Afluisterschandaal in Ierland onthuld VS bezorgd over afval in de ruimte Franse oud-ministej beschuldigd van deportatie joden Britse troepenmacht is sterk genoeg om aanval af te slaan Franse regering manipuleert met cijfers werkloosheid Invasie in Suriname is kwestie van weken Caravan P^Campingra BUITENLAND Communist voorzitter van Italiaanse defensie commissie r>r> 1 20-24 Januari ftaidtaQowavnt DONDERDAG 20 JANUARI 1983 PAGU Afghaans verzet doodt 48 Russen ISLAMABAD Afghaanse verzetsstrijders hebben eind vorige week 48 Sovjetsoldaten gedood met een raketaanval op het vliegveld van Jalalabad in het zuid-oosten van Afgha nistan. Dat heeft het persbu reau van het Afghaanse verzet gemeld. Zo'n 100 verzetsstrij ders voerden zes uur lang be schietingen uit. De Sovjet- Unie heeft gisteren eerdere berichten bevestigd, dat een groep Russische adviseurs in Mazar-I-Sharif, de grootste stad in Noord-Afghanistan. is ontvoerd. Het zou gaan om 14 burgertechnici. Boedel scheiding in de VS Deze Amerikaan, Virgil Everhart, staat op het punt om te schelden van zijn vrOuw Janice. Hoewel het verzoek daartoe was inge diend door Janice, nam Virgil het intia- tief tot de boedel scheiding. Hij begon het huis met behulp van bijl in tweeën te vendelen en plaatste een tegel waarop hij schreef wie welk deel toekomt. Dioxine in Missouri KANSAS CITY In de rivier de Missouri in de Verenigde Sta ten is het uiterst gevaarlijk gif dioxine terechtgekomen. De stof blijkt enkele weken geleden uit een chemische fabriek te zijn verdwenen. Zes van de vijfen twintig kilo die toen per ongeluk ontsnapte is niet teruggevonden en zou zich nu in de rivier be vinden. Hoe groot de uitwerking van het gif op de mens is, is nog niet precies bekend. Dieren wor den al door zeer kleine hoeveel heden gedood. Onderzoekers menen dat grotere doses, in de natuur verspreid, tot kanker, misvormde baby's en ziekten on der de bevolking kunnen leiden. Man schiet ex- vrouw in rechtszaal dood OSLO In een rechtszaal in het Noorse Lillström heeft een 54-jari- ge man zijn 41-jarige ex-vrouw doodgeschoten. Het huwelijk liep in '81 op de klip pen en vorig jaar werd de echt scheiding uitgesproken. Het ex- echtpaar verscheen deze week voor de rechter om de boedelscheiding te bespreken. Tijdens de zitting trok de man een pistool en dwong de advocaat van zijn vrouw, de griffier en de rechter de rechtszaal te verlaten. Toen zij buiten waren schoot hij zijn vrouw dood, waarna hij zich overgaf aan de politie. Proteststaking tegen de maffia ROME De winkeliers en hand werkslieden van Napels hebben een proteststaking van twee dagen aan gekondigd tegen de onderwereld van Napels. Een woordvoerder deelde mee dat ruim 95 procent van de middenstanders „beschermings- geld" moet betalen aan de Camorra, de plaatselijke maffia. Dat geld wordt door meer dan 10.000 „zware jongens" opgehaald. Het bedrag dat de winkeliers op tafel moeten leg gen loopt zo hoog op, dat hun zaken in gevaar komen. Vleeshandelaar Salvatore Caputo ondervond dins dag wat er gebeurt als je niet be taalt: hij werd neergeschoten en raakte zwaar gewond. DUBLIN In Ierland heeft de regering gisteren onthuld dat politie-appa- ratuur is gebruikt om po litieke gesprekken af te luisteren tijdens de vorige regering van Charles Haughey. Na een kabinetsberaad van ruim 16 uur zei de minister van justitie, Noonan, slechts dat bij het afluisteren gebruik was gemaakt van een politie- -bandrecorder. Een woord voerder van de regering gaf als reactie: „Ik weet niet of dat onwettig was, maar het lijkt wel zeer ongewoon". De woordvoerder zei niet wanneer het afluisteren had plaatsgevonden, of wie er bij betrokken waren. Waarne mers in Dublin meenden dat het zou gaan om een groep le den van de Fianna Fail partij van ex-premier Haughey, die twee maal probeerden hem ten val te brengen, en om twee prominente journalisten. Eén van de belangrijkste anti- -Haughey activisten, George Colley, had in vorig jaar al ge wag gemaakt van afluister praktijken tegen hem gedu rende de regeringsperiode van Haughey. Het kabinet van Haughey verloor de verkiezin gen vorig jaar november aan een coalitie van de Fine Gael partij en de Arbeiderspartij. De kabinetszitting leverde niet de verwachte bevestiging op van het afluisteren van twee invloedrijke politieke com mentatoren, die beiden uitvoe rig hebben geschreven over de scheuring in de Fianna Fail partij. Maar in de Ierse pers, die betrouwbare bronnen aan haalde, werd gezegd dat er een groter aantal politici en jour nalisten was afgeluisterd dan eerst werd aangenomen. De pers meldde dat voor het afluisteren van de twee com mentatoren toestemming was gegeven door de vorige rege-, ring maar voor andere soort- Insluiper Brits Hof vri LIVERPOOL Michael Fagan, de Brit die tober vorig jaar grote opschudding verooi door binnen te dringen in de slaapkamer v ningin Elizabeth, is gisteren ontslagen uit eei chiatrische inrichting. Fagan had zelf om zijn vrijlating gevraagd. N studering van de psychiatrische rapporten deelde een college dat over dergelijke verz< moet beslissen, dat Fagan weliswaar nog nie ledig is genezen, maar dat er geen redenei hem vast te blijven houden in een inrichting gan was niet veroordeeld wegens de inslu omdat hij volgens de rechtbank kennelijk kwade bedoelingen had. Na het proces wei naar een streng bewaakte psychiatrische inj ting gezonden met de instructie, dat hij ij worden vastgehouden zolang de artsen dat n vonden. N Charles Haughey. gelijke operaties niet. Men voorspelde dat er een Iers Wa- tergate-schandaal op het punt van uitbreken staat. Noch van politiezijde, noch van het mi nisterie van justitie werd offi cieel commentaar gegeven op de berichten in de kranten. BORDEAUX Een i rechtbank in Bordeaux heeft de vroegere Franse minister van begrotingsza ken, Maurice Papon, giste ren formeel in staat van beschuldiging gesteld we gens misdaden tegen de mensheid in verband met zijn veronderstelde mede werking aan deportatie van Franse joden tijdens de Duitse bezetting. De 72-jarige Papon wordt er van beschuldigd als admistra- teur van de Gironde tussen- 1942 en 1944 te hebben meege werkt aan de deportatie van 1690 joden in zuidwestelijk Frankrijk. De beschuldigingen zijn ingebracht door de fami lies van de gedeporteerde jo den, nadat het Franse blad Le Canard Enchainé kopieënt documenten had afgeef •met de handtekening vand pon onder deportatiebeslif, Papon heeft verklaard d^ documenten vals zijn enjti hij na de oorlog door een^, jury van Franse verzetsfl ders is gezuiverd. Hij zegg de aanklacht verzocht te T ben om zijn naam gezuive|j krijgen van valse besch| gingen. e ROME De communist Vito Angelini is gisteren in Italië onverwacht geko zen tot voorzitter van de invloedrijke vaste kamer commissie voor defensie. Dat kon gebeuren doordat niet alle leden van de commissie -aanwezig waren. Als voorzit ster van de defensiecommissie 'zal Angelini soms bevoegdhe lden hebben vergelijkbaar met die van de minister van defen sie. Na zijn verkiezing verze kerde Angelini zijn collega's dat de communistische partij (PCI) niet tegen het lidmaat schap van Italië van interna tionale organisaties zoals de NAVO is. (Vervolg van voorpagina) LONDEN De Britse premier Thatcher heeft in het Lagerhuis verklaard, dat Groot-Brittannië zijn kleine en onherbergzame kolonie in het zuiden van de Atlantische Oceaan nog geruime tijd als een militaire vesting zal moe ten beschouwen. „Er zit niets anders op", zei ze. Premier Thatcher weigert de Falkland Eilanden af te staan aan Argentinië en wil zelfs niet praten over de souvereiniteitskwestie. Zo lang de Falkland Eilanden een militaire vesting blijven, zal Groot-Brittannië zich ver plicht voelen daar een sterk garnizoen te legeren. Op de Falkland Eilanden bevinden zich momenteel bijna twee maal zoveel soldaten als bur gers. De Britse luchtmacht is er aanwezig met 15 Phantom- gevechtsbommenwerpers. Die strijdmacht wordt sterk ge noeg geacht om een grote Ar gentijnse aanval af te slaan. Londen hoopt natuurlijk dat Buenos Aires op tijd de nutte loosheid van een dergelijke ac tie zal beseffen. Kleine Argentijnse comman do-raids, die gepaard zouden gaan met landingen op afgele gen punten van de Falkland Eilanden, zijn echter wèl mo gelijk. De Britten beschikken niet over voldoende troepen om elke kuststrook doeltref fend te bewaken en te be schermen. Maar sporadische commando-raids leveren wei nig of niets op, tenzij ze uitge voerd worden in de nabijheid van Port Stanley of andere ne derzettingen. Een bijkomende moeilijkheid voor de Argentij nen is dat een gebied van 150 mijl rond de eilanden nog steeds verboden is en de Royal Navy daar zeer waakzaam is. Tot nu toe ondernamen de Ar gentijnse strijdkrachten nog geen enkele poging om die waakzaamheid op de proef te stellen. En om de Britten op de Falkland Eilanden het leven echt zuur te kunnen maken, zouden de Argentijnen in een snelle actie eerst al het Britse luchtafweergeschut onschade lijk moeten maken en vervol gens de vijftien Phantom-ge- vechtsvliegtuigen vernietigen. Daartegenover staat echter, dat de Britten grote bevoorra dingsproblemen hebben en dat de enige start- en landings baan van het vliegveld van Port Stanley nodig verlengd moet worden. Er is trouwens ook grote behoefte aan een tweede militair vliegveld op de eilanden. Dat zou dan ge bruikt kunnen worden, wan neer de weersomstandigheden het landen en opstijgen onmo gelijk maken in Port Stanley. Maar de kosten van dit kleine koloniale bastion zijn duize lingwekkend hoog. De dage lijkse bevoorrading door mid del van Hercules-vrachtvlieg tuigen, die van het eiland As cension naar Port Stanley vliegen, betekent een uitgave van bijna een miljoen gulden per etmaal. Experts in Londen verwachten, dat Groot-Brit tannië zic^i zelfs nog een ex tra-uitgave van ruim 400 mil joen gulden per jaar zal moe ten getroosten om de Fal- klandvesting houdbaar te ma ken. WASHINGTON De Verenigde Staten begin nen zich zorgen te maken over de steeds groeiende hoeveelheid afval in ba nen rond de aarde. Zij willen hun kunstmanen zodanig gaan verbeteren, dat zij niet meer op onver wachte momenten op on voorspelbare plaatsen op aarde terug kunnen val len. De aandacht is opnieuw op deze kwestie gevestigd door het verwachte neerstorten van de kernreactor van de Russi sche spionagekunstmaan Kos mos 1402, die dagelijks drie tot vijf kilometer aan hoogte ver liest. Volgens de laatste be richten zou de Kosmos moge lijk al het komende weekeinde naar beneden komen. „Men is er in het verleden aan voorbij gegaan dat ruimte-af val gevaarlijk kan zijn, omdat het ooit omlaag komt. Maar door het groeiende aantal lan ceringen wordt het toch wel een ernstig vraagstuk", aldus Donald Kessler, een NASA- -functionaris die met dit pro bleem is belast. Volgens NORAD, het Ameri kaanse militaire opperbevel voor de Noordamerikaanse lucht- en ruimtedefensie, draaien er momenteel onge veer 4.800 voorwerpen rond de aarde, waarvan er 3.400 onder afval kunnen worden gere kend. Die bestaan uit raket- trappen die blijven ronddraai en nadat zij hun nuttige last hebben afgeleverd, buiten ge bruik geraakte kunstmanen en zelfs explosieven, die zijn overgebleven na lanceringen. Het gróótste deel van dit ruim te-afval draait op nog geen 900 kilometer hoogte rond de aar de. Hoewel de mogelijkheid van een botsing in de ruimte nog steeds heel klein is, heeft de NASA op 14 mei 1981 geen ogenblik geaarzeld de lance ring van een meteorologische kunstmaan korte tijd aan te hoeden, om een eventuele bot sing met het Russische ruim testation Saljoet-6-Sojoez-4 te voorkomen. Volgens Kessler is het voorlo pig niet mogelijk een kunst maan te bergen, voor hij naar de aarde terugvalt. Plannen om daarvoor het ruimteveer te gebruiken, zijn volgens hem niet haalbaar. Weliswaar is men door middel van het ruimteveer in staat kunstma nen in de ruimte uit te zetten en weer terug te halen, maar die zijn dan van speciaal mate riaal gemaakt. Daarom is het, volgens de NASA. ook onmo gelijk dat het ruimteveer de Russische Kosmos 1402 met in stemming van de Sovjet-Unie zou bergen, zoals in West- -Duitsland is beweerd. „Wij beschikken niet over de tech niek waarmee een kunstmaan geborgen zou kunnen worden,i die daar niet speciaal voor is ontworpen", aldus een woord voerder van de NASA. Boven dien is de lancering van het nieuwe ruimteveer Challen ger, dat daarvoor dan het aan gewezen toestel zou zijn, door tegenslag vertraagd tot eind februari. Voor die tijd is de kernreactor van de Kosmos echter al lang uit de ruimte verdwenen. RUITENHEER -O m Igpjftó Treinen botsen in Portugal Op het traject Lissabon-Oporto reden gisteren deze twee trei nen op elkaar in. Het ongeluk deed zich op ongeveer zeventig kilometer ten noorden van de Portugese hoofdstad en eiste een dode en acht gewonden. Oud-minister Papon wordt door een vriend getroost bij het verlaten van de r In Bordeaux, waar een proces tegen hem aanhangig is gemaakt. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS De linkse re gering in Frankrijk heeft met net oog op de ge meenteraadsverkiezingen de werkloosheidscijfers vervalst. De verkiezingen van 6 en 13 maart lijken voor de socialistisch-com- munistische regering na delig uit te vallen en zou den, als de nederlaag ern stig is, tot vervroegde al gemene verkiezingen kunnen leiden. Na eeri aantal blunders van het linkse bewind, die soms een potsierlijk karakter had den, heeft de regering fen po sitieve prestatie gepropageerd, namelijk dat de werkloosheid met 1,6% gedaald is. Premier Mauroy heeft daarvan zijn voornaamste verkiezingsstunt gemaakt. De pers onthulde dinsdag evenwel dat de cijfers vervalst zijn en dat er sinds september met de statistieken geknoeid is. Het vorige bewind placht overigens op soortgelijke wijze te manipuleren. Doel is te voorkomen dat de werkloos heidscijfers voor de gemeente raadsverkiezingen met 280.000 stijgen. Honderdvijftigduizend jongeren, die niet in het ver volgonderwijs terecht kunnen. maar ook geen werk hel worden als opleidingzoek geregistreerd. Verder is beslist degenet naar een niet-volledige taak zoeken of naar tijde arbeid omstreeks 1 personen evenmin als zoekenden in te schri Tenslotte heeft de van arbeid bepaald dat maart (wanneer de verki gen plaatsvinden) geen i tieken meer gepubliceerd gen worden over degenei naar een niet volledige taak of naar tijdelijke ar zoeken. Het officiële c werklozen in Frankrijk is menteel 2.131.400-. Dat gen 9,5% van de actieve b( king. DEN HAAG/MIAMI Suri- namers in de Verenigde Staten bereiden een militaie actie voor om het bewind-Bouterse ten val te brengen. Daarbij wordt gebruik gemaakt van Amerikaanse huurlingen. „Een militaire invasie in Suri name is eerder een kwestie van weken dan van maan den", aldus een woordvoerder van de Surinamers in de VS, die steun hebben gezocht bij Surinaamse groeperingen in Nederland. De operatie is toevertrouwd aan een Amerikaanse oud- Vietnamstrijder, die aan het hoofd staat van een van de tal rijke opleidingscentra voor huurlingen in de Amerikaanse staat Florida. De man heeft „ruime ervaring in het leiden van militaire operaties met huurlingen in Latijns-Ameri- ka". De militaire uitvoering van het plan wordt aan de huurlingen overgelaten, maar zij zullen wel worden gehol pen door Surinaamse ex-offi cieren. De operatie tegen het bewind- Bouterse gaat bij elkaar zo'n dertig miljoen gulden kosten. Maar volgens een woordvoer der van de Surinaamse ge meenschap in de VS speelt geld geen rol. Amerikaanse bedrijven met belangen in Su riname en riike Surinamers in de VS en Nederland zijn be reid een deel van de kosten te dragen. Met opzet is al in een vroeg stadium ruchtbaarheid gege ven aan de plannen voor een gewapende machtsovername. Zo zouden het Surinaamse volks en de militairen weten wat er staat te gebeuren en wat men precies met de acties wil bereiken. Surinaamse organisaties in Ne derland en de Raad van Be vrijding van ex-president Chin A Sen hebben scherpe kritiek geleverd op de Surinaamse ambassadeur in Nederland, Herrenberg, die momenteel in Paramaribo probeert een nieu we regering te formeren. Gis teren heeft hij met talrijke maatschappelijke organisaties gesproken. „Iedereen die mee werkt met de militaire mach- thebeers, is mede schuldig", al dus een verklaring van de Raad van Bevrijding. ADVERTENTIE. Deze keer ook met een groot aanbod toeristische informatie uit binnen- en buitenlanp Het meest uitgebreide assortiment tenten en caravans onder één dak "WO Donderdag en vrt|dag geopei van 10-17en 19-22 uur j Zaterdag, zondag en maanda geopend van 10-17 uur AMSTERDAM PaC Thatcher blijft populair LONDEN Het bezoek van premier Thatcher aan de Falkl Eilanden lijkt haar geen windeieren te hebben gelegd. Volg de laatste opiniepeilingen hebben zij en haar partij de afgelo dagen sterk aan populariteit gewonnen. Als er vandaag ver zingen zouden worden gehouden, zou de Conservatieve p; ruim twaalf procent meer stemmen krijgen dan Labour (44 gen 31 procent). Voor het bezoek aan Port Stanley was dat schil nog zes procent. De alliantie van sociaal-democraten ruim 22 prcent van de stemmen krijgen. I

Leidse Courant | 1983 | | pagina 10