iffuib Koen overdenkt de \20-jarige geschiedenis van zi jn Vlikohakken lphen krijgt vier ton oor wegenprojecten rovincie wil meer eld voor bibliotheken K Uitstel woningbouw in Leidschendam ^oorlileine feSBBMes. Culturele commissie wil continu-programma in Ambachtshuis ti'IDEN £cid6c6ommtt VRIJDAG 14 JANUARI1983 PAGINA 5 rOT OVER ZWOREN IN HET VUIL, MAAR HIJ HEEFT ER IETS MOOIS VAN GEMAAKT n. 1° v Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zóu willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar Via 071 - 12-22 44 op-toëstel 10. *n uibert Adriaan Koen ;°'t tot over z'n oren in Lr!et vuil, maar hij heeft isj iets moois van ge- eaaakt. Huib Koen (61) "ïdenkt twintig jaar af- JM-afvoer. Hij is de grote JjJ ïrslinder van troep, de "n'iets ontziende puinrui- ïl€ ier in Leiden en wijde ngeving. Nooit, echter, vijeeft hij er een puinhoop 'lin gemaakt. Zijn busi ness: „weg met die hap" r oelt sinds '63 op zijn Da enemende bereidheid ill zelfs behoefte om de Medemens en de hele plaatselijke maatschappij 01 in hun beestebende te )n jrlossen. Hij bestuurt thijn gepantserde eenhe- et >n vanuit een sober in- v irichte commandopost 'm de Hoogmadeseweg in Leiderdorp. Zijn voor- ou tziende blik heeft hem i jstijds niet bedrogen, n, ij werd de vader van gi„Vliko-bak" en nu is 1 j toeziend voogd van ;tj it geheide begrip in ad en land. Als een ou- jrwetse missionaris ia eelt hij aan Jan en alle lic ian Vliko-balpennen ïs t; zelfs luxe, in een set. 'e uibert A.Koen, die zijn !eaam eer aan heeft ge- -Jtan, heeft voorlopig og maar één wens: hoe ^eer puin des te liever, in daar zit een verhaal 1963 gingen wij met iend Van der Vliet op va- mtie in het zuiden. Toen door het Zwitserse Basel den, zag ik opeens die af t-kippers, containers zeg aar, die daar het bouwvuil ihaalden. Ik stopte en ben gaan kijken. Toen dacht ik (eens: dat ga ik ook doen. 1 >iets had ik nog nooit ge- ;®en. 't Was ook pas in Zwit- Huib Koen: Met zijn container-bedrijf goed voor de verwerking van 3000 kubieke meter afval per week. seriand; een jaar of twee. Ik was helemaal geïmponeerd. Vroeger, na zessen, moest je in de Haarlemmerstraat het puin van winkelverbouwin gen en zo weghalen met een kipwagen. Je kon daar niet eerder terecht, met je wagen. Dat was erg tijdrovend en al tijd laat werken, want 's avonds moest die straat weer schoon zijn. Nou, zo ontstond Vliko. Vli was m'n compag non Van der Vliet en ik was het deel Ko". Vli werd door Ko in '70 uitgekocht, maar de Vliko-bak was toen al een in geburgerd begrip geworden. Koen, met de omvang van een dragonder in civiel, is van geboorte een Hoofddor per, maar na de oorlog bleef hij in Leiderdorp waar hij trouwde hangen. „Mijn schoonvader had hier een boerderijtje en ik ging in '52 grond en sloopwerk aanne men. Dat doe ik ook nog steeds, trouwens. Eerst zat ik twee jaar bij de Rotterdamse politie, maar dat hield ik niet uit. Dat was geen leven; dat kon ik niet volbrengen. Het werd slopen in en rond Lei den. In het bedrijf werken nu ook mijn zoon Hendrik-, Jan en schoonzoon Frank Beek". Hip hip hurray voor de B.V. In '79 kwam het Vliko-be- drijf onder dak in een nieuw complex: een grote werk plaats waar het almaar door- smerend en lassend onder houd aan de wagens wordt gepleegd, en een kantoor. Kantinetje met toebehoren; wasgelegenheid met een heel stel pantoffels („Als die ke rels van buiten komen met hun modderschoenen, nou dat is geen doen hè met schoonhouden. Ook slopers kunnen vreselijk netjes Daar zit ook een best lieve juffrouw die lekkere koffie zet, maar tegen iedereen die over de telefoon naar meneer Koen sr. vraagt zegt, dat die er niet is totdat het duide lijk is waar het om gaat. Per soneelsbestand vandaag: 32 mannen inclusief wat vrou wen. Vlak na Basel kocht Koen tien bakken en een af- zet-container. Op het mo ment wordt „Wat een ge mak, zo'n Vlikobak"her en der in de streek ge schraagd door 15 container wagens met 1000 bakken. En dat is bepaald geen „bak" te noemen. „Ik was vermoedelijk de tweede of derde in Neder land die met bakken ging werken, in '63. Vandaag vind je tientallen van die bedrij ven, ook hier in de buurt. Dat is de concurrentie. Maar het gekke is dat, bijvoor beeld, architecten voor de af voer van afval een „Vliko- bak" voorschrijven. Daar be doelen ze dan een container mee. Maar het is wel mooi reclame. Of niet soms?" Als Huib Koen z'n limousine start, klinkt het klok-klok- klok-klok van de diesel; het voordelige geluid voor de grotere afstanden. Je moet, ook als puinruimer, de din gen tegen elkaar afwegen. Op veel grotere schaal zwermt zijn materieel uit om onze afvai de wereld uit te helpen. Alles wordt afge graasd: Elisabethziekenhuis, Diaconessenhuis grote le veranciers met zo'n 50 „kuub" per week elk en ook rusthuizen, bouwerijen, campings, de Zoeterwoudse brouwerij, fabrieken, particu lieren en nog zo veel meer. Weg d'r mee; in pers- of ge sloten containers. Alles wat brandbaar is gaat recht streeks naar de vuilverbran ding, de chemicaliën worden afgevoerd naar „Rijnmond" in Rotterdam, met de groot ste vuilverbranding van Ne derland, en de rest naar de vuilstort in Zoetermeer. Hulpverlening onder de rook van Leiden, maar er zijn ook buitenstreekse klanten on der meer in het Westland die de hulp van voorheen Vli en Ko inroepen. „Op speciaal verzoek. Jij moet komen, zeggen ze dan; dat klopt veel beter", is Koens ervaring. „Wij vervoeren ook veel bouwmaterialen naar bouw werken. In gesloten contai ners. Met sloten erop, om diefstallen op die werken te voorkomen. We verhuren ook aan particulieren ja. Maar dat is een fractie van het geheel. De prijzen wor den steeds hoger, vooral de stortgelden. De particuliere afname wordt minder. Men gooit weer gemakkelijker weg, langs de straat. Er is ook een terugloop in de bouw. Met de bakken staan we op het ogenblik op het zelfde niveau als '81, dat was een hoogtepunt in de groei. Tweederde van je omzet is nog steeds de bouw". Sinds 1 januari van dit jaar vervoeren de mensen van Vliko-Koen ook de contai ners van de Leidse reini gingsdienst naar Zoetermeer en de vuilverbranding in Leiden. Dat is voor Leiden economisch beter te behap pen, als gevolg van de bezui nigingen die de gemeenten toepassen. En dan zou ik niet goed worden van de selectie die het Vliko-bedrijf han teert. Huibert Koen weet het in zijn herinnering te halen: „IJzer gaat eruit, dat wordt weer verkocht. Verder sorte ren we ter plaatse aan de Hoogmadeseweg hout, pa pier, glas en plastic. Ook ex porteren wij brandhout naar een plaats bij de Duitse grens. Daar wordt dat hout „ver kleind" tot vezels (er is een vakterm voor, maar die weet ik niet meer, T.P.) en dan gaat het, buiten Koens toe doen, verder de bondsrepu bliek in om verwerkt te wor den tot meubelplaat". Hui- bert zwijgt daar verder over, want hij wil het fijn houden. „Maar per week komt onge veer 300 kuub ik mag toch wel kuub zeggen hè in aanmerking voor hergebruik of recycling. O ja, en dan gaat het brandbare vuil van de bollenstreek naar het overslagstation bij Piet Gijsen in Noordwijkerhout, en van daar naar de VAM in Drente. Voor de compost". Of Huibert Adriaan ooit nachtmerries heeft over perscontainers en krakende vuilverwerkers? O nee, ik slaap goed. Ik droom alleen over uitbreiding. Want er kan nog meer bij. Ik kom ge woon ruimte te kort. Nee nee, faecaliën zijn er niet bij, voor zover ik weet. Chemica liën dus wel. Wat een gemak zo'n bak. Hè, wat nu? Wat er van Heineken komt? Nou, dat is slib-afval hè. Geen bier nee. Afval van de rioolwater zuivering. Dat gaat ook in de recycling, voor de compost dus. Nee, we zijn met elkaar trots op ons bedrijf. Een trendsetter in de jaren '60. En een begrip tot op de hui dige dag. Je hoeft geen con tainer te zien, of hij wordt, vaak ten onrechte, een Vli kobak genoemd. Laten de kettingen maar klinken, als er weer een vracht op afvoe ren staat". Huib Koen „maak je m'n schoen? Nee, dat zal ik niet doen; het is trouwens een rotwinter en het wordt nog erger, met 10 graden vorst" is met zijn Vlikobakken goed voor 3000 kubieke me ter afval per week. Dat bete kent om en nabij 600 kabaai- schoppende maar opruimen de containers. Een immense opeenhoping van overtollige ellende, die bij de Vlikomen- sen als muziek in de oren klinkt. „Het is een intensief bedrijf. We zijn nooit klaar. Vrijdags moet de stad schoon. Dat redden we meestal wel, anders gaan we zaterdag ge woon door. In het weekeinde hebben we een chauffeur van dienst, voor de noodge vallen. Een ziekenhuis vraagt er opeens een extra bak bij, of ergens is een bak vergeten of staat er een in de weg en dan vraagt de politie om verwijdering". Dan zijn er ook nog de ver nietigingen van dossiers. Een kostelijk, maar verborgen ri tueel. Die documentatie gaat in gesloten containers, zonder vlagvertoon en met begelei ding van een functionaris terzake, de vernieling tege moet; linea recta naar het vuur der verdelging. Een be tere doofpot, voor bedrijf of kantoor, bestaat er niet. Maar voor Huib Koen en z'n Vliko past overal een deksel op. Hoewel, na 20 jaar blijft Hui bert Adriaan nog steeds pein zen en in de geest formeren. Want d'r kan nog veel meer puin bij. ÏKORT NZH IN LEIDEN RUIM VIJF MILJOEN N HAAG/LEIDEN in gemeente Alphen aan Rijn krijgt dit jaar van rijk ruim vier ton in om een aantal we: projecten te financie- De tekorten van de ionale busmaatschap- In stegen. De NZH leed iet gebied Leiden een 3rt van ruim vijf mil- i gulden. West-Neder- Jd kwam in Alphen aan jj Rijn 2,3 miljoen gul- tekort. Deze cijfers amen naar voren uit de lichting die minister it-Kroes van Verkeer Waterstaat gisteren gaf haar begroting over I. Over het station Lei- j-De Vink wilde de mi er geen mededelingen doen. Smit Kroes gaf aan, dat het rijk dit jaar zal meebetalen aan een aantal wegenprojecten. Zo gaat 20.000 gulden naar onder houd en exploitatie van ver lichting op het verkeersplein Gouwsluis in Alphen aan de Rijn, 150.000 gulden is bestemd voor de aanleg van een traver se aldaar, 150.000 gulden wordt gebruikt voor de aanleg van 'verlichting aan de Con- radstraat-Maasstraat aldaar en 90.000 gulden, naar verlich ting-omlegging in Alphen aan den Rijn. In de antwoorden geeft Smit- Kroes cijfers over de stijging van de tekorten in het open baar vervoer. Bij de gemeen ten die geen eigen vervoersbe drijf hebben, maar wel subsi die geven aan een vervoerder, ontwikkelden de tekorten zich tussen 1980 en 1982 als volgt: In Alphen aan den Rijn (West- Nederland) van 769.000 naar 2,3 miljoen gulden. In Leiden (NZH) steeg het tekort van 4,4 miljoen naar 5,36 gulden. Bij de NZH stegen de totale tekor ten van 75,4 miljoen in 1980 naar 89,9 miljoen in 1982 en bij West Nederland van 74,1 mil joen in 1980 naar 93,9 miljoen gulden in 1982. Over de opening van het sta tion Leiden - De Vink wil Smit - Kroes geen uitspraak doen. Deze opening is afhan kelijk van het vier-sporig ma ken van het baanvak Leiden - Leiden De Vink in relatie tot de vier-sporige verbinding tus sen Leiden en Den Haag Mari- ahoeve. Het stuk Leiden - Lei den De Vink kan in vier tot zes jaar klaar zijn. Gelden er voor zullen via de tarieven- verhoging bij de NS opge bracht worden. -N HAAG Het Pro- Bestuur van d-Holland heeft in een ef aan minister L.C.. nkman van Welzijn, ksgezondheid en Cul- rk scherp geprotesteerd 1 en de voorgenomen be rgingen op het biblio- ekwerk. „Een kwart de Zuidhollandse be- i king moet het stellen een onvoldoende bi- v Jtheekvoorziening. uw voorgestelde afregelen dreigt het bi bliotheekwerk in onze provincie onevenredig zwaar getroffen te wor den", schrijft het Provin ciaal Bestuur. Daaraan voegt zij toe dat er extra geld moet komen van het rijk. In de brief wordt verder nog een aantal gemeenten ge noemd dat bezig is met het op zetten van een eigen biblio theek en die door de bezuini gingen helemaal zelf moeten betalen. Ter Aar, Hazerswou- de, en Nieuwkoop worden met name genoemd. Indien bezui nigingen onontkoombaar zijn, laat ze dan zo plaatsvinden dat nieuw te realiseren bibliothe ken hier niet onder lijden, zo schrijven de bestuurders van de provincie. Volgens hen is een bibliotheek een basisvoor ziening waarop iedereen recht heeft. Om de brief te ondersteunen hebben Provinciale Staten deze maand een motie aange nomen waarin het tekort aan bibliotheken in Zuid-Holland wordt veroordeeld. Vergele ken met andere provincies, steekt Zuid-Holland erg schril af, zo staat in de motie. Otto Sterman. Otto Sterman bij gospelconcert in Pieterskerk LEIDEN De voordracht skunstenaar Otto Sterman verleent komende zondag zijn medewerking aan een gospel concert in de Pieterskerk. Sterman is vooral bekend doordat hij in de jaren zestig frequent op de Nederlandse te levisie verscheen. Behalve door Otto Sterman wordt het concert verzorgd door de Amerikaanse blueszangeres Janice King, de Papa Tom's Lamentation Jazzband uit Duitsland en het 55 personen tellende koor Stanvaste Sin gers uit Amsterdam. Het gospelconcert is de afslui ting van de Leidse Jazzweek, die wordt gehouden door de commissie Leiden Leeft. Van avond heeft in het kader van de manifestatie een Dixieland Councours plaats in de Stads gehoorzaal. De jury van het concert wordt gevormd door Roefie Hueting (leider van de Down Town Jazz Band), Dick Tesselaar (wethouder in Lei den en amateur musicus) en de musicus Zdzislaw Gogulski, die in Polen wekelijks een ei gen jazzprogramma voor de radio heeft. Als extra attractie zal een Poolse dixieland-for- matie optreden. Het Keytown festival in de Stadsgehoorzaal, dat morgen- wordt gehouden, heeft nog een laatste muzikale attractie aan getrokken. Het is de groep „Wham Bam Thank You Mam", onder leiding van de Leidse Ineke Buurman. Deze formatie bestaat uit viqr dames die saxofoon spelen. LEIDSCHENDAM Het ministerie van volkshuis vesting en ruimtelijke or dening heeft het gemeen tebestuur van Leidschen dam gisteren laten weten dat dit jaar slechts 216 wo ningen mogen worden ge bouwd. Vanwege het voorschot van 103 wonin gen dat de gemeente vorig jaar voor de nieuwe woon wijk 't Lien heeft gehad, komt het er echter op neer dat maar 113 huizen kunnen worden gebouwd. Een zeer teleurgestelde wet houder J. C. van Erp deelde mee nu niet eens in staat te zijn de eerste fase van 't Lien af te ronden. „Er blijven voor de eerste fase nu nog 213 wo ningen in de pijpleiding en we kunnen evenmin beginnen aan de tweede fase waarvoor de r.k. en prot. chr. woning bouwverenigingen de ontwer pen al kant en klaar hebben. Verder kunnen we ook niet beginnen aan de 44 afbouwwo- ningen waarvoor zoveel moei te is gedaan. Al die mensen moeten we gewoon in de kou laten staan". „Als het in dit tempo door moet gaan hebben we alleen voor 't Lien al vijf of zes jaar nodig. De tweede fase zou 700 woningen bevatten en boven dien hebben we nog plannen voor het Titanine-terrein, de voormalige Tengro-werf, het terrein in de Zeeheldenwijk en een plan in Stompwijk, in totaal ook 200 woningen. Met het plan-Voorburgseweg mee staan in Leidschendam zo'n 3000 woningen op het pro gramma". Een reden voor de abnormale vermindering van de woningbouw in Leidschen dam is volgens wethouder Van Erp niet opgegeven. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Dit handige miniatuur bankschroef je krijgt u toegestuurd als dank voor het opgeven van een nieuwe abonnee I van de Leidse Courant B Adres_ Postcode/Plaats. Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) g D per kwartaal B Stuur een miniatuur bankschroef je naar: Naam Adres Postcode/Plaats_ T elef oon B Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - I naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, j^2300 VB Leiden. VOORSCHOTEN De trots van Voorschoten is het gerestaureerde Am bachtshuis en dat moet een bijzondere plaats krij gen binnen de Voorscho- tense gemeenschap. De Culturele commissie moet trachten een doorlopend programma samen te stel len, waadoor er steeds iets te beleven valt. De com missie heeft daarin een adviserende en een ver kennende taak. Burge meester P. Cannegieter dacht hardop tijdens de vergadering van de cultu rele commissie dat een in tensief gebruik van het Ambachtshuis noodzaak is. De culturele manifesta ties in het Ambachtshuis moeten de richting in gaan van de professionele kunstuitingen, hoewel de amateuristische kunst ook een plaats kan krijgen. Voor de tentoonstellingszol der, waar thans een zilver tentoonstelling wordt gehou den, zijn er reeds vergevor derde plannen. Zo komt er de grote COBRA-tentoonstel- ling van 7 februari tot 15 maart en ook wordt voorbe reid een grote tentoonstelling over Oud-Voorschoten. Moeilijker wordt het om de Ambachtszaal, welke in de week trouw- of vergaderzaal is, te benutten op de zonda gen. Alle commissieleden zullen een lijst indienen met mogelijkheden voor de zon dagmiddag. Regelmatig op zondagmiddag muziek- en luisterprogramma's, waar door de niet zo sportbewuste Voorschotenaar ook de kans krijgt eventueel in gezinsver band iets te beleven. GRATIS EUCE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5