Voorschoten ziet af van tennishal „Agrariërs mogen niets in Noordwijk" Stompwijkse ijsclub bestaat 90 jaar REGIOUOURINAAI Leiderdorp vastbesloten woonwagenschap te verlaten Actie in Lisse voor Pools kinderziekenhuis Geheimzinnige Koepelterug op boekenplank van mevr. Tamboezer LEIDEN ,£eicbe 6ouuittt DINSDAG 18 JANUARI 1983 PAG Beraad over afsluiting van wijk Jerusalem WASSENAAR De proef met het afsluiten van een gedeelte van de wijk Jerusalem is vandaag onder werp van gesprek in het Wasse- naarse college. Aanleiding hiervoor is de scherpe kritiek op de proef door raadsleden en buurtbewoners. Dit bleek gisteravond tijdens de raadsvergadering. Vorige week maandag werd de Van Limburg Stirumstraat en de Van Hogendorpstraat afgesloten voor doorgaand verkeer door enkele paaltjes. Deze maatregel werd geno men om aan de eisen van wijkbe woners tegemoet te komen. Die wil len immers snelheidsbeperkende maatregelen voor de buurt De rigo- reuze oplossing van de gemeente werd niet in dank afgenomen door verschillende belangengroepen. Als eerste waren er de bewoners van de wijk Jerusalem zelf, die niet gekend waren in de besluitvorming. De be woners van het Tuinpad, een weg die evenwijdig aan de wijk loopt, zagen met de afsluiting van Jerusa lem een groeiend aanbod van sluip- verkeer door hun straat gaan. Zij waren extra gepikeerd omdat de voorgenomen herprofilering van het Tuinpad niet doorgaat omdat de daarvoor gereserveerde gelden wor den besteed aan de nieuwe ver keerslichten aan de Van Zuylen van Nijeveltstraat/Van Oldenbarnevelt- weg. Fractievoorzitter V.J.W. Wensveen van het CDA vond, evenals de an dere partijen, dat de proef stop gezet diende te worden. „De bereikbaar heid wordt ernstig geschaad en juist in het Centrumplan van 1977 wordt deze bereikbaarheid gewaarborgd." Voorts wees hij er op, dat het nu uitgevoerde plan eerder door het Verkeer en Welzijnsoverleg van de hand was gewezen. Burgemeester Staab in een reactie: „Niets is voor de eeuwigheid." Daarmee relati veerde hij de proefneming. „Het gaat slechts om een proef en heeft tot doel indrukken te verzamelen." Inbrekers bezoeken Alphen tweemaal ALPHEN Inbrekers hebben afgelo pen zondagnacht tweemaal toegeslagen in Alphen. Café-restaurant Du Centre in winkelcentrum Aarhof kreeg diep in de nacht ongewenst bezoek dat sigaret ten, drank en geld meenam. Ook richt te zij aanzienlijke schade aan. Hoeveel er vermist wordt, is niet bekend. Aan het Nocturnepad in Alphen werd diezelfde nacht in een woning ingebro ken. Daar verdween een videorecorder ter waarde van 1800 gulden. Bij beide inbraken kwamen de inslui pers binnen door de achterdeur te for ceren. Lisse langzaam op weg naar 20.000 inwoners LISSE De gemeente Lisse nadert langzaam de magische grens van 20.000 inwoners. Iets waarop het gemeentebe stuur al lang hoopt, omdat dat uit het gemeentefonds een hogere uitkering oplevert en de gemeentebestuur dus iets meer financiële armslag geeft. Vorig jaar is de bevolking met 19 per sonen „gegroeid". Op 1 januari van dit jaar werd het aantal inwoners voorlo pig vastgesteld op 19.920 en er zijn dus maar 80 mensen nodig om de 20.000- grens te bereiken. Per 1 januari 1982 telde Lisse 19.901 inwoners. Sinds die datum zijn er 237 kinderen geboren, 121 mensen overleden, 681 mensen bin nen de gemeente komen wonen en 778 uit Lisse vertrokken. OVERLEG OVER AANLEG GOLFBAAN HEROPEND VOORSCHOTEN De interesse voor de tennis sport neemt af. Dat is niet alleen een Voorschotens gegeven, maar ook zicht baar in de omgeving. Daarom zal er in Voor schoten geen tennishal komen. Daar tegenover staat de grote behoefte aan een sport voor oude ren en jongeren. Die be hoefte is vast te stellen bij de Stichting Openbaar Golf, die thans 265 Voor- schotende leden heeft maar nog steeds geen wedstrijdbaan. De Stichting Openbaar Golf heeft inmiddels een gesprek gevoerd met de provincie, waarbij ook wethouder L. Marselos aanwezig was. De Provincie ziet wel iets in een goede golfbaan. Een van de eventuele lokaties is het tracé van de zogenaamde Leidse- baan ter hoogte van het via- dukt over de Papelaan, gedeel telijk op Voorschotens grond gebied. Omdat het laatste ge sprek met de provincie gehou den werd medio vorig jaar, meent de commissie sport en rekreatie dat het nuttig is om het gesprek snel te heropenen en wethouder Marselis daartoe stappen te laten ondernemen. Het bezoek aan het zwembad „Het Wedde" neemt toe. Ver wacht wordt dat in februari de 500.000ste bezoeker geteld kan worden. De commissie besloot tot een klein feestje rondom de half miljoenste bezoeker of be zoekster. Op 26 januari komt er een hearing voor sportverenigin- gen over het beheer en onder- oud van de accommodaties door gebruikers. Zelfwerk zaamheid van de verenigingen is een middel om kostendruk- kend te werken op de ver- huurprijzen. Volgens wethou der Marselis is er nog geen vast omlijnd plan en ook de commissie wil eerst de wensen en mogelijkheden van de ver enigingen beluisteren. WD-RAADSLID HOGERVORST: NOORDWIJK „Je mag hier op je grond alleen bollen telen en lopen. Meer niet", aldus het WD-raadslid Hogervorst. Hij merkt dit op naar aan leiding van het bestem mingsplan buitengebied, dat herzien moet worden. Volgens het raadslid ra ken de agrariërs in Noordwijk in vergelijking tot hun vakgenoten in aangrenzende plaatsen achterop. Met name wat betreft de mogelijkheden tot bebouwing op agrari sche grond, het zogeheten buitengebied. „In Noord- wijkerhout, Rijnsburg en Katwijk mag op dit gebied veel, in Noordwijk weinig of niets". Volgens hem dient daarin ver andering te komen. Dit kan omdat na tien jaar het bestem mingsplan Buitengebied moet worden herzien. Dit plan werd in de jaren 1970-1973 vastge steld. Het WD-raadslid moti veert zijn standpunt door te wijzen op de vele hectaren Raadslid Hogervorst. bollengrond, die de agrariërs voor de woningbouw hebben moeten afstaan. „Men kan wel nemen, doch men dient ook wel iets te geven". Bij de her ziening van het plan heeft de gemeente wat goed te maken, vindt Hogervorst. Wethouder Van Duyn heeft inmiddels toegezegd, dat aan de bezwa ren van de agrariërs uitge breid aandacht zal worden ge schonken. Maar hij waar schuwt ervoor dat niet alleen de gemeente iets heeft te ver tellen. „Ook de provincie heeft een vinger in de pap", aldus Van Duyn. LEIDERDORP De ge meente Leiderdorp wil uit het regionale woonwagen schap treden ook als het de gemeente financiële offers kost. Dat werd dui delijk op de gisteravond gehouden vergadering van de raadscommissie Bestuurszaken. Leider dorp protesteert al gerui me tijd tegen het feit, dat het mee moet betalen aan investeringen om het Leidse kamp aan de Haar lemmertrekvaart in stand te houden, terwijl hetzelf een goed geoutilleerd kamp heeft gerealiseerd. Inzet van de strijd is de reno vatie van de gas- en elektrici teitsvoorzieningen in Leiden. In de Leiderdorpse visie was deze renovatie niet nodig ge weest wanneer de andere aan gesloten regiogemeenten even eens eigen kampjes hadden ge vormd. Tot nog toe heeft al leen Zoeterwoude met enkele standplaatsen het voorbeeld van Leiderdorp gevolgd. Het gemeentebestuur van Leider dorp verwijt het college van Gedeputeerde Staten, dat het niet de moed heeft gehad de gemeenten te dwingen woon wagencentra in te richten. Ge vreesd wordt nu dat de inves teringen in het Leidse kamp de komst van de regionale centra zullen verhinderen. Het college van GS heeft welis waar begrip voor het Leider- dorpse standpunt getoond, maar heeft desondanks beslo ten om het verzoek van het gemeentebestuur het krediet van 850.000.- nodig voor de renovatie niet goed te keuren, naast zich neergelegd. Inmid dels heeft het college van B en W een beroep tegen het besluit van GS bij de Kroon inge diend. De commissie vond dat Leiderdorp geen enkel belang meer heeft bij het regionale woonwagenschap. Aan het be spreken van een wijziging van de gemeenschappelijke rege ling om huurwagens toe te staan wilde men dan ook niet beginnen. Uittreden was het parool. De financiële conse quenties daarvan zijn nog niet precies bekend. Voor de mees te commissieleden was dit geen probleem om toch maar voor uittreden te kiezen. Cursus reanimatie NOORDWIJK Een reani- matiecursus gaat in februari van start in het gebouw van Interkruis aan de Van Pan- huysstraat. Deze zal twee avonden in beslag nemen (22 februari en 1 maart). Elke avond begint om half acht en zal tweeëneenhalf tot drie uur duren. Iedereen die de cursus goed doorloopt ont vangt een certificaat-getuig schrift en een reanimator- kaart. Deze documenten zijn één jaar geldig. De kosten van een reanimatiecursus bedra gen f 30. Iedereen vanaf 15 jaar kan aan de cursus mee- Voor inlichtingen: A. G. Geer- lings, Irisplein 2 te Noordwijk, telefoon 01719-16012. B en W Voorhout willen jeugdwerk nieuwe kans geven VOORHOUT Om het jeugdwerk in Voorhout toch nog een kans te geven stellen B en W van Voorhout de gemeenteraad voor de Stichting Kontakt Voorhout een startsubsidie te geven van 23.000 gulden. De gemeenteraad behandelt het voorstel don derdagavond. Aan de subsidie worden wel strenge voorwaarden gesteld. Re den daarvoor waren de herhaald voorkomende ongeregeldhe den bij de stichting. Daarom werd ook na Pasen vorig jaar het huurcontract van het Sociaal Educatief Centrum met de stich ting opgezegd. De ongeregeldheden tijdens dat Paasweekeinde waren de druppel, die de emmer deden overlopen. „Deze bij herhaling voorkomende gebeurtenissen gaven aanleiding tot dit resolute ingrijpen", aldus B en W. Op voorstel van het gemeen tebestuur heeft de stichting zich omgevormd tot een jongeren vereniging, waarbij de statuten excessen tegengaan. Het bestuur van Kontakt heeft te kennen gegeven een serieuze poging te willen doen het jongerenwerk weer op poten te zetten. Een le denwerfactie heeft inmiddels 115 leden opgeleverd. De startsub sidie wordt in verschillende termijnen uitgekeerd: veertig pro cent bij de eerste dag, eenzelfde bedrag per 1 mei 1983 en twin tig procent na goedkeuring van de jaarrekening. Bovendien moet elk kwartaal een financieel overzicht aan B en W worden overgelegd en moeten die ook steeds aan het begin van de maand het nieuwe programma te zien krijgen. Schaatsen bij de Stompwijkse molens. EERSTE VOORZITTER KON NIET SCHAATSEN STOMPWIJK „De vereni ging zou met mij nog wel eenns een vreemde schaats kunnen rijden. Ik kan name lijk niet rijden en misschien zal ik het wel nooit mogen doen ook". Dit verklaarde oud-hoofdonderwijzer B. H. Hansen op 20 januari 1893 toen hij in Stomp wijk tot voorzitter werd gekozen van de zojuist opgerichte ijsclub. Komende donderdag bestaat de club, die na korte tijd „Stompwijk" te hebben gehe- ten al spoedig werd herdoopt in „Nut en Vermaak", dus negentig jaar. Afgelopen zon dag werd in de Menkenhal in Leiden als jubileumviering een soort marathonwedstrijd achter een Jagermeester ge houden waarna sportwethou der Gerard Hendriks van Leidschendam de prijzen uit reikte. Aanleiding tot de oprichting in 1893 was een zeer geslaag de hardrijderij waarbij niet minder dan 57 kilo spek was te verdienen. Informatie naar de belangstelling voor het oprichten van een ijsclub bracht in de kleine buurt schap meer dan honderd handtekeningen op. Het doel van de nieuwe vereniging was niet alleen ijsvermaak, maar ook werkverschaffing. Werklozen zouden met baan vegen een stuiver kunnen bijverdienen. Bovendien zou bij wedstrijden hetzelfde ge wicht aan spek dat de win naars kregen nog eens onder de armen worden verdeeld. Behalve het uit zeven leden bestaande bestuur (inclusief de met-schaatser Hansen) tel de de vereniging bij de op richting 141 leden. Verga derd werd, uiteraard mag je wel zeggen, in café's. In „Oude Schenkkan" bij de vroegere Kniplaanbrug, „Nieuwe Schenkkan", „De Gouden Leeuw" en tegen woordig al jaren in „Het Blesse Paard" aan de Dr. van NoortstraaL In 1894 werd, na aansluiting bij de Kon. Nefl. Schaats Bond, de eerste kortebaan- wedstrijd gehouden. De win naar, Nico Brouwer, kreeg vijf gulden en een zij spek van twintig pond. Een van de bekendste leden was „Ome Arie", de heer A. J. Janson, die veertig jaar bestuurslid is geweest. In de eerste jaren van het bestaan van „Nut en Vermaak" werden behalve snelheidswedstrijden, grootse ijsfeesten en ook ringrijderij- en op het ijs georganiseerd. Na perioden van weinig akti- viteiten, voornamelijk door gebrek aan ijs, kwam de club onder voorzitter L. Waaijer tot nieuwe bloei. In 1964 werd zelfs aan conditietrai ning gedaan. Viif jaar gele den dreigde de club opnieuw te verdwijnen. Na een inten sieve aktie van de dorpsbe woners werd een geheel nieuw bestuur gekozen met Sjaak Disseldorp als voorzit ter. „Nut en Vermaak" heeft nu een programcommissie en een jeugdcommissie met ei gen begeleiders en trainers. Secretaris Anton van der Haar zegt dat het de ijsclub niet altijd voor de wind is ge gaan „maar het doorzettings vermogen van de voorgan gers heeft de basis gelegd voor wat Nut en Vermaak nu is". Een vooruitgang met 1893 is in ieder geval dat de huidige voorzitter zelf ook schaatst Max van den Berg Voorzitter van de Partij van de Arbeid, Max van dt Bergkomt morgenavond naar de openbare vergaf ring van de Federatie Bollenstreek van de PvdA. Zf thema is: „De Partij van de Arbeid heeft gekozen", fll zal met name ingaan op het verzet van de PvdA tegf de nieuwe kernwapens en de manier waarop zijn pil tij inhoud wil geven aan het eerlijk delen van werk (e inkomen. De bijeenkomst begint met een korte jaft vergadering en Van den Berg komt om kwart voor gen aan het woord. De plaats van handeling is café |e Wels aan de Abraham van Rooijenstraat in Noojf wijk. LTB-jongeren De LTB-jongeren Kring Duinstreek houdt morgen een b\ eenkomst in het Dorpshuis De Duinpan in De Zilk. Tijden die bijeenkomst zal het onderwerp Gemeentelijke aangi legenheden in De Duinstreek" aan de orde worden gesteh door inleider P. Th. Warmerdam, wethouder in Noordwij Bestemmingsplan, hinderwet, bouwvergunning en onrdj rend-goedbelasting zijn een paar van de onderwerpen, h dereen is van harte welkom op deze bijeenkomst, die et acht uur begint Luisteren naar kinderen Ia De Sjelter aan de Heemraadlaan in Leiderdoft wordt vanaf morgenavond een Gordon-cursus gehoV den. De cursus leert ouders te luisteren naar hun /üfl deren, hetgeen eventuele wrijving in de ouder/kind-^ la tie kan wegnemen. De cursus is afgeleid van h\ boek „Luisteren naar kinderen" van de Amerikaan^ psycholoog Thomas Gordon. De cursus leert een aan til vaardigheden aan. Het contact met andere ouders bet uitwisselen van ervaring werkt stimulerend, cursus omvat tien woensdagavonden. Opgave bij J)i Sjelter, Heemraadlaan 67, tel. 893135. g Vrouwen De Sjelter presenteert morgen tevens een programma v/ vrouwen-activiteiten. In januari en februari zullen them avonden over echtscheiding en het alleen komen te sta worden gehouden. Naast de presentatie van het prograi ma wordt woensdagavond tevens de film „Een Stille Lie de" van René van Nie gedraaid. Alle vrouwen zijn welko vanaf kwart over acht. Entree f2. Steunactie Door de jeugdnatuurwachters van Sassenbeim wonj op woensdag weer een huis-aan-huis steunactie geho den voor het Vogelasiel Noordwijk. Hiervoor zulh netjes met pinda's, vetbollen, doosjes lucifers en st kers van bet vogelasiel te koop worden aangebodi De actie gaat om 14.00 uur van start en duurt tot 17.\ uur. Energie De Vrouwenraad Noordwijk organiseert morgen een voói lichtingsavond met medewerking van de Stichting En erg,. Informatie. De heer Van Ravenzwaay van de KEMA uitvoerige informatie geven, er worden dia 's vertoond er is gelegenheid tot discussie. De bijeenkomst wordt gie houden in 't Trefpunt aan de Schoolstraat en begint oyt acht uur. Iedereen is welkom. LISSE Behalve de grote, gecoördineerde hulpakties voo mensen in Polen, zijn er ook talloze akties op kleinere scl d Vanuit Lisse is mevrouw Maria van de Meyde bijvoorbeeld f grote inzet bezig. Op dit moment wijdt zij zich aan de hulp een kinderziekenhuis in het plaatsje Skiniwilze en zij w daarbij gesteund door aktiviteiten van vele schoolkinderen. Mevrouw Van de Meyde is goed op de hoogte van de toestan die in Polen heersen. Enige malen per jaar gaat zij naar P< en neemt dan uiteraard het een en ander mee, met name u ziekenhuizen en tehuizen. Zij heeft vanaf het begin ook veen maken met de transporten naar Polen. Heel veel heeft zij het transport naar het kinderziekenhuis al bij elkaar, een 1 garage vullend. Voordat echter de reis wordt ondernomen, mevrouw Van de Meyde nog een poging doen nog wat zeer de Polen belangrijke goederen bij elkaar te krijgen. Eenieder haar daarbij wil helpen kan haar bellen op het nummer 02 17129. WASSENAARSE IN RADIOPROGRAMMA WASSENAAR „De ge heimzinnige koepel" is te rug op de plaats waar het hoort, namelijk op de boe kenplank van de huidige bewoonster van de Koe pel, het Wassenaarse raadslid voor de VVD me vrouw drs. E. Tamboezer. Al enige jaren, eigenlijk sinds zij vijf jaar geleden in de historische Koepel aan de Rust en Vreugde- laan in Wassenaar kwam wonen, wilde zij dit, ove rigens vrij onbekende boek door Joh. Kievit op de plank hebben. Vele malen hebben mensen haar aangeboden het boek te lezen, maar nooit om te kopen. Gisteren 29 de cember deed zij in het programma Vraag en Aanbod van de KRO-ra- dio het verzoek aan de luisteraars om haar een exemplaar ter beschik king te stellen. Al vrij snel bleek de heer R. Hor sten uit Delft het boek te willen afstaan. Het verhaal van „De geheim zinnig koepel" speelt zich af in de jaren dertig in Wassenaar, waar twee meisjes het geheim van de gesloten verdieping van de Koepel proberen te ontsluieren. Na veel spannen de avonturen wordt het geslo ten gedeelte van het gebouw geopend en wanneer er geen geheimen meer zijn, keert de rust terug in het vreedzame en eerbiedwaardige Wassenaar. Uit de beschrijvingen in het boek blijkt dat Kievit in ieder geval de buitenkant van de Koepel goed heeft bestudeerd. De binnenkant is, volgens me- vouw Tamboezer niet hele maal juist beschreven, hoewel het mogelijk is dat in de bijna twee eeuwen van het bestaan van de Koepel renovaties heb ben plaatsgevonden. Het to rentje is rond 1780 gebouwd in opdracht van prins Frederik, de toenmalige eigenaar van het landgoed Backershagen en diende als theehuis. In 1910 kocht de heer O. F. Weise een Mevrouw E. Tamboezer In het front van de historische Koepel die zo'n belangrijke speelt In het boek door Joh. Kievit dat zij onlangs na een lange speurtocht haar gendom mocht noemen. deel van dit landgoed, waaron der ook de Koepel, en liet het prachtige buitengoed De Wilt- zanck bouwen. Monument Hoe het interieur er uit zag is slechts vaag te achterhalen. Enkele beschrijvingen, waar onder die in het boek door Joh. Kievit kloppen niet hele maal. Volgens mevrouw Tam boezer moet er in 1939 een vrij gedetailleerde beschrijving hebben bestaan, maar die zou door de Duitsers tijdens de Tweede Wereldoorlog zijn meegenomen of vernietigd. In 1968 ging het torentje van de Koepel over naar de Neder landse Monumentenstichting in Haarlem, die het met subsi die van het rijk en gemeente Wassenaar liet restaureren. Echter in maart 1977 besloot de gemeenteraad van Wasse naar de Koepel voor gulden terug te kopen, voorwaarde dat het moest zijn voor een ingezet van Wassenaar en dat het i manent bewoond zou won om vernieling en verval i het monument te voorkom

Leidse Courant | 1983 | | pagina 6