Yep Kramer ruikt kans betbal kijken op osten van belasting Aston Villa verovert Super Cup Eindelijk Europese titel voor Hilbert Frans van Veen belt voor de laatste ronde Ceidóc6owumt •2-SIJTHOFF PERS REIZEN MET PASEN NAAR .MOSKOU EN LENINGRAD Sportwereld Ë.K. lieren PORT DONDERDAG 27 JANUARI 1983 PAGINA H itorimans uitblinker tl Parijs ^ARIJS De Nederlandse v shockeyploeg heeft ook de veede wedstrijd tegen rankrijk gewonnen. In Pa- js zegevierde Nederland et 6-2. De periodestanden aren 2-0, 2-2, 2-0 in het foordeel van de bezoekers. 1 et Nederlands team, dat in tiet eerste duel nogal eens oeilijkheden kwam, leek ri u beter ingespeeld en stond Fransen weinig kansen >e. Uitblinker bij Nederland as de Haagse doelman [ark Storimans. RORHL OP WEG NAAR RALLY-ZEGE MONTE CARLO De West- duitsers Walter Rörhl (tweevou dig wereldkampioen) en Christi an Geistdorfer hebben gisteren hun leidende positie in de rally van Monte Carlo verstevigd. Na twintig van de dertig klasse mentsproeven kan hen de zege vrijwel niet meer ontgaan. De 35-jarige Rörhl heeft met zijn bij rijder Geistdorfer nu een voor sprong van 3 minuten en 25 se conden op de Finnen Markku Alen en Ilkka Kivimaki. Het eni ge overgebleven Nederlandse duo, Andre Jetten en Hans Brinkman, is 26e. Vanavond star ten de beste honderd equipes voor de laatste etappe. SC CAMBUUR BREEKT MET TRAINER LEEUWARDEN Het bestuur van de Friese eerste-di- visieclub SC Cambuur heeft trainer Henk de Jonge gis teren te kennen gegeven het aan het eind van het lopen de seizoen aflopende contract niet te willen verlengen. De Jonge is momenteel aan zijn derde seizoen bij de club uit Leeuwarden bezig. Het bestuur nam het besluit na overleg met de spelersgroep en de technische adviesraad. SC Cambuur is tweede op de ranglijst en haalde de twee de periodetitel binnen. Het Nederlandse UEFA-elftal (voetballers van 16 tot 18 jaar) heeft gisteravond in Schiedam met 5-1 gewonnen van SVV. Bij de rust van deze oefenwedstrijd was de stand gelijk: 1-1. Voor het UEFA-elftal scoorden Van de Boogaard (PSV), Verbeek (FC VVV), Bosman, Bakker en Panhuis (allen Ajax). De treffer van de eerste-divisie- club kwam op naam van Meerhof. Het duel werd geleid door scheidsrechter Aarden, er waren 150 kijkers. Westduitser uitdager van Koopfnans HAMBURG De Westduitse bokser Manfred Jassmann is door de Europese Boks Unie (EBU) als officiële uitdager van Rudy Koopmans, de Europees kampioen in het halfzwaarge- wicht, aangewezen. Het titelge vecht moet voor mei worden ge houden. De uit Korbach afkom stige Jassmann kreeg van de EBU de voorkeur boven de En gelsman Tom Collins en de Ita liaan Gennaro Mauriello. De manager van Jassmann, Wil- fried Sauerland, wil de titelstrijd naar West-Duitsland halen. EN HAAG Yep Kra- er heeft altijd in de haduw gestaan van zijn •ovincie- en leeftijdge- sot Hilbert van der uim. Beide Friezen zijn zeven jaar lid van de haatskernploeg. In die iven jaar veroverde Van Duim vier keer het itionale kampioenschap werd hij twee keer ge- oond tot wereldkam- oen. Kramer moest het e jaren doen met een aats op het tweede plan. ij kwalificeerde zich de gelopen vier jaar wel ior de belangrijkste in- rnationale titeltoernooi- maar een opvallende ll in positieve zin as voor hem niet wegge- Aan de vooravond m de Europese titelstrijd Den Haag heeft de be- ;esde schaatser uit Oude- hoot afgerekend met het Heden. Afgelopen eekeinde nam hij in Da- met 163.014 punten ilfs Van der Duims na- male record in de kleine erkamp over. let een plaats in de achter- >ede neem ik voor mezelf en genoegen meer. Ik pro ier hoog te eindigen en ik ib daar vertrouwen in", eent Kramer. «it vertrouwen in eigen kun- in heeft de 25-jarige Kramer afgelopen twee seizoenen Yep Kramer is nu in vorm, maar stopt met schaatsen als hij dit seizoen opnieuw faalt. niet gehad. Hij zag met lede ogen aan dat Frits Schalij steeds meer vooruitgang boek te en dat het gat met Van der Duim alleen maar groeide. Een hardnekkige blessure aan een bilspier maakte, dat Kra mer geestelijk steeds meer in de put raakte. Op de momen ten dat het niet nodig was, schaatste Kramer als vanouds, maar bij de internationale toernooien ging er steeds iets mis. Kramer: „Het is een sneeuwbaleffect. Schalij en Van der Duim maakten zich waar, terwijl ik steeds slechter ging rijden. Ik heb toen vaak gedacht te stoppen. De grote investering leverde niet het gewenste resultaat op". Bij de laatste wereldtitelstrijd, in Assen, kwam Kramer op de 500 meter ten val. Hij kon alle illusies verder vergeten. Op het moment dat zijn collega Van der Duim door de uitzin nige menigte enthousiast werd toegejuicht, werd Kramer na beëindiging van zijn 10.000 meter omver gelopen. Het was tekenend voor de kloof die gaapt tussen roem en onder gang. Met de moed d^r wan hoop krabbelde Kramer letter lijk en figuurlijk overeind en begon aan een nieuw seizoen. Het seizoen van de waarheid, omdat hij bij opnieuw falen een punt zal zetten achter zijn loopbaan als schaatser. De situatie is voor Kramer pal voor het EK niet ongunstig. Gedurende het voorseizoen liet hij een constante vorm zien, hetgeen resulteerde in de goede reeks tijden. Dat was hem de afgelopen twee jaar niet gelukt. Pas in het nasei zoen vestigde Kramer steeds de aandacht op zich. Veel be vrediging heeft hij daar nooit van ondervonden. De kansen op een goede klas sering zijn gestegen, ook door de mentale inzinking van Van der Duim. Niettemin ziet Kra mer meer concurrenten dan voorheen. Behalve Schalij en Van der Duim, die hij ondanks alles een voorname rol toebe deelt, rekent Kramer de stayer Rob Vunderink, die bij het NK verraste met een tweede plaats vóór hem, tot een voorname rivaal. Hij heeft, in tegenstel ling tot voorgaande seizoen, echter bij het opnoemen van zijn concurrenten een speelse glimlach op het gezicht. Het EfK zou wel eens een kente ring in de Nederlandse schaatssport kunnen zijn. Van der Duim, die vier jaar lang onaangetast nummer één van Nederland was en ook nu na tionaal kampioen is geworden, zal op DE Uithof toch veel moeite krijgen met zijn land genoten. Kramer heeft tot nu toe gezwegen, zaterdag en zon dag zal hij spreken. Met de gladde ijzers. 'Van onze correspondent) ANKFURT Een belas- ig-accountant als penning- ïester kan geen kwaad. De itsduitse Bundesligaclub tracht Frankfurt kan er- meepraten. De club wordt ilaagd door een schuld van o[miljoen mark, maar pen- t pgmeester Wolfgang Knispel oor één gat te vangen, izer dagen deed hij 20.000 fders de deur uit met de slo- ,Naar het stadion gaan, tracht Frankfurt bekijken de belasting betaalt". jnspel vond na langdurig leuren een interessante bepa ling van de minister van Fi nanciën van de deelstaat Hes sen uit 1956. Die houdt in dat toegangskaarten voor evene menten geboekt kunnen wor den als bedrijfsuitgaven en zo doende/ fiscaal aftrekbaar zijn. De penningmeester van Ein- tracht noopt dat bedrijven in de regio gewaardeerde ar beidskrachten met gratis kaar ten gaan belonen. Een kaartje van 30 mark kost het bedrijf, uitgaande van het belasting voordeel, ongeveer 20 mark. Een bedrijf kan een werkne mer slechts viermaal per jaar op een dergelijke manier belo nen. Gebeurt het vaker dan heeft de werknemer er belas tingnadeel van. Niettemin hoopt Knispel dat zijn actie het toeschouwersaan tal flink omhoog zal stuwen bij de zeven nog resterende thuis wedstrijden in dit seizoen. Knispel denkt daarbij speciaal aan 5 maart als Bayern Mün- chen te gast is in het Waldsta- dion. „Als veel bedrijven hier gebruik van maken, zou het stadion met 60.000 toeschou wers uitverkocht moeten zijn", zo heeft hij laten weten. De actie van Knispel lijkt een olievlekwerking te hebben in Duitsland. Opgezadeld met hoge schulden en teruglopende toeschouwersaantallen, be groeten de clubs elk initiatief dat de rijen aan de toegangslo ketten kan vergroten. De ministeries van Financiën van de deelstaten en ook in Bonn buigen zich inmiddels over de „belastingtruc" van Eintracht. Heribert Reitz, mi nister van de deelstaat Hessen, heeft al gezegd dat de bepaling waar Frankfurt zich op be roept, in het leven geroepen is om bezoeken aan het theater te stimuleren. In elk geval niet om de profclubs uit de Bun- desliga te steunen. ADVERTENTIE ''Het Kremlin is wel het bekenste centrum van de wereld politiek, waar men bijna dagelijks in krant en op tv mee n(vordt geconfronteerd. Moskou, een stad met bijna 8 mil- oen inwoners, heeft echter nog talrijke andere beziens waardigheden van uiteenlopende aard, zoals het Rode v'lein, het Bolsjoi Theater, het Rossia Hotel (het grootste hotel van de Sovjet-Unie met 6000 bedden) de tv-toren 'an Ostaniko en de Lomonosov Universiteit. Jw krant heeft op zaterdag 2 april in samenwerking met lolland Travel Service voor u een vijfdaagse vliegreis laar Moskou en Leningrad georganiseerd, waarmede u de paasdagen in een exclusieve omgeving zult doorbren- 4 )en. mi)p het programma in Moskou staan een bezoek aan en 4,een rit met de metro, een bezoek aan het Kremlin en het Nowodjewischie klooster tijdens een dienst, een maaltijd de tv-toren van Ostaniko, bezoek aan het warenhuis is aoem en eventueel een uitvoering in het Bolsoi Theater, n Leningrad vindt een stadsrondrit plaats met een be- oek aan de Peter Paul vesting, aan het Hermitage-mu séum in het Winterpaleis, een excursie naar Petrodwor- ets aan de Finse Golf, of naar Poeskin/Pawlowsk voor de 74 lezichtiging van het paleis van Catharjna de lie (de "Gro- 47 6"). )e gehele reis wordt begeleid door een Nederlandse gids, langevuld met plaatselijke tolken en gidsen. De prijs voor o"leze exclusieve paasreis bedraagt ƒ1450 op basis van sen tweepersoonskamer met volpension. Inbegrepen: 'lucht per Aeroflot AmsterdamMoskou, MoskouLe ningrad en LeningradAmsterdam, vervoer van vliegveld 2naar hotel, entrees musea bezienswaardigheden etc. als- Rede de verzorging van de visum-aanvrage. nlichtingen en boekingen: Telefonisch (tussen 9 en 5 uur van maandag tot en met 49 vrijdag) bij Sijthoff Pers Reizen: 070-19.06.96 en 19.06.98. 1 Wie in of bij Den Haag woont, kan op bovengenoemde uren ook terecht bij onze stadsvestiging in Den Haag: ^Spuistraat 71 (op de hoek van het Spul). BIRMINGHAM Aston Villa heeft gisteravond de Super Cup vervoerd. De ploeg zegevierde in Birming ham na verlenging met 3-0 over FC Barcelona. De Spanjaarden hadden het eerste duel tussen de winnaar van de Europese beker voor landskampioenen en die der bekerwinnaars met 1-0 gewonnen. Na de reguliere speeltijd was de stand in Birmingham 1-0 in het voor deel van de Engelsen. Tien minuten voor tijd dwong ShaW met een treffer de verlen ging af. Een doelpunt van Cowans uit een strafschop bracht As ton Villa in de tiende minuut van de verlenging op 2-0. Vijf mi nuten later bepaalde McNaught met een kopbal de eindstand op 3-0. Het duel in het Villa-park werd bijgewoond door 31.570 kij kers. Met drie rode en zeven gele kaarten trad de machteloze Belgi sche scheidsrechter Alexis Ponnet bijzonder op de voorgrond in het te harde duel. In de achtste minuut van de tweede helft stuurde hij Alberto van de Europa Cup-II kampioen wegens op zettelijk hands van het veld. In de verlenging mochten ook de nogal luid tegen de beslissingen van de arbiter protesterende Marcos en Evans voortijdig onder de douche. Na Nottingham Forest en Liverpool is Aston Villa de derde Brit se club, die de Super Cup heeft veroverd. Eén keer eerder was FC Barcelona verliezend finalist. In 1979 leed de Catalaanse for matie, in tweede duels een nederlaag tegen Nottingham Forest. De enige Spaanse winnaar van het „duel der giganten" was in 1980 FC Valencia. Alan Ball bezig aan laatste seizoen LONDEN Alan Ball, de voormalige aanvoerder van de Engelse ploeg, tekende gis teren een contract bij de der- de-divisieclub Bristol Rovers. De 37-jarige Ball speelde daarvoor in Hong Kong. Hij verklaarde dat het wel zijn laatste seizoen wordt. Ball is het enige nog spelende lid van de Engelse wereldkampi- oensploeg uit 1966. De Italiaanse arbiter Paolo Casarin is door een anonieme landgenoot bedreigd als ge volg van zijn beschuldigende uitlatingen over zijn collega's in de „Gazetto dello Sport". De man die hem opbelde dreigde met het doden van Casarins vijftienjarige zoon Pier-Paolo. Deze is nu onder bewaking gesteld. Bayern Mtlnchen heeft het contract met zijn trainer Pal Csernai mét een jaar ver lengd. De overeenkomst loopt tot 30 juni 1984. Er werd giste ren tevens gesproken over de toekomst van topspeler Karl- -Heinz Rummenigge bij Bay ern. Voorzitter Hoffmann heeft vandaag een voorlo pig afsluitend onderhoud met de 27-jarige aanvoerder van de Westduitse ploeg, die met een aanbieding uit Italië De afscheidswedstrijd voor Paul Breitner zal op 31 mei plaatshebben in het Olympi sche stadion in München. Als tegenstander zal een wereld- elftal fungefen, waarvoor de spelers door de clubleiding van Bayern uitgenodigd wor den. HAMBURG In de West duitse lotto zijn gisteren de volgende winnende getallen gevallen: 3 6 8 12 33 34 37, re- seservegetal: 16. Uitslag „Spiel 77" is: 0924993. PESCARO De basketbal heren van Nashua/Den Bosch hebben gisteravond met 95-82 verloren van Pescaro (Ita) in het Europa-Cuptoernooi voor bekerwinnaars. OUD-TRAINER EGBERT VAN 'T OEVER: 29 cii 20 januari nu iiithoi iien haal Van 't Oever: „Ik ben blij dat ik geen bondstrainer meer ben". LISSE Egbert van 't Oever, nationaal kampioen in 1954, is zeker geen onbe kende in de schaatssport. Als trainer van de kermploeg kreeg hij opnieuw landelijke bekendheid. In 1978 begon hij met deze werkzaamheden en in 1981 nam hij afscheid. Thans is hij nog trainer van een gewestelijke damesselec tie. De sympathieke Egbert van 't Oever was afgelopen zondag van de partij bij het Europees kampioenschap voor dames en zal ook zater dag en zondag bij het EK voor de heren op De Uithof in Den Haag niet ontbreken. Egbert van 't Oever: „Bij de dames was het huilen. Ik wil daar geen commentaar op ge ven maar hoop dat de heren beter voor de dag komen on der leiding van Henk Boer. Ik vertrouw erop dat de jon gens er iets goeds van ma ken Egbert van 't Oever heeft nog regelmatig contact met Hilbert van der Duim, Frits Schalij en Yep Kramer. „Ik heb met hen erg veel mee gemaakt. Ik was trainer van Hilbert bij de B-junioren. Zo'n zeven jaar ben ik zijn trainer geweest. Over Hilbert en de jongens kan ik een boek schrijven. Laat ik de draad even oppakken. In 1980 ging de Europese titel Hilberts neus voorbij. Hij had te veel getraind. Dat jaar greep hij echter wel de we reldtitel. In 1981 moest hij door de val over de inmid dels beroemde vogelpoep ge noegen nemen met een twee de plaats Op het EK. Ook op het wereldkampioenschap (16e plaats, red.) ging Hilbert onderuit. Vorig jaar had hij tijdens de EK last van een verkoudheid maar werd wel wereldkampioen. Voor mij is hem er alles aan gelegen dat hij als tweevoudig wereld kampioen op De Uithof ein delijk eens een Europese titel weet te grijpen aldus Egbert van 't Oever. Hij heeft ondanks de succes volle prestaties als trainer van de kernploeg dikwijls een hoop kritiek moeten doorstaan van de vaderland se pers. „Ik ben blij dat ik geen bondstrainer meer ben. Soms had ik het erg moeilijk met de kritiek omdat het meestal niet rechtvaardig was. Maar meestal stond ik er toch boven, al dacht de pers soms van niet. Feitelijk heb ik nooit de ambitie gehad om trainer te worden van de kernploeg. Ik was altijd met de jeugd in de weer, maar terwille van de schaatssport' ben ik toentertijd op een ver zoek van de KNSB ingegaan om bondstrainer te worden. Ik denk dat ik dat niet snel meer zal doen. Al moet ik ge lijk zeggen dat ik met de jon gens nooit last heb gehad. Wij gingen uitstekend met el kaar om. Ik zorgde er echter wel altijd voor dat het geen huisvrienden van me konden worden. Er moest altijd af stand blijven tussen de trai ner en de rijders". ARTHUR VAN RIJSWIJK i „Er mag niets fout gaan. In mijn bed neem ik 's nachts dikwijls de tien kilometer door", aldus Van Veen. DEN HAAG Bij een Euro- pees kampioenschap zijn vele mensen betrokken. Het orga nisatiecomité, bestaande uit schaatsliefhebbers van De Uithof, de KNSB en het schaatsgewest Zuid-Holland, is klaar voor de start van het eerste EK heren allrounders op De Uithof en hebben hou vast aan een draaiboek. In dit draaiboek komen de na men voor van alle officials die het tweedaagse schaatsga- la op De Uithof mogelijk ma ken. Ook de naam van de 48- jarige Frans van Veen komt er in voor. Frans van Veen is geen on bekende op De Uithof. De Hagenaar doet zelf aan mara- thonschaatsen bij de vetera nen, maar als hij niet zelf ac tief is op het ijs dan is hij de man bij het rondenbord en bij de bel voor de laatste ron de. Bij marathonwedstrijden is Frans van Veen ook de man die de rijders over hun zogenaamde „dode punt" kan heen helpen door een aan moediging. Frans van Veen weet dat als hij aan het ron denbord of met de bel een fout maakt, de wedstrijd vol ledig uit de hand kan lopen. Frans van Veen is op het schaatscentrum iemand die hoewel timmerman van beroep niet aan de weg timmert en altijd in de scha duw zal staan van de rijders. Toch is Frans van Veen al enige tijd met zijn gedachten bij het Europees kampioen schap. Ik ben nu meer ge spannen dan voor een mara thon. Maar dat is dacht ik normaal. Er mag niets fout gaan. In mijn bed neem ik 's nachts dikwijls de tien kilo meter door. Dat zijn vijfen twintig ronden. Soms hoor ik de bel gaan voor de laatste ronde en zie ik in gedachten Hilbert van der Duim met behoorlijke voorsprong op zijn eerste Europese titel af gaan Met Frans van Veen aan de bel is het nog nooit misge gaan op De Uithof. „Feitelijk is zo'n Europees kampioen schap voor mij een fluitje van een cent. Bij marathonwed strijden komt er veel meer om de hoek kijken. Daar worden rijders op achter stand gereden. Natuurlijk, de jury is er voor om zoiets bij te houden, maar je moet het na tuurlijk niet in je hoofd halen om eerder voor een of andere rijder te gaan bellen dan voor de laatste ronde". Frans van Veen, al sinds het begin van De Uithof goed voor zijn taak, gaat 17 febru ari naar de alternatieve elfs tedentocht in Amerika. De helft van de kosten komt voor rekening van zijn spon sor. Maar daar doet Frans van Veen natuurlijk iets voor terug. Komend weekeinde staat hij bij het rondenbord en belt in een trainingspak van zijn sponsor. Op deze Veen daar geen moeilijkhe den mee krijgen? „Waarom? Ik bezit een trainingspak en daar staat bij toeval reclame op. Speciaal voor het Euro pees kampioenschap een nieuw trainingspak kopen, hoeft toch zeker niet Ik sta immers toch maar in de scha duw van het hele Europese gebeuren. ARTHUR VAN RIJSWIJK

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11