In proces-Moro levenslang voor 32 leden Rode Brigades Brit moet trots zijn op zijn vuile auto Wij willen gerechtigheid Afwijzing nuloptie door Strauss slaat in als een boni Nina Ricci laat veel been zien SLACHTOFFERS SPIJSOLIESCHANDAAL: BUITENLAND CeidüaQowuvnt DINSDAG 25 JANUARI 1983 PAGII i( Gerechtshof stelt executie uit WASHINGTON Het Ame- rikaanse Hooggerechtshof heeft gisteren de terechtstel ling van de ter dood veroor deelde Thomas Barefoot in Texas uitgesteld, elf uur voor het vonnis door middel van een injectie zou worden vol trokken. Het Hooggerechtshof wil Barefoot meer tijd geven om tegen het vonnis beroep aan te tekenen en het wil zijn zaak aangrijpen om richtlijnen te geven over de wijze, waarop federale rechtbanken in de toekomst beroepen tegen doodstraffen moeten behande len. Ier verdacht van moorden op landgenoten in Unifil NEW YORK Een militair die deel uitmaakt van het Ierse contingent van de vredesmacht van de Verenigde Na ties in Zuid-Libanon (Unifil) wordt er van verdacht op 27 oktober drie van zijn collega's te hebben doodgeschoten. Gisteren werd in VN-kringen in New York vernomen, dat de 23-jarige Mi chael McAleavy voor een krijgsraad te recht zal moeten staan. McAleavy die onder militaire bewaking naar Ierland zal worden gebracht, is in staat van be schuldiging gesteld op grond van het resultaat van een diepgaand onderzoek door Unifil. Luns ontkent aftreden BRUSSEL Se- cretaris-generaal Luns van de NAVO heeft gisteren in Brussel ontkend, dat hij eind dit jaar zijn aftreden be kend zal maken. Hij reageerde daarmee op een bericht van het Westduitse tijd schrift Der Spiegel. De 72-jarige Luns onthield zich van verder commen taar. Japanse kapitein zag Kosmos vallen WASHINGTON De kapitein van een Japanse vrachtboot heeft verklaard dat hij maandagmor gen (zondagavond onze tijd) de brokstukken van de Russische kunstmaan Kosmos-1402 in de Indi sche Oceaan heeft zien storten. De kapitein en de opvarenden van de Japanse vrachtboot Shorum Maru zagen halverwege tussen Australië en Kaap de Goede Hoop de resten van de kunstmaan de at mosfeer binnenkomen. Het waren ongeveer 50 gloeiende stukken, waarvan de grootste een rood achtig licht verspreidden en de andere een gele kleur vertoonden. De waarneming werd gedaan op ongeveer 1.200 mijl ten noordwesten van de Amerikaanse vlootbasis Diego Garcia. Ameri kaanse schepen en vliegtuigen zijn in dat gebied actief om de hoeveelheid radioactiviteit in de at mosfeer te meten. Italiaanse aanklager vermoord TRAPANI De openbare aanklager bij de rechtbank van Trapani (Sicilië), Giangiaco- mo Montaldo, is afgelopen nacht door een onbekende gedood. Zijn stoffelijk overschot is in Valderice, een plaats in de aan west kant van het eiland gelegen provincie Tra pani, door een patrouille carabinieri gevon den. Zijn lichaam was met kogels door zeefd. Óp Sicilië gaat men er van uit dat het opnieuw om een moord in opdracht van de maffia gaat. De moord op generaal Al berto Dalla Chiesa, vier maanden geleden, wordt ook op rekening van de maffia ge schreven. Montaldo had kort tevoren een onderzoek gelast naar het verduisteren van overheidsgelden. Hij zou binnenkort naar Florence worden overgeplaatst. Leden van de Rode Brigade die in een ijzeren kooi ach ter tralies zitten, wuiven naar kameraden op de laatste dag van hun proces in Rome. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Tegen de 63 ter roristen van de Italiaanse Rode Brigades, in de jaren '76 tot '80 betrokken bij honderden aanslagen en moorden in Rome, waar onder die op de politicus Aldo Moro, is gisteren vonnis gewezen: de lei ders van de beweging en de „hardste" misdadigers, in totaal 32 man, kregen levenslang. De overige ge vangenisstraffen variëren van 30 jaar tot vier maan den. Op die terroristen die zich tij dig van hun bende en haar idealen hadden gedistantieerd en met hun informatie het jus titieel onderzoek hebben be gunstigd, is de zogenaamde wet voor de berouwvolle ter rorist toegepast. Daarom heb ben zij (onder wie Savasta, ze ventien keer moordenaar) maar de helft van de straf ge kregen: zestien jaar in plaats van levenslang (is 32 jaar). Vooral de vonnissen voor deze berouwvolle terroristen zijn milder dan die welke de open bare aanklager twee weken geleden had gevraagd. Alle terroristen die hebben meegedaan aan de ontvoering van Moro hebben de maxi mumstraf gekregen, zoals Mo- retti, de onbetwiste leider van de Romeinse colonne van de Rode Brigades, Gallinari, de man die Moro ombracht, Brag- hetti, de vrouw in wier huis Moro waarschijnlijk werd vastgehouden, Morucci, en an deren wier namen via de da gelijkse misdaadkronieken bij het Italiaanse publiek zo'n vertrouwde klank hebben ge kregen. Zij allen zijn door de rechter collectief verantwoor delijk geacht, waardoor vol gens het Italiaanse recht niet meer precies hoeft te worden aangeduid in hoeverre ieder aan de gezamenlijke misdaden heeft bijgedragen. De leidster van latere datum, de mooie maar dodelijke Natalia Ligas, krijgt ook levenslange gevan genisstraf. De rechters maken over twee weken bekend waarom ze deze vonnissen hebben geveld, en wellicht dat dan ook een antwoord zal worden gegeven op de vele vragen die in dit negen maanden durende mon sterproces met zijn 75 advoca ten, 284 getuigen en 100 zittin gen, nooit helemaal zijn beant woord. De zaak-Moro kent nog vele mysteries, want waar Moro die 52 dagen van zijn ge vangenschap precies heeft doorgebracht is nooit vastge steld. Ook niet waar zijn tas met geheime documenten is gebleven, en of de Italiaanse politiek serieus getracht heeft over zijn vrijlating met de ter roristen te onderhandelen. De terroristen zelf kunnen hier over natuurlijk opheldering verschaffen, maar zij hebben gezwegen en elke medewer king aan hiin eigen proces van het begin af aan geweigerd. Zij verdwijnen voor de rest van het leven achter de tralies, sa men met hun idealen. De ge wapende revolutie die zij wil den is mislukt, definitief mis lukt, want van alle honderden terroristen die de Rode Briga des vormden heeft slechts een handjevol aan arrestatie kun nen ontkomen. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Een Brit moet „trots zijn op zijn vuile auto", luidde gisteren een boodschap op de Britse tele visie, op de eerste dag van de landelijke staking bij de waterleiding- en waterzuiveringsbedrijven. „En spoel uw toilet niet meer geregeld door", vervolde de op roep, om zuinig om te springen met het nu opeens kost bare vocht. Als de staking nog enige tijd voortduurt, zullen de Britten straks ook met de nodige fierheid kunnen zeggen dat ze zich al in geen week meer gewassen hebben. De gevolgen van de staking kun nen namelijk spoedig ernstiger vormen aannemen, zoals Tom King, minister van milieuzaken, gisteren in het parlement heeft gezegd. De staking zorgde er gisteren voor dat ongeveer tweeduizend huisvrouwen precies op hun traditionele wasdag zonder leiding water zaten, omdat gesprongen waterleidingen niet werden ge repareerd. De bewoners moesten zich redden met emmers en jerrycans, maar een moderne wasmachine werkt nu eenmaal niet op emmerhes water. Minister King sprak gistermiddag in het Lagerhuis de hoop uit, dat de werknemers het aanbod van een loonsverhoging van 7,3 tot 8 procent spoedig zouden accepteren. Maar hun vakbondslei ders hebben verklaard dat zij de voorstellen zonder meer afwij zen en hopen dat de werkgevers een nieuw, redelijk voorstel doen. Ongeveer vier miljoen Britten in Noordwest- en Midden-Enge- land hebben de raad gekregen al het water dat ze gebruiken te koken, zelfs wanneer het alleen is om de tanden te poetsen. Des ondanks verklaren de autoriteiten, dat er voorlopig geen gevaar voor de gezondheid is. Aan de meeste Britse woningen wordt het leidingwater nog volkomen normaal geleverd. Er doen zich alleen problemen voor wanneer leidingen springen en wanneer de filters van waterleidingbedrijven niet tijdig schoon gemaakt 1 of vervangen worden. In Noordwest-Engeland wordt nog ge werkt met ouderwetse filtersystemen; vandaar dat iedereen vei ligheidshalve is aangeraden het water te koken. In een groot deel van het graafschap Oxfordshire, waar men om technische redenen binnen korte tijd geheel droog dreigt te val len, zijn de bewoners aangespoord allerlei containers buiten te plaatsen, om zoveel mogelijk regenwater op te vangen. Sterke arm Bij de Cali- fornische ba sis lucht machtbasis Lom poe werd gisteren gedemon- streerd tegenJ* de produktie van MX-ra- ketten. De 79-jarige Terry Mead was een de genen die door de poli tie werd op gepakt. Kohl ontving giften BONN De Westduitse bondskanselier Helmuth Kohl heeft verklaard giften te heb ben ontvangen van het bouw concern Flick, een onderne ming die „smeergeld" zou heb ben betaald aan alle politieke partijen in de Bondsrepubliek. Dit zegt het weekblad Der Spiegel in zijn nummer van gisteren, dat in verkiezingstijd een aantal documenten over de zich al maanden voortsle pende affaire-Flick in de openbaarheid heeft gebracht. Op de vraag van de officier van justitie: „Heeft u geld ont vangen van functionarissen van de firma Flick?" ant woordde Kohl: „Ja, deze firma heeft giften gedaan om mijn politieke werk te financieren". Herrenberg zondag terug PARAMARIBO De Suri naamse ambassadeur in Ne derland, Henk Herrenberjg, keert zondag terug op zijn post, nu hij zijn werk als infor mateur voor een nieuwe Suri naamse regering heeft beëin digd. De Surinaamse legerlei der Bouterse zei dat met de adviezen van Herrenberg „se rieus rekening zal worden ge houden". Van onze moderedactie) PARIJS Nina Ricci heeft dit weekeinde met behoor lijk wat tamtam de grandio ze promotie-festiviteiten ge opend, die haar mode-shows in feite zijn. De getoonde modellen waren echter lang niet altijd om over naar huis te schrijven. Met een beetje slechte wil zou je haar collectie „vod den en benen" kunnen do pen in plaats van het door huisontwerper Gerard Pi- part verkozen motto „vrij heid-blijheid". Veredelde vodden, omdat alles flad dert en floddert (er komt nogal wat dunne zijde, crê pe en mousseline bij kij ken). En benen, want Nina Ricci laat dit jaar veel been zien. Haar rokken zijn zon der uitzondering kort: een paar centimeter boven de knie. Ook bij de avondjurken veel been. De romp wordt gevormd door een badpak in Gildastijl, het midden stuk is van zwart satijn en al wat onder en boven biki niniveau uitsteekt is om floerst met tule. „Verlei dingsuur" is de nieuwe naam voor de korte avond jurk of de cocktailjurk, veelal van crêpe in tuniek- vorm, of gedrapeerde blou- son met korte rok. De mooiste dochters van Marianne zijn bij Nina Ricci getooid in de vaderlandse vlag. Een soort optische truc waardoor een eenvoudige kokertuniek uit drie stuk ken lijkt te bestaan. Deze creaties worden nog mooier wanneer een van de drie kleuren wegvalt. Dan krijg je een lange, witte tuniek op een korte (rode of blauwe) rok. Verder is er veel zwart-wit. De haren zitten overdag weggestopt achter een strakke, weinig flatteu ze tulband, met een of meer wollen pompons op het voorhoofd. Nieuw is een enorme, achteloos op de schouder geprikte strik. Onzichtbare opvolger Na Nina Ricci volgde giste ren als ontbijt Balmain. Eric Morten sen, Balmains opvol ger, was weer in geen vel den of wegen te zien. Maar hij bestaat, wie anders heeft die collectie bedacht? Het Balmain-tijdperk is onher- Voor de zomer van 19 heeft Christian Dior dit z^t elegante zwart-witte cot tailjurkje ontworpen. 4: strakke lijfje met daarov heen een kleurige zijep ceintuur waaiert uit over strakke kokerrok die tot v over de knie reikt. Laija witte handschoenen c< pieteren het geheel. n i roepelijk voorbij. De vro voor wie Balmain zijn Ji. Madame bedacht best niet meer. Mortensen die zelf ook t jong meer is, voelt zich ji t mer genoeg geroepen nog maar eens in de B Epoque te gaan putten komt met waaiers ir struisveren... Wie koopt nu afgezien misschien enkele Lido-meisjes? Ook bij hem veel avondj 1 ken, want de modekl gaat veel uit. Zijn beste c a ties zijn lange, eenvoud1 kokers van satijn met lat) mouwen en een split o\ tot boven de knie. 1 prachtige renaissancebalj\' ken met enorme rokk smalle lijfjes vol krullei motieven in goud, zilverc zwart en zwarte pofm wen. Maar verder viel de collectie van Morten tegen. Zijn pseudo-ond1 gende bermuda's van kant onder minijurlc kunnen alleen maar he tjes van boven de 60 be 1 ren, vrezen wij. BONN De afwijzing door CSU-leider Franz Josef Strauss van de nuloptie is als een bom ingeslagen in de Westduitse verkiezingscampagne. Strauss distantieerde zich afgelopen weekeinde met zijn afwijzing van zijn politieke bondgenoot, bondskanselier Helmut Kohl van de CDU, de partij die samen met de CSU de ver kiezingen van 6 maart ingaat. Kohl is" nu de enige Westduitse politieke leider die nog vast houdt aan het Amerikaanse standpunt in de besprekingen in Genève over middellange-afstandsraketten. Volgens de CSU-lei der zal het Kremlin nooit een dergelijke oplossing aanvaarden en moet het westen zoeken naar een compromis, waarbij de VS de Sovjet-Unie beide het aantal te stationeren eurostrategische raketten beperken. Bondskanselier Helmut Kohl en de Amerikaanse onderhande laar in Genève, Paul Nitze zijn het er over eens dat er behoefte is aan een snelle doorbraak op de Geneefse raketonderhandelin gen, zo werd gisteren in een Westduits-Amerikaanse verklaring gemeld, maar er werd nog eens onderstreept dat de Sovjet-Unie al zijn raketten moet ontmantelen, willen de VS afzien v plaatsing van hun raketten. Nitze en Kohl spraken gis langdurig over de onderhandelingen in Genève die dond worden hervat. De socialistische partijen uit Scandinavië Benelux wijzen de stationering van de Amerikaanse midd! ge afstandsraketten in West-Europa af. Zij vinden dat bij (I derhandelingen met de Russen in Genève gestreefd moeti den naar een aanzienlijke vermindering van het aantal sche SS-20 raketten, waardoor plaatsing van Amerikaanse hing- en kruisraketten in West-Europa overbodig wordt. i\ ten dit gisteren weten op een congres van deze partijen in GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA RUITENHEER MADRID Aurelia Mo- rena is 39, maar ziet er uit als 60. Haar ogen staan hol in haar afgetobd ge zicht dat getekend is door wanhoop en pijn. De huid op haar handen staat strak gespannen, haar vingers zijn stijf en ze kan haar armen en benen nauwe lijks bewegen. Zacht snik kend vertelt ze over haar lijdensweg die twintig maanden geleden begon met de aankoop van een flesje goedkope, merkloze olijfolie. Elvira Garcia is 49. Ook zij ziet dige verwaarlozing van haar zaak. Aurelia Morena en Elvira Garcia zijn slechts twee van de 20.178 slachtoffers van het olij folieschandaal waardoor Span je in het voorjaar van 1981 werd getroffen. In een tijdsbe stek van enkele maanden overleden toen 335 mensen aan een onbekende ziekte, die was veroorzaakt door het eten van olijfolie die was aange lengd met het zeer giftige ani line. Vorige week zijn Aurelia Mo rena en Elvira Garcia samen met 250 andere inwoners van de arme Madrileense voorstad Coslada een protestactie be gonnen in de plaatselijke paro- v chiekerk om het publiek aan er veel ouder uit. Maar haar hun lot te herinneren. Want strijdlust heeft ze niet verlo- hoewel de regering vrijwel c ren. Onverholen woede klinkt uit haar stem als ze de autori teiten beschuldigt van misda- middellijk een wetenschappe lijke commissie in het leven riep om de zaak te onderzoe ken is er twintig maanden na de tragedie nog steeds geen eindrapport verschenen en zijn degenen die verantwoor delijk worden geacht voor de produktie en verkoop van de olijfolie nog steeds niet be recht. „Het is nu al twintig maanden geleden en we weten nog steeds niet wat de ziekte pre cies heeft veroorzaakt", aldus Justo Gonzalez, woordvoerder voor de slachtoffers van Cosla da. „We willen een diepgaand wetenschappelijk onderzoek naar de oorzaken van de ver giftiging". Verklaring Eind vorig week heeft de nieuwe socialistische premier Gonzalez een verklaring afge legd, waarin hij zei dat het on derzoek zou worden voortge zet daar de oorzaak van de ziekte nog niet was vastge steld. Verder zou er een inter departementale commissie worden opgericht en zouden er internationale experts wor den ingeschakeld. Maar met dit antwoord zijn de slachtof fers niet tevreden. Wat hen het meest dwars zit is de trage, ongecoördineerde manier waarop het onderzoek naar de ziekte wordt uitge voerd. Het onderzoek wordt gekenmerkt door onenigheid en broodnijd tussen de ver schillende laboratoria en in stellingen die eraan deelne men. Misschien is dit ook wel een van de redenen dat de we tenschappers het niets eens kunnen worden over de exac te oorzaak van de vergiftiging. En zolang de oorzaak niet is vastgesteld, bestaat de kans dat de schuldigen er met een korte straf vanaf komen. Vorig jaar is er ongeve miljard peseta's (ongevei miljoen gulden) uitgetr voor de slachtoffers gezinnen. Maar over de ciële vergoeding wordt d slachtoffers nauwelijk: klaagd. De patiënten dat ze met geld hun gi heid niet terug kunnen 1 Maar ze willen dat het zijn loop krijgt en dat de digen worden gestraft. hopen ze natuurlijk dat eens een genezingswijze ontdekt. De kans daarop lijkt klein. Tot dusver hebb doktoren alleen de symp behandeld. Niemand hee de moed gehad om de ten te vertellen dat de melijke schade in de gevallen waarschijnlijk meer kan worden herste SIEGFRIED BUSCHSCHI The Gi

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10