ientallen ontslagen bij ociale wetenschappen „Die goeie Leidenaar is geen rotzooi Leiden gepasseerd in Schipholpromotiefilm lurgemeester bezoekt 102-jarige SIDEN CcicLeSoimwt WOENSDAG 19 JANUARI 1983 PAGINA 3 iderscheiding voor ^idse kermisexploitant [DEN/DUBLIN De Leidse kermisexploitant Toon Goe- is gisteren in Dublin onderscheiden door het internationaal .nispastoraat. Hij kreeg de onderscheiding uitgereikt door de ïdaalmoezenier van de kermis, de Duitse pater H. Schonig. .jeer Goeman werd tevens gekozen tot tweede secretaris ge- Hal van de Europese Organisatie van kermisexploitanten. Bij organisatie zijn veertien landen aangesloten. Zij hielden in ilin het eerste meerdaagse congres. De exploitanten consta- len, dat er een totale afwezigheid is van een afgestemde Eu- je wetgeving voor de kermis. Alle aangenomen resoluties jmen neer op een betere harmonisatie van de regelingen in ;eJdiverse landen. De Nederlander Donks werd herkozen als president en kreeg een gouden erespeld omdat hij deze :tie al tien jaar vervult. Handelaar opgelicht LEIDEN Een Alphense handelaar in radio en tv apparatuur heeft aangifte gedaan van op lichting. Hij leverde gisteren op het Trekvaart plein een kleurentelevisie en een videorecorder met een totale waarde van 4300 gulden af. Na dat hij de spullen had geïinstalleerd, kon hij zonder geld te hebben ontvangen, vertrekken. Toen de man de spullen installeerde waren vier vrouwen in de woning aanwezig. Op het mo ment dat er betaald moest worden, verlieten drie vrouwen de woning. De vierde vrouw gaf de man een „bon" en sommeerde hem het huis te verlaten. Niet lang geleden leverde een man op het Trekvaartplein een graafmachine van 25.000 gulden af. Ook hij kon het plein zonder geld verlaten. Vier inbrekers aangehouden LEIDEN Vier Leidse jongens heb ben bekend schuldig te zijn aan een po ging tot inbraak in een radio en tv zaak aan het Vijf Meiplein. Het viertal gooi de vannacht een ruit van de winkel in en wilde een video meenemen. De vier werden echter gestoord door het inbraakalarm. Een getuige zag hen wegrijden op twee brommers. Twee jongens, van 17 en 18 jaar oud, werden in de Dacostastraat aangehouden. Van nacht om drie uur werden hun twee kameraden, 18 en 23 jaar oud, van hun bed gelicht. De politie vermoedt, dat het viertal meer op zijn kerfstok heeft. Oprichting Leidse CFO-afdeling LEIDEN De oprichting van een Leidse afdeling van de CFO (Algemeen Christelijke Federatie van Bonden van Personeel Werkzaam bij de Overheid en in de Sectoren Gezondsheidszorg en Maatschappelijk Welzijn) heeft op 25 januari plaats tijdens een bijeenkomst in het bejaardencentrum Haagwijk aan de Leidse Beethovenlaan. Landelijk CFO-voorzitter A. Chr. de Jong zal spreken over actuele zaken. Aanvang van de bijeenkomst is om acht uur. Het bestuur van de nieuwe afdeling zal be staan uit G. Steenge (voorzitter) en de leden N.J.C. Kettenis, M.J.C. Brittijn, C. Holler en A. Versluis. (OUWENSTUDIES TERUGGEBRACHT TOT EEN HALVE BAAN DEN Bij de facul- der sociale weten- ippen aan de Leidse 'ersiteit zullen enkele itallen gedwongen ont- ;en vallen. Het facul- jbestuur heeft dit gis- >n in een ingrijpend iuinigingsvoorstel be- gemaakt. De bezui- gring wil men bereiken ^br het aantal vakgroe- Ji van de faculteit terug ''brengen van 21 naar jximaal 14. Bovendien irden vier kroondocen- Ifiplaatsen, bij inleiding s> de psychologie, per- inlijkheidspsychologie, z gepaste ontwikkelings- e iologie en sociale peda- É^iek, niet meer bezet. *1k het onderdeel vrou- 'tnstudies zal worden ge- Jjzigd. In plaats van de r|f halve plaatsen die er J zijn op de subfacultei- q komt één halve plaats Schikbaar, in de vorm lji een buitengewone jprstoel, speciaal voor waagstukken van arbeid en organisatie. „Of de vier bestaande plaatsen ook zullen verdwijnen, weten we nog niet. Bij de buiten gewone leerstoel moeten ook medewerkers komen. Hoeveel dat zijn, weten we nog niet, het voorstel op dit punt is nog niet zo concreet", aldus een woordvoerder van het be stuur desgevraagd. Definitieve besluiten in de be trokken raden worden voorlo pig niet genomen. Het bestuur wacht daarmee tot 4 maart, wanneer de landelijke „taak verdelingscommissie" besluit wat de toekomst zal zijn van Het bestuur heeft vooral naar aanleiding van geruchten over het mogelijk opheffen van to tale studierichtingen binnen de faculteit sociale weten schappen besloten het bezuini gingsvoorstel openbaar te ma ken. In het voorstel wordt be nadrukt dat men de identiteit van de vier studierichtingen zal bewaren. Zoals bekend zijn op meerdere faculteiten in Leiden bezuingingsoperaties aan de gang waarbij ook ge dwongen ontslagen vallen. Zo heeft de universiteitsraad zijn goedkeuring al gehecht aan bezuinigingen bij de subfacul teiten scheikunde (afgelopen maandag) en biologie. Het ver schil met deze richtingen is Universiteit stelt voorwaarden aan bezuinigingen LEIDEN De Leidse universiteit is niet van plan zich al te gemakkelijk neer te leggen bij de bezuinigingen die door het kabinet zijn aangekondigd. Dat blijkt uit een brief van het college van bestuur van de universiteit. De brief is gericht aan de Taakverdelingscommissie (TVC). Deze commissie, waarin vertegenwoordigers van alle Ne derlandse universiteiten zitten, moet zich uitspreken over de manier waarop de bezuinigingen kunnen worden door gevoerd. Dit zou onder meer moeten gebeuren door be paalde taken en voorzieningen bij één of meerdere univer siteiten te concentreren. De universiteiten moeten tot 1987 258 miljoen gulden inleveren. In de brief somt het college tien criteria op, waarmee bij de bezuinigingen rekening ge houden zou moeten worden. Het college zegt dat het alleen zal blijven deelnemen aan de commissie, wanneer aan de voorwaarden wordt voldaan. Het college van bestuur stelt onder meer, dat „het veilig stellen van goed onderwijs en onderzoek" de voorrang heeft boven alle andere criteria. De taakverdeling zou niet tot gevolg mogen hebben dat de universiteit niet meer zou kunnen voldoen aan de vraag naar onderwijs. Rekening zou moeten worden gehouden met de demografische ont wikkelingen in de komende jaren. Onderwijs en onderzoek zouden niet uit elkaar gehaald mogen worden. De univer siteiten zouden elkaar zoveel mogelijk van dienst moeten zijn. De universiteiten zouden bij het bepalen welke taken afgestoten moeten worden, zich niet mogen laten leiden door de vraag op de arbeidsmarkt naar een afgestudeerde in een richting. Dat zou een taak van het parlement zijn. Voor personeel dat de dupe wordt van de bezuinigingen, zou zoveel mogelijk elders werk gezocht moeten worden. dat het bestuur van de facul teit sociale wetenschappen heeft gekozen voor het ophef fen van de nu bestaande vier subfaculteiten. Dan verdwijnen de namen so ciologie, culturele antropolo gie, psychologie en pedagogie- k/andragogiek. In plaats daar van worden de genoemde 14 vakgroepen ondergebracht binnen de faculteit sociale we tenschappen. Als alles door gaat zal men moeten wennen aan 14 nieuwe namen: algeme ne en historische pedagogiek en psychologie; methoden en technieken van pedagogisch en psychologisch onderzoek en datatheorie van de sociale wetnschappen; (toegepaste- )functieleer en biopsycholgie; differentiële en klinische psy chologie van volwassenen en adolescenten; sociale psycholo gie en arbeids- en organisa tiepsychologie; klinische en or- thopedagodiek, ontwikkelings psychologie; volwasseneduca tie en voorlichting; onderwijs kunde; sociologie; culturele an tropologie; sociologie der niet- westerse volken; organisatieso ciologie en organisatiekunde; methoden en technieken van sociaal-wetenschappelijk on derzoek; politicologie. 5IDEN In Leiden lag men dan vol opti- lisme de stroom van za kenlieden en toeristen fwachten die met het chipholtreintje in de Sleutelstad zullen wor den afgezet, aan de ande- rë kant van de spoorlijn "blijkt men „nog nooit van Leiden gehoord te ebben". it constateert althans het idslid W. Bleijie. Hij heeft n promotiefilm van N.V. ihiphol over de luchthaven logen aanschouwen. Onder de titel „Schiphol Vandaag en Morgen" wordt potentiële izoekers een beeld geschetst van de attraktieve waarde van de luchthaven. De kijker wordt bovendien geatten deerd op toeristische evene menten in de ongeving waar bij wordt verwezen naar Den Haag, Amsterdam en Aals meer. „Helaas", zo conclu deert Belijie, „wordt met geen woord gerept over wat Leiden heeft te bieden". Het CDA-raadslid stelt vast, dat „de Leidse verwachtingen van de Schiphollijn bijzonder groot zijn geweest, maar dat men daar aan de andere kant l van de lijn blijkbaar anders j over denkt". Hij vraagt zich dan ook af of het Leidse col- j lege de luchthavendirectie I wel voldoende heeft geïnfor- meerd over de zakelijke (kantoren op het Schutters- veld) en toeristische moge- j lijkheden in de Sleutelstad, j Mocht dat evenwel niet ge- beurd zijn, doet Bleijie de j suggestie dat de gemeente j alsnog, in samenwerking met j de VVV, Leiden op de lucht- j haven gaat promoten. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiB DEN Mevrouw Leuntje _n der Meij-Duijvenbode J|erde gisteren haar 102-ste jfrjaardag. Het feest werd ge- ibuden in het St. Elisabeth isthuishof, waar de hoogbe-. irde mevrouw Van der Meij ds augustus vorig jaar ver- jft. Burgemeester C. Goe- •p, die ook van de partij bracht een forse doos •nbons in goudkleurige ver- ikking voor de jarige mee. i conversatie verliep enig- is stroef, omdat mevrouw Van der Meij, weliswaar bij zonder kwiek, nogal doof is. Nadat er door de medebewo ners van het verpleegtehuis enkele liederen ten gehoren waren gebracht, werd er lustig geproost. Mevrouw Van der Meij, werd in 1881 in Katwijk geboren. Zij trouwde in 1901 met G. van der Meij, maar is sinds 1950 weduwe. Het echtpaar kreeg vier kinderen. Drie dochters en één zoon. Alleen de oudste en jongste dochter zijn mo menteel nog in leven. Voordat zij haar intrek nam in het St. Elisabeth Gasthuishof, woonde mevrouw Van der Meij in Katwijk, Rijnsburg en Oegst- geest. De bejaarde mevrouw Leuntje van der Meij is nog zeer goed ter been en zeer ak- tief. Ze is zeer zorgzaam en de hele dag druk in de weer. Vaak helpt zij een handje mee in het verpleegtehuis, door koffie rond te brengen en zo af en toe de kussens van me debewoners op te schudden. «v Jaknikker Boekbinden De cursus „Eenvoudig boekbinden" van K&O begint zaterdag. Voor de doe-het-zelvers een kans om uit de band gesprongen boeken een nieuw jasje te geven of om tijdschriften eenvoudig in te leren naaien en te car- toneren. Inlichtingen bij K&O, Oude Vest 45, telefoon nummer 141141. Bijbel- en Gebedsweek In het kader van de Bijbel-en Gebedsweek voor de één heid, die afgelopen zondag is begonnen, wordt er vanavond bij Verbum Dei een dienst gehouden. Morgen zijn er dien sten in de Lutherse kerk en de Maranathakerk. Vrijdaga vond is de dienst in de Lokhorstkerk, zaterdagavond in de Antoniuskerk. De diensten beginnen steeds om half acht, alleen de dienst in de Antoniuskerk begint om zeven uur. Muzikaal duo De fluitiste Machiko Takahashi en de pianiste Danièle Dechenne treden vrijdag als instrumentaal duo in de Kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 op. Op het programma staan composities van Mozart, Gaubert, Casella, Bartok en Franck. De toegangskaar ten voor dit concert zijn op het K&O-bureau verkrijg baar, telefoonnummer 141141. In het jaarprogramma van K&O staat op deze datum een ander fluit-piano- duo, maar door niet te voorziene werkzaamheden bij het Residentie Orkest is dit duo verhinderd. Happy few In het LVC is vrijdag een optreden van de uit Groningen afkomstige formatie „Happy Few" te zien. Een kaartje kost vijf gulden en leden van het LVC betalen drie gulden vijf tig. De zaal gaat om negen uur open. Concert Leerlingen van de Streekmuziekschool geven deze week twee concerten in de Waag. Het eerste concert heeft morgenavond plaats en begint om acht uur. Het programma wordt verzorgd door een strijkersensem ble, een blokfluitensemble en een gitaarensemble. Het tweede concert begint zaterdagmiddag om half twaalf. Hier treden een koperensembles, een houtblazersen semble en een combo op. Hot House Het Trio Paul van Kemenade treedt zaterdagavond op in de Jazzzolder Hot House aan de Breestraat 66. Het concert begint om tien uur. Kamermuziek Een groep instrumentalisten uit het Residentie Orkest geeft maandagavond een concert in de foyer van de Stadsgehoorzaal. Het concert begint om kwart over acht Er zullen werken te horen zijn van Max Reger, Robert Schumann, Ton de Leeuw, Janacek en Huber. Toegangskaarten zijn verkrijgbaar op het bureau van K&O aan de Oude Vest 45, telefoonnummer 141141. Op de concertavond zal de kassa van de Stadsgehoorzaal vanaf half acht geopend zijn. Theeconcert In het kerkelijk centrum „De Regenboog" aan de Papier molen 1 in de Merenwijk wordt zondag een theeconcert verzorgd door de Leidse Streekmuziekschool en door het orgelfonds van de kerkgemeenschap. Op het programma staan werken van Corelli, Ditters, Haydn en Mozart. Het concert begint om drie uur en de toegang is gratis. Federatie De gezamenlijke Leidse muziekverenigingen hebben de Federatie Leidse Amateur Muziekverenigingen (FLAM) opgericht. De federatie wil de belangen van de muziekverenigingen behartigen en neemt de plaats in van de opgeheven Bond van Leidse Harmonicn. Verenigingen die zich willen aansluiten bij bond kun nen zich aanmelden bij de secretaris van de federatie, de heer R. Zandvliet, De Ruyterstraat 17. Er is in Leiden olie gevonden. Dat is de eerste gedachte bij het aantreffen van deze jaknik ker. Dat blijkt niet zo te zijn. Het apparaat staat op het Sta tionsplein en is niet meer dan een opvallende vorm van re clame. De NAM (Nederlandse Aardolie Maatschappij) leek het wel aardig wat extra aan dacht te vragen voor een ten toonstelling die momenteel in het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie wordt gehou den. Het gaat om de tentoon stelling „Energie uit eigen bo dem". De tentoonstelling geeft zoals de titel al zegt een beeld van de Nederlandse bo demschatten. De tentoonstel ling is nog tot augustus dit jaar te zien. Vrouw breekt rib LEIDEN Een 55-jarige vrouw uit Leiden brak gister avond een rib toen zij op de Lammenschansweg werd aan gereden door een auto. De vrouw stak ter hoogte van het Lammenschanspark de weg over. Zij maakte geen ge bruik van de voetgangersover steekplaats. De automobilist, een 32-jarige Leidenaar, zag haar te laat. De vrouw is naar het Diaconessenhuis vervoerd. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 20.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde DEN HAAG/LEIDEN Herman van Hooidonk voelt zich door de heer L. Los van boekhandel De Kier ernstig in zijn repu tatie als samensteller van boekjes over Leiden aan getast. De heer Los heeft het door Van Hooidonk samengestelde boekje „Die goeie Leienaar" als rotzooi betiteld. Volgens Van Hooidonk zijn er door deze uitspraak maar weinig exemplaren van het bewuste boek ver kocht. In een kort geding eiste Van Hooidonk giste ren een rectificatie. In een dagblad zei de heer Los vorig jaar september, dat het boekje „Die goeie Leienaar" rotzooi is. Van Hooidonk wil nu dat er in dat dagblad een advertentie van 15 bij 12 centi meter wordt geplaatst, waarin de heer Los zijn verontschul digingen aanbiedt. Volgens mr. W. Kalkman, de raadsman van Van Hooidonk, zijn twee eerder verschenen boeken van de schrijver volle dig uitverkocht. Het boek „Die goeie Leienaar" is in een opia- schenen. Slechts 750 daarvan zijn verkocht, aldus mr. Kalk man. Volgens de advocaat heeft de heer Los een drietal Leidse boekhandelaars aange raden „Die goeie Leienaar" niet te verkopen. „Het staat vast dat de heer Los de heer Van Hooidonk wilde benade len," zei mr. Kalkman. Hij voegde eraan toe, dat de heer Los ook boekjes over Leiden uitgeeft: „Als mijn cliënt rot zooi maakt, dan maakt de heer Los ook rotzooi." Mr. E.G. Sprey, de raadsman van de heer Los, verklaarde dat zelfs een leek kan zien dat het boek „Die goeie Leienaar" knoeiwerk is. „Er staan foto's van slechte kwaliteit in en in het boekje is zelfs reclame af gedrukt. Mijn cliënt geeft uit liefhebberij boeken over Lei den uit. Hij doet dat alleen wanneer hij van mening is, dat het oorspronkelijk werk is van goede kwaliteit. Je moet niet wat oude ansichten bij el kaar gooien, daar wat senti mentele onderschriften onder zetten en er een omslag om doen," merkte de advocaat op Deze was voorts van mening, dat het boek „Die goeie Leie naar" verdacht veel leek op het boek „Leiden binnen de Singels", dat door boekhandel De heer Sprey wijdde uit over de Stichting Specular Lugdu- no. Bij deze stichting worden de door Van Hooidonk gepro duceerde boekjes uitgegeven. Volgens mr. Sprey is Van Hooidonk oprichter en enig bestuurslid van Specular Lug- duno. In de adviesraad zitten mevrouw Van Dorp, die op hetzelfde adres als Van Hooi donk woont en een zwager is van de schrijver. „De heer Van Hooidonk heeft de publi citeit gezocht en is in zijn ei gen zwaard gevallen," meende mr. Sprey. Over het feit dat zijn cliënt collega boekhande laars opbelde, zei Sprey: „Hij heeft hen alleen verteld, dat hij het boekje niet zou verko pen. Van een boycot is abso luut geen sprake," aldus de heer Sprey die-Van Hooidonk ervan beschuldigde dat hij gratis publiciteit via de rechter zoekt. Mr. Kalkman zei dat het niet aan de heer Los was om te be palen of „Die goeie Leienaar" slecht is. „De heer Los heeft de twee eerste boekjes van mijn cliënt wel verkocht. Er is wel degelijk sprake van boze opzet. De heer Los heeft ge tracht mijn cliënt van de markt te dringen," aldus de raadsman. De rechtbank doet op 26 janu ari uitsnraak. Bestuursleden De Eendracht voelen zich beledigd DEN HAAG/LEIDEN „Er is verkeerd gebruik gemaakt van de persvrijheid. Het is prietpraat, boulevardjournalis- tiek.' Dit zei mr. Tj. D. Scha per gisteren tijdens het kort geding, dat zijn cliënten A. Mittelmeijer en Chr. Hille- brand tegen het Leidsch Dag blad hadden aangespannen. De heren Mittelmeijer en Hil- lebrand zijn bestuursleden van woningbouwvereniging „De Eendracht". In het Leidsch Dagblad werd aan het tweetal en de vereniging uitvoerig aandacht besteed. Door de pu blicaties voelen de heren Mit telmeijer en Hillebrand zich beledigd. In de bewuste artike len is te lezen, dat de heren Hillebrand en Mittelmeijer van een zeer slecht bestuurs beleid worden beschuldigd. Mr. Schaper eiste, dat de pu blicaties over zijn cliënten on geoorloofd worden verklaard. Namens de gedaagde zei mr. E.G. Sprey, dat mensen die be stuursfuncties bekleden het ri sico lopen in de publiciteit te komen. „In de artikelen staan citaten. Die citaten blijven voor rekening van de geïnter viewde", meende de heer Sprey die opmerkte, dat an dermans uitspraken niet kun nen worden gerectificeerd. De rechtbank doet op 26 janu ari uitsnraak

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3