Faculteitsraad verbolgen over handelwijze bestuur 4 er OVER BEZUININGINGEN BIJ SOCIALE WETENSCHAPPEN ,Haal pedofilie uit etboek van strafrecht" Vleugelnoot komt er bovenop 4 GÉIDEN fietdae €omq/ni DINSDAG 25 JANUARI 1983 PAGINA 3 l^erkoper achtervolgt Mnkeldief [DEN Een winkelbediende moest gistermiddag een wilde tervolging in de Haarlemmerstraat bekopen met schaafwon- j in het gezicht en een „knietje" op een gevoelige plaats. 'Njman had een ongeveer 19-jarige vrouw in zijn kleding-win- fdaan de Haarlemmerstraat gevraagd of hij in haar boodschap- itiijtas mocht kijken. De vrouw rende daarop meteen weg. De a koper ging achter haar aan, maar struikelde over een plan- bak. Met schaafwonden in het gezicht zette hij de achtervol- e voort Hij kreeg de vrouw te pakken. Die rukte zich echter gaf de man een „knietje" en rende weg. De man gaf de ach- erjolging op. Ervrouw liet haar tas achter. De broek, die zij had gestolen, had ia[flijdens de achtervolging op straat gegooid, -ka Woningen ontruimd LEIDEN De politie heeft gisteren twee woningen, aan de Toussaintkade en de Turkooislaan, ont ruimd. Het huis aan de Tur kooislaan 106b was een kraakpand, de wo ning aan de Toussaint kade 5 werd ontruimd naar aanleiding van een gerechterlijk von nis. De ontruimingen verliepen zonder pro blemen, beide wonin gen waren verlaten. Verstrooide automobilste LEIDEN Een Leidse vrouw was gis termiddag na het boodschappen doen haar auto kwijt. Vannacht rond twaalf uur werd de auto door de politie terug gevonden. De vrouw, die in een van de buitenwij ken woont, had haar auto in de'binnen- stad geparkeerd en ging boodschappen doen. Daarna kon zij haar auto niet meer vinden. Zij meldde dit aan het po litiebureau en ging met de bus naar huis. Surveillerende agenten troffen het voertuig vannacht aan in de Vrou- wenkerkkoorsteeg. De vrouw is de auto meteen komen ophalen. Wijndieven LEIDEN Uit restaurant Het Koets huis aan de Burgsteeg is in de nacht van zondag op maandag een partij drank gestolen. De dieven kwamen het pand binnen door het forceren van een raam. Zij namen een grote hoeveelheid flessen wijn, cognac en vruchtensap mee. Auto in sloot LEIDEN Een 48-jarige Voorschote naar kwam gisterochtend met zijn auto in de sloot naast de Voorschoterweg te recht. De man moest stoppen voor een verkeerslicht, de auto raakte in een slip en de Voorschotenaar raakte de macht over het stuur kwijt. Hij liep geen letsel op. Portemonnee gestolen LEIDEN Uit een woning aan de Dijk- straat is gisterochtend een portemonnee met, 2000 gulden gestolen. Tevens nam de inslui per een aantal gram mofoonplaten mee. De diefstal werd ge pleegd toen de vrouw des huizes even weg was gegaan en de ach terdeur open had laten staan. De portemonnee zat in een boodschap pentas. kHoorzitting Emancipatie: ■"keen geld, wel ideeën ÏÏDEN Enkele maan- >n geleden liet de Werk- oep Emancipatie Leiden vitfVEL) een uitgebreid ik werk met daarin tal in aanbevelingen om de iitie van de vrouw te 'r be te ren, het daglicht fen. Gisteravónd werden ideeën en suggesties in de Leidse bevolking Ktrgelegd in een voor •ze stad gebruikelijke >rzitting in de Stadsge- irzaal. Positief aan deze ijeenkomst was het grote d jan tal aanwezigen (zo'n ;uii20 mensen) dat zich be nd toonde mee te denken iet de verantwoordelijk 'ethouder, de socialist J. Prefers. Maar zoals Peters zijn openingsspeech al merkte „als je gaat kij- •n, wat gaat het allemaal iet kosten, dan valt het ^heeste al vrij snel af". Het J de keuze van de ge- een te en de WEL ge- weesf om pas in laatste in- ertantie de financiën bij het ;allmancipatiebeleid te be trekken. Met als gevolg |af wethouder Peters zijn lehoor niets meer kon la- ,en weten dan dat hij het veel gevallen met hen 'fens was. Zoals bijvoor- ateeld bij de kinderopvang n praarbij Peters ervoor p leitte deze financieel het- Jelfde te organiseren als Tiet kleuteronderwijs, c'waardoor de ouders er minder voor hoeven te be stalen. „Maar", aldus Pe- ijtfers: „Dat gaat ons een Jiiljoen kosten dus dat zit Ir niet in Wpij het aktieplan dat het gemeentebestuur wil op- mtellen een plan waarin fgomt te staan wat de ge- neen te wel en niet wil 'kan) doen op het terrein 'fan de emancipatie zal bel blijken wat het ge meentebestuur aan deze hoorzitting heeft gehad. De kans is echter uiterst gering, dat er maar iets te- ug te vinden zal zijn van /eie gisteravond gedane Suggesties. Want „het geld I0js er gewoon niet". Reeds ^lelemaal aan het begin 'an de hoorzitting werd )gemerkt, dat emanci- tie geen luxe artikel ag zijn", oftewel, ook in Slechte tijden moet de ge beente met poen voor de 1 imancipatie over de brug omen. De hoorzitting had <wel voor de wethouder voor de niet-beroeps- déalve aanwezigen interes- int kunnen worden wan- eer deze stelling ter dis cussie had gestaan. Helaas bleef het bij deze enkele LEIDEN De bespre king van het bezuini gingsvoorstel van Leidse faculteit der sociale we tenschappen, gisteren in de faculteitsraadsvergade ring, is bijna op een be stuurscrisis uitgelopen. De raad was zo verbolgen over het feit dat zij niet bij het opstellen van het voorstel betrokken was geweest, dat zij een motie aannam waarin werd be sloten de vergaderfre quentie van de raad te verhogen van één keer naar twee keer per maand. De raad wil door het vermeerderen van het aantal vergaderingen voorkomen, dat zij in de toekomst weer wordt „ge passeerd" in plannenma kerij, zoals het bezuini gingsvoorstel. Dit voorstel werd vorige week door het bestuur openbaar ge maakt zoals wij in deze krant afgelopen woensdag schreven. Vlak voordat de motie ter tafel kwam, dreigde de voorzitter van de 'vergadering, dekaan G.A. Kohnstamm, met aftre den. De kritiek van de raad over de handelwijze van het bestuur inzake de bezuini gingsvoorstel was zo groot dat de voorzitter terecht een motie van wantrouwen tegen hem „in de lucht voelde hangen". Tot aftreden kwam het niet, maar de sfeer bleef de verdere vergadering emotioneel en wrevelig. Die wrevel werd niet in de laatste plaats opge wekt door het niet altijd even zakelijk optreden van de de- kaan, die voor het eerst als voorzitter van de raad optrad. De heer Kohnstamm verweer de zich tegen alle kritiek door te stellen, dat het bestuur „geen tijd had gehad" om de raad tijdig te informeren over het bezuinigingsvoorstel. „Het college van bestuur drong plotseling bij ons aan om snel met concrete plannen te ko men. Het college wilde zo'n plan om sterker te staan in het landelijke bezuinigingsoverleg dat deze maand gaande is. Door het korte tijdsbestek, dat ons werd geboden lukte het ons niet om de raad bij de pro cedure te betrekken. Maar, ik kan me daar absoluut niet schuldig over voelen", aldus de dekaan. Hij vond de kritiek van de raad voorts niet terecht omdat hij naar zijn zeggen nu toch „open en eerlijk" rapporteerde over de procedure en zelfs meer zei dan eigenlijk mocht". Zoals eerder gemeld zijn de onderhandelingen die de geza menlijke universiteiten en ho gescholen op het ogenblik voe ren over een grote landelijke bezuingingsoperatie, wat Lei den betreft strikt geheim. Deze landelijke onderhande lingen houden nauw verband met- en zijn uiteindelijk bepa lend voor het bezuinigings voorstel dat het faculteitsbe stuur der sociale wetenschap pen vorige week heeft gedaan. De landelijke onderhande lingsresultaten worden waar schijnlijk op 4 maart bekend gemaakt. Pas na het oordeel van de onderwijsminister over deze resultaten weten de fa culteiten waar zij aan toe zijn. De kans bestaat dus dat de voorstellen als die van de soci ale wetenschappen met één streek van tafel worden ge veegd. Het Leidse bezuinigingsvoor stel houdt een inkrimping in van de faculteit, waarbij enke le tientallen (waaronder ge dwongen) ontslagen zullen vallen. Dit voorstel werd ge daan in de hoop dat daarmee het afstoten van gehele studie richtingen, zoals de minister voor ogen staat, voorkomen kan worden. Wat afstoten van hele studierichtingen betreft denkt de minister in de sociale faculteiten aan andragogie, so ciologie en politicologie. Sinds korte tijd voert Leiden daarom besprekingen met de Rotter damse Erasmus-universiteit over samenwerking om socio logie en politicologie, althans in ingekrompen vorm, te kun nen behopuden. Ook op dit punt kreeg het bestuur giste ren felle kritiek. Faculteits raadslid en tevens voorzitter van de subfaculteit sociologie Van der Vall toonde zich bij voorbeeld zeer verbolgen over het feit, dat hij via Rotterdam te weten kwam, dat dergelijke besprekingen gaande waren. Voorzitter Kohnstamm wees er op dit punt op dat, als die samenwerking niet snel tot stand komt, er grote kans be staat dat de beide studierich tingen geheel uit Leiden zul len verdwijnen. De voorzitter tot slot: „We moeten niet blij ven jammeren over wat er al lemaal moet verdwijnen. We moeten aan de toekomst van de universiteit tot aan het jaar 2000 denken en dan zijn ver nieuwingen hard nodig". Donkersteeg Gisteren werd een begin gemaakt met de aanleg van het nieuwe riool in de Donkersteeg. Gedurende een maand (wan neer het weer meeewerkt) zal het drukste straatje van Leiden open liggen. Behalve in de weekenden, dan wordt de steeg, als service aan de winkeliers en het winkelend publiek, dicht IR. MONICA PIETERS IN RAPPORT: 1IDEN Artikelen die luele handelingen tus- i kinderen onder de itien jaar en volwasse- n verbidden, moeten uit t wetboek van straf- :ht worden gehaald. Dit ?t mr. Monica Pieters in ar onderzoeksrapport: edofielen over pedofi- Mevrouw Pieters, rbonden aan de Leidse iversiteit, is van me-: ig, dat deze artikelen belang van het kind ïstig kunnen schaden. bedoeling van deze artike- in het wetboek van strai ght is het kind tegen leed te p schermen. In de praktijk is zeker niet meer het geval, |t mr. Pieters in haar rap- 't. Ook wanneer de artike- worden geschrapt, blijft kind nog strafrechtelijk •^chermd, zegt de onderzoek er, die bij de huidige situatie g r schadelijke bijwerkingen r het kind constateert. Het kind, dat het contact met de volwassene als prettig of neutraal heeft ervaren, kan zichzelf door de reactie van de ouders als vies of slecht gaan zien. Het kind voelt zich door de ouders in de steek gelaten. De juridische nasleep is een tweede schadelijke bijwerking. Het kind kan schuldgevoelens krijgen, omdat het het gevoel heeft, dat het meewerkt om de volwassene te straffen. Tevens wordt hulpverlening aan het kind bemoeilijkt, omdat het kind geschokt is, zegt mr. Pie ters, die het kind een onbe trouwbare getuige noemt. Door de' criminalisering, de derde schadelijke bijwerking, kan het sexuele contact een onevenredige nadruk krijgen en loopt het kind de kans uit te groeien tot een sexobject, waarbij liefde voor het kind op de tweede plaats komt. Geheimhouding is de vierde schadelijke bijwerking. Omdat het kind weet, dat de ouders de relatie met de volwassene zullen afkeuren, zegt het daar niets over. Dit kan de vertrou wensrelatie tussen de ouders en het kind schaden, aldus mr. Pieters, die ook wijst op de problemen die pedofielen heb ben. Als de betreffénde artikelen uit het wetboek van strafrecht worden gehaald, heeft dit vele voordelen, meent mr. Pieters. Pedofilie wordt uit de crimi nele sfeer gehaald en is daar om gemakkelijker te accepte ren voor het kind en de ou ders. Bij een eventuele recht spraak komt het accent niet meer op de sexuliteit te liggen. Pedofielen zullen minder on der spanning leven. De ver trouwensrelatie tussen de ou ders en het kind zal niet wor den aangetast. Voor het verzamelen van de gegevens voor haar rapport heeft mr. Pieters gesproken met 11 mannelijke en 2 vrou welijke pedofielen, met vier ouderparen van wie één of meer kinderen een relatie of contact met een pedofiel heeft en met een person die een der gelijke relatie in het verleden heeft gehad. Automobiliste (70) zorgt voor chaos op Oranjeboomstraat LEIDEN Een 70-jarige automobiliste uit Leiden veroorzaakte gistermiddag rond half vijf een chaos op de Oranjeboomstraat. De vrouw ramde twee auto's en de gevel van een huis. De bejaarde vrouw reed over de Oranjeboomstraat. Een 18-jarige Katwijker, die vanaf de Cathrijne- straat de Oranjeboomstraat wilde oprijden, verleende haar geen voorrang en er onstond een aanrijding. Na de klap reed de geschrok ken vrouw naar voren en botste tegen de auto van een 39-jarige Katwijker op. In afle consternatie schakelde zij haar auto in de achteruit en reed tegen de gevel van een huis (nummer 14) aan de Oran jeboomstraat op. Door de klap werd een ko zijn beschadigd, sneuvelde een ruit, lieten vier ka merplanten het leven en brak de standaard van een schemerlamp. Daarop reed de vrouw naar voren en ramde een passerende auto, bestuurd door een 26-jarige Leidenaar, in de flank. Er vielen geen ge wonden, de auto van de 70-jarige Leidse vertoonde overal deuken. Max-Ophülsprijs van Saarbruecken voor „Malaria" van Niki List SAARBRUCKEN De naar de filmregisseur Max Ophüls (1902-1967) genoemde prijs van de stad Saarbrücken is voor dit jaar toegekend aan de film „Malaria" van de Oostenrij ker Niki List. Aan de onderscheiding is een geldsom van 20.000 mark (ongeveer f 22.000) verbonden. Ophüls wiens eigenlijke naam Oppenheimer was, werd in Saarbrücken geboren. In 1933 ontvluchtte hij het Duitsland van Hitier naar Frankrijk. In 1936 maakte hij in Nederland de rolprent „Komedie om geld". Bij het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog week hij via Zwitserland uit naar de Verenigde Staten. Na de oorlog maakte hij Frankrijk naam door films als „La ronde" (1950), „Le plaisir" (1952) en „Lola Montez". Schrijfavond Amnesty International afdeling Leiden houdt morgen twee schrijfavonden waarop men kan schrijven naar mensen die om hun geweten gevangen zitten. Vanaf half acht kan men terecht in de Bevrijdingskerk aan de Bruuntstraat 3, vanaf acht uur is de Vredeskerk aan de Vollenhovenkade 21 geopend. Donderdag wordt een schrijfavond gehouden in het pand Rapenburg 100. Deze begint om acht uur. Bergexpedi ties In de Kapelzaal van het K&O gebouw aan de Oude Vest 45 geeft Han Timmers donderdagavond een lezing over ber- gexpedities naar Alaska en Tibet. Han Timmers was een van de deelnemers aan de meest recente Nederlandse ex peditie naar de Mount Everest. De lezing, waarbij dia's worden vertoond, begint om kwart over acht. De toegangs prijs bedraagt acht gulden, K&0-inschrijver$ betalen zes gulden. Jules Deelder De Rotterdamse dichter Jules Deelder treedt donder dagavond op in het litterair café Scarabee aan de Pie- terskerkchoorsteeg 24. Jules Deelder is een veelzijdig man. Hij schrijft proza en in februari gaat zijn eerste speelfilm in première. Het optreden, dat gratis kan worden bijgewoond, begint om tien uur. Irolt De Friese groep „Irolt" treedt vrijdagavond op in de Waag aan de Aalmarkt. De groep speelt folkmuziek, die is geba seerd op Friese legenden en sprookjes. Irolt heeft vier lp's gemaakt. De groep bestaat uit: Inez Timmer (zang/fluit), Nanna Kalma (zang/gitaar/mandoline/banjo), Sytze Wage- makers (accordeon /zang), Jan Ottevanger (basgitaar/tuba zang) en Wiebe Postma (gitaar/mandoline/zang). Het con cert, dat wordt georganiseerd door de Leidse Folk-club Ho- rus, begint om negen uur. Lokhorstherk In de Lokhorstkerk houdt de heer W.J. Ouweneel uit De Bilt in de komende weken een aantal lezingen met als thema 'Wie is Jezus van Nazareth?'. De lezingen hebben plaats op de vrijdagen 28 januari, 11 februari, 4 en 18 maart en beginnen om acht uur. Siloah De gospelgroep Siloah geeft donderdag een concert in de Baptistenkerk aan de Oude Rijn 3. De groep bestaat uit ze ven leden van vier nationaliteiten en treedt vooral op in Oostenrijk. Het concert in Leiden is onderdeel van een Eu ropese toernee langs Duitsland, Zwitserland, Benelux en Scandinavië. Het concert begint om half acht, de toegang is vrij. Volksschilderen De afdeling volwassenenwerk van het Volkshuis (Apothekersdijk 33) organiseert een korte cursus volksschilderen die start op 8 februari. De cursus heeft plaats op tien dinsdagmiddagen van half twee tot half vier. De kosten bedragen 80 gulden, cursusgeld en ma teriaal inbegrepen. Opgave bij Hilde Jansen tel. 149180. „Spotgeesten" gaat niet door LEIDEN Het blijspel „Spot geesten", dat morgenavond zou worden opgevoerd in de Leidse Schouwburg, gaat niet door. Dit in verband met een ongeval van de actrice Kitty Courbois. De voorstelling wordt ver plaatst naar maandag 21 maart. Kaarten voor de voor stelling van morgen blijven geldig voor 21 maart. LEIDEN Ondertrouwd: J N Smits en J. C. de Roode; F. A. Pera en M. de Mink; H. C. A. J. Walen kamp en I. Meiiers; F. J. W. M. le Rutte en C. de Bluts; R. E. Stavleu en A. J. Hogeveen; M. van der Graaff en J. L. van Male. Geboren: Tamara d.v. D. Verschuur en D. C. de Koker; Safira Hortence d.v. J. R. R. Ibrahim en J. M. Tjong- akiet; Cornelis Johannes z.v. C. Spaanderman en C. J. B. van Delft; Joyce d.v. R. E. A. de Jong en F. de Jong; Marc Johannes z.v. W. F. van Putten en M. Hartevelt; Angela Geertruida Jacoba d.v. L. J. J. P. Kaptijn en G. J. Frankhuizen; Ro-- land z.v. B. Roos en M. H. Moesker; Johannes Jacobus Josef Maria z.v. J. J. J. M. van Nobel en J. A. M. van der Ham; Grietje Henderica d.v. G C. van Duijn en P. M. Freke; Willem z.v. W. van Leeuwen en M. de Vogel; Marjolein d.v. A. J. T. M. van Hage en E. C. van der Vegte; Hendricus Cornelis Petrus z.v, H. C. J. van Zeist en B. J. Zeinstra; Theodorus Marti- nus Johannes z.v. H. C. J. van Zeist en B. J. Zeinstra; Maarten z.v. J. Hol- lestelle en E. J. de Laaf; Fleur d.v. B Kaster en J. Vlasblom; Brita d.v. R J. Meijs en A. E. Strasser; Mark z.v G. van Leeuwen en H. Visser; Wille- mijn Marijke d.v. G. W. Zandbergen en L. H. Baretta; Cornelis z.v P. dt Mol en M. van der Plas; Martijn z.v H. E. de Zeeuw en A. J. Joustra; Es ther Antoinette Johanna d.v. J. Ver loop en A. P Lammers; Dennis z.v. J Ouwehand en T. A. Varkevisser Dora d.v. A. J. van der Haar en H. R van der Mark; Adrianus Hubertus Wesley z.v. A. C. van Werkhoven en H. van der Voorn; Peter z.v. C. van Dam en A. A. Berger; Angela d.v. A J. van Wijk en J. Zwaan; Gerrit Cor nelis Jasper z.v, J M. Taillie en J J Boot; Anne Marieke d.v. B. E. Wes terman en J. C. D'hous; Sabine Melis- sa d.v. C. M. van der Heijden en R. B Backer, Johannes Paul z.v. L. C. M. De vleugelnoot, die afgelopen zaterdag in brand werd ge stoken, komt er naar alle waarschijnlijkheid weer bo venop. De heer J. Klijnstra, boomspecialist van de ge meente Leiden, meldt, dat de boom die in Het Plantsoen staat, veel schade heeft gele den, maar dat die schade niet fataal hoeft te zijn. „Pas in het voorjaar hebben we zekerheid. Eventuele schade uit zich in de bladgroei," zegt hij. De heer Klijnstra noemt het in brand steken van de boom een lafhartige daad. „Deze honderdtwintig jaar oude boom is een monu ment," meent hij. Vandalen propten zaterdagmiddag kranten in de holten van de boom en staken die proppen papier aan. De heer Klijnstra: „Toen de boom zes jaar ge leden werd gerestaureerd, hebben we de wonden open gelaten. De kranten zijn in die wonden gestopt." In de practisch holle boom zit ve zelachtig materiaal. Dat ma teriaal is gaan smeulen. „Je krijgt dan hetzelfde effect als bij een veenbrand, waarbij de holle boom fungeerde als schoorsteen," zegt de boom chirurg. „Het vuur is heel moeilijk te blussen, we zijn daar zater dag ruim drie uur mee bezig geweest." Om herhaling te voorkomen, gaat men gaas voor de openingen van de vleugelnoot spannen. De vleugelnoot, die in het latijn Pterocarya Fraxinifolia heet, werd de afgelopen zomer ge troffen door de bliksem en raakte in brand. Ook toen kon de boom worden gered. „Als de boom nog een keer in brand vliegt, dan zie ik het somber in," zegt Klijnstra. Röst en J. J. A. Kaiser; Menno Fre- derik z.v. L. C. M. Röst en J J. A Kaiser; Rukiye d.v. H Aydin en N. Yildirim; Michiel Rudolf z.v. M. H. Stuker en C. E. Brunnekreeft, Léon Paul z.v. J. van Rooijen en K. Dirk- sen; Patricia d.v. A. van Duijn en W. M. Valk; Stefan z.v. B. H. J. Kaptijn en J. P. H. Hoogervorst.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3