TAFEL HTTÏÏ71 Honger eist 90.000 slachtoffers per dag ACHTERGROND ÊeadóeSoutcwit Wereldraad van Kerken publiceert namen van ruim 7.200 verdwenen Argentijnen Geen uitnodiging paus voor bezoek aan Nederland Aflossing van de wacht bij Zwitserse Garde KORTE METTEN kerk wereld brieuen van lezers ONDANKS RECORD-AANTAL HULPORGANISATIES weer VRIIDAG 14 JANUARI 1983 PAGIlf M. L. Kingprijs '83 voor Septima Clark De Martin-Luther-Kingprijs 1983 van de interconfessionele pacifistische or ganisatie „Fellowship of Reconcila- tion" is toegekend aan de zwarte vrouwelijke strijder voor burgerrech ten Septima Poinsette Clark, die se dert 1961 met de vermoorde dominee Martin Luther King heeft samenge werkt in de opleiding van leraren. De prijs wordt op 14 januari uitgereikt in Athens in de staat Georgia. In 1954 verloor Septima Clark wegens haar activiteiten voor de rechten van zwar te leraren op staatsscholen haar eigen baan in zo'n school. Snelle groei kerk Korea In het afgelopen jaar zijn in Korea ruim 100.000 personen gedoopt en opgenomen in de r. k. kerk. De priesteropleidin gen op de seminaries in Seoul, Kwangju en Taegu werken aan de top van hun capaciteit, zodat de oprichting van meer seminaries wordt overwogen. De kwaliteit van de opleiding begint al te lijden onder deze sterke druk. Gehoopt wordt, dat binnenkort de ergste nood zal zijn gelenigd door de komst van in Europa opgeleide hoog leraren in de theologie. China weigert terugkeer Dalai Lama De regering van de Chinese Volksrepubliek heeft voorstellen van de Dalai Lama voor een terugkeer naar Tibet als irreëel van de hand gewezen. De Dalai Lama, religieus en politiek leider van de Tibetanen, woont al jaren in bal lingschap in India. Volgens een Chinees week blad zou er in juni overleg zijn geweest, waarbij de Dalai Lama als voorwaarde voor zijn terug keer stelde, dat Tibet wat zijn economische en sociale structuur betreft vrijwel van de Chinese Volksrepubliek onafhankelijk zou moeten zijn. Bovendien wilde hij een eigen leger en eiste hij, dat de provincies in het zuid-westen van China die overwegend door Tibetanen worden be woond, bij een onafhankelijk Tibet gevoegd zouden worden. Het comité tot verdediging van de rechten van de mens in. Zuid-Amerika heeft giste ren de namen gepubliceerd van 7.291 in Argentinië ver dwenen personen. Aartsbis schop Arns van Sao Paolo (Brazilië) heeft het rapport, dat meer dan vierhonderd bladzijden telt, van een voor woord voorzien. De Wereld raad van Kerken in Genève heeft het rapport doen ver schijnen op de zesde verjaar dag van de verdwijning van één van zijn leden, rector Mauricio Lopez van de uni versiteit van San Luis. Aan het rapport ligt meer dan twee en een half jaar studie ten grondslag. Volgens de schrijvers moet men het aan-, tal personen, dat feitelijk is verdwenen met twee of drie vermenigvuldigen. De meeste van hen zijn ongetwijfeld dood. In het rapport staat, dat de Argentijnse rechter, die belast was met het vaststellen van de identiteit van de stof felijke resten van de personen die zijn ontdekt op een ver borgen begraafplaats niet ver van Campo de Mayo (een be langrijke militaire kazerne bij_ Buenos Aires waar veel mar telingen hebben plaatsgehad) slechts 76 lijken heeft kunnen identificeren. Daarvan staan er maar drie op de gisteren gepubliceerde lijst. Van de 7.291 in het rapport genoemde personen is 46,6 procent gear resteerd of ontvoerd in 1976 (het jaar van de militaire staatsgreep tegen de regering van Isabel Peron). De meeste verdwenen perso nen hadden de Argentijnse nationaliteit, maar volgens het rapport vielen ook men sen van 26 andere nationali-, teiten ten slachtoffer aan het laten verdwijnen van tegen standers door de Argentijnse strijdkrachten: elf landen uit Latijns-Amerika, de Verenig de Staten, Japan, Israël, Liba non, Syrië, Polen en negen Westeuropese landen. Het zal in Rome niet komen tot een uitnodiging van de Nederlandse bisschoppen aan de paus om naar Nederland te komen. Wel bestaat de moge lijkheid, dat tijdens het be zoek van alle Nederlandse bisschoppen aan Rome vol gende week door een van de bisschoppen met de paus ge sproken zal worden over een reis van de paus naar Neder land. Kardinaal Willebrands zei dit gisteren in een uitzending van „Hier en Nu" van NCRV-ra- dio. „Ik acht het mogelijk", zo zei hij, dat een bisschop privé met hem dat thema aanraakt. Zo'n individueel gesprek van een bisschop met de paus over een reis naar Nederland zou dan ook een meer informatief dan een besluitend karakter hebben. Wel merkte kardi naal Willebrands op, dat de paus tot nu toe in bijna alle Europese landen is geweest, met uitzondering van de lan den van de Benelux en Skan- dinavië. Volgens de kardinaal zal in Rome onder meer worden ge sproken over het vraagstuk van de pastorale werkers en zal door alle bisschoppen een bezoek aan het secretariaat voor de eenheid worden ge bracht, waarvan de kardinaal president is. De bisschoppen zullen niet spreken over zijn opvolging en die van de bis» schop van Haarlem, mgr. Zwartkruis. Kardinaal Wille brands is 73 jaar en voor hij 75 is, de leeftijd waarop kardi nalen en bisschoppen worden geacht hun ontslag aan te vra gen, denkt hij nog veel werk te verzetten. Na tien jaar als zodanig te hebben gewerkt is kolonel Franz Pfyffer von Altishofen (64) dit weekeinde afgetreden als commandant van de pau selijke Zwitserse Garde. Bij deze plechtigheid stonden de rond honderd gardisten in hun historische uniformen en gewapend met hellebaarden, helm en borstkuras aangetre den. De scheidende commandant heeft onder drie pausen ge diend. Hij was de elfde Pfyf fer von Altishofen in succes sie, sinds in 1652 de functie in de familie kwam. De geschie denis van de Zwitserse Garde zelf gaat 477 jaar terug. In ja nuari 1506 betrokken de eer ste gardisten als pauselijke lijfwacht hun kwartieren. De nieuwe commandant, ko lonel Roland Buchs (42), va der van vijf kinderen is de dertigste commandant van de garde. In 1976 kwam hij als majoor bij de garde, na in het bankwezen te hebben ge werkt. Hij heeft de paus al op tien buitenlandse reizen bege leid ter persoonlijke bewaking en hij is van plan dat te blij ven doen. Op de vraag of de aanslag van 13 mei 1981 blijvnde gevolgen heeft gehad voor de paus, zegt hij„De audiënties duren wat korter". Aan de spontaneïteit van de paus en zijn verlangen om met de mensen in direct contact te blijven is echter niets veranderd. Wel werd een tweede „veiligheidsring" aangelegd, waarvoor de Ita liaanse politie verantwoorde lijk is. Dat houdt controle in van degene, die ter audiëntie komt. De vorming van jonge gardis ten is erop gericht, dat zij elke situatie zonder vrees het hoofd kunnen bieden. Het ka rakter van de dienst hangt wezenlijk samen met de ma nier waarop een paus zich op stelt. De door en door pastora le stijl van Johannes Paulus II leidt ertoe, dat hij naar de mensen toegaat, persoonlijk contact met hen zoekt en steeds opnieuw een woordje wil wisselen met zieken en bejaarden, jongeren en kinde ren en met die mensen die doorgaans geen kans hebben tot hem door te dringen. Er bestaat geen uitzicht op spoedige vrijlating van de je zuïet Frantisek Lizna, on danks de talrijke verzoeken die de Tsjechische regering daartoe uit het westen hebben bereikt. Het haar van de 42-jarige pater is geheel wit geworden en hjj is tot op het bot vermagerd, zo heeft zijn moeder zeer geschokt meege deeld na het bezoek, dat zij aan de gevangenis in Pilsen- -Bory heeft gebracht. Volgens haar is de lichamelijke toe stand van haar zoon erg slecht maar is hij geestelijk ongebroken. Als tegen pater Lizna geen nieuwe beschuldi gingen worden ingebracht komt hij in juni vrij. In Winssen, in het Land van Maas en Waal, hebben hervormden, gereformeerden en rooms-katholieken geza menlijk de pastorie gekocht om er een „diaconaal huis" in te richten. Het huis, dat „De Terp" gaat heten, is bedoeld voor iedereen die hulp, aan dacht en onderdak nodig heeft, met uitzondering van hen, die uitgesproken specia listische hulp behoeven, zoals verslaafden aan drugs. Ook kan het huis tijdelijk onder dak bieden aan mensen die in een noodsituatie zijn beland of tot rust willen komen. Een vaste ploeg van vrijwilligers werkt aan het project mee. Daarnaast zijn er mensen op wie bij tijd en wijle een be roep kan worden gedaan. De katholieke theologische faculteit van de universiteit van Wenen bestaat volgend jaar februari 600 jaar. Zij is de oudste theologische faculteit in de wereld die onafgebro ken heeft gefunctioneerd. Naar aanleiding van het jubi leum zijn aljerlei activiteiten voorzien. Onder meer worden een academische plechtigheid en een symposium voorbe reid. Bovendien wil men een gedenkboek en een bijzondere postzegel uitgeven. De facul teit heeft momenteel meer dan 1700 studenten. Zij be hoort daarmee tot de grootste hogere theologische opleidin gen in de wereld. Het luiden van de klokken is geen middel om te demon streren. Dat zegt de evangeli sche bisschop Martin Kruse van West-Berlijn in een arti kel in het „Berliner Sonntags- blatt". Kruse wijst erop, dat klokken worden geluid om de gelovigen uit te nodigen voor een godsdienstige plechtig heid. Hij verdedigt het besluit van de Westberlijnse evange lische kerk om geen klokken te laten luiden ter herdenking van de machtsovername op 30 januari 1933 door Hitier, zoals de internationale liga voor de mensenrechten had gevraagd. Paus Johannes Paulus II heeft bisschop Pietro Rossano benoemd tot lid van het Vati caanse secretariaat voor de niet-gelovigen. Mgr. Rossano bekleedt sinds vorige maand een heel nieuw ambt binnen de r. k. kerk, namelijk „hulp bisschop voor de pastoraal' van de cultuur" in het bisdom Rome. Daarnaast is de 59-jari- ge Rossano sinds kort rector van de universiteit van Late-- De bisschoppenconferentie van India houdt momenteel in New Delhi de algemene vergadering. Onder voorzit terschap van de aartsbisschop van Bombay, Simon Pimenta, praten de bisschoppen over de steeds groter wordende kloof tussen armen en rijkert in In dia en over het kastenwezen, dat grote spanningen in het land blijft geven. Brieven graag ifccirt en /duidelijk geschreven De redactie1 behoudt zich het 'echt voor ingezon-, den stukken te bekorten Werkloosheid Er gaat bijna geen dag voorbij of het TV-journaal en de kran ten melden dat er weer zoveel arbeidskrachten bedankt wor den. Dit zou niet het geval» zijn, wanneer de gehuwde meisjes en dames er uit zouden moeten. Als zij een echtgenoot hebben met een volledige werkkring (dagtaak) behoeven die meisjes en dames er ook nog niet één bij te hebben, dat is dubbel. En aangezien de ba nen nu niet meer voor het op rapen liggen, is het beter dat zij er het eerst uit gaan. Maar dan ook iedereen, ook vrou welijke ministers met een echtgenoot die een heel goed salaris hebben. Juist in deze tijd zou dat een behoorlijk wat banen opleveren. En ook terug met lonen en prijzen naar de jaren '50 - '60. Automatisering is ook een grote fout geweest. Twintig jaar geleden had men acht tien personen nodig voor iets, nu één persoon en die heeft ook soms niets te doen. Computers verminderen of weg. Het vertraagt. Am bachtsscholen weer herstellen, zodat er een goed ambacht ge leerd kan worden. Alles heeft met vakkennis te maken. Der tig jaar geleden zag alles er prima uit. Er werd goed vak werk geleverd. Hopelijk wordt er aandacht aan besteed. Van Leeuwen, ROTTERDAM De eerste In het bericht over het overlij den van pastoor Buijs uit Leid- schendam viel mij op de passa ge volgens welke hij had ge zegd waarschijnlijk de eerste in het bisdom te zijn geweest, die de mis opdroeg met het ge zicht naar de gelovigen. De eerste priester evenwel, die dit al jaren eerder deed, in 1930 al, was mijn in 1938 over leden heeroom pastoor F. C. van Beukering, in de kerk van St.-Antonius Abt aan de Jan Kruijff straat in Rotterdam- Delfshaven. Het was toen een bijzonderheid. Pastoor Van Beukerings liturgische ver nieuwing trok toentertijd vele gelovigen naar de inmiddels afgebroken kerk. Mevr. Th. van Beukering, LISSE Noord-Ierland Verbaasd lazen wij in de et krant van het nieuwe jaar in Leidschendam, „waar w jaar nog een ernstige escai plaats vond tussen de Mjl grote groepen jongeren, deu geregeldheden niet vij kwamen dan het ingooien!! letalageruiten". Zijn we il |wend geraakt aan het gevf idat we verlicht ademhalen^ Ier geen doden en gewoit vallen? Vreugdevoller bericht in de krant van del gende dag dat „de Noordi bisschop Mgr. Daly de heeft opgeroepen een keui maken tussen de stembur de stengun". Ogenschijr twee berichten die niets l elkaar te maken hebben, i is er een relatie. De visier Mgr. Daly en vele van Noordierse en Ierse collegt voor sommige Nederlaii niet onbekend: zij is ook) tolkt door de Nederlandse legatie op de diverse bijl komsten van de Peace Pel in Noord-Ierland. Mgr. D; een man met ervaring, di< wend is aan het geweld e geweldsspiraal: grote loosheid, veel verveling, w weer leidden tot rellen, ho belastingen, minder toeri meer werkloosheid, meer veling, meer rellen, hogen lastingen, nog minder t( ten, nog meer werkloosl Gelukkig kent ons land zo'n grote werkloosheid op moment, als waar de Noor ren mee zijn opgegroeid, straks de economische c waarvan de huidige ree de prelude vormt, echter breekt zullen wij er wel geconfronteerd worden, kan iedere weldenki Noord Ier ons vertellen da weid geen enkel probleem lost. Aan 14 jaar geweld ben ze, in het land waar d# ders hun doden zonen bepi ven, slechts een falliet i overgehouden en een kil 3.000 doden, 30.000 gewonu Iedereen heeft wel een br of zus, neef of nicht of P vriend verloren. Hoeveel K deren zijn er niet in N«t Ierland vermoord? The Dutch Friends of the L ce Pef F.H.M. Scheffer, DEN HA' Geerl krant ontvangen? |j tussen 18.00 en 19.00 uur» terdags tusen 14.00 en 1il uur, nummer 071-1222483 uw krant wordt nog dez* avond nabezorgd. e Bruine bonen met appels, uien en aardappelen ineen kwark met vruchten vegetarisch Als u met zijn tweeën bent dun heeft u het volgende nodig: 200 g gedroogde bruine bo nen, zout, 350 g grote uien, 25 g margarine, Vt tot 1 kg aardappelen, 2 flinke ap pels (Golden Delicious), kaneelkruidnagel, suiker, halve citroen; 2 perssinaas appels, 250 g kwark, 1 ba naan, 2 lepels vlugkokende, havermout Was vanavond de bruine bo nen een keer en zet ze ruim onder water weg. Kook de bo nen morgen in dat weekwater ■met wat zout in ongeveer een uur gaar. Wie dit alles te om slachtig vindt, kan natuurlijk een potje of blikje bruine bo nen gebruiken, maar die sma ken anders, om niet te zeggen minder goed dan de zelf ge kookte. Snijd de uien grof en smoor (dat is met deksel en op een kleine pit) ze gaar in de margarine met iets zout. Kook de in vieren gesneden aardap pelen gaar met zout en zo min mogelijk water. Leg er, als ze bijna gaar zijn, de geschilde en in blokjes gesneden appels op. Schep de gare bonen en uien voorzichtig door de aardappe len met appel, dat alles zo veel mogelijk heel blijft. Doe er eventueel wat van het bonen- nat (bevat vitamine B) bij, al les moet zonder jus vochtig ge noeg zijn. Voeg naar smaak kaneel, kruidnagel (niet te veel hiervan) en suiker toe. Vrolijk dit smakelijke, maar wat grauwe gerecht op met parten of schijven citroen. Pers de sinaasappels uit en meng het sap door de kwark. Snijd de banaan in plakjes bo ven dit kwarkmengsel, dan blijft ze blank. Schep er de ha vermout door en strooi er naar smaak bruine basterdsuiker over. Dit kwarkgerecht wordt lekkerder als het een uurtje kan blijven staan voordat het geconsumeerd wordt. JEANNE LONDEN Anno 1983 zijn er meer organisaties die zich bezig houden met het wereldvoedselpro bleem dan ooit tevoren. Desondanks neemt het aantal mensen dat de hon gerdood sterft nog dage lijks toe. Ook de kloof tus sen de landen met vol doende voedsel en de lan den met een tekort wordt steeds groter. De kans dat hierin ooit verandering komt, lijkt, althans op dit moment, uiterst klein. Toch laat het voedselprobleem de rijke industrielanden niet onverschillig. Elke zichzelf respecterende stad in Neder land heeft tegenwoordig zijn eigen Wereldwinkel. Op natio naal niveau valt er in de zoge naamde Eerste Wereldlanden ondanks de economische crisis een gestage uitbreiding waar te nemen van het aantal parti culiere hulporganisaties dat zich bezig houdt met het voed selprobleem en ook op inter nationaal niveau worden de inspanningen opgevoerd. De Canadese minister van land bouw, Eugene Whelan, klaag de onlangs dat er nu alleen bij de Verenigde Naties al min stens twintig organisaties wa ren die zich bezig hielden met het voedselprobleem. Niet al leen doen deze organisaties vaak hetzelfde werk, ook komt het voor dat ze elkaar beconcurreren, aldus de klacht van deze Canadese minister. Verreweg de grootste van deze VN-organisaties is de Wereld voedselorganisatie (FAO). In mei van dit jaar is het veertig jaar geleden dat de FAO werd opgericht in een Amerikaans hotel waar de afgevaardigden van 44 landen bijeen waren om te zien wat ze konden doen aan het voedselprobleem. De Tweede Wereldoorlog was op dat moment in volle gang met als gevolg dat de verkoop van kunstmest en landbouw machines en dus de voedsel- produktie ernstig stagneerde en de afgevaardigden beslo ten hun bijeenkomst destijds met een verklaring dat de oor log zou worden gewonnen en dat het mogelijk was de we reld van honger te bevrijden. In die tijd stonden koloniale mogendheden en kolonieën nog niet als kemphanen tegen over elkaar. Zelfs Zuid-Afrika en de Sovjet-Unie beide al lang geen lid meer van de Verkleumd van de kou zitten deze dicht tegen elkaar gedrukte Oegandese kinderen geduldig te wachten op wat eten, dat door internationale hulporganisaties aangevoerd wordt. FAO zetten toen hun hand tekening. Accentverschuivingen Maar sindsdien is de wereld aanmerkelijk veranderd. Niet alleen is de wereldbevolking sinds de Tweede Wereldoorlog bijna verdubbeld (tot 4,4 mil-- jard), ook hebben zich onvoor ziene economische en politieke accentverschuivingen voorge daan. In de afgelopen tien jaar en met name sinds de „voed- selcrisis" van 1973-74 is men pas goed gaan beseffen hoe dringend het probleem wel is. Honger is volgens de direc teur-generaal van de FAO, Edouard Saouma, een ver schijnsel dat niet meer past in deze tijd, een kwaad dat niet te tolereren valt. Toch is het probleem zo groot dat er nau welijks greep op valt te krij gen. Volgens recente schattin gen van de Britse hulpverle ningsorganisatie Oxfam gaan er momenteel 90.000 mensen per dag dood bij gebrek aan voldoende eten. Dit is meer dan één per seconde. Een op de vier mensen op deze wereld lijdt volgens Oxfam honger. De problemen zijn meestal het urgentst in de landen waar de bevolking het snelst groeit. De bevolking in Afrika en Azië eet nu minder dan tien jaar geleden, hetgeen alleszins be grijpelijk is als men ziet dat in een flink aantal Afrikaanse en Aziatische landen de bevol king jaarlijks met drie tot vier procent toeneemt, terwijl de voedselproduktie hooguit twee procent stijgt. Volgens schattingen van de FAO zal de wereldbevolking omstreeks het jaar 2000 zijn toegenomen tot zes miljard mensen. Om al die mensen te eten te geven, zal de land- bouwproduktie ruim de helft meer moeten bedragen dan nu het geval is. De vraag naaT voedsel en landbouwproduk- ten in de Derde Wereld zal verdubbelen, hetgeen omgere kend in geld betekent dat deze landen een financiële injectie van tien miljard dollar per jaar nodig hebben. Vandaag de dag krijgen die landen, als ze ge luk hebben, iets minder dan de helft van dat bedrag. De FAO heeft sinds de oprichting van haar investeringscentrum achttien jaar geleden, 22 mil jard in ontwikkelingsprojecten geïnvesteerd. Saouma laat geen gelegenheid voorbijgaan om erop te wijzen dat de Derde Wereldlanden steeds meer voedsel moeten importeren om te overleven. Momenteel geven ze alleen aan voedsel al dertig miljard dollar per jaar uit. Hun schul den bedragen in totaal zeshon derd miljard dollar en in vele gevallen is er maar weinig kans op terugbetaling. Met dit soort cijfers confronteert Saou ma degenen die hem beschul digen van „opzettelijk pessi misme". Hinderpalen Een van de vele hinderpalen die de FAO op haar weg ont moet is is afgezien van bureau cratische beslommeringen en politieke controverses de ver schuiving die zich momenteel voordoet van multi-laterale naar bi-laterale hulpverlening. Steeds meer landen geven er om commerciële of politieke redenen de voorkeur aan zelf standig hulp te geven aan ont wikkelingslanden. Een gevolg hiervan is dat de organisaties steeds meer moeite hebben de verplichte contributies los te peuteren bij de lidstaten. Het algemene klimaat van bezuini gingen, zegt Saouma, treft de FAO „met volle kracht" en het risico van „financiële moeilijkheden" is zeer reëel. Daar komt bij dat de verschui ving naar van multi-laterale naar bi-laterale hulp het ook moeilijker maakt goed perso neel aan te trekken. Tegelijkertijd bestaat er bin nen de FAO de angst dat het gezag van de organisatie wordt uitgehold door de Wereld- voedselraad, die in 1974 is op gericht om toezicht te houden op de oplossing van wereld voedselproblemen. De direc teuren van beide organisaties werken in hetzelfde gebouw, maar spreken nauwelijks met elkaar. De Voedselraad rap porteert direct aan de Vere nigde Naties in New York; de FAO bewaakt zijn onafhanke lijkheid „als een kostbaar ju weel". Ondertussen neemt het aantal armen op het platteland en in de steden dagelijks toe, het geen een andere manier is om te zeggen dat de armoede toe neemt. De regeringen van Derde Wereldlanden kunnen om wat voor reden dan ook vaak geen prioriteit geven aan de armen en hongerigen. De departementen van landbouw en voedselproduktie zijn maar zelden de belangrijkste minis teries in een regering. Ook de handelsresultaten van de Derde Wereld lopen schrik barend terug. Tien jaar gele den kon met een ton thee nog zeventien ton kunstmest wor den gekocht. Vandaag de dag is dat nauwelijks acht ton. Hetzelfde geldt voor suiker, koffie, bananen en een massa andere produkten. In econo misch opzicht worden de ont wikkelingslanden zwaar ge troffen door de wereldrecessie. Een achteruitgang in de jaar lijkse economische groei van de industrielanden met 0.8 procent zal volgens de Wereld bank de groei bij de ontwikke lingslanden met minstens 1.2 procent terugdringen, hetgeen anderhalf keer zoveel is. Als er dan ook nog rekening wordt gehouden met omvang en groei van de bevolking zou de achteruitgang volgens de Wereldbank niet 1.5 maar minstens 9 keer zo groot zijn. Angstaanjagend Als hij al deze berekeningen en verwachtingen onder ogen zou krijgen, zou de enkele ja ren geleden overleden Britse schrijver P.C. Snow ongetwij feld bitter glimlachen. Vlak voor zijn dood voorspelde hij dat de wereld in de jaren tach tig door een verschrikkelijke hongersnood zou worden ge troffen. De rijken, voorspelde hij, zouden 's avonds rustig voor de televisie gaan zitten om te kijken hoe de mensen in de Derde Wereld omkwamen van de honger. Daarna zouden ze rustig naar bed gaan zonder ook maar iets te doen. Het is heel goed mogelijk dat zijn angstaanjagende voorspelling uit gaat komen. MICHAEL SIMMONS The Guardian Enkele buien KNMI-DE BILT He morgen wisselend bewolk er kunnen buien vallen m lijk met hagel of sneeuw. I komende nacht daalt de peratuur tot omstreeks 3 den. De middagtemperatui ongeveer 5 graden. Er u een matige en aan de kust krachtige noordwesten v Het weer in West- en No -Europa wordt beheerst oceaan depressies, die van land naar Skandinavië ken. De fronten van deze pressies passeren via Enge onze omgeving en veroo ken tijdelijk regen. Achte .fronten komen buien voor, boven de Noordzee onts en dan ons land binnen ven. De lucht waarin deze en tot ontwikkeling kom< tot op grote hoogte in de a sfeer koud. Hierdoor kome bij ons ook hagel- en snee buien voor. Amsterdam zw bew. Eeide Eindhoven Den Heider Lh. R'dam Vllasingen Z.-Limburg Bordeaux zw.bew. Brussel on bew. Frankfort on bew. Innsbruck srweuw Ktagenfurt mist Kopenhagen h.bew. Lissabon onbew. Londen regen Luxemburg zw.bew. MaMorca l.bew. Malta n.ontv. München h.bew. Istanbul Las Pakmas onbew. Beiroet geh.bew. Tel Avtv regen w.bew. 15 8 0 GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bit UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIï THEATER, RECREATIE, EX POSIT1I EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2