Eigen bijdrage AWBZ maakt draaideur-patiënten" >NGENU ANCEERDE KRITIEK OP ISRAEL LEIDT EMAKKELIJK TOT ANTI-SEMITISME Cowboy Brinkman speelt wild-west met Nederlands orkestenbestel HTERGROND CcidócgouocmtDONDERDAG 20 IANUARI 1983 PAGINA 11 bewoners van nhem hebben MB£(L6f)C/lf i" HAAG Heel wat pa- iten van verpleeghuizen, oners van psychiatrische ;enhuizen, bewoners van ünsvervangende tehuizen [dergelijke, schijnen tegen- een karig bestaan te jen. Het gaat om de mensen naast hun uitkering in het jer van de Algemene Wet kondere Ziektekosten WBZ) nog een eigen inko- n hebben. Sinds 1 januari leten zij daarvan veel meer a voorheen afstaan als eigen flrage in de ziektekosten, ficieel is de bijdrage ver- ogd met 80 procent tot jximaal 1350 per maand, (nmigen hebben nu 300 r maand minder en houden ;ënk niet meer dan een derge- ged bedrag over om zelf te be- 'anden. Nu zij merken dat ze slupdgedwongen soberder d^eten leven, nemen de pro- erijten tegen de verhoging toe. enjri woordvoerder van de Ne- etsrlandse Ziekenfondsraad laat desgevraagd weten, te l er inderdaad alle aanlei- veig is om de ervaringen met verhoogde eigen bijdrage pr enkele maanden kritisch al gedemonstreerd tegen die extra lasten. Eén van hen is Johan Wolkers: „De bewoners kunnen maan delijks maar ongeveer 226 gul den overhouden om vrij te be steden. Want van de ƒ303 moet namelijk ook nog de ver plichte ziekenfondspremie be taald worden en die bedraagt zeker 128 gulden. Vandaag is een aantal kamerleden langs geweest om de zaak te bespre ken. Hopelijk merken we daar verder nog wat van, want de stemming is hier al ver bene den peil. Sommige bewoners' denken er zelfs over om uit protest de snelweg te blokke ren die hier vlak langs Het Dorp loopt". Woonruimte Menno de Haan is patiënt in het psychiatrisch ziekenhuis Vogelenzang in Bennebroek. Hij stelt dat veel patiënten, on der wie hij zelf, door de verho ging van de eigen bijdrage nauwelijks of niet meer in staat zijn om een eigen woon ruimte voor het weekeind te betalen. „Sinds begin dit jaar moet ik van driehonderd gulden in de maand niet alleen mijn kle ding, schoeisel, mijn avondje uit, mijn lidmaatschappen en mijn nog-veel-meer betalen, maar ook mijn reiskosten in het weekeinde, mijn kamer huur, m'n eten in mijn eigen thuis, de telefoon en zelfs mijn gas en licht. Of vindt „Den Haag" dat ook luxe? Tot nu toe had ik voor dit alles bijna het dubbele". Eigen woonruimte in het weekeinde biedt veel patiën ten in psychiatrische zieken huizen en verpleeghuizen de mogelijkheid om te ontsnap-' pen aan de druk die ontstaat door een voortdurend verblijf in kliniek of verpleeghuis. Zonder die weekeinden in de „normale" maatschappij is de kans groter dat patiënten vol komen afhankelijk worden van de kliniek, of juist voortij dig de behandeling opgeven. Dat verhoogt de kans dat zij na een paar maanden in de maatschappij afknappen en weer moeten worden opgeno men. „Zo kweek je draaideur- patiënten", zegt De Haan. „Is dat de bedoeling van de eigen bijdrage?" Aftrekpost „Wat het effect is van de ver hoogde eigen bijdrage AWBZ is zo kort na de invoering nog niet goed na te gaan", zegt dr. Mak, directeur van twee ver pleeghuizen in Zaanstad en vertegenwoordiger van de Ne derlandse Ziekenfondsraad in de Nederlandse Ziekenhuis raad. „Het is gelukkig nog niet ge beurd en het mag ook niet ge beuren, dat de verzorging van de patiënten gaat lijden onder deze maatregel. Maar tot nog toe krijg ik de indruk dat som mige patiënten niet goed de mogelijkheden benutten die de aftrekposten bieden. De huur van eigen woonruimte bijvoor beeld is aftrekbaar". Menno de Haan: „Alleen de kale huur is aftrekbaar en dan alleen nog tot twintig procent van het bruto inkomen. Alles bedragen boven die grens zo als gas en licht, moet ik zelf betalen". Minimum - inkomen Zonder de eigen bijdrage te willen verdedigen, beargu menteert dr. Mak dat het me rendeel van de bewoners in de verpleeghuizen en psychia trisch ziekenhuizen al jaren lang van een minimum-inko men moeten rondkomen. Voor de mensen die er wat bij heb ben, geldt trouwens als voor iedereen de onveranderde re gel, dat maandelijks tien pro cent van het inkomen mag worden gehouden. „Voor de verpleeghuispatiënten is drie honderd gulden in de maand meestal te weinig. Voor eigen vervoer zijn zij vaak afhanke lijk van ambulance-vervoer. Dat kost hen 65 gulden per re tour. Dan ben je vlug klaar". Dr. Mak meerit dat ook voor de bewoners van Het Dorp en* van gezinsvervangende huizen bekeken moet worden wat het effect is van het verhogen van de eigen bijdrage. „Deze men sen maken nog erg veel ge bruik van bioscoop, openbaar vervoer, ze zuigen nog veel van de maatschappij op". De Haan: „Dat kan allemaal wel wezen, maar intussen ben ik er 350 gulden per maand op achteruit gegaan. Terwijl er eindeloos wordt gestreden om een, twee of anderhalve pro cent inleveren, mag ik, zonder AWBZ-verzekerden moeten sinds 1 januari een veel groter deel van hun eigen inko- verweer, 35 procent inleveren. men afstaan als bijdrage aan de ziektekosten. Velen gaan er niet minder dan 350 gulden per maand op achteruit en houden nog minder over. Intussen heeft de familie het nakijken, want geld om in het weekeind naar huis of eigen kamer te gaan heeft de verpleegde niet meer. Net zo min als voor boeken, abonnementen, bioscooop bezoek henk engelenburg en dergelijke. 3N HAAG Onder Is- ^liers en de vrienden in Israël is een felle dis- ande over de raag op welke wijze het ïlestijnse vraagstuk op- jelost dient te worden, lièntraal in deze discussie /kat de toekomstige status an de bezette westelijke J>rdaanoever en de Gaza- '^ook. Nederland is sinds premier ègin in 1977 aan de macht Wam de mening ten aanzien in Israël aan verandering iderhevig. De oorlog in Liba non heeft dit proces versneld. De gedachte wint veld dat voor een duurzame vrede in het Midden-Oosten een Israë- lisch-Palestijnse dialoog on vermijdelijk is. Het dogmati sche optreden van de rege ring-Begin heeft niet alleen de kritiek op de Israëlische poli tiek verscherpt, maar hier en daar tevens vraagtekens gezet gesteld achter de aard en doel stellingen van het zionisme. Hierin schuilt een gevaar. On genuanceerde kritiek op Israël kan vrij gemakkelijk uitmon den in een verkapt anti-semi- tisme, waarbij de zionisten (lees: de joden) verantwoorde lijk worden gesteld voor de problemen in het Midden-Oos ten. Arie Kuiper, hoofdredac teur van het weekblad De Tijd, heeft in zijn boek „Israël Tegen De Rest Van De We reld" tegen dit gevaar willen waarschuwen. In zijn boek, dat een compilatie is van een 25-tal artikelen die in de pe riode 1968-1982 zijn geschre ven, loopt als een rode draad de waarschuwing dat kritiek op het Israëlische regeringsbe leid niet mag verworden tot een bedekt of openlijk anti-se- mitisme. Een terechte waarschuwing, omdat in Europa nog altijd ook deze vorm van rascisme niet is uitgebannen en er groeperin gen zijn die misbruik willen maken van de kritiek op het Israëlische regeringsbeleid. V oorzichtigheid Daarom is voorzichtigheid ge boden bij een standpuntbepa ling ten aanzien van de Israë- lisch-Palestijnse kwestie. Ge zien het ontstaan en de ont wikkeling van dit zo complexe probleem wordt nog maar al te gemakkelijk op overwegend emotionele gronden een stand punt ingenomen, waarbij voor de één de PLO slechts een sy- voor terreur en voor de ander Israël de grote boos doener is in het Midden-Oos ten. Beide standpunten getui gen van weinig gezindheid tot verzoening en houden diep ge wortelde gevoelens van haat levendig. En juist de belang rijkste les, die uit de Libanon oorlog getrokken kan worden, is dat de weg van confrontatie en geweld de crisis in het Mid den-Oosten alleen maar ver diept. In dit verband is het jammer dat Kuiper, die vele aspecten van het Israëlisch-Palestijnse conflict met een kritische pen beschrijft, zich teveel laat lei den door „zijn liefde voor Is raël", waarvan hij herhaalde lijk in zijn boek blijk geeft. Nu is dat natuurlijk geenszins ver keerd. Maar omdat hij het Midden-Oostenconflict door een Israëlische bril ziet, loopt hij het risico te weinig oog te hebben voor de ontwikkelin gen binnen de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie. Hierdoor zijn door Kuiper enkele essen tiële feiten of niet vermeld of in een onjuiste verhouding ge plaatst. Zo legt hij te gemakkelijk de verantwoordelijkheid voor het ontstaan en het instandhouden van de spiraal van geweld bij de PLO. Het is jammer dat Kuiper niet de pogingen van de Palestijnen heeft vermeld, waarin contacten met Israë liërs werden gezocht. In het in 1976 geschreven artikel „Een bezoek aan Gaza" zegt Kuiper dat „Israël tot nu toe steeds een negatieve vredespolitiek heeft gevoerd". Een conse quentere uitwerking van deze bewering, die overigens veel weg heeft van een contra-dic- tio-in-terminis, zou de even wichtigheid in zijn boek ten goede zijn gekomen. RICK KERSJES Arie Kuipen Israël tegen de rest van de wereld. Uitgeve rij: De Haan, Haarlem. Prijs: 21,50. Arie Kuiper van minister Brinkman om geheel afgezien van het Ge westelijk Orkest de vier ge noemde regionale orkesten geen rijkssubsidie meer te ge ven, in theorie niet te beteke nen dat deze orkesten dienen te verdwijnen. Het is echter dwaas te veronderstellen dat provincies en gemeenten over de middelen beschikken om de huidige rijkssubsidies zelfs maar voor een belangrijk deel te kunnen aanvullen. Daar zouden speciale maatregelen voor nodig zijn via de fondsen, waardoor deze provincies en gemeenten in de algemene middelen meedelen. Op zich zelf zou dat een ander pro bleem kunnen oplossen, het probleem namelijk dat vele gemeenten op een niet onbe langrijke wijze profiteren van de aanwezigheid van een sym fonieorkest in een naburige, grotere gemeente, zonder dat zij daar noemenswaard voor betalen. Als minister Brinkman zo no dig negen miljoen moet bezui nigen is het onbegrijpelijk, dat hij vier regionale orkesten met opheffing bedreigt en het vol strekt overbodige Nederlands Kamerorkest, dat de rijksover heid alleen ook zo'n vier mil joen moet kosten, zelfs niet in zijn bezuinigingen betrekt. In de huidige concertpraktijk met gespecialiseerde ensembles voor middeleeuwen, renais sance, barok en vroeg klassiek is er voor dit ensemble met zijn in elk opzicht onbevredi gend repertoire geen emplooi meer. Voor wat het kost, doet het orkest niet alleen veel te weinig, maar het levert al lang niet meer de beoogde aanvul ling op het symfonische reper toire. Het wordt hoog tijd dat het voornemen van oud-minis ter Van Doorn maar eens wordt uitgevoerd en dat de be scherming, die het Nederlands Kamerorkest van de hoge ambtenaren tot in lengte van dagen en van generatie op ge neratie blijkt te genieten, voor eens en voor al ongedaan wordt gemaakt, zeker als het lot van vier regionale orkesten daar mede van afhankelijk wordt gemaakt. Begin steekt hij hand op waarmee hij instemt met de inlijving van Oost-Jeru- n. Eind juli 1980 werd in de Knesset Jeruzalem geheel Jeruzalem tot hoofdstad Israël verklaard. Het beleid van de regering-Begin ten aanzien van de bezette lieden stuit op steeds grotere kritiek. JSKE EN WISKE HET BRETOENSE BROERTJE DEN HAAG Toen Baron Haussmann, de Franse ban kier die prefect van de Seine werd, in het midden van de vorige eeuw de wildgroei van Parijs wilde beteugelen en brede boulevards en ruime pleinen wilde aanleggen voor de doorstroming van het ver keer en het weer leefbaar ma ken van de stad, stuitte hij op sterke weerstanden vanwege de onvermijdelijke afbraken. Niettemin is het nageslacht hem dankbaar geweest voor zijn visie en vasthoudendheid. Het lijkt onwaarschijnlijk dat onze nakomelingen minister Brinkman van Welzijn, Volks gezondheid en Cultuur ooit als een tweede Haussmann zullen huldigen. Wel staat ook deze minister voor de taak de zich reeds lang manifesterende wildgroei van onze symfonie orkesten in te tomen en de dringend noodzakelijke ruimte te scheppen voor door de over heid al veel te lang verwaas- loosde sectoren van ons verde re muziekleven. De manier echter waarop de minister zich voorstelt een redelijk even wicht te bereiken, komt over als de handelwijze van een im pulsieve cowboy die rigoureus uit de weg ruimt, wat hem hinderlijk lijkt zonder dat er sprake is van een compleet or- kestenbeleid, laat staan van een compleet muziekbeleid waarvan dit een onderdeel zou behoren te zijn. Natuurlijk valt het toe te jui chen dat er na meer dan vijf tien jaar oeverloos geredeka vel van altijd tegenstrevende direct belanghebbenden er eindelijk iemand knopen durft door te hakken. Er moet in derdaad wat gebeuren, er moet eindelijk worden gesaneerd. Onder de huidige omstandig heden zou dat voor een rede lijk, maar in de praktijk toch slechts klein netto-deel om be zuinigingen kunnen gaan; voor een veel belangrijker deel echter per sé niet. Het is namelijk weinig minder dan volksmisleiding om te doen alsof de toekomst van- onze zorgelijke economie af hangt van een bereikbare net to-besparing „tot elke prijs" van nog geen tien miljoen gul dens. Als een groot concern dit spelletje zou spelen om een mi nimaal stukje aktiviteit waar mee, reëel gesproken, veel minder dan ééntiende procent van de bedrijfsbegroting was gemoeid, zouden commissaris sen en directie hun bedrijfse conomen vragen of ze hun kostbare tijd en hun dure aan dacht niet beter konden beste den. Wat Brinkman onder de druk van zijn collega van Financiën wil doen is het weggeven van een nummertje solotoneel om de kiezers te laten zien hoe zeer er bezuinigd wordt op zo'n vrijwel overbodige luxe als kunst en cultuur! Er zijn andere, zij het minder spectaculaire mogelijkheden om overbodige luxe weg te be zuinigen. Om een enkel voor beeld van gelijk financieel ka liber te noemen: als de minis ters eens begonnen de kleine kapitaaltjes verslindende kan tines van hun ministeries en van de diensten, die onder hun ministeries ressorteren, op te doeken, zou er geld vrijko men, niet voor secundaire maar voor primaire arbeids voorwaarden. Met zo'n enkele bezuiniging zou onze economie bepaald niet gered zijn, maar samen met vele tientallen an dere bezuinigingen van gelijke aard, zou dat aardig aantikken en minder ernstige consequen ties hebben dan bezuinigingen op een reeds minimale kun stenbegroting. Of er dan niets gedaan zou moeten worden met het Fries en het Limburgs orkest! Naar onze stellige overtuiging wel degelijk. Wie het Limburgs or kest beluistert in de zaal van de Maastrechter Staar weet, dat het ensemble te groot is om daar redelijk tot zijn recht te komen. Al zijn er in Lim burg ook wel enkele, meer ge schikte concertruimten, toch zou deze provincie meer ge diend zijn met een middel groot kamerorkest. Ook omdat het ensemble in zijn huidige omvang niet meer dan vier, vijf procent eigen verdiensten heeft wat, gemeten aan de En gelse norm van zo'n tien pro cent, te weinig is om het in zijn huidige gedaante in stand te houden. Hetzelfde geldt voor het Friese orkest dat kampt met veel te weinig geschikte accommoda ties om puur artistiek rendabel te kunnen zijn. De rijksover heid had met deze provincies al veel eerder diepgaand over leg moeten plegen over een herstructurering van een be vredigende muziekvoorzie- ning, waarin het symfonische aanbod aanzienlijk beperkter zou kunnen en moeten zijn. Juist omdat de overheden in een nabij verleden in gebreke bleven, adviseerde de Raad voor de Kunst als overgangs maatregel afgeslankte ensem bles die zonder al te veel fi nanciële consequenties ook op- splitsbaar dienen te zijn, dat krachtens nieuwe cao's ook toegestaan zou moeten wor den. Dat het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland moet ver dwijnen, is jammer voor de be trokkenen die hun beste been tjes hebben voorgezet, maar onredelijk lijkt het mij niet. De rijksoverheid heeft van de oprichting af gezegd, dat men deze uitbreiding van het toch al grote aantal symfonieorkes ten niet verantwoord achtte. Er was en is geen enkele re den de grote gesubsidieerde orkesten te ontheffen van elke begeleidingsplicht van grote koren onder goede .leiding. Voor kleine koren is het Ge westelijk Orkest veelal te duur, ook omdat de bezetting bijna altijd met ad hoc-schnab- belaars uit andere orkesten moet worden uitgebreid. Ver der is in de praktijk gebleken, dat het ensemble een te weinig stabiel niveau weet te handha ven. Dan zou het veel beter zijn het Utrechts Orkest en het Noordholland Philharmonisch Orkest in afgeslankte vorm in stand te houden, ook ten bate van de koorbegeleidingen in de randstad. Natuurlijk behoeft het plan

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11