/an den Broek bereid tot Ifficieel contact met PLO Werkomstandigheden I .amer: Twijfel ver opslag idio-actief fval op land Vrouwelijke gevangenen Bijlmerbajes in staking Regering voelt zich door Russen onder druk gezet nenland „Gerard Reve fascist" 1 amer tegen verbod jlitieke partijen FNV dreigt werkgevers met totale confrontatie" een Lubbers: portrettering van koningin geslaagd CcicLacSou^nt DONDERDAG 20 JANUARI 1983 PAGINA 9 tetelijke ■^ale en KOV samen HAAG De Centrale en On- 9p)P) en de Katho- ■gOnderwijs Vakor- itie (KOV) gaan ^[werken. De KOV '%h binnen afzienba- |d bij de CCOOP Ajten. De keuze van is een logisch van haar beleid, eerder tot aanslui- 2 iij het Christelijk Jpaal Vakverbond ^geleid. AMSTERDAM Gerard Reve is een fascist. Dat zegt Wouter Gortzak, hoofdredacteur van Het Pa rool. Hij doet dat naar aanleiding van de uitlatin gen van Reve in een interview in Het Parool. „Bij het schilderen van zijn zelfportret heeft Reve uit spraken gedaan over mensen en situaties die on der geen beding afgedrukt hadden mogen worden. Door ze af te drukken moeten we veel mensen verdriet hebben gedaan. Daarom hadden we van publicatie af moeten zien". Gortzak biedt zijn le zers in een hoofdredactioneel commentaar excuses aan voor „het broodje fascisme". „Reve is één van de grootste na-oorlogse Nederlandse schrijvers. Hij is ook van onschatbare waarde geweest voor de emancipatie van de homofiel. Maar des te spijtiger is de ontwikkeling die Reve heeft meegemaakt. Van een mopperig conservatief en een kokette re actionair naar dit verbijsterende eindstation". Eis 2 Vi jaar voor maken schietbalpen AMSTERDAM De offi- cier van justitie bij de Am sterdamse rechtbank heeft gisteren celstraffen van 2'/2 jaar, 15 en 12 maanden ge ëist tegen drie Amsterdam mers die ervan worden ver dacht een partij schietbal- pennen te hebben gemaakt. „Degenen die zich hiermee bezig houden handelen in de dood. Meer dan eens worden mensen gedood door een schot uit zo'n schietbalpen", aldus de offi cier. Fries weekblad mag niet verschijnen LEEUWARDEN Het Friese zich progres sief noemdende weekblad „de Nije" zal deze week op last van de hoofdredactie niet ver schijnen, wegens een „banale" wervingsad vertentie voor nieuwe abonnees waarin de persoon van H. Wiegel, commissaris der ko ningin in Friesland, centraal staat. Wiegel wordt afgebeeld met een kind en de tekst van de advertentie suggereert dat in het blad uit de doeken gedaan zal worden dat Wiegel geen pedofiel is. Hoofdredac teur Spijksma die tevens lid is van de pro vinciale staten in Friesland voor de PvdA, noemt het onbegrijpelijk dat de advertentie is opgesteld. Oudere leraren: dag per week vrij DEN HAAG Oudere leer- krachten kunnen een dag per week vrij nemen. Hun salaris voor die dag gaat voor 80% door. In de openvallende plaatsen kunnen eventueel jongeren in deeltijd worden aangesteld. Zo willen de onderwijsbonden en minister Deetman van onderwijs de maatregel vertalen van drie extra vakantiedagen, die ambte naren krijgen. Nog niet duide lijk is hoeveel geld ermee ge moeid is. Daarom kan nog niet de leeftijd worden bepaald. Wordt het bijvoorbeeld 56 jaar, dan betekent dat werk voor 1000 jonge werkloze leerkrachten. w(HAAG Minister den Broek Buiten- Zaken) is bereid Jlijke contacten aan ~kn met het kantoor |e Palestijnse Bevrij- beweging (PLO) in Haag. „Desgewenst morgen al gebeu- reageerde de mi- jej gisterenavond in de (de Kamer op een "itreffende motie van partijgenoot, de er Gualthérie van De VVD wijst een dergelijk contact, dat een zekere officië le erkenning inhoudt van de PLO, eigenlijk af, maar wil desondanks het streven van het CDA wel steunen. Dit laat ste om de coalitie met de chris ten-democraten zo weinig mo gelijk te beschadigen. De VVD-woordvoerders Voorhoe ve en Blaauw verklaarden in dat verband dat er volgens hen verschil is tussen contact met het „PLO-informatiebu- reau" in Den Haag en contact met de PLO zelf. De minister nam deze interpretatie niet over. Overigens zou de motie toch aanvaard zijn, omdat de PvdA voor de benodigde meerderheid zou willen zor gen. Hoewel Van den Broek de tijd niet rijp acht voor contact met de PLO op regeringsniveau, zal hij ook persoonlijke contac ten met deze organisatie niet uit de weg gaan. Het ligt voor de hand dat hij volgende maand, op een rondreis door het Midden-Oosten, PLO-ver- tegenwoordigers ontmoet op recepties of bij soortgelijke ge legenheden. Hij zal deze men sen „dan zeker niet de rug toe keren". Alles bijeen betreft het hier een belangrijke wijziging van het Nederlandse beleid. Tot dusver was het zo dat alleen „feitelijke contacten" waren toegestaan tussen Nederlandse diplomaten in het Midden- Oosten en mensen van de PLO, als er toevallige ontmoe tingen waren. Dit gebeurde met instemming van de Twee de Kamer, die hierover in 1979 een motie aanvaardde. Dat de situatie inmiddels anders is, komt omdat de PLO zich an ders is gaan gedragen, aldus Van den Broek. De minister wees erop dat PLO-leider Arafat met koning Hoessein van Jordanië in ge sprek is over de mogelijkheid van een zekere Palestijnse soe vereiniteit onder Jordaans be wind. Zo zou El Fatah, de mi litaire tak van de PLO, nu ook bezig zijn haar hoofdkwartier te verplaatsen van Damascus (Syrië) naar de Jordaanse hoofdstad Amman. En ook eist Arafat niet langer van Egypte dat het zijn eenzijdige vredes verdrag met Israël (Camp Da vid) opzegt. Maar wil de PLO volledig aanvaardbaar worden voor de Nederlandse regering zodat Yassir Arafat ontvangen zou kunnen worden op het Cats- huis zal zij toch nog verder moeten veranderen, aldus Van den Broek. De Palestijnen moeten dan het bestaansrecht van Israël erkennen „en er blijk van te geven dat zij de stichting van een eigen staat langs vreedzame weg willen verwezenlijken". Dat ook het laatste niet het geval is, blijkt uit recente bloedige aanslagen Van den Broek in Parijs en Rome, zo ver klaarde de bewindsman. Een motie van de PvdA'er Ter Beek voor contacten met de PLO op regeringsniveau wees hij dan ook af. Van den Broek zei de kritiek te delen van met name CDA en PvdA op de politiek van Is raël, vooral met betrekking tot het vestigen van steeds meer nederzettingen op de Westelij ke Oever van de Jordaan. De minister vroeg zich met CDA- woord voerder Van Weezei „moedeloos" af in hoeverre premier Begin nog bereid is „naar zijn vrienden te luiste- jonze parlementaire redactie) HAAG De Kamercommissie voor Milieubeheer &lt aan de haalbaarheid van de plannen van minis- Vinsemius (VROM) om radio-actief afval van zie- juizen en laboratoria en onderhoudsafval van centrales dit jaar te gaan opslaan in Velsen of een re plaats in Noord-Holland. De minister wil het pen van het afval in zee daarmee voorkomen. fijfel bij de commissie is tot uiting gekomen in een besluit linsemius de komende weken in een overleg aan de tand te h over zijn plannen en de vorderingen daarmee. De minis- id de commissie al eerder toegezegd voor 1 februari een It te zullen nemen over de berging op het land. inister deed dit eind 1982, toen bleek dat zijn plan het afval Jsen op te slaan daar op grote bezwaren stuitte. Velsen en jvincie Noord-Holland boden toen aan een andere plaats te Roeken, wat door de Kamer gesteund werd. ^mius heeft overigens gisteren een rapport aan de Kamer den over de berging in Velsen. Daaruit blijkt dat de opslag t industrieterrein te realiseren valt zonder dat aan milieu- iof veiligheidseisen afbreuk wordt gedaan .botste risico's van de opslag ontstaan bij het laden en lossen ie vaten afval. Gewerkt moet dan ook worden met elektro- trucs, die de vaten hermetisch omvatten. Door met wisse- bestuurders te werken, blijft de radio-actieve straling voor jnder de normen. -| onze parlementaire redactie) I HAAG In de Tweede Kamer bestaat veel ver legen het wetsontwerp, waarin wordt voorgesteld Jieke partijen en andere organisaties te verbieden lij in strijd handelen met de openbare orde en de e zeden. Het is nu al zeker dat dit wetsontwerp, jaar ingediend door het derde kabinet-Van Agt, Kamer zal worden verworpen. j land als Nederland moet voorzichtig zijn met wettelijke fegelen die een inbreuk vormen op de vrijheid van politie- irtijvorming", aldus de CDA-fractie in een schriftelijke re- op het wetsontwerp. De VVD zegt de mening te huldigen jin een democratie de politieke partijen, ongepcht hun doei ng, uitsluitend door de kiezers mogen worden uitgescha- T. Volgens de PvdA-fractie zal het verbieden en ontbinden een politieke partij door de rechter „de fundamentele rech- 'an de democratie kunnen aantasten". De PvdA wijst er op, ij het criterium „in strijd met de openbare orde of de goede ji" maar een vaag begrip vindt. „Kom sfeer eens proeven" Commissaris van de koningin in Groningen Vonhoff heeft gisteren het parlement aan dacht gevraagd voor zijn provincie, en ge vraagd om wat extra financiële steun „uit Haagse bodem". Hij verwees daarbij naar de gasopbrengsten uit de Groningse bo dem, waarop het land al jaren teert. Vonhoff, zijn echtgenote en en kele gedeputeerden nodigden de parle mentariërs ook uit in Groningen de sfeer van stad en ommelan den te komen proe ven. Bij die sfeer hoorde ook een klein kelkje met geestrijk vocht uit het Groning se vat. Jongen verzint zijn ontvoering MAASTRICHT Een 16-jari- ge jongen uit Echt, die in de nacht van zondag op maandag bij de politie van Echt aangifte heeft gedaan van ontvoering, blijkt het verhaal te hebben verzonnen. De jongen mag op zondag niet uit van zijn ou ders. Met het verhaal van de ontvoering wilde hij zijn afwe zigheid goedpraten. Hij viel door de mand toen getuigen verklaarden hem die avond in het café te hebben gezien. Te gen de politie had de jongen verteld dat hij door twee jon gelui met een auto was ont voerd en mishandeld na een woordenwisseling over zijn huidskleur. 60 Pistolen gestolen GRONINGEN Uit J. Mikx Handelsonderneming in Gro ningen zijn in de nacht van dinsdag op woensdag 60 pisto len en revolvers en 17 replica wapens gestolen. De wapens lagen in een kluis. De alarm installatie liet het afweten en ook het alarm in de kluis heeft niet gewerkt. Het is de politie een raadsel waarom de instal laties niet werkten. De waarde van de wapens loopt in de tienduizenden guldens. Akkoord Hoogovens levert 450 banen op VELSEN Bij Hoogovens zal dit jaar de leeftijd van ver vroegde uittreding (vut) tot zestig jaar worden verlaagd. Deze maatregel kan bij een volledig gebruik driehonderd zogenaamde groeibanen van 32 uur per week voor jongeren opleveren. (Van onze sociaal- economische redactie) AMSTERDAM De vak centrale FNV heeft de werkgevers gedreigd met een „totale confrontatie" als zij blijven aandringen op verlaging van de socia le uitkeringen en afschaf fing van het minimum loon. „Het lijkt erop, dat de werkgevers druk bezig zijn het sociale klimaat onleefbaar te maken. Zij spelen met vuur", aldus de FNV, die meent dat de ondernemers de zojuist begonnen, zeer kwetsbare onderhandelingen over werktijdverkorting ern stig bedreigen. De FNV reageert hiermee op de in de Sociaal-Economische Raad door de werkgeversorga nisaties VNO en NCW op nieuw gelanceerde opvatting, dat alle sociale uitkeringen omlaag moeten en dat alle koppelingen, ook die met laag ste inkomens, moeten worden geschrapt. Het NCW heeft ook gesteld, dat het wettelijk mini mumloon moet worden afge schaft en dat voortaan per cao moet worden vastgesteld wel ke loonmogelijkheden er zijn. Herverdeling van werk, aldus de FNV, moet meer mensen aan een baan helpen en daar door het aantal uitkeringtrek kers verminderen. „Daarom is de brute wijze waarop de soci ale uitkeringen opnieuw wor den aangevallen vragen om moeilijkheden". De FNV wil het stelsel van sociale zeker heid behouden, hoewel men best wil praten over verande ringen, die het stelsel doelma tiger en doorzichtiger maken. AMSTERDAM De vrouwelijke gevangenen in de Amsterdamse Bijlmerbajes, de grootste gevangenis in Nederland, hebben vandaag het werk neergelegd. De 40 vrouwen in de toren De Singel, één van de zes torens van het complex, hebben het werk voor minstens een dag gestaakt. De directrice van de vrouwentoren heeft aangekondigd geen uitbetalingen te doen. De actie is een protest tegen de bezuinigingsplannen op het ge vangeniswezen. Hierdoor zouden minder bewaarders meer werk moeten doen, wat nadelige gevolgen zal hebben voor de gedeti neerden. Voor activiteiten als film, sport en recreatie hebben de bewaarders dan geen tijd meer. In diverse gevangenissen kwa men de gedetineerden de afgelopen dagen al in opstand tegen die bezuinigingsplannen. Honderd Gevangenen in Haarlem en honderd in Groningen zijn gisteren ook in staking gegaan. Verwacht wordt dat ook de rest van de 600 gedetineerden in de Bijlmerbajes hun protest zullen laten horen. Eind volgende week gaan ook de bewaarders in vijf grote gevangenissen en huizen van bewaring actievoeren. Woordvoerders van de honderd stakende gedetineerden in het huis van bewaring in Groningen leggen een ver klaring af voor de pers. Zij eisen een discussie met de minister over de bezuinigingsplannen. DEN HAAG Minister-president Lubbers heeft gisteren bij de overdracht van vier portretten van koningin Beatrix in het Catshuis verklaard dat sinds de inhuldiging van de koningin van vele kanten verzoeken waren binnen gekomen waarin ge vraagd werd of de koningin wilde poseren. Omdat er ook onge rustheid ontstond over de wildgroei aan bustes, schilderijen, gra fiek en andere portretten, is besloten uit de vele verzoeken er enkele in te willigen. Aan de hand van de gemaakte dossiers heeft de koningin haar keuze gemaakt. Gezien het resultaat vond Lubbers de opzet uitermate geslaagd. Prof. Erix Claus uit Haarlem maakte een relief in messing. Hij zei getroffen te zijn door de vele tijd dat de koningin heeft wil len poseren. „Ik werd er verlegen van". Marte Roling uit Am sterdam maakte een zeefdruk in donkere gemengde kleuren na „een rijpingsproces van weken". Nel van Lith uit Amsterdam modelleerde een bronzen kop op voetstuk, „een kop met trui. een kop die in een kraag steekt en geen gedoe met diademen en zo". Het grote geschilderde portret van Herman Gordijn uit Am sterdam toont Beatrix ten voeten uit: „zwierig, open, of ze onbe vangen binnenkomt", aldus de premier. Lubbers in gesprek met Eric Claus. Verder van links naar rechts, allen voor hun werk: Marte Roling, Nel van Lith en Herman Gordijn. DEN HAAG „Als de Nederlandse ambassadeur (in Moskou) zoiets zou doen, zou hij gerede kans lopen in ernstige moeilijk heden te komen". Dit heeft minister Van den Broek gisteren gezegd in de Tweede Kamer over het optreden van de Sov jet-ambassadeur Beletzki in ons land. De minister doelde op het dreigement van de Russische gezant dat zijn land, als het geen consulaat in Rotterdam zou krijgen, aanzienlijk minder schepen naar deze havenstad zou dirigeren. „De taak van een ambassadeur is het proberen te bevorderen van contacten tussen zijn land en het land waar hij gestatio neerd is", aldus Van den Broek. „Als hij openlijk druk probeert uit te oefenen, moet ik een dergelijke handelwijze volstrekt afwijzen. Dat is een inmenging in interne aangele genheden", aldus Van den Broek. Volgens hem had het optreden van Beletzki „op enigszins gespannen voet" ge staan met de internationaal geldende regels. De minister gaf de Kamer in het bijzonder de GPV'er Schutte had daarnaar geïnfor meerd de verzekering dat de regering een tegenprestatie had gevraagd voor het toela ten van Russen („geen diplo maten") in Rotterdam, die kunnen optreden als directeu ren van Russisch-Nederlandse handelskantoren. Van de zijde van de Sovjet-Unie zou be loofd zijn dat de scheepvaart op Rotterdam tenminste op het niveau van 1982 zou blijven. In de Maasstad verkeerde men tot en met gisteren in angstige spanning of dat inderdaad zo is. Het was op dat moment nog niet bekend of een aantal Rus sische graanschepen, dat on derweg is naar West-Europa, naar Rotterdam onderweg is of bijvoorbeeld naar Antwer pen. Minister Van den Broek vertelde verder dat de Sovjet- Unie ook in Frankrijk en Bel gië consulaten had proberen te krijgen, en wel in Le Havre en Duinkerken en in Zeebrugge. In al die gevallen waren de verzoeken afgewezen. IEMELS Staatssecretaris wil werkloze jongeren het bos insturen DEN HAAG Staatssecretaris Ploeg van landbouw wil werk loze jongeren op basis van vrijwilligheid en met behoud van uit kering in de bossen laten werken. Althans als dat niet ten koste gaat van de betaalde banen in de bosbouw. Ploeg nodigt de ge meenten uit met initiatieven voor de projecten te komen. Vol gens het ministerie van landbouw zijn er grote achterstanden in het bosonderhoud. Hoeveel werkloze jongeren er nu aan het werk kunnen worden gezet, is nog niet bekend. ADVERTENTIE De nieuwe Arbowet is er. Een stuk "gereedschap" om veiliger, gezonder en prettiger te werken, Hoe? Vraag de Arbo-folder aan. Stuur een briefkaart aan: Arbowet, Postbus 51,2500 RR Den Haag. De Arbowet. Goed geneedschap om mee te werken, i Publikatie ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9