Als het niet anders meer kan Bouterse met geweld verjagen Libanon en Israël eens -)ver agenda Comm unistische wethouder laat Romeinen dansen Sr VERTREK ROSTOW ALGEMEEN BETREURD Surinaamse bevrijdingsraad: Kamerlid wil internationale actie voor stervende Sjaranski Doden bij gijzeling door sekte in VS ITENLAND ficidócSommit VRIJDAG 14 JANUARI 1983 PAGINA 11 1,g niet rsteld van _^ordvIucllt ISKOU De ^sische ruim- *karders Bere- beujoj en Lebe- zijn nog niet lakteld van A recor- jjimtevlucht 211 dagen, heeft het Tass eeld. De zijn voor herstelkuur ikken naar kuuroord in noorden van ™Kaukasus. Lord aan de noodrem MALTON Er was een tijd dat Engelse aristocraten hun eigen spoorwegstation moch ten hebben en de trein laten stoppen waar zij wilden. Die tijd is voorbij. Toen de aristo craat Michael West de Wend Fenton met de sneltrein langs het station Malton reed, waar zijn vrouw hem stond op te wachten, trok hij aan de nood rem. De rechter veroordeelde hem tot een boete van 33 pond sterling. „De noodrem deed het niet erg goed", was het commentaar van de aristocraat „De trein kwam pas na vijf en kilometer tot stilstand". Brandt treedt uit Euro parlement STRAATSBURG De voorzitter van de West- duitse sociaal-democra tische partij, Willy Brandt, legt per 1 maart zijn functie als lid van het Europese Parlement neer. Dit heeft zijn fractie giste ren bekendgemaakt. Brandt zou zich meer gaan bezighouden met zijn partij, de SPD, die nu in de oppositie zit. Boete voor Duitser met hakenkruis FRANKFORT De rechtbank in frankfort heeft een 25-jari- ge automonteur gisteren een bo' te van 650 gul den opgelegd, omdat hij een ring droeg met het hakenkruis- motief. Het ge bruik van het hakenkruis is in West-Duitsland verboden. WASHINGTON, GENEVE In Genève, waar binnenkort de onderhandelingen tussen Amerikanen en Russen wor den hervat, is gisteren alom «eurstellend gereageerd op iet ontslag van de directeur van het Amerikaanse bureau voor wapenbeheersing, Euge ne Rostow. De teneur van de reacties was dat de onderhan delingen zullen worden be moeilijkt door het aanwijzen van Kenneth Adelman, die als een havik wordt beschouwd. De benoeming van Adelman moet overigens nog door de Amerikaanse senaat worden goedgekeurd. Minister George Shultz heeft verklaard dat hij voortaan op het terrein van de wapenbe heersing een coördinerende rol zal spelen. Hij wilde niet ingaan op de werkelijke ach tergronden van Rostows aftre den. Hij beklemtoonde dat er geen verandering zal komen in de Amerikaanse opstelling in de wapenbesprekingen met de Russen. Washington streeft een „dramatische verminde ring" na van het aantal strate gische raketten en conventio nele wapens alsmede de ver wijdering van alle middellan- ge-afstandsraketten van Euro pees grondgebied, aldus De nieuwe leider van de West- duitse sociaal-democraten Hans Jochen Vogel verwacht dat de Amerikanen binnen kort in Genève nieuwe voor stellen op tafel zullen leggen voor de vermindering van het aantal kernwapens in Europa. Op een persconferentie in Bonn deed Vogel gisteren ver slag van zijn recente bezoeken aan de Amerikaanse president Reagan en de Russische partij leider Andropov. Volgens hem zou daardoor de weg vrijgemaakt kunnen wor den voor een compromis. „Er zijn weinig onderhandelingen geweest, waar het uiteindelijke resultaat gelijk was aan het oorspronkelijke uitgangspunt van een van beide partijen", aldus Vogel. Vogel acht een Amerikaanse stap op zijn plaats nu de Rus sen volgens hem „op twee be langrijke punten" concessies hebben gedaan. De Sovjets zouden bereid zijn een deel van hun middellange afstands raketten te vernietigen en an deren zover terug te trekken dat ze West-Europa niet meer kunnen bereiken. Verder zou den de Russen niet alleen be reid zijn over het aantal raket ten te praten, maar ook over 'het aantal kernkoppen dat met die raketten getransporteerd kan worden. De vervanging van Eugene Rostow als hoofd van het Amerikaanse ontwa peningsbureau is volgens Vo gel „een aanwijzing voor de intensieve meningsvorming binnen de Amerikaanse rege ring." Vogel heeft ook met Rostow gesproken in Washing ton. n een onzer verslaggevers) ilPHOL „We gaan beren Suriname poli- economisch en diplo- :|tiek te isoleren. Wan- tr dat niet lukt moeten ons op ander middelen innen. En als het echt anders kan, dan zit er inig anders op dan het ime-Bouterse met ge ld te verjagen". 6Sis de Surinaamse ex-pre- en -president Chin A Sen .„•rmiddag op Schiphol, °<[r hij de zijn Raad voor de 74;trijding van Suriname pre- 27,jeerde. Chin A Sen vertrok 6S,af Schiphol naar het Ame- 7i]anse Pittsburgh, waar hij 25|Uge tijd woont. Daar han- 26jhij zijn zaken af. Over een 87J dag of tien verhuist hij naar Nederland, om vanuit Den Haag leiding te geven aan de oppositie tegen het regime- Bouterse. Raad en kabinet Volgens Chin A Sen „werkt de tijd in het voordeel van Bou terse". „We moeten voorko men dat het regime-Bouterse zich stabiliseert, want dan krijgt het groepje extreme, goed getrainde fanatici, dat professionele steun geniet van Cuba en Nicaragua, werkelijk alles onder controle. Ik kan niet zeggen wanneer Suriname weer een vrij land is. Maar wanneer wij als Surinaamse Bevrijdingsraad hier over een jaar nog zitten, zullen wij ons ernstig op de toekomst moeten bezinnen". De Raad voor de Bevrijding van Suriname, onder voorzit terschap van Chin A Sen, telt zeven leden. Gistermiddag wa ren vijf namen bekend: behal ve Chin A Sen zijn dat ir. I. Sewrajsing, die na de executies van 8 december ontslag nam als VN-ambassadeur, de za kenman Edgar Wijngaarde (ex-minister van financiën en vader van de op 8 december vermoorde journalist Frank Wijngaarde), de journalist Frank Marte en ir. Nasrullah, de uitgeweken onderdirecteur van het telecommunicatiebe drijf Telesur. Van de twee nog open plaatsen is er een gere serveerd voor een vakbonds vertegenwoordiger, vermoede lijk een uitgeweken bestuurs lid van de Moederbond. Alle leden van de raad zijn Surina- mers. Anders is dat in het zogenaam de kabinet, waarin ook verte genwoordigers van Surinaam se organisaties in Nederland zitting krijgen. Volgens Chin A Sen onderstreept de ge mengde samenstelling het ka binet de lotsverbondenheid van Surinamers en Nederland se Surinamers. De leden ervan moeten nog worden benoemd. Zij zullen het beleid van de Bevrijdingsraad moeten gaan uitvoeren. Een derde orgaan is het in Rijswijk gevestigde studiecen trum, dat op tal van terreinen adviezen zal geven. Een van de leden van dat centrum wordt zeer waarschijnlijk ex- minister mr. André Haakmat. Haakmat heeft geen plaats in de regering en de bevrijdings raad gekregen, omdat zowel in Nederland als in Suriname grote weerstand tegen hem be staat wegens zijn doen en laten tijdens zijn ministerschap in Suriname. Isolement Chin A Sen kondigde aan dat op de eerste plaats zal worden getracht Suriname politiek, di plomatiek en economisch te isoleren. Daarvoor zullen con tacten worden gelegd in de Verenigde Naties, Verenigde Naties, Venezuela, West-Euro pa en met de internationale arbeidersorganisatie ILO. Te gelijkertijd zal de raad alle an dere mogelijkheden die kun nen leiden tot de val van Bou terse en de zijnen onderzoe ken. Wanneer men tot de con clusie komt dat geweld de enig overgebleven weg is, zal de Raad voor de Bevrijding van Suriname waarschijnlijk uit Nederland verdwijnen. De Ne derlandse regering heeft im mers verklaard dat de opposi tie tegen het regime-Bouterse alleen wordt toegestaan, zo lang dat verzet zich houdt aan de Nederlandse wet. Gevraagd naar de financiële mogelijkheden van het verzet tegen Bouterse kon Chin A Sen weinig duidelijkheid ver schaffen. „Tot nu toe betalen we het zelf. Man, als je mijn telefoonrekening ziet...' Somber beeld De ex-president en -premier schetste een zeer somber beeld van de situatie in Suriname. „Het gaat er met de dag slech ter. In het leger heerst grote verdeeldheid, de economie is kapot. In Miami, Frans-Guya- na en op de Nederlandse An tillen bevinden zich tientallen Chin A Sen op Schiphol: „In Suriname heerst een bruta le militaire dictatuur, die alle mensenrechten heeft ver trapt". vluchtelingen, onder wie veel studenten. De universiteit van Paramaribo is nog steeds ge sloten: de meeste docenten zijn gevlucht". Over de positie van zijn Be vrijdingsraad in een toekom stig vrij Surianme verklaarde Chin A Sen verder: „Niemand kan aan zijn positie in de raad voor later rechten ontlenen op een positie in de regering. Het gaat ons om het herstel van de mensenrechten en de demo cratie, die door een brutale mi litaire dictatuur zijn vertrapt en niet om belangrijke baan tjes. Hoe het verder moet als Suriname is bevrijd? Ook daarover zullen wij ons bui gen. Duidelijk is wel dat het heel moeilijk wordt om van ons vaderland weer het oude, vertrouwde Suriname te ma ken". JOS TIMMERS 30, 1«] 29, 32,1 15,1 ®®RYAT SHMONA Israël en Libanon hebben giste- oo overeenstemming bereikt over een agenda voor 99)1 onderhandelingen. De aanvaarding door de twee ff; den van een Amerikaans compromisvoorstel bete- 97ht een doorbraak in het overleg dat drie weken ge- «en •begon en al meteen vastliep op de agendakwes- 971 96j akkoord over de agenda werd bekendgemaakt op het mo- |®Jit dat de Israëlische premier, Begin, een ontmoeting had met gsAmerikaanse bemiddelaar Habib, die naar het Midden-Oos- 95,jis gestuurd om het Israëlisch-Libanees overleg uit het slop te |jpn. Israël eist een normalisering van de betrekkingen met 99janon als het de troepen uit het land terugtrekt. Libanon |||lt hier weinig voor, omdat dit niet de instemming van de gAbische landen heeft. sijiet nu aanvaarde Amerikaanse compromisvoorstel wordt het g23>rd het woord normalisering vermeden. Er wordt gesproken 941 een „kader voor wederzijdse betrekkingen". Het menings- gljschil over de vraag welk onderwerp bovenaan de agenda 97£t staan, werd opgelost door de bepaling dat alle agendapun- gelijktijdig aan de orde zullen komen. ïENTALLEN AFGHANEN IN )SKEE GEDOOD DEN Russische •troepen hebben een moskee in een klein ten noordwesten van Kaboel beschoten. Daarbij zijn 55 lossen gedood. Dat is door het persbureau van de Afghaanse ""'•.etsbeweging bekendgemaakt. Volgens het in Londen geves- persbureau, dat zegt goede contacten te hebben met door ivjet-Unie bezette Afghanistan, zou" de beschieting eind vo- I02J maand hebben plaatsgevonden. gesneuvelde Argentijnen rijgen herbegrafenis Falkland Eilanden 4JNDEN Een Britse begrafenisondernemer is gisteren met 57p grafdelvers naar de Falkland Eilanden Vetrokken om onge- 250 gesneuvelde Argentijnen een militaire herbegrafenis te Jn op een speciaal kerkhof. De woordvoerder van het Britse listerie van defensie zei dat de gesneuvelde Argentijnen zul- 22 worden begraven overeenkomstig de Conventie van Genè- 3gi welke voorziet in volledige militaire eer en de geëigende '"dienstige riten. Mevrouw Avital Sjaranski gisteren op het Haagse Binnenhof (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het PvdA- Tweede Kamerlid Harry van den Bergh wil een „laatste" grootscheepse poging doen om het leven van de in 1977 aan gehouden strijder voor de mensenrechten, Anatoli Sja ranski, te redden. Hij wil par lementsleden uit een groot aantal landen en de deelne mers aan de speciale solidari- teitsconferentie die in 1980 in Amsterdam werd gehouden, bij elkaar - brengen om geza menlijk actie te ondernemen. Aan de conferentie werd toen onder meer deelgenomen door de huidige Franse minister van justitie, Robert Badinter, Andrew Young, de Ameri kaanse oud-ambassadeur bij de Verenigde Naties en de Portu gese socialistenleider Mario Soares. Ook ziet hij een speciale taak voor de Europese vredesbewe gingen die streven naar verbe tering van de Oost-West-ver- houdingen, om het voor Sja ranski op te nemen. Met de actie wil Van den Bergh bereiken dat Sjaranski in ieder geval weer op gezette tijden met zijn familie in con tact kan treden. Sjaranski is momenteel al drie maanden in hongerstaking in het werkkamp waar hij sinds 1979 na zijn veroordeling in eenzame opsluiting wordt ge houden. Sjaranski zou zijn hongerstaking pas willen be ëindigen wanneer het hem wordt toegestaan, zoals de Russische wet ook voorschrijft, geregeld bezoek te ontvangen. De moeder van Sjaranski heeft vergeefs verzocht haar zoon in het kamp te mogen zien, zo vertelde een emotione le mevrouw Avital Sjaranski gisteren tijdens een persconfe rentie in Den Haag. Uit het feit dat dit hardnekkig wordt geweigerd, maakt zij op dat Sjaranski na zijn langdurige hongerstaking al wel eens overleden kan zijn. De autori teiten in Moskou en in het kamp waar Sjaranski verblijft, schuiven op elkaar de verant woordelijkheid af wie aan de moeder van Sjaranski toestem ming mag geven dat zij haar zoon mag zien. Na de weige ring van de gevangenisdirec teur heeft zij een shock opge lopen. Zij verblijft nog steeds in de buurt van het kamp om haar zoon te zien te krijgen. In het verleden hebben de au toriteiten steevast beweerd dat Sjaranski die kunstmatig zou worden gevoed in een redelijke conditie verkeerde, totdat vorig jaar bleek dat hij na een hongerstaking was in gestort. IliilTENHEER „B°b en Daphne"- schrijver overleden DEN HAAG De schrijver en uitgever Johan van Keulen, die rond 1960 enkele dagen de cel in moest vanwege zijn als pornografisch aangemerkte trilogie „Bob en Daphne" is op 65-jarige leeftijd in een Haags ziekenhuis overleden. Van Keulen, directeur van de uitgeverij Oisterwijk in Den Haag, schreef onder het pseudoniem Han B. Aalberse de boe- kenreeks „Bob en Daphne", waarvan in 1955 het eerste deel verscheen. De trilogie werd in 1964 door een uitspraak van de Hoge Raad verboden lectuur. Gevolg van de rechtszaken was dat Van Keulen ernstig ziek werd. Hij worstelde vijf jaar met een beschadiging van de hersenschors voordat hij her stelde. Van de hand van de schrijver verschenen ook peda gogische werken als „Seksuele opvoeding", „Meisjes vragen", „Jongens vragen" en „Kinderen vragen". (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Wat is cultuur, zo luidt de vraag waar de oude stad Rome op het ogenblik mee worstelt. De opvattingen hierover lo pen zo sterk uiteen dat het eens hechte rode front van communisten en soci alisten, dat de laatste ja ren in het Romeinse stad huis de lakens heeft uitge deeld, enige flinke bar sten is gaan vertonen en in zijn bestaan wordt be dreigd. De kwestie is principieel, al thans, zo stellen de politieke kemphanen het voor. De com munisten willen van het cultu rele evenement een middel tot ontmoeting maken voor alle Romeinen uit alle delen en la gen van de stad. Rome moet daarom een aanzienlijk deel van zijn culturele begroting besteden aan openlucht-spec- takels en feesten op pleinen. De socialisten, wat serieuzer in hun overwegingen, willen dat de schaars aanwezige gelden eerst uitgegeven worden aan de verbetering van de blijven de, structurele cultuurgoede ren, dus aan wijkbibliotheken, culturele centra, de verbete ring van musea, betere cultu rele voorlichting enzovoort. Pas als dat allemaal gebeurd is mogen de Romeinen van de socialisten gaan dansen in het park. Maar uiteraard gaat het hier niet alleen om de principes, ook om de mensen, om de po litici zelf. De communistische ideeën worden uitgedragen door een geducht persoon, de wethouder van cultuur, Nicoli- ni. Nicolini heeft zijn kledij aan de omstandigheden aange past, maar niet zijn excentrie ke ideeën. „De Romeinse zo mer", een aaneenschakeling van film, spel en dans in de open Romeinse lucht, is een uitvinding van hem. Nicolini laat de Romeinen dansen in het park, en zelf danst hij vaak mee tot in de volgende ochtend. De enorme open lucht-bioscoop aan de voet van het Colosseum (volgens de een „uniek" en volgens de ander „een schande") wordt komend jaar voor de derde keer door Nicolini georganiseerd. Aan de vooravond van dit nieuwe jaar liet Nicolini een van de be langrijkste verkeersaders van de stad, de tunnel onder het Quirinaal, voor alle verkeer afsluiten om de Romeinen daarin dansend en feestend het nieuwe jaar te laten in gaan. Spectaculaire acties dus van de jonge communistische wethou der, die volgens hemzelf de Romeinen al met elkaar heeft verbroederd. Maar dit alles is slechts geldverspilling vindt de socialistische onderburge meester Severi. Je moet de Romeinen uit de wijken niet voor deze goedkope dansgele genheden naar het centrum lokken.- In de eerste plaats is het openbaar vervoer er niet op berekend, en bovendien is het veel wenselijker de wijken zelf wat meer culturele inhoud te geven. Severi en Nicolini nemen el kaar al enkele weken dagelijks in de lokale pers onder vuur, en de verschillen van inzicht over de Romeinse cultuur schijnen steeds groter te wor den. Maar als de ruzie echt al leen over zaken als cultuur ging, waren de politici het vol gens de regels van hun metier natuurlijk allang eens gewor den. Nicolini heeft zich en daar wringt de schoen met zijn pleinfeesten en party's in het park zoveel populariteit bij het volk van Rome verworven, dat hij bij de volgende verkie zingen zijn communistische partij een klinkende overwin ning zal bezorgen. Dat mag volgens de socialisten en de andere partijen die zich nu bij hen hebben aangesloten, nooit gebeuren, en daarom moet de bekendste politicus van Rome deskundig, maar vooral tijdig ten val worden gebracht. De besteding van de cultuur- gelden is hiervoor een mooie aanleiding. De politiek van een wereldstad verschilt dus niet van die van een platte landsdorp en het grootste ge vaar van een politicus is ook in Rome zijn eigen populari teit. Nicolini maakt ondertussen nieuwe grootse plannen voor het zomerseizoen. Het Forum Romanum, de bakermat van het Romeinse wereldrijk, zal hij vullen met samba en schaars geklede danseressen uit Brazilië, het oude Colos seum zal hij weer laten kreu nen onder de opwinding van de moderne film; en de Villa Ada, het fraaiste park van de stad, zal de jonge wethouder opnieuw vullen met een me nigte dansende kiesgerechtig den, als hij tenminste nog wet houder is komende zomer. De democratische partijen van de Romeinse politiek bundelen intussen hun krachten om dit onheil af te wenden. MEMPHIS Bij een aanval door de politie op èen huis waar sekteleden een politieman in gijzeling hielden, zijn gisteren acht mensen om het leven gekomen. Dit hebben plaatselijke autoriteiten in Memphis in de staat Tennessee meegedeeld. De doden zijn zeven zwarte religieuze fanatici en de gijze laar. De politieman was gedurende de dertig uur van de gij zeling zo gemarteld dat zijn stoffelijk overschot voor collega's onherkenbaar was. De leider van de sekte, de 49-jarige Lind- berg Sanders, beschouwde zich als „zwarte Jezus" in navol ging van dominee Jim Jones, wiens aanhangers in Guyana massaal zelfmoord pleegden. „Ze hadden veel voedsel opge slagen omdat ze op het einde van de wereld wachtten. Het was als met de zaak-Jones", verklaarde burgemeester Hac- kett. Miss Bermuda krijgt drie jaar voor drugssmokkel LONDEN De 22-jarige Hea ther Ross, die in november van het vorige jaar als Miss Bermuda zonder succes aan de verkiezing van Miss World deelnam, is gisteren in Londen tot drie jaar gevangensistraf veroordeeld omdat zij drugs had gesmokkeld. De politie had in haar koffer een hoe veelheid cocaïne aangetroffen ter waarde van 800.000 gulden. Zij had de koffer in Amster dam opgehaald. Zij verklaarde voor de rechtbank dat zij 50.000 gulden voor haar koe riersdiensten zou krijgen van een Italiaan, die nu in afwach ting van een proces in een ge vangens zit.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11