Geen plaats voor revolverhelden bij jubilerende schietvereniging aststelling Leiderdorps sociaal-cultureel plan REGI0(J0UR)NAAL QeidóeQowuvnt DE VRIJHEID LEIDERDORP BESTAA T25 JAAR n Dienstencentrum ook voor niet- aangesloten Katwijkse bejaarden [aad Noordwijk moet beslissen over bezuinigingen onderwijs ■SÏDËN dinsdag 25 januari 1983 pagina 7 ;er standplaatsen or straathandel Leidschendam DSCHENDAM Het aantal stand voor de straathandel zou in schendam kunnen worden verdub- en het aantal ventvergunningen, es, zou voortaan niet meer aan een j.imum kunnen worden gebonden. ventvergunningen zal alleen een ing aan de openbare orde en vei- iid plaatsvinden. Dit betekent dat het venten de behoefte en de cheverdeling geen rol mogen spe- Dit hebben burgemeester en wet- 1 Iers van Leidschendam de commis- ^inanciën en economische zaken la- Politie Wassenaar verijdelt koffieroof vliegbasis Valkenburg WASSENAAR De politie van Wassenaar heeft afgelopen nacht drie inbrekers aangehouden die klaar stonden om te ver trekken met duizenden pakken koffie die ze hadden gestolen bij het depót van de CADI en die klaar stonden voor transport bij een uitgang aan het Ammonslaantje. Een wandelaar liep rond middernacht langs het militare terrein toen hij dozen zag staan bij een hek dat normaal niet wordt gebruikt. Hij waarschuwde de politie en toen die even later arriveerde, stonden er al ruim vijftig dozen en een grote container vol koffie, klaar om over het hek getild te worden. Drie mannen waren bezig met het verslepen van de buit. De koffie was afkomstig van een vracht wagen die op het parkeerterrein stond en die door de inbrekers was opengebroken. Toen de Wassenaarse politie de mannen aan wilden houden, vluchtten zij weg. Na er eerst twee opgepakt te hebben, werd even later een derde in de kraag gegrepen. Het drietal, allen 34 jaar, is afkomstig uit Den Haag en Voorburg en staat bekend bij de politie. In samenwerking met de Marechaus see van het marinevliegkamp Valkenburg wordt de zaak verder onderzocht. Het drietal zit nu vast op het Wassenaarse politiebu reau. Energiedag Oegstgeest OEGSTGEEST De Raad van Kerken en de adviesgroep BMD houdt een grote energiedag op 5 februari in het Gemeentecentrum aan de Leytweg in Oegstgeest. Het accent bij deze Energiedag ligt op de energiebesparing met de nadruk op de particuliere huishoudens. Om tien uur wordt de dag geopend door de heer Thorn, voorzitter van de Raad van ker ken. Daarna, om half elf, twaalf uur en twee uur worden afwisselend films en dia's ver toond. Verder is er een tentoonstelling, „Ener gie Anders" ingericht en is er een lectuurtafel, waarop allerlei informatie ligt. Vanaf 's mid dags drie uur wordt een lezing gehouden. Ir. H. Brecht van het centrum voor Energiebesparing in Delft praat over „Minder energie, toch wel vaart". Leidschendam wil sociale woningbouw zonder subsidie LEIDSCHENDAM Het gemeentebe stuur van Leidschendam wil in de Zee- heldenwijk een experiment beginnen met sociale woningbouw zonder rijks subsidie. Berekeningen hebben uitge wezen dat de prijzen van deze circa 40 woningen rond de 125.000 gulden kun nen liggen, inclusief de grond. Wethou der J. C. van Erp van ruimtelijke orde ning en volkshuisvesting, die dit giste ren de betreffende commissie meedeel de, zei te menen dat hiervoor een be hoorlijke markt is te vinden. Leid schendam reageert hiermee op de voor deze gemeente teleurstellende toewij zing van rijkssteun voor te bouwen wo ningen. IEIDERDORP „Zelf- bncentratie is de be- "\ngrijkste eigenschap j'te men voor het beoefe- kn van de schietsport èfloet hebben". Dit zegt deds van der Goot (57), !rjoorzitter van de schiet- 0,bortvereniging De Vrij- neid Leiderdorp, die jeze maand haar 25-jarig glestaan viert. „Schieten gj een enorm individuele "port. Je vecht niet tegen !en ander, maar je bent «jolledig met zich zelf be- ig waardoor je tot rust 6jomt", zo wil Van der Afioot begaande vooroor- leien over de schietport lit de weg ruimen. 'ie de revolverheld uit wil ingen is bij de schietsport- xeniging aan het verkeerde res. Zo maar lid worden is i ook niet bij. Er wordt Jreng geselecteerd in een liiroefperiode van anderhalf lar. Daarna pas beslist het 'jestuur over de definitieve Delating en mag men even tueel over een vuurwapen beschikken. „Waarop gelet 'ordt", aldus voorzitter Van der Goot, „is of men over voldoende zelfbeheersing be schikt. Wie dat niet heeft wordt er onherroepelijk uit- gezwiept". Gezag De schietsportvereniging De Vrijheid Leiderdorp is op 20 januari 1958 opgericht. De vereniging is voortgekomen uit de organisatie „Steun Wettig Gezag", een beweging van mensen die de oorlog hadden meegemaakt en de gezagsbeleving hoog in hun vaandel hadden staan. Van daaruit werd een landelijke organisatie opgericht voor schietverenigingen die alle maal onder de naam De Vrij heid het schieten als sport gingen beoefenen. De Leiderdorpse geschiede nis begon 25 jaar geleden in de Kantine van Durisol aan de Achthovenerweg. De ver eniging telde toen 25 leden. Vijf jaar heeft men het daar uitgehouden met banen die eerst opgezet en vervolgens weer afgebroken moesten worden en tenslotte als te ge- Zonnig Scherpschutters op de Leiderdorpse schietbaan. die toen al 75 leden kende, naar de Koningin Juliana School aan" de Kom van Aai- weg. Op de zolder had men In 1980 werd het riante on derkomen in het sport- en recreatiepark De Bloemerd betrokken. Investeringskos ten één miljoen gulden, waardoor de schietsportvere niging De Vrijheid Leider dorp over een van de meest geoutilleerde en veilige schietbanen van het land be schikt. Voorzitter Van der Goot ziet de toekomst zonnig tegemoet. „Onze grootste pro bleem is de mensen buiten de deur te houden", zo licht hij de toenemende belangstelling voor de schietsport toe. De vereniging zit nu aan de maximum-capaciteit van 320 leden. Op de wachtlijst staan al 70 ongeduldigen te trappe len om toegelaten te worden. Het 25-jarig bestaan wordt zaterdag 29 januari op een grootse wijze gevierd, 's Mid dags is er in het clubgebouw in de Bloemerd een feestelij ke receptie. Op de feestavond wordt niet geschoten. Voor de knallende effecten moet een groot vuurwerk zorgen waarmee om acht uur het feest wordt ingeluid. Dammen Al vele jaren organiseert de Sjaloomschool te Zoeter- woude-dorp een dam- en schaaktoernooi voor de jeugd van de vijf lagere scholen. Woensdagmiddag is het weer zover. Om half twee wordt de jeugd dan ver wacht in de aula van de school aan de Veldzichtstraat. Jongens en meisjes die thuis een dam/schaakbord plus stukken hebben worden verzocht deze mee te nemen, want er wordt een flinke deelname verwacht. Lezing De Koninklijke Maatschappij van Tuinbouwkunde houdt woensdag in het Jeugdhuis aan de Julianalaan in Sassen- heim, een bijeenkomst. Op deze avond zal de heer. J. L. Mol, oud-hoofd der Plantsoenendienst Den Haag. een le zing met dia's houden over het onderwerp „Bloeiende heesters van groot tot klein". Aanvang 20.00 uur. Toegang vrij. Bahai In de zaal Het Anker in Hazerswoude wordt morgen avond een informatie-avond over het Bahai-geloof ge geven. Daarnaast zal de heer Den Tex van deze reli gieuze stroming aandacht schenken aan de vervolging van zijn geloofsgenoten in het Iran van Chomeiny. De gratis toegankelijke informatieavond aan de Chopin- laan 2 begint om acht uur. Creativiteit De Stichting Harlekino in Lisse draait nog volop en doet dat al bijna 12 'A jaar. Vanaf woensdag worden er weer nieuwe cursussen gegeven op het gebied van algemene creativiteitwaarbij twee ervaren krachten voor de bege leiding zullen zorgen. Woensdag start voor de jeugd van 8 tot 12 jaar een cursus die tien weken duurt en gehouden wordt tussen drie en vijf uur 's middags. Deelname kost dertig gulden. Voor volwassenen wordt woensdagsavonds van 20.30 tot 22.30 uur een cursus gegeven. Meedoen kost 75 gulden. In beide gevallen geldt de prijs voor de hele cursus en is inclusief het materiaal. Opgeven kan bij de Stichting Harlekino. Achterweg 46 te Lisse, of onder 'tele foonnummer 02521-15575. Bloeiende heesters Door de afdeling Lisse van de Koninklijke Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde wordt morgenavond een bijeenkomst gehouden in het jeugdhuis van de Ge reformeerde Kerk in Sassenheim. Op deze avond wordt een lezing gehouden door de heer J. L. Mol uit Den Haag over het onderwerp „Bloeiende heesters van groot tot klein". De toegang is gratis. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA a| IdERDORP De ge- "nteraad heeft giste- na een langdurige :ussie, het sociaal-cul- le programma voor 1 vastgesteld. Hete gijzers bleken de be- iren van de Stichting gdwerk Leiderdorp Iter) en van het Spel- Opvoedhuis „De ngloop". Pogingen van samenwerkende frac- 3 van de PvdA en PPR _aan de bezwaren tège- ;t te komen, werden door de fracties van de VVD en het CDA eensge zind van de hand gewe zen. Tijdens de vergaderingen van de commissie Sport en Wel zijn, die het ontwerp-program- ma had samengesteld, was van de kant van Sjelter in alle toonaarden naar voren ge bracht dat het faillissement van de stichting op handen was wanneer op het eigen ver mogen van een ton moest wor den ingeteerd. De raad ging akkoord met de toezegging van wethouder I.J. Gehner pViet op tijd 1 'et de klok van het raadhuis in Leiderdorp is er iets is. De voorzitter van Sjelter, Victor Molkenboer, zag Ich zijn spreekrecht voor de aanvraag van de raads vergadering ontnomen omdat hij dit één minuut te at had aangekondigd. Het reglement van orde be- éald dat men tot een kwartier vóór aanvang van de fads verga d ering de gelegenheid heeft zich als spreker an te melden. Met een blik op de klok in de hal van et gemeentehuis, die op het moment dat Victor Mol enboer binnenkwam 14 minuten voor acht aanwees, leek de dienstbode niet bereid zijn naam op de spre- lerslijst te noteren. Te laat is te laat, zo moest burge meester Van der Have erkennen nadat hij door het 'PR-raadslid H. van der Zande was aangesproken. La- er ontstond daarover wel de nodige twijfel. Sommige ladsleden hadden geconstateerd dat de klok van het tmeentehuis volgens hun waarnemingen wel twee minuten voorliep. Van der Zande verzuimde echter de )aad een uitspraak te vragen om de voorzitter van 'delter alsnog het woord te geven. Een controle of de \lok in het gemeentehuis wel de juiste tijd aangeeft ijkt intussen geen overbodige maatregel. (VVD) om op korte termijn de problemen met het bestuur van Sjelter te zullen bespre ken. Veel waardering bleek de raad te hebben voor de activi teiten van de vrijwilligers- groep Ouderhulp, die een Spel- en Opvoedhuis willen starten. De raad zag hierin echter een overlappende acti viteit met het gehandicapten centrum „De Gading" die de speel-o-theek „De Grabbelton" heeft opgericht. Voornaamste argument voor de raad om „De Grabbelton" wel en het Spel- en Opvoedhuis niet te subsidiëren was de integratie van gehandicapten in de Lei derdorpse samenleving. Cultuurfonds Mevr. M. Holierhoek (PvdA) kwam met het opmerkelijke voorstel om het cultuurfonds, een overblijfsel uit 1973 na op heffing van de toenmalige Culturele Raad, te gebruiken om Sjelter en het Spel- en Op voedhuis financieel te steunen. Wethouder Gehner had er echter bezwaar tegen dat dit voorstel, zonder dat het ook maar was besproken in de commissie Sport en Welzijn, door de raad zou worden aan vaard. Mevr. Gehner voelde niets voor een soort „Ti-Ta- Tovenarij", zoals zij het uit drukte, om in het wilde weg een streep door het Cultuur fonds te halen. Mevr. Holier hoek die ook nog enkele kriti sche kanttekeningen bij het ontwerp-programma had ge plaatst (te weinig getoetst aan het SocuPlan), biechtte eerlijk op, dat zij als lid van de com missie Sport en Welzijn en medesamensteller van het pro gramma nalatig was geweest. Fractievoorzitter J. den Boeft van het CDA bleek wel begrip te hebben, maar vond de voor stellen te ingrijpend om een wijziging van het ontwerp programma te rechtvaardigen. Bovendien vond hij opheffing van het Cultuurfonds een een malige zaak die geen oplossing voor structurele problemen biedt. Wethouder J. Bezemer (PvdA) trachtte zijn partijge noten tot andere gedachten te brengen. Ook hij maande tot voorzichtigheid. PvdA-fractie- voorzitter A. Wesseling bleef echter voet bij stuk houden en drong op een stemming over de voorstellen van zijn fractie genote aan. Na een korte schorsing keerde hij echter op zijn schreden terug. Hij ver langde nu nog slechts een on derzoek naar de mogelijkheid om gelden voor het sociaal- culturele werk. De toezegging werd vlot door wethouder Ge hner gegeven. Meer standvas tig bleek het PPR-raadslid H. van der Zande met zijn voor stel het Spel- en Opvoedhuis een aanmoedigingssubsidie van 200,- te geven en de ac tiviteiten van de oudergroep een plaats met een hoge priori teit in het SocuPlan te geven. Na interventie van Den Boeft („een halfslachtige oplossing. Ik ervaar het als een fooitje"), was het duidelijk, dat er geen raadsmeerderheid voor Van der Zande inzat. Zijn voorstel werd dan ook met 14 tegen 5 stemmen verworpen. Behalve de steun van de PvdA kreeg hij slechts de fractie van D'66 achter zich. Een kijkje in het nieuwe dienstencentrum aan de Zwanenburgstraat. KATWIJK De twee Kat wijkse ouderenbonden, de PCBO en de ANBO, hebben deze maand gezamenlijk hun intrek genomen in het nieuwe dienstencentrum voor bejaar den in de Zwanenburgstraat. In het 1.2 miljoen gulden kos tende gebouw beschikken de beide bonden ieder over een eigen bestuurs- en recreatie ruimte terwijl de grote zaal ge meenschappelijk gebruikt wordt. Het beheer van het dienstencentrum is volledig in handen van de bejaarden zelf. Vanaf 17 december, toen het dienstencentrum werd opgele verd, is door de leden van de bonden en de overkoepelende stichting bejaardenwerk kei hard gewerkt om de verhui zing van de voormalige onder komens aan de Voorstraat naar de nieuwe behuizing aan de Zwanenburgstraat. Op 3 ja nuari konden de Protestants Christelijke Bond voor Oude ren (PCBO) en de Algemene Nederlandse Bond voor Oude ren (ANBO) het centrum in gebruik nemen. Ook niet-leden kunnen te recht in het nieuwe centrum. De PCBO en ANBO bieden namelijk ook gastvrijheid aan 'de Katwijkse bejaarden die niet bij een bond zijn aangeslo ten. Men kan het dienstencen trum binnenlopen voor een kop koffie, het lezen van een krant of tijdschrift, een spelle tje biljart of gewoon voor een praatje met leeftijdgenoten. Omdat ook de maaltijdvoorzie ning in het gebouw is onderge bracht kunnen de bejaarden er tussen de middag ook terecht om de warme maaltijd te ge bruiken. Een initiatief dat vooral de alleenstaanden zal aanspreken. In het diensten centrum zal daarnaast spreek uur worden gehouden door de wijkagent, de wijkzuster, de pedicure en een maatschappe lijk werkster. Een datum voor de officiële opening van het dienstencen trum is nog niet bekend. Het wachten is nog op de bevesti ging van de komst van enkele hoogwaardigheidsbekleders. 'RDWIJK Het college burgemeester en wethou- en de onderwijscommissie het niet met elkaar eens >rden over een bezuini- splan. In totaal moet in de onderwijs tot een be- I van 260.000,- worden [ebogen. De verslechterde hciële positie van de ge- [nte maakt dit noodzake- iHoe men op het onderwijs moet gaan besparen, daarover is men het in de commissie, waarin ook vertegenwoordi gers van het onderwijs zitting hebben, volkomen oneens. De gemeenteraad zal daarover vanavond de knoop moeten doorhakken. Het gemeentebestuur is met deze vertegenwoordigers gaan zoeken naar posten, waarop het minst bezwaarlijk kan worden bezuinigd. Als eerste komt het schoolzwemmen in aanmerking. Hierop kan f 130.000,- worden bespaard als de zwemlessen aan de vijf de en zesde klas van de lagere scholen worden afgeschaft en voor de andere klassen wor den beperkt. Het zou precies de helft zijn van hetgeen de gemeente aan besparingen no dig acht. In werkelijkheid zal deze beperking echter veel minder opleveren, daar de zwemlessen een bron van in komsten vormen voor het Bol- lenbad. Het vervallen van de lessen maakt het nadelig saldo op de exploitatie van het sportfondsenbad groter. Dit te kort moet door de gemeente worden bijgepast. Een andere post waaraan wordt geknabbeld is de school- tandverzorging. Dit instituut berust op een gemeenschappe lijke regeling en het is nog de vraag of de gemeente Noord- wijk daar eenzijdig uit kan stappen. Onderwijsposten, die verdwijnen of verminderd worden zijn bijvoorbeeld ook de bijdrage aan de schoolex- cursies, de kosten van de schoolsportdagèn, kosten van applicatie-cursussen aan leer krachten, het verkeersonder- wijs, de kosten van de boom feestdagen, alsmede de bijdra ge aan de tractatie aan de schooljeugd op Koninginne dag. Met dit laatste houdt men f 3.625,- in de gemeenschappe lijke pot. In totaal komt men zo tot een besparing van ruim f 161.000,- De commssieleden zijn het volslagen oneens is over de invulling van de reste rende ton. Het gemeentebe stuur ziet als enige mogelijk heid een vermindering van de omvang van het vakonderwijs. Daarmee wordt echter niet al leen de kwaliteit van het on derwijs aangetast, het zal ook gaan ten koste van de werkge legenheid in deze sector. De onderwijsvertegenwoordigers achten dit onaanvaardbaar. Voorschotens instructiebad wordt geen turnzaal Avanti VOORSCHOTEN De gymnastiekvereniging Avanti was gisteravond tijdens de gecombineerde commissievergadering de duidelijke verliezer bij de toewijzing van het voor malige Instruktiebad aan de Raadhuislaan. Sport school Goederaad mag het gebouw gaan huren, nadat door de gemeente achter stallig onderhoud is ge pleegd. De huurprijs is be hoorlijk hoog: 20 mille per jaar. Omdat Sportschool Goederaad niet het gehele gebouw nodig heeft, is er een mogelijkheid om soci ale ruimte (kantine) te maken voor Avanti, die volgens het voorstel van burgemeester en wethou ders dan gehuurd kan worden voor de geredu ceerde prijs van 1.000, De totale huuropbrengst van het gebouw komt dan op 21.000,per jaar. Hoewel de meerderheid van de commissie en ook van de gemeenteraad achter het plan tot verhuur aan de sportschool staat, is niet iedereen gelukkig. Aikens (D'66) gaat het verst. Hij wil afstoten van het ge bouw, waardoor de gemeente geen commerciële sportschool gaat subsidiëren. Mevrouw Van der Kloes (VVD) en drs. Offringa.(CDA) gaan mee met het voorstel, omdat dit de eni ge mogelijkheid is tot verhuur, waarbij de gemeente geen ver dere kosten maakt. Both (PvdA/PPR) meent dat deze zaak te lang slepende is gehou den. Hij is niet erg gelukkig met het subsidiëren van socia le ruimten. Volgens de gelden de regels moeten de verenigin gen zelf voor sociale ruimte zorgen. Voorzitter J. van Gent van Avanti pleitte voor een herbe zinning, waardoor toch het in struktiebad verbouwd wordt tot turnzaal en de mogelijk heid geschapen wordt om ook overdag turn- en gymnastiek lessen te geven. Vrijdagavond valt in de gemeenteraad de be slissing. De commissie is niet gelukkig met het bestemmingsplan „Nieuw Voordorp". Dit kleine plan is nodig om het braaklig gende terrein van het voorma lige kindertehuis te bebouwen met een groot kantoorcomplex van 9800 m2. De gemeente is geen eigenaar van het terrein en de BAGON is niet bereid tot verdere aanpassing. De buurt is fel tegen het complex. De commissie gaf tenslotte de wethouder het groene licht om de besprekingen voort te zet ten en het plan ter visie te leg gen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7