Duizenden banen minder in culturele sector Vandaag en morgen stiptheids acties van gevangenbewaarders WOON IDEAAL BEI Werkgevers halen streep door ^werkafspraken hn de bouw LEIDEN Prolongatie BON: 1001 woon- ideeën Groenoordhal DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Donderdag 27 januari 1983, 73e jaargang no. 22486 f Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 342312 DD Leiden, Postbus 112300 AA.tel.071-122244Giro 103003 Bank: Amro-bank' N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur:! J.Hallewas, Chef-redacteurWim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) 10,56 per mm, kleintjes 0,34 per mm.'Abonnementen: (incLBTW) per maand 20.41 (uitsl Aut.betaling),kwartaal 61,25, jaar 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071 -122248. i Toenemende neiging tot zelf doding bij jongeren in „Hier en nu" op Ned. I om 21.20 uur. Positie van de Amerikaanse joden in NOS-documentaire op Ned. II om 21.30 uur. Op Duitsland 2 om 23.30 uur programma over wat Rubin stein met Chopin deed. HET WEER Opklaringen maar ook een en kele bui. Minimumtempera tuur 5, in de middag 8 graden. Vrij krachtige, aan de kust zo nu en dan harde westenwind. Morgen zon op: 8.27 uur; on der: 17.19 uur. Schev. hoogw.: 2.10 en 14.33 uur. Laag: 10.11 en 22.40 uur. Arafat wil voortzetting gewapende strijd ADEN PLO-leider Jasser Arafat heeft gis teren in Aden opnieuw bevestigd, dat het Palestijnse verzet de gewapende strijd tegen Israël zal voortzetten zolang niet aan zijn ei sen is voldaan. Elke oplossing die de „legitie me rechten van het Palestijnse volk" negeert, inbegrepen het plan Reagan wees hij af. Dit plan voorziet in Palestijnse autonomie in as sociatie met Jordanië. „Wij zullen tegen dé vijand strijden achter zijn lijnen en zelfs bin nen Palestina, zo verklaarde de leider van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie ter gele genheid van de achttiende verjaardag van de Palestijnse revolutie. Hij Wees ook op de nau we banden tussen deze revolutie en de Sow- et-Unie en de ongebonden landen. 'agina 7: Socialisten willen brug slaan in Üidden-Oosten. Mini-mens of maxi-stoel? Wat mensen al niet verzinnen om een plaatsje te verwerven in het Guinness Book of Records. In dit geval gaat het niet om de vrouw zij is op ware grootte maar om de stoel. De werknemers van de Oostenrijkse spoorwegen in Wenen hebben namelijk de grootste ligstoel ter wereld vervaardigd. Het meer dan 2.000 kilo zware gevaarte is twee meter breed, zes meter lang en vier meter hoog. Over enige tijd zal de maxi-stoel als kunstwerk worden neergezet voor het station van een klein plaatsje in de buurt van We nen. Wie dan in de stoel wil kruipen om van de zon te genieten, moet wel zelf een ladder meenemen. KRAKERS EISEN MEER OPKNAPGELD AMSTERDAM Krakers overwegen een kort geding tegen de gemeente Am sterdam aan te spannen, nadat de ge meenteraad gisteravond heeft besloten niet de door hen gevraagde 1,5 miljoen, maar 1,3 miljoen gulden ter beschikking te stellen. Dit geld is bedoeld voor het al lernoodzakelijkste opknapwerk aan acht tien kraakpanden in die stad. De gemeen te heeft de panden aangekocht en wil ze verbouwen om ze geschikt te maken voor jongerenhuisvesting. In afwachting van de verbouwing willen de krakers echter dat de meest noodzakelijke reparaties zo als wind- en waterdichtmaken, aanslui ting op gas-, elektriciteits- en waterlei- dingsnetten en op de riolering werden uit gevoerd. Man met kunsthart herstelt niet goed SALT LAKE CITY De gezondheidstoestand van Bar ney Clark, de Amerikaan bij wie op 2 december vorig jaar een kunsthart is ingebracht, „is niet voldoende ver beterd om het toepassen van een dergelijke ingreep op andere patiënten te rechtvaardigen". Dat heeft professor Chase Peterson van het ziekenhuis in Salt Lake City waar de operatie werd verricht meegedeeld. De dokters in Salt Lake City hebben Zich niet eerder zo pessimis tisch geuit over de resultaten van de eerste implantatie van een permanent kunsthart. De eerste 30 dagen na de operatie ging de patiënt zo goed vooruit, dat er soms al gesproken werd over ontslag uit het ziekenhuis, wanneer Clark zelf het karretje met de compressor, die zijn kunst hart op gang houdt, zou kunnen verplaatsen. Maar sinds Clark vorige week werd geopereerd wegens aanhouden de neusbloedingen is zijn toestand, ondanks zijn enorme weerstandsvermogen, aanmerkelijk verslechterd. Hevige gevechten bij nieuw offensief van verzet EI Salvador SAN SALVADOR Guerrillastrij ders in El Salvador hebben gisteren in een nieuw offensief aanvallen ge daan op twaalf steden in het noor den van het land, overigens zonder die plaatsen in te nemen. Tegelijker tijd weerstonden zij de aanvallen van 6.000 regeringssoldaten op de stad Meanguera, op 120 kilometer ten noordoosten van San Salvador. Daarbij zijn gevechten geleverd die tot de hevigste uit de hele, drie jaar oude burgeroorlog behoren. Het be zit van Meanguera is belangrijk voos de controle over de noordelijke helft van de provincie Morazan, die nu nog in handen is van het verzet. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG In totaal zullen er in de gesubsi dieerde culturele sector dit jaar vijf- tot zesduizend arbeidsplaatsen moeten verdwijnen. Dit blijkt uit een brief van minister De Koning van sociale zaken de organisaties van werkgevers en werkne mers in de door het voor malige CRM (nu WVC) gesubsidieerde sector. Het „banenplaatje" voor '83 komt er volgens De Koning als volgt uit te zien: gezinszorg: 2000 tot 2500 ar beidsplaatsen minder; bejaardenhuizen: verlies van 400 tot 600 banen; dagverblijven en gezinsver vangende tehuizen krijgen er 500 tot 750 arbeidsplaatsen bij; de overige sectoren (waar onder bibliotheken, kunsten en sociaal-cultureel werk) moeten 2500 tot 3500 arbeids plaatsen inleveren. In de sector van het openbaar vervoer kan de werkgelegen heid volgens De Koning in stand worden gehouden. In de gezondheidszorg is er voor dit jaar nog ruimte voor een groei van 1250 tot 2750 banen (eer- stelijnszorg). In de justitie-sec- tor (kinderbescherming en in ternaten) moeten 250 tot 400 banen verdwijnen. Volgens De Koning moeten alle mogelijkheden worden be nut om het banenverlies te be perken via het arbeidsvoor waardenbeleid, hetgeen bete kent dat salaris wordt ingele verd in ruil voor behoud van werkgelegenheid. Tranen Sayyed Mor- taza, een Af ghaan die getuige was van wreedhe den in Afgha nistan, laat op een pers conferentie in New York zijn tranen de vrije loop. Mort|tfa had sam^i rnet vijf anderen een slacht partij over leefd die was aangericht door de Rus sische bezet tingsmacht in Afghanistan, zo vertelde hij. Rijverbod voor 200 motoren rijkspolitie DEN HAAG - De rijks politie zal het deze week met 200 BMW-motoren (R-80) minder moeten stellen. Tot dit rijverbod werd besloten nadat maandag een 8-spakig lichtmetalen voorwiel van een motor van de verkeersgroep in Apel doorn was gebroken, waarbij een agent licht gewond raakte. De R-80 wordt gebruikt voor sur veillance en begeleiding. Dit zal tijdens dit rijver bod door andere motoren en auto's worden overge nomen. Gebleken is dat haarscheurtjes in derge lijke wielen het breken kunnen veroorzaken. BMW-Nederland heeft inmiddels laten weten alle 8-spakige voorwielen van BMW-motoren ook van particulier bezit ters te zullen vervan gen. genscher en Weinberger op een lijn )e Amerikaanse minister van defensie Weinberger (rechts) en de Vestduitse minister Hans-Dietrich Genscher waren' het gisteren S Washington roerend met elkaar eens over de standpunten die 'e Amerikanen vandaag zullen innemen bij de hervatting van de nderhandelingen over de middellange-afstandsraketten. Offi- lieel houdt men vast aan de nuloptie, maar in de onderhande- hgspraktijk zal men zich soepeler opstellen. )EN HAAG De werkgevers in de bouw, verenigd fi het Algemeen Verbond Bouwbedrijf (AVBB), zijn Bruggekomen op de afspraken die afgelopen maandag net de werknemers werden gesloten over de werkge- pgenheid in deze sector. Pit akkoord werd gesloten door onderhandelingsdelegaties van le twee partijen en hield in dat in het eerste halfjaar van '83 de lelft van de prijscompensatie van 1 januari zou worden gebruikt 'oor het invoeren van twee roostervrije dagen en de vorming fan een werkgelegenheidsfonds. De ledenraad van het AVBB twam gisteren tot de conclusie dat deze afspraken te weinig soe- Ras bieden voor de bestrijding van de jeugdwerkloosheid. Te- fens spraken ze het onaanvaardbaar uit over de invoering van _Jyee roostervrije rond Goede Vrijdag of rond Pinksteren omdat lit een voor de bouw productieve periode is. Secretaris mr. P. 'an Rooij van het AVBB toonde zich gisteravond pessimistisch (ver de kans op nieuw overleg met de vakbonden. Het bondsbe- ^uur van de Bouw- en Houtbond FNV had al ingestemd met iet compromis, dat begin februari aan de leden zou worden joorgelegd. DEN HAAG/AMERSFOORT Het merendeel van de naar schatting 3200 gevangenenbewaarders in ons land voert vandaag en morgen actie tegen de voorgenomen bezuinigingen op het gevangeniswezen. Het protest be staat uit stiptheidsacties en demonstratieve bijeenkom sten buiten de inrichtingen. De acties vinden plaats in Amsterdam, Rotterdam, Avereest en Veenhuizen; het personeel van de Scheveningse gevangenis houdt morgen een demonstratieve bijeenkomst in de sportzaal. De acties zijn uitgeroepen door de ambtenarenbond AbvaKabo, de Christelijke Federatie van Overheidspersoneel (CFO) en de Bond van Personeel bij Straf- en Aanverwante Gestichten (BPSAG), die gisteren in Amersfoort hun plannen bekend maakten. Volgens voorzitter J. Storm van deze laatste organisa tie is het plan van staatssecretaris Korte-Van Hemel (justitie) om onder meer door personeelsinkrimping 40 miljoen gulden te be zuinigen volstrekt onaanvaardbaar en onverantwoord. Mevr. Korte vindt dat de bezuinigingen niet verder mogen gaan. Tegenover de inkrimping van het personeelsbestand staat een al eerder aangekondigde capaciteitsuitbreiding van inrichtingen en huizen van bewaring. Vier gestichten zullen volgens Storm weer geopend worden zonder dat daar het aantrekken van extra per soneel tegenover staat. De bezuinigingsplannen betekenen vol gens hem een aantasting van de rechtspositie en een onveilige werksituatie, zowel in als buiten de gevangenissen. De acties worden gevoerd met instemming van de gevangenisdi recties. Het aanvankelijke plan, om het leven van de gedetineer-' den zuur te maken, om zo te laten zien waartoe de bezuinigin gen zullen leiden, hebben de bonden onder druk van hogerhand laten varen. Rijksweg 11 dag dicht voor demontage bom BODEGRAVEN Het ge deelte van rijksweg 11 tussen de Burgemeester Crolesbrug en de Goudseweg bij Bodegra ven zal op donderdag 3 febru ari waarschijnlijk de gehele dag zijn afgesloten voor alle verkeer, in verband met de demontage van een vliegtuig bom die in de voormalige kloostertuin in de Overtocht in Bodegraven ligt. De Explosieven Opruiming- dienst bepaalde de precieze plaats van de bom op 14 janua ri. Het was echter al veel lan ger bekend dat er een bom lag in de voormalige kloostertuin. Oudere inwoners van Bode graven hadden de bom zien vallen in de oorlogsdagen. Aangezien er in dit gebied werkzaamheden aan de riole ring moesten worden verricht, besloot het gemeentebestuur tot een intensief onderzoek in november 1982, waarbij de bom werd opgespoord. Het gaat om een 500 pond zware Britse vliegtuigbom. Het gevaarte ligt binnen de be bouwde kom en zou bij ont ploffing enorm veel schade kunnen aanrichten. Binnen een straal van 150 meter zijn alle gebouwen rond de bom inmiddels al ontruimd. Ook de rijksweg 11 ligt nog in de ge varenzone, vapdaar dat de yyeg op 3 februari vanaf 9.00 uur zal worden afgesloten. Het verkeer zal al vanaf Alphen worden omgeleid via Boskoop enWaddinxveen naar rijks weg 12. ADVERTENTIE - n Boeiend overzicht van meubelen, stoffering keukens, open haarden isolatie, decoraties alles wat van een huis een echt huis kan maken. Een beurs om te kijken en te kopen! 26 t/m 30 januari wo. 261/m zo. 30 ]anuari wO. 19.00-22.00 uur do., vr. en za. 13.00-1 7.00 uur en' 19.00-22.00 uur zo 12.00-17.00 uur Pastoor Juffermans van Rijpwetering overleden LEIDERDORP/RIJPWETE- RING Pastoor W.A. Juffer mans van de parochie Onze Lieve Vrouw Geboorte in Rijpwetering is vanochtend vroeg op 67-jarige leeftijd overleden. Sinds enkele we ken was hij opgenomen in het St.-Elisabethziekenhuis te Lei derdorp. Zondagavond om 19.0 uur wordt in de parochiekerk aan de Pastoor van der Plaat straat een mis opge dragen. Maandagmorgen om 11 uur is de Uitvaartmis, waarna de bijzetting van het stoffelijk overschot volgt in het priestergraf op het paro chiële kerkhof. Pastoor Juffermans werd in 1915 in Oegstgeest geboren. In 1942 werd hij priester gewijd en was achtereenvolgens ka pelaan in Bovenkerk, Bloe- mendaal. Delft, Rotterdam en Den Haag. Hij stond als pas toor in Oud-Beierland en Via- nen voordat hij in 1976 werd benoemd tot pastoor in Rijp wetering. Drs. H. van Zoelen, de deken van Alkemade, deelde van morgen desgevraagd mee, dat geprobeerd zal worden zo spoedig mogelijk in de opvol ging van pastoor Juffermans te voorzien. De liturgische diensten in de kerk O.L. Vrouw van Geboorte zullen voorlopig worden verricht door pater Bootsma ofm en em.-pastoor Thomas uit Lei muiden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 20.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog1 dezelfde avond nabezorgd. Surf Elfstedentocht 'LEEUWARDEN Nadat twintig jaar geleden de laatste Elfstedentocht op de schaats werd verreden, staat Friesland opnieuw een barre Elfsteden tocht te wachten. Op 12 en 13 februari houdt de Koninklijke Watersportvereniging Sneek KWS een Elfstedentocht voor plankzeilers. Voor deze wed strijd hebben zich al diverse deelnemers gemeld, die pas na enkele zware tests zullen wor den ingeschreven. Het ligt in de bedoeling van de KWS, om van deze surftocht een jaar lijks evenement te maken. De strijd, die dit jaar wordt gestre den, wordt beschouwd als een testcase. Start en finish van het spektakel vinden plaats in Sneek. In totaal moet er in twee dagen zo'n 250 kilometer worden afgelegd. Recherche chef gaat in de horeca AMSTERDAM Na tien dienstjaren bij de Amsterdam se politie overstappen naar de horeca, is een ongebruikelijke stap. Zeker wanneer het gaat om een chef. Toch neemt hoofdinspecteur H. Elout (34) op 1 maart afscheid van het Amsterdamse politiebureau Lijnbaansgracht, waar hij mo menteel chef van de recherche is. „Niet dat ik het niet meer zie zitten bij de politie, maar mijn vrouw heeft een horeca zaak en de laatste jaren heb ik gezien dat er buiten de politie nog andere leuke dingen zijn in deze wereld. Ik hoop in de horeca net zo'n mooie tijd mee te maken als ik bij de politie heb gehad", aldus hoofdin specteur Elout. Meisje geschept KATWIJK Een 10-jarig meisje is gisteravond op haar fiets geschept door een auto mobilist op de kruising Hoor- neslaan Boerslaan Passtraat. De Katwijkse reed met haar fiets het zebrapad over op het moment dat het voetgangers licht rood licht uitstraalde. Een 21-jarige Katwijkse auto mobilist rekende daar niet op en reed haar aan. Het meisje is met een beenbreuk en een hoofdwond overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. Fiets en auto liepen lichte schade op. e speler Alan Ball nog steeds Met zijn 37 jaar heett hij een contract getekend bij de derde-divisieclub Bristol Rovers, nadat hij regelrecht van een voetbalclub in Hong Kong, waar hij de laatste tijd speelde, in Engeland was teruggekeerd. Een volhoudertje dus, al zegt hij, dat het nu wel zijn laatste seizoen wordt. Maar dat zei Heintje Davids ook al. De „Leidsche Courant" houdt ook, al zelfs meer dan 37 jaar, strak en stijf vol het nieuws over alle interessante mensen op de voet te volgen. Wie dat nog niet weet moet zijn naam en adres hier maar eens onder schrijven. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend ■§*£cidóe (Souta/nt i

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1