)e Vries (CDA): ,PvdA op weg ïaar ondermijning democratie' Familie Van der Valk wil losgeld terugkopen Positie CDA onder de loep eel meer jleeuw in e Alpen Ambtenaren: prijscompensatie per 1 juli niet zomaar opgeven Sritten willen af van veerdienst Harwich Verdwijning van bloemenkoopman blijft voorlopig nog groot raadsel Ook vorming provincie Rijnmond nu onzeker Geen geld voor ADM IJNENLAND £e*dae(3oiiflq/ni DINSDAG 18 JANUARI 1983 PAGINA 9 ^chauffeurs verdacht steunfraude JEN De gemeentepo- van Emmen heeft 10 hauffeurs aangehouden 3 tussen 1980 en nu het voor 170.000 gulden ten benadeeld. De man- afkomstig uit Emmen ossen 27 en 53 jaar oud, 3en in de winter een uitkering. Daarnaast re- ze af en toe ritjes voor touringcarbedrijf uit 1 icnaveen. De extra in kten werden niet door hauffeurs opgegeven. De 1(ttie van het touringcar- jf droeg van de lonen Ie nodige premies af. Kamer: Unifil blijft langer in Libanon DEN HAAG De Tweede Kamer gaat er mee akkoord dat de Nederlandse Unifil- -troepen in Zuid-Libanon langer blijven. Dit bleek gisteren tijdens het mondeling overleg dat de ministers Van den Broek en De Ruiter hebben gevoerd met de vas te commissies van defensie en buitenland se zaken. VVD-woordvoerder Blaauw en CDA-' -woordvoerder Frinking ziin voor een verlenging van de Nederlandse aanwezig heid met zes maanden. PvdA-woordvoer-' der De Waard en D'66-woordvoerder Engwirda voelen meer voor een verlen ging met drie maanden. De duur van ver lenging hangt af van de beslissing die de Verenigde Naties hierover deze week neemt Viskotter uit Katwijk loopt op strand Texel TEXEL Op het Texelse strand is gisteravond in de vliegende storm een viskotter uit Katwijk, de KA 149, aan de grond gelopen. Het schip had mo torstoring en werd gesleept. Door onbekende oor zaak brak echter de sleeptros, waarna het schip snel afdreef naar Texel en daar hoog op het strand vastliep. De bemanning ging in verband met de zware storm en de ruwe zeegang meteen van boord. Ter voorkoming van plundering bwaakt de politie het schip. De storm heeft tot gistermorgen niet tot verdere problemen geleid, ook niet op de wegen, aldus de politie. Wagenpark Groningen snel achteruit GRONINGEN Vorig jaar zijn in het district Gronin gen van de rijkspolitie drie keer zoveel auto's na con trole naar de sloop gebracht als in 1981. Van de 1100 au to's die vorig jaar van de weg werden gehaald zijn er 906 gesloopt, de overige 194 konden na een reparatie de weg weer op. De snelle stij ging is volgens de rijkspoli tie te wijten aan gebrek aan onderhoud. De rijkspolitie heeft de indruk dat het aan tal botsingen als gevolg van die technische gebreken is vermeerderd. 1 Voorkeur voor vierdaagse werkweek DEN HAAG Als een keus moet worden gemaakt uit vormen van arbeidstijdver korting, heeft één dag per week korter werken de voor keur van 41% van de men sen. De tweede voorkeur is ver vroegde pensionering (22%) en de derde meer vakantie en snipperdagen (19%). Elke dag wat korter werken heeft de minste voorkeur (15%). Dit blijkt uit een on derzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), onder 950 huishou dens naar de waardering van inkomen en vrije tijd. DEN HAAG Het CDA gaat een onderzoek instellen naar het eigen functioneren en naar de politieke toekomst van de partij. Daartoe zijn twee werkgroepen ingesteld die ver moedelijk in september hun bevin dingen uitbrengen. De werkgroepen „interne partij-organisatie" en „poli tiek perspectief" staan onder leiding van respectievelijk mr. J.M. Boll (ex-CHU) en prof. dr.D.TH. Kuiper (ex-ARP). Tot het onderzoek naar het perspectief voor het CDA is on dermeer besloten omdat de kiezer- saanhang een teruggang lijkt te ver tonen. Lagere bijstand voor krakers mag DEN HAAG Ge meenten hebben het recht om krakers een geringere bijstandsuitke ring te verlenen dan mensen die betalen voor hun woonruimte. Dit heeft staatssecretaris De Graaf (sociale zaken en werkgelegenheid) duide lijk gemaakt in ant woord op vragen van het Tweede-Kamerlid Lankhorst (PPR). Aan leiding voor de vragen was het plan van de ge meente Groningen om de bijstandsuitkering van krakers te verlagen. ST De CDA-fractie- r in de Tweede Ka- Bert de Vries, vindt de PvdA op weg is de locratie te ondermij- als zij doorgaat met goedkeuren van bur- ijke ongehoorzaam- tegen parlementaire uiten. Op een CDA-bijeenkomst in Zeist verzette De Vries zich gisteravond krachtig tegen de handelwijze van het PvdA-ka- merlid Toussaint, die als voor zitter van het Haagse zieken fonds Azivo meewerkt aan een besluit om geen eigen bijdrage voor geneesmiddelen te innen. Ook uitte De Vries kritiek op de partijraad van de PvdA, die het optreden van Toussaint toejuichte en het partijbestuur opdracht gaf een studie in te stellen naar de mogelijkheden van buitenparlementaire acties tegen democratisch genomen besluiten. De Vries: „Gelukkig heeft de heer Den Uyl zich van het op treden van Toussaint gedistan tieerd en gelukkig ook heeft het partijbestuur van de PvdA zelf slechts willen pleiten voor het gebruik van parlementaire oppositiemiddelen. Maar dat noch de heer Den Uyl, noch het partijbestuur erin zijn ge slaagd, de partijraad van zijn uitspraken te weerhouden. Ik zou het beschouwen als een belangrijke overwinning van de parlementaire democratie als net partijbestuur van de PvdA de moed zou hebben dit verzoek van de partijraad naast zich neer te leggen". De CDA-fractieleider sprak zich hoopvol uit over de kan sen op succes in het wapenbe- heersingsoverleg in Genève. Volgens hem moeten het kabi net en de beide regeringspar tijen zich voorlopig onthouden van uitspraken over het al dan niet stationeren van kruisra ketten in Nederland. Bert de Vries "N HAAG - De euwtoestand in het Al- t-jgebied is, als gevolg J langdurige sneeuwval ens het weekeinde, teienlijk verbeterd. De Jtersportmogelijkheden liet Alpengebied zijn op J moment goed tot zeer id te noemen. De win- portmogeliikheden 'ht bij huis zijn echter Jerkt Hieronder volgt kort overzicht per De vermelde (uwhoogten zijn ge-, Idelden in centimeters. ;t de lage pistes, ver lens de hoge pistes. ennen: geen mogelijkhe id» ir_land: Jr. tot ca 20 cm. zeer be kte mogelijkheden; ferland: tot ca 30 cm. be kte mogelijkheden; "l: geen mogelijkheden; irtse Alpen: tot 100 cm. Lkrijk: ftserland: ïer Oberland: jbunden: urd-Italië: 1-Tirol: 20 85 krsverwachting voor het fcngebied: vandaag droog Ir, het nul-graadniveau zal "en tussen de 1.800 en 2.000 Ier. Morgen wordt er ;uw verwacht en de vorst- ts zal dalen tot een niveau ca. 1.200 meter. (Vervolg van de voorpagina) De bondsraad van Abva Kabo durfde zich niet te verzetten tegen het voor stel van minister Riet kerk, omdat uit de leden raadpleging gebleken was, dat de achterban voor die ene dag verschil in het algemeen niet meer in actie zou willen komen. Maar, zo werd ook vastge steld, de minister mag de prijscompensatie van 1 juli niet zo maar naar zich toe strijken en daarvan zal hij in april blijk moeten ge ven, anders komen er als nog acties. Ook die prijs compensatie zal volgens AbvaKabo in banen of in geld moeten worden uit gekeerd. De bondsraad wil voorts pro berenbij overheidsbedrijven als PTT en energiebedrijven, die niet meedelen uit het potje van 315 miljoen gulden, een zelfde resultaat te bereiken. Onaanvaardbaar wordt het ge noemd, dat de overheid overal de personeelsformaties met 1 procent per jaar wil verminde ren. Zou deze operatie toch doorgaan en tot gedwongen ontslagen leiden, dan zal ook dit tot harde acties leiden. De leden van de CFO zijn ook wel bereid de driedagen-ruil te aanvaarden, maar men wil wel een duidelijke controlemo gelijkheid of die ruil inder daad het beloofde aantal ba nen oplevert. Voorts willen ook de CFO'ers, dat er over de eerstvolgende prijscompensatie opnieuw wordt onderhandeld, ook al heeft minister Rietkerk heel nadrukkelijk gesteld, dat de koek voor heel 1983 op is. Morgen zullen de bonden hun opvattingen aan de minister kenbaar maken. Van der Scheur Auto Hitier niet welkom op expositie MAASTRICHT De directie van de Eurohal in Maastricht weigert de historische automo bieltentoonstelling op 4, 5 en 6 februari te laten doorgaan als één van de auto's van Hitier wordt tentoongesteld. Dit schrijft de directie aan het col lege van B en W van Maas tricht. Dat is gebeurd op aan dringen van de Joodse ge meenschap. Vorige week pro testeerde de PvdA-fractie in de Maastrichtse gemeenteraad tegen het plan van de Stich ting Historische Automobielen om de auto tentoon te stellen. Plak- protest Bijstandsvrouwen en leden van de Vrouwenbond hebben gister middag trams beplakt met pos ters als protest tegen de aange kondigde tariefs verhogingen van het openbaar vervoer. Ook ei sen de vrouwen dat de bijstand met vierhonderd gulden per maand verhoogd wordt. NULAND De familie Van der Valk wil het los geld dat is betaald voor de vrijlating van mevrouw A. van der Valk-van de Ca- pelle terugkopen. De fa milie heeft alles bij elkaar 12,5 miljoen gulden be taald. Daarvan is 1,6 mil joen gulden teruggevon den. De rest van het geld is spoorloos. Het geld zou van levensbelang zijn voor het voortbestaan van het Van der Valk-con cern. De nummers van de bankbil jetten waarmee de ontvoerders zijn betaald zijn door de politie genoteerd. Daarom kan het uitgeven van dat geld proble men opleveren voor de ont voerders. De schoonzoon van mevrouw Van der Valk, de heer Van den Nieuwenhuyzen, wil niet zeggen hoeveel geld de familie over heeft voor het terugko pen. „Als ik nu al een bedrag noem kan ik later niet meer onderhandelen". Volgens hem maakt mevrouw Van der Valk het momenteel redelijk goed. Vier Nederlandse recher cheurs zijn gisteren begonnen met de verhoren van de nog in West-Duitsland in hechtenis zittende verdachten in de ont voeringszaak mevrouw Van der Valk. De politie is hiertoe overgegaan, omdat de uitleve ring van de beide Italiaanse verdachten nog wel enkele maanden op zich kan laten wachten. Het gaat hier om de verdachten Giancarlo T., (35) en Michaela C. (31). Door de politie is vastgesteld dat één van de in Brussel aan gehouden en later aan Neder land uitgeleverde verdachten, die zich Luigi Rumi noemde in werkelijkheid Guiseppe R. (32) is, die in 1981 uit een Italiaan se gevangenis ontvluchtte waar hij een langdurige straf uitzat voor gepleegde bank overvallen. Van het losgeld 12,5 miljoen gulden is tot nu toe slechts 1,6 miljoen te ruggevonden. Het onderzoek team bestaat nog uit twintig rechercheurs. TTERDAM/SCHIP- L Vertegen woordi- s van de Britse onder- ning Sealink en de omvaartmaatschappij ïland (SMZ), die samen lijn Hoek van Hol- d Harwich onder- nden, zijn gisteravond Schiphol besprekingen begonnen over een op sta pel staande beëindiging van Britse activiteiten in de veerdienst tussen Ne derland en Engeland. De woordvoerder van de SMZ zei dat van die kant het vertrouwen in de dienst onverminderd groot is en dat onafhanke lijk van wat de Britse partner doet de lijn zal worden voortgezet. Sealink heeft met de SMZ een contract tot 1988. De Maat schappij Zeeland wil eerst de resultaten van de besprekin gen op Schiphol intern „ver werken", voordat zij met me dedelingen naar buiten komt. Of een eventueel terugtreden van Sealink tot een uitbrei ding van het Nederlandse aan deel op de lijn zal leiden, is nog niet bekend. Sealink, dochtermaatschappij van de Britse spoorwegen, maakt in tegenstelling tot de SMZ grote verliezen op de lijn Hoek Harwich. Sealink legde onlangs een plan, dat aan deze verliezen een eind zou moeten maken, voor aan de Britse vakbond voor zeelie den. Het kwam er op neer dat de twee dienstdoende schepen door een grote vervangen zouden worden. De Britse vakbond riep echter haar le den met succes op een stem ming hierover te boycotten, waarop de Sealinkdirectie be sloot de activiteiten op Hoek van Holland te staken. Emancipatieraad vierkant tegen maximumduur van alimentatie DEN HAAG De Emancipa tieraad is het niet eens met hei voorstel om bij alle echtschei dingen een maximumduui voor de alimentatie te doen gelden. De interdepartementa le werkgroep limitering ali mentatie heeft heeft een ter mijn voorgesteld van twaali jaar, die in uitzonderingsgeval len kan worden verlengd tot achttien iaar. Door voor ieder een dezelfde grens aan te hou den kunnen in bepaalde geval len met name vrouwen wor den benadeeld, aldus de Emancipatieraad.In de meeste huwelijken is volgens de raad nog sprake van een op sekse gebaseerde taakverdeling, waarbij vrouwen het onbetaal de werk binnenshuis doen en mannen het betaalde werk buitenshuis. Deze taakverde ling en de daarmee samenhan gende financiële afhankelijk heid werkt bij echtscheiding sterk in het nadeel van degene die tijdens het huwelijk de verzorgende, huishoudelijke en opvoedende taken op zich heeft genomen. (Vervolg voorpagina) Bloemenkoopman Speelman uit Itens bij Bolsward ver dween vorig jaar 17 december spoorloos op de markt van Nordenhamm. Hij stond al tien jaar lang elke week met zijn bloemen op de markt van Nordenhamm en Oldenburg. Zijn verdwijning werd opgemerkt door zijn schoonvader die hem gewoontegetrouw koffie wil de brengen. Speelman was in zijn bloemenwagen vertrokken en zijn flatje in Oldenburg bleek overhoop gehaald. Vermoed werd dat hij door drugsmokkelaars was ontvoerd. Voor zijn leven werd gevreesd. Kort na zijn verdwijning vertelde hij zijn vrouw in een telefoon gesprek dat onbekenden hem vasthielden. Hij zou ervan ver dacht worden dat hij verdovende middelen had weggenomen, die zonder dat hij het wist, aan of in zijn auto waren verborgen vóór het oversteken van de grens. Enkele dagen later werd de afgesloten bestelwagen van Speelman op ongeveer honderd ki lometer afstand van Nordenham in Osnabruck teruggevonden. In de auto vond de politie een briefje met daarop de naam „Pe ter". Het onderzoek van de Westduitse politie concentreerde zich sindsdien op deze onbekende Peter, waarbij ook de ruim zestig bruikbare tips werden betrokken, die binnenkwamen na dat opsporingsbiljetten waren verspreid. De Duitse politie heeft steeds uitdrukkelijk rekening gehouden met de mogelijkheid dat Speelman niet ontvoerd was, maar dat hij zich zelf ergens schuil hield. Om wat voor reden dan ook. Nog vier weken Vandaag over vier weken Is het weer zo ver, dan zullen de stra ten van Oeteldonk (Den Bosch) weer gevuld zijn met zeker 350 duizend mensen om te kijken naar de carnavalsoptochten. De di verse verenigingen zijn al maanden in de weer om de praalwa gens en kolossale koppen in gereedheid te brengen. DEN HAAG Ook de vorming van een nieuwe pro vincie Rijnmond is vanwege de hoge kosten onzeker geworden. Het CDA-Kamerlid Hennekam bevestigde gisteravond dat „gelet op alle financiële argumenten tegen de provinciale herindeling, ook Rijnmond onder spanning is komen te staan". Komende weken zullen hierover nadere besprekingen worden gevoerd. Eerder was al bekend geworden dat het kabinet de splitsing van de provincie Overijssel in de provincies Salland en Twente te duur vindt. Ook meent men dat een provincie Salland een te gering draagvlak zou krijgen. Minister Rietkerk van binnen landse zaken heeft gisteren laten weten dat hij wel vasthoudt aan de promotie van de IJsselmeerpolders tot provincie. De politieke partijen van Twente wensen zich nog niet neer te leggen bij het niet tot stand komen van een nieuwe provincie in hun gebied. Donderdag zal een Twentse delegatie in Den Haag proberen de plannen voor een provincie Twente alsnog te red den. Memels (Vervolg voorpagina) DEN HAAG De rege ring is het niet met de ge meente Amsterdam eens dat de rijksoverheid het gehele risico moet dragen voor het plan dat het voortbestaanj van ADM moet verzekeren, aldus' een woordvoerder van economische zaken gister avond. Het genoemde be drag van 15 miljoen gul den moet voor een flinke tijd gereserveerd worden. Dat kan budgettair niet, zo meent de regering. _A. beidstijdverkorting met vier uur per week in 1984, met in- De provincie Noord-Holland leveren van loon, overeenge- wil 1,5 miljoen voor de werf komen is. geven, het personeel geeft een Van Aardenne heeft al eerder bonus-regeling op terwijl ar- te kennen gegeven niet al te veel geld in ADM te willen steken. Alleen, bij een goed plan voor de werf in afge slankte vorm wilde de minis ter bereid zijn ADM kredieten over te maken voor 8,9 mil- ln de hoofdstad is gisteravond door enkele honderdon mensen gedemonstreerd voor het openhouden van de ADM scheepswerven. Op de foto loopt de stoet op het Damrak, joen gulden die de werf al eer der werden beloofd. Het beleid van Van Aardenne lijkt er op te zijn gericht dat eerst derden met geld op tafel leggen voor ADM.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 9