HONDERDEN RESTANTEN lïfiïMB „Hoe laat begint het schilderij?" komt voor kinderen goed uit de verf I 0011*11 Chris de Burgh componeert vanuit het onderbewustzijn LadySemce LadyService CeidócSoiwarit I MATRASSEN GORDIJNSTOFFEN UITVERKOOP Flanellen en Tricot Nachthemden en pyama's x og B.H.: 5.- Dusters vanaf 50.- Badstof slipjes 10.- Naaste medewerker G Mitterrand verwikkel in literair schandaal q AVONDJE UIT? KUK INDE KRANT. „Eén op de nege^ mannen sterft aan longkanker bübbbb™ 'M.O.van1923' praktijkdiploma boekhouden m.b.a.-s.p.d.-boekhouden m.o. accountant administratie consulent KUNST VRIJDAG 14 JANUARI 1983 PAGINj HILVERSUM De klus die samenstellers Jan Kel der en Henk Renou voor de AVRO op hun schou ders hebben genomen om kinderen via het televisie scherm met de (schilder kunst vertrouwd te ma ken, is goed uitgepakt. Komende zondagmiddag om vijf over vier is op Ned. I de eerste aflevering te zien van hun werkstuk, dat in zes delen wordt uit gezonden onder het raad selachtige kopje „Hoe laat begint het schilderij?" Wie met deze aankondiging geen moeite heeft, kan verder veel schoons genieten, onder leiding van Burny Bos, die de rondleiding verzorgt. Hij neemt kinderen mee naar de omroepstudio waar hij aan toont op hoeveel manieren ie mand een boodschap kan overbrengen, via plaatjes, boe ken, grammofoonplaten en strips^ Vervolgens komt hij bij de Franse grotschilderingen terecht en daarmee raakt hij de kern van zijn zaak. „De grotschilders wilden zo'n twintigduizend jaar geleden macht over de dieren die ze wilden doden en daarom maakten ze er tekeningen van. Zoals ik een hartje teken met mijn naam erbij, die van m'n geliefde. En een pijl er door". Bos doet het ook nog en de kinderen zullen wel denken. Maar Burny heeft zijn doel wel bereikt: hij tekende iets en met een bewust doel. In nogal rap tempo jaagt Bos vervolgens door de eeuwen. Hij raakt de bijbelse voorstel lingen waarop Jezus een steeds minder belangrijke plaats inneemt, tot hij terecht komt bij zeeslagen, portretten en dingen, (winter)taterelen en de Nachtwacht in bonte sa menstellingen. Maar de draad van zijn betoog laat hij net niet •los. Duidelijk blijft dat iedere schilder de bedoeling had iets mee te delen: zijn visie op de dingen die hij zag. Tot Bos in deze eeuw verzeild raakt, met de fotografie als hulpmiddel voor sommige schilders, die de dingen wel zo echt mogelijk wilden schilderen. maar steeds: in een persoonlijke vi sie. En graag thuis. Impressionisme Een zondagmiddag later (16 ja nuari) vat Burny Bos de draad weer op, wat minder brokke ling dan wat de kinderen ko mende zondag te zien krijgen. Bos houdt zich bij het impres sionisme en gaat daarbij uit van een kleurige zonsonder gang én van het feit dat kleu ren sterk afhankelijk zijn van het wisselende daglicht. Bos zet zich een beetje af tegen schoolse opleidingen van toen en hij neemt het op voor de schilders die rond de eeuwwisseling lak hadden aan' regels. Nergens vertelt Bos met hoe veel moeite sommige schilders met ogenschijnlijk gemak hun impressies op het doek kregen. Wel maakt hij erg goed duide lijk waarom schilders werk maakten die meer weergeven dan de werkelijkheid van het moment alleen. Het uitgangs punt: de lucht is blauw, een kerk is wit met een rood dak, vecht Bos met succes aan en deze visie brengt hij moeite loos op kinderen over. Later, in de derde uitzending, gaat Bos in op regels en af spraken, op grond van het ge geven „hoe het hoort". Op het strand mag je >n zwemgoed verschijnen. Maar doe je dat ook in een winkel? Hoor je met vork en mes te eten? Hoort oorlog? Hoor je precies te schilderen zoals je dat op de kunstacademie leert? Bos maakt de kijkende kinde ren duidelijk, waarom schil ders regels overboord gooiden, ze de dingen schilderden zoals ze die voelden. Om iets te ma ken dat er nog niet was. Hij doet dat op speelse wijze, met tal van huishoudelijke om zwervingen, zonder in te gaan op verwarrende termen die kinderen nog niet kennen. Hoe hoog de kijkdichtheid is van kinderen, die uit vrije wil op zondagmiddag naar een kunstprogramma kijken, is niet te schatten. Maar de kin deren die kijken, zullen na af loop van elke uitzending iets minder vreemd opkijken te gen schilderijen die zij ge woonlijk als bizar ervaren. Bo vendien moedigt Bos de kin deren aan werkstukken te ma ken en die naar zijn omroep op te sturen. „Het is niet de bedoeling om door deze uit zendingen kleine schildertjes te maken", aldus Bos. „We willen ze alleen maar wat ver trouwder maken met de schil derkunst". In dat laatste zijn de samen stellers zeker geslaagd, gesteld dat kinderen naar „Hoe laat begint het schilderij?" willen kijken. En als er dan nog kin deren zijn die begeesterd aan het werk slaan, dan is dat meegenomen. In de zevende en laatste uitzending worden die werkstukken uitgezonden en besproken. FRITS BROMBERG AMSTERDAM Voor de Ier Chris de Burgh is het schrijven van een liedje net zo natuurlijk als het 's morgens opstaan. Dat komt volgens de zan ger/gitarist omdat het on derwerp van de composi tie zichzelf vanuit Chris' onderbewustzijn aan dient. „Ik ga nooit achter mijn bureau zitten met het idee: waar zal ik nu eens een liedje over schrijven. Ik zit daar hoogstens om mijn ge dachten te ordenen en het resultaat daarvan op papier te zetten". Op de inmiddels zes elpees, die in zeven jaar verschenen, brengt Chris heel knap onder woorden wat hem wordt inge geven. De harde werkelijk heid van zijn songs verpakt hij daarbij in romantische tek sten en muziek. Zo onstaan zijn prachtige, sentimentele ballads en geïnspireerde roek- songs. „Ik verpak mijn tek sten in een romantisch jasje omdat ik graag zo werk, maar ook omdat gebleken is dat het publiek er dan met plezier naar luistert". De schare fans van Chris de Burgh groeit nog steeds. Ver kocht de zanger tot voor kort bijvoorbeeld in Zweden nog geen tweeduizend elpees, sinds hij daar voor de televisie verscheen, is hij er bijna net zo populair als in Noorwegen waar zo'n 250.000 exemplaren van zijn laatste album „The Getaway" over de toonbank gingen. De Ier is een graag geziene gast in eigen land en in Zuid-Amerika, Canada, Duitsland en Engeland. Ook in Nederland wordt hij steeds bekender. Twee jaar geleden trok hij een volle jongeren- club Paradiso in Amsterdam. Voor het eenmalige optreden op maandag is het hoofdstede lijke Carré afgehuurd, dat in middels is uitverkocht. Chris de Burgh, die opgroeide op een kasteel aan de Ierse oostkust, heeft van kinds af heel wat van de wereld ge zien. Hij werd in 1948 geboren in Argentinië. Omdat zijn va der in diplomatieke dienst werkte, verhuisde hij regel matig. De jonge Chris woonde, in Nigeria, in Zaïre en in Mal ta totdat de De Burghs zich tenslotte in 1960 voorgoed in Ierland vestigde. De steden en landen die hij bezocht en de nieuwe plaatsen waar hij komt dankzij uitgebreide en langdurige tournees, zijn een inspiratiebron voor nieuwe composities. „Je leert dat iedereen gelijk is. De kleur van de huid of de taal mag misschien anders zijn, iedereen heeft echter hetzelfde doel voor ogen, de zelfde verlangens en dezelfde behoeften. Het is goed om an der landen te bezoeken. Op die manier kijk je ook eens met andere ogen naar je eigen land en naar jezelf". Thuis Nieuwe nummers schrijven doet Chris de Burgh alleen als hij thuis is. „Ik ben een van die mensen, die niet in staat is om een liedje te schrijven ter wijl de reis van het ene naar het andere concert gaat. Ik moet thuis zijn in Ierland. Al leen daar kan ik mijn gedach ten ordenen". Chris woont even ten zuiden van Dublin bij de zee. Het wa ter is net als Ierland een in spiratiebron waar hij niet bui ten kan. De werkwijze, die de Chris de Burgh: „Ik wil muziek com poneren die bij luisteraars heel visueel' werkt". componist er op na houdt, vergelijkt hij zelf met die van een journalist. „Als uit het on derbewustzijn een idee komt opborrelen waar ik over wil schrijven, dan lees ik er eerst het nodige over, voordat de tekst op papier komt. Ik wil namelijk feitelijk onjuisthe den voorkomen". Filmmuziek Wat Chris de Burgh erg inte resseert, is het componeren van filmmuziek. Hij hoopt ooit nog eens het hoofdthema van een belangrijke film te mogen schrijven. „Er moet geen actie in het verhaal zit ten. Mijn muziek past beter bij een verhaal als „A man and a woman" of de tv-serie „Brideshead Revisited". Op zijn nieuwe elpee wil hij met het filmmuziek-gegeven wat meer gaan doen. Hij deed al een geslaagde poging met, zoals Chris het noemt „The film of the revolution": .ofwel het drietal nummers: „The Revolution", „Light A Fire" en „Liberty", die als eèn klei ne symfonie de tweede plaat kant van „The Getaway" af sluiten. „Op mijn nieuwe el pee hoop ik muziek te compo neren die bij de luisteraar heel visueel werkt. Ik probeer die beelden onder meer op te roepen door een hevig beroep te doen op synthesizers en rit me. Producer Rupert Hine zal mij daarbij weer ter zijde staan. Als er iemand is, die in staat is om er een geslaagd project van te maken, dan is hij het wel". HANS PIËT De opruiming begint 13 januari a.S; V. Haarlemmerstraat 111, Leiden, tel. 123867 Foundation 'Boetiek nu vanaf J Foundation "Boetiek Doezastraat 19 - Leiden Telefoon 071 - 140728 Dinsdag t/m vrijdag van 9.00 t/m 18.00 uur zaterdag van 9.00 - 17.00 uur donderdag koopavond Premie betaling voor pensioenen ambtenaren kan later beginnen (Vervolg van de voorpagina) Eén van die mogelijkheden is de leeftijd waarop een ambte naar met de opbouw van pen sioenrechten begint, te verho gen. Nu begint die opbouw en premiebetaling op het moment van indiensttreding (op zijn vroegst op 16-jarige leeftijd). Analoog aan de meeste pen sioenregelingen in het be drijfsleven zou men bij de overheid de pensioenopbouw willen laten beginnen op 25-ja- rige leeftijd. Dit scheelt aan zienlijk in de premie-afdracht, maar aan de andere kant zul len er meer ambtenaren zijn, die het maximaal bereikbaar pensioen (40 dienstjaren) niet De werkgroep is voor deze re geling wel te vinden omdat er dan een nóg grotere gelijkvor migheid ontstaat met het be drijfsleven. Men wil wel eens af van de opvatting, dat de ambtelijke pensioenen zoveel beter zijn dan die van ande ren. De commissie-Bosman heeft al uitgesproken, dat het overheidspensioen geen uit springer is, maar een goede middenmoter. In dezelfde sfeer ligt de ge dachte om het overheidsperso neel sociale premies te laten betalen, die nu die overheid nog voor haar rekening neemt. Bij de vaststelling van de salarishoogte is met die pre mievrijdom rekening gehou den, zo stellen de bonden, zo dat bij een andere aanpak de- bruto-salarissen zouden moe ten worden verhoogd om tot dezelfde netto-uitkomst te ge raken. Dit heeft echter weer tot gevolg, dat de pensioen grondslag ook hoger moet worden. Als voordeel wordt gezien, dat door deze correctie in het bruto-netto-traject de salarissen bij overheid en be drijfsleven zuiverder verge lijkbaar zouden worden. :isci PARIJS Een van de naaste medewerkers van de Franse president Mitterrand, Jacques Attali, is sinds enige tijd ver wikkeld in een literair schan daal. De man die optreedt als de voornaamste woordvoerder van het socialistische staats hoofd, wordt beschuldigd van plagiaat in zijn recente werk over klokken en tijd, .Histoires du temps'. De 39-jarige Attali is één van de vooraanstaande figuren uit de letterkundige wereld die na het aan de macht komen van links in het centrum van de macht zijn ko men te staan. Ondanks zijn werk in het Ely- sée is hij nog steeds hoogleraar in de geschiedenis. Hij heeft acht boeken geschreven. Daar naast is hij een enthousiast musicus en sportbeoefenaar. Een van zijn hobby's is het verzamelen van klokken en horloges. Die liefhebberij heeft hem, naar zijn zeggen, geïnspireerd tot zijn omstreden werk, dat is geprezen als een briljant boek. In een vraaggesprek verklaar de hij onlangs dat hij zich 's ochtends van vier tot zeven aan zijn letterkundige werk wijdt, voordat hij naar het Elysée gaat. Daar houdt hij zich met uiteenlopende zaken bezig als economische en socia le hervormingen en het voor bereiden van internationale topconferenties. Volgens critici heeft Attali zonder bronvermelding passa ges overgenomen uit een werk van de Westduitser Ernst Jün- ger, terwijl hij ook drie pagi na's zou hebben ontleend aan het beroemde werk van de die»> ?n a leid Duitse historicus Jacob Bprd hhardt ,Die Kulturgesche S der Renaissance in Ita^kei Tevens zou hij aanhaliènb van Marx en Voltaire jerl keerd hebben toegeschrevpt I De controverse is voor putt groot deel toe te schrijvenjaar afgunst. Deze week scm e namelijk de socialistifint schrijver Jean Edern H3 gi in ,Le Quotidien de Paris- hij uit de wraak tegen dew alisten de campagne tegenl( tali op touw had gezet. 46-jarige journalist, uitgji en auteur zou tevergeefs ben gepoogd een hoge poj krijgen na het aan de nj komen van links in mei „De vervalsers zijn macht", aldus Hallier die) de dat Attali zou moeten den en dat hij diens plaat! moeten innemen.Tot zijnP* dediging voerde Attali aar, hij Jünger wel in zijn biiJ grafie had genoemd. gens verzorgde hij direct! tweede en derde verbe» druk van het boek dat uj kend wordt verkocht. Het: schijnen van de nieuwe ea deed echter de kritiek JS verstommen. Het socialist^ dagblad ,Le Matin' nam A in bescherming door te st dat de uitgeverij Fayard z< s loos zou zijn geweest. h| wees de beschuldiging e< van de hand. Volgens Fa;c< waren de fouten een gejei van technische moeilijkhu en de overbezette agenda' de auteur. Hoewel Attali!^ niet lid is van de socialist! partij, is hij al sinds 1974 bevriend met Mitterrand zelf ook letterkundig heeft gepubliceerd. PROF.DR. Th.G. VAN RIJSSEL IN AFSCHEIDSREDE: p LEIDEN „Eén op de negen Nederlandse man nen sterft aan longkan ker. Dit is een catastrofe in de Volksgezondheid. De laatste tijd worden ook steeds meer vrouwen het slachtoffer van longkan ker. In het begin van deze eeuw was longkanker een zeer zeldzame ziekte. Tus sen 1930 en 1970 verdub belde het aantal slachtof fers per decennium. Ro ken heeft wel degelijk in vloed op het onstaan van deze ziekte." Dit stelt de Leidse hoogleraar in de ziektekundige ontleed kunde, algemene ziektekunde en gerechtelijke ontleedkunde, prof. dr. Th.G. van Rijssel in zijn afscheidscollege. Dit colle ge met de naam „Ziektekunde en de tijd" werd vandaag door de hoogleraar gehouden in het Gorleuslaboratorium in Lei den. Zoals onze krant reeds eerder meldde heeft de hoog leraar vandaag tevens de prof. Muntendamprijs ontvangen voor zijn werk op het gebied van de kankerbestrijding. Hij werkte onder andere van 1955 tot december '82 in het Patho logische laboratorium van de Rijksuniversiteit van Leiden. In zijn afscheidscollege stelde de hoogleraar dat reeds in 1950 werd aangetoond dat longkan ker veel vaker voorkwam bij die (veel) roofe vooral sigaretten. „Bij nit™ kers was deze ziekte sclvv Ook later is deze corref] tussen en roken en ki steeds weer bevestigd, sterfte bij mannen door kanker is de laatste tijd! trager geworden, maar nu; weer een duidelijke stijgiq vrouwen waarneembaar., heren Korteweg en Meinsma hebben er steei gewezen dat deze vorm kanker vermijdbaar was.; heeft desondanks wel 25j geduurd voordat er in onsi aandacht aan werd geg« Terugziend is het verwoJ lijk dat er zoveel tijd verlr ging voor er enige rei kwam, waaruit bleek dat l zich bewust werd dat rj schadelijk is voor de gezix heid", aldus de hooglera* zijn afscheidsrede. i Verder stelde prof. dr. Rijssel nog dat het woord i te een ruimere betekenis gekregen, omdat veel ziekt lachten geen lichame i maar psychische oorzaak ?r ben. Na uitvoerig onderz gebleken dat dit voortkoi onlust, onvrede en önvi gen en dat men zich ziek voelt, dat wil zi maatschappij ziek is noemde de hoogleraar dej dekking van de DNA-sn tuur voor erfelijkheid, eb synthese, immunologie, d drag en oncologie van je betekenis voor de med|v biologische inzichten. !t HAPPY DAY CLUB aanstaande vrijdag en zaterdag een grandioze dansavond met de Happy Day Band „free-lance" IN DE LEIDSE SCHOUW Lange Scheistraat 5, Leiden. Aanvang 19.00 uur, tel. 010-22.76.58 in januari/februari 1983 h aanvang nieuwe en herhalingscursussen voor prospectus en inlichtingen bij: j K.J.A. v.d. Broek, Vondelweg 123,3031 PV Rotterdam. Tel. 010-137526/13811^ b.g.g. 01807-12930., Mevr. H.T.M. v.d. Maarel, Karperdaal 53,2553 PB Den Haag. Tel. 070-234459. Mevr. W.M. van Berkel, Bosscheweg 125,5015 AB Tilburg. Tel. 013-421719. Mevr. M.P.D. de Reyer, Delbergen 24,4834 AE Breda. Tel. 076-651774. Mevr. C. van Noppen, Hulstbosakker 33,5625 VR Eindhoven. Tel. 040-419157.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 6