^alkland-rapport vordt bestseller 10 ohl dringt aan op top eagan Andropov iGERING-THATCHER TREFT GEEN BLAAM' ROTE VERDEELDHEID BINNEN PLO Groep van Tien verruimt IMF-fonds Staking verlamt industrie Italië HYPOTHEEK RENTE JAAR VAST 100.000 (TENLAND CetcUeSowuvnt WOENSDAG 19 JANUARI 1983 PAGINA 11 tiaanse soldaten ten ABAD Honderden Af- soldaten in de garnizoens- iost zijn vorige week aan het geslagen en vervolgens naar n gevlucht. Daarbij zijn een Afghaanse officieren en Rus- idviseurs gedood, i gaan om de meest massale sinds de Sovjet-Unie drie eden Afghanistan aanviel, zo diplomaten in Kaboel ver- De garnizoensstad Khost ligt ilometer afstand van de Paki- grens en is van bijzonder sch belang voor het Afghaan- et dat zich in de bergen heeft ld. „Het Is een soort uniform voor-twee" grapte de Ne- wyorkse politie agente Susan McKenna (links), toen zij door mode-ont werpster Judy Loeb een nieuw uniform voor zwangere poli- tie-agentes kreeg aangeme ten. Unifil-mandaat met half jaar verlengd NEW YORK De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gister avond het mandaat van Unifil met zes maanden verlengd. Dertien leden van de V-raad stemden voor de resolutie, die door Libanon was ingediend. De Sovjet-Unie en Polen onthielden zich van stemming. De Israëlische VN-am- bassadeur zei dat Unifil „zijn nut heeft overleefd en dat de situatie in het ge bied geregeld moet worden tussen Li banon en Israël". De Nederlandse VN- ambassadeur, Scheltema, drong er bij Israël op aan niet langer het werk van Unifil te hinderen. Het was de eerste zitting van de V-Raad dit jaar, waar aan de nieuwe niet-permanente leden, waaronder Nederland, deelnamen. Walesa wil naar Rome ROME Lech Wa lesa, de leider van de nu verboden Poolse vakorganisa tie Solidariteit, is van plan een reis te maken naar Rome. Dit heeft de Ita liaanse televisie gis teravond vanui Warschau gemeld. Volgens de televisie wordt Walesa moge lijk door paus Jo hannes Paulus op het Vaticaan ont vangen. Vier jaar cel voor spionerende Brit LONDEN De 20-jarige Phillip Aldridge van het in lichtingenkorps van het Britse leger heeft gisteren vier jaar gevangenisstraf gekregen we gens pogingen om geheimen door te geven aan de Russen. Volgens de rechtbank had Al dridge, als hij in zijn opzet was geslaagd Groot-Brittannie ern stige schade kunnen berokke nen. Tot feitelijke overdracht van geheime gegevens is het overigens nooit gekomen. De jeugdige soldaat was de vierde Brit die in een jaar tijd terecht stond wegens spionage. EG: Studie naar welzijn van kip BRUSSEL Er moet een onderzoek verricht wor den naar het welzijn van de Europese kip. De land bouwministers van de Eu ropese Gemeenschap heb ben dat besloten. De Euro pese Commissie moet hei onderzoek voor 1 januari 1985 afgerond hebben. Ook zal het welzijn van de kippen uit de eieren afge lezen moeten kunnen wor den, waarmee het begrip scharrelei Europese bete kenis gaat krijgen. Zoon Reagan geeft danscarrière op NEW YORK De zoon van presi dent Reagan, Ronald Prescott Reagan, heeft een punt gezet achter zijn dans carrière. Reagan junior is gestopt, om dat hij zich met „andere interesses" wil bezighouden. Artistiek directeur Robert Joffrey van het balletgezel schap „Joffrey Ballet" vindt het jam mer dat Reagans 24-jarige zoon met dansen stopt: „Hij was uit het goede hout gesneden". In de herfst van 1982, toen de jonge Reagan tijdelijk uit het gezelschap was gestapt, baarde hij op zien toen hij werd gefotografeerd in een rij mensen die om een ww-uitke- ring kwamen. Dat was' op dezelfde dag dat zijn vader de natie via de tele visie toesprak over de economie. onze correspondent Roger Simons) )EN Het lang chte rapport van de commissie-Frank, e oorzaken van de ind-crisis van afge- jaar heeft onder- heeft premier That- in haar regering van laam gezuiverd. „De ng kan niets worden- ten", zegt het lijvige t, dat gisteravond el gepubliceerd De Britse staatsuit- j verwacht dat het t, dat ongeveer 0 kost, een bestsel- rdt en dat de eerste ixemplaren snel zijn kocht. ialistische oppositie van Irittannië kan het niet pen dat premier That- itsnapt is aan een scher- jordeling door de com- Franks. Labour ziet de tie en de inhoud van aport dan ook als een de regeringspartij zorg- opgezette campagne om ago van premier That- rder op te krikken. Zij ils „heldin van de Falk- ilanden" in de gelegen- 'orden gesteld om bin-- cienbare tijd een zegen- 'erkiezingscampagne te 'ranks kreeg afgelopen n premier Thatcher zelf lracht om de oorzaken Falkland-crisis te on- ken. Hij stelde een com- samen uit leden van •te politieke partijen. Zij ook lid van de Privy 1, een soort Raad van Franks vulde zijn com- verder aan met een mbtenaar. Lord Franks toont het rapport van zijn commissie over de Falk- land-oorlog. Argentijnen gaan Britten plagen NEW YORK Argenti- nië is van plan de Britse militairen op de Falkland Eilanden het leven zuur te maken. De Amerikaanse omroepmaatschappij CBS heeft dit bericht ontleend aan Amerikaanse inlich tingendiensten. Zo zouden de Argentijnen, zonder tot echte aanvallen over te gaan, Britse straaljagers in de buurt van het Argen tijnse luchtruim willen uitdagen en acties onder nemen, die de Britse ver- kennings- en verbindings diensten in de war moeten brengen. De commissieleden ondervroe gen premier Thatcher, sommi ge leden van haar kabinet, ex- minister van buitenlandse za ken Carrington, die afgetreden is wegens de Falkland-crisis en talrijke ambtenaren. Lord Franks en zijn medewerkers mochten alle documenten doornemen die betrekking hadden op de Falkland-crisis. De Labour-oppositie had ge hoopt, dat het rapport-Franks premier Thatcher een modder figuur zou doen slaan. Maar in die verwachting zijn zij bitter teleurgesteld. Alle leden van de commissie zijn namelijk tot de conclusie gekomen, dat Thatcher en haar regering de Argentijnse invasie niet had den kunnen voorzien. Boven dien weet niemand of de Ar gentijnen geen invasie op touw gezet zouden hebben, als de regering-Thatcher anders ge handeld had. Slotsom: premier Thatcher en haar regering treft geen blaam. Maar het is algemeen bekend, dat de Falkland Eilanden voor de Argentijnse invasie com pleet verwaarloosd werden door Londen. De 1.800 bewo ners van deze eilanden wer den zelfs niet meer als vol waardige Britten beschouwd. Die onverschillige houding van Groot-Brittannië moet in Argentinië wel de indruk ver oorzaakt hebben, dat Londen verlost wilde worden van zijn nutteloze 150-jarige kolonie in het zuiden van de Atlantische Oceaan. Het rapport-Franks brengt dan ook kritiek uit op het Fo reign Office (departement van buitenlandse zaken), dat geen vaste Falkland-politiek had en bovendien de regering-That cher niet genoeg waarschuwde voor mogelijke problemen met de Argentijnen. Ex-minister van buitenlandse zaken Carrington noemde de Argentijnse overrompeling van de Falkland Eilanden op 2 april 1982 een nationale verne dering voor Groot-Brittannië. Daarna nam hij ontslag. Gis teravond sprak hij zijn vreug de erover uit, dat in het rap port-Franks allerlei dingen staan die bewijzen dat de be schuldigende vinger ook op anderen gericht kan worden. De commissie-Franks is onder meer van mening, dat premier Thatcher minstens zeven da gen vroeger een atoomonder zeeër naar het gebied van de Falkland Eilanden had moe ten sturen. Het Britse Lagerhuis zal vol gende week twee dagen lang debatteren over het Franks- rapport. In afwachting daar van zei Labour-leider Foot, dat dit boek van 110 pagina's de ineenstorting illustreert van het systeem van collectief Brits bestuur, omdat alle grote beslissingen alleen door pre mier Thatcher genomen wor den. Ex-Labourpremier James Gallaghan sprak de mening uit, dat Thatcher, die afgelo pen jaar een militaire triomf van korte duur tot stand bracht, nu met een uitzichtloos Falkland-probleem o scheept zit. Gered J, WASHINGTON Westduitse kanse- Helmut Kohl heeft en aan het eind van ezoek van de Russi- ninister van buiten zaken Andrei Gro- laten doorscheme- at alleen een topont- ng tussen president in en de Russische eider Andropov kan brengen in de n impasse geraakte handelingen in Ge- over de euroraket- Kohl verklaarde een en ander voor de Westduitse televisie na gesprekken met de Russische minister. Aan het eind van zijn bezoek verklaarde Gro- myko dat het uitgesloten is dat de Russen al hun SS-20-raket- ten in Europa zullen ontman telen. Hij herhaalde dat bij de 'onderhandelingen in geneve de Franse en Engelse atoom macht betrokken moet wor den. Gromyko wees daarmee opnieuw de nuloptie als basis voor de gesprekken af. Hij is van mening dat er op het ogenblik sprake is van een ze ker evenwicht in de bewape ning, dat „in de loop der jaren is bereikt". „De Russen willen dat evenwicht behouden, maar zijn bereid dat op een lager ni veau te brengen. Gromyko weet de schuld voor de impas se in geneve aan Washington. In Washington is scherp gere ageerd op de opmerkingen in Bonn van Gromyko dat de Russen bereid zijn eventueel nieuwe kernwapens te plaat sen, als de Amerikanen over gaan tot plaatsing van kruis- rakletten en Pershing II. Bij de NAVÓ in Brussel wer den de opmerkingen van Gro myko afgedaan als „propagan da". Zowel in Brussel als in Andrei Gromyko Washington werd opgemerkt dat er geen verandering zal oprtreden in de plannen van de NAVO de nieuwe kernra ketten te plaatsen indien in de herst van 1983 geen akkoord zal zoijn bereikt. Het Geneefse overleg zal eind januari wor den hervat. kSCUS PLO-leider Jasser Arafat heeft gisteren in de Ihe hoofdstad Damascus na een driedaagse bijeenkomst Indere PLO-leiders geen overeenstemming kunnen berei- jver de te volgen strategie. Grote onenigheid bleek te be over de toenadering tussen de PLO en Jordanië. en de door dit land gecontroleerde Palestijnse groeperin- -(erzetten zich fel tegen de Palestijns-Jordaanse samenwer- Volgens goedingelichte bronnen in Damascus is voorlopig ^gelijkheid van een ontmoeting tussen Arafat en de Syri sche president Assad uitgesloten. Hiermee zou „voorgoed een einde gekomen" aan de dialoog die enige tijd geleden op gang was gekomen tussen Syrië en de grootste Plaestijnse guerrilla groepering Fatah, waarvan Arafat voorzitter is. De verdeeldheid binnen de PLO kwam begin deze week duide lijk aan het licht, toen een vijftal verzetsorganisaties in een ver klaring liet weten niet het Amerikaanse vredesplan te accepte ren. Dit betekende een onverbloemde kritiek op het gematigde beleid van Arafat. De verklaring werd opgesteld ter afsluiting van een bijeenkomst in de Libische hoofdstad Tripoli. Een Newyorkse brandweer man wist gisteren het leven te redden van een kleuter, die in een brandende flat samen met twee leeftijd genootjes was achterge bleven. De kinderen konden alle drie gered worden. PARIJS - De ministers van financiën van de „Groep van Tien", de rijkste westerse landen die lid zijn van het Internationale Monetaire Fonds (IMF), hebben gisteren besloten de middelen van een door hen beheerd fonds te verruimen van 6,3 miljard tot zeventien miljard Bijzondere Trekkingsrechten (SDRs). Dit komt overeen met ongeveer 49 miljard gulden. Tevens is besloten dat voortaan in noodgevallen ook andere lan den van het fonds gebruik mogen maken. Tot nu toe was het gebruik van het fonds beperkt tot de betrokken landen en mocht het uitsluitend dienen voor het voorkomen of corrigeren van verstoringen in het internationale monetaire stelsel. Groep van Tien bestaat uit de VS, Canada, Japan, West-Duits- land, Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië, Nederland, België en Zweden. Gisteren is Zwitserland aan het begin van de ministers bijeenkomst in Parijs als elfde lid tot de groep toegelaten. Het land had tot nu toe slechts de status van waarnemer. VS leveren Egypte tarwemeel tegen gesubsidieerde prijs WASHINGTON De Verenigde Staten gaan aan Egypte een miljoen ton tarwemeel verkopen tegen een gesubsidiëerde prijs. Volgens Amerikaanse regeringsambtenaren is dit de eerste be langrijke vergeldingsmaatregel van de VS tegen de subsidiëring van de landbouwprijzen door de Europese Gemeenschap. De Amerikaanse minister van landbouw, Block, verklaarde gis teren dat met Egypte is onderhandeld over een minimumprijs. Andere landen kunnen Egypte, aldus Block, dankzij subsidies tarwemeel leveren voor een prijs die honderd dollar of meer per ton onder het Amerikaanse niveau ligt. President Reagan had vorige week al aangekondigd dat de VS zich fel teweer zouden stellen tegen de naar hun oordeel oneerlijke handelspraktijken van de EG op landbouwgebied. België voorbereid op neerstortende Kosmos BRUSSEL Ook België heeft nu maatregelen getroffen voor het geval dat delen van de neerstortende Russische spionagesa- telliet, de Kosmos 1402, op Belgisch gebied terecht zouden ko men. De kansen daarop worden echter klein geacht. Van 21 tot 26 januari zal er niettemin een crisiscentrum worden ingericht. TENHEER ROME De industrie in Ita lië is gisteren bijna helemaal lamgelegd door een achturige proteststaking van miljoenen arbeiders tegen de bezuini- gingspolitiek van de regering. Tot de staking was opgeroepen door de drie grote Italiaanse vakbonden. Honderdduizendén arbeiders met spandoeken en protestbor den hielden demonstraties in de grootste Italiaanse steden. De bedrijven in het noorden, het industriële hart van Italië, meldden, dat er erg veel men sen deelnamen. Ook een groot deel van het kantoorpersoneel verscheen niet op het werk. Dat kwam vooral vanwege de aanwezig heid van veel postende stakers voor de poorten. In het cen trum van Milaan werd de grootste demonstratie gehou den. Zo'n 200.000 arbeiders de den mee. Bij Fiat, de grootste Italiaanse autoproducent, werkte minder dan 35 procent van de 70.000 werknemers bij de grote fabriek in Turijn. De grootste bandenfabriek van Pirelli, in Milaan, was totaal verlaten. ADVERTENTIE Een nieuw Bouwfonds-aanbod om uw woonlasten voor lange re tijd op een laag rente-niveau vastte leggen.Voor nieuwbouw en bestaande woningen. Informatie bij uw makelaar, assurantie-tussenpersoon, het Bouwfonds-infocentrum te Leiden: Botermarkt 2,071 -134343 Rotterdam: Coolsirlgel 245 (Hoek Westblaak), 010-136510 Den Haag: Nassauplein 13,070-650800 of door onderstaande coupon. Coupon in gesloten envelop zonder postzegel naar Bouwfonds, Antwoordnummer 10306 2300 WB Leiden Ik wil meer informatie over de Bouwfonds-hypotheek met 10 jaar vaste rente. Postcode: Plaats: i Bouwfonds Maffia Napels heeft 'werknemers' NAPELS Ruim 100.000 mensen in Napels verdie nen hun brood als „werk nemer" van de camorra, zoals de maffia in Napels en omstreken heet. Voor de ongeveer 30 camorra- -„families" in het Zuidita- liaanfce gewest Campania werken 5.000 mensen. Dat heeft de hoofdofficier van justitie van Napels, Italo Bar- bieri gezegd in zijn nieuw jaarstoespraak. In 1982 heeft de camorra alleen al in de pro vincie Napels 265 mensen, on der wie rechters, politieambte naren en juristen vermoord. De camorra houdt zich intus sen met de meest uiteenlopen de zaken bezig: sigaretten smokkel (de tabakshandel is een rijksmonopolie in Italië), handel in verdovende midde len, afpersing van „bescher- mingsgeld", ontvoering, prosti tutie, de bouw, handel in on roerend goed, de conservenin- dustrie en de wapenhandel. Volgens Barbieri zijn er ban den tussen de onderwereld en de politiek. Er bestaat volgens hem geen twijfel over dat poli tici van bijna alle partijen con tact met onderwereldkringen onderhouden als er stemmen te winnen zijn. De „tegenpres tatie" is dat de onderwereld de hand boven het hoofd gehou den wordt. De hoofdofficier zoekt de uiteindelijke oorzaak van het kwaad in sociale mis standen en stelt vasft: „De bur gerij blijft van wantrouwen je gens de staatsinstellingen ver vuld". Haakmat zoekt in Caribisch gebied steun tegen Bouterse DEN HAAG De Surinaam se ex-minister en adviseur van de vakcentrale de Moeder- bond, André Haakmat, zal bin nenkort in een aantal Caribi sche landen proberen steun te verzamelen voor de oppositie tegen het militaire bewind in Suriname. Haakmat is gisteren naar New York vertrokken, waar hij ge sprekken zal voeren met naar de VS uitgeweken Surinamers. Vervolgens reist hij naar het Caribisch gebied. Bij de vakbe weging in de buurlanden van Suriname zal hij er onder meer voor pleiten dat in de havens van die landen een boycot wordt ingesteld tegen schepen, die bauxiet van Suri name naar onder meer de VS vervoeren. In Suriname zelf heeft de am bassadeur in Nederland, Henk Herrenberg, de opdracht aan vaard om als informateur voor een nieuwe regering op te tre den. Herrenberg had maandag 24 uur bedenktijd gevraagd. Hij hoopt de nieuwe regering in een week rond te hebben. De vorming van een regering, waar al sinds 8 december is ge werkt, heeft tot nu toe niet willen vlotten. Er waren maar weinig burgers bereid in een regering plaats te nemen. Een aantal aangezochte personen heeft in de afgelopen weken Suriname ijlings verlaten. Ook de directeur van de Surinaam se Centrale Bank is uit Surina me vertrokken. Hij zou zich niet hebben kunnen vinden in de manier waarop legerleider Bouterse van de middelen van de bank gebruik wil maken aan geld te komen, ter vervan ging van de door Nederland opgeschorte ontwikkelings hulp. VISSERIJCONFLICT: BUNA OPGELOST BONN Er is een basis ge legd voor een akkoord in het visserijconflict tussen Dene marken en de overige landen van de Europese Gemeen schap. mDit heeft een woord voerder van het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken gisteravond verklaard na afloop van het overleg tus sen de Deense minister van buitenlandse zaken, Ellemann- -Jensen, zijn Westduitse ambt genoot Genscher en de voor zitter van de Europese Com missie, Thorn. Bijzonderheden over het bereikte compromis zijn niet bekendgemaakt.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11