Beginsalaris bii overheid moet flink omlaag ledding IDM nabij Niets nieuws BON: torm eist twee levens Publicatie tv- gegevens door rechter verboden Vegetarisch eten is niet gezonder ■§*£eidóeSoiwa/nt RL fttidóe 0omcuit Woensdag 19 januari 1983, 73e jaargang no. 22479 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Pcetbus 112300 AA, tel.071 -122244. Giro 103003 Bank:Amro-bank! N.V. Leiden. - ËT*' Directeur-hoofdredacteur:! J.Hallewas, Chef-redacteur:Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) /0,56 per mm, kleintjes 0,34 per mm.' Abonnementen: (inc).BTW) per maand 20.41 (uitsl.aut.betaling)iwartaal 61,25, jaar ƒ233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071 -122248. ]rer*. nummers /0,80 Humoristische waanzin in deel 1 van „Kamagurka" en om 21.30 uur film „Operation Ogro" van de Italiaanse regis seur Gillo Pontecorvo. Op Ned. II om 20.10 uur korte film „Zakkenrollers" en om 21.30 uur nieuwe films in „Ci- nevisie". Op Anglia-tv om 22.00 uur „De onbekende Chaplin". Veel bewolking en van het westen uit sneeuw gevolgd door regen. Minimumtempera turen om het vriespunt, mid- dagtemperaturen ongeveer drie graden. Aan de kust af en toe harde naar west draaiende wind. Zon op: 08.37; onder: 17.05; hoog w. Schev.: 06.47, 1853. c beeld van de ravage die ontstond toen in Kopenhagen een deel van het dak van -parlementsgebouw naar beneden kwam. 'ENHAGEN De storm ins deel van Europa giste- vannacht teisterde, Nederland weinig de aangericht, maar Dene- cen des te erger getroffen, e vrouwen werden gedood en verschillende andere men sen raakten gewond toen een deel van het dak van het Deense parlementsgebouw door de wind werd losgerukt en op een van de drukste bus haltes van Kopenhagen te recht kwam. Ook elders in De nemarken richtte het natuur geweld veel schade aan. Het trein-, auto- en scheepvaart verkeer raakten verstoord, bo men werden ontworteld en auto's van de weggeblazen. [N HAAG De Amsterdamse scheepswerf ADM 00 werknemers) is waarschijnlijk van de ondergang jed, zo luidde gisteravond laat de conclusie van zo- 1 leden van de Kamercommissie voor Economische ken als van de Amsterdamse wethouder Heerema a economische zaken. Intercommissie voor economische zaken besprak de ADM- Pji -ïen gisteren met alle betrokkenen. Minister Van Aarden- daarbij blijken dat hij een door Amsterdam gevraagde ga- _:ie op de aankoop van twee ADM-dokken door de gemeente, erdaad wilde verlenen. In die zin dat hij zich 'bereid toonde [eventuele negatieve verschil tussen de koopprijs van de dok- I door Amsterdam nu (vijftien miljoen gulden) en de op- van eventuele verkoop in de toekomst, te dekken. Het t dan naar verwachting om enkele miljoenen guldens. De lzaak van verkoop van de dokken zou zich kunnen voor indien ADM, tegen de verwachting in, ook de komende met verlies blijft draaien. Verwacht wordt immers dat de epsreparatiemarkt begin 1984 weer aantrekt, imorgen is een delegatie van de gemeente Amsterdam bij i Aardenne geweest om de overeenkomst op papier te zetten, overeenkomst' zou vandaag nog de inzet zijn van een spoed- 'it in de Kamer, aangevraagd door de PvdA-fractie. ;ens alle betrokkenen is het risico van de overheid bij het :n van de garantie aan de gemeente Amsterdam vrijwel ni- lieuw bewijs tegen Bulgaren - Twee maanden na de arrestatie van een Bulgaar die frdt verdacht van medeplichtigheid aan de moordaanslag op jpaus, heeft de Italiaanse politie nieuwe bewijzen in handen Iregen dat bij de aanslag Bulgaren waren betrokken. Aanvan- |ijk ging men daarbij alleen af op verklaringen van de Turk fca, die tot levenslang is veroordeeld voor het uitvoeren van [aanslag. Agca beweerde dat drie Bulgaren hem hadden ge pen bij het beramen en'plegen van de aanslag. Volgens de Jiaanse politie wordt de getuigenis van Agca nu bevestigd |r huiszoeking in de woning van de gearresteerde- Bulgaar Itonov, vertegenwoordiger van de Bulgaarse staatsluchtvaart- 'atschappij in Rome en een getuigenverklaring van een ande- Turkse verdachte. i leven Forse koersdaling Duitse mark FRANKFORT Op de wisselmarkt is de Duitse mark gisteren flink in koers gedaald ten opzichte van andere belangrijke geldeenheden. Valutahan delaren beginnen zich zor gen te maken over de uit slag van de algemene ver kiezingen die in maart in de bondsrepubliek worden gehouden. De Amerikaan se dollar steeg in Frank fort vier pfennig tot 2,3945 mark bij het slot van de handel. De officiële koers bepaling van 's middags was 2,3897 mark vergele ken met 2,3577 maandag. Textielarbeiders in India staken al ruim een jaar NEW DELHI De textielarbeiders in de Westindiase stad Bombay wil len hun al een jaar durende staking „voor onbepaalde tijd" voortzetten als regering en werkgevers niet aan hun eisen voldoen. De vertegen woordiger van de 200.000 stakers, de vroegere arts Datta Samant, ver klaarde gisteren dat de overheid sinds het begin van de staking, op 18 januari vorig jaar, steeds weer ver geefs had geprobeerd de staking te breken. „Meer dan 500 stakers wer den gearresteerd en vaak zwaar mis handeld. Maar wij geven niet op". THATCHER WIL OORLOGSSPEL ZELF LEIDEN LONDEN De Conservatieve Britse rege ring van premier Margaret Thatcher wil in maart deelnemen aan een streng geheim „oorlogsspel". Daarbij moeten de theoretische noodscenario's voor een kernoorlog doorge nomen worden. Thatcher heeft grote belang stelling getoond voor een persoonlijk aandeel in deze tweejaarlijkse oefening. Anders dan in vorige jaren, toen de politieke rol van de premier door een hoge ambtenaar gespeeld werd, wil de premier dit keer de oefening persoonlijk leiden. Tot haar taak behoort on der meer het via de radio en televisie doorge ven van de volgende mededeling aan het Britse volk: „Het spijt mij u te moeten meede len, dat wij spoedig in oorlog kunnen zijn". „Zeeland" houdt faciliteiten Harwich ROTTERDAM/LONDEN De Stoomvaart maatschappij Zeeland (SMZ) kan gebruik blij ven maken van de havenfaciliteiten van de Britse veerdienst Sealink in Harwich, als Se- alink besluit uit de lijn Hoek van Holland Harwich te stappen. Daarmee is een van de eerste punten van overeenstemming bereikt in het overleg tussen de twee veerdiensten over een eventuele beëindiging van Britse ac tiviteiten op deze zeeroute. Van de haven van Harwich (Parkeston Quay) wordt al door meerdere Europese veerdiensten gebruik ge maakt. Over andere punten, die van belang zijn bij een voortzetting van de dienst door alleen Nederlandse schepen, wordt 31 januari verder onderhandeld. Het is overigens nog niet zo zeker dat Sealink met de passagiers vaart op Hoek van Holland zal stoppen. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Minister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) wil zo snel mo gelijk met de ambtena renbonden gaan praten over een flinke verla ging van de aanvangs salarissen voor functies bij de overheid en in het onderwijs. Naar eerst gisteren bekend is geworden, heeft de minisr ter vorige week al een brief aan de bonden gestuurd, waarin hij zijn nieuwe be zuinigingsvoorstel doet. De bewindsman blijkt van plan te zijn, de aanvangssalaris sen te verlagen met percen tages, die variëren tussen 2.1% en 9,2%. Dit zou onder meer beteke nen dat jongeren met een mavo-opleiding, die bij de overheid gaan werken, maandelijks veertig gulden minder gaan verdienen dan nu nog het geval is. Als de opleiding hoger is, zullen de aanvangssalarissen verder verminderd worden. Het aanvangssalaris van jonge mensen met een academi sche opleiding zal volgens het plan van minister Riet-' kerk 300 gulden omlaag moeten. Een woordvoerder van het ministerie van binnenland se zaken zei gisteravond dat op het ministerie al enkele jaren met de gedachte is ge speeld, de salarisschalen voor beginnende ambtena ren en leerkrachten te ver lagen. Enige tijd geleden heeft minister Rietkerk met de ambtenarenbonden afge sproken dat hij met een voorstel zou komen. De bonden hebben zich toen bereid getoond, over dit voorstel te discussiëren. In zijn brief van vorige week stelt de minister vast, dat de verlaging van de aanvangs salarissen bij de overheid het in dienst treden bij de overheid minder aantrek kelijk zal maken. Hij is dan ook van plan het bedrijfsle ven te vragen, de aanvangs salarissen ook te verlagen. Emoties tijdens begrafenis van Doyle Belgische bergbeklimmer Jean Bourgeois die enige tijd oorloos was na een val bij de beklimming van de Mount Eve- it, neemt het er van in de Nepalese hoofdstad Katmandoe. invankelijk was voor het leven van Bourgeois gevreesd, maar - rige week dook hij in de Nepalese hoofdstad op. LEEUWARDEN - De vice-president van het gerechtshof te Leeuwarden heeft vanochtend in hoger beroep bepaald, dat het Nieuwsblad van het Noorden moet stoppen met het publiceren van de programmagegevens van radio en tv. Hierbij komt mr. J. Beversluis terug op een eerder vonnis van de Groningse rechtbank, waarbij publicatie wel werd toegestaan. Hiertegen ging de NOS in hoger beroep. Binnen twee dagen zal er nu gestopt moeten worden met de omstreden publicatie op straffe van een dwangsom van 100.000 gulden. Naar het zich laat aanzien tekent het Nieuwsblad tegen dit nieuwe vonnis beroep aan. [Ml Het Motorhuis Vondellaan 80. Lelden. Tel071 -76 9313 Diefstal schuifpuien LEIDEN Uit renovatiewo ningen aan de Javastraat zijn in de nacht van maandag op dinsdag zes aluminium schuif puien gestolen. De buit heeft een waarde van 6000 gulden. De puien waren al in de wo ningen gemonteerd. Voor het vervoeren van de buit moeten de dieven een vrachtwagen hebben gebruikt. Benzine-accijns 3,5 cent omhoog DEN HAAG De benzine accijns gaat dit jaar met 3,5 cent per liter omhoog, zo heeft het kabinet besloten. Met de opbrengst van deze extra toe slag wordt ondermeer een ver hoging van de uitgaven voor wegenaanleg en wegenonder-' houd betaald. Ten behoeve van ons wegenstelsel wordt 42,5 miljoen gulden extra uit getrokken. In totaal wordt dit jaar meer dan een miljard gulden aan wegenbouw uitgegeven. Het kabinet trekt ook voor de ver sterking van de dijken in ons land meer geld uit. Om alle zeedijken in 1990 op „Delta hoogte" te hebben, heeft het kabinet besloten 250 miljoen guld'-n extra uit te trekken. Caravan en tent in trek AMSTERDAM Voor va- kanties in eigen land zijn de caravan en vouwwagen favo riet. Van de vier miljoen va kantiegangers die binnen de landsgrenzen blijven bivak keert 32 in z'n eigen huis op wielen. 17 Trekt er met de tent op uit, zo blijkt uit een on derzoek door het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Voor vakanties in het buitenland waren beide cijfers 19. De gro te belangstelling voor caravan, vouwwagen en tent blijkt op de Caravan Camping RAI die vanmiddag is geopend. Voor meer nieuws daarover zie pagina 16 Eerste „ruimte aap" overleden ASHEBORO De eerste aap die een reis door de ruimte maakte, is op 26-jarige leeftijd in een dierenpark in de Ameri kaanse staat Noord-Carolina overleden. Hij werd op 31 ja nuari 1961 in een Redstone-ra- ket gelanceerd voor een vlucht rond de aarde. Dat gebeurde ter voorbereiding van de eer ste Amerikaanse ruimtereis van de astronaut Alan She- pard. Na zijn avontuur werd Ham door de Amerikaanse luchtmacht in een dierentuin ondergebracht. Hoewel hij het grootste deel van zijn leven al leen met mensen omging, werd hij zonder problemen door de andere chimpansees in de die rentuin geaccepteerd. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 20.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. ZEIST „Vegetarisch eten is niet per definitie gezonder dan maaltijden met vlees. Het is nog nooit aangetoond dat vegeta riërs langer leven dan vleeseters". Dat zegt dr. R. Hermus van het TNO Onderzoekcentrum voor Voeding en Voedsel in Zeist. Hij is ook hoogleraar aan de Rijksuniversiteit Limburg. „Vegetarisme brengt zelfs het risico met zich dat de mens niet alle benodigde voedingsstoffen binnenkrijgt. De juiste combina tie van verschillende voedselbestanddelen is erg belangrijk voor een evenwichtige voeding". In principe heeft dr. Hermus geen bezwaar tegen vegetarisme. „Er zijn zelfs voordelen aan verbon den. Zemelen en andere stoffen die in plantaardig voedsel in overvloed voorkomen, zorgen voor een goede darmwerking en een vlottere doorstroming van de lichamelijke afvalstoffen. Bo vendien bevatten planten minder vetten, zodat er een kleinere is bestaat op een ongewenste opeenhoping van vet in het li chaam. Ook het cholesterolgehalte zal bij vegetariërs over het algemeen lager zijn dan bij vleeseters. Maar er zijn ook nadelen: Planten hebben een veel geringere concentratie voedingsstoffen dan vlees, dat ze vrijwel allemaal bevat". Hermus maakt zich met name zorgen om de geringe hoeveelheid ijzer die vegeta riërs binnenkrijgen. Koffie en thee werkend remmend op het opnemen van ijzer uit het brood, terwijl vruchtensappen dit juist bevorderen. Soms gebeuren er dingen in de wereld, die miljoenen kunnen opwinden, maar waar anderen volslagen koud bij blijven. Sterker nog, ze weten er soms helemaal niets van, al lijkt dat sterk in een tijd van hoogopgevoerde wereldcommunicatie. Zo ook gisteren, toen heel Italië acht uur lang op zijn achterste benen stond, omdat werknemers en werkgevers-plus-regering tegenover elkaar stonden tijdens een even lang durende staking. En als men zich dan afvraagt waarom dat gebeurde blijkt er eigenlijk wie nu gauw abonnee van de „Leidse Courant" wordt kan daar dan ook over mee praten niets nieuws onder de zon te zijn, wanl het ging om: bezuinigingen. En daar hebben wij onze eigen buikriem inmiddels ook al vol van. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratia en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 10070,2300 VB Leiden.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1