Wintergroente rgoedkoop IN EN OM DE KAS Verrassend vaatwerk en vazen Brandbaarheid kledingstoffen moet aan banden Verstelbare kantoormeubelen voor thuiswerker Hydrocultuur CONSUMENTENINFORMATIE Ccidóe (Soman t VRIJDAG 14 JANUARI 1983 PAGK Enkele uitschieters maakt achterstand nog niet goed „De bloemen zijn duur". Dat moet de afgelopen week menige bloemenkoopster of -koper hebben geconstateerd bij het doen van de wekelijkse inkopen en daar had hij of zij niet hele maal ongelijk in. Er waren bepaalde bloemsoorten die aardig aan de prijs waren, ook al maakt die enkele uitschieter de achterstand nog niet goed! Maar we praten dan ook over één week en evenmin over de totale lijn. Er waren méé- en te genvallers en dat kan voor iedere kweker een verschil uitma ken. "Het begin van 1983 was iets beter dan het eind van 1982 be treft voor de bloemenhandel. De handel moest het een beetje gokken hoe het gaan zou na de feestdagen en kocht voorzich tig, ook voor het buitenland. Ook daar moet de handel zich opnieuw gaan richten. Daar komt bij dat het veilingbeeld zich plotseling nogal wijzigde, zoals dat te doen gebruikelijk is. De tijd van de poinsettia en al wat het rond de feestdagen goed deed, is plots voorbij, staat op de achtergrond. Maar wel breekt het nieuwe seizoen van de bolbloemen aan en dat be tekent een nieuw produkt presenteren. De bollenstreek deed het uiteraard royaler, hoewel in het al gemeen de aanvoer nog wat terughoudend is. De CCWS kwam vorig jaar met bijna 2 miljoen tulpen in de eerste week maar nu bleef de aanvoer daar een half miljoen onder, maar lag de gemiddelde prijs wel op 27 cent tegen vorig jaar 22. En dat maakt weer veel goed! Zo ging het ook met andere pro- dukten. Voorop de freesia met ruim 7 miljoen, bijna evenveel als vorig jaar, maar met een gemiddelde prijs van nu 29 cent en vorig jaar 27. De tros anjers bleven met 1,5 miljoen 1 mil joen achter bij vorig jaar 24. Ook de bijna 4 miljoen jaarrond tros chrysanten bleven 1 miljoen achter, maar met een ge middelde prijs van 76 cent en Vorig jaar 64. Zo zijn er meer voorbeelden te vermelden, hoewel er anderzijds ook negatie ve verschillen zijn tegen vorig jaar. De aanvoer van potplan ten lag heel wat lager dan voorgaande week als gevolg van uitvallen van de poinsettia. Toch werden nog ruim 1 miljoen stuks aangevoerd, hetgeen 100.000 meer was dan in dezelfde week van het vorig jaar. De prijzen lagen èngeveer op het zelfde peil.' Gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van vorig jaar zijn: alstroemeria 87 (58) amarillys 33 (26) normaal anjers 48 (47) trosanjers 31 (24) anthurium 2.09 (173) asp. plum. 16 (22) bouvardia 35 (31) troschrysanten j.c. 76 (64) idem geplozen 1.08 (86) idem n.c. 66 (1.70) geplozen n.c. 27 (1.06) euphorbia 70 (68) freesia 29 (27) gerbera 90 (96) isrissen 29 (19) Jelietakken 96 (62) idem takken 1.16 (1.17) nerine 1.05 (85) cymbidium groot 63 (51) idem klein tak 2.97 (2.72) grote rozen 67 (67) idem klein 42 (40) gypsoph. 57 (5) strelitzia 2.02 (2.16) tulpen 27 (22). De totale aanvoer van de CCWS bedroeg afgelopen week 28.389.518 met een opbrengst van 16.641.477,44 tegen vorig jaar aanvoer van 30.426.683 bos of stuks en omzet van 15.093.503,26. De totale aanvoer van snijbloemen, ruim 25 miljoen bos of stuks was 2 miljoen minder dan vorig jaar maar wel met een hoger opbrengst van ruim 1 miljoen gulden en dan is dus niet zo kwaad voor begin van het nieuwe jaar. Over de verdere gang van zaken valt moeilijk te voorspellen. De milde winter geeft weliswaar een pluspunt voor wat betreft de energiekos ten, maar vooral wat de export betreft kunnen zich verrassin gen voordoen. De bijna 2 miljoen importbloemen waren iets minder talrijk dan vorig jaar. TNO is niet tevreden over de vage eisen, die aan de brandveiligheid van alledaagse kleding worden ge steld, schrijft Koopkracht van januari 1983. „Neder land is op dit gebied achtergebleven bij andere lan den". De Brandwondenstichting in Beverwijk sluit zich hierbij aan. Zij vindt dat vindt dat er hoognodig iets gedaan moet worden aan de brandbaarheid van (nacht)kleding, cam ping- en beddeartikelen. Prof. dr R. Goris van het St Radboudziekenhuis te Nijme gen schreef in juni '82 in een brief aan Koopkracht dat het nu toch echt de hoogste tijd wordt dat er iets met gedaan wordt aan licht ontvlambare kleding(stoffen). De Brand wondenstichting meldt 30.000 brandongevallen per jaar, waarbij voor 4000 gevallen, volwassenen en kinderen, zie kenhuisopname nodig is. De Stichting Medische Registratie legt hierbij de klemtoon op het feit dat ernstige patiënten het beste in een brandwondencentrum kunnen worden ver pleegd, aangezien men daar een schat aan ervaring bezit. Begeleiding na herstel, die een gewoon ziekenhuis niet geeft, is ook nodig. Mevrouw J. Hamers-v.d. Werff van de Stichting deed voor Konsumenten Kontakt een onderzoekje naar de patiënten die werden binnengebracht bij het brandwondenentrum in Beverwijk. Uit haar cijfers blijkt dat nachtgoed van kinde ren vaak in brand vliegt door spelen met lucifers of dicht bij de kachel (open haard) zitten. Pyama's en nachtponnen brandveiliger maken is heel goed mogelijk. In Australië wordt dat al lang gedaan. Kinderpya- ma's mogen er alleen worden verkocht als ze aan bepaalde brandveiligheidseisen voldoen. Nylon, wol en polyester val len zonder brandwerende behandeling niet binnen de Au stralische normen. In het nachtgoed kan de ouder via een lipje lezen welke graad van brandbaarheid een bepaalde stof heeft. Ook in Engeland worden brandveiligheidseisen aan kinder nachtgoed gesteld. Het aantal brandongevallen met kinde ren is daardoor sterk teruggelopen. In Nederland meldt zich hierover nog geen achtiegroep; niemand loopt er warm voor. Koopkracht concludeert: „In Nederland moeten normen komen voor brandveiligheid van kleding". Het blad ziet hier een taak voor TNO, die zich ook bezighoudt met de brandbaarheid van vloerbedekking, gordijnen en werk- manskleding. Nu moet de nachtkleding onder handen wor den genomen. Daar bestaat in het buitenland ervaring mee. Als het waar is wat de Australische onderzoekers beweren dat textiel door vrij eenvoudige behandeling relatief goed koop brandveilig te maken is, dient dit snel verplicht te worden gesteld". Door het nog steeds aanhou dende zachte weer is de vraag naar wintergroente zeer ma tig. Daarnaast is er sprake van een ruim aanbod. Zo vreemd is dit natuurlijk niet, want wie denkt er bij tempe raturen van 10 graden C aan een stevige pan snert of boe renkool. Dat het tot nu toe een uitzonderlijk zachte win ter is blijkt wel uit de aanvoer van bloemkool van buiten. Als gevolg van deze situatie is het met de prijzen voor de meeste gewassen nauwelijks beter gesteld dan vorige week. Het aanbod van sprui ten is vrij constant en veran dert weinig. De prijsdruk nam de afgelopen week wat toe. Zo bracht de A sortering 48 cent per kilo op en daalde de B sortering naar 70 cent per kilo. De aanvoer van knolsel derij neemt toe. De prijs wist zich de afgelopen week met 44 cent per stuk te handha ven. De komende week zal de prijsdruk wat toenemen, een wat lagere prijs is niet uitge sloten. De belangstelling voor boerenkool was de afgelopen week zeer gering. De prijs duikelde naar 39 cent per kilo. Prei is voor de tijd van het jaar beslist niet duur te noemen met een prijs van 92 cent per kilo. Het aanbod van sluitkool is op het ogenblik kleiner dan vorig seizoen. Dit wil niet zeggen dat dit gewas schaars is, want er liggen nog flinke voorraden van dit ge was opgeslagen in bewaar- schuren. Toch had dit kleine re aanbod geen positieve uit werking op de prijsvorming. Voor rode kool beweegt de prijs rond de twee dubbeltjes per kilo. Met witte kool is het nog slechter gesteld, dit gewas wordt voor slechts 1 dubbeltje per kilo verhandeld. In de rij van goedkope groentesoorten horen verder nog thuis, de verschillende soorten peen. Waspeen bracht 43 cent per kilo op (vorig jaar 72 cent), breekpeen noteerde 24 cent per kilo en winterpeen werd geveild voor slechts 18 cent per kilo. Kroten brachten de afgelopen week gemiddeld 21 cent per kilo op. Raapstelen daalden naar 17 cent per bos je. Uit dit hele overzicht blijkt wel dat de consument voor een luttel bedrag, in een tijdi van steeds stijgende prijzen, een gezonde maaltijd op tafelj kan zetten. Voor de telers zou het een uitkomst betekenen, Broccoli Is momenteel niet duur. als het een beetje zou gaan winteren. Volgens de weerbe richten op wat langere ter mijn zal de temperatuur wel wat dalen, maar veel vorst lijkt er nog niet in aantocht. Veel prijsherstel zit er daarom voor de genoemde gewassen op korte termijn niet in. Glasgroenten De aanvoer van glassla werd wel wat groter maar bleef be neden het aanbod van vorig jaar. De concurrentie op de Westduitse markt was de af gelopen twee weken als vorig seizoen. Vooral Frankrijk le verde meer sla. De aanvoer van vollegrondsla neemt af, deze teelten lopen naar het eind. Het aanbod van sla van onder de beschermde teelt zal echter groeien. Het totaal aan bod van Franse sla wordt hierdoor groter. De export van Hollandse sla naar Enge land en Scandinavië nam wel wat af, maar bleef toch nog groter als vorig seizoen. De prijzen varieerden in de afge lopen week van 21 (voor de lichte sla) tot 46 cent (voor de zware sla) per krop (vorig sei zoen van 18 tot 41 cent). In de komende week zal het aanbod wat kunnen groeien, het zal echter kleiner blijven als vo rig seizoen. Hierdoor lijkt het mogelijk dat de prijs zich re delijk zal weten te handha ven. De vraag naar radijs hield de afgelopen week goed stand. In het begin van de week lagen de prijzen op on geveer 1,30 per bos. In de loop van de week daalde de f>rijs naar 1,02. Het aanbod ijkt de komende week klei ner uit te vallen, als gevolg hiervan zullen de prijzen waarschijnlijk weer aantrek ken. Andijvie moest in de af gelopen week inleveren, de gemiddelde prijs daalde aan merkelijk. Er werd 1,75 per kilo betaald. Een oorzaak hiervoor moet gezocht wor den in de richting van de in voer van Italiaanse andijvie. Dit land levert grotere hoe veelheden dan vorig seizoen. Deze andijvie wordt op de groothartdelsmarkt in Rotter dam verhandeld tegen een prijs van 1,45 per kilo. Het aanbod van Hollandse andij vie wordt kleiner, hierdoor is er waarschijnlijk toch wel weer een prijsherstel moge lijk. Broccoli is niet duur, dit gewas bracht f 2,92 op. In de afgelopen 14 dagen worden er alweer partijtjes rabarber aan gevoerd. Dit gewas wordt bin nen vervroegd, hierdoor zijn' de stelen zeer zacht. Voor deze rabarber werd er 4,25 per kilo betaald. Veel invoer Om deze tijd van het jaar is het gebruikelijk dat een aan tal buitenlandse leveranciers de opengevallen gaten in de Hollandse markt opvullen. Naast de indrukwekkende in voer van citrusfruit worden er de volgende groenten/ge wassen ingevoerd. Komkom mers (f 1,10 per stuk), toma ten 2,75 per kg), aubergines 2,50 per kg) en paprika's 3,80 per kg) komen alle maal uit de Canarische Eilan den. Frankrijk levert bloem kool tegen een prijs van 2,75 per stuk. Al sinds jaren is Egypte de leverancier van sperziebonen in de winterpe riode. De groothandelsprijs vooifdit gewas was 4,50 per kilo. Collectie vazen, bestraald door een lamp. Interessante vormt ving en versiering, die doet denken aan stuiters of knikki (Metz); Ontwerper John Ditstield; prijzen: duur. Vanaf f 150, Nieten en spijkeren met elektrische fixer Het vastnieten of -spijkeren van hout, board, isolatie of bekle ding, is voortaan kinderspel. De nieuwe elektrische fixer van Black en Decker (adviesprijs 149) doet het werk moeiteloos, zelfs onder de lastigste hoeken. Eén hand kan worden vrijge houden om het materiaal te geleiden. Het apparaat is geheel veilig; pas als de neus op het te bevestigen materiaal is ge bracht, vliegt de spijker of het nietje er uit. Per ongeluk afgaan is niet mogelijk. De slagkracht van de fixer is instelbaar, zodat een spijker of nietje niet door het materiaal heenschiet of er halverwege in blijft steken. Er gaan nietjes in van 6, 10 en 14 mm. Voor spijkers (14 mm) is een apart magazijn nodig, dat gemakkelijk kan worden ingezet. Links: Kaj Kranck maak te een revisie van het be roemde „Kil- ta" servies, waarbij hij en kele details wijzigde en het kleurschema beperkte tot zwart-blauw en wit. Dit „Teema" ser vies wordt uit gevoerd in ho tel-porselein kwaliteit. Ver koopadressen verkrijgbaar bij „Indoor", Amsterdam, tel 020:154846. Plat bord: 17,50, kop en schotel: 18,50 Mooie wijnglazen in Deens ontwerp (Dansk Designs) 14,50 per stuk, verpakt per zes. Groot cognacglas 15,50 per stuk, ver pakt per vier. Exclusieve zaken in glas- en serviesgoed* Gewoon op een stoel zit ten kan vermoeiend zijn. Vooral als het uren gaat duren of de hele dag... Zoals mensen die kan toorwerk verrichten, maar ook voor thuiswer kers. En hun aantal stijgt. Mede door de deeltijdar beid waardoor men meer vrije tijd krijgt en die met thuisarbeid produktief wil maken (administre ren, verder studeren, ty pen). Een goede afstand stoel-werkblad is hierbij van. belang. Nieuw (kan- toor)meubelprogramma „Libra" is een bureausys teem van Ahrtnd dat een passend antwoord wil ge ven op ontwikkelingen binnen deze sector en daarbuiten... Hoeveel thuiswerkende al leenstaande moeders zijn er niet, die er iets willen bijver dienen met bureauwerk. Zit tend werk kent een aantal si tuaties, die onderling sterk verschillen. Proefondervinde lijk zijn hiervoor min of meer „gunstige" houdingen be paald: rechtop bij werk op toetsenborden, vooroverhan gend bij schrijven, bij afwisse lend bureauwerk een houding tussen beide in. Een grote man heeft bijvoorbeeld een werkbladhoogte nodig van 80 cm. Een stoel met een kleine rugleuning moet, om ver moeidheid tegen te gaan, in hoogte verstelbaar zijn (zi thoogte en diepte). Dan is er beweeglijkheid van de mens om rekening mee te houden. Hij (zij) moet niet steeds in dezelfde houding blijven zit ten (rugklachten). Het li chaam dient een aantal steun punten te vinden door het re gelmatig veranderen van hou ding, zodat de ene spiergroep zich kan spannen en de ande re zich kan ontspannen. Koppelbladen. Een loszittend, schuin werk vlak van 160 x 80 cm, dat op iedere tafel of bureau kan worden toegepast, wil een schrijvende- of lezende ge- bruik(ster) wel eens het leven veraangenamen. In het nieu we systeem zijn ook koppel bladen verwerkt, die op ver schillende manieren kunnen worden gebruikt in opstellin gen van werkplekken. Deze bladen kunnen een schrijfta fel groter maken, als afleg- vlak dienen of als hulpmiddel om van richting te verande ren. (haaks op elkaar), zelfs kan zo'n extra blad dat meer ruimte geeft aan een bureau, lager worden gemonteerd, aan een kast of tussen twee kasten in vastgemaakt. Op deze wijze ontstaat nuttig ni veauverschil, hetgeen over zichtelijker werken kan bete kenen. (Gooi de geschreven brieven, documenten, copy maar een „trapje lager"). Ver rijdbare kastjes zijn ook han dig, vergelijk ze met een s veerboy op wieltjes in de kt ken. Voor sommige (thuis op kantoor) werkende mi sen is het verrukkelijk ruimte te verdelen. Men k iemand „inbouwen", zodat I geen last heeft van andere dezelfde kamer of- ruimte f1 beidende lieden. Hier kornt! functie aan de orde van w; den, die een visuele en ako tische afscherming opleven Half hoge „schermen" zijn geconstrueerd dat een zitteP iemand uit beeld is. Staat kan er overheen wórden h keken, zodat er contact is bijvoorbeeld een 's avoi nog bij-studerende vader zijn gezin of een boekhout, met zijn afdeling. Men zit ri tig, maar niet geïsoleerd. Ig is soms een natuurlijke hoefte van de mens eigen L; ritorium en privacy te hebt om zich beter te kunnen ci centreren. Bovendien heblpl deze wanden een geluidsl sorptie, die hinderlijke ge) den (tv, telefoon) afzwakki d Rechts: Van Arabia een klassiek ont werp van Ulla Procopó in „gres", dat aan de kleur- variatie, zoals weergegeven (naam „ruska" in het Fins „Herfst") ge makkelijk her kenbaar is. Ar tistieke win kels van huis goederen en serviezen. Plat bord: (26 cm) 28,50. Kop en schotel 32,50 Kamerplanten vereisen door gaans nogal wat „naloop"; da gelijks moeten we even con troleren, of ze in de warmge- stookte kamer niet te droog worden, lelijke bladeren moe ten verwijderd worden, enzo voort. Tijdens de vakanties moet iemand anders dat alle maal even waarnemen. Dat „onderhoud" begint sterker en sterker een rol te spelen, naar mate ons plantenassortiment groter wordt. Daarom zien we tegenwoordig vooral in grote openbare gebouwen, waar vrij véél planten de boel wat opsie ren, meer en meer de zoge naamde hydrocultuur toege past worden. We kunnen allerlei planten kweken en doen voortgroeien in aarde, die regelmatig voch tig gehouden wordt.. Het kan ook anders: we kunnen de planten ook prima doen groei en in water. Denk maar eens aan de stekjes van gerani ums of fuchsia's, die wordelen dn een flesje met water. Ten minste enige tijd, want na een paar weken is al het voedsel in net water opgebruikt, de groei houdt op en het kleine plantje sterft... als we er niets aan .doen. We zouden bijvoorbeeld voedingsstoffen aan dat water kunnen toevoegen, of we zou den het kunnen verversen. Overigens: wie hyacinthen op waterglazen heeft gezet, weet ook wel, wat „hydrocultuur" •is! Letterlijk vertaald: „watercul tuur". We zouden een plant hest kunnen kweken in niets dan water, maar dan stuiten we toch op een nadeel. In niets dan water immers zullen de wortels zich wel goed ontwik kelen, maar ze krijgen nergens houvast en we hebben alle kans, dat onze plant opzijzakt en tenslotte vorm noch model overhoudt. Maar daar heeft men iets op gevonden. Grind bijvoorbeeld, kiezeltjes in een bepaalde grootte. Zo worden bijvoorbeeld trosnarcisjes met succes gekweekt in schaaltjes imet grind en water. Kiezel heeft één nadeel: het zuigt nagenoeg geen water op én noudt dus geen vocht vast. Men vond een veel betere op lossing in gebakken kleikor rels. Die geel-bruinachtige 'korrels worden nu algemeen 'toegepast; ze zuigen veel water pp en houden ook nog vol doende zuurstof vast. Let wel: ,deze kleikorrels bevatten geen planten-voedingsstoffen, die plantenvoeding moeten we via aanbrengen Hydrocultuur. het water verstrekken! tegenwoordig hele in de handel, bij sommigj inen de waterstand aan dj tenkant regelmatig in h( houden, verder is dan ee| pijpje aanwezig. Hydrocj vereist aanzienlijk d „onderhoud"; dat ondej komt neer op het regel 'aanvullen van de watej raad. Verder moet men| gaans twee keer per jai aanwezige water verwijdj daarvoor zijn hevelpd verkrijgbaar - en het v< gen door een verse voel oplossing. Hydroculti Hydrocultuur is ideaal bijvoorbeeld een grotere tenbak in de hal; ze zijn verse uitvoeringen in d^ del. Wie de aanblik v! roodbruine kleikorrels r fraai vindt, kan ze mas door ze af te dekken m 'voorbeeld brokken lavl of wat kleine keitjes, denk er bij het inrichte dat de planten flink k gaan uitgroeien, geeft plant dus de ruimte! Wat de bemesting betr< gebruikelijke kamerpl mest is niet zo geschikt; speciale meststoffen voo) handel. En... gebruik geen leidingwater, dat doorgaans te veel kalk wel ons regenwater oo meer zo goed is als het v was - 't is maar al te vai zuur! - gaat het er voo planten nog mee doo wel: ook voor het reg« gieten van uw kamerpl

Leidse Courant | 1983 | | pagina 12