VWO-diploma wordt een bedrieglijke fopspeen Gemeenteraad schuift beslissing over Ziekenboeg voor zich uit ejaarde vrouw (76) eroofd en verkracht LLEGE VAN BESTUUR LEIDSE UNIVERSITEIT wijzer ^r WW moet °;dwijnen Panden aan Stationsweg terecht op monumentenlijst Passende entourage voor Schouwburg -[DEN foiidtoiQowuvnt DINSDAG 18 JANUARI 1983 PAGINA 3 jsidieregeling iingverbetering van kracht f De gemeenteraad besloot gisteravond tot het instel- een subsidieregeling voor particuliere woningverbete- fiermee wordt beoogd verwaarlozing en verkrotting in de ernieuwingsgebieden tegen te gaan. Wethouder D. Tesse- in Volkshuisvesting zei gisteren te verwachten, dat de om subsidie via deze regeling te verkrijgen zo groot is dat i van 125.000 gulden binnen twee maanden leeg zal zijn. lidieregeling geldt voorlopig als experiment en wordt gemeente ingesteld naast de regeling van het rijk die als, ireikend wordt beschouwd. In het kader van de regeling i subsidies worden verstrekt voor woningen die niet ■aard zijn dan 150.000 gulden. De woning moet ouder dan zijn en per woning kan maximaal 5000 gulden worden [en. De bijdrage is onafhankelijk van het inkomen en Ti praktische redenen geen anti-speculatiebeding. Een kan per jaar niet meer dan één maal voor subsidie lerking komen. Nieuwbouw voor reinigingsdienst LEIDEN De gemeenteraad ging gisteravond akkoord met de bouw van een nieuw onderko men voor de reinigingsdienst aan de Admiraal Banckertweg. De kosten van het nieuwe complex zullen ruim 13 miljoen bedragen. De reinigingsdienst is nu nog gevestigd in een oud gebouw aan de Noor derstraat. Het nieuwe gebouw is voorzien van allerlei moderne snufjes, energie-besparend ontworpen, toegankelijk voor minder-validen en emancipatorisch ingericht. Getracht is de overlast voor de buurt zoveel mogelijk te be perken. De grote vuilniswagens zullen het com plex via de Admiraal Banckertweg verlaten slechts de kleine, elektrisch, aangedreven wa gentjes, gaan de buurt door via de Evertsen- straat. Aanhouding Perzendief LEIDEN/ENSCHEDE De politie van Enschede heeft gis teren een 26-jarige man uit Alkmaar aangehouden, die wordt verdacht van verduiste ring van drie Perzische tapij ten. De tapijten hadden een gezamenlijke waarde van 9.000 gulden. De man stapte bijna twee weken geleden bij een ta pijtenzaak aan de Leidse Ko- revaarstraat binnen. Hij vroeg de eigenaar van de zaak of hij drie tapijten „op zicht" mee naar huis mocht nemen. Dat mocht, maar de man uit Alk maar liet niets meer van zich horen. Inbraken in drie scholen LEIDEN In het afgelo pen weekend is in drie scholen ingebroken. De Stichting Opleiding Socia le Arbeid aan de Boerhaa- velaan deed aangifte van diefstal van een videore corder, een kleurentelevi sie, een camera, 15 banden en 10 girobertaalkaarten. Uit een school aan de Op- penheimstraat verdwenen een stopwatch, 250 gulden en een radio. Ook de Uyt- tendijkschool werd be zocht. Daar werd de hele school doorzocht en wer den vernielingen aange richt. Kerstbomen - brand LEIDEN De politie moest er gisteren in de Ver- damstraat aan te pas komen om een eind te maken aan een kerstbomen- brandje. In de straat was door een groep jongens een aantal bomen in brand gestoken. De poli tie heeft de jeugd de brand zelf laten blussen. itjEN Het onder zoals dat in de Tweede Fase Ver- van de mi- of van Onderwijs dl voorgesteld, zal niet j ji worden ingevoerd, mogen niet ost worden door con- s te doen aan de tjjteit en het niveau j jet wetenschappelijk 4 onderwijs. Uit de nota blijkt dat het contrast tus sen het vervolgonderwijs en het hoger onderwijs steeds scherper in plaats van minder scherp wordt. Het basis- en vervolgon derwijs krijgt steeds meer vrijheid, terwijl in het ho ger onderwijs juist meer de nadruk komt te liggen op selectie en prestatie. Het risico ontstaat, dat de aankomende student structureel ongeschikt zal zijn voor vele studierich tingen. Het behaalde VWO-diploma is aldus een bedriegelijke fop speen, waartegen de fa culteiten zich zullen moe ten verdedigen door eind examenkandidaten te we ren op basis van hun exa menpakket. Het studeren wordt hierdoor bemoei lijkt en de studieduur wordt sluipenderwijs voor de zwakkeren verlengd. Dit schrijft het College van bestuur van de Leidse Uni versiteit aan de Academische Raad. De Academische Raad zal 31 januari de minister over de nota „Twee Fase Vervolgonderwijs" moeten adviseren. Het College van Bestuur schrijft verder: Er maakt zich van ons een groeiend onbehagen meester over de manier waarop op eenvolgende ministers van onderwijs en wetenschappen menen veranderingen in het onderwijs te moeten voorbe reiden en doorvoeren. In plaats van zorgvuldig te ana lyseren welke bezwaren aan de huidige structuren kleven en na te gaan of deze door kleine aanpassingen kunnen worden weggenomen, wor den grote brokken van het onderwijsstelsel op de helling gezet en veranderd. Daar door is niemand in staat de gevolgen te overzien en drei gen fundamentele nadelen onopgemerkt te blijven. Wanneer zij wel worden ge zien, wordt dit afgedaan met de constatering dat het een verschil in visie betreft. Een 76-jarige bnster van de Aaltje 4erwierlaan is in de van 14 januari om in haar woning en verkracht. De ^e is pas na enkele da- bver de verkrachting omdat de; v dit niet durfde te -Hen. louw werd vrijdagnacht Br door gestommel op het aan de tuinzijde van ■voning. Met een staaf- in ging zij op het balkon maar op dat moment bleek een man zich al via een raam van de keuken toegang tot de woning te hebben ver schaft. De vrouw reageerde kordaat toen zij de man ont moette en sloeg hem enkele malen met de staaflantaarn op het hoofd. Zij werd daarop vastgegrepen. De man vroeg vervolgens om geld. De vrouw wilde door te gillen de buren alarmeren. De man belette dit haar door ruw haar mond met een hand af te sluiten. Vervol gens heefthij haar sexueel misbruikt. Na de verkrachting heeft de man de woning doorzocht en enkele tientallen guldens weg gepakt om vervolgens via de tuinzijde weer te vertrekken. De vrouw bleef geheel over stuur achter. Het signalement van de man luidt: tussen de 25 en 30 jaari oud en een lang, stevig pos tuur. De man had donker-| blond, achterover gekamd krullend haar, droeg een lichte broek en vermoedelijk een beige-bruin suède jack. In zijn haast om de woning te verla ten liet de man een meerkleu- rige, overwegend donkerge- blokte wollen herenshawl ach ter. De Leidse politie verzoekt eenieder die informatie kan verschaffen zich in verbinding te stellen met het politiebu reau, tel. 071-149961. !N Het bord op k Breestraat/Wol- ej met daarop een ver- Jg naar de WW, (een in die steeg), is ïoorn in het oog van vfemeente. Het bord door de café-eige- "aan de muur beves- i"tai voorbijgangers te |°üeren op de aanwe nd van de kroeg in lo/erlaten steegje. Hij |de dat dit geen igjd kon, omdat er wel; 1 in de stad borden itst worden met dit 'erwijzingen. estigen van een bord idermans muur zou ech- ijd zijn met het beleid le gemeente. Zij vond ook, dat het maar snel erwijderd moest wor- 'iteraard was de WW-ei- het daar niet mee eens tegen de beslissing van icente in beroep. De ie voor de beroep- en .chriften boog zich lorgen over dit pro- en voelde de voor- en iders aan de tand, op- ichtigheid zal kunnen. ;ren. gemeentewoordvoerder dat het bord verwijderd worden, omdat „anders :n in de stad wel dit •rden overal kan gaan jen" en „het uitzicht in ntde steeg zou worden be-l u£rd". Hij stelde voor, dat nmaar op straat een bord moest neerzetten, [3it wellicht geen proble- lal opleveren. De café-ei- jr, was het daar niet meel _j „Ten eerste gaat de pas 's avonds open en [eede kunnen de mensen iet bord struikelen of in 'al zou het een behoor- ,kel betekenen op een vrij drukke winkel- De commissie zal over :r een maand een uit doen over het bord. ontvangen? Bel tussen 19.00 uur, zaterdags tussen jjen 15.00 uur, nummer 071- en uw krant wordt nog dezelf- |nd nabezorgd. LEIDEN De panden aan de Stationsweg 23 en 25 zijn vol gens de commissie voor de be roep- en bezwaarschriften te recht door het Leidse college op de monumentenlijst ge plaatst. Deze uitspraak deed de commissie gistermorgen tij dens haar vergadering. Ook de Monumentencommissie meent, dat de panden behoren tot de betere voorbeelden van de ne gentiende eeuwse architectuur in Leiden. Projectontwikkelaar Passage Noordwijk B.V. was tegen het besluit van de gemeente, om de panden op de monumen tenlijst te plaatsen, in beroep gegaan. Deze projectontwikke laar wil namelijk op de plaats van de twee monumentale panden een modern kantoor gebouw neerzetten. Het colle ge zette in juli vorig jaar de panden met spoed op de mo numentenlijst om de bouw plannen nog enigszins te kun nen dwarsbomen. Het op de monumentenlijst staan van beide panden hoeft echter nog niet te betekenen, dat de bouwplannen van de projectontwikkelaar nu ook van de baan zijn. De plaatsing van de panden op de monu mentenlijst is gebeurd, nadat de sloop- en bouwvergunning voor de twee huizen reeds was aangevraagd. Het op de monu mentenlijst plaatsen heeft geen terugwerkende kracht, dus voor aanvragen, die voor die tijd zijn ingediend, geldt het argument „monument" niet meer. De projectontwikkelaar gaat daarom ook niet in hoger beroep tegen de uitspraak van de commissie voor de beroep-' en bezwaarschriften. Belangrijker in deze zaak is de datum waarop de projectont-j wikkelaar haar plan indiende. Het eerste plan werd op 5' maart ingediend en een twee-i de op 3 juli. Eind maart ging, er voor de Stationsweg een voorbereidingsbesluit van! kracht, waardoor voor elke) verandering aan de bestaande' bebouwing toestemming vanj het college noodzakelijk werd.| Bij plannen, voor die tijd inge diend, zou dit niet direct nood zakelijk zijn. De projectont wikkelaar vindt, dat uitgegaan moet worden van de eerste da tum waarop het plan werd in gediend en de gemeente gaat uit van de tweede datum. Om snel hierover uitsluitsel te krij gen heeft de raadsman van de projectontwikkelaar, mr. A. van der Pluijm, bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State hierover een uitspraak Toeristische tips Onder het motto „Tien toeristische tips" houdt de Leid se afdeling van de Nederlandse Vereniging van Be langstellenden in het Spoor en tramwegwezen morgen avond een bijeenkomst in Wienerwald aan de Steen straat. De publicist G. Stoer zal tips geven over toeris tisch belangwekkende spoor- en tramwegen in beken de vakantielanden als België, Duitsland, Frankrijk en Spanje. De bijeenkomst begint om acht uur en is tegen een toegangsprijs van twee gulden toegankelijk. Oecumene De RK Jongerengroep Leiden houdt morgenavond met protestantse jongeren een oecumenische gebedsdienst in de Lodewijkskerk aan de Steenschuur in Leiden. Dit in het kader van de bidweek voor de eenheid van de kerken. De RK Jongerengroep, die het initiatief heeft genomen tot deze gebedsdienst, wil proberen met deze dienst een eerste, voorzichtige stap te zetten op weg naar de eenwording van de verschillende, uit elkaar gegroeide kerken. Men hoopt dat doel te bereiken door het oplossen van de verschillen tussen de kerken. De gebedsdienst begint om kwart voor acht. Voorgangers zijn ds. E.M. Pannekoek en pastoor A. Vreeburg. Reinigingsmiddelen In bet vegetarisch restaurant Repelsteel aan de Bree- straat 19 houdt Peter Malaise van de werkgemeen schap Meta uit Antwerpen donderdagavond een lezing over de aard en ontwikkeling van was- en schoon maakmiddelen in de afgelopen honderd jaar, de gevol gen daarvan en de mogelijke aanzetten voor een wer kelijke oplossing van de gigantische problemen. De bijeenkomst begint om half negen, de toegangsprijs be draagt een rijksdaalder. Typecursus „Ouders op Herhaling" start midden februari aan de He rensingel 3 een typecursus. De cursus bestaat uit veertig lessen. In de cursus wordt ook ingegaan op de juiste spel ling van de Nederlandse taal en in het opstellen van brie ven. De cursus kost driehonderd gulden. Nadere informa tie is verkrijgbaar bij Ouders op Herhaling, telefoonnum mer 218118. Postagen tschap In het pand van de supermarkt aan de IJsselkade 46 wordt donderdag een postagentschap geopend. De ope ningstijden zijn: maandag van 14.30 17.00 uur; dinsdag tot en met vrijdag: 9.30 12.00 uur en 14.30 -17.00 uur. Hoge bloeddruk De gezondheidswinkel houdt vrijdagmiddag in buurtcen trum „De Linde" aan de Herenstraat 64 een voorlichtings middag over hoge bloeddruk. Tachtig procent van de vol wassen Nederlandse bevolking heeft een verhoogde bloed druk. Tijdens de bijeenkomst wordt verteld wat een hoge bloeddruk is en wat de gevolgen daarvan zijn. Tevens wordt een voorlichtingsfilm van de Nederlandse Hartstich ting gedraaid. De voorlichtingsmiddag begint om twee uur en is om half vier afgelopen. Duo Crackerhash In Aniba's Muziekkamer aan de Witte Singel, hoek He renstraat treedt vrijdagavond vanaf half acht het Duo Crackerhash op. Crackerhash is een van de bekendere folkgroepen in ons land, heeft al drie elpees uitge bracht en heeft op veel elpees van andere artiesten l meegespeeld. Het gedeelte van de Oude Vest tussen de Turfmarkt en de Lange Mare ligt er weer zeer fraai bij. De walmuren zijn vernieuwd en tevens zijn de restanten van de oude waltorens, die daar vroeger stonden, te zien. Het karwei werd vorige week afgerond met het plaatsen van negen tien lindebomen. Deze bomen zijn afkomstig van de Oudel Rijn, waar men binnenkort met het vernieuwen van de walmuren start. Na een „rommelige" periode staat de fraaie Leidse Schouwburg (links) weer in een passende entourage. ONTRUIMING OP TERMIJN? LEIDEN Een definitie ve beslissing over de be zetting van de Ziekenboeg is gisteravond door de ge meenteraad voor twee maanden uitgesteld. Daar mee werd geen antwoord gegeven op de vraag of de jongeren tenminste twee jaar mogen blijven in het voormalige Marinecom plex aan het Noordeinde of op korte termijn het pand dienen te verlaten. B en w zullen trachten in die tussentijd een alterna tieve, gelijkwaardige ruimte voor de bezetters te vinden, zodat het werk project wat de bezetters voor ogen hebben alsnog kan worden uitgevoerd. Wethouder P. Bordewijk van financiën heeft goede hoop dat het parkje, ge pland op de plaats van de gesloopte ziekenboeg, bin nen afzienbare tijd kan worden aangelegd en wil, dat de ziekenboeg wordt ontruimd. Bordewijk meende bovendien, dat „het niet ondenkbeeldig is dat de bezetters op korte termijn een alternatief aanbod kan worden ge daan". Deze verwachting was volgens de vier kleine linkse partijen in tegenspraak met andere uit spraken van Bordewijk. De wethouder gaf te kennen niet van plan te zijn de bezetters het gevraagde gebruikerscon tract voor 2 1/2 jaar aan te bie den omdat hij bang is na het verstrijken ervan problemen met de ontruiming te krijgen. Hij wees op de gang van zaken bij de Morspoort-kazerne die door de gebruikers pas verla ten werd toen alternatieve ruimte werd aangeboden. Klein links constateerde daar op dat Bordewijk het blijkbaar niet mogelijk achtte bannen 2 1/2 jaar alternatieve ruimte te vinden en vroeg zich af waar om de wethouder verwachtte binnen twee maanden wel ruimte te kunnen vinden. Zij wezen het voorstel van het college als niet serieus van de binnen de PvdA onthield zich van stemming. Vaag F. van Oosten (PPR): „Het college wil niets." hand. Bordewijk wees er bo vendien op dat het Marine- complex waar de zieken boeg deel van uit maakt jaarlijks een verlies opleverd van een ton. Daarmee dient het gebouw volgens Bordewijk snel rendabel gemaakt te wor den of te wijken voor woning bouw. PvdA, VVD, CDA en D'66 gingen daarop, al dan niet tegensputterend, akkoord met het gevraagde uitstel. Slechts een kleine oppositie Alle partijen in de gemeente raad waren het er over eens dat het plan van de bezetters, als het maar enigszins kan, ge honoreerd moet worden. Ook vonden alle fracties dat het be stemmingsplan, waarin wordt uitgegaan van sloop van de ziekenboeg, uitgevoerd moet worden. CPN, SP, PSP en PPR menen dat wanneer geen alternatieve ruimte gevonden wordt, met sloop gewacht moet worden. De andere vier partijen in de raad gaven, hoe wel niet duidelijk werd ge maakt dat sloop op korte ter mijn noodzakelijk is, het colle ge het voordeel van de twijfel. Het CDA stelde zich aanvan kelijk manhaftig op met het verwijt dat het college de afge lopen maand had kunnen ge bruiken om op zoek te gaan naar alternatieven. Ook D'66- woord voerder J. Hoekema leek voorshands niet geïmpo neerd van het college-stand- punt. „Het lijkt me niet zo'n ramp wanneer dat park pas over 2 1/2 jaar wordt aange legd". De PvdA en VVD had den de zaak al tevoren met het college beklonken. R. Plasterk (PvdA) vond „het geen goede gedachte om een werkgelegen heidsproject te beginnen in een pand dat gesloopt gaat worden", terwijl VVD-woord- voerder M. Zonnevylle zeer terughoudend bleek om kraakacties te honoreren. PPR-raadslid F. van Oosten vertolkte de gevoelens van klein links toen hij betoogde, dat het college slechts tijd trachtte te rekken. „En we kunnen al voorspellen hoe het afloopt. Het college komt over twee maanden met-een vaag verhaaltje wat er op neer komt -we willen niets-. De bezetters moeten het pand verlaten, kraken weer een pand en alles begint opnieuw", aldus Van Oosten. Een poging van klein links om aan het uitstel de voorwaarde te verbinden dat, mocht er geen alternatieve ruimte ge vonden worden, de bezetters mogen blijver^ zitten, werd door het college gesteund door PvdA, VVD, D'66 en CDA afgewezen. De bezet ters regt daarmee slechts de Wethouder P. Bordewijk (PvdA): „Op korte termijn een alternatief aanbod." hoop, dat het college slaagt in zijn speuractie. Zelf hebben de bezetters het college al twee alternatieven aan de hand ge daan. Mocht het college even wel falen, dan is het zo goed als zeker dat de ziekenboeg verlaten moet worden. Wellis- waar waarschuwden CDA en D'66 Bordewijk er gisteravond voor, dat zij wel eens tegen het college zouden kunnen stem men, maar zij vormen met klein links een minderheid in de raad. PvdA en VVD heb ben er gisteren geen twijfel over laten bestaan een voorstel tot ontruiming te zullen steu nen.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3