Extra competitie in eerste divisie Zesdaagsepubliek blijft maar komen ALS SC AMERSFOORT DEFINITIEF VERDWIJNT Rotterdam Het POST TWIJFELT OVER RONDE VAN AMERIKA «g-SIJTHOFF PERS REIZEN MET UW KRANT NAAR DE WINTERSPORT CeidóeSou/imit DINSDAG 18 JANUARI 1983 PAGINA 7 30RVOOR IALVERBOND Nadat eerdere contacten met geldschie- ifgeketst, heeft het hoofdbestuur van het landbal Verbond (NHV) een principe-ak- met een groot landelijk winkelbedrijf, dat il gaan optreden voor de shirtreclame van handbalteams in wedstrijden en toernooi- onder auspiciën van het internationaal ond (IHF) staan. Hoewel pr-man Gerard d het NHV liever nog geen mededelingen tact wilde doen („Er zijn nog geen defini- Zi en gemaakt"), schijnt het om een bedrag te 1 120.000,- per jaar. Met dit bedrag kan de leg geldbijdrage van 138.000,- van de Stich- n, Ie Sportotalisator (SNS) voor een groot deel k evangen. De handbalbond, die vorig jaar jntisch tekort van ruim twee ton kampte, ris 1 februari nog een nieuwe aanvraag naar en, voor een aanvullend krediet. Grote verwarring in Schruns, waar nadat de piste in gereedheid bracht vele deelnemers besloten niet van start te gaan. Boycot skiers van afdaling Schruns SCHRUNS De ski-afdaling voor dames, die gisteren in Schruns zou worden gehou den, werd afgelast. De wedstrijd zou tellen voor het klassement om de wereldbeker. Te gen het advies van de organisatoren en de ju ryleden besloten de zestien van de achttien ploegleiders de deelneemsters in verband met de weersomstandigheden niet te laten starten. De jury had zich met drie tegen twee stem-' men uitgesproken vooor doorgaan van de wedstrijd. Het was weliswaar mistig in Schruns, maar de verwachting was dat het weer later zou opklaren. De organisatoren hebben aangekondigd de zaak te laten onder zoeken door de Internationale Ski Federatie (FIS). Ook in 1977 kwam het tot een boycot van de als technisch zeer veeleisende race in Schruns. Verlies of ik schiet CASORIA Vijf met pistolen gewapende mannen zorgden zondag in Casoria (acht kilo meter buiten Napels) voor een wel heel ongewoon incident. Het vijftal drong in de rust van de voetbalwedstrijd voor de amateurcompetitie Casoria - Banco Roma door in de kleedkamer van de gasten en dreigde: „Als jullie de wed strijd niet verliezen, schieten we". Al of niet beinvloed door dit voorval verloor Banco Roma het duel met 1-0. De po litie, die de zaak zal onderzoe ken, sluit een actie van de ma fia uit Napels niet uit. Derde remise voor Scheeren WIJK AAN ZEE Peter Scheeren heeft tijdens het Hoogovens schaaktoernooi zijn derde remise binnen. Gistermiddag kwam hij in de derde zit ting van zijn afgebroken partij uit de eerste ron de tegen de Amerikaan Walter Browne al snel deling van het punt overeen. Er werden nog slechts vijf zetten uitgevoerd. In totaal vergde het duel 61 zetten. Door dit resultaat kwam Scheeren op een score van vijftig procent uit drie partijen. Hij speelde verder dit weekeinde remise tegen de Engels man Nunn en de Zweed Andersson. Voor de overige spelers was er gisteren een rustdag. De stand na drie ronden is: 1. Ribli (Hon), Andersson (Zwe) en Hulak (Jsl) 2,5, 4. Ree (Ned) en Olafsson (IJsl) 2, 6. Seirawan, Nunn, Browne en Scheeren 1,5, 10. Van der Wiel en Kortsjnoj 1 12. Kuligowski, Speelman en Hort 0,5. s laat wedstrijd w'e vallen Bondscoach Kees het plan had op januari zo moge- -Europa met het elftal een oefen- spelen ter voorbe de interlandwed- Spanje, heeft zijn -ijzigd. Gezien een jgingen voor het ian Peters (gebles- nata, Kist en Met- de noodzaak van jke wedstrijd niet ongedachte met vrij- le team te spelen la op 16 februari [uitkomen. Nu door jingen deze visie [kruist, zie ik het niet in", aldus Rij- indscoach wil, als [op dinsdag 25 janu- ;p Nederlands-elf- Zeist verzamelen, jd zal ook de selec- ig Oranje in Zeist 1 als eerste voorbe- !e Europese kwali- trijd tegen Jong 16 februari in het Galgenwaard te '3 wiho £«en: tazilie 'JANEIRO Gi- .utinho is gisteren gle Janeiro herko- ovoorzitter van de nse voetbalbond, -jde verkiezing te- Hoffmeister bij één onthou- I nieuwe zittings van Coutinho januari 1986. verkiezingsuitslag is it de wereldvoetbal- onder voorzitter- de Braziliaan Joao Brazilië het we :nschap voetbal izienlijk verkleind. een aartsvijand mge, die verklaarde beding met de het wereldkam te willen werken, n schoof Havelan- leister naar voren, mislukte dus. ZEIST Er komt voor de zo geplaagde eerste divisie betaald voetbal een extra competitie als donderdag wordt beslist dat SC Amersfoort (of het nieuwe Phoenix) definitief uit de profrijen verdwijnt. Don derdag beslist de voetbal bond of de failliet ver klaarde club SC Amers foort, eventueel onder de naam Phoenix, al of niet aan de competitie van de eerste divisie blijft deelne men. Bij een negatieve be slissing wordt komend weekeinde met de wed strijd FC Den Haag - FC Den Bosch een begin ge maakt van een extra com petitie voor de eerste divi sie. De werkgroep competitie-op zet heeft een plan bedacht om de twee vrije clubs in de eerste divisie tegen elkaar te laten spelen. Eén club was tot dus ver per speelronde al vrij. Door het wegvallen van SC Amersfoort kreeg een tweede club een vrij weekeinde. Door deze extra competitie spelen alle clubs twee keer tegen el kaar. Voor een prijzenpot van minimaal tachtigduizend gul den moet er aanvallend ge speeld worden. Elk doelpunt is namelijk een winstpunt. Een uitslag van 6-2 betekent zes punten voor de thuisclub en twee voor de bezoekers. Na af loop van de wedstrijd neemt elke ploeg, ongeacht de uitslag, ook nog vijf strafschoppen. De raak geschoten elf-metertrap- pen tellen mee in het klasse ment, waarin aan het einde van de competitie zonder twij fel een aantal clubs gelijk ein digen. Het zijn bindende wedstrijden. Voor de normale competitie geschorste spelers mogen niet meedoen. Gele en rode kaar ten uit dit soort wedstrijden worden doorberekend op de strafkaarten. De clubs delen, naar voorbeeld uit het beker- Dé Stoop zorgde voor enige opwinding door wat voor barig te verklaren dat SC Amersfoort of diens opvolger Phoenix In het betaalde voetbal zou blijven. De dreiging van een kort geding deed Stoop zijn uitspraak inslikken. toernooi, de recettes. De clubs uit de eerste divisie, reageer den zonder uitzondering, posi tief op dit plan. Deze competi tie komt te vervallen, als SC Amersfoort mag blijven. Privé-persoon Dat de nieuwe stichting Phoe nix, die het betaalde voetbal in Amersfoort wil voortzetten na het wegvallen van de SC Amersfoort geen schijn van kans zou hebben bij de KNVB, was een uitlating die Dé Stoop deed als privé-persoon. Hij verklaarde dit in een onder houd met stichtingsbestuurder J. Bakkenes, die namens Phoenix een kort geding had willen aanspannen indien ge bleken was dat het uitlatingen waren van het sectiebestuur betaald voetbal. „Wij zien daar nu van af en wachten rustig donderdag af", aldus Bakke nes. De stichting Phoenix had ook nog gesproken met de Amers- foortse belastingdienst. „De re acties daar kwamen van het hoofd van de dienst, Grooten huis. Hij vertelde dat voor hem het doek was gevallen over SC Amersfoort, maar dat de nieuwe stichting als cliënt geaccepteerd zou worden. Wij overwegen de met de crediteu ren getroffen regelingen met de voormalige sportclub SC Amersfoort over te nemen. Wel alleen met die crediteu ren, die akkoord zijn gegaan met de voorstellen gedaan tij dens het crediteuren-overleg". SVV De spelers van de eerste divi sieclub SVV uit Schiedam hebben nog altijd hun salaris over de maand december niet ontvangen. Het bestuur van de club heeft toegezegd dat het loon voor het eind van de maand januari zal zijn betaald. Mede door een naheffing van het Budget Bewakings Insti tuut (BBI) van 65.000 gulden is de zorgelijke financiële situatie ontstaan. Men hoopt nu bij SVV dat de helft van dit be drag teruggestort kan worden, waarna betaling later kan ge schieden. In afwachting daar van wil het bestuur de spelers betalen uit de inkomsten van recettes en kantineverkopen, die overigens ook tegenvallen. Zo waren er bij de competitie wedstrijd SVV - MVV van het afgelopen weekeinde slechts duizend toeschouwers. FC Den Bosch De faillissementsaanvrage van belasting en bedrijfsvereniging tegen de eerste-divisieclub FC Den Bosch, ingediend in no vember, is ingetrokken. Het kort geding dat de stichting FC Den Bosch volgende week maandag tegen fiscus en be drijfsvereniging wilde aan spannen om de faillissements aanvrage ongedaan te maken, is door de stichting daarom ook ingetrokken. Dat gebeurde gisteren na her nieuwd overleg tussen FC Den Bosch, de KNVB, vertegen woordigd door Dé Stoop, de belasting en de bedrijfsvereni ging, waarbij een nieuw ak koord werd bereikt over een betalingsregeling van de schulden. Dit akkoord zal deze week uitgewerkt worden. Bo vendien vindt de komende da gen nog een gesprek plaats met de gemeente Den Bosch over de in het vooruitzicht ge stelde subsidie van bijna twee- ëneenhalve ton voor de ko mende vier jaar. Dit bedrag wil FC Den Bosch nu gebrui ken als aflossing van de schul den aan de fiscus en bedrijfs vereniging. Naar aanleiding van de opheffing van de fail lissementsaanvrage kan FC Den Bosch weer over zijn te goed van circa 1,4 ton op de bank beschikken en de achter stallige spelerssalarissen, die vanaf november niet meer uit gekeerd zijn, uitbetalen. tns, de secretaris en in MVV, had eens ver- it er geen geschikte iten voor de opvolging igman waren. Een jtt volgens hem alleen chter de vrouwen aan. :en ander deel dronk te n de rest van de be- are trainers in Neder- |ou geen kwaliteit heb- lou, ik heb hem direct gd tot welke categorie gloorde. Zei hij tot de groep: de hoopvolle, succes brengende pres- ainers. Een echte uit- voor een advocaat, laltrainer Clemens rhof van MVV in het Algemeen Dagblad) ijn ook niet over één ijs gegaan. We hebben buitenland gekeken e tennisscholen daar neerden en tevens de van de balletschool in' aag bestudeerd. Want die kinderen de top dan zullen ze toch har- oeten worden. Het hui- lederlandse tennis kent ijk nauwelijks persoon den. Ik ben er overigens van overtuigd, dat er s één of twee succesvol zijn. Daarmee doel ik in plaats bij de eerste ird spelers van de we- >ij de mannen en bij de vijftig bij de vrouwen, der jaar opnieuw wordt electeerd. Het ligt zeker in de bedoeling om foe's te kweken. Het Clemens Westerhof vierde categorie moeten evenwichtige per soonlijkheden worden". (Voorzitter Koen Hehen- kamp van de Koninklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond in De Telegraaf) „Iedereen is hier gek van die club. De typistes gaan niet naar de disco, nee, die gaan naar Sparta. Hier overal móet een beetje achterblijven van Barry Hughes. Als mijn op volger straks 'n kast open trekt, moet hem de lucht van Hughes tegemoet komen. Overal wat geest. Hoe ik het precies moet aanduiden, weet ik niet, maar je leert het in ie der geval niet op de cursus. Een brandende emotie die ik nooit zal verliezen tot de dag dat ik in de kist lig". (Voetbaltrainer Barry Hug hes van Sparta in De Volks krant) „In de twaalf jaar van zijn voorzitterschap bij Ander- lecht, heeft Constant Vanden Stock een indrukwekkend de- fié van spelers meegemaakt. Hij weet ze allemaal van top tot teen te typeren met hun gaven en hun gebreken en herinnert zich even goed de Anderlechtenaars uit zijn pe* riode van technisch directeur van het nationale elftal. „Lie velingskinderen" heeft hij 'niet. Wat hem wel aanspreekt zijn bepaalde gaven of karak tertrekjes en dan citeert hij: „De grote mond van Ruiter, het bruisende van Heylens, de onvermoeibaarheid van Dockx, de grasjasserij van Laurent Verbiest, de stijl van Van den Daele, het tempera ment van Hanon, de persoon lijkheid van Haan, de vista van Jurion, de veerkracht van Mulder, de „walsen" van Van Himst en de slangachtige bewegingen van Robby Ren- senbrink". (Verslaggever Jan Pulinx in Het Laatste Nieuws) „Maar als u nu ziet dat het mogelijk is dat de supporters op de terugreis de coupé's waar ze in gezeten hebben, veranderen in een totale puinhoop en dat er dan nau welijks iemand gepakt wordt, dan roep je natuurlijk een kli maat op waar op een gegeven moment iedereen die in die omgeving vertoeft het gevoel heeft dat dat zo maar kan. Dan krijg je het verval van normen' (Criminoloog prof. dr. W. Buikhuisen in de Haagsche Courant) „Hij van de AVRO zei: dit is de eerste keer dat een sport man weigert. Nou, zeg ik, dan hebben jullie toch een pri meur. Ik ben er (de uitzen ding van de verkiezing sport man van het jaar; red.) nog nooit naar toe gegaan. Wel ie dere keer uitgenodigd. Bre mer van de AVRO zegt: dan heb je wel wat gemist, want het is hartstikke gezellig. Ik zeg: ik weet me zelf ook altijd heel gezellig met m'n vrouw Rudi Koopmand nog nooit geweest te vermaken. Nee, als ik num mer een was geworden was ik ook niet gegaan". En: „Boksen is gewoon 'n zware sport, maar of het de zwaarste is, weet ik niet. Als je veertig ki lometer moet lopen, lig je ook drie keer dood. Boksen doet lichamelijk meer pijn dan hardlopen of fietsen. Bij bok sen moet je meer voor jezelf opkomen. En hard trainen. Als 'n training niet heel zwaar is, valt 'n gevecht altijd tegen. Hoe meer pijn in de voorbereiding, hoe gemakke lijker het gevecht is. Je moet bij de training proberen de wedstrijd na te bootsen, an-» ders heeft het geen zin". En: „Ik ben nooit een dief ge weest. Bepaalde kranten schreven ook dat ik belasting fraude had gepleegd. Hoe kan je nou belastingfraude plegen als je nog nooit een aanslag hebt gehad? Ik heb zelfs nog nooit een formulier inge vuld". (Bokser Rudi Koopmans in De Volkskrant) „De discussie over sport en politiek heeft er met de in voering van de shirtreclame een nieuwe dimensie bijge- kregen. Wat te doen met poli tieke organisaties als spon sors? De voetbalvereniging Ede accepteerde zonder pro blemen shirtreclame van Am nesty International. De voet balclub GVO uit Krommenie is daarentegen ernstig ver deeld over politiek getinte teksten op voetbalshirtjes. Voorlopig ziet het er naar uit dat de spelers van het eerste zaterdagteam niet met shirt reclame van het Anti-Fascis tische Komite Krommenie (AFKK) het veld in mogen. De KNVB heeft ondertussen haar fiat gegeven aan beide vormen van politieke shirtre clame". (Redacteur Tim Dekkers in Trouw) „Neem nou het laatste we reldkampioenschap voetbal. Ineens was daar Rik de Sade- leer, die ik overigens goed ken. En wat hoor je dan? O, die Rik de Sadeleer, die doet het zo goed tegenover dat duf fe en saaie werk van de Ne derlandse commentatoren. Dan denk ik: dat is niet eer lijk. Als ik dan of Theo Reitsma of noem maar ie mand op, commentaar zou ge ven op die manier van Rik zou er van alle kanten geroe pen worden: jongens daarvoor kunnen we ook naar Paul van Vliet of Toon Hermans. Hou den jullie je maar gewoon bij voetbalcommeritaar. Ik weet zeker dat zoiets niet zou wor den geaccepteerd. Bovendien is een vergelijking eigenlijk niet mogelijk. Rik de Sadeleer met ons vergelijken is appels met peren vergelijken. Ik vind Rik ook heel aardig, maar ik weet beter. Als ik zijn commentaar puur technisch bekijk, dan denk ik dat wij, en dat klinkt misschien pe dant, minder technische fou ten maken". (Redacteur Studio Sport Hugo Walker in het Alge meen Dagblad) Jan Raas, die naar verluidt dit jaar niet in de Tour de France zal starten, achter de dernies in actie. sportpaleis Ahoy' is tijdens de dertiende zesdaagse in één opzicht leger gewor den. Het aantal reclames op en om de baan is ver minderd en niet alleen door het ingrijpen van het ministerie. „Het kost ons", verklaarde perschef Jan Leupe, „meer moeite sponsors te vinden. De achtergrond daarvan is duide lijk. Er vallen echter ook on verwachte gaten. Wij hadden jarenlang een grote sponsor die nu ook in het betaalde voetbal reclame maakt. De overeenkomst tussen Excelsior en Akai kent een clausule over het op de televisie ver schijnen van de ploeg. Dat is in de loop van het seizoen va ker gebeurd dan verwacht werd en het betekende voor de sponsor dat er elders min der geld kan worden uitgege ven". De inkomsten uit de sponsor gelden zijn de basis waarop het hele zesdaagse-gebeuren wordt gebouwd. De terugloop dwong tot aanpassingen. De gage van de renners werd enigszins be perkt, in het randgebeuren werd tevens wat bezuinigd. Hoger daarentegen zijn, bij al sinds jaren gelijkblijvende toe gangsprijzen, de investeringen voor de optredende artiesten op het middenveld. Ahoy' ge looft daarmee goed bezig te zijn. „Het blijkt dat het optre den van bepaalde groepen en individuelen publiektrekkend werkt, mogelijk een aantal mensen net over de streep trekt. Het is voor ons de show die bij het sportspektakel be hoort, maar het wielergebeu- ren blijft natuurlijk het be langrijkst", lichtte Leupe toe. Winstgevend De zesdaagse is nog steeds een winstgevend object, zeker als er dit jaar ook weer zo'n 50.000 toeschouwers zullen komen. Een prognose die gehaald kan worden omdat er na vier da gen een voorsprong is ten op zichte van 1982. „Ons streven het amateurwielrennen te sti muleren", constateerde Ahoy's persman, „kunnen wij dus voortzetten. Door de zesdaagse blijft „Ahoy' op zondag" moge lijk. Nu kunnen wij, door trai- ningstijd beschikbaar te stel len, de kweekvijver van het baanrennen blijven". Een eerste vereiste om de zaak in stand te houden is echter dat het produkt zodanig is dat het in de belangstelling van het publiek blijft bestaan. In grote lijnen is het rennersveld daarvan overtuigd. Gister avond liep de trein bij vlagen weer zeer hard dank zij de be kende namen als die van Clark en Allan, Pijnen en Braun, Schütz en Hermann, het geweldige Deense talent Frank (de partner van Raas) en natuurlijk Patrick Sercu. De Belg, die aan zijn afscheid- stoernee bezig is, droeg de eer ste dagen de last van de wei nig bijdragende maat Maurizio Bidinost met de allure die bij zijn reputatie past. Van die last is Sercu sinds gisteren verlost, want de Italiaan was gisteren - wegens griep - de eerste af- stapper. Sercu, die de organi satie natuurlijk niet wilde mis sen, neutraliseerde de Belg. De combinatie Clark/Allan leidde gisteravond met een ronde voorsprong op het duo Raas- /Frank. Stamsnijder leidt in Super Prestige BRUSSEL Hennie Stams nijder, de Nederlandse kam pioen uit Enter, heeft de lei ding in het klassement om de Super Prestige voor veldrij ders. Voor dat klassement tel len de belangrijkste veldritten in Belgie. Stamsnijder heeft na drie van de vier wedstrijden 71 punten. De Belgen Johan Ghyllebert en Ivan Messelis delen de tweede plaats met 64. Wereldkampioen Roland Li- boton is achtste met 47 punten. Drie Nederlanders in EK bandstoten LELYSTAD Aan het Euro pees kampioenschap bandsto ten, dat van 10 tot 13 februari in Madrid wordt gehouden, nemen drie Nederlandse bil jarters deel. Het zijn titelver dediger Christ van der Smis sen, Nederlands kampioen Hans Vultink en Jan Arnouts. De laatste completeert het veld tot twaalf. Nederland had door de titel van Van der Smissen het recht als eerste een extra speler in te schrij ven. ROTTERDAM Felix Levitan heeft de wielerploeg van Peter Post geselecteerd voor deelneming aan de eerste Ronde van de Verenigde Staten, die van 8 tot 10 april wordt gehouden. Post heeft de Franse organisator nog geen toezegging gedaan. Hij twijfelt nog. De ploegleider zei gisteren tijdens de zesdaagse van- Rotterdam: „De datum ligt erg ongunstig. Op 10 april is Parijs- -Roubaix. Daar moeten we met tien renners aan de start ver schijnen. Pal daarop zijn Luik-Bastenaken-Luik en de Waalse Pijl alweer. Als we zes renners naar Amerika sturen kan ik hen, door het tijdverschil ook niet voor die klassiekers gebruiken. Er moet zodoende een hoge prijs betaald worden voor die paar da gen fietsen in de buurt van Washington". ADVERTENTIE. Voor wie eens wil ervaren wat een zon en sneeuw-vakantie in de winter betekent heeft uw krant een goede en be trouwbare 8-daagse wintersportreis naar Oostenrijk geor ganiseerd. Op zaterdag 5 februari en op zaterdag 5 maart vertrekt een luxe touringcar van Maaskant-reizen naar Ter- fens bij Kolsass-Weer in het Inntal, alwaar gelogeerd wordt in het gezellige familiehotel Waldhof. Dit fraaie natuurgebied, ongeveer 20 km ten noord-oosten van Innsbruck, biedt alle mogelijkheden voor een veelzijdi ge wintervakantie: Rond de 2344 meter hoge "Kellerjoch" en de "Gilfert" (2506 m.) zijn voor de langlaufers een 4-tal fraaie loipen uit gezet. De Kellerjoch is voor de geoefende alpine-skiër een sportieve uitdaging, terwijl op de Kolsassberg beginners de eerste technieken worden bijgebracht. Met het prachtige wandelgebied wordt voor elk wat wils geboden en kan ie dereen zich naar eigen wens en behoefte op een gezonde wijze ontspannen. Tijdens het verblijf zal een dagtrip naar Innsbruck worden georganiseerd (bij de reissom inbegre pen), zodat in de 800-jarige "oude stad" op bijzonder sfeervolle wijze kan worden gewinkeld. Om U zes volle dagen van de sneeuw te kunnen laten ge nieten Wordt de busreis in één dag gemaakt (vertrek uit Den Haag/Rotterdam 's-ochtends om 6 uur/6.30 uur, aan komst in het hotel Waldhof omstreeks 8 uur 's-avonds. De reis op 5 februari kost 475,- per persoon op basis van een 2-persoonskamer met douche en toilet en halfpension logies met ontbijt diner) en de reis op 5 maart f 435,- per persoon eveneens op- basis van vorengenoemd arran gement. Een skipakket (huur van ski's, schoenen, incl. gebruik van liften en lessen) kost 210,- per persoon. Het minimum aantal deelnemers bedraagt 40. Inlichtingen en boekingen: Telefonisch (tussen 9 en 5 uur - van maandag tot en met vrijdag) bij Sijthoff Pers Reisorganisatie: 070-190.696 en 190.698. Wie In of bij Den Haag woont kan bovengenoemde uren ook terecht bij onze stadsvestiging in Den Haag: Spuistraat .71 (op de hoek van het Spui).

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7