TAFEL Ook Nederlandse bisschoppen bij overleg kernwapens in Vaticaan HETïïTI CcidócSomat PLO moet Israël erkennen, zonodig eenzijdig kerk wereld „Open Kerk'" vraagt bisschoppen om jongeren serieus te nemen brieven Tl lezers EGYPTISCHE PRESIDENT MOEBARAK: weer ACHTERGROND CcicLe Somaiit WOENSDAG 19 JANUARI 1983 PAG Duitse en Franse bisschoppen gaan nauw samenwerken De Duitse en Franse bisschoppencon ferenties zijn overeengekomen nauw samen te werken bij de voorbereidin gen van de eerstvolgende Romeinse bisschoppensynode en net Heilig Jaar. Delegaties van de beide conferenties zijn vorige week voor de zesde keer bijeen geweest, ditmaal in Lyon. Op het stuk van het thema „vrede en ont wapening" werd besloten krachtiger dan voorheen op nationaal vlak de discussie te voeren en te komen tot een gemeenschappelijke verklaring van de Europese bisschoppenconfe rentie op dit punt. Volgend jaar janua ri komt men weer in Duitsland bijeen. Emigranten Oost-Europa godsdienstig Bijna alle emigranten, die uit Oost-Europa naar de Duitse Bondsrepubliek komen, behoren tot een christelijke kerk of een religieuze groepering. Er zijn onder hen nauwelijks mensen zonder godsdienst. Al leen onder de Duitstalige emigranten uit Roemenië is hun aantal twee procent. Dat blijkt uit een onderzoek van de Zwit serse onderzoeksinstelling „Religie in de Tweede Wereld". Van de emigranten is zeventig procent r k. en tweeëntwintig procent protestant. In 1982 emigreerden meer dan 48.000 mensen uit Oosteuropese landen naar de Duitse Bondsrepubliek. In 1981 was hun aantal bijna 70.000. Viering derde lustrum KTHA Met een congres over het thema „Marxisme en evangelische praktijk" gaat de Katholieke Theologische Ho geschool Amsterdam op donderdag 3 en vrijdag 4 februari het derde lus trum vieren in de Dominicuskerk aan de Spuistraat in Amsterdam. Op de eerste dag is er onder meer een voor dracht over het thema door prof. dr. L. A. R. Bakker, hoogleraar funda mentaal theologie aan de KTHA. Ook is er dan een receptie in de hoge school aan de Keizersgracht 105 om kwart over acht. Op vrijdag wordt het lustrumthema in werkgroepen be sproken in de richtingen liturgie, ka- techese, prediking en maatschappelijk handelen. Ledental van Pacem in Terris sterk terug Het ledental van de Tsjechische priestervereniging „Pacem in Terris", die achter het regeringsbeleid staat, is sterk terug gelopen sinds het Vaticaan het lidmaatschap ervan aan pries ters verboden heeft. In het aartsbisdom Praag is nog vijf pro cent en in het bisdom Spis nog zeven procent van de pries ters lid van deze beweging. Dat blijkt uit wat katholieken uit Praag aan het Duitse persbureau KNA hebben medegedeeld. Men verwacht, dat van staatswege óf „Pacem in Terris" wordt opgeheven en daarmee aan de wil van de paus wordt tegemoet gekomen óf dat een nieuwe priestervereniging zal worden opgericht, waarvan de statuten formeel aan de eisen van het Vaticaan voldoen, maar die in feite dient voor de oprichting van een nationale katholieke kerk naar Chinees voorbeeld. Een van de voornaamste oorzaken van het gebrek aan inte resse van zeer veel jongeren voor de kerk en hun totale kri tiek daarop, ligt in het feit, dat de huidige leiders van de ka tholieke kerk in Nederland negatief of minstens afhoudend reageren op de opvattingen en wensen die voor jonge mensen van onze tijd vanzelfsprekend zijn. Wanneer en zolang zij geen signalen krijgen, dat die opvattingen en wensen werke lijk serieus worden genomen, kan er weinig hoop zijn, dat jongeren weer geïnteresseerd raken in geloof en kerk. Dit staat in een brief, die de „Werkgroep Publiciteit" van de landelijke beweging „Open Kerk"- heeft geschreven aan alle Nederlandse bisschoppen. Dit naar aanleiding van het ad li- mina-bezoek, dat de bisschoppen deze week aan de paus en Vaticaanse instanties brengen. De brief somt enkele opvattingen en wensen van jongeren op: ruimte voor overleg en inspraak, gelijke kansen en rechten voor vrouwen en mannen, openbaarheid van beslissingen, sexualiteitsbeleving zonder angst, geen discriininatie, beëindi ging wapenwedloop en eerlijke verdeling van de aardse rijk dommen. Deze menselijke idealen, aldus de brief, kunnen niet zonder meer gelijk gesteld worden aan de volle inhoud van het evan gelie. Maar het zijn wel uitingen van de heilsverwachting van onze tijd. Waar mensen deze idealen pogen te realiseren ma ken zij de grond van deze aarde geschikt om het zaad van het Woord Gods te ontvangen. De nieuwe generatie vindt evenwel een kerk tegenover zich, die historisch gegroeide praktijken en situaties handhaaft die niet vanuit de kern van het evangelie kunnen worden gewet tigd en die niet herkenbaar blijken als heilbrengend in onze dagen. De brief noemt onder meer: het hoogste gezag in han den van eenlingen, beslissingen achter gesloten deuren, de distantie ten opzichte van vrouwen, de celibaatsplicht. alsme de onduidelijkheid over kernbewapening en over rechtvaar dige verdeling van de rijkdommen. „Door eigentijdse heilsverwachtingen te verwaarlozen ver duistert een nodeloos starre kerk het boventijdelijk heil van Christus, dat zij kan aanbieden", aldus de brief. De schrijvers zeggen tenslotte aan de bisschoppen zich niet aan de indruk te kunnen onttrekken, dat „het woord van paus en curie steeds meer het enige richtsnoer aan het worden is voor al uw beslissingen". Gezegd wordt, dat de verhoudingen zoek zijn wanneer de veelvuldige contacten met Rome de bisschoppen „de tijd en met name ook de geestelijke vrijheid gaan ontnemen om te luisteren naar en te spreken met hen. die in de toekomst het zijn of niet-zijn van de geloofsgemeenschap zullen bepalen." Twee Nederlandse bisschop pen, deze week in Rome voor het bezoek ad limina, zijn op hun verzoek toegelaten tot het zogenaamde kernwapeno- verleg dat de episcopaten van enige westerse landen op het ogenblik in Vaticaanstad hou den, aldus meldt onze corres pondent in Rome. De Neder landse deelnemers zijn de Bredase bisschop mgr. Ernst, die zich namens het episco paat het meest met de kern- wapenproblematiek heeft be ziggehouden en de pasbe noemde legerbisschop mgr. Bër. De Nederlandse deelne ming komt geheel onver wacht. Dit kernwapenoverleg, geor ganiseerd door de Vaticaanse raad voor politieke zaken en door de pauselijke commissie „Justitia et Pax", is bedoeld om de episcopaten van de westerse landen tot een geza menlijk standpunt inzake de kernbewapening te brengen. Het unieke beraad, waarmee het Vaticaan zich overigens officieel niet bemoeid, zou aanvankelijk gaan tussen ver tegenwoordigers van de epis copaten van West-Duitsland, de Verenigde Staten, Frank rijk en Groot-Brittannië. Maar omdat de Italiaanse bis schoppenconferentie erop stond van de partij te zijn (het beraad wordt per slot van re kening op Italiaanse bodem gehouden, aldus de Italianen) heeft men op het allerlaatste ogenblik bij het overleg ook de andere landen betrokken die kruis- en Pershing-raket- ten gaan plaatsen, dus Italië, België en Nederland. De bis- Bisschoppen bezig aan hun overleg over de kernbewapening. Men komt samen in de oude synodezaal binnen het apostolisch paleis in Vaticaanstad. schoppen van deze landen hebben grote problemen met de uitbreiding van het ker narsenaal, waartoe hun rege ringen al in principe hebben besloten. Paus Johannes Paulus II heeft de kernontwapening tot een van de grootste thema's van zijn pontificaat gemaakt en als de bisschoppen de pau selijke oproepen serieus ne men, is een conflict met hun regeringen op den duur moei lijk te vermijden. De Neder landse bisschoppen zullen ze ker hun voordeel met de kernwapenontmoeting in het Vaticaan kunnen doen, te meer omdat het rapport, dat zij de Nederlandse gelovigen over deze kwestie eind vorig jaar hadden beloofd, nu voor maart of april is voorzien. De plotselinge deelname van de twee Nederlandse bis schoppen aan dit kernwape noverleg, heeft de organisatie van het ad limina-bezoek ove rigens niet in de war ge stuurd. Gisterochtend waren alle bisschoppen present in de basiliek van St.-Paulus-bui- ten-de-Muren om de eucharis tie te vieren, en op het Secre tariaat van de Eenheid, waar kardinaal Willebrands, als voorzitter, zelf gastheer was. Het kernwapenoverleg van de twee bisschoppen gaat ten koste van enige toeristische activiteiten die men anders had willen verrichten. Vanmiddag werden de elf Ne derlandse bisschoppen ver wacht in de ambtswoning van de nieuwe Nederlandse am bassadeur van de Heilige Stoel, Beelaerts van Blokland. De heer Beelaerts is officieel nog niet in functie, omdat hij de paus nog niet zijn geloofs brieven heeft overhandigd. Verwacht wordt dat dit zater dagochtend zal gebeuren, kort voor of kort na de ontvangst door de paus van het gehele Nederlandse episcopaat. Overleg over raad voor levensbeschouwing Premier Lubbers zal een ge sprek regelen met christenen, humanisten en joden over de instelling van een raad voor de levensbeschouwing, die de overheid moet adviseren over levensbeschouwelijke zalmen. Hij zei dit gisteren in een ge sprek met de voorzitter van het Humanistisch Verbond, r. Tielman, die voorstelde, ook islamitische, hindoestaanse en bhoeddistische vertegenwoor digers uit te nodigen. Het onderhoud ging over de klacht van het HV over ach terstelling van humanisten en andere buitenkerkelijken bij christelijke organisaties, bij voorbeeld bij defensie, ge zondheidszorg, onderwijs en zendtijd. Afgesproken is, dat de humanisten hun grieven per departement zullen be spreken en de premier daar van op de hoogte zullen hou den. Stamppot boerenkool met worst rijstebrij met abrikozen Nodig vobr twee personen: 750 g verse of 450 g versge- sneden of diepvries boeren kool, 0,5 tot 1 kg aardapelen, 150 g rookworst, 25 g marga rine, zout, peper, (augurken, zilveruitjes of piccalilli); 0,5 liter melk, 50 g rijst, 30 g suiker, 150 g gedroogde abri kozen (voor twee dagen), 4 dl water, circa 60 g suiker, iets aardappelmeel. Verse boerenkool (uit eigen tuin?) is frisser van smaak en gezonder dan die gesneden ge kocht is of die uit de diepvries komt. Verse boerenkool geeft wel even wat werk: het blad moet van de nerven worden gestroopt en daarna verschil lende keren gewassen. Zet deze boerenkool met weinig water op, laat haar slinken en snijd of maal haar dan klein. Ontdooi diepvries boerenkool in kokend water. Doe de aardappelen in de pan, leg er de boerenkool op (de versgesneden gekochte kan er zo uit het pak op, de andere twee soorten moeten dan al voorbehandeld zijn). Zorg dat er zo'n vier centimeter water in de pan staat. Kook alles gaar in circa 25 minuten, het laatste kwartier met de rook worst. Haal vervolgens de worst uit de pan en giet het meeste kookvocht in een schaal. Stamp aardappelen en boeren kool fijn en door elkaar, voeg de margarine toe en zo veel kookvocht als nodig is en mpak de stamppot af met zout en peper. Leg de worst er in porties gesneden op en geef er desgewenst augurken, uitjes of piccalilli bij. Spoel de rijst af, strooi hem in de aan de kook gebrachte melk en laat hem een half uur zacht koken. Voeg de suiker toe en koel de rijstebrij af. Week de abrikozen zo lang mogelijk (tot een dag) in het water, waarin u ze vervolgens zacht kookt. Bind het vocht met weinig aardappelmeel en voeg naar smaak suiker toe. Laat de abrikozen koud wor den, leg de helft op de rijst en bewaar de rest tot overmor gen. JEANNE Met mens minder mans? Al een paar jaar geleden deed een raadslid van ee|* onze grote steden van zich spreken, toen hij er voork, het woord mankracht te veranderen in een voor ema^ tie-liefhebbers neutraler woord. In advertenties en der^ was het hem opgevallen, dat bij gebruik van dit woord) werd gediscrimineerd. Het zou voor de emancipatie vrouw passend zijn het woord „mankracht" te verander „menskracht". Zijn pleidooi werd indertijd als niet veefi dan een grapje opgevat. Desondanks bleef deze Pvd^, en sommigen van zijn overwegend linkse geestvervfc mét hem, hardnekkig spreken over „menskracht" bruikte hij als dat zo te pas kwam ook voor andere i woorden, die moesten verdoezelen dat er van een nl van een vrouw sprake was. velen zullen daarom verbaasd hebben opgekeken, uitgerekend de VVD-staatssecretaris mevrouw A. Kap, van de Coppello, al is ze dan speciaal belast met emanc zaken, bij de Emancipatieraad advies heeft ingewonnei het idee om alle beroepsnamen te ontdoen van hun sp» mannelijk of vrouwelijk karakter. Dat zou dan betel» dat alle beroepsaanduidingen, zeker die met de toevq „man" of „vrouw" in een neutraal woord moeten wi veranderd. Het inmiddels al bijna klassieke voorbei reeds genoemd. De timmerman zou voorts timmerp^ moeten worden en de politieman zou met politiefiguur dergelijks moeten worden aangeduid. f VOOR de hand ligt dat vooral degenen, die deze bei al jaren uitoefenen het meeste plezier (of juist niet) beleven aan de eigenaardige manier waarop straks vreemde idee ingang vindt met hun beroep zal omgesprongen. Maar hoe bijvoorbeeld zullen we er slagen een stevige bootsman als een sekseloze figuur duiden? Vandaar, dat we de toevoeging van de staatssej; ris, dat „de taal zich niet laat dwingen" toch nog zo standig niet vinden. Wat zou ze overigens bedenken voor de naam staal taris? Staatssecretaresse heeft een heel andere gevoels1 en kan het derhalve nooit worden. Het zou haar, bij; van spreken, ook nog een stuk verder van de mini! plaatsen. Men kan zich afvragen of men op het minj van sociale zaken geen andere, belangrijkere dingen t< heeft. Zo niet dan zit er misschien een staatsmens te Brieven graag Kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Diefstal Het artikel „Pensioenbreuk is nog lang niet gespalkt" (7 ja nuari j.l.) in uw overigens uit stekend van opzet gewijzigde krant, heeft mij bijzonder ge troffen en ik ben het met de schrijver volkomen eens. Ook 11 11 KAIRO In zijn donkerblauwe pak met krijtstreep en zijn stemmige grijze strop das lijkt president Hosni Moebarak niet helemaal op zijn plaats onder de kroonluchters en het fraai bewerkte pla fond van het paleis Oeroeba dat is inge richt als werkpaleis. Het contrast is be doeld. Sinds de moordaanslag op pre sident Sadat hem vijf tien maanden geleden van de ene op de an dere dag president maakte, heeft Moeba rak gestreefd naar een bescheiden en za kelijke benadering. De theatrale en flamboyante houding van Sadat is Moeba rak vreemd. Onkreukbare be stuurders en hard werken zijn volgens hem het enige ant woord op de enorme economi sche en sociale problemen waardoor de 45 miljoen inwo ners van Egypte worden ach-- tervolgd. Deze formule heeft hem niet populair gemaakt, maar zijn eerlijkheid wordt wel gewaardeerd in een land waar de prijs voor de schier onuitroeibare corruptie toch altijd weer door de armen wordt betaald. In het gesprek met de 54-jari- ge president wordt al snel dui delijk wie hem het belang van persoonlijke integriteit heeft bijgebracht. Met een onver wachte warmte spreekt hij over zijn vader die rechter was. „Het was een fantastische man", aldus Moebarak. „Hij bracht ons het verschil bij tus sen goed en kwaad en leerde ons respect te hebben voor de tradities op het platteland". Toen hij negentien jaar was, meldde Moebarak zich aan bij de militaire academie in Kai- ro, waar hij opgeleid wilde worden tot piloot. Hij begon zijn carrière als piloot van een bommenwerper, maar schoof al snel door naar een bfituur- De Egyptische presi dent Moebarak ver trekt volgende week naar Washington voor besprekingen met pre sident Reagan. Een van de onderwerpen die daar ongetwijfeld aan de orde zullen komen, is de situatie in het Midden-Oosten. Sinds het Camp Davidak- koord van 1979 staat Egypte bij het vredes- streven echter volko men buitenspel. De hoofdrol wordt momen teel gespeeld door de Jordaanse koning Hoessein. Desalniette min hoopt Moebarak met diplomatie achter de schermen een door braak te bereiken. Gu- ardian-corresponden t James MacManus sprak met hem. liike functie. In de oorlog van 1973 werd hij benoemd tot staf chef van de luchtmacht om in 1975 door Sadat te worden aan gezocht als vice-president. Maar hoewel hij nu al weer ruim een jaar het hoogste ambt van het land bekleedt, blijft hij voor de mensen een raadsel. Over zijn gebrek aan charisma en de onvrede onder de bevolking over zijn econo misch beleid lijkt Moebarak zich echter niet al te veel zor gen te maken. Volgens hem duurt het nog jaren voordat Egyptes slechte infrastructuur op peil is gebracht en het met de economie de goede kant op gaat. Stijgende geboortecijfers Momenteel gaat een groot deel van zijn aandacht uit naar de buitenlandse politiek, mis schien omdat hij inziet dat hij toch niet veel kan doen aan de stijgende geboortecijfers en de teruglopende levensstandaard. Het voorstel van president Reagan om een Jordaans-Pale- stijnse federatie te stichten op de nu nog door Israël bezette westelijke Jordaanoever moet volgens hem serieus worden bestudeerd. „We hebben nog maar tot het eind van het jaar om op het Amerikaanse initiatief te rea geren", aldus Moebaral De De Egyptische president Moebarak...hoopt op een ontmoeting met PLO-leider Arafat voordat hij volgende week naar Washington vertrekt. Arabieren moeten op het plan van Reagan reageren omdat de Verenigde Staten erachter staan. Ik ben het ook niet met alles eens, maar het is een ba sis voor een allesomvattende regeling. In de herfst beginnen in de VS al weer de verkie zingscampagnes voor het pre sidentschap. Moeilijke beleids beslissingen zullen dan bijna niet meer genomen worden. En trouwens, als je ziet hoe snel het aantal Israëlische ne derzettingen op de westelijke Jordaanoever zich momenteel uitbreidt, kunnen we geen jaar meer wachten omdat er dan helemaal geen land meer valt op te eisen voor welk Pales tijns gebruik dan ook". Hoewel president Moebarak als gevolg van het Camp Davi- dakkoord slechts toeschouwer is bij het hele vredesproces, vertrekt hij binnenkort wel naar de Verenigde Staten, Ca nada en Groot-Brittanië om te proberen dat proces te ver snellen. Alleen met diplomatie achter de schermen kan de dichtstbevolkte natie in het gebied die zichzelf door de vrede met Israël buitenspel heeft gezet, proberen de alle somvattende vrede te bewerk stelligen die Egypte weer tot de belangrijkste natie in de re gio zou maken. Met dit in zijn achterhoofd heeft Moebarak er onlangs bij PLO-leider Arafat op aange drongen om Israël eenzijdig te erkennen ongeacht de reactie van de joodse staat. Radicale groeperingen binnen de PLO waren woedend. De Egypti sche leider heeft echter geen spijt van deze oproep. „Vroe ger pleitte ik altijd voor een wederzijdse erkenning, maar nu denk ik dat Arafat Israël moet erkennen, zonodig een zijdig. Sommige Palestijnen voelen hier niets voor, maar ik zie het zo: als je een goede kaart in handen hebt en je houdt hem te lang vast, ver liest hij zijn waarde. Dus ik zeg, speel die troef nu want het kan het vredesproces al leen maar ten goede komen. Wacht nog langer en je ver liest alles". Niet ere verheugd Net als de meeste gematigde leiders in het Midden-Oosten verwacht Moebarak dat de Verenigde Staten pas druk op Israël zullen gaan uitoefenen bij een belangrijke doorbraak in het vredesproces. Erken ning door de PLO van Israël zou zo'n doorbraak zijn. Hoewel de president zich niet erg verheugd toont bij het vooruitzicht, hoopt hij Arafat in Kairo te ontmoeten nog voordat hij volgende week naar Washington vertrekt. „Er zijn geen voorwaarden vooraf voor Jasser Arafats bezoek aan Kairo", zegt Moebarak. „Maar ik hoop wel dat hij komt voor dat ik naar de Verenigde Sta ten vertrek, want ik wil graag weten hoe hij de kansen op vrede verder wil ontwikkelen. Misschien dat het voor hem moeilijk is hier te komen. Er zijn facties binnen de PLO die onder invloed staan van lan den zoals Syrië dat tegen welk vredesproces dan ook is. Maar over het algemeen heeft Ara fat de touwtjes stevig in han den en wij zullen hem verwel komen als hij besluit te ko men." Hoewel de regering in Kairo hard gewerkt heeft om na het „verraad" van Camp David een verzoenig tot stand te brengen met Arafat, reageert de PLO-leider terughoudend op het idee. Een van de rede nen voor die terughoudend heid is angst dat door een der gelijke stap zijn toch al gespan nen verhouding met Syrië verder zou verslechteren. De rivaliteit tussen Kairo en Da mascus is altijd al groot ge weest en hoewel Moebarak alle aanvallen op Arabische regimes staakte toen hij aan de macht kwam, maakt hij nu een uitzondering voor Syrië. „Er lijkt een soort heren- afspraak te bestaan tussen Syrië en Israël om Liba non te verdelen en uiter aard betekent dit de on dergang voor het vredes plan van president Reagan". Op de vraag of hij dacht dat Isral en Syrië gemeenschappelijke be langen hadden, antwoord de hij. „Natuurlijk. Geen van beide willen ze dat het plan-Reagan slaagt. Beide willen om hun ei gen redenen in Libanon blijven. Wat dat betreft bestaat er een stilzwijgen de afspraak". JAMES MACMANUS The Guardian ik behoor tot één van dq duizenden werknemers, door fusie of verandering werkgever op een ander sioenfonds zijn aangewezfl het bedrag dat door wel vers en werknemers bij eg is gespaard, langzamerhaq] wegsmelten als sneeuw de zon. In feite is het- diefstal van de pensioenf sen dat ze nog niet een» dan geldende rentepercej per jaar bij de eindsom p len. Afkopen mag niet, zog lastingtechnisch ook nietL ressant zijn, beter zou zir tot dan toe gespaarde b" in het nieuwe pensioeri® over te hevelen. Nu heei_ werknemer die pakwer vijftien jaar geleden pensioenbreuk kwam 1^1 te veel moeten inleverer dat het bedrag ook is blijven staan. Mensen dij eigen huis moeten „oj omdat ze nu een uitkerii nieten, hebben aan eei monstratie genoeg gehaj een tegemoetkoming te gen van onze minister- dent. Zouden de „peni breuklijders" de rente er< betere regeling niet zondf monstratie kunnen krijgi G E. de EERST SNEELPtf EN REGEN, DAARNA HOG TEMPERATUR DE BILT - Boven de Baltl staten bevindt zich het trum van een actieve dé' sie, terwijl er zich ten van Ierland een krachtij gedrukgebied ontwil heeft. Deze luchtdrukvJ ling geeft in onze omg«; aanleiding tot een noordwestelijke stroming koude lucht uit de poolstr via de Noordzee naar ons transporteert. Boven het betrekkelijk warme water de Noordzee onstaan tal sneeuw- en hagelbuien, daarna ons land binnei ven. Ook onweer wore deze buien gemeld. Het v vandaag niet warmer dan graad of drie. Morgen echter alweer een nieuwe tie warme lucht afkomstij de Atlantische Oceaan o ten. Dat gaat gepaard sneeuw, die later in overgaat. Daarna gaat de peratuur weer stijgen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2