tookolie op Noordzee haakt veel slachtoffers 1° leen subsidie voor speelgoedproject van 't Steuntje CeidócSouocmt JENT ALLEN VOGELS AANGESPOELD Loopbrug in Panbos wordt toch vervangen „Parkeerterrein naast nieuw raadhuis opvullen' egstgeest wil duidelijkheid ier Montessori-onderwijs Oegstgeest opent aanval op vandalisme Oudste Rijnsburgse school heropend 'AGl)EN DONDERDAG 13 JANUARI 1983 PAGINA 5 jor Buys begraven ^ljHENDAM Onder zeer grote belangstelling is gisteren Bteechtige uitvaartmis in de St. Joseph Opifexkerk aan de ®^ester Sweenslaan te Leidschendam de zaterdag overle- ,toor A. A. J. Buys op het St. Agathakerkhof aan de Achterweg ter aarde besteld. De dienst werd geleid door J.J.M. Kwaaitaal, die meedeelde dat bisschop tr2 Simonis graag zelf had gekomen maar wegens voorbe- i Vd1* voor de re^s van de Nederlandse bisschoppen naar e nifrhinderd was- e'£hr. Hoogewegen wees in een toespraak op de positieve ^•jStelling van de overledene die hij „een levensgenieter" met zeer veel vrienden. Pastoor Buys, die dit jaar zijn priesterfeest zou hebben gevierd, is in 1907 te Melissant ree-Overflakkee geboren. In 1956 werd hij bouwpastoor ihter van de St. Joseph Opifex-parochie te Leidschen- oktober 1972 ging hij met emeritaat en vestigde zich in wojde. Vanaf augustus 1980 werd hij verzorgd in het Ver- loudjs St. Elisabeth te Lage Vuursche. igenf Haaswijk maakt bezwaar tegen studentenflat OEGSTGEEST De kopersvereniging „Haaswijk" heeft bezwaar aangetekend tegen de voorgenomen bouw van een studenten- en jongerenflat in het deel- plan IV van Haaswijk. Men vindt het ontwerp minder geslaagd. Zo viel zelfs de term „melkfabriek". De heer Van Hazel, wethouder van openbare werken, verklaarde, dat men het ontwerp dient te zien in combinatie met een ander deelplan dat direct over de Van Eysingabrug rechts van de Haaswijklaan komt. In februari zal men een maquette van geheel Haaswijk kunnen bewonderen. Vandaag zal het bestuur van de kopervereniging Haas wijk zich beraden of men het ingedien de bezwaar tegen de bouw zal handha ven. Nieuwbouw „De Sater" bijna klaar LEIDSCHENDAM - Over enkele weken wordt op de hoek van J.S. Bachlaan en Koningin Ju- lianaweg in Leidschendam het nieuwe jonge rencentrum „De Sater" geopend. Het gebouw dat met 1.4 miljoen gulden ruim twee keer zo veel kost als nog slechts drie jaar geleden werd geraamd, vervangt de oude vestiging aan de overzijde in een honderd jaar oude school. Het ontwerp is van het architectenbureau Galjé en van der Spek te Wassenaar. Het tien jaar be staande jongerencentrum wordt wekelijks door 300 400 jongeren bezocht. Voor kinderen is er de vaste middag van „Het Duiveltje". De kos ten van het door het Leidschendamse Aanne mingsbedrijf Waaier opgerichte gebouw zijn in éénmaal afgeschreven uit door de gemeente ge vormde reserves. De exploitatiekosten worden dan ook jaarlijks op slechts 18.950 gulden ge raamd. Lisse geeft fiat aan wielercircuit LISSE De gemeenteraad is gisteravond akkoord gegaan met het geven van een voorbereidingskre diet van ruim 30.000 gulden voor het wielercircuit. De Grontmij gaat het plan uitwerken en daarmee is de Ren- en Tourvereniging De Bollenstreek alweer een hele stap dichter bij de uiteindelijke realisering van deze fel verlangde baan gekomen. Ook de vere nigingsmensen zelf zullen de handen geducht uit de mouwen steken. De heer Prins (PvdA) stak wel een waarschuwende vinger op voor het uitgeven van gelden aan de sport in de toekomst, omdat de spoeling dunner wordt. Hij keurde dit krediet echter van harte goed in het ka der van de afronding van het sportpark Ter Specke. VVD-woordvoerder mevrouw Micnels bevond zich op dezelfde golflengte, daarbij aanvullend dat een van de oudste verenigingen van Lisse op realisatie van deze baan alle recht heeft. Een geheel afwijkende mening kwam van de zijde der SGP-GPV-RPF, bij monde van de heer Mal- jaars. Deze verzette zich tegen de aanleg om zowel' principiële als om financiële redenen. Het geld kan misschien beter worden besteed aan belangrijker za ken, meende Maljaare en bovendien kan zijn fraktie zich niet achter dit voorstel kan scharen, omdat de zondagsheiliging in het geding is. Hij deed ook een verzoek aan B en W de vereniging te vragen de ra- cerij op zondag af te schaffen. Het college beloofde het te zullen aansnijden. De heer Smith (CDA) tenslotte merkte onder meer op dat men op de kleintjes kan gaan letten. Niet be doeld in het kader van financien, maar letterlijk op de kleinere kinderen, die straks veilig kunnen wiel rennen. id, DWIJK/KATWIJK sfraPtellcïi watervogels •rdwle kust tussen Zand- vul en Monster zijn de "ttijojen twee weken het '2?r>ffer geworden van sommige gedeelten tookolie sterk ver- Noordzee. Vooral gelopen dagen zijn alig geweest voor [evederde vrienden, 'aterstaat en de pro- Zuid-Holland heb- Ifet spoed aangekon- ien onderzoek in te stellen naar de oor- van de vervuiling, betrokken gemeen- verzocht oliemon- e nemen, jank ncofmers van de directie Belee van Rijkswaterstaat /el (veningen houden reke ls vet illegale lozingen van igerL maar ook is het mo- geiat door de hevige storm atoU olieresten op de zeebo- omijn losgewoeld en ver- v? boven komen drijven. iof speciaal verkennings- r. jg, een Cessna van Mar- is gistermiddag door te Aterstaat gecharterd om tralie olieconcentraties op Miten. De vervuiling van Mevrouw de Groot van het vogelhospitaal In Den Haag toont een met olie besmeurae fuut. de stranden zelf valt overigens nogal mee, aldus de waarne mers van Rijkswaterstaat. Vooral zeekoetjes, drieteen- meeuwen, alken, parelduikers, eidereenden, Jan van Genten en in de trek neergestreken zijn voor een schoonmaak- futen hebben ernstig van de 1J scheepsolie te lijden. Zo erg soms dat de vogels besmeurd en weerloos op de stranden aanspoelen. Alle slachtoffertjes beurt en verdere verzorging opgenomen in de overvolle vo- gelhospitaals van Den Haag, Noord wijk aan Zee en Haar lem. Mevrouw M.A. de Groot van het vogelhospitaal in de Cor- nelie van Zantenstraat in Den Haag waar een eerste hulp post voor gestrande vogels is aangericht heeft nauwelijks nog plek om alle doodzieke beesten te herbergen. Tot in de gang van haar woning zijn dozen en hokken neergezet met Zielige hoopjes zeekoeten, futen en meeuwen erin. „Voor ons is de welvaart, voor hun de uitvaart", zegt ze cynisch als ze twee onder de smurrie bedekte futen uit een karton nen doos tilt. De beide zwem vogels bungelen levenloos in haar handen. „Ze zijn allemaal lek", zegt de dierenverzorg ster. Door de aanraking met de olie is hun verenpak tot op de huid aangetast en biedt daardoor geen bescherming meer tegen water en koude. De kans dat ze aan een long ontsteking sterven is dan ook zeer denkbeeldig. Verontrustend Volgens Arno Bos, coördinator bij Staatsbosheer van de Op vang Stookolieslachtoffers, is de vervuiling in de laatste week van vorig jaar voor de kuststrook tussen begonnen. Kort daarvoor was de water vogelstand van de Zuidhol landse eilanden de dupe van de olieafval in zee. „Langs onze kust zijn nu ook veron trustende hoeveelheden olie aangetroffen. Alleen eergiste ren al hebben we drieëntwinig zeekoeten en een alk over moeten brengen naar het Vo gelrampenfonds in Haarlem", aldus Arno Bos. Gisteren le verde een controle op het Noordwijkse en Katwijkse strand geen slachtoffers meer op. Volgens Arno Bos worden op het strandgedeelte tussen Zand voort en Wassenaar min der zieke vogels gevonden dan op het gedeelte tussen Wasse naar en Monster. Toch gaat het ook in het eerste gebied om tientallen vogels. Arno Bos adviseert strand- wandelaars die met olie be smeurde vogels ontdekken de slachtoffers meteen te bezor gen bij de gemeentepolitie Noord wijk of te bellen met hem al coördinator van de op vang. de telefoonnummers zijn 01719-13809 en 01719-12480. „Wij kunnen niet twee keer per dag het strand controleren kunnen ingrijpen", aldus Bos. Voor wie het makkelijker vindt naar Den Haag te gaan. daar kunnen gewonde vogels bezorgd worden bij het vogel hospitaal in de Cornelie van Zantenstraat 288 in Den Haag, telefoon 070-684426. KATWIJK Het ziet er naar uit dat de loopbrug in het Panbos op korte termijn toch zal worden vervangen. Contacten met een Katwijks bouwbedrijf hebben ertoe geleid dat de brug voor een betrekkelijk laag bedrag kan worden gebouwd, waarbij, om de kosten te drukken, ook de boswachters bij de eindmontage zul len worden ingeschakeld. De vervanging van de loopbrug komt hiermee op 12.500.- gulden. In eerste instantie was er sprake van dat de loopbrug in he Pan bos helemaal niet vervangen zou worden. Een kostenraming van openbare werken kwam namelijk uit op een bedrag van 35.000 gulden en dat was het gemeentebestuur in deze tijd van bezuinigingen toch net iets te gortig. Het bouwwerk werd welis waar een uniek element in het bos genoemd, maar men was toch van mening dat het geen essentieel onderdeel was dat bij afwezigheid afbreuk deed aan de gebruik waarde. Nu de prijs aanzienlijk lager uitvalt, kan deze mening worden herzien. Nadat eerder contact was gelegd met het Kort Middel baar Beroeps Onderwijs en de LTS (die het project echter niet konden uitvoeren) meldde zich het Katwijkse bedrijf dat nu het pasklaar gemaakte hout en het leeuwenaandeel van de montage ter plaatse verzorgt. De commissie voor openbare werken ging gistermiddag akkoord met de uitgaaf van 12.500 gulden. PROVINCIE TEGEN NOORDWIJK: NOORDWIJK De parkeerplaats naast het geplande raadhuis in Noordwijk moet worden opgevuld. Deze ruimte, voor zestig auto's, hadden B en W gedacht als oplossing van de parkeerpro blemen voor de ambtenaren. De Provinciale Planologische Commissie (PPC) is het hier helemaal niet mee eens. Het argu ment van de gemeente is dat er in de buurt geen parkeerruimte aanwezig is. Volgens de PPC zijn er bij de Kerkstraat nog uit breidingsmogelijkheden van de parkeergelegenheid. De PPC is het wel eens met de plaats die de provincie het meest geschikt vindt voor het nieuwe raadhuis, naast het huidige op de hoek van de Zeestraat en de Heilige Geestweg. Van de 64 be zwaarschriften die bij de provincie waren binnen gekomen, was een groot gedeelte tegen de plaats waar het raadhuis moet wor den gebouwd. Zij stelden voor het raadhuis naast het zwembad aan de Nieuwe Zeeweg te bouwen. De provincie is van mening dat het nieuwe raadhuis zeker niet in het middengebied moet staan. De provincie streeft er juist naar om de Noordwijk in twee bebouwde gedeltes te houden. Voor de lokatie die nu is ge kozen, moeten zes woningen worden gesloopt. De bezwaarma kers zijn het met het laatste wel eens, maar vinden dat er op de plaats van de gesloopte huizen, sociale woningbouw neergezet moet worden. dalDWIJK Het bo- be«?*et erg tussen de nieiing 't Steuntje en de echïnte. Zoals bekend :>rg<deze stichting een werkgelegenheid- "ogeten opzetten voor zonder baan. Zij rdt nu aan het gemeen- misfuur verzocht om een kig' accommodatie an- ctekantoorruimte be- baar te stellen. Bo en vraagt de leiding Steuntje om een ex ploitatiesubsidie van bijna 25.000 gulden. Hoewel het gemeentebestuur alle lof heeft voor het streven van 't Steuntje en sympathiek staat tegenover het speel goed-project, dat de stich ting op het oog heeft, is het niettemin van mening,- dat er onvoldoende aan leiding bestaat om aan het verzoek te voldoen. Bur gemeester en wethouders zijn van oordeel, dat de gemeente met een eigen werkgelegenheidsplan moet komen en dat daar bij ook de door 't Steuntje voorgedragen projecten dienen te worden betrok ken. In een uitvoerige toelichting schetst het college de relatie tussen de stichting en de ge meente. Men staat met elkaar op gespannen voet, dat bleek duidelijk uit het voorstel dat gisteravond in de commissie voor welzijnszaken werd be sproken. Men proefde er de wrevel uit. Het stuk droeg bij tot het beeld, dat 't Steuntje slechts geld en faciliteiten wil zien en verder haar eigen weg wil gaan. Vorig jaar kwam deze stich ting met een globaal plan, waarin voorgesteld werd met een drietal projecten te star ten: een speelgoed-makerij, een drukkerij, en een schillen boerproject. Men verwachtte van het Koningin Juliana Fonds een bedrag van 128.900 gulden te krijgen in de vorm van een renteloze lening en men rekende op een gemeen telijke subsidie van van ruim 50.000 gulden om genoemde projecten van de grond te krij gen. Daarna werd met 't Steuntje afgesproken dat het in samenspraak met de ambte naren van welzijnszorg een enquête zou houden onder de werklozen in Noordwijk. Voor dit doel stelde de gemeente raad in juni 1982 2000 gulden beschikbaar. Uiteraard was ook het ge meentebestuur geïnteresseerd in de uitslag van de enquête. Toen de gemeente echter vroeg de formulieren te mo gen inzien, werd dit door 't Steuntje geweigerd omdat men ze wilde verwerken in een be leidsnota. Pas na herhaald aandringen werden de enquê te-formulieren ter inzage ge- gevn. Buiten de gemeente om was toen al een gespreksmid- dag met de geënquêteerden gehouden. Op de 370 versprei de formulieren reageerden 31 werklozen. Het college be treurt het dat 't Steuntje bij het uitvoeren van de enquête geen overleg heeft gepleegd, zoals was afgesproken, met de gemeente. Het gemeentebe stuur denkt er nu over om zelf een enquête te gaan organise ren teneinde een goed beeld te krijgen van de wensen en mo gelijkheden onder de werklo zen. Het CD A-raadslid Wijnands constateerde dat de relatie tus sen 't Steuntje en b. en w. voor verbetering vatbaar is. Arno Bos (PvdA) drong, evenals Wijnands op een positieve sa menwerking aan. Uiteindelijk ging de welzijnscommissie ac- coord met het hierboven reeds aangehaalde standpunt van B en W. STGEEST Het yiat er één Montesso- jjisschool zou moeten fjn op de grens van jfn/Oegstgeest is van ian, zo bleek uit me- ingen die gister- 1 werden gedaan i de wethouder van vijs te Oegstgeest, buw Blom-de Koek eeuwen. In Oegst- |kan men thans alle jicht richten op een ueel te vormen ba- Jool voor Montesso- "ierwijs, die in 1985 Itart kan gaan. "^aag is thans: w^t wil het ir van de Stichting Mon- jonderwijs Leide- jstgeest? Wil men de irschool aan de Aert van in laten uitgroeien naar ieuwe school voor Mon- ibasisonderwijs óf wil men samen gaan met de open bare Floraschool tot vorming van een openbare Montessori- basisschool? „Waar het op aan komt is de bereidheid tot sa menwerking tussen beide schoolteams van kleuter en la gere Floraschool", aldus me vrouw Blom. De Stichting Montessorionderwijs heeft in tussen te kennen gegeven, dat men na rijp beraad besloten heeft te onderhandelen of sa menwerking met een openba re lagere school valt te realise ren. „Als men de kleuterschool wil laten uitgroeien is de konse quentie, dat de gemeente een nieuwe vierde openbare kleu terschool moet oprichten om dat wij vinden dat er vier openbare scholen gehandhaafd dienen te blijven", voegde me vrouw Blom er aan toe. Aan gezien er in het voorjaar in Oegstgeest een onderwijsnota verschijnt, wil men van de Stichting Montessorionderwijs voor 28 januari een uitspraak hebben waarvoor men kiest. Daar werd door de commissie leden mede op aangedrongen. De secretaris van de Stichting, de heer Poelmans verklaarde, dat het eerste dat men wil on derzoeken is of samenwerking tussen de teams van genoemde scholen mogelijk is. „Het omvormen van een is een moeilijk proces, je moet het afwegen tegen een geheel nieuwe school. We zullen zo snel mogelijk die keuze ma ken. Als de samenwerking tot stand komt mag het ni^t een noodgreep zijn om een school in stand te houden maar de zorg dat het goed wordt en het niet 't Montessorikarakter ver hindert..." De conclusie die men gister avond trok: zo snel mogelijk een gesprek arrangeren tussen beide schoolteams...! Overigens moeten de ouders niet denken dat men dit jaar akkuut begint met genoemde openbare lage re school om te vormen...." a^>TGEEST Het onder- aan schoolgebouwen, is een j^.ïd personeel in Oegst- gesprek geweest tussen de heeft van de gemeente wethouder van onderwijs, de j^erzoek gekregen de leer- hoofden van scholen en de* ce ji te wijzen op de gevol- Rijkspolitie. Anders dan bij y J van vandalisme. Met openbare scholen zijn de speel- en' bij de Terweeschool aan terreinen van de bijzondere mjfuffermanstraat worden scholen in de gemeente géén e» [vernielingen aangericht. openbare speelterreinen, rj ((het vandalisme in Oegst-, Met name bij de Terweeschool' Jn i-met name vernielingen aan <Je Juffermansstraat wordt er nogal wat vernield en met spuitbussen beklad. Het ter rein ter rechter- en linkertzij- de van de Terweeschool zal nu verboden terrein worden inge volge het bekende artikel 461. Men is dus strafbaar als men zich daar ophoudt. Het voor terrein dat aan de Juffermans- straat grenst blijft gewoon open,. De 92 jarige Emma-school Is weer In gebruik genomen. RIJNSBURG De 92-jarige Emmaschool is gisteren tijdens een officiële bijeenkomst door wethouder J. C..J Van der Meij weer in gebruik geno men. De „Emma-" of wel „Smidstraatschool" is de oud ste school in Rijnsburg en was aan een grondige renovatie toe. De leerlingen konden op 3 januari weer in de school te recht, nadat ze eerst in diverse dépendences hun lessen had den gevolgd. Met de renovatie is een bedrag van ongeveer 700.000,ge moeid. Hiervoor kreeg de rechfë lange gang een opknap beurt er werden lichtkoe pels aangebracht en versprin gingen in het plafond er werden een speellokaal en ontmoetingsruimte ingericht. Beide lokalen werden behoor lijk uitgebreid, nu anderhalf keer zo groot. Tevens werden er in vele lokalen verlaagde plafonds aangebracht, kregen ze dubbel glas en zijn alle elec- trische gas- en waterleidingen vervangen. De renovatie viel goedkoper uit omdat de de Vereniging voor Protestants Christelijk Onderwijs subsidie van de overheid kreeg. Het rijk streeft ernaar het kleuter en lager onderwijs zo snel mo gelijk bij elkaar te brengen. Het College van Burgemeester en Wethouders besloot toen om nog eens 20.000,te be stemmen voor het opknappen van de wanden in de lokalen en gang. Deze post was eerder uit de begroting geschrapt, omdat de gehele renovatie bij elkaar te duur zou worden. Nu er ruim binnen de begroting gebleven werd, meende het college toestemming te moeten geven voor deze extra uitgave, die de gehele renovatie en de schoolden goede komt. Actie tegen woonwagens in Leidschendam LEIDSCHENDAM Bewo ners van de Kostverlorenweg en omgeving in Leidschendam hebben een aktiecomité ge vormd dat zich zal verzetten tegen de komst van een woon wagenkamp in hun omgeving. Volgens de initiatiefnemers is plaats maken voor woonwa gens een last die wordt opge legd aan de gehele Leidschen damse gemeenschap. Dat het gemeentebestuur deze ver plichting, na diverse tegen werkingen, wil afschuiven op een kleine groep Leidschen- dammers die zich het minst weerbaar opstelt wordt „een minne zaak" genoemd. Het ge tuigt bovendien van dwaas be leid uitgerekend dit unieke stuk polderland hiervoor op te offeren, stellen de bewoners. Op een bijeenkomst in café „De Drie Molens" aan de Stompwijkseweg hebben bij een gedachtenwisseling over het probleem ongeveer vijftig personen een geldelijke bijdra ge gestort voor aan een aktie verbonden kosten. Men wil eerst informatie over de juiste plaats en vervolgens een stra tegie uitstippelen om het plan zo effectief mogelijk te bestrij den. Het gemeentebestuur heeft vorig jaar februari een lijst van vijftien voor woonwa gens geschikte plaatsen opge steld, die echter merendeels door de provincie' zijn afgewe ken. Leidschendam moet vol- igens het provinciaal woonwa- jgenplan 27 woonwagens huis vesten waarvan er 11 aan de Kostverlorenweg zouden moe ten komen. Rond de Kostver lorenweg is men vooral boos over het, vergeleken bij de be bouwing, grote aantal. Lisse stemt in met onderzoek uitleg Poelpolder LISSE De gemeente raad van Lisse heeft giste ren een krediet van een halve ton toegekend voor een struktuuronderzoek voor de toekomstige uitleg van Lisse, ten zuiden van de woonwijk Poelpolder. Een en ander wordt thans al voorbereid, om straks als Meerenburgh en De Blinkerd volraken, on middellijk door te kunen gaan met de bouwactivi teiten. Dat zal zo om streeks het jaar 1990 zijn. De heer Rosdorff (PvdA) vroeg in het kader van de ont sluiting ook aandacht voor de fietser, de rekreatiemogelijk- heden en gevarieerdheid in de woningbouw, zodat alle soor ten woningzoekenden aan bod kunnen komen. Rosdorff ver onderstelde dat in dit 50 hecta re grote gebied wellicht 1700 tot 2000 huizen gebouwd zul len kunnen worden. Wethou der De Kort stelde bouwruim te verloren zal gaan door bij voorbeeld de aanlege van een hoogspanningsleiding door dit gebied. Ook de heer Kortekaas (CDA) vroeg alle aandacht voor de onderzoekingen. Zijn fractie betoogde bj de beleids nota al dat dit plan bekeken moet worden in het kader van het streekplan Zuid-Holland West Vooralsnog echter zal Stad en Landschap het struk tuuronderzoek gaan verrich ten. Vreewijk In het gebied „Vreewijk" zul len, als de plannen door de overheid worden aanvaard, 52 woningen verrijzen, de ge meenteraad keurde gister avond het plan goed voor wo ningwetwoningen, die door de woningbouwvereniging Het Gezinsbelang zullen worden beheerd. Het oorspronkelijke plan omvatte de bouw van to taal 36 woningen, doch men kon de bouw uitbreiden dank zij de koop van 500 vierkante meter grond. Het plan omvat nu totaal de bouw van 20 een gezinswoningen en 16 etage woningen, alsmede 16 wonin,- gen voor huisvesting van al leenstaanden en tweepersoons huishoudens.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5