Den Uyl: burgerlijke ongehoorzaamheid is berusten in rechtse suprematie i §t kerk vuèreld ACHTERGROND Hulpbisschop Den Bosch nog vóór het zomer is Amerikaanse en Europese bisschoppen blijven praten over oorlog en vrede KORTE METTEN brieven lezers ft DE TIJD uueer £eidóc(3outti/nt Paus over week voor de eenheid Als een ..ogenblik van grote betekenis voor de kerk" heeft paus Johannes Paulus II gisteren de deze week te houden wereldgebedsweek voor de eenheid der christenen getypeerd. Hij verbond hieraan de wens. dat die dag „ook alle gelovigen uit de rooms-katholieke kerk en de christenen uit nog van ons gescheiden kerken en geloofsgemeenschappen ten diepste zal aan spreken". Uitgaande van het motto, dat is gekozen voor de gebedsweek dit jaar „Jezus Christus, het leven van de wereld" wekte de paus op tot gebed, opdat Christus „de in hem gelovenden steeds levender en één zal maken". Met zijn ge nade en één in deemoed, liefde en goede wil. zullen de christenen in volhardende strijd eens bij het zo begeerde doel geraken, aldus de paus. Bisschop Simonis vertelt over Rome op NCRV- tv Mgr. A. Simonis. bis schop van Rotterdam, geeft vanavond zijn in drukken van het bezoek aan de paus van de Ne derlandse bisschoppen in de nieuwe tv-rubriek „Kerk vandaag" van de NCRV op Ned. I om 23.05 uur. In deze rubriek voorts anti- kernenergiebrochure, ca rillons en de week van bijbel en gebed. Amerikaanse en Europese bisschoppen hebben be sloten hun gesprek voort te zetten om de dringen de vragen gesteld aan het geweten door het geweld en de dreiging van agres sie beter te leren kennen. Aldus een officieel com muniqué van de interna tionale bisschoppelijke conferentie over ontwa pening, die in het Vati- caan is gehouden. De bisschoppen kwamen tij dens hun besprekingen tot de slotsom, dat het vooral nodig is „de verantwoordelijkheid en het zedelijk gezag van de kerk aangaande de problemen van oorlog en vrede" opnieuw te bevestigen. De bisschoppen hebben zich beziggehouden met de theologische aspecten van de leer van de kerk over oorlog en vrede, het gebruik van kernwapens, conventio nele wapens in vergelijking met kernwapens, alsmede de „politieke samenhang van de bewapeningswedloop en de waarden die in de huidige po litieke situatie op het spel staan". Aanleiding tot deze bijeen komst in het Vaticaan was een ontwerp van een herder lijk schrijven van de Ameri kaanse bisschoppen over de „uitdaging van de vrede". Be halve de Verenigde Staten waren vertegenwoordigd Frankrijk. West-Duitsland, Engeland en Wales, Schot land, België, Italië en Neder land. Ook de Vaticaanse staatssecretaris, kardinaal Agostino Casaroli en het hoofd van de congregatie voor de geloofsleer, kardinaal Jo seph Ratzinger, waren erbij. De bisschop van Breda. mgr. Ernst en de hulpbisschop van Rotterdam, tevens legerbis schop, mgr. Bar. hebben giste ren de gehele dag de laatste zitting van het bisschoppelijke kernwapenoverleg bijge woond. Het Nederlands epis copaat werd op zijn uitdruk kelijk verzoek tot de confe rentie van de bisschoppen van de zeven NAVO-landen toe gelaten, omdat ook de Neder landse kerk grote problemen heeft bij de bepaling van haar standpunt in de gehele kern wapenkwestie. De „vriendschappelijke en in formele" bijeenkomst (aldus Radio Vaticaan) heeft zich in alle discretie voltrokken. De resultaten zullen voor de Ne derlandse kerkprovincie pas in het voorjaar bekend wor den (als de bisschoppen hun kernwapenrapport uitbren gen) en voor de Amerikaanse bisschoppen, de initiatiefne mers van dit Vaticaanse kern wapenoverleg, niet eerder dan in mei. Nog vóór de komende zomer heeft het bisdom Den Bosch zijn hulpbisschop. Mgr. Bluys- sen, de Bossche bisschop, nu in Rome vanwege het bezoek ad limina, wil de volgende week bij thuiskomst al direct beginnen aan de voorberei ding van de voordracht die hij van het Vaticaan mag maken. „Je hebt nooit de zekerheid, dat je voordracht zal worden gevolgd", zei mgr. Bluyssen tegen onze correspondent in Rome, „want de paus heeft nu eenmaal het recht iemand te benoemen naar zijn eigen be vindingen." Maar uit de gesprekken, die mgr. Bluyssen met de Vati caanse autoriteiten over deze kwestie heeft gevoerd, is hem wel wat duidelijker geworden welke voordracht of liever welke drie kandidaten in Rome een kans maken. Zelf vindt mgr. Bluyssen van zijn kandidaat, dat deze niet te be houdend. maar ook niet te progressief mag zijn. „Hij moet voor alles zeer menselijk zijn, hij moet met onze men sen kunnen omgaan, een plaats in onze harmonie kun nen innemen zonder die te verstoren. Ze zeggen al dat hij een dia, een kopy van mijn ei gen persoon moet zijn." Voor mgr. Bluyssen hoeft de nieuwe man niet per se uit het bisdom afkomstig te zijn, „als hij maar goed in het team kan meespelen, als hij maar goed kan aanvoelen wat in ons bisdom leeft. In Rome denken ze trouwens lang niet zo streekgebonden als in Ne- Paus Johannes Paulus II zal op 9 maart een bezoek van ongeveer tien uur brengen aan Haiti. Het is de bedoeling, dat de paus na zijn aankomst een mis opdraagt op de natio nale luchthaven, waarna hij een ontmoeting zal hebben met president Jean Claude Duvalier in het nationaal pa leis. Vervolgens zal hij zich in de plaatselijke kathedraal on derhouden met Haïtiaanse geestelijken en er de Latijnsa- merikaanse bisschoppencon ferentie CELAM openen. Aar», de bijeenkomst zullen ruim zestig kardinalen, aartsbis schoppen en bisschoppen deelnemen. Het Franse episcopaat is be gonnen het permanente dia conaat onder de aandacht van de gelovigen te brengen. De voorzitter van de bisschop penconferentie. Jean Vilnet, wijst er in dit verband op, dat de kerk van nu permanente diakenen evenzeer nodig heeft als priesters en religieu zen. Op het ogenblik telt Frankrijk ongeveer 150 per manente diakens, van wie er een honderdtal getrouwd is. Bijna twee miljoen gulden blijken in West-Duitsland honderdduizend jongeren en zesduizend groepen van jon geren te hebben bijeenge bracht voor de wereldmissie. Dit gebeurde in het kader van Wereldmissiedag. Het tijdschrift voor christe nen en joden „Ter Herken ning" (Boekencentrum, Sche- veningseweg 72, Den Haag zal op 28 januari uitkomen met een speciale brochure van bij na honderd pagina's, gewijd aan het hardnekkig antisemi tisme. Uitgangspunt is de ver klaring van 25 mei 1981 van de Raad van Kerken. Beoogd wordt de discussies tussen voor- en tegenstanders van deze verklaring in het open-' baar op gang te brengen. „Honger is onrecht", is we derom het thema van de „Zondag voor het Werelddia- konaat", waarvoor op zondag 6 februari in de hervormde kerken wordt gecollecteerd. Met het geld worden, vanuit de hervormde kerk talloze projecten gesteund, gericht op het oplossen van het wereld voedselprobleem. De collecte wordt gehouden in samen werking met het Algemeen Diakonaal Bureau van de Ge reformeerde Kerken en de Stichting Oecumenische Hulp. Het Karmelitaans Centrum voor Spiritualiteit, Frans Halsstraat 15, Haarlem, be steedt tijdens zeven bijeen komsten (begin maandag 21 februari) aandacht aan het werk van de dichter-rnysticus Johannes van het Kruis. Het centrum organiseert ook een reeks bijeenkomsten op vrij dagmiddagen (begin 11 febru ari) gewijd aan de dertiende eeuwse Vlaamse mystica, dichteres en prozaschrijfster Hadewych. derland. Vanuit het Vaticaan wordt voortdurend geschoven met bisschoppen in de gehele wereld. Maar uit de benoe mingen van de vier laatste hulpbisschoppen blijkt toch wel, dat Rome ook oog heeft voor de eigenheid van onze Nederlandse situatie. Alle hulpbisschoppen kwamen na melijk uit het bisdom waarin ze benoemd zijn." Volgens mgr. Bluyssen ver loopt het ad limina bezoek voorspoedig. Dat komt vol gens hem ook, omdat de lucht geklaard is en de relatie Ne derland-Vaticaan duidelijk minder moeilijk ligt dan tij dens het vorige ad limina be zoek. „Sindsdien zijn er voort durend contacten en gesprek ken geweest met het Vati caan. We hebben de synode gehad en de synode-raden. Als je zo blijft praten los je de problemen vanzelf eerder op." Mgr. Bluyssen heeft zijn ge sprek met de paus al achter de rug. Het heeft hem op nieuw aangenaam verrast, dat de paus weet wat er aan de hand is. „De paus is zeer goed op de hoogte van onze situatie in Nederland. Mij heeft hij al leen nog wat aanvullende vragen over het bisdom ge steld." De bisschoppen hebben giste ren een kennismakingslunch gehad met de nieuwe Neder landse ambassadeur bij de Heilige Stoel, de heer Bee- laerts van Blokland. Vandaag hebben zij een bezoek ge bracht aan de congregatie' voor de geloofsleer. Prefect daarvan is de Duitse kardi naal Ratzinger, opvolger van de vorig jaar overleden kardi naal Seper, die nauw bij de bijzondere Nederlandse syno de in januari 1980 betrokken was. De congregatie van de geloofsleer heeft sindsdien voortdurend bemoeienis ge had met de uitvoering van de besluiten van de synode. 'n lil Brieven graag kort en cfUidèlïjfe geschreven De .redactie behoudt zjch het "pqht vóór ingezon cirri stukken te bekorten Lichte ergernis (5) Laat het een geruststelling zijn voor de eerste inzender over dit onderwerp, dat men zich geenszins behoeft te ergeren aan de woorden „Heilige Ka tholieke Kerk" in het Credo. De aanwezigheid van H.M. de Koningin en enkele autoritei ten maakt een gebeurtenis tot een officiële plechtigheid. De aanwezigheid van zeer vele onbelangrijke figuren veran dert hier niets aan. Zo is de ene, ware, Rooms Katholieke Kerk heilig om Haar Goddelij ke oorsprong en al datgene in Haar, dat van God komt (zie Gr. v. Dale); om de voortdu rende bijstand van de Heilige Geest („tot de voleinding der tijden"); om Haar heilige leer; om de heiligmakende gena den, welke ons door Haar sa cramenten toestromen, waar door zij steeds heiligen heeft voortgebracht, nog voort brengt en altijd zal blijven voortbrengen; om de tegen woordigheid van de Allerhei ligste onder de gedaanten van brood en wijn. De onwaardig heid en zondigheid van velen binnen de Kerk verandert aan dit alles niets. N.W.J. Burger, DEN HAAG Lichte ergernis (6) Waarom zet de Leidse inzen der, die dit onderwerp aan sneed, de rest van het Credo ook niet ter discussie, dat is in Nederland toch allang ge beurd? Waarom pakt hij juist het meest fundamentele van ons geloof aan, de belichaming in Christus Kerk van de hei ligheid van zijn Stichter. Die natuurlijk onvolmaakt uit straalt in hen die Hem willen volgen. Daarbij in hun pogen gesterkt door het grootste ge schenk aller tijden de H. Eu charistie. Mogen we bijv. Au- gustinus niet heilig noemen omdat hij tijdens zijn leven ook wel in menselijke zwakte heeft rondgedoold? Waarom mogen we het mysterie van de Kerk niet heilig noemen en haar volgelingen wel? Ik hoef ze niet te noemen, want ze zijn ontelbaar. Een recent voor beeld is de pas heilig verklaar de pater Kolbe, waar haalde die zijn kracht vandaan? En de vele gelovigen achter het ijze ren gordijn, waarvan veli erbarmelijke omstandigtjj» gevangen zitten voor hu, loof in de Una Sanct^' waar in onze kerken voor gebeden wordt, r voor de Polen die door orw^ welvaartsmaat gesneden?^ eveneens vergeten word&\ Armoede Wat is het toch jammer d boek Armoede van InaK, dier Bakker zo vermink^, de tv-versie. Het stuk NCRV sinds enige wek het scherm brengt lijkt i lijk in de verste verten i de prachtige roman die begin van deze eeuw i schreven. Omdat het stuP niet kon boeien ben il boek weer eens gaan lezi dan valt op dat een aantal^ sonages uit de roman zijrii wisseld of totaal gewijzig) oude mevrouw Terlaat; voorbeeld, die in de y, twee afleveringen door f Vogel werd uitgebeeld, mand die in het boek** meer in leven is en w* een enkele keer slechts geduid. Zoon Bertie is kind van Bernard maar •Hein en Bets en zo zijn meer voorbeelden te m Ik zou degenen die wel het tv-stuk blijven kijkei len aanraden ook boek te lezen. Het is ecl veel mooier en heeft allel die het tv-stuk mist. En wat is zoals in vee derlandse produkties hetpD is het geluid weer allOI labberdst. Waarom kt* Nederlandse tv-makers iu opzicht eindelijk niet een leren van hun Britse coll? Wat een armoede! i D. Wigmans, Den ti, AOW-regeling 3 Met ingang van 1 januar men de minst draagkrachQ toch 3 gulden meer AOv ven. Jawel, vergeet het fj Mijn man heeft AOV 10,95 rentekaart uitk(6l Nu echter kregen we in van 1.495,26 1.494,00. fc-, dus in plaats van 3 guide bij 1,26 minder. Ofschoo voor bejaarden toch al nifs makkelijk is, vinden wifr en ander toch beslist niet'ri lijk. Men behoeft ook nr praten over meer ontvangi C. Abbing, DEN I£ Naschrift red.: De drie erbij, waarover in de beri sprake is geweest, betrefl bruto maanduitkeringen. zijn met ingang van 1 j£. verhoogd van 1563,8.1 1566,45. In het belasting is echter wijziging gei door het vervallen van jaardenaftrek.) Schol met champignons worteltjes en aardappelen abrikozen -yogh urt Als u met z'n beiden bent dun heeft u nodig: ui, 100 g champignons, 20 g marga rine, 300 g scholfilet, zout, 1 lepel citroensap, peterse lie, 500 g winterwortelen, zout, suiker, ui, 10 g margarine, paar plakjes ontbijtspek, peterselie: 0,5 tot 1 kg aardappelen; 5 dl yoghurt, circa 2 dl abrikozencompote (van gisteren) of klein blikje abrikozen, basterdsuiker naar smaak. Laat in een tafelpan of vlam- vaste schaal de fijngesnipperde ui met de gehalveerde cham pignons even bakken in de margarine. Spoel in die tijd de filets af, knip ze in de lengte een keer door en leg ze op de ui met champignons. Strooi er zout over en druppel er ci troensap op, sluit de pan of schaal en laat de vis in onge veer tien minuten stoven op een kleine pit gaar worden. Garneer met een „pluk"peter selie. Borstel de wortelen schoon en snijd ze in schijven van circa een centimeter. Kook de wor telschijven gaar in weinig wa ter met zout in circa een kwar tier. Zet na de wortelen het fijngesneden uitje op met de margarine en fruit het licht bruin, bak het kleiner gesne den spek nog even mee. Meng dit ui-mengseltje met iets sui- t ker en fijngeknipte peterselie door de gare wortelen. Zelf gemengde abrikozenyog- hurt kan smakelijker zijn dan de kant en klaar gekochte. Neem als het kan zelf klaarge maakte compote: abrikozen uit blik zijn en blijven meestal nogal duur. Laat de yoghurt een uurtje uitlekken op een zeef met daarin een natge maakte doek en meng er ver volgens de abrikozen door, met naar smaak basterdsuiker. JEANNE Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19 00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. nummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. In De Groene Amsterdam mer legt Den Uyl uit, waarom hij niet gelukkig is met de grote belangstelling voor bur gerlijke ongehoorzaamheid. „Slecht vind ik het. Omdat men zich daarmee als het ware neerlegt bij de suprema tie van rechts, de komende ja ren. Een goed, zelfbewust links heeft alle mogelijkheden om langs parlementaire weg grote invloed uit te oefenen. Daarom zeg ik tegen de linkse vrinden: kijk uit dat je jezelf niet ingraaft in een minder heidspositie, die feitelijk niet de jouwe hoeft te zijn". Het blad waarschuwt tegen een gekleurde kijk op voetbalvan dalen. „Aan de toenemende tendens om baldadige suppor ters met extreem rechts te- vereenzelvigen, zitten beden kelijke kanten. Een emotione le benadering, waarbij sup porters synoniem aan fascis ten worden verklaard, werkt averechts. Het heeft voor de supporters iets bevestigends, in de trant van: de publieke opinie vindt ons zo, dus zullen we ook wel zo zijn". Het dub- belartikel gaat over het succes en de toekomstkansen van de 25-jarige PSP. „De kracht ligt nog steeds in het stimuleren van de buiten-parlementaire actie. Maar die kan op zich zelf niet tot blijvende resulta ten leiden. Een driehoeksver houding tussen actiegroepen, linkse partijen en vakorgani satie beheerst het linkse poli tieke krachtenveld. Alleen door samenspel van deze drie kunnen emancipatieprocessen vorderingen maken". Het omslagartikel van Else vier gaat over „de Nederland se staat als gluurder" met het aanstaande fiscale persoons nummer als voorlopig diepte punt. „Problemen als de leef baarheid, de dreigende ener giecrisis, het bejaardenvraag- stuk, de ruimtelijke ordening, dwingen tot een intensivering van de overheidsbemoeienis. Den Uyl in De Groene Am sterdammer: „Een goed, zelf bewust links heeft alle mo gelijkheden om langs parle mentaire weg grote invloed uit te oefenen". Het vermoeden dat de machtspositie van het admini stratieve overheidsapparaat eerder toe- dan af zal nemen, is dan ook alleszins gerecht vaardigd". Het blad zet vraag tekens bij de komende benoe mingen van Van Agt in Bra bant en Van der Stoel in New York. „De regel zou behoren te zijn: bekwaamheid als hoogste norm; 's lands belang, provinciaal en gemeentelijk belang of bedrijfsbelang bo ven de politiek. In de grenze loze overschatting van de po litiek in dit land en in de con currentieslag van de politieke partijen is deze norm helaas vervaagd, zo niet onderge sneeuwd". Een artikel ook over de overgangsjaren bij de vrouw. „De medicalisering van de overgang en de groot scheepse toediening van hor monen vervreemden de vrou wen van hun lichaam. Uitstel len van de veroudering bete kent, dat je je leven ontregelt. Je zult de groeiende wijsheid missen van de geleidelijke overgang naar een nieuwe le vensfase". Aandacht tenslotte voor het idee van prof. Van Nieuwenhuizen over huisves ting van grootouders, ouders en kinderen onder hetzelfde dak. De Britse deskundige Boucher van het ministerie van volksgezondheid daar over: „Het is onze filosofie, dat oudere mensen thuis wil len blijven, in hun eigen huis, omringd door hun eigen bezit tingen en herinneringen. On verschillig of dit huis goed, slecht of bekrompen is". In de Haagse Post pleit voor zitter Piet Dankert van het Europees Parlement voor een grotere rol van Europa in het veiligheidsbeleid. „De NAVO kan alleen overleven, wan neer het op een onafhankelij ker Europees beleid steunt. Als Europeanen hebben wij het recht en de plicht de gel digheid van onze visie op vei ligheid en stabiliteit voor Eu ropa te benadrukken". Een ander artikel gaat over de loopgravenoorlog tussen de seksen in deze tijd van econo mische crisis. „Vrouwen emancipatie wekt bij mannen gevoelens van vernedering op, van onmacht en bedreigd- heid. Bovendien krijgen veel mannen op het ogenblik oude rekeningen gepresenteerd. En het is momenteel ook toege staan om tot vergelding te ko men. Krop het niet op, slik het niet in. Aangespoord door de ideologie van de open com municatie lijkt het soms of het uur der wrake is gekomen". Willem Duys en diens dyna mische wereld prijken op de omslag van het blad. „Televi sie moet emoties oproepen. Daarom mag je een presenta tor ook best haten. Er zwem men nu te veel gladde vissen in het Hilversumse aquarium. Je kan er niet mee lachen, je kan er niet mee huilen, maar je lepelt het keurig op. Sonja vind ik een grote ramp". Het blad komt terug op de kritiek loze manier waarop de publi citeitsmedia verband hebben gelegd tussen de bommen in het Ajax-stadion en de Cen trumpartij. „Is een verdachte vogelvrij, zo gauw hij het ge- dachtengoed der Centrumpar tij aanhangt? Nu de rechts staat bedreigd wordt, is de pers begonnen die alvast maar zelf af te brokkelen". Vrij Nederland stak zijn licht op bij honderden politie ke vluchtelingen uit Surina me. „Het besef dringt lang zaam door: ze zijn hun land niet zozeer ontvlucht als wel er opzettelijk uit weggetrei- terd. Het besef dat hun ver trek onderdeel is van een to tale, systematische, door de machtshebbers gewenste ont- kadering van de Surinaamse samenleving". Een gesprek ook met de voormalige Ame rikaanse ontwapeningsonder handelaar Warnke. „Als pre sident Reagan een accoord over wapenbeheersing wil, kan hij dat bereiken, onge acht wie hij naar Genève stuurt. Je zou gewoon iemand kunnen sturen, die in de grond van de zaak een bood schappenjongen is. Zelfs hij zou een overeenkomst kun nen sluiten". Voorts een in terview met mr. P. van Dij ken, hoofd fraudebestrijding bij het ministerie van justitie. „Corruptie hoort er heel dui delijk bij. Je zit alleen met de barrière, dat Nederland zo'n groot vertrouwen heeft in hooggeplaatsten, dat er nau welijks in het bestaan van corruptie wordt geloofd". Een artikel tenslotte over het lot van invaliden in de Sovjet- Unie. „De autoriteiten willen alleen maar het mooie zien. Een invalide in een rolstoel is een naar gezicht voor de om standers. Zo kon het ook ge beuren dat een Sovjet-verte genwoordiger, toen hem werd gevraagd of zijn land deel zou nemen aan de Olympische Spelen voor invaliden, een voudig antwoordde: Wij heb ben geen invaliden". zwaaien en een groot PvdA- bord ophangen. Het kunstpro bleem in Nederland is onop losbaar". Een gesprek tenslot te met presentator Hans van Willigenburg. „Ik zou weer een praatshow willen doen. Een programma met een ech te formule in plaats van al leen maar mensen uitnodigen omdat ze in het nieuws zijn. Je ziet in Nederland toch geen praatshows met een for mule? Aad en Mies hebben' toch geen duidelijke formu le?" H«t omstreden VVD-Tweede- Kamerlid Jaap Metz in De Tijd: „Ik ken iedereen. Daar om ben ik nuttig voor men- een. Daarom is met mij pra ten geld waard. Ik verkoop mijn twintigjarige ervaring met mensen. Dat is heel moeilijk te omschrijven". In De Tijd verbreekt het om streden VVD-Tweede Kamer lid Jaap Metz zijn stilzwijgen. „Het gaat allemaal om rela ties. En ik ken iedereen. Daarom ben ik nuttig voor mensen. Daarom is met mij praten geld waard. Ik ver koop mijn twintigjarige erva ring met mensen. Dat is heel moeilijk te omschrijven". Het blad start een nieuwe serie discussies tussen prominente Nederlanders. Norbert Schmelzer en Relus Terbeek bijten het spits af met een ge sprek over de NAVO. „Nor- bert, als jij op de foto nou eens voor de Russische vlag plaats neemt, dan ga ik voor de Amerikaanse staan. Vind je dat niet leuk? De heer Schmelzer vindt het leuk. En zo geschiedt". Ook wordt ge praat met de actrice Cox Hab- bema uit de televisieserie „Armoede". „Nederlanders kijken niet. Nog steeds niet. Integendeel, ze worden blin der en blinder. Als ik in een schouwburg duidelijk wil ma ken, dat ik voor de PvdA ben, moet ik met rode vlaggen Hervormd Nederland praat met woordvoerster Maggie Kuhn van de Amerikaanse beweging „Grijze panters" voor bejaarden. „Ik heb soms het gevoel, dat men onbewust probeert jong en oud uit el kaar te houden uit angst dat ze hun krachten zouden bun delen en de leeftijdsdiscrimi natie zouden gaan bestrijden. Ons economisch systeem koestert het onbegrip tussen jong en oud". Felle kritiek in het blad op de cultuurpolitiek van minister Brinkman. „Wat ons het meest beschamend voorkomt, is dat de minister de indruk wekt de kunstsec tor te willen behandelen als een industrie, die na een startsubsidie maar moet zien het hoofd boven water te hou den en anders terecht ten on der gaat". Aandacht ook voor de actiemaand van de bij standsvrouwen. „De bijstand is een gemakkelijke manier voor mannen om van hun vrouw af te komen, zelfs zon der er direkt voor te betalen. De bijstand wordt gefinan cierd uit de algemene midde len, niet door middel van pre mies. Zo sluit het systeem van de wegwerpvrouw in me kaar". IKV-secretaris Mient- Jan Faber wordt geïnter viewd over het actiejaar tegen kruisraketten. „Het zou prachtig zijn als we niet hoe ven te demonstreren. Wan neer je gaat demonstreren, en er komen nog meer mensen dan in 1981, is er voor de rege ring geen ruimte meer voor een oplossing. De Nederlandse regering kan nooit wijken voor een demonstratie, want de straat regeert niet. Daarom is onze actie gericht op het parlement". PIET SNOEREN Stijging van ij temperatuur ,j DE BILT Een zwak h drukgebied is vanochtend; ons land getrokken. De begon dan ook met zil weer, waarbij de temper^ tot ongeveer 5 graden oplj Bij Schotland is echter ini- dels de voorste begrenzing vochtige en minder kP Oceaanlucht aangekopl Deze begrenzing trekt snefh de Noordzee in de richtingz ons land. Daarom neemt loop van de dag de bewoi van het noordwesten uit? toe en later is wat lichte rae motregen of zelfs natte sne mogelijk. Vanaf vrijdag zih we ons in de zachte Ocel lucht bevinden en dan mC we op middagtemperativ van 6 a 7 graden rekeb waarbij het overwegend di zal zijn. Amsterdam sneeuwb. 5 2111 Eelde Eindhoven Den Helder Barcelona Berlijn hagelb. S !P sr, -B 2 r -30.9 k -10 Of1 Lissabon onbew. Oslo Parijs Rome l.bew. Spilt h.bew. Stockholm zw.bew. Wenen zw.bew. Zürlch h.bew. Casablanca zw.bew. Istanbul regen Las Palmas zw.bew. Beiroet h.bew. Tel Avlv l.bew. GRATIS ELKE WOENSDA BIJLAGE BI) UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS. MUZIET THEATER, RECREATIE.EXPOSm?1 EN EEN COMPLETE AGENDA a

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2