TAFEL Topconferentie bisschoppen over vrede en bewapening in Rome CeidócSotuan KTÏÏ71 „Geen reden voor groot optimisme bij bestrijding van kanker HP di&ENE kerk wereld zeepost PE TIJD weer ACHTERGROND SaidaaQounant DONDERDAG 13 JANUARI 1983 PAGljlE De voorzitters van vier bis schoppenconferenties in Eu ropa zullen volgende week met een delegatie van de Amerikaanse bisschoppencon ferentie in Rome overleggen over vrede en ontwapening. Het gaat om kardinaal Höff- ner, voorzitter van de West- duitse bisschoppenconferen tie, kardinaal Hume van de bisschoppenconferentie van Engeland en Wales, kardinaal Gray uit Schotland en bis schop Vilnet uit Frankrijk. In de Amerikaanse delegatie heeft onder meer zitting aartsbisschop Bernardin van Chicago. Hij is voorzitter van de commissie die een herder lijke brief van de Amerikaan se bisschoppen over vrede en ontwapening voorbereidt. Ook de voorzitter van de Amerikaanse bisschoppencon ferentie. aartsbisschop Roach, de secretaris van deze confe rentie, pater Hoye, alsmede pater Bryan Hehir, een der adviseurs van de Amerikaan se bisschoppen, zullen aan het overleg deelnemen. De com missie die zich met het derde concept van de herderlijke brief van de Amerikaanse bis schoppen bezighoudt, heeft onlangs een gesprek gehad met vertegenwoordigers van de Amerikaanse regering. Vertegenwoordigers van de regering hebben scherpe kri tiek geuit op twee eerdere concepten van de herderlijke brief. De commissie die zich met het derde concept van de herderlijke brief bezighoudt, zal in februari de resultaten van het overleg in Rome be spreken. Aartsbisschop Bernardin, die na afloop sprak van een con structieve ontmoeting en een nuttige gedachtenwisseling, sloot een persoonlijke ontmoe ting met president Reagan niet uit. Het is niet bekend, of de deelnemers aan het over leg ook een ontmoeting met de paus zullen hebben. Realisme Een van de deelnemers aan de conferentie in Rome, de Amerikaanse directeur van de commissie „Justitia et Pax" (Gerechtigheid en vrede) fa ther Bryan Herir, heeft op uitnodiging van de katholieke organisatie voor ontwikke lingswerk CEBEMO, een be zoek gebracht aan Nederland om de positie te verduidelij ken van de Amerikaanse bis schoppen in het kernwapen debat. Father Bryan Hehir heeft een belangrijk aandeel gehad in de opstelling van een ont- werp-brief over de kernwa pens. De uiteindelijke versie van de brief, waarop tot nu toe meer dan driehonderd commentaren zijn geleverd, zal begin mei gereed zijn. Father Bryan Hehir heeft uit eengezet, dat de Amerikaanse bisschoppen vier hoofddoe leinden hadden bij de opstel ling van de brief. In de eerste plaats het richten van de aan dacht van het publiek op de steeds verder gaande uitbrei ding van de kernwapens, ten tweede het bepleiten van on derhandelingen, gericht op het aan beide zijden terug dringen van de bewapening, ten derde voorkomen dat de atoomdrempel door de intro ductie van nieuwe kernwa pens zoals het neutronenwa pen wordt verlaagd en ten vierde voorkomen dat belang rijke nieuwe technische ver beteringen worden aange bracht waardoor de bewape ningwedloop in feite wordt versneld. Father Bryan Hehir meende, dat tot op zekere hoogte een zijdige initiatieven verant woord zijn, op voorwaarde dat het afschrikkingsevenwicht, zoals dat tussen Oost en West bestaat niet echt in gevaar wordt gebracht. Anders dan vertegenwoordi gers van de Nederlandse vre desbeweging menen de Ame rikaanse bisschoppen, dat de betekenis van het afschrik kingsevenwicht niet onder schat moet worden als men de geschiedenis van de afgelopen vijfendertig jaar in aanmer king neemt. Zij wijzen een morele grondslag voor de af schrikkingstheorie niet zon der meer van de hand. De bis schoppen keren zich echter Father Bryan Herir tegen de plannen van de rege ring Reagan de bewapenings wedloop in een ongeremd tempo voort te zetten. 1 Tirol bij paus Tijdens de wekelijkse woensdagse audlentle In het Vaticaan waren gis teren ook Oostenrijkse bezoekers aanwezig, die de paus een Tiroler hoed aanboden. Het hoofd van de paus zal overigens meer bij Po len dan bij Tirol zijn ge weest. Blijkbaar heeft hij twijfels over het bezoek aan zijn geboorteland, dat hl) deze zomer zou brengen, getuige zijn Poolse gebed aan de „Zwarte Madonna van Czestochowa", waarin hij zei de leiding van de reis In haar handen te leggen. Haar alleen, zo zei hij, „vertrouw ik de beslissing daarover toe. of en op welke wijze de reis uitvoerbaar is." Billy Graham verbijstert Tsjechische christenen „Met gevoelens van smart en bitterheid hebben wij geluis terd naar het interview dat U voor de Tsjechische televisie hebt gegeven". Dat schrijven christenen die in Tsjecho-Slo- wakije gevangen zitten, aan de Amerikaanse evangelist Billy Graham. De brief is ge publiceerd door Keston Colle ge, het Engelse instituut voor onderzoek van de godsdienst in Oost-Europa. Graham bracht in oktober een bezoek aan de DDR en Tsjecho-Slowakije. De schrij vers drukken er hun teleur stelling over uit, dat Graham in het gevlei wilde komen bij degenen, die het christendom beschouwen als een hinderlijk restant van een burgerlijke en duistere ideologie. Naar hun zeggen waren christenen in de gevangenis verbijsterd over Grahams beweringen- over de vrijheid van gods dienst in Tsjecho-Slowakije Graham had beter kunnen weten, als hij contact had ge zocht met hen die om hun ge loof lijden en zich met hen had vereenzelvigd in plaats van recepties van regerings functionarissen te bezoeken. De schrijvers hadden graag gezien, dat Graham met rege ringsfunctionarissen had ge sproken over de gevangen ge nomen geestelijken en andere christenen in Tsjecho-Slowa kije en over de gelovigen die om hun geloof hun werk zijn kwijtgeraakt. De brief eindigt met het uitspreken van de hoop, dat Graham de wijsheid zal hebben waarover Mat- theus 10, vers 16 spreekt: „Weest dus omzichtig als slan gen en argeloos als duiven". De schrijvers gewagen van hun broederlijke liefde voor hem en vragen hem voor hen te bidden. Britse vrouwen: Kerk weigert feiten van vrouwenvraagstuk onder ogen te zien Het is een feit, dat de kerk eenvoudig weigert de feiten van het vrouwenvraagstuk onder ogen te zien. Na Vatica- num II wordt de kerk op het punt van de rechten van de mens gedwongen te prediken wat de traditie haar belet in praktijk te brengen. Dit moet wel uitlopen op een compleet falen van haar profetische op dracht. Dit wordt gesteld in een rapport van de lekencom- missie van de bisschoppen conferentie van Engeland en Wales. Het rapport is gebaseerd op een overzicht van vrouwelij ke standpunten, die tot uit drukking zijn gebracht in daarvoor gevormde discussie groepen, die in het gehele land vergaderingen hebben gehouden. Uit het rapport blijkt ook duidelijk in hoever re katholieke vrouwen afwij kende standpunten hebben in officieel geldende kerkelijke voorschriften in zaken als abortus, anti-conceptie en echtscheiding. Hoewel de vrouwen in het al gemeen abortus afwijzen, vin den zij dit geen verwerpelijke handeling als een vrouw zwanger raakt na verkrach ting of als vast staat, dat zij een zwaar gehandicapt kind ter wereld zal brengen. In zulke gevallen achten de vrouwen abortus zelfs de enig mogelijke oplossing. Naar hun gevoelen zou de kerk de vrouw die voor dit dilemma staat dan moeten steunen. „Het hele vraagstuk van con traceptie en gezinsplanning wordt gezien als een terrein, dat van vitaal belang is voor vrouwen. Niettemin blijkt uit de officiële kerkleer, dat er geen begrip bestaat voor de vrouw en dat in de door de kerk naar buiten gebrachte standpunten haar gevoelens en meningen worden vero nachtzaamd." De vrouwen zien, aldus de lekencommis- sie, de kerk als autoritair en hard, gevoelloos en zwak in mededogen, meer geïnteres seerd in het hoog houden van „de waarheid" en „het recht" dan in kwetsbare menselijke wezens die zij in het denkpro ces beschadigt. Uit het rapport is eveneens duidelijk geworden, dat de vrouwen zich voortdurend in een hoek gedrukt voelen door de geestelijkheid. Zij schrijven het aan de opleiding van priesters toe, dat die vaak zo weinig begrip tonen voor wat vrouwen beweegt. Het celi baat wordt in de discussie groepen gezien als een belet sel voor communicatie en be grip: de verdenking is groot, dat priesters geconditioneerd zijn in het geloof, dat vrou wen minderwaardig zijn en in het algemeen gesproken, moe ten worden beschouwd als verleidsters die men maar be ter uit de weg kan gaan. „Niet duidelijk is uit de dis cussies geworden of de moei lijkheden die vrouwen op dit punt ondervinden nu voort vloeien uit het feit, dat pries ters man zijn, of uit het celi baat. Steeds meer valt het op, dat de theologische retoriek over gelijkwaardigheid van man en vrouw niet wordt ge dekt door de kerkelijke prak tijk. Het is enorm verwar rend, dat de kerk een leer predikt, die het niet-wijden van vrouwen voor veel men sen tot een onbegrijpelijke zaak maakt. De commissie trekt de conclu sie, dat de r. k. kerk een lei dende rol behoort te spelen in het proces om vrouwen een rechtmatige plaats in de sa menleving te bezorgen. Maar eerst dient de kerk zelf orde op zaken te stellen en haar ei gen houding tegenover vrou wen grondig en rigoureus te bezien. Volgens de commissie vertoont die houding nog tal van middeleeuwse trekken. Doorbraak in Midden-Oost^ I b'. De onverwachte reis deze week van de speciale kaanse afgezant, Philip Habib, naar het Midden-Oosten t erop dat de Verenigde Staten de vastgelopen onderhan<pez' gen tussen Libanon en Israël een nieuwe impuls willei ven. Delegaties van deze twee landen, die vandaag vo« zesde keer bijeen kwamen, hebben tot dusverre geen eif er vooruitgang geboekt. De Libanese regering, die bij vooije^ alleen over de terugtrekking van de buitenlandse tro,sto wil praten, voelt niets voor de Israëlische eis om in ruilen. een Israëlische aftocht de betrekkingen met Israël te no.aar liseren. Immers, een afzonderlijke Libanees-Israëlische den eenkomst heeft niet de instemming van de Arabische lan waarvan de Libanese regering zowel in militair-politief in financieel-economisch opzicht (oliedollars voor de w^ opbouw) in belangrijke mate afhankelijk is. De positie van de Libanese president Gemayel, die in) slechts controle uitoefent over Beiroet, is zwak. Dit nogmaals aan hoezeer een oplossing van het Libanese t bleem bepaald wordt door de mate waarin op lange ter een regeling voor de kern van het Midden-Oostenconk het Palestijns-Israëlische vraagstuk, getroffen kan wot De VS denken daar niet anders over en er zijn aanwijziif dat president Reagan zijn in september van het vorig jaat lanceerde vredesinitiatief gestalte wil gaan geven. m De Jordaanse koning Hoessein vervult in Reagans initit een centrale rol, maar kan evenmin als de Libanese p dent Gemayel op eigen houtje lot een akkoord met Israëli, men. Hoessein heeft echter verklaard nu van Reagan ztr op wit de toezegging te hebben ontvangen, dat Ameriljjj: zijn gewicht in de schaal zal leggen om Israël tot een SO€P^ houding tegenover het Amerikaanse vredesplan te brerr Reagan overweegt de komst van de Israëlische premier volgende maand in Washington werd verwacht, uit te len. Hij zal waarschijnlijk ook stopzetting van de Israëlin? nederzettingenpolitiek op de westelijke Jordaanoever ef, de Gazastrook verlangen. Zo'n Amerikaans gebaar, zo Ir^ Hoessein in zijn onderhoud met Reagan in Washington L weten, is voorwaarde om de Palestijnse PLO-organisatir Jordanië op hetzelfde standpunt te brengen. r INDIEN Reagan deze belofte gestand doet, dan wordt de PLO misschien de mogelijkheid geopend haar la^j troef, de erkenning van Israël, uit te spelen in ruil vooju kenning door de VS. De huidige impasse in het Midden-k0| ten zou in dat geval doorbroken kunnen worden, waarj er enig uitzicht komt op een vredesproces, dat echter or twijfeld nog langdurig zal zijn en moeizaam zal verlopeiy€ het zover komt, hangt in belangrijke mate af van de Arrsft kaanse houding ten aanzien van de regering-Begin. Een de VS bewerkstelligde doorbraak zou het prestige van d^ gering-Reagan aanzienlijk doen toenemen. Met de pi dentsverkiezingen in het vooruitzicht kan Reagan zo'n ces heel goed gebruiken. er |c ZEEPOST: Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data. waarop de correspondentie ui terlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Australië, ms „Kangourou" 19 jPl, ri. Canada, wekelijkse afvaart, I ms „Contship Asia" 21 januari, |Bn ms „Neertandia" 20 januari. Jij! ms „Kurama Maru", 21 januari, 0] Antillen, ms „NITKorea (Philipsl 18 januari, Nieuw-Zeeland ms r— gourou", 19 januari, Surinam* Viscurry met wortelsalade en rijst gele vla met rumbiscuits Voor twee: 300 g gefileerde kabeljauw, 2,5 dl water, stukje ui en wortel, peter- selietakken, tijm, foelie, peperkorrel, viskoppen of graten, 1 ui, 12 g margari ne, kerrie, 12 g bloem, 15 g margarine, peterselie; 200 g winterwortel, iets ui, 1 ap pel (Goudreinette, Golden Delicious of Winston), 1 si naasappel, 2 lepels yog hurt, 2 lepels slasaus, 1 le pel azijn, zout, peper, sui ker, 250 g droogkokende rijst, 4,5 dl water, zout; Vs 1 melk, 25 g custard, 30 g sui ker, 4 lange vingers, paar lepels rum of verdunde ru- messence. Trek in een kwartier een geurige bouillon door het water zacht te laten koken met een stukje ui en wortel, peterseliestelen, tijm, foelie, peperkorrel en zo mogelijk een vissekop of wat graten. Zeef de bouillon en zet hem weer op met de afgespoelde filets. Na acht a tien minuten zacht koken is de vis gaar, schenk dan de pan leeg in een kom met daarop een zeef. Duw de vis in een schaal in kleinere stukken en houd die warm. Fruit de kleingesneden ui met kerrie in de eerste portie margarine lichtgeel, roer er de bloem door en in gedeel ten de bouillon. Laat de saus nog een paar minuten door koken, maak haar in die tijd op smaak met kerrie en zout. Roer er van het vuur de tweede portie margarine door, schenk de saus over de vis en strooi er fijngeknipte perterselie over. Meng een slasausje van yog hurt, slasaus, azijn, zout, pe per en suiker en rasp daar eerst de appel door, dan blijft hij blank. Schep er vervol gens grofgeraspte wortel door met fijngesnipperde ui en kleine stukjes sinaasappel. Breek de lange vingers in kleinere stukken, druppel er rum of verdunde rumessence over en leg er een gele vla op. JEANNE Het omslagartikel van De Tijd vertelt „de nuchtere waarheid" over kanker in Nederland. Oud-directeur prof. Cleton van het Kanke rinstituut: „Het is waar dat je niet zo gemakkelijk geld voor onderzoek krijgt wanneer je af en toe niet met positieve resultaten aankomt. Maar ik vind dat er soms overdreven optimistisch wordt gedaan. Er is geen reden voor groot opti misme. Voor een grote groep is de vooruitgang nul". Elders de vraag wat er zal gebeuren wanneer Bouterse is dood ge schoten. Een anonieme Ne derlander die jarenlang in Su riname heeft gewerkt en er ook weer heen terug wil: „Ik acht een aantal van de dan overgebleven militairen in staat met extreem links in zee te gaan en van Suriname een land te maken waarbij Alba nië verbleekt". Met beleids medewerker Van de Bigge- laar van de FNV /vordt ge praat over de ongebreidelde tariefsverhogingen bij de overheid. „Als Den Helder uit de pas loopt is de minister niet in staat de heren terug te fluiten. En wanneer er een keer een soort prijsbeschik- king is, trekken sommige ge meenten zich daar niets van aan. Denk maar niet dat Den Haag dan opspeelt. Mijn in druk is dat ze daar met de natte vinger werken". Een in terview tenslotte met beel dend kunstenaar Woody van Amen. „Veel collega's be schouwen de BKR als een re geling van de wieg tot het graf. Een soort levensverze kering. De drang om zelf iets te ondernemen is er niet meer. Je ziet ze 's morgens de ateliers ingaan en dan denk je bij jezelf: ik moet nog maar zien of er vandaag wat uit hun fikken komt". Prof. Kuitert in Hervormd Ne derland: „In hoeverre krijgen we koekjes ven eigen deeg?" prof. Kuitert. „Wat mij hoog zit en bezig houdt, is in hoe verre we lijden aan onze ei gen overdrijving van alle mo gelijke vernieuwingsbewegin gen. Of, om het concreet te zeggen: in hoeverre we koek- ies van eigen deeg krijgen als iet gaat om maatschappijver andering, om feministische theologie, om links". Een arti kel ook over de ethische kant van medisch onderzoek. De Leidse radioloog Thomas: „Het is goed dat we niet met een allerlei nieuwe onder zoeksresultaten achterna hol len, want al die opzienbare ontdekkingen bezorgen ons veel last en patiënten veel il lusies". Elders praat landdrost Han Lammers over zijn grote liefde: Johan Sebastian Bach „Ik zie hem als een uitermate praktische man die bovendien ook goed op zijn maatschappe lijke status lette. Als je ziet wie hij uitkiest om peet te zijn bij de doop van zijn kinderen, dan valt het op dat hij erg sta tusbewust was. Maar die zwakke trekjes hier en daar maken hem juist zo aardig". Het blad start een serie over de kwaliteit van het onder wijs. Als eerste komt een con rector aan het woord. „Ik vind huiswerk een noodzake lijk kwaad. Niet iets om in aanbidding voor op de knieën te gaan liggen. Iedere minuut dat kinderen daarmee bezig zijn, is te lang. Zonde van hun tijd". Elsevier praat met minister Neelie Smit-Kroes over haar tariefsverhogingen. „Er staat hier geen ezel naast het bu reau waarvan je de staart kunt optillen en waar geld stukken uitrollen. Ik zeg: mensen, het is langzamerhand zo, of je nou door de hond of door de kat gebeten wordt, het geld moet toch worden opgebracht". Elders in deze Elsevier een waarschuwing bij de plannen voor ver scherpte belastingcontrole: „Het zwart geldcircuit heeft zo'n schandelijke omvang aangenomen dat een bankcri sis dreigt indien fraudeurs hun geld van de bank zouden halen om dit in het buiten land onder te brengen. De werkelijke oorzaak van veel fraude wordt door minister Ruding niet weg genomen". Het blad heeft uitgerekend of de caravan de vakantie wer kelijk goedkoper maakt. Con clusie: „Pas bij een vakantie van meer dan drie weken is een gezin van vier personen met de caravan voordeliger uit. Wanneer men slechts met twee personen van de cara van gebruikt maakt, wordt dat voordeel nog veel later bereikt". Een interview voorts met de oud-Hagenaar Harry Nouwen wiens predi king in Amerika volle kerken trekt. „Ik denk dat er iets fundamenteels aan het veran deren is wanneer wij niet meer weten of er toekomst bestaat. Dan dreigt het gevaar dat er een culturele zelfmoord optreedt. Het probleem met de nucleaire dreiging is niet alleen dat we misschien een holocaust krijgen, maar dat we die holocaust als het ware anticiperen, naar ons toe trek ken". De Amerikaanse ambassa deur Dyess in de Haagse Post: „Wij zien Nederland niet als een klein land". In de Haagse Post aandacht voor het proefschrift van de Amsterdamse wetenschappers Niemöller en Van der Eijk over zwevende kiezers. „De meeste kiezers zijn niet aan een partij gebhecht, maar aan twee, en velen zelfs aan drie. Onze studie is een weten schappelijke fundering van de optimistische opvatting dat de burger rationeel te werk gaat bij zijn stembepaling". Voorts „het eerste openhartige inter view" met de Amerikaanse ambassadeur in Nederland William Dyess. „De indruk die Hollanders vaak van zich zelf hebben, dat idee van klompen en bloembollen, ik begrijp niet helemaal waarom dat wordt nagestreefd. Wij zien Nederland niet als een klein land, we zien het niet in de sfeer van Denemarken. Jullie komen direct na de gro te landen". Met staatssecreta ris Koning wordt gepraat over belastingfraude. „Ik zou het een naieve gedachte vin den dat, als wij bepaalde con structies de nek omdraaien, dat er dan niet opnieuw con structies zullen worden ge vonden. Reparatiewetgeving betekent voor de consulenten een uitdaging om nieuwe ma zen te vinden". Een reportage ook over de Japanse toverfor mule die Volvo Nederland heeft overgenomen Directeur Deleye: „De resultaten tonen aan dat het ook in het Westen kan. En zelfs dat wij het ge bruik makend van die metho den, beter kunnen. Let goed op, nog een paar jaar en dan zijn wij Japan voorbij". Het blad heef een boekenextra met onder meer een dialoog tussen Harry Mulisch en W.L.Brugsma over oorlog. Vrij Nederland opent met een artikel waarin beschre ven wordt hoe justitie pas nu een duidelijk beeld krijgt van de wijd verbreide en goed ge organiseerde witte boorden criminaliteit. „Bovendien is de brede onderstroming in de criminaliteitsbestrijding on veranderd gebleven. In de ge vangenissen zitten nog vrij wel geen fraudeurs. Als er iets in het strafrecht moet ge beuren, dan is dat een funda mentele herijking van het vervolgingsbeleid, een andere manier van denken over mis daad". Een interview ook met groot-winkelier Anton Drees- mann. „Als je ziet hoe onder-' nemers op de televisie wor den aangepaktdat lijkt soms op de manier waarop vroeger de joden werden be handeld. Pesten. De broek af trekken en dan roepen: kijk, een jood. Laatst nog de VPRO met Bons van de Bijenkorf. Ronduit schandalig". In een analyse van de toestand in Suriname de voorzichtige voorspelling dat de arts Apauw van de Volkspartij Bouterse als sterke man zal verdringen. Het blad vervolgt zijn grote interview met Navo-opperbevelhebber Ro gers. „Oorlog is niet eens wat me het meest bezig houdt. Ik verwacht niet dat er opeens een Sovjet-aanval uit de lucht komt vallen. Wat me het meest zorgen baart, is dat de Sovjet Unie de doelen die ze lang geleden heeft uitgezet, Hervormd Nederland inter viewt de omstreden hoogle raar in ethiek en dogmatiek Minister Neelie Smit-Kroes in Elsevier „Er staat hier geen ezel naast het bureau". zal bereiken: West-Europa overheersen zonder dat er een schot voor hoeft te worden gelost". De bijlage brengt „de nooit geschreven geschiedenis van ons aardgas". De Groene Amsterdammer zegt Industriebond-bestuurder Jan Schermer over korter werken: „Ik zou zeer tevre den zijn als we in 1986 of 1990 het zelfde werkloosheidspeil hebben als nu. Het is afschu welijk om te zeggen, maar het is wel zo. Arbeidstijdverkor ting is noodzakelijk, maar je moet niet geloven dat daar door meer werkgelegenheid zal ontstaan". Elders filoso feert het Amsterdamse PSP- raadslid Kohier over de gren zen van de kraakbeweging. „Als het terrein van leegstand en speculatie is afgegraasd, stuit je toch op het feit dat de maatschappij veel ingewik kelder in elkaar zit dan een leegstaand pand. Het idee dat je door het bezetten van een pand in een soort golfbewe ging allerlei andere maat- schappeklijke toestanden, re gels en codes kunt doorbere ken, is een illusie". Het blad start een discussie serie over het zionisme. „Een aanvaard bare regeling in het Midden- Oosten wordt niet bevorderd door blind alle kaarten te zet ten op een zege van de Pale stijnse revolutie, maar alleen door doelbewust alle krachten te steunen die streven naar een vreedzame en rechtvaar dige oplossing in beide kam pen. Het zou een hele opluch ting zijn als links in West-Eu ropa dit streven tot kernpunt van haar politiek zou maken". PIET SNOEREN Wisselend bewolkt DE BILT Er stroomt ölt gen met een matige en ljh de kust nu en dan kracbv noordwesten wind, kou^ lucht naar ons land. Inf nacht kan het kwik tot of^, veer 3 graden dalen. Hë1- mogelijk dat het in het zl ooosten licht zal vriezen, rl In de koude lucht vormen boven de Noordzee buien,u met de noordwesten wind land binnendrijven. De btz kunnen vergezeld gaan sneeuw. De middagtempL tuur ligt rond de 5 graden- De koudere noord westelli stroming hangt samen met» uitloper van een hogedrul bied bij de Azoren en eeni pressie voor de Noorse 1) De depressie trekt langst Noordkaap weg naar het r ten. Een volgende lagedruli bied komt ondertussen <L, het zeegebied ten zuiden I Groenland snel naderbij, if depressie zal de volge) week het weerbeeld in o omgeving bepalen. vanmorgen 07Ê Wax Win lamp tamp af] 7 40.1 r# 7 3 0 f* 6 3 0 fTjp. 6 5 Oir Amsterdam regen Eelde iw.bew. Eindhoven zwbew. Oen Heider geh.bew. Lh. R'dam regen Vlteslngen geh.bew. Z-Umborg geh.bew. Aberdeen h.bew. Kopenhagen geh.bew. Locarno on be* Londen regen Luxemburg mist onbew. 15 5 0 Müochen onbew. Rome onbew. Spin onbew. Stockholm motreg. -10.1 if -8 0i» 8 Of» i.i 5 Las Palmes onbew. 19 17 0 iT Beiroet n.ontv. - - -1# Tel Avtv onbew. 18 7 Oil Tunis onbew. 13 4 0 ff Geen krant ontvangen? tussen 18.00 en 19.00 uur.j terdags tusen 14.00 en I5j uur, nummer 071-122248; uw krant wordt nog dezeC avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 2