Q-koorts haast niet stuk te krijgen stille oorlog n Mozambique I „Regime en verzet spreken beide Pools, maar verstaan elkaar niet" NDERZOEK BIJ ZUIDHOLLANDSE EN ZEEUWSE BOEREN ^NENLAND/BUITENLAND" QeidóaQowuvnt vrijdag 14 januari 1983 pagina 13 ^terdam vrou- i die zelf wol spinnen yn het risico om Q- ■~rts te krijgen. Dat ikt onwaarschijnlijk, ir het betreffende vi- is zo hardnekkig, dat in resten ontlasting in schapevacht nog de ;te kan veroorzaken: soort acute longont- ing met hoge koorts, soms leidt tot ontste ld van de hartkleppen. zou graag het bloed van pinsters onderzoeken om ■eten te komen of zij ooit de bacterie in aanraking geweest. Gezien het vóór- en van Q-koorts in ons 4 zou ik me kunnen voor- stellen dat de huiden en vach ten uit binnen- en ook buiten land voortaan ontsmet moeten worden". Dit zegt De Rotter damse arts J. Huisman, hoofd van de afdeling infectieziekten van de GG en GD in de Maas stad. Hij heeft zich de laatste jaren veel beziggehouden met Q-koorts in ons land. De Q staat voor het Engelse Queer, wat „vreemd" bete kent. Q-koorts is een zeer be smettelijke ziekte en kan door landbouwhuisdieren worden Verspreid. De ziekte is in de ja ren dertig in Australië ont dekt, waar de patiënten in een abattoir bleken te hebben ge werkt. Nader onderzoek heeft toen uitgewezen dat de ver spreiding plaatsvindt via het drinken van rauwe melk van koe, schaap en geit en ook via de ontlasting, de nageboorte, de luchtwegen en vooral bij ischapen via teken. Omdat de Nederlandse voor- Schriften inzake verzorging, hygiëne en verzorging van de landbouwhuisdieren vrij streng zijn, is steeds aangeno men dat de ziekte in ons land niet voorkwam. Bovendien -bleek de besmettingshaard van de gevallen die zich wel bin nen onze grenzen hebben voorgedaan, in het buitenland |te liggen. ■Anti-stoffen iDokter Huisman: „Daar is jrien op teruggekomen. Het is bekend dat Q-koorts bij dieren voor miskramen zorgt. Toen twee, drie jaar geleden bij Sommige boerderijen verdacht veel landbouwdieren spontaan aborteerden, werd hun bloed dan ook voor alle zekerheid op Q-koorts onderzocht. De uit slag gaf genoeg aanleiding om dnze dienst te vragen de boe renbevolking te onderzoeken. 'Een op de vijf boeren bleek anti-stoffen in z'n bloed te hebben. Zij hadden dus eens Q-koorts gehad. De ziekte komt dus blijkbaar allang in •Nederland voor. Het verklaart ook waarom speciaal sommige jonge boerenkinderen een pe riode meemaken dat ze hoge koorts hebben met een soort longontsteking". Momenteel wordt onderzocht in welke mate precies Q- 'koorts in de Nederlandse vee stapel voorkomt. Er is echter geen reden om te veronder stellen dat de ziekte zich heeft uitgebreid onder de landbouw dieren, beweert Huisman. Dat er in 1980 onder de Neder landse boerenbevolking vier gevallen van Q-koorts zijn ge constateerd, een jaar later al 26 en vorig jaar 20 gevallen, re kent Huisman tot een schijn- stijging. .„Krijgt een ziekte eenmaal meer bekendheid, dan denken artsen er eerder aan om twij felgevallen op die ziekte te on derzoeken. Zo ook bij Q- koorts. De ziekte komt dus waarschijnlijk niet méér voor, maar de diagnose wordt vaker Natuurlijk „Maar nu we weten dat de .ziekte er is, weten we ook wie gevaar lopen. Daar komt bij dat de boeren meer dan vroe ger rauwe, dus ongepasteuri- seerde melk aan particulieren verkopen. Veel mensen prefe xen tegenwoordig „natuurlij ke" voeding en drinken daar- iom rauwe melk van koe, geit, of schaap. Zij lopen echter het risico om Q-koorts te krijgen. Kleine hoeveelheden voor de buren uitgezonderd, mogen Nederlandse boeren de melk alleen aan de fabriek verko pen. Met dat voorschrift kun nen zij het gemakkelijk min der nauw nemen, sinds de be treffende EG-normen slecht worden nageleefd". ;Dat is volgens Huisman het geval sinds de EG met enkele landen is uitgebreid die op het gebied van hygiënische voor schriften en distributie van jmelk minder strenge regels •gewend zijn. j„In de praktijk is toen een .soort officieus compromis ge groeid dat de EG-normen Iminder streng behoeven te jworden gehanteerd. De enige oplossing is, dat de normen zo .vlug mogelijk worden aange scherpt". Onderzoek Een bedenkelijke ontwikke ling, benadrukt dokter Huis man nog eens, omdat het drin ken van rauwe melk ook het risico in zich draagt van ande re ziekten dan Q-koorts. Tien procent van de voor consump tie bestemde melk in een land als Engeland is „rauw". Vol gens Huisman hebben daar ze ker tienduizend mensen de af- jgeloperf tien jaar verschillende ziektes opgelopen die met het ■drinken van ongepasteuriseer- de melk hebben te maken. De afdeling infectieziekten iziet dan ook alle aanleiding !om het verschijnsel nader te onderzoeken. Dat zou moeten gebeuren in het „eigen" ge bied: Zuid-Holland en Zee land. Daarvoor is geld ge vraagd bij het Praeventie- 'fonds. Het epidemologische onderzoek zal zich vooral moe ten richten op de zogeheten kwetsbare beroepen: boeren, veehouders, dierenartsen, werknemers in huidenindus trieën, importeurs van huiden. Huisman: „De ziekte ontstaat maar bij een beperkt aantal jdieren en bij weinig mensen. Maar het „beestje" is haast niet istuk te krijgen. In Schotland is oen stad met een ringweg er omheen. Precies langs die weg kreeg een groot aantal mensen opeens Q-koorts. Nader onder zoek bracht aan het licht dat hooiwagens die nazomer over de weg waren gereden. De wind had het hooi en de ziekte langs de weg verspreid". HENK ENGELENBURG Na een langdurige strijd tegen de Portugese overheer sers werd Mozambique in 1975 onafhankelijk onder president Machel, voorzitter van de bevrijdingsbewe ging Frelimo die vanaf dat moment de enige nationale volkspartij werd. Echte vrede heeft de bevolking van Mozambique echter nauwelijks gekend. Onmiddellijk na de onafhankelijkheid werden verzetsbewegingen opgericht tegen het marxistisch ingestelde regime. De belangrijkste is de Nationale Verzetsbeweging van Mo zambique (MNR), die nu met militaire en financiële steun van Zuid-Afrika een gedeelte van het land in oorlog heeft gedompeld. De toestand in Zuid-Mozambi- que wordt nogeens verergerd door een aanhoudende droogte. Het gevaar is levensgroot dat de gehele oogst dreigt verloren gaat en dit betekent dat vier miljoen mensen met de hongerdood bedreigd worden. noeg. De fabriek was nog geen week open of een vrachtwa gen met werknemers werd on der vuur genomen door het MNR. Vijf arbeiders kwamen bij deze aanval om het leven en 25 werden gewond. De spoorlijn die de hoofdstad Beira met Zimbabwe verbindt, loopt langs de houtfabriek. Er komen regelmatig treinen langs, soms tot aan de nok ge vuld met gewapende soldaten, hoewel ze herhaaldelijk wor den aangevallen. Inmiddels bevinden zich in het gebied enkele honderden Zimbab- weaanse militairen om de spoorlijn en nabijgelegen olie pijplijn te beschermen. Impasse In het zuiden van Mozambique lijkt een impasse te heersen. Het MNR rukte in 1982 in zui delijke richting op tot vlak voor de rivier Limpopo en de stad Xai-Xai, maar de opmars werd tot staan gebracht. Lang zaam maar zeker werd een ge bied van ongeveer dertig vier kante kilometer ten noorden van de rivier heroverd. Scho len en gezondheidscentra gin- fen weer open en de plaatselij- e milities worden getraind en van nieuwe wapens voorzien. Een enorm gebied verder noordwaarts blijft onveilig. De spoorlijn tussen Maputo en Zimbabwe is gesloten. Het vruchtbare kustgebied Inham- bane is onbereikbaar, hetgeen betekent dat er op de markt van Maputo maar weinig fruit en cocosnoten te koop zijn. Hama Thai, een militair com mandant die zijn sporen ver diende in de oorlog tegen Por tugal en Rhodesië, is op ver zoek van de autoriteiten afge treden als burgemeester van Maputo en terugkeerd in actie- ve dienst als militair comman- irm. Net als andere direc- dant van Inhambane waar hij En en hoge regeringsfunc- moet proberen de impasse te terissen in het gebied heeft doorbreken, igin militaire opleiding ach- de In de provincie Zambezia in de werknemers van de het noorden -lijkt de grote aan- efabriek worden militair val van het MNR vanuit Mala- cund en velen van hen zijn wi richting Quelimane langs njpend. Maar het is niet ge- de kust te zijn doodgebloed. In t^UTO Mozambique ai langzaam maar zeker n met een oorlog die tuiden van het land in jgreep heeft en waar- u<het einde nog lang rin zicht lijkt. Igevolg van de Zuida- kanse steun is de Na- [ale Verzetsbeweging Mozambique (MNR) tot een troe die niet meer e) worden afgedaan als „groepje gewapende zoals de Freli- regering hen eens ge- schattend betitelde. _r ondanks de Zuida- lanse steun heeft het I i het land nog niet op knieën kunnen krij- Het Frelimo heeft de rtjes nog steeds in Jen, zelfs in de gebie- die herhaaldelijk door MNR worden aange lieuwe houtfabriek in de ;ls bij Chimoio, in het van Mozambique, is een symbool van deze Gebouwd met ruim 45 en gulden steun geschon- loor Zweden is de houtza- een van Mozambique's Ugrijkste ontwikkelings- ijcten. De fabriek ging vol- plan op 4 december van ondanks herhaaldelijke allen van het MNR. outfabriek is afgeschermd lihoge hekken en overal P militairen op wacht. idse technici, die in de fa- werken, worden ge- ||it en gehaald in pantser- |ps en er is een Zweedse die speciaal is belast de bescherming van de »dse werknemers. De di- ur van de fabriek heeft wapen op zak en loopt in Deze soldaat van het Mozamblkaanse leger wijst naar de plek waar een commando gesteunde Nationale Verzetsleger van Mozambique tijdens een actie In Maputo werd september en oktober stroop- gens in brand en verwoesten ten bendes van het MNR de enkele thee- en katoenfabrie- provincie af zonder enige te- ken. Medio oktober lag de eco- genstand van betekenis te ont- nomie in het gebied helemaal moeten. Ze vielen twee grote lam en waren de meeste bui- ïdse technici geëva- SKE EN WISKE HET BRETOENSE BROERTJE van het land bezet houdt en ook geen delen tot „bevrijde gebieden" heeft uitgeroepen, heeft het de touwtjes in som mige delen van het land stevig handen. Verkeer in die gebie den maken ze onmogelijk waardoor de plaatselijke be-, volking van overheidsdiensten verstoken blijft. Beira, Mozambique's op een na Maar de activiteiten van het MNR werden even plotseling als ze begonnen waren weer geëindigd, hoewel twee dis tricten die grenzen aan Mala- grootste stad, is omsingeld. De wi nog steeds onveilig zijn en mensen wagen zich niet ver in andere delen van de pro- buiten de stad. In de afgelopen vincie af en toe mijnen wor- maanden heeft de MNR al den gelegd. Het zakenleven vier keer het elektriciteitsnet komt echter geleidelijk weer en een keer het waternet afge- op gang; buitenlandse hulpver leners zijn teruggekeerd om wegen en elektriciteitsnetten aan te leggen en ook in Gurue en Milange zijn de buitenlan ders terug. Kalmte De betrekkelijke kalmte in Zambezia is wellicht te dan ken aan de verwoesting van een grote MNR-basis begin no vember, toen het Mozambi- kaanse leger zes gevangen ge nomen Bulgaren bevrijdde. Wellicht heeft ook de diplo matieke druk op Malawi om Zuid-Afrika geen uitsvalsbases meer toe te staan, een steentje bijgedragen tot de rust. Zoals gezegd verkeert momen teel bijna eenderde van het land in staat van oorlog. Hoe wel de MNR niet echt delen sneden. Ook bussen en treinen naar de stad zijn aan aanvallen ten prooi gevallen. Mozambique heeft het aantal soldaten onder de wapenen drastisch uitgebreid en vele of ficieren met kantoorbaantjes in Maputo zijn overgeplaatst naar het strijdtoneel. Maar Mozambique heeft geen geld voor helicopters en andere wa pens die men nodig heeft voor een traditionele anti-guerrilla oorlog. Dus concentreert het Frelimo zich op de bewape ning van gewone mensen; overal in het land worden plaatselijke milities opgericht om hun eigen dorpjes te ver dedigen. Om zoveel mogelijk Mozambi- kanen als soldaten te werven geeft het Frelimo niet veel in formatie vrij over de oorlog. Officiële mededelingen zijn van het door Zuid-Afrika gedood. schaars. De plaatseliike üers en radio mogen niets over de oorlog publiceren op officiële verklaringen na. De zucht naar informatie is groot. De mensen staan in de rij voor het weekblad van het leger „Strijd" omdat er soms artike len in staan over overwinnin gen op het MNR. Verder gaan steeds meer mensen afstem men op radio Zuid-Afrika en de zender van het MNR omdat ze dan tenminste iets over de oorlog horen. Zonder officiële informatie doen de meest waanzinnige geruchten over overwinnin gen van het MNR de ronde. In oktober publiceerde Mia Cou- to, hoofdredacteur van de re geringskrant Noticias een arti kel op de voorpagina waarin hij schreef dat het enige mid del tejgen de geruchtenstroom meer informatie was. „Als stil zwijgen ons enige antwoord is, dan moeten we niet klagen over de gevolgen van de vijan delijke informatie", aldus zijn commentaar. De reactie van de regering volgde in decem ber toen Carlos Cardoso, hoofdredacteur van het Mo- zambikaanse persbureau, voor enkele dagen gevangen werd gezet. RICHARD BOURNE The Guardian WARSCHAU In een piepklein modern kerkje ongeveer 45 kilometer buiten Warschau hield een kleine, kalende man, ge kleed in een donkere broek, een open bruin overhemd en een zwart leren jack, afgelopen zondag na afloop van de mis een lan ge toespraak. „Onze eerste prioriteit is leren wat democratie aan de basis is. Partijen veroorzaken alleen maar verdeeldheid. Als wij Polen hebben geleerd de Duitsers te vergeven", zo gaat hij verder, „dan moet er toch zeker vreedzame coëxistentie met de Sovjet-Unie mogelijk zijn. We willen niet dat onze buren onze vijanden zijn". Aan het woord was Stefan Bratkowski, voorzitter van de Poolse Vereniging van Journalisten. Deze vereniging werd kort na het afroepen van de staat van beleg door generaal Jaruzelski ont bonden. Bratkowski die reeds in 1981 uit de Communistische Partij was gestoten, wist echter aan internering te ontkomen door tijdig onder te duiken. Zondag was het de eerste keer dat hij weer in het openbaar verscheen. Bratkowski hield zijn toespraak in het kerkje van Podkowa Les- na dat bekend is geworden als de „Kerk van Solidariteit". Het is een klein toevluchtsoord, zei hij zondag, waar openhartige pries ters „binnenlandse dissidenten" binnenhalen en hen aanmoedi gen „de waarheid te spreken". De toespraak van Bratkowski duurde een uur en op het plein voor de kerk hadden zich enkele duizenden belangstellenden verzameld die via luidsprekers konden meeluisteren naar wat hij te zeggen had. In het tweede uur beantwoordde Bratkowski vragen in een klein zaaltje naast de kerk. Achter hem aan de muur hingen een kruisbeeld en een enorme afbeelding van de paus. Voor hem, op houten banken, zaten jong en oud, rijken en minder rijken, broederlijk naast elkaar. Vlak voor de kerk stond een auto van de veiligheidspolitie. De inzittenden bevonden zich ongetwijfeld onder zijn gehoor. Ontspannen indruk Bratkowski maakte een ontspannen indruk en leek zich geen zorgen te maken over de aanzienlijke straf die hij met dit optre den riskeerde. „We moeten op nuchtere, realistische wijze dis cussieren", zei hij. Hij trok een vergelijking met het lijdelijk ver zet van Mahatma Gandhi in India en toonde zich ondanks felle kritiek op het regime een tegenstander van actief verzet, laat staan terrorisme, en zelfs van ondergrondse activiteiten. De Poolse samenleving, zei hij, zou zijn doel moeten bereiken met dezelfde methoden als waarvan Gandhi zich had bediend. Had Bratkowski het daarbij gelaten, dan had zijn boodschap waarschijnlijk niet zoveel lichtjaren verwijderd geleken van die van vice-premier Mieczslaw Rakowski die kort daarvoor door drie Britse journalisten was ondervraagd. Zoals viel te verwach ten verdedigde Rakowski het besluit om de staat van beleg op te schorten in plaats van op te heffen. Het was „een soort paraplu", zei hij, zolang de Poolse situatie „nog niet stabiel was" en de economische crisis nog niet opge lost. Toch beklemtoonde Rakowski ook dat „er een fundamen teel vernieuwingsproces" op gang was gekomen. Net als Brat kowski leek ook hij te denken dat de oprichting van nieuwe partijen en instellingen niet noodzakelijkerwijs de beste manier is om tot een nationaal akkoord te komen. Ook Rakowski leek te denken dat het mogelijk is om de diepe kloven in de Poolse samenleving met discussiëren te dichten. Hij is er zelfs van overtuigd dat er een oplossing kan worden gevon den voor de onenigheid tussen de regering en het gewone volk. Voor iedereen, uitgezonderd de Polen die echt onverzoenbaar zijn, „is plaats" in het systeem van generaal Jaruzelski, aldus Rakowski. Zijn beste bewijs is natuurlijk zijn oudste zoon die in 1981 over liep naar het Westen, maar nu heeft besloten voorgoed terug te keren. Maar er zijn vele anderen die Polen niet hebben verlaten en dat ook niet willen, maar die evenmin zien hoe het mogelijk is om met het huidige regime samen te werken of het zelfs maar te tolereren. Deze binnenlandse dissidenten beschouwen iedere intellectueel of voormalige leider van Solidariteit die met het re gime gaat samenwerken als een soort landverrader. Diepe minachting En dat is ook het punt waar de meningen van Bratkowski en Rakowski uiteen beginnen te lopen. Bratkowski mag zondag dan hebben opgeroepen tot eenheid, democratie en wederzijds begrip, hij koestert een diepe minachting voor ex-journalisten zoals Rakowski, die vroeger hoofdredacteur was van het eens hervormingsgezinde weekblad Polytika, of Jerzy Urban, die nu de officiële regeringswoordvoerder en die voor hetzelfde week blad heeft gewerkt. Bratkowski noemde hen arrogant en zei dat het regime een op zettelijke wraakcampagne voerde tegen de intellectuelen. Het militaire regime en zijn aanhang streeft volgens Bratkowski naar de capitulatie van de bevolking. Maar net als de legers van Hannibal zal het Poolse regime door zich te concentreren op de bezetting en het knechten van de Poolse natie zijn eigen doodvonnis tekenen. Rakowski daarentegen zegt dat de deelname van het leger in de huidige Poolse regering een soort waarborg is tegen machtsmis bruik. Hij erkent dat het tijdelijk moet zijn en voorspelt dat de staat van beleg nog dit jaar helemaal wordt opgeheven. Maar hij noch Bratkowski lijken het eind van de tunnel te zien. Ze mogen dan beiden spreken over democratie, hervormingen, zelfstandige vakbonden en een verantwoordelijke regering met een open oor voor de wensen van het volk, ze zijn totaal niet bereid om eikaars standpunt te respecteren. Het regime blijft spreken over nationale verzoening, maar geeft toe dat er nog een lange weg te gaan valt en dat de nieuwe vakbond tot dusver alleen nog maar op papier bestaat. Rakowski meent dat de tijd alle wonden zal helen. De economische crisis, zegt hij, blijft Po- lens urgentste probleem. Bratkowski zal het daar misschien wel mee eens zijn, maar hij zal er aan toevoegen dat die economische crisis nooit en te nimmer met „slavernij" kan worden opgelost, maar alleen met steun en begrip van het Poolse volk. HELLA PICK The Guardian

Leidse Courant | 1983 | | pagina 13