DURF BELOOND ^eyenoord terecht aan kop Schaatscoach in lastig parket Van Ede held in Eindhoven MAANDAG 24 JANUARI 1983 tsdamescoach Henk Louwmans met het voor tv verbo- eclametrainingspak praat in op de moegestreden Ria HEERENVEEN Voor het derde achtereenvolgende jaar werd een Nederlandse deel neemster aan de Europese ti telstrijd schaatsen gediskwali ficeerd na een wisselfout. Na Joke van Rijssel (1981) en Alie Boorsma (1982) was het nu Ina Steenbruggen, die bij het wis selen van baanvak in botsing kwam met de tegenstandster. De touche met de ervaren Poolse Erwina Rys leverde tranen en boosheid op bij de Utrechtse, maar aan haar dis kwalificatie kon de hoofd- scheidsrechter Jan Charisius toch niet ontkomen. Het uit het klassement schrap pen van Steenbruggen bracht tegelijk de rol van Nederland in het damesschaatsen tot mi nimale afmetingen terug. Slechts Steenbruggen had op de eerste dag enigszins gelijke tred kunnen houden met het geweld van (vooral) Oost- -DuitslSnd en de Sovjet-Unie. De zevende plaats in de tus senstand bood de Nederlandse troef zelfs uitzichten op een hogere klassering aan het eind van het toernooi. Lalenkova en Glebova waren de te klop pen Russische rijdsters. Zo ver kwam het allemaal niet voor Steenbruggen, die tegen de snel gestarte Rys het beste toernooi uit haar loopbaan verknalde. „Ik heb geen ach teruitkijkspiegel", was het nij dige commentaar van de meest ervaren kernploegrijdster, die de waarschuwingen van coach Louwmans niet hard gehoord. Lastig parket De diskwalificatie van Steen bruggen bracht Henk Louw mans prompt in een lastig par ket. De aangekondigde over brugging van de kloof met het Oosteuropese geweld, die deels in '83 had moeten plaatsvin den, bleef in Heerenveen dui delijk achterwege. De presta ties van Boorsma (elfde) en Visser (twaalfde) waren be paald niet beter dan de zeven de en achtste positie, die de Nederlandse schaatsvrouwen bij het vorige EK-toernooi veroverden. De met drie per soonlijke records gemarkeerde klassering van outsider Ineke Kooiman (veertiende) mocht slechts geroemd worden. Louwmans stipte in de opwel lende kritiek gistermiddag dan ook de verrichtingen op de 1500 en de 3000 meter aan, waar zijn pupillen in vergelij king met vorig seizoen een stukje tijd hadden terugge wonnen op de concurrentie. Om de klappen op de sprint en de vijf kilometer kon de stren ge bondscoach echter ook niet heen. „We zijn beneden het verwachtingspatroon geble ven. We zullen de zaak op een rijtje zetten en eventueel over wegen, wanneer blijkt dat de vierde startplaats bij de we reldtitelstrijd in gevaar komt", aldus Louwmans, die net als bij het Nederlands kampioen schap in Deventer weer aan de positie van de onttroonde ma rathon-kampioene Kooiman begon te knabbelen. De „ei gen" Thea Limbach moet naar voren worden geschoven voor het WK-toernooi van Karl- -Marx-Stadt. Heroverweging van zijn eigen aanpak zag Louwmans niet zitten, laat staan overleg met trainingsco ördinator Henk Boer. „Die is er toch niet", aldus de dames- coach, die de „vrijheid - blij heid" voorbereiding van de damesploeg ook als de juiste zag. „Kritiek van de meisjes daarover mag er zeker niet zijn. Ze wilden het zelf. Vorig jaar hebben we het net zo ge daan". ËewUcSowtwit EINDHOVEN Jan Wil lem Van Ede werd terecht de held van de avond ge noemd. Twee minuten voor tijd ging de doelman van FC Utrecht naar de goede hoek en stopte de strafschop van topscorer Jurrie Koolhof. Daardoor bleef het 0-0 tussen PSV en FC Utrecht. Voor PSV een diepe teleurstelling, voor FC Utrecht dat vorige week in het eigen stadion nog door Sparta over de knie werd ge legd, een verdienstelijk resul taat. PSV handhaaft zich ogen schijnlijk zonder veel proble men in de top van de eredivi sie, maar alleen de resultaten schijnen te tellen. De kwaliteit van het voetbal niet. Het is een merkwaardige situatie bij PSV dat overloopt van talent, maar waar de mentaliteit op een laag pitje staat. Voor de rust konden de toeschouwers genieten van de speelse ca priolen van de jonge Erik-Jan Van de Boogaard, maar toen het rendement uitbleef, moest hij in de tweede helft plaats maken voor René van de Kerkhof, hetgeen overigens geen versterking bleek. De an dere spitsen, Koolhof en Tho- Bloemen voor doelman Jan Willem van Ede, die FC Utrechts gelijke spel redde door een strafschop te stoppen. resen, lijken mijlenver van hun beste vorm verwijderd. Het is dat Lokhof, Wildschut en zelfs vrije verdediger Ste vens offensief actief waren, anders had FC Utrecht een andere tactiek dan die van de counter kunnen hanteren. FC Utrecht bood knap ver weer, al mocht het Du Chati- nier. Wouters en Rietveld niet opstellen en ook al moest het Tervoort en Van den Akker wegens blessures aan de kant houden. Aanvankelijk kon FC Utrecht alleen verdedigen, want PSV wilde de wedstrijd snel beslissen. Koolhof, Thore- sen, Lokhof en Brandts lieten echter riante mogelijkheden onbenut. In de eerste helft dwong van Utrechtse zijde al leen Carbo na een afstands schot Doesburg tot ingrijpen. De komst van René van de Kerkhof in de tweede helft leek het herstel in te luiden, want na aangeven van zijn broer Willie schoot René tegen de paal. Daarbij bleef het, ook al omdat Van Ede goed in greep op de onveranderlijk hoge voorzetten in zijn doelge bied. Bovendien bracht Advo caat in de Utrechtse defensie de nodige rust aan. Vijf minu ten voor tijd leken de perspec tieven voor PSV zeer gunstig, toen de Kruyk de bal boven het hoofd van Thoresen wegs loeg. De wat warrig leidende Weerink gaf een strafschop, maar Van Ede bleef baas in het rechtstreekse duel met Koolhof. PSV - FC Utrecht 0-0. Scheidsrech ter: Weerink. Toeschouwers: 16.500. Geel: Van der Lem (FC Utrecht). PSV: Doesburg; Van Aerle, Stevens, Brandts, Wildschut; W.v.d.Kerkhof, Lokhof, Poortvliet; V.d. Boogaard (R.v.d.Kerkhof), Koolhof, Thoresen. FC Utrecht: Van Ede; Van Tamelen, Advocaat, De Kruyk, Flight; Verrips, Adelaar, Kruys; Van der Lem, Car bo, Monster (De Wit). Zeventien „Olympische" semi-profs ZEIST Bondscoach Ger Blok heeft zeventien semi- profvoetballers geselecteerd voor de oefenwedstrijd tegen het oude Olympische elftal, bestaande uit amateurs. He duel wordt morgenavond ge speeld in het stadion van GA Eagles in Deventer. De zeventien geselecteerden zijn: Formannoy, Andriessen, Van Tigge- len en Lengkeek (allen Sparta), Hanssen. Koevermans en Suvrijn (Fortuna S), Van der Lem, Carbo en Adelaar (FC Utrecht), Woudsma (GA Eagles), Strijbosch (Helmond Sport), Jans (FC Groningen), Troost (Feye- noord), Molenaar (Ajax), Haar (Haar lem) en Tiktak (AZ '67). gelijk, nog steeds besteedden twee ploegen, tot vreugde van 22.000 toeschouwers, meer aandacht aan de aanval dan aan de verdediging. De foutjes, de kleine onvolko menheden, bleven niet alleen voorbehouden aan Ajax, dat met Mölby in plaats van Van Veen in elk geval zijn verde diging beter geregeld had. Mulder maakte zon foutje te genover Schoenaker, die in een ongelukkige hoek van het strafschopgebied was be land. De overtreding was er echter niet minder duidelijk om en scheidsrechter Geurds wees naar de stip. Ophof dreunde de bal voorbij Tuk ker. Niet opnieuw Weer stond Ajax voor en de Amsterdammers wilden zich de winstmogelijkheid niet opnieuw uit de handen laten slaan. Het leidde tot angstig achteruitvoetbal en dat was iets waarop FC Groningen helemaal niet had gerekend. Een laf Ajax in eigen stadion, dat was iets zo ongekends dat de ploeg zich nog eens hele maal moest omschakelen. Het lukte pas in de laatste minuten, toen Schoenaker al voor 5-3 had gezorgd. „Alles of niets" droeg Verlangen op. Hij kon het gemakkelijk doen, niets immers had hij al. Lerby verleende medewer king door Ronald Koeman in het strafschopgebied beet te pakken. Koeman zelf verzil verde de strafschop en twee minuten voor tijd kon inval ler-doelman Galjé een mo ment van afwezigheid van Rijkaard alleen maar corrige ren door McDonald, net bui ten het strafschopgebied, te vellen. Jans scoorde via de „Vijf doelpunten tegen op ei gen veld", dat heb ik nog nooit meegemaakt", ver zuchtte De Mos. „Het is dui delijk dat wij verdedigend in de problemen komen tegen topploegen, dat is ook tegen Celtic al gebeurd. Er zal dus wat aan moeten worden ge daan. Het is niet onwaar schijnlijk dat Van Veen de komende weken op de bank zit". Ajax-FC Groningen 5-5 (3-2): 4. Lerby 1-0, 7. Olsen 2-0, 13. Waal- derbos 2-1, 32.McDonald 2-2, 34. Lerby 3-2, 55. Jans 3-3, 63. Ophof 4- 3 (strafschop), 82. Schoenaker 5-3, 83. Ronald Koeman 5-4, 87. Jans 5- 5. Scheidsrechter: Geurds. Toe schouwers: 22.000. Geel: Mulder en Erwin Koeman (FC Groningen). Ajax: Schrijvers (Galjé), Molenaar, Van Veen (Mölby), Rijkaard, Boe- ve; Schoenaker, Ophof, Cruijff, Lerby; Kieft, Olsen. FC Groningen: Tukker; Steenge, Wallderbos, Hiddink, Mulder De Jonge); Ronald Koeman, Erwin Koeman, Keukens; Broeken, Mc Donald, Jans. fTERDAM Feye- p staat weer (gedeeld) Ide kop van de rang en dat is gezien de latie die gisteren te- Sparta werd geleverd bmen terecht. Maar peer geheel onver- jit. Toen deze compe-: ibegon was het team Rotterdam Zuid welis- kwantitatief met een pl spelers versterkt. [dat gaf geenszins de ze- tid dat de formatie van y en Fafié een echt toon- jvende rol zou gaan spe- jEen aantal wedstrijden, [streepte deze theorie, ondanks vormverlies bij Jige spelers (Gullit), wis- llig spel (Valke) en het ieem-Van Hanegem (hal- fels) bleven de Kuipbewo- fo veel punten bijeen ga- Jat door het sensationele [spel van Ajax gisteren te- [C Groningen Feyenoord tér lijstaanvoerder is?. Ook Sparta, dat toch een mo- reelversterkende zege tegen FC Utrecht een week eerder in het ransel had, heeft Feye noord niet van het winnende pad kunnen afbrengen. De ploeg van Barry Hughes streed gisteren met een bewonde renswaardige energie, maar trof een tegenstander die niet alleen collectief wat meer in houd had, maar zo mogelijk een nog grotere verbetenheid, inzet en vechtlust tentoon spreidde. Die dan ook een zege met 3-2 opleverde in een voortdurend boeiend en soms zelfs sprankelend duel. Feyenoord voegde aan die voortvarende strijdwijze een passend scoreverloop toe. De Kuipploeg scoorde al na dertig seconden in de eerste en na drie minuten in de tweede helft. Twee gedenkwaardige en eigenlijk typerende tref fers. De eerste kon Jeliazkov claimen. De Bulgaar symboli seerde de nauwelijks overtref fen inzet van het Feyenoord- van- gisteren door in een fel duel Van'Tiggèlen de bal te ontfutselen en beheerst Gullit in stelling te brengen. De tweede was een „beauty" van de voor de niet fitte Van Ha negem ingevallen Hoekstra, die drie man voor joker zette en vervolgens doelman For mannoy verschalkte. Amiance Dat tweede doelpunt door-' kruiste Sparta's plannen. De formatie van Spangen, dat met 20.000 toeschouwers ook vol ambiance was, was vier minu ten voor de pauze op 1-1 .geko men dank zij Holverda, maar lag zeven minuten later wéér in geslagen positie. „Knap dat we na die gelijkmaker toch meteen na de pauze gingen aanvallen en druk uitoefe nen", meende trainer Fafié van Feyenoord later. Pressie die in de achtste minuut drie treffers had kunnen opleve ren, maar Formannoy, de lat en de op de doellijn staande Blind stonden een score-ver hoging. in de weg. Sparta putte er weer moed uit en bleef ver heten knokken, maar een bij na voortdurend op de counter loerend Feyenoord sloeg het eerst toe. Houtman zag goed doorzetten beloond met de 3-1. Dat Sparta een minuut later tot 3-2 terugkwam via Meijer bracht wel de spanning terug, maar geen verandering meer in het resultaat. Waarmee een spannende, sprankelende en soims zinde rende derby, die dank zij de soepele leiding van scheids rechter Mulder nooit ontspoor de maar typerend voor de in zet gele kaarten oplevere voor George, Nielsen en Van Deim- sen, een correcte score kreeg. FRANK WERKMAN Sparta-Feyenoord 2-3 (1-1): 1. Gullit 0-1, 41. Holverda 1-1, 48. Hoekstra 1- 2, 60. Houtman 1-3, 61. Meijer 2-3. Scheidsrechter: Mulder. Toeschou wers: 20.000. Gele kaarten: George (Sparta), Nielsen, Van Deinsen (bei den Feyenoord). Sparta: Formannoy; Blind, Andries sen, George, Van Tiggelen; Leng keek, Van de Berg (Verbeek), Van Gaal (Olde Riekerink); Holverda, Heale, Meijer. Feycnoora: Hiele; Troost, Van Hane gem (Hoekstra), Nielsen, Wijnstekers; Gullit, Stafleu,' Jeliazkov, Valke; Houtman, Van Deinsen. Ruud Gullit heeft Feyenoord al na veertig seconden aan de leiding geholpen en was slechts door het net van het Spartaanse doel te stoppen. ^STERDAM „Wij lden Ajax op zijn eigen inier bestrijden", ver- Ide FC Groningens [riner Theo Verlangen, het flair, op de manier fearop wij onze thuis- fcdstrijden spelen. Wij ■dden toch niets te ver azen. Wij zitten bij de -^tste acht van het be- ktoernooi, wij staan op vierde plaats in de jedivisie. Ik heb mijn lelers voorgehouden ^t zij, als zij waard zijn ^venin te staan, zij dan >k Ajax zouden moeten jirven aan pakken. De _de ploeg heeft dat ge- sldig gedaan. Na een rwarrend begin zijn ij eruit gekomen en in laatste minuten heb- ;n wij nog eens een hterstand van twee belpunten wegge- erkt". Vanneer je acht minuten oor tijd twee doelpunten oor staat", verklaarde De los, „mag je natuurlijk nooit eer een punt weggeven, aar als je een domme straf- hop tegen krijgt en als jkaard daarna nog een er helémaal afwezig is, kan »t gebeuren". fet gebeurde in elk geval en iarmee kreeg Ajax niets te jeinig en FC Groningen ook (ker niets te veel. De Gro wers namelijk stelden zich iel in op het onverwachte l-2-concept van Ajax in |n thuiswedstrijd. Dat ging rerigens wel ten koste van n achterstand van 2-0, aar het zelfvertrouwen en )oral de overtuiging werden niet door geschokt. McDo- üd was namelijk al eens, jals Verlangen had voor leid, ongehinderd door het ntrum tot bij Schrijvers ge- j>men en Waalderbos zorgde j vrij vlug voor het eerste Eendoelpunt. Doordat Mul- ?r zich voortreffelijk aan bod buiten de verdediging, jaar hij geen directe tegen- pnder had en doordat Mole- Jar en Schoenaker het ont leken van een rechtervleu- ;1 in de eigen ploeg niet pnden oplossen, nam FC roningen geleidelijk bezit in het middenveld. Het na- [ukkelijkst door Keukens, laar de gelijkmaker was ets anders dan een present- van Ajax. Van Cruijff en Jan Veen gezamenlijk, juijff wilde Van Veen een akje laten oplossen, Van leen was ook daarvoor en (ker op dat moment niet 'ge- een achterstand van 5-3 nog zouden nivelleren. Het rug nummer 10 brengt overigens op fraaie wijze het totaal aan tal doelpunten in De Meer in beeld. timeters miste, kon Ajax met voorsprong, maar niet gerust, gaan rusten. Er was te veel mis gegaan in de eerste helft, de Groningse dreiging was er nog steeds en groeide onmid dellijk na de hervatting. Mo lenaar en Boeve zochten Jans en Broeken te vaak op ver keerde plekken, Keukens en Ronald Koeman bleven stu wen, Ajax moest ver terug en kon de schitterende gelijk maker van Jans gewoonweg niet voorkomen. Weer was de uitgangspositie disponeerd. En hoewel Mc Donald nog veertig meter moest lopen voor hij bij Schrijvers was tikte hij de bal koel binnen. FC Groningen was niet erva ren genoeg om het evenwicht vast te houden. De ploeg bleef driftig bezig en verslik te zich in een actie van Cruijff, die Lerby een niet te missen kans bood. Doordat Waalderbos nog eens op de lijn redde en McDonald een voorzet van Broeken op cen- FC Groningen verrichtte gistermiddag in Amsterdam een huzarenstukje. De vreugde kende voor Erwin Koeman al geen grenzen, toen McDonald (10) 2-2 had gescoord. Zij konden op dat moment nog niet bevroeden, dat hun club

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11