Uitspraak Lubbers over openhouden an kerncentrales is verwarrend' Opslag van dio-actief (fval geweigerd Toeslag op benzine levert per jaarl70 miljoen op VD wijst te magere trekregeling af FNV: „Doorgaan met spreidingoperatie PTT is nu onzin'" JNENLAND ÊöidócSoiviatit DINSDAG 25 JANUARI 1983 PAGINA 9 Tibtenaar int voor tonnen steekpenningen „n HAAG Een 59-jarige hoofdambtenaar van het iter ie van volkshuisvesting heeft tegenover de of- van justitie bekend gedurende een aantal jaren enkele tonnen steekpenningen te hebben ontvan- ■an bedrijven waarmee hij in zijn functie te ma- icreeg. Een woordvoerder van Justitie heeft dit •en meegedeeld. De uit Alphen aan den Rijn af- itige man was belast met het toezicht op de aanleg lentrale verwarmingen voor woningbouwvereni- n in Zuid-Holland. Hij zou het geld ontvangen 'n van installatiebureaus en leveranciers op dat Ook heeft hij op kosten van bedrijven waar hij bemiddelde buitenlandse reizen mogen ma- iHet is nog niet duidelijk van wie de omkoping is ;aan, aldus Justitie. De ambtenaar is van zijn ontheven. Voor miljarden studieschuld DEN HAAG Eind vorig jaar bedroeg de totale studieschuld 3,4 miljard gulden. Een bedrag van 1,5 miljard stond op naam van afgestudeerden en studiestakers. Dit blijkt uit het antwoord van minister Deetman (Onderwijs) op vragen van het PvdA-kamerlid Wallage. Er waren tien de biteuren met een schuld van 80.000 of meer. Uit het antwoord blijkt verder, dat voor die genen die buiten hun schuld in betalings moeilijkheden komen te verkeren, de moge lijkheid bestaat tot een aangepaste terugbe talingsregeling. Dat kan inhouden dat in een vertraagd tempo wordt terugbetaald, of dat een voorlopig (verder) uitstel van beta ling wordt verleend. Ziekteverzuim daalt bij hoge werkloosheid DEN HAAG In gebieden waar een grote werkloos heid heerst is het ziekteverzuim in de bedrijven de afge lopen jaren fors gedaald. Dit blijkt uit een onderzoek dat het TNO in opdracht van het ministerie van Sociale Za ken en Werkgelegenheid heeft uitgevoerd. „Over het al gemeen werkt werkloosheid bedreigend op de beroeps bevolking. Het is mogelijk dat velen zich minder snel ziek melden uit angst hun baan te verliezen", aldus de onderzoekers. De grootste daling van het ziekteverzuim deed zich voor in bedrijven die aanvankelijk juist een erg hoog ziekteverzuim kenden. Het dalend ziekteverzuim was tussen 1979 en 1981 het grootst in Overijssel en Gelderland, zo blijkt uit het on derzoek. Afdammen van rivieren beïnvloedt wellicht klimaat DEN HAAG Het mag niet uitgesloten worden ge acht dat de omkering van de stroomrichting van enige grote rivieren in de Sowjet-Unie invloed zal hebben op het klimaat in Nederland. Dit heeft minister Van den Broek van Buitenlandse Zaken geantwoord op schrif telijke kamervragen. De vragen werden gesteld naar aanleiding van het voornemen van de Russische rege ring om de stroomrichting van onder andere de rivie ren de Ob en de Jenissei om te keren. De rivieren zou den dan worden afgedamd bij de Noordelijke IJszee, waar ze momenteel in uitmonden, zodat ze hun water voortaan gaan lozen in zuidelijker in de Sowjet-Unie gelegen waterwegsystemen. Een en ander kan grote gevolgen hebben voor het voortbestaan van veel orga nismen, zowel flora als fauna, en daarmee op het voortbestaan van hele ecosystemen zoals bossen en toendra's. Miljoen extra voor versterking van zeedijken DEN HAAG Dit jaar en volgend jaar zal voor in totaal 150 miljoen gulden- aan de versterking van de zeedijken besteed worden. Het gaat daarbij om uitgaven aan de dijken naast het al be schikbaar gestelde bedrag volgens de begroting, van 100 miljoen gulden. De extra gelden zullen worden besteed aan zeedijken gelegen in de Alblasser- waard, IJsselmonde, Schieland, Delf land, de Krimpenerwaard, op Ame land, in Noord-Friesland, Groote Waard en op Zuid-Beveland. Dit heeft minister Smit-Kroes (Verkeer en wa terstaat) gisteren meegedeeld. [D-VOORZITTER MR. DE BRAUW: HAAG Een ^tijdig besluit van de ing om Borssele en jwaard open te hou- wekt wel enige ver ing. Met die woorden lerde voorzitter De w van de Stuurgroep schappelijke Discus- ^nergiebeleid gisteren ;n uitspraak van pre mier Lubbers. De minis ter-president liet onlangs weten dat het kabinet er niet over denkt om beide kerncentrales te sluiten. Dit naar aanleiding van het rapport van de com missie-Beek, waarin is be rekend dat de kosten van sluiting vijf miljard gul den zouden gaan bedra gen. Bij de presentatie van het tus senrapport van de stuurgroep (zie de krant van gisteren) stelde De Brauw overigens wel dat al dan nret sluiting van Borssele en Dodewaard een problematiek is die slechts zij delings verband houdt met de komende maatschappelijke discussie over het energiebe leid. „De maatschappelijke dis cussie over het toekomstige energiebeleid gaat over de vraag wat er na 1990 moet ge beuren. Dodewaard is dan op gebruikt en Borssele is over 25 jaar ook zover", aldus De Brauw. Inmiddels is er van verschil lende kanten al forse kritiek geuit op het tussenrapport. Zo heeft het Landelijk Energie Kmitee laten weten dat naar zijn mening de stuurgroep er niet in is geslaagd iets op tafel te leggen dat de discussie ver der brengt. De Vereniging Mi lieudefensie is van oordeel dat de BMD steeds meer het ka rakter krijgt van een scherts vertoning. Volgens deze vere niging gaat het tussenrapport volkomen voorbij aan de kri tiek die actiegroepen tijdens de informatie-fase hebben uitge oefend. Een opinie-onderzoek dat in opdracht van de stuurgroep is gehouden, heeft overigens uit gewezen dat van de Neder landse bevolking 17 duide lijk vóór kernenergie is en 18 duidelijk tegen. De ove rigen weten het nog niet. Van deze overigen stelt 28 zich op het standpunt dat de be staande kerncentrales voorals nog moeten openblijven en dat er pas nieuwe moeten komen als de veiligheidsproblemen zijn opgelost. Zo'n 37 heeft ook hierover geen opinie. Bij de overhandiging van het tussenrapport" van de BMD drukt de voorzitter van de kernenergie-stuurgroep De Brauw (rechts) de hand van minister Van Aardenne van economische zaken. 1 HAAG De provincie Noord-Holland heeft op loek van minister Winsemius van volkshuisvesting, itelijke ordening en milieubeheer een lijst opge- 1 met vijf gemeenten die in aanmerking zouden nen komen voor de opslag van radio-actief afval. Mol leges van b. en w. van twee van die vijf gemeen- Jhebben gistermiddag op verschillende wijze laten negatief te staan tegenover opslag op hun grond- «jed. Een derde gemeente, Velsen, liet al in een eer- stadium weten grote bezwaren te hebben tegen de van radio-actief afval op haar grondgebied. lollegc van b. en w. van Zijpe liet gistermiddag aan minister iemius tijdens een gesprek op zijn ministerie in Den Haag tijdelijke opslag van radio-actief afval op of bij het terrein iet Energie Onderzoek Centrum Nederland (ECN) in de bij imeente Zijpe behorende plaats Petten af te wijzen. B en W Den Helder gaven gistermiddag op voorhand een verkla- uit waarin staat dat de kans dat de gemeenteraad akkoord |met de opslag van radio-actief afval in Den Helder nihil is. 'oordvoerder van het ministerie wilde niet zeggen wie de je twee gemeenten zijn. In ieder geval zullen alle betrok- 'emeenten voor een gesprek met minister Winsemius wor- I juitgenodigd, aldus de woordvoerder. Begin december van orig jaar kocht het ministerie een deel van een industrie- in in Velsen met het doel hier radio-actief afval op te slaan, •lan stuitte echter op verzet van ondermeer de gemeente van Velsen en het provinciaal bestuur van Noord-Holland, emius vroeg de provincie toen met alternatieven te komen, bekend wil het ministerie het afval, vooralsnog tijdelijk, f nd opslaan om de door milieu-activisten fel bestreden dum- rij in zee te voorkomen. Het gaat om laag- en middel radió-ac- ^fval, afkomstig van ondermeer ziekenhuizen. 'LLE „Indien er geen betere regeling komt met betrek tot de aftrek van onderhoudskosten voor het eigen huis de VVD geen behoefte aan deze regeling", leze woorden sprak VVD-fractievoorzitter Nijpels gister- I een vernietigend oordeel uit over de door het kabinet be- jemaakte aftrekregeling voor de onderhoudskosten van i igen huis, waarin de kosten vallen van riolering, fundering, j len en daken. Is noemde de voorstellen van het kabinet „veel te mager", nu de schilderskosten er niet onder vallen. Voor deze ma- regeling is de VVD niet bereid de prijs van een verhoging w iet huurwaardeforfait te betalen. (Het geschatte bedrag dat aren van een woning bij hun belastingaangifte moeten op- li). Volgens Nijpels geldt: een goede regeling of geen rege- Airbus A-310 Op Schiphol landde gister morgen een Air bus A-310. Met het tweemotori- ge straalvlieg tuig voor de korte en mid dellange af stand werden onder meer ge- luidsproeven genomen. Oor spronkelijk was het de bedoe ling dat het toe stel in mei door de KLM in pro ductie zou wor den genomen, maar door pro blemen tussen de KLM-directie en het bestuur van de vereni ging van Neder landse ver keersvliegers zal deze datum mogelijk wor den verschoven. Sneeuwbericht DEN HAAG De winter sportmogelijkheden dicht bij huis zijn nog steeds zeer be perkt. Maar in het Alpenge bied zijn de skimogelijkheden en de sneeuwtoestand goed tot zeer goed te noemen. Weers verwachting voor het Alpen gebied: Droog, af en toe opkla ringen. 's Middags vier gra den. Nul-graden-niveau op on geveer 1800 meter. Hieronder volgt een kort over zicht per land, op basis van ge gevens verstrekt door de ANWB. De vermelde sneeuw hoogten zijn gemiddelden in centimeters. Bij twee vermel dingen eerst de lage pistes, vervolgens de hoge. België: Ardennen geen moge lijkheden. Duitsland: Harz: tot circa 20 cm zeer beperkte mogelijkhe den; Sauerland: tot circa 30 cm beperkte mogelijkheden; Eifel: geen mogelijkheden; Duitse Alpen: tot 180 cm. Frankrijk: Savoie/Haute Sa- voie: 55175; Alpes du Sud: 15—100. Oostenrijk: Vorarlberg: 90 205; Tirol: 60145; Salzburger- land: 70185; Karinthië: 45 Zwitserland: Berner Oberland: 3590; Graubuenden: 80150; Wallis: 70—120. Noord-Italië: Zuid-Tirol: 25 (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het kabi net zal door een verho ging van de benzine-ac- cijns in de komende jaren 170 miljoen gulden per jaar extra in de schatkist krijgen. Voor dit jaar be draagt de opbrengst van de verhoging 127,5 mil joen gulden. Daarvan wordt 85 miljoen gebruikt om het tekort te dekken dat is ontstaan door het niet doorgaan van voor ziene tolheffingen op rijkswegen. De overige 42,5 miljoen gulden wordt uitgeven aan urgente we genbouwprojecten. Smit Kroes (verkeer en waterstaat) gisteren naar de Tweede Kamer heeft gezon den. Gisteravond sprak de ka mercommissie voor verkeer en waterstaat met de minister over de begroting van het rijkswegenfonds. In de verga dering bleek dat de fracties van VVD en CDA ook in de komende jaren tegen de invoe ring zijn van een tolheffing om zo gelden binnen te krijgen voor wegenaanleg en onder houd. Mevrouw Smit-Kroes liet blijken dat zij er wel voor voelde om de tolheffing zowel als de verhoging van de benzi- ne-accijns in de toekomst te vervangen door een jaarlijkse verhoging van de opcenten op de mororrijtuigenbelasting. Zoals bekend gaat de accijns op benzine per 1 april met ruim vier cent omhaag. De prijs van LPG wordt onge moeid gelaten. Luchtverbinding Amsterdam-Taiwan SCHIPHOL De luchtvaart maatschappij Taiwan China Airlines zal met ingang van 1 april tweemaal per week een geregelde luchtverbinding Taipeh-Amsterdam gaan on derhouden. Met ingang van die datum zal vanuit Amster dam eenmaal per week een, lijnpassagiersvlucht en een maal per week een vracht- -charchervlucht door Neder landse maatschappijen op Tai- peh kunnen worden uitge voerd, aldus een woordvoerder van de KLM gisteravond. Met ingang van 1 april 1984 zullen vanuit Amsterdam twee passa- giers-lijnvluchten per week naar Taipeh mogen worden uitgevoerd. „Gedetineerden merken niets van acties" UTRECHT Het gevangenis personeel, dat eind deze week actie gaat voeren tegen de aangekondigde bezuinigingen in het gevangeniswezen, zal dat zo doen dat de gedetineer den er niets van merken. Dat heeft een woordvoerder van de FN V-ambtenarenbond AB- VA/KABO gisteravond ge zegd. De bond heeft besloten tot stiptheids- en langzaam- -aan-acties, die de gevangenen niet rechtstreeks zullen dupe ren. GERARD REVE: SOCIALISME IS HET NIEUWE FASCISME IN EUROPA HILVERSUM De om streden uitspraken van schijver Gerard Reve on langs in het Amsterdamse dagblad Het Parool waren ironisch bedoeld, „als waarschuwing tegen het huidige socialisme, het nieuwe fascisme in Euro pa". Dat stelde de „volks"-schrijver zelf althans gisteravond in het televisieprogramma de Alles is Anders Show van André van den Heuvel, waarin hij rea geerde op de veeal afwij zende reacties op een inter view onlangs met hem in het Amsterdamse dagblad Het Pa rool. In dat interview deed Reve uitspraken, die hoofdre dacteur Gortzak later in een commentaar kwalificeerde als „racistisch" en fascistisch". Reve gaf gisteravond toe zich een paar maal „onvoorzichtig" te hebben uitgelaten, maar verweet interviewer Boude- wijn Büch ook, dat die zijn uit spraken niet in de juiste con text had geplaatst. Op de be schuldiging een „racist" te zijn antwoordde Reve: „Daar ben ik t? intelligent voor". Groepsgevoel jongeren minderheidsgroeperingen bevordert aanpassing (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Jongeren uit etnische minderheids groepen raken het best vertrouwd met de Nederlandse samenleving als zij in eerste instantie in eigen kring verenigingen en clubs oprichten. Deze jongeren blijken namelijk weinig aansluiting te vinden bij bestaande or ganisaties op het gebied van vrijetijdsbesteding. Juist door versterking van de eigen organisatie blijkt de emancipatie van jonge Turken, Marokkanen, Suri naamse Nederlanders enz. te worden bevorderd. Tot deze conclusie komt de Raad voor het Jeugdbeleid in een rapport over de gewenningsproblemen die jongeren uit etnische minderheidsgroepen in Nederland hebben. Volgens dit rapport, dat de titel „Aarden in Nederland" meekreeg, moet het kabinet meer geld ter beschikking stellen voor het oprichten van eigen organisaties van deze jongeren. Op dit moment houdt het min derhedenbeleid te weinig rekening met de gevoelsmatige ver bondenheid die de genoemde jongeren met hun eigen groepen hebben, zo meent de Raad voor het Jeugdbeleid. „Op een aantal terreinen zullen etnische groeperingen zich in overwegende mate moeten aanpassen aan de Nederlandse samenleving, maar op het welzijnsterrein is er ruimte voor voorzieningen naar de eigen maatstaven van de verschillende etnische groeperingen", aldus de Raad. (Vervolg voorpagina) De FNV-Ambtenarenbond AbavaKabo heeft gisteren laten weten het„onzin" te vinden dat regering door wil gaan met de spreidingsoperatie van de PTT. Het argu ment voor de spreiding: de grote werkloosheid in het Noorden is waardeloos geworden, aldus de bond, nu de werkloosheid in Zuid-Holland, waar de centrale direc tie van de PTT nu gevestigd is, nog groter is dan die in het noorden. „De PTT doet er beter aan de krachten te bundelen en te ge bruiken tegen het dreigende verlies aan arbeidsplaatsen bij de ■PTT door de automatisering", aldus de bond. Staatssecretaris Scherpenhuizen van verkeer en waterstaat zal de Kamer binnenkort rapporteren over de financiering van de verplaatsing van de Centrale PTT-directie naar Groningen. Voor deze operatie (die volgens de PTT-top 1,6 miljard zal kos ten), is nog geen cent gereserveerd. Gesteund door de Kamer houdt Scherpenhuizen vast aan de spreidingsoperatie. In het overleg met de kamercommissie liet minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat onzekerheid bestaan over het samen voegen van de Postchêque- en girodienst (PCGD) en de Rijks postspaarbank bij de PTT tot een Postbank, die moet gaan con curreren met gewone banken. Aan die banken verliest de PTT nu een steeds groter marktaandeel. Na opmerkingen vanuit de kamercommissie stelde Scherpenhui zen, dat de PTT-snelpostdiensten zullen blijven bestaan. Er komt geen uitbreiding van het pakket verzekeringen dat de PTT nu verstrekt (reisverzekeringen). Voor Viditel (informatie via detelevisie) wordt nagegaan in hoeverre het aanbod van deze dienst beter is aan te passen aan de behoefte van de afne mers. In kleine plaatsjes waar zich postagentschaphouders aan dienen, moet het rijdende postkantoor soelaas bieden. Jules Croiset (na armbreuk) aan de slag DEN HAAG Na zijn val op Friese planken, waarbij hij een arm brak, is Jules Croiset weer aan de slag ge gaan. Zijn arm niet kon worden gespalkt de breuk zat net onder het bovengewricht en werd daardoor in stevig gips verpakt. „Maar het doet geen pijn meer"., aldus Croiset, die vanavond en morgen in het HOT „De hoogstmerkwaardige gedaanteverwisseling" speelt en zaterdag in de Koninklijke Schouwburg „Het kind van de rekening". Beide spelen lijken per titel iets te maken te hebben met Croiset en zijn gebroken arm. In zijn rol van man die van gedaante verwisselt in die van een kever heeft Croiset nu ook een echt dege lijk pantser, hoewel niet zo totaal als een kever die heeft. En dat kind van de rekening... Croiset: „Ik krijg in die rol een aangepast pak, waardoor ik gewoon mijn werk kan doen. Al ben ik me er wel van bewust dat ik wat minder vaak moet vallen".

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9