djahé en laos. Doe er dan het water bij met de kokos, het bouillontablet en de ketjap en laat de saus vijf mi nuten trekken. Leg er vervol gens de vis in en laat die ver der gaar worden (dat duurt maar even). Schil de bieten, raap ze en zet ze op met weinig water, de ge snipperde ui, iets azijn, paar kruidnagelen en verder iets zout. peper en suiker. De kooktijd is tien minuten voor voorgekookte en een half uur voor rauwe bieten. Bind over gebleven kooknat desgewenst met weinig aardappelmeel. Meng voor kleine porties de custard met de suiker en de melk in de pan en breng dat mengsel roerende aan de kook. Werk voor grotere por ties zo als anders (melk eerst koken en dan binden). Laat de vla koud worden en meng er dan de yoghurt door met ci troensap en apart gekookte ro- JEANNE ontvangen? Bel tussen 18 00 ei zaterdags tussen 14 00 en 15 0i tr 071-122248 en uw krant word Elsevier beschrijft hoe Bou- terse zich in Suriname voor bereidt op een militaire actie tegen zijn bewind. „De mili taire top heeft een duivels plan gereed liggen om het centrum van Paramaribo met zijn hoofdzakelijk houten ge bouwen in een vuurzee te veranderen. Het is waar schijnlijk dat honderden bur gers in zo'n vlammenzee zul len omkomen. In de dan ont stane chaos die op het conto van de invasiemacht wordt geschreven, zal de militaire top het land verlaten. De vluchtroute is uitgestippeld". Het blad interviewde minister Winsemius over het milieu. „Veel is bereikt, maar wel licht te snel in die zin dat het huidige wetgevingspakket niet homogeen is. Dit geeft een grote mate van kritiek, van het bedrijfsleven uit, op de kosten. "Deze kritiek moet serieus genomen worden". Een gesprek ook met film kenner Simon van Collem van wie binnenkort een boek met herinneringen aan film sterren verschijnt. „Misschien ook wel goed dat alle films van Reagan door hogerhand achter slot en grendel zijn ge daan, want een Amerikaanse president wil niet met zijn jeugdzonden geconfronteerd worden. Je zou nu al stukjes uit films met Paul Newman moeten gaan verzamelen, want die gaat, dat weet ik bij na Wel zeker, straks een gooi naar het presidentschap doen". Voorts een interview met di recteur Bunker van de beleg gingsmaatschappij Robenco „De rente zal dalen -tot 5 a 6 percent en de koersen op de aandelenmarkt zullen de ko mende drie tot vijf jaar met 50 tot 75 percent stijgen". Veel aandacht tenslotte voor de machtsovername vijftig jaa"r geleden door Hitier. „Hoe kon het? Kan het opnieuw?" In de Haagse Post zegt de Amsterdamse fraude-officier mr.J.de Bruin: „We zijn lang- Simon van Collem in Else vier „Misschien ook wel goed dat alle. films van Reagan door hogerhand ach ter slot en grendel zijn ge daan, want een Amerikaanse president wil niet met zijn jeugdzonden geconfronteerd worden". zamerhand in Italiaanse toe standen aangeland. Er bestaat hier in Nederland ook een mafia, denk erom. Als we het dan over fraudebestrijding hebben, dan zijn we natuur lijk wel lachwekkend bezig, want die criminelen die wij moeten bestrijden, die lachen zich een ongeluk". Ook wordt gepraat met Max van der Stoel. „Ik ben zelf doordrongen van de risico's van de nucleaire bewapening, maar ik vind dat we ontzet tend op moeten passen niet te gemakkelijk te spreken over burgerlijke ongehoorzaam heid. Ik vind dat wij hier werkelijk een gevaarlijk punt naderen een ondergraving van de democratie op een fa tale wijze". Elders klaagt Huub Bals van het Rotterdams Filmfestival: „Ik denk dat de belangrijkste reden voor het teruglopende bioscoopbezoek is dat de bio scopen bijna niets anders heb ben te bieden dan dezelfde' slokdarmbevredigende dingen die je op de televisie ziet. Die André van Duin-film is pre cies de omgekeerde wereld. Het is televisie in de bio- Het omslagartikel gaat over de jeugd vcan vandaag. „De mate waarin jongeren bereid zijn rekening te houden met anderen, is afhankelijk van de vraag in hoeverre de maat schappij hun samenleving is, maar veel jongeren herken nen zich niet in deze samenle ving". Vrij Nederland heeft een lang vraaggesprek met Van Agt. „Als Den Uyl bijvoor beeld door van tijd tot tijd tij dens gezamenlijke maaltijden mij wel met persoonlijke har telijkheid zou hebben omge ven en mij met vertrouwen zou hebben bejegend en mij zou hebben betrokken in zijn problemen, dan zou hij mij ongetwijfeld voor zich hebben gewonnen. Want ik ben niet tegen hartelijkheid bestand. Ik vind het een plausibele veronderstelling dat het poli tieke verloop van zaken dan anders zou zijn geweest". Sombere geluiden in het blad over de daling van de olieprij zen nu de OPEC is ver scheurd. „Een paar dollar per vat minder kan geen kwaad, maar vijf of tien dollar be paald of het ene ontwikke lingsland na de andere Oost- europese staat failliet gaat, of de ene bank na -het ander bankconsortium bankroet wordt. De hele wereldecono mie kan er door ontploffen". Een interview ook met de dichter-schilder Lucebert. „Wij hebben geen ministerie waar wij de kunsten onder kunnen brengen, dus laat het dan maar bij sociale zaken zit ten. Daar is het in het huidige bestel even goed onderge bracht als welk ander depar tement. Het zou even goed bij het ministerie van defensie kunnen horen". Twee pagina's aandacht el ders voor de succesvolle pop groep Doe Maar. „Bij de dui- Oud-minister Van der Stoel in de Haagse Post: „Wij moe ten oppassen niet te gemak kelijk te spreken over bur gerlijke ongehoorzaamheid". zenden brieven per week is er altijd een aantal meisjes dat zegt: jullie zijn het enige wat ik heb, mijn ouders zijn ge scheiden en op school gaat het niet. Ik word er treurig van. Ik ben dan ook opgehouden met ze te lezen". Het blad heeft een boekenbij lage. In De Tijd komt Gerard Reve terug op zijn geruchtma kende uitspraken in Het Pa rool. „Het zijn allemaal uit spraken van mij op het mo ment dat je bijna explodeert. Maar wat er aan vooraf gaat, de adstructie, ontbreekt. Dan krijg je een heel raar, ver trokken beeld, zodat je zegt: die man is gek. Zo kun je ook de bijbel in stukken knippen, bepaalde stukken achter el kaar plakken en aantonen dat Christus een fascist is". Voorts een interview met de ex-topdiplomaat en auteur H.Boon. „Verval openbaart zich ook door de verspreiding van een beschavingsvorm die tevoren het voorrecht van een beperkte groep was. Ik ben dus zeer benauwd voor de middenschool. Momenteel wordt er te veel zorg besteed aan degenen die zwak zijn. Wat men uit het oog heeft verloren, is dat de sterken de zwakken moeten dragen". Een reportage ook over de humanisering van de strafin richting in Veenhuizen. „Ik kom tijd te kort, dat kun je wel zien aan mijn weekpro- gramma. Dat moet ook, want ik heb tien jaar te gaan. Maar als je dat lijstje zo ziet, lijkt het meer op een vormingsin stituut dan op een gevange nis". Het blad heeft een bijlage over fascisme toen en nu. Ed van Thijn daarin: „Het is heel wrang om te zeggen, maar het aantal joden is door de ge schiedenis zo uitgedund dat het voor kwaadwilligen nau welijks de moeite loont weer zo'n klimaat te scheppen. Des te verontrustender is het feit dat nu de buitenlanders tot de nieuwe joderr worden uitge roepen". De Groene Amsterdammer signaleert dat weigering van loonsverlaging een reden voor ontslag dreigt te worden. „Te gen dergelijke pogingen van de werkgevers past maar een verdediging: collectief verzet. Maar hoe hou je de solidariteit overeind in een tijd dat er meer dan 100.000 bouwvak kers werkloos zijn?" Met de schrijver en activist Heinz Wielek wordt gepraat over de opkomst van Hitier. „Onder de jongeren liepen vooral de studenten en masse naar de nazi's. Velen be schouwden het in wezen als een grap, als een modever schijnsel. Ze wilden er niet echt iets mee te maken heb ben, maar toch kwamen ze er terecht, vanuit het devies: je moet alles proberen". Een artikel ook over de groei ende vredesbeweging in Is raël. „Het moreel onder de Is raëlische soldaten in Libanon is onrustbarend gezakt. En de toenemende impopulariteit' van de oorlog onder de solda ten gaat vergezeld van een toenemend bewustzijn onder de Israëlische publieke opinie dat zelfs de meest minimale doelstellingen van de nu acht maanden oude invasie niet zijn bereikt". Qjjjig Hervormd Nederland keert zich tegen het standpunt van CDA-fractieleider De Vries inzake burgerlijke ongehoor zaamheid. „Beter dan ach en wee te roepen over de bedrei ging van de democratie is het haar te beschermen door sig nalen uit de samenleving se rieus te nemen en te voorko men dat beslissingen vallen die haar spankracht te boven gaan". Aandacht ook voor een redac tionele koersverandering bij het Dagblad Trouw. „De pri maire taak van een krant is dat je laat zien wat er aan de hand is. En niet wat er vol gens jou veranderd moet wor den. We zullen de feite meer selecteren. Zo gaan we bin nenkort driemaal per week een parlementaire pagina brengen". Een kritisch artikel voorts over de brede energiediscus sie. „De onpartijdige stuur groep blijkt een illusie. Ze is partij in de discussie gewor den. Ook al zegt ze de door haar ingebrachte varianten niet te zullen verdedigen, de discussie is al vertroebeld doordat die varianten ge maakt zijn. De discussie kan maar over één ding gaan: groeien of niet groeien. De rest is ballast". Een gesprek tenslotte met Ro gier Jobse van de vredesbe weging ICTO. „Op dit mo ment vind ik het helemaal niet de vrede dienen als men zegt: de kernwapens uit Ne derland. Dan ga je er dus van uit dat het nuttig is het bond genootschap te destabiliseren. Het is belachelijk dat een stapje te noemen". PIET SNOEREN roddeljuffrouw Terpstra. t|jn er weer een dame van VVD, staatssecretaris |Er> vrouw A. van Kappeijnei de Coppelo, die met haar baan niets anders te fan heeft, dan de Nederlandselei< weer dusdanig te vermin b' dat het om te huilen isfine vindt dat alle beroepsnwari geslachtloos moet wordenjis. voorbeeld: de koningin vil la troonmens en animeerrnppi wordt animeerkundige. j staatssecretaris voor emanjaal tie is al een overbodigtT dure baan, maar als menlEF ook nog dergelijke onzin de zint! pda P. de Jong, DEN H/Je Catechese jen In de bijlage „Wijzer wor van 15 januari stelt pf— Zuidgeest dat het bij de chese in de eerste plaats om samen klas te zijn. Ik dit niet, want het gaat i eerste plaats om de geloof i kondiging aan kinderer school, volgens de leer va zus Christus en zijn Kerk," 1 pastor Zuidgeest dus sü reert is een belangrijk waj element verschuiven. Doordat er diverse geloi vertuigingen op de kathol scholen bestaan, is er ff moeilijkheidsfactor men. Die zou echter ku] worden ondervangen doi protestants-christelijke ren door een dominee te I scholen in hun geloofsopE ting. Niet gelovige kindv< zullen niet zo snel op eerh tholieke school worden schreven. I Pastor Zuidgeest wil ovefn verwijt aan onderwijsg£n den niets horen. Maar heb ik kritiek, omdat ik^n men van catechese gezien die naar mijn smaak de ij catechese niets eens dragen. Over uitgetreden pri nog dit: de catechese is afhankelijk van de persot zijn overtuiging. Gelooft d techeet niet meer, dan 1 het tegenovergestelde bf^ leerlingen bereikt van bedoeling is. Daarom is ijai tuatie niet zo gunstig als pjer Zuidgeest ons vertelt. j In de afgelopen tien jarenLj nadruk bij de catechese helemaal gelegd op- politf 1 drugsomgaan met oudeF' elkaarsexualiteit en hi sexualiteitandere godsj sten, en is er veel te „echte" catechese gewees katholieke ouders daaronder de leer van tus, zijn Kerk, de sacramjj e.d. Als dat meer was dan tot nu toe, zoudenf,1 wat meer jonge mensen Kerk betrokken zijn, lijw Moeten we terug naar re" r.k.-scholen, om waardig katholiek te zijd J. Biesjot, LE OPKLARINGEN^ Ie DE BILT (KNMI) - Er k»b morgen opklaringen, mao< kan ook nog een bui vjh De temperatuur ligt in de I dag rond de 8 graden. Dejri waait uit het westen, dg: binnenland vrij krachtiiel aan de kust nu en dan tk Het weer in one omg( wordt bepaald door een sgt westelijke stroming storingen meetrekken, deze storingen komen den met opklaringen vooii laatste doet zich bij onsd gen voor. Deze opklarj hangen samen met een; van hoge luchtdruk, wordt op zijn beurt geii door een regengebied.t. morgen over de Britse t den oostwaarts trekt. VrijT vond en -nacht zal deze i onze omgeving bereiken, a Eelde geh.b Eindhoven geh.t> Don Hok)Of gehb Aberdeen onbew. 10 Barcelona onbew. Bordeaux zw.bew. 17 Brussel zw bow. 10 Frankfort zw.bew. 9 Klagenturl l.bew. Kopenhagen motrog. Lissabon onbew. Locarno h.bew. Londen geh.bew. Luxemburg h.bew. onbew. 18 -3 Casablanca h.bew. Las Palmas onbew. Beiroet h.bew. Tel Avlv zw.bew. ADVERTENTIE GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIILAGE BIJ UW KRANT MEI INFORMATIE OVER FILMS,MUZ THEATER. RECREATIE.EXPOSltf EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2