OPEC akkoord over beperking olieproduktie 45.-? unwaarschijnliik: Giraffen BON: -üstitie zet evangenis- ersoneel nder druk WORTELTJES EN GEHAKT 'OSMOS IN JAMPKRING ERBRAND Helm verplicht? GEEN PRIJSVERLAGING OVERWOGEN Herstel industrie is ook mogelijk zonder kernenergie DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND UitgaveWesterpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, PoGtbus 112300 AA, tel.071 -122244. Giro 103003 Bank Amro-bank! N.V. Leiden. Diredeur-hoofclredacieur:! J.Hallewas, Chef-re<tóeurWim_Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) 0,56 per mm, kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: (incl.BTW) per maand 20.41 (uitsl Aut.betaling)iwartaal 61,25, jaar 233,50. Maandag 24 januari 1983,73e jaargang no. 22483 Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, z gvan 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Lcese nummers 0,80 In „Brandpunt" op Ned. I om 21.20 uur reportage over het bezoek van de Nederlandse bisschoppen aan Rome en hun gesprek met de paus. Om 22.05 uur mediazaken in de „Alles is Anders-show". Op Ned. II om 19.55 uur film „Rodeo-girl". Op Anglia om 0.00 uur nacht film „De nachtzuster". Half tot zwaar bewolkt. Af en toe regen. Minimumtempera tuur 3 graden. Middagtempe- ratuur 7 graden. Zon op: 08.31; onder: 17.14. Schev. hoog water: 11.11 en 23.58; laag water: 6.55 en 19.38 HAAG Het ministerie van justitie heeft de PIL steuren van de gevangenissen in ons land op- ht gegeven hun personeel met ontslag te bedrei- 'als men actie wil voeren tegen de bezuinigings- 00^ien van staatssecretaris Korte-Van Hemel. leggen de bonden van overheidspersoneel Abva- o (aangesloten bij de FNV), CFO (aangesloten bij !NV) en BPSAG (Bond van Personeel bij Straf- ,anverwante Gestichten). De bonden zijn „hevig itwaardigd" dat justitie het personeel zo onder meent te moeten zetten. Volgens een zaterdag f de bonden uitgegeven verklaring is het dreige- vervat in telefoongesprekken die het departe- jt vrijdag heeft gevoerd met de gevangenisdirec- Op schrift staat er nog niets, „omdat er zoveel It met de mededeling was". Deze haast zou vol- de bonden zijn ingegeven door de angst dat ge neerden in opstand zullen komen als het perso- dienst gaat doen zoals dat door de bezuinigings- fstellen zou moeten, wat betekent dat de bewe- fevrijheid van de gevangenen beperkt zou wor- De Bond van Wetsovertreders (BWO) heeft de nerJa/Kabo gevraagd alle acties van gevangenisper- jel die gevangenen kunnen schaden onmiddellijk te zetten. De bond denkt aan een kort geding als jcties ongewijzigd doorgaan. [5HINGTON Het grootste deel van de Russi- i atoomsatelliet Kosmos 1402 is gisteravond tegen twaalf boven de Indische Oceaan in de damp- bj.g teruggekeerd. Het Amerikaanse ministerie van e) nsie dat de plaats tevoren had aangegeven, neemt dat de brokstukken in de dampkring zijn ver- id. Eerder hadden de Russen zelf de Arabische ^als plaats van terugkeer aangegeven. Het werd plaats ongeveer 1800 kilometer ten zuidoosten het eiland Diego Garcia, waar de Amerikanen marinebasis hebben. In tegenstelling tot de ver- 'iting is de Kosmos vrijwel zeker niet vanuit Ne- »nd zichtbaar geweest. Op Diego Garcia hebben irikanen de satelliet bij terugkeer in de atmosfeer reer veertig seconden zien branden. Een andere 'at 49 kilo kernbrandstof bevat, wordt pas in de helft van februari verwacht. Amerikanen en :n verwachten dat ook dit in de dampkring zal 'anden. Het coördinatiecentrum op het ministe- m binnenlandse zaken in Den Haag is vannacht i/heven. Goud voor het oprapen CU I ABA In de straten van het plaatsje Cuiaba in het Braziliaanse Amazone-gebied ligt het goud voor het oprapen. Althans, dat onder vond de 11-jarige Silvio Rezende Farias, toen hij na een hevige wolkbreuk midden op straat voor zijn ouderlijk huis een goudklomp je aantrof. Buren vonden in korte, tijd nog acht andere goudklompjes, die in gewicht variëren tussen de een en de zes gram. De goud koorts heeft nu in Cuiaba toegesla gen. De straat waar het goud werd gevonden is veranderd in een ma- niatuur-goudmijn. Maar nieuwe goudklompjes zijn nog niet gevon den. Op rolschaatsen voor getrokken door een gehalveerde Solex bromfiets, bewoog deze jonge Amster dammer zich gisteren door het verkeer in Amsterdam. Zou een helm verplicht zijn? En hoe moet het heten bromschaats of Rol- solex? Vuilbestendige forel LONDEN Britse weten schapsmensen hebben een „vervuilingbestendige" vis gekweekt, die blijft leven in water dat door industrieel afval is vervuild. Biologen aan de universiteit van Lancaster zeggen dat de nieuwe soort forel, ontwik keld in drie jaar intensief onderzoek, een hoge zuur graad kan verdragen, zoals tegenwoordig aanwezig in veel beken, rivieren en me ren. In grote delen van Eu ropa en Noord-Amerika zijn vissen uit rivieren verdwe nen door de vervuiling. GENEVE De ministers van de olieproducerende landen, verenigd in de OPEC, zijn het gister avond in Genève in prin cipe eens geworden over het totale produktiepla- fond en de toewijzing van de produktiehoeveelhe- den per lidstaat. Er wordt geen algemene prijsverlaging overwogen. De Venezolaanse minister Humberto Calderon Berti ver klaarde dat het totale produk- tieplafond tussen de 17 en 17,5 miljoen vaten per dag komt te liggen als de overeenkomst de finitief wordt. Of het definitie ve akkoord er komt is nog niet helemaal zeker. Vandaag wordt verder vergaderd. Bij overleg in december verlaagde men de prtfduktie al tot 18,5 miljoen vaten, maar kwam men niet overeenstemming over de produktie van ieder land afzonderlijk. Volgens het voorlopige akkoord zal Saoedi- -Arabië, de grootste olieprodu cent ter wereld, zijn produktie met twee miljoen vaten beper ken tot vijf miljoen vaten per dag. Iran dat zijn produktie de laatste tijd eenzijdig had opge voerd, zou niet meer dan on geveer 2,5 miljoen vaten mo gen produceren. Volgens Cal deron Berti worden de prijken niet Verlaagd. Er bestaat nog onenigheid tus sen Saoedi-Arabië en een aan tal Afrikaanse landen over prijsverschillen voor olie van topkwaliteit. Saoedi-Arabië eist van Algerije, Libië en Ni geria dat zij minstens 3 dollar per vat meer vragen voor hun beste olie. Momenteel bereke nen de drie Afrikaanse landen slechts 1,5 dollar boven de vastgestelde prijs van 34 dollar per vat. Saoedi-Arabië en de andere Golfstaten vinden cïat dit de Afrikaanse landen een oneerlijk voordeel op de markt biedt. FC Groningen imponeert DEN HAAG FC Gronin gen blijft de successen op een imponerende wijze aan een rijgen. Gisteren baarde de formatie van trainer Theo Verlangen opzien door bij Ajax in De Meer een gelijkspel van 5-5 uit het vuur te slepen. Feyen- oord boekte een aardig suc ces op het tot verdwijnen gedoemde Kasteel van Sparta (2-3). FC Twente be vindt zich op een wel bij zonder hellend vlak. In het eigen Enschedese Diekman- stadion ging het met liefst 6-0 ten onder tegen AZ '67, waarvoor Rick Talan drie maal scoorde. Oost-Duitsland toonde tij dens het EK schaatsen voor dames in Heerenveen haar suprematie. Het Oostblok land zag drie vertegenwoor digsters bij de eerste vier eindigen. Andrea Schone werd eerste, Karin Enke tweede en Petrusjeva uit de Sovjet-Unie slaagde erin fM't 9 een wig te drijven in de Oostduitse overheersing door derde te worden. De Nederlandse dames mani festeerden zich niet op het voorste plan. Alie Boorsma was de beste met een elfde plaats, Ria Visser werd twaalfde en de op dit ni veau debuterende Ineke Kooiman veertiende. Voor Ina Steenbruggen werd het EK een drama. Zij werd ge diskwalificeerd wegens hin deren bij een wissel. Trainer Theo Verlangen van FC Groningen feliciteert Er- win Koeman met de fraaie remise tegen Ajax. Verder ondere meer in Sporttribune: Schaatscoach in moeilijk parket Liverpool en Hamburger SV op rozen Experiment heeft tijd nodig Lugdunum geeft winst uit handen ROAC bezorgt LDWS dieptepunt: 7-0 Rijnsburgse Boys onverwacht onderuit Degradatie L'86 kwestie van tijd Bijna perfecte Oostduitse score irjaar yvel het r de ka ler toch icelijk har- winter be rt te zijn, het giste- meer op fraaie rjaarsdag. als vele enden an- trokken schel- fcoekers natuur in. ^i weer en precies zondag, het be de effect, kke stran- volle sen en AKING NOOPT BRITTEN lllltTN DRINKWATER TE KOKEN IDEN Miljoenen Brit- moeten sinds vannacht drinkwater koken. Dat is eerste gevolg van de sta- van de 29.000 personeels- i van de Britse waterlei en riolering, die om mid- acht voor onbepaalde tijd Igonnen. De staking bete niet dat de watertoevoer Egesloten maar bijvoor- gratis elke woensdag de bijlage bij uw krant met iformatieover films, muziek >ter, recreatie,exposities en een complete agenda «FOF fhea' beeld storingen worden niet verholpen. De inwoners van het Zuidlon- dense kiesdistrict van premier Thatcheren van een gemeente vlakbij Oxford hebben van morgen al een tweede onge mak van de staking ondervon den. Zij moeten hun water voortaan bij een brandkraan op straat halen, omdat ook het onderhoudspersoneel staakt en gesprongen waterleidingen niet worden gerepareerd. Als. er niet snel een einde aan de staking komt zal de regering, naar wordt verwacht, de nood toestand afkondigen en 15.000 militairen inzetten om de wa terleiding in bedrijf te houden. Pag.7: Langdurige staking gevaar voor Britse volksge zondheid. ADVERTENTIE Zou unog'nteukjurkje willen hebben vanb.v.60.-voon. Of'n mooie japon van b. v. 80.- voor... dA is tóch voordeliger. nu lekker naar CW. PRAAT-RAPPORT VAN DE BRAUW: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een beleid dat is gericht op herstel van de industrie, zodat het bedrijfsleven weer winsten kan maken en daarmee kan investeren, zal het stroomver bruik tot 2000 met 62 procent doen stijgen. Indien deze stijging niet opgevangen wordt door gebruik van kern energie, zal de elektriciteitsvoorziening in 2000 voor ruim 80 procent afhankelijk zijn van kolen. Binnen de huidige milieunormen zou dit mogelijk zijn. Wordt wel van kernenergie gebruik gemaakt voor stroomopwek king, dan zal het aandeel van kolen in de energievoor ziening nog geen 60 procent zijn. Dit zijn de uitkomsten van een door Centraal Plan Bureau (CPB) uitgewerkte voorspelling ten bate van de maatschappelij ke discussie over het in de toekomst te voeren energiebeleid. De voorspelling van de CPB die vrij aardig spoort met het huidi ge kabinetsbeleid is vanmiddag tezamen met drie andere, door de voorzitter van de stuurgroep mr. De Brauw, gepresen teerd in een „tussenrapport". Op basis van dit rapport moet het komende half jaar de discussie over het te voeren energiebeleid in de samenleving gevoerd worden. De voorspelling van het CPB, gericht op herstel van de indus trie, gaat ervan uit dat er een loonmatiging met twee procent per jaar plaatsvindt. Verder moet arbeidstijdverkorting doorge voerd worden, zodat de werkweek in 2000 33 uur is. In de bere keningen wordt voorzien dat de industrie in de jaren 19852000 een impuls voor investeringen van dertig miljard gulden krijgt. Verdere bezuinigingen bij de overheid zullen doorgevoerd wor- 'den alsmede een verlaging van de loonbelasting. Pagina 5: Keuze uit vier modellen Elke dinsdag en woensdag hebben we verse artikelen in de aanbieding. Geschrapte worteltjes, JTQ zak ca. 500 gram Gehakt, 500 g SAS4.48 7QQ kilo ws/.c/O albert: heijn 'fP' -i 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Weinig bekijkers van het NOS-journaal zullen in de nieuwslezer Fred Emmer al sinds jaar en dag een van de beeldbepalers van deze nieuwsrubriek een giiaffenvereamelaar zien. Toch is het zo. Hij heeft er al 289. Hoe dat allemaal kan en wat hij doet met de verwachte driehonderdste leest U vandaag in Ton Oliemullers' „Beeldspraak". Voor wie de „Leidse Courant" vandaag voor het eerst leest: dat is een binnenkort ook door U veelgelezen radio- en tv- rubriek op maandag. Man aangehouden na vechtpartij LEIDEN Dankzij behulpza me voorbijgangers is in de nacht van zaterdag op zondag een vechtpartij op het Sta tionsplein niet op erger uitge lopen. Een 22-jarige Leidenaar werd daarbij aangehouden. Een overstekende voetganger kreeg ruzie met een automobi list. Na enige scheldpartijen enn klappen greep de automo bilist een ketting uit zijn auto en wilde de voetganger daar mee te lijf gaan. Voorbijgan gers konden tussenbeide ko men en de inmiddels gearri veerde politie nam de man mee naar het politiebureau. Conducteur mishandeld LEIDEN De politie heeft zaterdagmiddag twee vrouwen (23 en 25 jaar) en drie jongens (17, 18 en 20 jaar) uit Leiden aangehouden op perron 1 van het station. Tegen hen is een jaanklacht wegens mishande ling ingediend door een 33-ja-i rige treinconducteur. In de trein ontstond een vechtpartij 'met de conducteur, omdat een van de vijf geen geldig plaats bewijs bij zich had. Bij die vechtpartij kreeg de man een trap in zijn rug. Hij is met rug klachten naar het Academisch Ziekenhuis Leiden gebracht. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend Ineen open envelop zonder postzegel opsturen naah Leidse Courant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden. mSrCeidóe (Sowcvnt

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1