VEEL ACTIE OP CARAVAN EN CAMPING RAI 1983 Caravan +Camping rai Meer Nederlanders in hun tent gelokt Tenten voor fiets en kleine auto favoriet Voor elk wat wils Caravans nu ook voor kleine auto aantrekkel- Youwwagen nog in tij CONSUMENTENINFORMATIE QeidA&Qowuvnt WOENSDAG 19 JANUARI 1983 PAGll 20/21/22/23/24 januari AMSTERDAM ral Meer dan 150 expo santen uit twaalf landen tonen op de Caravan en Cam ping RAI 1983 de nieuwste vouw-, toer-, sta- en motor caravans, aanhangwagens, tenten en accessoires. Ook zijn er stands met toeristische in formatie. Maar er is ook volop actie. Voor het eerst is een groot plein in gericht, dat de sfeer van een zomerse camping ademt. De bezoekers kunnen er gratis terecht. Er worden talloze de monstraties en wed strijden gehouden. Zo demonstreren specialisten hoe je met een caravan achteruit moet rij den en hoe tenten worden gemaakt. Er zijn wedstrijden in het beladen van ca ravans en het opzet ten van vouwwa gens. Op het actie plein kunnen de be zoekers ook een par tijtje badminton of jeu de boules spelen. Voor de kinderen is er een speciale speel- en verfhoek. De Caravan- en Camping RAI is geo pend van donderdag 20 tot en met maan dag 24 januari, dage lijks van 10 tot 17 uur. Op de eerste twee dagen is de ex positie ook 's avonds van 19 tot 22 uit bezoeken. De F gangsprijs bedij één tientje. Kij ren tot veertien en houders van Pas 65plus betji vijf gulden. Een vooruitblik op de zomer vakantie 1983 geeft tafereeltjes te zien als in de vijftiger jaren. De kampeerterreinen worden weer bevolkt door gezinnen, die zich 's avonds rond het kampvuur scharen en begeleid door de ukelele uit volle borst de liederen van Jan Pierewiet zingen, terwijl geitewollen sokken te drogen hangen aan een scheerlijn. Tientallen fietsen getooid met een bosje heide, staan gereed om morgen weer bestegen te worden. Solutie wordt ge bruikt om er banden mee te plakken en niet als laatste red middel voor het oproepen van geestverruimende ervaringen. Ment ontleent alle verrukkin gen weer aan het natuur schoon, zoals blijkt uit de ijver, waarmee botaniseertrommels gevuld worden met bloemen en planten. Nostalgische bespiegelingen? Op de Caravan en Camping RAI zal blijken, dat het ouder wetse fietskamperen geducht in opmars is. Afgelopen zomer keerden honderden gezinnen aldus terug tot de oude paden, zwervend van het ene nacht verblijf naar het andere. De grote versobering zou best aan de fabrikanten, die het groeiende legioen van noma den hun tenten en caravans aanprijzen, de vouwwagens en complete bouwpakketten voor het eigen huisje op wielen. Het vakantiegedrag blijkt niet on gevoelig voor de economische recessie en wat is goedkoper dan het slapen onder een ei gen dak, althans op den duur? Duur Nederland beroemt zich nog altijd op de grootste caravan- dichtheid met negentig stuks op duizend personenauto's, ge volgd door Ierland (88) en Bel gië (75). Voor heel Europa zou de telling nu zo'n vier miljoen caravans omvatten, met in to taal zestien miljoen slaapplaat sen. Een indrukwekkend aan tal zij het dat de groei er, ze ker in ons al zo ruim voorzie ne land, nu wel uit is. Vorig jaar daalde de verkoop op nieuw, van 22.500 tot 20.000 stuks. Voor veel gezinnen kan de grauwe zo'n duur voertuig niet meer trekken. Toch beweren deskundigen als drs. J. Zom van het Neder lands Research Instituut voor Toerisme, dat de caravan een nog grotere rol kan gaan spe len in het nieuwe vakantiepa- van een vaste standplaats, wordt deze accomodatie inten sief gebruikt. Telt men er de weekenden en kortere verblij ven bij op, dan is de caravan goed voor jaarlijks zeshonderd miljoen overnachtingen in dit werelddeel. Ons land profiteert er in nog ruimere mate van. Onder het motto „hij staat er toch" wordt de knusse, tweede woning steeds meer in „bruikleen" ge geven of verhuurd op schap pelijke condities aan familie en kennissen. Daar zit dus zeer welluidende muziek in voor mensen, die moeten bezuin- gingen op hun vakanties. Voor een groeiend aantal 65- plussers (nu al bijna twaalf procent van de bevolking) vroegtijdig gepensioneerden, werklozen en WAO'ers enzo voort, is de caravan het be langrijkste centrum voor ont spanning en natuurbeleving. Volgens drs. Zom wordt het „sociaal rendement" van de sta-caravan schromelijk on derschat, omdat toercarvan- ners met hun reizen en trek ken de indruk wekken, als zouden zij de campings veel en veel meer benutten. Niets is minder waar. Op de vaste standplaatsen verblijft men ge- m«r liofct 7S Hop per jaar, terwijl het verblijf op toeristische plaatsen circa zes tien dagen bedraagt. Onbetaalbaar Voor een toenemend aantal landgenoten dreigen de vaste standplaatsen nu onbetaalbaar te worden, omdat enerzijds hun inkomsten dalen en an derzijds de extra kosten van zuiveringslasten, forensenbe- lasting enzovoort het bedrag dat men jaarlijks kwijt is, fors hebben verhoogd. Aan sociale problemen geen gebrek, voor wie zich verdiept in het feno meen van de kampeervakan- tie. Meer dan 400.000 sta- en tour caravans en vouwwagens en anderhalf miljoen tenten hou den zich in 1983 weer aanbe volen voor de zomervakantie. Waar moet dat heen? De voor uitziende drs. Zom verwacht tussen 1990 en 1995 al een te kort aan kampeerterreinen, zowel voor de langere seizoen- recreatie als voor de trekkers. In de officiële behoefteraming gaat men volgens hem uit van een niet geheel deugdelijk sce nario. Men heeft te weinig oog, voor het feit, dal alleen al het bezit van caravan en/of tent een die gemakkelijk op de fiets meegenomen kunnen worden. Volgens beheerders van kampeerterreinen is de toevloed van fietskampeerders enorm. Op de Caravan en Camping RAI zijn bij minstens zes exposan ten tenten voor de fiets te vinden. Die zijn vaak niet goedkoop, maar door rasechte vaklui nog volgens oude tradities gemaakt. Dat betekent dat ze goed en duurzaam zijn. Dergelijke kwaliteit stenten worden op de markt gebracht door Erdman Schmidt. Carl Denig, Slee en Walker. Voor gezinnen zijn er tenten met een ruime voorhal vóór de binnentent. Iedereen kan daar tijdens slecht weer beschut zitten. Dankzij de lichte materialen ki^nnen deze tenten tot op de fiets worden vervoerd. Als richtlijn geldt 3,5 tot 4 kilo per fiets. Daar om is het handig als grotere tenten in meerdere zakjes verpakt zijn. Piramide Om aan de vraag te kunnen voldoen naar tenten die klein opge vouwen kunnen worden, maar toch een zee van ruimte bieden, hebben de fabrikanten naar nieuwe vormen gezocht. Eén van de opvallendste is de piramide-vorm, zoals die o.a. bij de Franse fabrikant Cabanon te zien is. Dit type biedt de ruimte van een bungalowtent, maar weegt veel minder en is half zo groot ver pakt. De grootste winst zit hier in het ontbreken van het gecom pliceerde buizenstelsel dat kenmerkend is voor de bungalow tent. De piramide-tent staat op één middenstok en twee luifel- stokjes. Dit type is snel op te zetten en past bovendien heel ge makkelijk in de kofferbak van een gemiddelde auto. Oppompbaar De firma Karsten heeft een oud principe nieuw leven ingebla zen: de „oppompbare tent". Bij dit type zijn de stokken vervan gen door sterke luchtbuizen. Die zijn met een simpel voetpompje op spanning te brengen. Het opzetten van zo'n tent is een kwes tie van minuten, als een 12 Volts elektrische pomp wordt ge bruikt. Karsten levert de oppomp-tent in vijf modellen. De kleinste is 2 x 2 meter, de grootste 3,5 x 3,5 meter. De prijs va rieert van 950,- tot 2.050,-. Coleman Benelux brengt interessant nieuws uit Amerika: grote futuristisch ogende tunnelvormige tenten die van een geheel nieuw doek zijn gemaakt. Het gaat hier om „Evolution 3", een uit drie lagen opgebouwd synthetisch materiaal dat beter water afstotend is dan het thans gangbare katoenen tentdoek. Het nieuwe materiaal is dertig procent lichter dan katoen, schimmelt niet (ook niet als de tent vochtig wordt opgeborgen), rekt en verkleurt niet, houdt de temperatuur vast en voorkomt condens- vorming. Bovendien is het doek behandeld met een materiaal dat het moeilijk ontvlambaar maakt. Deze lichtgewicht tenten zijn er in drie modellen die in prijs variëren van 1.250,- tot 1.990,-. De Caravan en Camping RAI biedt voor elk wat wils. Onder de bijna zeshonderd modellen toercaravans, 140 typen tent wagens en vouwcaravans en 240 modellen stacaravans be vinden zich simpele bagage wagentjes van 475,-, maar ook complete droompaleizen- op-wielen, waarvoor een kwart miljoen moet worden neergeteld. Het prijsniveau van de toerca ravans met vaste opbouw is vergeleken met december 1981 met gemiddeld drie procent gestegen. Tien procent van de caravans in het RAI-complex kost minder dan 10.000,-, aan 43 procent hangt een prijs kaartje van 10.000,- tot 15.000,-. De laagstgeprijsde toercaravan is de Oostduitse I.F.A. Interna tional 355 L van 4.995,-. Tot de duurste behoren o.a. de Po lar 590 GLE van 39.390,- en de Tesserault Alpha Jet 900 van bijna een halve ton. Prijsverschil Bij de vouwwagens en vouw caravans moet onderscheid worden gemaakt tussen wa gens met een opbouw die ge heel of gedeeltelijk uit tent doek bestaat en de vouwcara vans met scharnierende vaste wanden. Tussen beide groepen dan 20.000,-. Iets meer dan de helft is te vinden in de prijsklasse 20.000,- - 40.000,- OP de Camping en Caravan RAI zijn ook riante bungalows van rond de 90.000,: te zien. De goedkoopste stacaravan is de ABI Phoenix 21 van f14.000,-. Bagagewagen Wie z'n hele kampeeruitrus ting niet in of op de auto wil stouwen doet er verstandig aan een bagagewagen te ko pen. De afmetingen, het draagvermogen, het al dan niet aanwezig zijn van een rem, alsmede de uitvoering van de laadbak (open, geslo ten, met huif of deksel) zijn bepalend voor de prijs. Die ligt gemiddeld rond ƒ1.100,-. De laagstgeprijsde is de Portaflot BA 275 van 475,-. Er zijn echter ook wagentjes die zes maal zo duur zijn. Het meest luxueuzé en duurste vervoermiddel voor de vakan tieganger dat in het RAI-com plex te zien is, kost een kwart miljoen gulden. Het is de mo torcaravan Arnold RM 60, ge bouwd op een Mercedes. De gemiddelde prijs van de aan geboden motorcaravans op ba sis van een bestelauto of mi crobus ligt even onder de vijf tigduizend gulden. De zware tenten die pas na een worstelpartij met een woud van stokken overeind stonden, behoren tot het verleden. Simpel en lichtgewicht zijn troef. En dat moet ook wel, want tenten moe ten nu gemakkelijk in de bagageruimte van een kleinere auto passen of op de bagagedrager van de fiets. Om dat mogelijk te maken zijn er zelfs superlichtgewichten in de handel die nauwe lijks meer wegen dan twee pakken suiker. Het fietskamperen komt ook bij gezinnen steeds meer in trek. De afgelopen mooie zomer heeft heel wat mensen over de drem pel geholpen. Op de fietspaden in Limburg, Gelderland, Overijs sel, Drenthe en de Waddeneilanden de fietsvakantiestreken bij uitstek waren opvallend veel volbepakte fietsen te zien. Het zijn niet alleen jongelui die in de vakantie op het zadel klimmen. Ook veel gezinnen met jongere kinderen mijden de eivolle campings in het zonnige zuiden waar de scheerlijnen even weelderig zijn als onkruid, en kiezen voor een avontuurlij ke fietsvakantie in eigen land. Enkele feiten onderstrepen die constatering: De verkoop voor bagage-aanhangwagentjes voor de fiets is sterk gestegen. Juist voor gezinnen is zo'n lichtlopend karretje een uitkomst. De tenthandel meldt een stijgende verkoop van lichte tenten De futuristisch ogende tenten van Coleman zijn gemaakt van een nieuw soort tentdoek: Evolution 3 dat onbrandbaar is en lichter dan katoen. De goedkoopste toercaravan die in het RAI-complex te zien is: de Oostduitse I.F.A. International 355 L 4.995,-). bestaat een belangrijk prijsver schil. De gemiddelde prijs van een tentwagen is momenteel 5.500,-; van een vouwcaravan daarentegen 12.500,-. De Al- penkreuzer Senior Export en de Erika Mini van de firma Schippers (f 2.995,-) zijn de goedkoopste vouwwagens van de tentoonstelling. Stacaravans In de RAI zijn 26 merken sta caravans te zien, waaronder merken uit Duitsland en Frankrijk. Dat zijn in feite toercaravans met normale wielen, oplooprem en richtin- gaanwiijzers, bredte-, rem- en achterlichten. Ze mogen in ons land echter niet als toercara van worden gebruikt, omdat ze langer zijn dan de maxi maal toegestane acht meter. Daarom worden ze als stacara van op vaste seizoenplaatsen gebruikt. Van de aangeboden modellen kost twaalf procent minder Caravans met een hefdak leveren niet alleen een forse brand stofbesparing op (tot wel twintig procent), maar zijn ook gemak kelijk weg te bergen in garage of carport. Er komen steeds meer caravans op de markt die zo licht er weinig kracht voor nodig is om ze voort te trekken. De vraag naar lichte en zuini ger auto's stijgt. Omdat die karretjes geen loodzware hui- zen-op-wielen kunnen trek ken, haken de fabrikanten van caravans gretig in op die nieuwe trend. Lichtgewicht is een zwaar verkoopargument geworden. Datzelfde geldt voor de aërodynamische vorm, die een brandstofbesparing van tien tot twintig procent oplevert. De wigvorm wordt nu vrijwel algemeen toegepast. Een op- vallende ontwikkeling is de aërodynamisch gunstige vorm van de disselkast die nu steeds meer de volle wagenbreedte in beslag neemt. Bij sommige mo dellen is de disselkast geheel in de opbouw opgenomen. Het streven de luchtweerstand te verkleinen gaat zelfs zo ver, dat aërodynamische handgre pen en wieldeksel worden toe gepast. De caravan is de laatste jaren ook steeds meer afgevallen. Op de RAI is zelfs een model te zien dat maar iets meer dan driehonderd kilo op de weeg schaal brengt. Gewichtsver mindering wordt bereikt door de opbouw stijver en sterker te maken, zodat het chassis lich ter kan worden uitgevoerd met minder dwarsverbindin gen en meer uitsparingen. De sterkere opbouw is vooral te danken aan de zogenaamde sandwichconstructie. Daarbij zijn binnenwand, isolatielaag en buitenwand onder druk met elkaar verlijmd. De con structie is zo stijf en sterk, dat ook op de spanten kan worden bezuinigd. Ook vloer en zolde ring zijn bij enkele merken op deze wijze samengesteld. Het gevolg is een zelfdragende op bouw. Polar gebruikt op enke le modellen een onderstel, waarbij zowel chassis als dissel van - aluminium zijn. Een nieuwtje is, dat het door veel fabrikanten toegepaste AL- KO chassis nu kan worden ge leverd met een geïsoleerde vloer. Sommige fabrikanten gebrui ken de nieuwe constructies om een groter laadvermogen te bereiken. Het laadvermogen is het verschil tussen het maxi maal toegestane beladen cara vangewicht en het gewicht van de onbeladen caravan. Vaak was het laadvernogen tè krap en werd de caravan overbeladen met allerlei kwa lijke gevolgen voor constructie en veiligheid. Nu zijn laadver mogens van twee- tot driehon derd kilo geen zeldzaamheid meer. Hefdak Ook verkleining van de afme tingen vermindert natuurlijk het gewicht en de luchtweer stand. Toch blijft het aantal toercaravans met een lengte van minder dan drie meter ge ring. Veel vakantiegangers vinden de beperkte woon- en slaapruimte waarschijnlijk toch een tè groot offer. Men zoekt het dan liever in een ca ravan met hefdak of in een vouwwagen. Caravans met hefdak zijn er al jaren. Eriba en Otten zijn be kende voorbeelden. Maar ook Kip, de Reulen, La Bohème Lido Caravans hebbed een hefdak dat niet alleen gewicht bespaart, maar ook een voor treffelijke ventilatie mogelijk maakt. Bovendien hebben deze caravans achter de auto een geringere luchtweerstand en zijn ze gemakkelijk weg te zetten in een garage of car port. Een duidelijke tendens in het caravaninterieur is het afron den van meubelen en betim meringen. In de toch altijd be perkte ruimte kunnen scherpe hoeken nog wel eens pijnlijk zijn. De caravan-betimmering is dit jaar opnieuw overwe gend licht van tint. Dit is ook uit praktische overwegingen gedaan. Men beschikt niet al tijd over een elektriciteitsaan sluiting, terwijl de capaciteit van de auto- of caravan-accu beperkt is. Lichtere wanden reflecteren het licht beter en dus kan met een kleinere lamp worden volstaan. In steeds meer caravans zijn de schakelaars voor verlich ting en ventilatie samenge voegd met digitale klok, radio, zekeringen en lichtgevende dioden om de gas- en water voorraad, accu en andere functies te controleren. Zo'n centraal bedieningspaneel be vordert de overzichtelijkheid, maar is wel prijsverhogend. Het is voornamelijk te vinden in caravans uit de midden en De caravan blijft populair. Het huis-op-wielen is in Europa goed voor zeshonderd miljoen overnachtingen per jaar. aantal vakanties en vooral het binnenlands toerisme, waar de overheid zoveel aan gelegen is.t Wie eenmaal in het bezit is van „duurzame recreatiegoe deren" gaat méér met vakan tie. Een grotere variatie in het aapbod is nodig, om deze re creatie betaalbaar te kunnen houden. Vandaar al de ruw- bouwcaravans (casco's) en de bouwpakketten. Er zouden standplaatsen moeten komen in meerdere prijsklassen, af hankelijk van het niveau der voorzieningen, toenemende variatie in huurperioden en meer mogelijkheden ook om caravans van de exploitant te huren. Centrale bemiddeling rocorv.-in-t «.nrlnr, or nnk toe kunnen bijdragen, om de huur-caravan een grotere po pulariteit te geven. Versoberingsjaar De Caravan en Camping RAI zal voor velen weer het sein geven tot een bezinning op de mogelijkheden, om er in het versoberingsjaar 1983 toch nog op uit te trekken. Tal van fa brikanten richten zich op het publiek, dat aan „self cate ring" de voorkeur geeft boven een georganiseerde reis. Infor matie, verstrekt door de bui tenlandse verkeersbureau's in ons land, heeft nu ook al voor zeker de helft betrekking op kamperen met tent en cara- hogere prijsklasse. Op de RAI zijn dit jaar een paar nieuwe merken toercara vans met vaste opbouw te zien. Het zijn de Beyerland, Cruau, Tesserault, Viking en een uit de DDR afkomstige zeer laag geprijsde caravan van het merk IFA Internationaal {f 4.995). Vouwwagens Bij de vouwwagens streven de fabrikanten er o.a. naar de keuken te verbeteren en de bergruimte te vergroten. Dankzij veren is het in- en uit klappen een fluitje van een cent. Nieuwe merken vouw wagens op de tentoonstelling zijn: Bob-Cat, Europa Camper, Florida Camper en Azur de France. Opvallend nieuws bij de staca ravans is het op de markt ver schijnen van eenvoudige uit voeringen die scherp geprijsd worden aangeboden. Bouwpakket Nieuw zijn ook de bouwpak ketten. Iedereen die geen twee linker handen heeft kan de voorgefabriceerde elementen gemakkelijk samenvoegen tot een complete stacaravan. Bar- flo brengt een bouwpakket voor een caravan van 9x2x3.40 meter op de markt voor 28.000. Op de RAI is ook een zelfbouw-stacaravan van Ca- ravanbouw Van Dijk uit Vee- nendaal te zien. Nieuwe mer ken op de tentoonstellf Berghame, Brouwer, f wood, Sungalow en Suf. Onder druk van de etr sche teruggang neemt hf bod van zeer grote kr Amerikaanse moto rei' af. De afzetmogelijkheid kleine en middelgrot# peerauto's zijn aanzienlj' ter, al gaan deze drooml op-wielen gebukt on<f extra hoge Nederlands^- tingstarief op totaal 50 k op deze luxe vervoerm? Nieuwe basisvoertuigert- Volkswagen Transport^ watergekoelde Boxerme, Mitsubishi L 300. Gemakkelijk De RAI telt veertig stai^ accessoires en toe be hof er allemaal op gericht j1 kamperen zo gemakkeP* gelijk te maken. \F mini-wasmachines di£- elektriciteit verbruikeP gentjes voor het vervij water- en gasflessen® trisch of hydraulisch ui re steunpunten, op afsi bedienen gasafsluitersj ge dragers om twee achter op de caravan tek tigen, dieven-alarm, eer tank waarop kachel g; ijskast kunnen worden sloten, betere toiletten1 Alko APS 4, een stabilisator, die zowel, gingen in het horizon) in het verticale vlak afi daardoor slingeren of voorkomt. Vouwwagens zijn nog steeds in trek. Deze Erka Maxi vai.. pers Almelo kost 5.795. Nu het mes diep in het vakantiegeld is gezet kijken veel tiegangers uit naar andere mogelijkheden. Mensen die vol een vliegvakantie boekten of een huisje huurden maar di* duur vinden, kopen een tent. Anderen laten de keus val een vouwwagen. Dat vraagt natuurlijk een aardige invej ineens, maar bij goed onderhoud en zorgvuldig gebruik kj wagen heel wat jaren mee. En dan zijn de kosten per v^ niet hoog. Op de Caravan en Camping RAI introduceren enkele la ciers een nieuwe manier om aan een vouwwagen te komq der dat er meteen een fors bedrag op tafel moet komen. 1 is het mogelijk met een eenvoudige wagen te beginnen! vervolgens aan te kleden en uit te breiden. Zo kan in pi iedereen een vouwwagen samenstellen, afgestemd op dé gezinssamenstelling en het bedrag dat men beschikbaaJ Daarnaast zet natuurijk, vooral in de wat hogere prijskl trend door om wagens compleet aan te bieden. Optimistisch Wie tot de categorie vakantiegangers behoort die no spullen meesjouwen, moet bij aankoop van een vouww een paar punten letten. Zo is het van belang te weten ho wagen weegt en wat de as en banden mogen dragen. Er laas leveranciers die over het laadvermogen van de wa eens wat al te optimistisch zijn. Men moet ook nagaa mogelijk is de bagage in- en uit te pakken zonder eerst wagen op te hoeven zetten. In de stad is het nogal lastig de deur eerst de wagen moet worden uitgeklapt, voordat koffers kwijt kan. Laag en smal Een belangrijk argument vóór de vouwwagen is het waarmee men hem door het verkeer loodst. Hij is door laag en smal, dat het zicht niet wordt belemmerd de luc tand is gering. Mits goed beladen zal er van slingeren of ruchte „scharen" geen sprake zijn. Gelukkig gaan steeds meer fabrikanten er toe over, ui vouwwagens met een oplooprem te leveren. Die biedt e ligheid. Overigens is zo'n rem wettelijk verplicht, zodra gen wordt getrokken door een auto die leeg minder w de beladen aanhanger. Een extraatje dat het comfort te komt is het neuswiel, dat vergemakkelijkt het horizont

Leidse Courant | 1983 | | pagina 16