Orgel- Van Zoen stelt zijn verzamelde instrumenten in een stichting beschikbaar QeidóaQounxmt HOE EEN „HEMELS" INSTRUMENT DE GEMOEDEREN KAN LOSSLAAN Schooldirecteuren willen Mavo uit verdomhoekje halen Universiteitsraad akkoord met reorganisatie scheikunde ■(DEN DINSDAG 18 JANUARI 1983 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kojn ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of'schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12-22 44 op toestel 10. egpiraat pngeman, die achter het r van een personenauto "^verleende op de krui- Vinkenlaan/Pické- »t in Nordwijk geen Lcrang aan een van its komende vrachtauto, resultaat was een bot- met veel blikschade. J: bleef het echter niet 'froen de politie de jon- nader aan de tand voel- Jcwam er nogal wat be nd bewijsmateriaal te- ijfschijn. De twintigjarige Jeman had geen rijbe- zijn auto was niet ver- .^rd en er mankeerde het 'ïjen ander aan zijn voor ts Tegen kantonrechter Oien verklaarde de jeug- hj automobilist, dat hij die in afwachting van zijn jiwijs alvast maar had -tycht. De jongen, die net Joop den Uyl, steeds fc dingen wilde opmer kt („Mijn uitlaat was niet 1 en daarbij reed die ihtwagen te snel") werd ugestraft. De officier van Jtie, verkeersschout |jr, eiste in totaal een Je van 520 gulden. De IjJter was het daarmee J. „En als ik het niet kan len", vroeg de overtre- j] „Dan gaat u maar zit- sbngelijkt blies de jonge- j de aftocht. Voor zijn ioedsrust was het echter 'lc beter geweest als hij s!i was blijven zitten om taak tegen een Haagse Ijen bij te wonen. Die r<op de elfde van de elf- ^981 (de datum was toe- u'de zaak was niet carna- hsk van aard) in Katwijk ^óorlijk tekeer gegaan, f^hter Oomen gaf een te samenvatting van het nge proces-verbaal. De denaar reed met zijn auto -katwijk op een rijstrook r rechtdoorgaand ver- gr. Hij sloeg echter links- Vin twee Katwijkse agen- waren getuige van die tortreding. Zij achtervolg er; de Hagenaar en som- e»rden hem te stoppen. negeerde het stopteken ic-eed met een vaartje van kilometer per uur door rood licht. Toen de iten hem te pakken den, bleek waarom de 'eman het stopteken had iten voor wat het was. auto was niet verze il, hij had geen rijbewijs Ikon ook al geen kente- Ifcewijs tonen. Daarbij keerde de auto van de ;enaar in zeer slechte jMnische staat. Nadat de ^ter de waslijst had rgelezen, vroeg hij de lachte om commentaar. -1 merkte op: „Ik ben in Haag al voor deze din- ei veroordeeld." De kan- litechter kwam na enige "(ie tot de volgende con- vie: „Ik denk dat u het- l#e ook heeft uitgehaald ^Wassenaar." En inder- ji(i. Op de elfde van de ©e had de jongen in Was- etar 150 kilometer per J gereden op een weg ir maximaal 70 was toe- aan en was hij ook daar r rood licht gereden. „U daar ook geen rijbewijs h zien," zei rechter Oo- j: „Lijkt me logisch, lit dat zult u tussen Kat- en Wassenaar wel niet ben gehaald." De Hage- i kon daar niets tegen lengen. Hij raadde kan- slechter Oomen aan con- 30 op te nemen met zijn 'Weringsambtenaar. De s^ier van justitie was van »ing dat er geen ver- etende omstandigheden wezig waren: „U heeft "Öie dag de bollenstreek jeilig gemaakt eri u bent |aker gepakt voor het rij- zonder rijbewijs." De Ite die de heer Moor was enorm. Honderd Jlen voor het niet vol- - n aan een stopteken, Ésaf in plaats van recht- vijftig gulden, door rijden honderddertig len, geen rijbewijs drie- derd gulden, geen ken- nbewijs honderddertig en, rijden zonder verze ng vierhonderd gulden, 'geroeste chassisbalken derd gulden, slechte men vijftig gulden en kapotte uitlaat zeventig en. Tevens eiste de offi- twee keer vier maan- voorwaardelijke ont- ing van de rijbevoegd- -fl. In totaal kwam de -te neer op een bedrag ut 1570 gulden. i *hter Oomen keek de piraat aan en zei op Jtige toon: „Ik veroor "i u conform de eis van officier. Dat kunt u te uw reclasseringsambte "Jjr zeggen. Dit is heel st. Ik ben blij dat we dit Leiden maar zelden te- Jkomen." KEES VAN HERPEN LEIDEN De Directeu renkring van zelfstandige Mavo-scholen uit de Leid- se regio wil de stroom van geruchten over de Mavo tot staan brengen. Vol gens de directeuren van de twintig betrokken Mavo-scholen zijn de be-, richten, dat de Mavo ver dwijnt, onjuist, onvolledig en voorbarig. „Ons doel is de Mavo uit het verdom hoekje te halen," zegt de heer G.J. Jansen, voorzit ter van de directeuren- kring en directeur van de Prins Willem-Alexander Mavo in Leiden. Er bestaan plannen om het onderwijs ingrijpend te ver anderen. De bedoeling is, dat het basisonderwijs wordt ge volgd door het driejarig voortgezet basisonderwijs. Dat wil zeggen, dat alle kin deren na de lagere school niet kiezen voor een onder- wijsrichting, maar eerst alle maal drie jaar hetzelfde on derwijs krijgen. Pas daarna wordt een keuze gemaakt. Uit die plannen werd gecon cludeerd, dat de Mavo moet verdwijnen. De Directeuren- kring vindt dat een onjuiste voorstelling van zaken. Als deze plannen doorgaan, dan verdwijnt niet alleen de Mavo, maar moeten alle hui dige schooltypen worden op geheven, menen de directeu ren, die ervan overtuigd zijn dat deze plannen zeker niet voor het jaar 2000 zullen worden gerealiseerd. De twintig directeuren zijn van mening, dat de Mavo door deze geruchten in ern stig diskrediet is gebracht. Zij vrezen, dat de ouders hun kinderen daarom niet meer naar de Mavo zullen sturen. Omdat in deze tijd veel kin deren voor een school kiezen en de „concurrentiestrijd" om de steeds schaarser wor den leerlingen is ontbrand, is de kring van directeuren een actie gestart om de Mavo uit het verdomhoekje te halen. „Onrust over het voortbe staan van de Mavo is niet no dig. De Mavo staat nog stevig overeind. Dit schooltype heeft een nuttige plaats in onderwijsland. De Mavo heeft vaak een beschutte sfeer die ideaal is voor laat bloeiers," zeggen de directeu ren in een folder, die op de lagere scholen in de regio wordt verspreid. De directeurenkring werd op initiatief van de heer Jansen ruim vier jaar geleden opge richt, omdat de directeuren het wenselijk achtten, dat er over specifieke „Mavo-pro blemen" wordt gepraat. Het gaat om zelfstandige Mavo- scholen in Leiden en omge ving, die in totaal zo'n zes duizend leerlingen hebben. De scholen variëren in groot te van twee- tot vierhonderd leerlingen. „Mavo's worden financieel achtergesteld bij andere scholen." Zegt de heer Jansen: „Per jaar krijgt elke school van de overheid een bijdrage in de exploita tiekosten. Een Mavo krijgt tienduizend gulden, scholen gemeenschappen ontvangen jaarlijks enkele tonnen," al dus de heer Jansen. LEIDEN Met vrijwel algemene instemming is gisteravond het ingrij pende reorganisatieplan van de subfaculteit schei kunde van de Leidse uni versiteit, waarbij zes ge dwongen ontslagen zullen vallen, goedgekeurd door de universiteitsraad. In te genstelling tot het sorra gespannen en emotionele verloop van de sub-en fa culteitsraadsvergaderin gen vorig jaar was de uni- versteitsraadsvergadering dit keer een rustige, maar niettemin uiterst langdu rige gebeurtenis. De mees te raadsleden waren „zeer te spreken" over de zorg vuldige procedure die bij de reorganisatie van scheikunde is gevolgd. Het plan van de subfaculteit is een naif jaar geleden openbaar gemaakt waarna de verschil lende betrokken raden zich er over hebben gebogen. Met name de vakgroep Organische Chemie, die volgens het plan het zwaarst getrof fen zal wor den, kwam toen met felle kri tiek. Resultaten van die kri tiek waren ondermeer een al ternatief reorganisatieplan (echter afgewezen door de subfaculteit), vragen in de Tweede Kamer over de juridi sche kant van de zaak, die echter snel weer werden inge trokken en tot slot een beroep, aangespannen bij de ambtena renrechter om het plan te la ten vernietigen. De rechter heeft dit beroep naast zich neergelegd. Scheikunde is na biologie bin nen de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen de tweede richting in Leiden waarvan door de universiteits raad is besloten, dat er gereor ganiseerd moet worden. Plan nen voor andere studierichtin gen zijn momenteel in voorbe reiding. De reorganisaties vor men een deel van het univer sitaire beleid om de faculteiten zelf, door afstoting van zwak ke punten, de sterke over te houden. Met deze sterke facul teiten hoopt men beter gewa pend te zijn tegen de bezuini gingsmaatregelen van de on derwijsminister. Op dit mo ment is, zoals eerder gemeld in deze krant, een landelijk over leg van alle universiteiten en hogescholen gaande dat de nieuwste bezuiniging van 258 miljoen gulden tot 1987 moet verdelen. Onderzoek naar hart- en vaatziekten LEIDEN Het District Con sultatiebureau tot bestrijding van tbc houdt binnenkort een onderzoek naar risicofactoren voor hart- en vaatziekten voor mannen van 35 jaar. Het on derzoek zal kosteloos worden verricht, men dient zich fcelf aan te melden. Er is gekozen voor 35-jarige mannen omdat de kans op het krijgen van een hartinfarct bij mannen 4 a 5 maal groter is dan bij vrou wen. Het onderzoek is er op gericht een infarct zoveel mo gelijk te voorkomen. Daartoe zal er een bloed- en urineon- derzoek worden gedaan, de bloeddruk gemeten en gewicht en lengte worden bepaald en krijgt iedere deelnemer een vragenlijst om thuis in te vul len. Ieder die aan het onder zoek, deelneemt krijgt zelf de uitslag. Wanneer één of meer factoren verhoogd zijn, zal er advies worden gegeven en zul len de desbetreffende factoren nog eens worden gecontro leerd. Het onderzoek heeft plaats op het Consultatie Bu reau tot bestrijding van TBC, afdeling RIFOH (risicofacto ren onderzoek hart- en vaat ziekten), Lange Voort 68, 2341 KD in Oegstgeest. Het orgel dat in de St.Bernarduskapel dienst deed. maar het moet ook kunnen uitbazuinen en tot vereniging oproepen. Zeker met een Halleluia van G.F.Haendel. Want je gelooft in iets en je wilt wat Doofheid Zelf is Martien er nooit toe gekomen om orgel te gaan spelen. Tot zijn 14e jaar (en dan begint onze onuitspreke lijke clementie) leed Van Zoen aan een tamelijk ernsti ge doofheid, die nooit geheel verholpen is kunnen worden. Maar hii was nu eenmaal gek op orgelmuziek. Nou, en als ik mezelf na ga, kan ik hem geen ongelijk geven. Van Zoen werd evenwel een vas te bezoeker van orgelconcer ten, tot in Haarlem toe maar dat is ook een Orgel- stad bij uitstek. In meer dan tien jaar tijd bezocht Martien (voor het merendeel op de bromfiets) ongeveer duizend kerken in het land. Daar re gistreerde hij alle orgels, naar dispositie (naar „kunnen,, zeg maar) en historische gege vens. En hij voerde een uitgebreide correspondentie over orgels met Jan en orgelman. Zijn drift voerde Martien van Zoen tot het raadplegen van vakliteratuur, en hij bouwde een archief op waarin onge veer 8000 Nederlandse ker korgels staan beschreven. Vanaf 1520; zowel met „ka tholieke" als reformatorische pijptoestanden. Overal vond men het leuk als Van Zoen naar „het orgel" kwam infor meren, en zodoende kon hij heel wat vasatleggen. De man interesseerde zich voor zowel dispositie als interpre tatie. En dan werd er wei eens een registertje extra opengetrokken. Martien heeft bovendien z'n stereo apparatuur, en daar komen heel wat van zijn favoriete componisten op vast te lig gen. Wie maar „Gott vom Himmelhoch" de kerkruimte in wenste te zenden, had zijn voorkeur: componisten als Bach, uiteraard, maar ook Frescobaldi, Sweelinck en Buxtehude, de Saksische Westduitser, of de Nederduit se „Hollander". Maar Van Zoen weet even eens raad met met de Franse romantische school en de mo dernen. Buitenlandse orga nisten raken ook zijn muzi kaal zenuwcentrum: Hel- muth Walcha, Marie Clair Alain; en de binnenlandse groten Albert de Klerk (on der wiens cerebrale orgelspel ikzelf nog gezongen heb, en met deugd als uitkomst), Charles de Wolf, Louis Toe bosch en good old Feike Asma, en nog meer van die coryfeeën. Zij allen zorgden voor een „stuk levenswerk" van Van Zoen. Hij heeft er erg prettige herinneringen aan. Al is het van Diabelli. Dat is een paar letters ver schil met Diabolo: de duivel se. Maar in een „buitenland se" taal kun je vaak alle rich tingen uit. Je hoort ze gal men, die Nederlandse koren, zonder al te veel achtergrond en traditie. Van die samen smelting van koren en orgel zijn bijna onuitzingbare voor beelden. Maar Van Zoen ju belt met ze mee en heeft zijn stichting gesticht. Met fluit en lier. En voor de rest zien we het wel. Maar het blijft om te zoenen. Er zijn vele soorten min naars en minaressen. Op allerlei terrein. Dat is u mogelijk bekend, en ik wil daar ook niet al te zeer op ingaan. Maar al eerder ben ik een cate gorie liefhebbers tegen gekomen die me toch bij zonder geboeid heeft. Ik vroeg me af, wat ze voor dat gloeiende liefdebe toon terugkregen. Wel nu, dat was muziek. Or gelmuziek zelfs. Bij res tauraties van oude of niet zo erg oude orgels in den lande schonken die or gelminnaars hun dona ties als in de gleuf van een jukebox, en als het instrument weer in volle glorie uit z'n ellende was herrezen, klonken de herstelde tonen hen als kostelijke muziek, barok of romantisch, in de ge voelige oren, tot in het diep ontroerde „ama teurs" hart aan toe. Bij voorbeeld het Orgel fonds van de Leidse Har- tebrugkerk heeft die meelevenden vaak over de drempel gehad. Mede door hun giften was het mogelijk het prachtige Maarschalkerweert-orgel z'n oorspronkelijke stem, met nieuwe mogelijkhe den, terug te geven. Vaak vloeiden er gelden toe en een paar jaar gele den was onder die schen kingen een anonieme, doch opmerkelijke bij drage van een orgel-fre ak. Ik wist wie het was, maar moóht zijn naam niet noemen. Vandaag onthul ik hem, en haal het doek weg waarmee hij zijn vrijgevige, monumen tale orgelziel bedekt heeft ge houden; omdat hij „een stich ting" is geworden. Een stich ting die, volgens een scherp registrerende waarnemer Uit Sassenheim, „vrijwel uniek in ons land" genoemd mag worden. Een fundatie die vier orgels als gepijpte para- depaardjes in dienst en onder haar hoede heeft. De aanstichter daarvan is Martien van Zoen, die met „orgelliefhebber" te zwak ge karakteriseerd is. Een man van „laat uw linkerhand niet weten wat uw rechter dito doet". Ik haal hem voor het voetlicht, ongenadig en met vol tongwerk. Al strubbelt-ie ook nog zo tegen, die naam gever van de „M.G. van Zoen Orgelstichting". Onze waar nemer heeft, zoals gewoon lijk, met rollende ogen op de loer gelegen en berichtte mij over deze ontwikkeling. Die hij overigens al ja-ren ge-le den" had zien aankomen. „Van Zoen gaat het doen", toeterde hij aan mijn oor. Een zoenoffer dat nu uit de doeken gedaan wordt, dus. De Wit en Zoenen, en Zonen (neem me niet kwalijk): Mar tien geeft hoogop van hun prestaties. Vakmanschap is ook hier meesterschap, en dat geniet Zijn hogelijke waardering. Volgens Van Zoen, de onuitputtelijke, zijn de orgels „verzekerd tegen nieuwbouwwaarde; en het onderhoud geschiedt voor re kening van de stichting". Van Zoen, die de tand des tijds met open vizier tege- moettreedt en niet vreest, wil met zijn stille stichting ik heb nog steeds geen propa ganda ervoor gehoord or gels voor de toekomst „veilig stellen voor het doel waar voor ze werden aangeschaft". Sterker nog: voor deze inves teringen, die hij ziet als een dienst aan de (ongedeelde) Kerk, leeft Van Zoen sober als een monnik in zijn kluis. Maar dat heeft hij er graag voor over. Elk vrij uurtje is hij op z'n orgelpad. „Ik ben dankbaar dit te mogen en kunnen doen", zegt hijzelf, terwijl hij een gebonden soep bereidt; „ik heb het er graag voor over. Aan de liturgie, in welke kerk ook, wil ik niet verdienen". Martien van Zoen (I) in gesprek met een organist; en geef 'm dan de ruimte... Geldverslindend Martien G. van Zoen is 41 en kok bij een Voorhouts bejaar dencentrum. Schitterende job eet u smakelijk, ook maar niet voorbestemd tot het instandhouden van een geldverslindende hobby, dacht ik. Je mag uitstekend kunnen paneren, en het haasje onderscheiden van een borstlap, een lende of een schenkel, een zwezerik, pens of kalfspootjes, maar dat wil niet meteen zeggen, dat je er dan ook vier orgels op na zou kunnen houden. Toch heeft Van Zoen dit gepres teerd. Vier orgels, met pres- tanten en al, zijn het eigen dom van deze opzienbarende Sassenheimer. En (onze waarnemer werd er helemaal koud van) deze orgels wor den door Van Zoen geheel en al „pro Deo" voor niets, maar ook voor God in bruikleen gegeven voor de li turgie in di-ver-se kerken. Ik ga het rijtje langs. Z'n eer ste orgel schafte Martien aan in 1970 in Oude Schoot, dat per ongeluk in Friesland ligt. Firma De Wit en Zonen, Nieuw Vennep, restaureerde het instrument en tot '73 deed het dienst in de vorige kapel van huize "Bernardus" in Sassenheim. Daarna maakte de plaatselijke her vormde kerk van het orgel gebruik, tot '75. En vandaag de dag staat het Zoen-orgeltje in de Lissese Agatha-kerk nabij het priesterkoor, terwijl z'n grote, hoge concertbroe der achterin het geheel en al zou kunnen overstemmen. Voor z'n tweede orgel trok Van Zoen in '76 weer naar Friesland, en ook deze aan koop werd door De Wit ge restaureerd en nadien ge plaatst in de Haagse kerk van de H. Familie. Daar doet het nog steeds dienst, bij dag en hoogtij. Martien van Zoen kookte in middels door voor z'n dage lijks brood, maar dit weer hield hem er, een paar jaar geleden, niet van een Engels orgel op de kop te tikken. Ook dit wordt op het mo ment hersteld van een inzin king en zal omstreeks Pasen van dit jaar geplaatst worden in de „oecumenische kapel" van de Willem Arntzhoeve in Den Dolder. En dan is er nog het vierde „loftuig", een compleet Engels orgel uit 1877, dat in Nieuw Vennep staat opgeslagen. Voor plaat sing zijn besprekingen gaan de. Van Zoen ziet mogelijk heden in de Sancta Maria-ka- pel in Noordwijkerhout. Niet omdat dit zijn voorland zou zijn, maar er zijn mogelijkhe den. Martien volgt steeds de herstellingswerkzaamheden van zijn orgels op de (8 en 16) voet; en van tevoren wordt alles uitgepraat. Dit, althans, vertelt onze waarnemer, die ook van doorpraten 't zijne weet Verleggen we even onze aan dacht naar de Nieuw Ven- nepse kerkorgelrestaurateurs Martien van Zoen denkt leeft in orgels. Ik heb me nauwelijks de moeite geno men om te informeren of hij getrouwd is en een gezin heeft. Nee dus. Anders heb je wel wat anders aan je hoofd. Restauratie van de orgels in de Hartebrugkerk en de „Agatha" heeft veel van zijn krachten gevergd. Hij zag de goddelijke voorzienigheid op wekkend door het raam van zijn verbeelding wenken en koos verder ruim sop. Een mooi orgelfront is nooit weg, Het Van Zoense orgel, dat speelt In de H. Familie-kerk in Den Haag.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5