Sliding: na 1 april hogere belasting tweeverdieners Keuze uit vier modellen voor energievoorziening Hans Wiegel: toenadering tot PvdA kost VVD stemmen Rassenrellen in Amsterdam De Graaf houdt vast aan afschaffen WWV jongeren CLM en vliegers ai conflict over iirbus a-310 /Bezuiniging brengt Rechtshulp in gevaar i an voor slibeiland in zee Man bekent moord op vrouw van 82 jaar 5NNENLAND CeidóöSomant MAANDAG 24 JANUARI 1983 PAGINA 5 Bouwen gaan in Tiart actie voeren RECHT In maart zullen in ^ïele land acties gevoerd wor- om de economische zelfstan- leid van de vrouw te bevorde- Eenentwintig regionale plat- ns en het „Landelijk Breed 7 worm Vrouwen voor Economi- 'a\ Zelfstandigheid" hebben .^koe zaterdag besloten tijdens "•^bijeenkomst in Utrecht. Een *°'de gekozen data voor acties in aclhele land is 8 maart, terwijl maart in Utrecht op initia- "fvan FNV-vrouwen een lande- m\ demonstratie en manifesta- Vordt gehouden, waarbij ar- ^jstijdverkorting en daarmee fccheppen van meer banen be- 't worden. Isoleerder ontslagen na weigeren werk in kerncentrale BORSSELE De 24-jarige Leen van Wensveen, isoleerder uit Borssele, die weigert isolatiewerkzaamheden uit te voe ren in de kerncentrale Borssele heeft van zijn bedrijf, Hertel in Rotterdam, ontslag aangezegd gekregen. De isoleerder had zijn werkgever meedegedeeld dat deze hem niet kan verplichten zich aan stra ling bloot te stellen. De werkgever heeft dat opgevat als werkweigering. Andere isoleerders van Hertel zijn op hun aan vankelijke weigering teruggekomen. Zij gaan 4 februari in Borssele aan de slag met isolatiewerkzaamheden in het ge bouw. Van Wensveen zal bij het arbeids bureau protest aantekenen als hij zijn de finitieve ontslagaanvraag op zak heeft. 1 Boersma directeur stadsreiniging A'dam AMSTERDAM Het college van burgemeester en wethou ders van Amsterdam heeft be sloten om drs. Jaap Boersma (53), oud-minister van sociale zaken en oud-lid van de Raad van Bestuur van Ogem, aan de gemeenteraad voor te stellen als directeur van de gemeente lijke Dienst Stadsreiniging. Naast Boersma heeft het colle ge ook ir. C.J. Onderdelinden, het huidige hoofd van de hoofdafdeling Wkterbouw van de gemeentelijke Dienst Open- pare Werken, als (tweede) kandidaat naar voren gescho ven. „Links" zondags blad in de maak UTRECHT Er bestaan vergevor derde plannen om te komen tot een „luchtige" landelijke zondagskrant, geschreven vanuit een linkse op tiek. Hiervoor is de stichting Zon dagskrant opgericht, die het geld zal beheren noodzakelijk voor de uitgave van het blad. Penning meester David Waller denkt dat een dergelijk blad levensvatbaar is, indien het een oplage van 30.000 exemplaren kan bereiken. Het blad zal verspreid worden via boekhan del en kiosken. Het blad zal actueel nieuws uit binnenland en buiten land bevatten, sport en achter grondinformatie. Verwacht wordt dat het eerste nummer rond april te koop zal zijn. „Captain Harry" verdrinkt in VS NIJMEGEN In het Ameri- kaanse Charlottesville (Virgi nia) is vrijdag dominee Arie Bestebreurtje op 66-jarige leef tijd overleden. Hij kwam bij het schaatsen in een wak te recht en kon niet meer tijdig uit het water gehaald worden. Bestebreurtje was tijdens de Tweede Wereldoorlog verbin dingsofficier van de Neder landse troepen. Hij stond be kend als „Captain Harry". Tij dens de operatie „Market Gar den" werd hij op 17 september 1944 als één der eersten ge dropt bij Hotel Sionshof, op de grens van Nijmegen en Groes- beek. Bouwbond FNV: cao afspraken voor half jaar HILVERSUM De Bouwbond FNV is bereid een deel van de prijscompensatie in te leveren voor twee extra vrije da gen. De bond gaat akkoord met cao-af spraken voor een half jaar. Over opof fering van de hele prijscompensatie valt dan in het eerste halfjaar van 1983 te onderhandelen. Dit is het voorlopige eindbod van de FN V-bond. Als de werkgevers daar niet op ingaan moet de prijscompensatie volledig worden uitgekeerd. Tegen het voorstel van de werkgevers, om in ruil voor de prijs compensatie twee roostervrije dagen te geven en 75 miljoen gulden voor ar beidsplaatsensubsidie heeft de bond grote bezwaren. Wiegel (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Ruding van financiën vindt dat gehuwden die beiden een inkomen heb ben, vanaf 1 april meer belasting moeten gaan be talen. De bewindsman wil ondanks bezwaren in de Tweede Kamer (onder meer van de progressieve fracties en de VVD) vast houden aan het voorne men om deze „dubbelver- dieners" aan te pakken. Hij zei dit zaterdagmiddag in een vraaggesprek met de TROS-radio. Overigens deelde de minister mee, dat in de komende jaren de sociale premies en de belas tingen in totaal zullen moeten dalen, omdat het kabinet-Lub- bers in het regeerakkoord heeft afgesproken, te zorgen voor „stabilisatie", (dus gelijk- blijven) van de premie- en be lastingdruk. Aangezien deze druk dit jaar stijgt, vooral voor wat betreft de sociale premies, ligt het volgens Ruding voor de hand dat er de komende ja ren een daling zal optreden. Ruding zei wel wat te voelen voor het plan van zijn voor ganger Van der Stee, de tarie ven van de loon- en inkom stenbelasting te verlagen en anderzijds het aantal aftrek posten te verminderen. „Dat plan spreekt me wel aan. Het is mijn streven, daar in deze kabinetsperiode een begin mee te maken", aldus de minister. Ruding toonde zich verheugd over de rentedaling van de af gelopen maanden. Hij voorzag dat de rente de komende tijd nog wel iets verder zal dalen in de richting van zeven pro cent. Overigens benadrukte Ruding dat de positieve uit werking van de lage rente voor het bedrijfsleven en voor de positie van de schatkist pas over enige tijd zichtbaar zal worden. Hij zei dat het kabinet er rekening mee houdt, dat de eerste helft van dit jaar nog flinke tegenvallers voor de schatkist te zien zal geven. Die tegenvallers zullen voor een belangrijk deel te wijten zijn aan de geringe gas-opbreng- sten als gevolg van de zachte winter. Bij de VVD is men niet erg ge lukkig met plannen van het kabinet met betrekking tot ge huwde „tweeverdieners". De liberalen hebben bezwaar te gen de datum van invoering zij willen de maatregel pas per 1 juli laten ingaan en tegen het feit dat de verhoging niet geldt voor ongehuwd sa menwonenden. Door het eer ste valt dan wel een gat van 75 miljoen in de begroting, maar dit denkt men op andere wijze te kunnen stoppen. Wat het laatste betreft wijst de VVD op de mogelijkheid de bewijs- plicht om te draaien. Als de overheid ervan uitgaat dat alle Nederlanders samenwonen, dan zullen zij die dit niet doen, het bewijs daarvan moeten le veren. HIPHOL De KLM kan de Airbus-a-310 waar- (ijnlijk niet in mei in produktie nemen. Dat blijkt uit ft bericht van het bestuur van de Vereniging van ^rkeersvliegers (VNV). Tussen de KLM-directie en "0;VNV is er een ernstig meningsverschil over het sa- ïïs en de andere arbeidsvoorwaarden voor vliegers ij op deze nieuwe toestellen moeten gaan vliegen. Zijn, als gevolg van het conflict, nog geen vliegers uit het ps van de KLM voor de a-310 aangewezen. De KLM kan, als |p 1 februari nog geen overeenstemming wordt bereikt, de a- niet op tijd inzetten op het lijnennet. KLM stelt zich op het standpunt dat de a-310 de DC-9-vlieg- Jen gaat vervangen en dat de arbeidsvoorwaarden, zoals de jk- en rusttijdenregeling, op de DC-9-voorwaarden moeten ,i afgestemd. ^liegers zijn van mening, dat de arbeidsvoorwaarden op die de DC-8 moeten zijn afgestemd. Bovendien vinden de vlie- i dat de werkbelasting voor de cockpitbemanning van de a- veel hoger is dan die van de DC-9. (Van onze parlementaire redactie) N HAAG De sociale rechtshulp in ons land loopt- ernstig "aar door een niet eerder gepubliceerd plan van het ka- -et de subsidie op rechtshulp in civiele zaken met veertien oen gulden te verlagen. De ongeveer dertig advocaten-col- yieven worden daardoor met opheffing bedreigd, zo zegt de ,j eniging Sociale Advokatuur Amsterdam (VSAA) in een imuniqué. 11 VSAA heeft berekend dat de kabinetsmaatregel een inko- ïiisdaling zou betekenen van twintig procent voor de collectie- a en voor andere advocaten, die zich hoofdzakelijk met gratis ehtshulp bezig houden. Daarbij komt dan nog eens een wijzi- van het vergoedingensysteem, die de inkomens van deze nocaten nog eens met twintig procent doet dalen, aldus de e A epierkt op dat de wijziging in de vergoedingen nu juist de ech- vociale rechtshulp treft (zaken van uitkeringstrekkers, vreem- ngen, huurders, ontslagen werknemers) treft, terwijl de ver dingen voor echtscheidingszaken buiten schot zouden blij- DRECHT Vijf grote Néderlandse aannemingsmaat- ippijen hebben vandaag in Sliedrecht een plan bekendge- ikt voor de uitvoering van het zogenoemde Slufterdam-pro- Dit project gaat uit van een schiereiland in zee, dat, verbon- met de Maasvlakte, een bergplaats wordt voor verontrei- slib uit de Rotterdamse haven, ïjvijf aannemers, die zich voor dit doel hebben verenigd in de 'vgroep Noordzee, stellen voor kleinschalig te beginnen met inleg van een lusvormige dam, waarbinnen voorlopig vijftig en kubieke meter slib kan worden opgeslagen. De bouw- :n worden op circa 25 miljoen gulden geraamd. De aanne- zijn: Boskalis Westminster, Ballast-Nedam, Hollandsche >n Groep, Baggermaatschappij Holland en Zanen Verstoep, sjjens het consortium zou de haven van Rotterdam in ieder vijf jaar van zijn slibprobleem zijn verlost. In die tijd kan nieuwe oplossingen worden gezocht. Uit de Rotterdamse :n moet elk jaar een grote hoeveelheid vaak sterk ver- ïinigd slib worden gebaggerd. Deze hoeveelheid is reeds !5 miljoen kubieke meter genaderd. Demonstratie In Amsterdam heb ben zaterdag ruim duizend mensen deelgenomen aan een rustig verlo pen demonstratie voor El Salvador. Over de hele wereld zijn zaterdag derge lijke demonstraties gehouden. Op 22 januari in 1932 be gon de grote volks opstand in El Salva dor die eindigde met de massa moord op meer dan 30.000 boeren en arbeiders. Op 22 ja nuari in 1980 vier den ruim 200.000 mensen In San Sal vador het samen gaan van de massa- -organisaties in de revolutionaire coör dinatie van de mas sa's. Ingrijpen van leger en politie deed deze demonstratie toen In een bloed bad eindigen. (Vervolg van de voorpagina) De CPB-voorspelling gaat ervan uit dat een beleid gericht op zuinig energie gebruik, op het gebruik van meerdere energie bronnen en op het aan pakken van milieuschade wordt voortgezet. Hier mee zal het mogelijk zijn om de economie met ge middeld 2,5 procent per jaar te laten groeien en de werkloosheid (dit jaar mo gelijk één miljoen) met 400.000 te beperken. De werkloosheid zal in 2000 echter minimaal 200.000 zijn. In het beleid is het mogelijk dat de consump tie van de mensen tot 2000 met 16,1 procènt stijgt. In het rapport van De Brauw worden nog drie toekomst beelden geschetst, en uit deze vier moet de samenleving een keuze maken. De Stuurgroep Brede Maatschappelijke Dis cussie maakt zelf geen keuze. Bij de overige drie is nog een tweede CPB-voorspelling die uitgaat van een grotere ar beidstijdverkorting, zodat de werkweek in 2000 nog 28,5 uur is. Er wordt geen stimule ring van het bedrijfsleven voorzien. Wel wordt gewerkt met een loonmatiging van 1,25 procent per jaar. Deze voor spelling van het CPB wijkt 1 verder niet af van de voor spelling die gericht is op her stel van de industrie. De uit komsten zijn echter wel an ders. Zo zal de groei van de economie 1,5 procent per jaar zijn, terwijl de consumptie kan stijgen met 11,8 procent tot 2000. De stijging van het stroomverbruik beloopt tot 2000 40 procent. Twee ander voorspellingen zijn: één uitgaande van een ongewijzigd regeringsbeleid vanaf 1980 tot 2000, en één waarbij alles op behoud van milieu en welvaart wordt ge zet. Bij ongewijzigd beleid wordt uitgegaan van een loon stijging die niet hoger ligt dan in het buitenland. De werk loosheid blijft in deze voor spelling hoog, de werkweek in 2000 zal 31 uur zijn. De groei van de economie bedraagt 1,25 procent per jaar tot 2000. De consumptie groeit tot 2000 met 6,4 procent. Het stroomver bruik stijgt in dit model tot 2000 met 36 procent, het ener gieverbruik met veertien pro cent. Bij de vierde voorspelling, waarbij gemikt wordt op mi lieubehoud en welvaart, wordt een stimulans voorzien voor kleine bedrijven, moeten er 50.000 ambtenaren bijkomen, wordt tot 2000 zestien miljard gulden in energiebesparing ge stoken, wordt meer gedaan aan alternatieve energiebron nen en komen er geen nieuwe elektriciteitscentrales. Verder wordt vijftien miljard gulden uitgeven aan het milieu. De werkweek, zal volgens deze voorspelling in 2000 30 uur zijn, de werkloosheid zakt met 400.000 maar blijft mini maal 200.000, de consumptie stijgt met vier procent, de eco nomie groeit met een procent per jaar. Het stroomverbruik zal door dit alles tot 2000 met drie procent stijgen. In 2000 wordt in de stroombehoefte voorzien via kolen (33 pro cent), olie (negen procent), gas (44 procent) en wind (14 pro- ,cent). AMSTERDAM Een 82-jarige vrouw die afge lopen vrijdag dood in haar woning in Amsterdam werd gevonden is ver moord door de 46-jarige huisschilder W.W.G.C. De man heeft inmiddels be kend de vrouw dinsdag met een aardappelmesje te hebben doodgestoken omdat zij hem niet aan schilderwerk wilde helpen. Volgens de verdachte kwam hij dinsdag bij het slachtoffer, mevrouw Smit-Sc- heringa, om te vragen of zij schilderwerk voor hem had. Zij weigerde dit, omdat vorig jaar bij haar een inbraak zou zijn gepleegd door een schilder die in de buurt aan het werk was. Op dit relaas van me vrouw Smit-Scheringa werd C. naar zijn zeggen zo boos dat hij haar aardappelmesje pakte en de vrouw daarmee doods tak. Man in deuropening doodgeschoten CASTRICUM Een 34-jarige man is het afgelopen weekein de in zijn woonplaats Castri- cum door nog onbekende mannen doodgeschoten, aldus de rijkspolitie. Bij de woning van het slachtoffer, L. Snij ders, zouden enkele mannen hebben aangebeld. Op het mo ment dat Snijders de deur opende werd meteen het vuur op hem geopend. De man overleed ter plaatse. Het mo tief van de moord is nog niet bekend. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Zolang de VVD met het CDA regeert, moet zij geen toenadering zoeken tot de PvdA. Dit heeft de voormalige VVD-fractieleider en oud-minister van Binnenlandse Zaken Hans Wiegel zaterdag in een vraaggesprek met de VAR A-radio verklaard. Wiegel, die thans commissaris van de koningin in Friesland is, vreest dat de VVD nogal wat kiezers zal kwijtraken als zij voortdurend nadrukkelijk met de PvdA over moge lijke toekomstige regeringssamenwerking praat. Onder de VVD-kiezers, die vanwege de toenadering tot de PvdA weg zullen lopen, zullen volgens Wiegel vooral veel ex- CDA'ers zijn, die dan weer naar het CDA zullen terugkeren. Napratend over de affaires die de VVD de afgelopen tijd heeft meegemaakt zei Wiegel dat hij het niet redelijk heeft gevonden dat minister De Ruiter (Defensie) de VVD'er Ploeg heeft gewei gerd als staatssecretaris op Defensie te accepteren. Naar zijn me ning heeft De Ruiter nooit goede argumenten naar voren ge bracht om Ploeg te weigeren. Charl Schwietert „In ieder geval een pientere vent" die drie dagen staatssecretaris van defensie was, is volgens Wiegel „voor een belangrijk deel" zelf schuldig geweest aan het vroeg tijdige einde van zijn politieke loopbaan. Maar „natrappen" is volgens Wiegel unfair. AMSTERDAM In de nacht van zaterdag op zondag hebben zich in de Leidsestraat in Amsterdam rassen- rellen voorgedaan. Vijf Turkse muzikanten die in een café hadden opgetreden, werden bij het inladen van hun muziekinstrumenten, zonder enige aanleiding door een groep van 25 jongeren gemolesteerd. Terwijl hun muziekinstrumenten werden vernield, wisten de vijf het café in te vluchten, waarna de jongeren ruiten ingooiden en de twee toegangsdeuren intrapten. Een man die de inmiddels gearriveerde politie met een ketting bedreigde, werd gearres teerd. Nadat andere bureaus assistentie hadden verleend en de jongeren verspreid waren, is een man van Turkse nationaliteit, die toevallig passeerde, neergestoken. Met steekwonden in rug en gezicht is hij in het ziekenhuis opgenomen. Een fietser die er buitenlands uitzag, werd door van zijn fiets geslagen. Hij wist het vege lijf te redden door hard weg te rennen. Zijn fiets werd vernield. Een van de belaagde Turken stak naderhand een Ma rokkaan neer, die hij meende te herkennen. De man is in het ziekenhuis opgenomen. De politie heeft geen van de messen trekkers kunnen arresteren. Voor duizenden guldens weg bij inbraken LEIDEN Bij verschillende inbraken in het afgelopen weekeinde is voor vele duizen den guldens aan geld, audio- apparatuur en sieraden gesto len. In de nacht van vrijdag op zaterdag werden bovendien uit een supermarkt aan het Be vrijdingsplein sloffen sigaret ten gestolen ter waarde van 8.000 gulden, de daders kwa men binnen door een ruit aan de achterzijde van de winkel te vernielen. Een woning aan de Hoefblad- tuin werd zaterdag door inbre kers bezocht. Zij kwamen bin nen door een ruit naast de voordeur te vernielen. Ver mist wordt een geldbedrag van 4.000 gulden, een zilveren cas sette ter waarde van enkele duizenden guldens en een geldkistje met 1.000 gulden. In de nacht van zaterdag op zon dag werd ook ingebroken in een flatwoning aan de Raven horst. Daar verdwenen een vi deorecorder, een pick-up, een tuner, een versterker, een cas settedeck, 100 gulden en siera den ter waarde van 15.000 gul den. Bestuurders onder invloed ALPHEN De politie heeft het afgelopen weekeinde twee automobilisten rijden onder invloed ten laste moeten leg gen. Een 24-jarige man uit Ze venbergen werd zaterdag avond aangehouden nadat hij in beschonken toestand zijn auto in de Ridderbuurt bijna in een sloot had gereden. Hij was zo dronken dat hij zon dagavond pas nuchter weer het politiebureau kon verlaten, nadat hij ook nog gevochten had met een agent Een 20-ja- rige Alphenaar reed zondaga vond, onder invloed van de al cohol, zo hard weg van een parkeerplaats aan de Concert- weg dat hij zijn eigen auto en drie andere auto's zwaar be schadigde. HEMELS WOERDEN Staatsse- cretaris De Graaf (Sociale Zaken en Werkgelegen heid) houdt vast aan zijn voornemen om de WW V-uitkering voor jon ge werklozen per 1 juli af te schaffen. Het feit dat de meerderheid van de Sociaal Economische- Raad (SER) niets voelt voor zijn plan, is voor De Graaf geen reden om de voorbe reidingen voor het wets ontwerp te stoppen, zo deelde hij zaterdag op een voorstel dat de middenstand- nrntostmnnifpstatie van de sorganisaties en negen kroon- protestmanitestatie van ae ,eden van de SER af werkende jongeren CNV vrijdag deden Volgens dat in Woerden mee. voorstel zou de WWV-uitke- De staatssecretaris zei weinig ring voor alle werklozen van te zien in het alternatieve 75 naar 70 procent van het laatst verdiende loon moeten mensvermindering van rond worden verlaagd. de 40 procent, terwijl uitwo- De vervanging _van de nende jongeren van dezelfde WWV-uitkering door een leeftijd er e e n tot vijf procent RWW-uitkering leidt vooV in yikomen op achteruit gaan, thuiswonende jongeren van 18 aldus een woordvoerder van tot en met 20 jaar tot een inko- de werkende jongeren CNV.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5