Minder evenementen n Groenoordhallen Leiden mag 879 woningen bouwen JIRECTEUR DE JONG BETWIJFELT HAALBAARHEID SPORTHAL antrouwen tussen ezetters Ziekenboeg n gemeentebestuur )lijft ook na esprek bestaan fEÏDÊN SaidocQowuvnt VRIJDAG 14 JANUARI 1983 PAGINA 3 ie Ons Belang jaagt zijn huurders op onnodige kosten' >EN De woning- iwvereniging Ons Be jaagt zijn huurders op lige kosten. Waar is goed voor? Dat is de ïkking van een brief, vo| het „Actiecomité Gas- waijjsverhoging Nee" aan del bestuur van Ons Be- Jrdig heeft gestuurd. b van Ons Belang bij het be kken van hun woning een jefje van het bestuur gekre gen waarin drie installatiebe drijven worden genoemd. Door één van deze drie bedrij ven zou men de gas- en elec- trische installatie moeten laten keuren. Het comité zegt „er ernstig bezwaar" tegen te ma ken dat de woningbouwver eniging zijn huurders ver plicht van een van deze bedrij ven gebruik te maken. Vol gens het comité vragen de drie bedrijven te veel voor het keu ren van de installaties. Er zou den andere bedrijven in de stad zijn die het veel goedko per doen. De verschillen zou den kunnen oplopen tot veer tig gulden. Volgens de heer F. Velthuij- sen, voorzitter van de woning bouwvereniging Ons Belang is er geen sprake van het opdrin gen van installatiebedrijven. „Wij hebben die bedrijven aanbevolen omdat het goede erkende installateurs zijn. Daarmee willen wij voorko men dat de mensen zelf beun hazen in de arm gaan nemen die dan misschien goedkoper zijn, maar hun werk niet goed doen", aldus de heer Velthuij- sen. Ongeval op Maresingel LEIDEN Een 18-jari- ge bromfietser uit Kat wijk is gistermorgen ernstig gewond geraakt bij een val op de Mare singel. De jongen was om half acht bij de plaats waar werkzaam heden aan het wegdek worden verricht door een hoop zand over de kop geslagen. Met nek letsel is hij opgenomen in het Academisch Zie kenhuis. Diefstal uit Noorderwiek LEIDEN Tij dens de voorlich tingsbijeenkomst op de school De Noorderwiek aan de Ter Haarkade blijkt een video recorder met vier banden te zijn ge stolen. De diefstal werd woensdag avond gepleegd tussen zeven en elf uur. De waar de van de appara tuur bedraagt en kele duizenden guldens. Kort geding tegen uitwijzing Imam LEIDEN In een kort geding zal de Marok kaanse Imam trachten de beslissing tot uitwij zing ongedaan te maken. Het geding heeft plaats op 1 februari om 09.00 uur in het Paleis van Justitie in Den Haag. De belangen van de geestelijke leider van in Leiden verblijvende Marokkanen worden behartigd door mr. Roest uit Leiden. De staatssecretaris van Justitie besloot onlangs, dat de Imam illegaal in ons land verbleef en wilde hem uitwijzen. Een verzoek tot herzie ning van deze beslissing, een soort hoger be roep, werd ingediend. Inmiddels heeft het mi nisterie laten weten, dat dit verzoek is ontvan gen, maar dat er geen redenen zijn om in af wachting van een beslissing hierop de uitwij zing op te schorten. Tijdens het kort geding zal mr. Roest dit standpunt aanvechten. biji er i •EN André de directeur van de oordhal, de Stadsge- irzaal en De Waag, ver- •ht dat er dit jaar twin- procent minder evene- iten in de Groenoord- len zullen zijn dan in Voor de Stadsge- el jorzaal voorspelt hij, dat een goed jaar wordt wat betreft De Waag pjt hij: „In het voorjaar het najaar zitten we ;ed, maar in de zomer is ~Jt een beetje erg matig". veemarkt is een van de za- n waar de Groenoordhal op ijft. Op de Leidse veemarkt lurjrden vorig jaar 286.864 i 1jks vee aangevoerd. Dat is minder dan in het jaar ez&rvoor. Die dalende tendens ét zich niet voor het eerst or en het is ook een lande- .....c verschijnsel. „Vooral voor llfll export gaat steeds meer iten de veemarkten om", ~~?t de Jong. Op de exploitatie H|n de Leidse veemarkt werd HB 1982 nog wel een kleine Bist gemaakt maar, zegt hij: M vergelijking met de ge- ^inde exploitatie moesten we Ö.000 gulden inleveren", i teruggang deed zich vooral >r bij de runderen, de scha- .i en bij de exportweging de varkens. In de catego- 1 nuchtere kalveren is Lei- nu de grootste markt van Ierland. Om aan de terug- s0 'hg van de handel via de 'markten wat te doen, [rdt gewerkt aan een Neder- idse Unie en aan een Euro- Unie van Veemarkten, directeuren van de vee- irkten verenigen zich. We i ervan overtuigd, dat we veehandel er alleen maar helpen wanneer er meer- idel via de markten gaat." denk dat dit wel een suc- tef Ingang Groenoordhal naar Gooimeerlaan LEIDEN De ingang van het terrein van de Groenoordhal len aan de Willem de Zwijgerlaan verdwijnt. Aan de kant van de Gooimeerlaan wordt een nieuwe toegang tot het ter rein gemaakt. Vanaf de Willem de Zwijgerlaan blijven de Groenoordhallen alleen toegankelijk voor (brom)fietsers en voetgangers. Bij de nieuwe ingang wordt ook een nieuw portiershuisje gebouwd. Een paar maanden geleden sneuvelde het portiershuisje dat bij de huidige toegang stond, doordat er een vrachtwagen te genaan reed. „We hebben voor een nieuwe uit- en ingang ge kozen, omdat het bij de Willem de Zwijgerlaan levensgevaar lijk is. We verbazen ons er soms over dat er nog geen doden zijn gevallen. Het verkeer raast voorbij en je hebt veel geduld en lef nodig om er tussen te komen. Aan die situatie wilden we een eind maken zegt Groenoordhal directeur A. de Jong. Eind februari of begin maart wordt met de werkzaamheden begonnen. André De Jong: „Jammer dat we de restaüfratie van de Stadsgehoorzaal moesten stop zetten". ces wordt. Beide partijen wor den er beter van". De Jong noemt als een ander voordeel van de Nederlandse Unie dat de marktberichten indentiek zullen worden. „Er worden nu overal in den lande verschil lende namen gebruikt voor het vee met als gevolg dat nie mand het meer begrijpt". In een poging wat meer klanten te trekken, kunnen runderen nu de nacht doorbrengen in de hal. De Jong: „Voor 15 gulden per stuk. Dat scheelt de han delaar vervoerskosten en het levert ons weer wat op". Wat betreft de evenementen was 1982 een topjaar voor de Groenoordhal. Dit jaar wordt het flink minder met alle ne gatieve financiële gevolgen vandien. Zo komen de Pasir Gambir en de Jehova's getui gen niet meer terug. Vooral voor de maanden april, mei, en juni vertoont het prikbord van de directeur gaten. Er ko men wel een paar nieuwe eve nementen, naast traditionele zaken als Leidato, Taptade, Beestenspul en de Custom Car Show. Voor begin april staat Recreatie '83 op het program ma. Op de dagen dat er kermis is op het terrein van de Groe noordhal, wil De Jong ook in de hal wat bieden. „Het zal iets worden met boten en tui nen enzo". De Rommelmarkt- Sport-In gaat van de Menken- hal naar de Groenoordhal. Een andere nieuwigheid is Ameri can Indian Expo, begin okto ber. „Dat is een Indianenshow, compleet met squaws, een jacht op bisons en wigwams". Er zullen dit jaar zeker twee popconcerten worden gehou den, maar welke groepen naar Leiden komen is nog niet dui delijk. De constatering dat er in de Groenoordhal nog steeds sportvelden gehuurd kunnen worden, noopt De Jong tot een opmerking over de Menkenhal en de plannen van de gemeen te om daar een sporthal van te maken. „Ik vraag me af of nog een sporthal in Leiden wel kan. Ik heb in het verleden wel zelf een plan voor een sporthal gemaakt, maar sinds dien is er wel het een en ander veranderd. Er is een sporthal in Zoeterwoude gebouwd en ook elders in de regio is dat gebeurd". De bezuinigingen die de ge meente doorvoerde en het te ruglopen van het aantal eve nementen, hadden tot gevolg dat De Jong op de kleintjes moest gaan letten. Op de ener gie wordt flink bespaard en de vernieuwing van de vloer van de .runderhal gaat met stukjes en beetjes. Ook de traditionele nieuwjaarsreceptie werd afge schaft. „Ik begrijp wel dat het de gemeente ook niet best gaat, maar soms vraag ik me af of ze niet het onmogelijke vragen". „De Stadsgehoorzaal heeft dit jaar en geweldige opdonder gehad. Omdat de gemeente de examens naar de Pieterskerk heeft verplaatst, viel er een groot gat in de begroting. Dat scheelde 70.000 gulden. Omdat we in het najaar gelukkig nog aardig volliepen, werd toch nog dezelfde omzet geboekt als in 1981", aldus De Jong. Om dat de gemeente besloot de be groting van de Stadsgehoor zaal met een ton te korten, moest de restauratie worden stopgezet. „We hadden een heel leuk vijfjarenplan ge maakt voor die restauratie. Dat kon dus in de prullen bak". De concurrentie, die de gemeente hem aandoet via de Pieterskerk lijkt De Jong nog het meeste dwars te zitten. De agenda van de Stadsge hoorzaal voor dit jaar is al aar dig vol. Behalve de gebruike lijke grote aantallen concerten en natuurlijk het Key Town Jazz Festival, staan er optre dens van het Goede Doel en Klaus Schultze op het pro gramma. Begin maart is er weer een bal van de vereni ging Nederland Oostenrijk. Over De Waag zegt De Jong dat wordt gezocht naar moge lijkheden om ook in de zomer maanden de deuren wat vaker te openen. „In die maanden is er alleen maar op zaterdag en zondag een antiekmarkt en dat is toch wel wat weinig". SIDEN Het gesprek gistermiddag heeft itsgevonden tussen de ïtters van de Zieken leg n het gemeentebe- uur heeft weinig opge- st. De bezetters verwij- het gemeentebestuur ibegrip en een te starre ouding tegenover hun annen, het gemeentebe- uur van Leiden vindt at de bezetters zich aan estaande plannen (Olga- iplex) moeten confor- eren. „In een sfeer van Wederzijds wantrouwen", merken de bezetters et verloop van het ge- Kek. an de zijde van de eente werd geweigerd -ader op het gesprek in te aan totdat de zaak door b [n w is besproken. elangrijkste verwijt aan het dres van het gemeentebe- f uur is, dat deze de plannen m een coöperatieve werk- ereniging op te richten niet ïrieus neemt. „Eerst werden •e met onze plannen in de E^ciaal-culturele hoek ge- d, nu wordt verweten at we concurrentie-verval- |end gaan werken. Maar wij gillen niets anders dan op onze manier een nieuwe markt in Leiden aanboren", aldus bezetter Paul. Dat dat in de nu bezette ziekenboeg, onderdeel van het Marine complex, gebeurt, is volgens de gemeente niet wenselijk. Wel valt volgens het ge meentebestuur te praten over een plaats in het Olga- complex. Ook gistermiddag werd deze suggestie door de bezetters van de hand gewe zen. Financieel zou het niet haalbaar zijn, terwijl ook de wijze van bedrijfsvoering zo als de bezetters die voorstaan in het Olga-complex niet mo gelijk is. „In het Olgacom- plex zouden we met onze winkel bovendien te ver van de aanloop-routes afzitten", aldus Tonny. Van de zijde van het ge meentebestuur (aanwezig waren wethouder C. Waal van ruimtelijke ordening en wethouder P. Bordewijk van financiën, beiden van de PvdA) is dé bezetters ge vraagd of zij de ziekenboeg zouden willen verlaten wan neer op korte termijn een andere ruimte zou worden aangeboden. De bezetters hebben te kennen gegeven hier niet negatief tegenover te staan wanneer het ge meentebestuur zwart op wit Bezetter Antoon (rechts) overhandigt wethouder Bordewijk het werkplan voor de Ziekenboeg. kan garanderen dat die ruimte er komt. Dit in ver band met de investeringen die de bezetters in de Zie kenboeg willen doen. Als al ternatieve ruimten hebben zij voorgesteld een pand van de universiteit aan het Ra penburg, dat nu nog als boe- kenopslagplaats wordt ge bruikt maar wat binnen niet al te lange tijd verlaten wordt, en een complex aan de Langegracht wat de ge meente voor woningbouw wil aankopen. De bezetters hebben het ge meentebestuur gezegd in te stemmen met het plan om op de plaats van de ziekenboeg een plantsoen aan te leggen. Zij verwachten echter niet dat dit binnen twee jaar mo gelijk zal zijn gezien de nog onduidelijke bestemming van het hoofdgebouw van het Marinecomplex. Daarom houden zij het verzoek „geef ons twee jaar de tijd in de ziekenboeg" staande. Het gesprek heeft voor de bezetters niets opgelost. „We zijn al het gepraat zat, wij willen aan het werk. De ge meente komt niet verder dan ons zicht op werk te geven, het werk blijft echter uit". Maandag praat de gemeente raad (verder) over de bezet ting van de Ziekenboeg. In een eerdere vergadering rea geerde de raad wat onwen nig op de plannen van de be zetters. Vandaag beslissen b en w wat zij de raad zullen voorstellen: de bezetters een gebruikerscontract te geven of op ontruiming aan te stu ren. Benoeming hoogleraar LEIDEN Mevrouw H.A. Bosman-Jelgers- ma is benoemd tot bui tengewoon hoogleraar in de geschiedenis van de farmacie aan de fa culteit der wiskunde en natuurwetenschap pen van de Rijksuni versiteit te Leiden. Zij promoveerde in 1979 op het proefschrift „Vijf eeuwen Delftse apothekers" aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Gekreun zorgt voor paniek LEIDEN Onder de 27 MC'ers in Lei den brak vannacht rond half twee pa niek uit, toen men op het noodkanaal 9 een voortdurend gekreun hoorde. De politie werd te hulp geroepen. De zendamateurs peilden zelf de zen der uit. Het bleek een woning aan de Morsweg te zijn. Met behulp van de po litie werd de woning betreden. De pa niek bleek onnodig te zijn. Een zoons des huizes was achter de zendinstallatie in slaap gevallen. De jongen droomde hevig en kreunde daarbij angstverwek kend. Zandrijders op Utrechts Jaagpad LEIDEN Op verzoek van Provinciale Water- de Hoge Rijndijk. staat heeft de Leidse poli tie een transportbedrijf gisteren verboden om met zware zandauto's over het Utrechts Jaagpad te rijden. De walkanten liepen na melijk ernstig gevaar. De vrachtwagens voerden zand aan voor de ophoging van een bedrijfsterrein aan ADVERTENTIE. NICOTINE: 0,4 MG. TEER: 4 MG Oppascen trale De Leidse oppascentrale, die onlangs de centrale in de Merenwijk heeft overgenomen, zoekt mensen die als „baby-sit" wil fungeren. Vooral naar mensen die 's morgens en rond het middaguur kunnen oppassen, is een grote vraag. Zowel jongeren als ouderen kunnen zich hiervoor aanmelden. De verdiensten zijn drie gul den per uur. Na twaalf uur 's avonds is dat vijf gulden per uur. Mensen die een „baby-sit" nodig hebben en mensen die als oppas willen werken, kunnen terecht bij de Vrijwilligerscentrale aan de Langegracht 246a, telefoon 149046. Vrouwenfilms In het filmhuis LVC aan de Breestraat 66 wordt vanavond en morgenavond de Spaanse film „Elisa Vida Mia" van Carlos Saura gedraaid. De hoofdrol in deze film, die wordt vertoond in het kader van het Vrouwenfilmfestival, wordt vertolkt door Geraldine Chaplin. Op beide avonden begint de voorstelling om kwart over negen. Woensdag en don derdag wordt het festival voortgezet met de films „Heksen- schichten", „Portret van Simone de Bouvoir" en „In the beginning..the end". Roodkapje „Roodkapje en de boze wolf" is de titel van de sprook jesfilm, die woensdagmiddag in de Kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 wordt vertoond. De voorstelling begint om half drie. Bodem veron treiniging In de bistro bij de Groenoordhallen aan de Willem de Zwijgerlaan houdt de Nederlandse Maatschappij Nijver heid en Handel woensdag een lunchbijeenkomst. Ir. H.M.A. Pachen, lid van de directie van het Instituut voor Grondmechanica en Funderingstechniek, spreekt over „Bodemverontreiniging en industrieel afval". De bijeen komst begint om twaalf uur en deelname kost vijftien gul den per persoon. 55-pi us Voor personen van 55 jaar en ouder organiseert de stichting 55+ zonder winstoogmerk vakantiereizen. Woensdag houdt de stichting in Leiden een informatie dag waarop belangstellenden kennis kunnen maken met de vakantiebestemmingen van de stichting aan de hand van films en dia's. Van 'smiddags een tot vijf uur wordt de informatieve bijeenkomst gehouden in Hotel Nieuw Minerva aan de Vrouwensteeg. Cursus (1) „Van Giotto tot Rembrandt" heet de cursus kunstgeschie denis die woensdag in het K&O-gebouw aan de Oude Vest 45 van start gaat. De cursus, die uit acht lessen bestaat, staat onder leiding van mevrouw drs. C. Briët-Han. Infor matie over deze cursus kan men krijgen bij K&O, telefoon 141141. Cursus (2) Jn het K&O-gebouw gaat woensdag ook de cursus „Met Nederlands meer mans" van start. De cursus is bedoeld voor mensen die hun kennis van het Neder lands willen ophalen, voor mensen die hun school gaande kinderen willen helpen en voor buitenlanders die wel Nederlands spreken, maar de taal nog niet goed beheersen. Voor meer informatie kan men terecht REGIOGEMEENTEN ONTEVREDEN LEIDEN De gemeente Leiden mag dit jaar 879 nieuwe woningen bou wen. Dat is iets meer dan vorig jaar maar toch is men bij de gemeente niet erg tevreden. Met name omdat het aantal woning wetwoningen nogal tegen valt. In Leiden en regio mogen komend jaar in to taal 2086 woningen wor den gebouwd. De provincie Zuid-Holland had voor dit jaar 28.000 wo ningen gevraagd. Het wordt maar ongeveer de helft. Het rijk wil niet meer geld be schikbaar stellen voor de wo ningbouw. in 1982 mocht Leiden nog 453 nieuwe wo ningwetwoningen bouwen, nu is dat aantal naar 287 te ruggebracht. Leiden mag verder 284 kleiné woningen bouwen, 89 premiehuur, 198 premie-A en 39 premie-B woningen. De gemeente buigt zich nu over de verde ling van deze woningen over de gemaakte plannen. De ge meenteraad zal dat uiteinde lijk moeten beslissen. Bij de gemeente is men niet tevre den over lage aantal woning wetwoningen dat mag wor den gebouwd. „Dit aantal schopt al onze plannen in de war", wordt gezegd. In de Bollenstreek is men zeer ontevreden toewijzing. Katwijk mag dit jaar 165 wo ningen bouwen (49 kleine woningen, 5 premiehuur, 74 premie-A en 37 premie-B), maar wat vooral erg tegen valt is dat er geen woning wetwoningen gebouwd mo gen worden. Noordwijk komt niet verder dan 105 (55 woningwet-, 30 premie-A- en 20 premie-B-woningen). Daar had men gehoopt op op zijn minst 150. Een woord voerder van de gemeente Noordwijk zegt dat dit aantal „grote ellende" is. De overige gemeenten in de regio Leiden mogen de vol gende aantallen woningen bouwen: Valkenburg 10 (pre mie-A), Noordwijkerhout 40 (premie-A), Lisse 152 (20 wooningwet, 50 kleine, 82 premiehuur), Voorhout 115 (44 premiehuur, 66 premie- A, 5 premie-B), Sassenheim 68 (25 kleine, 39 premiehuur, 4 premie-B), Rijnsburg 78 (16 woningwet, 16 kleine, 26 premie-A, 20 premie-B), Hil- legom 92 (8 woningwet, 38 premiehuur, 46 premie-A), Leiderdorp 96 (2 premie-A, 94 premie-B), Voorschoten 115 (10 woningwet, 60 kleine, 20 premie-A, 25 premie-B), Oegstgeest 92 (60 premie huur, 32 premie-A), War mond 34 (13 woningwet, 21 kleine) en Zoeterwoude 27 (7 woningwet, 20 premie-A).

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3