ïeer Olivier kondigt aan nog slimmer*" te worden „Ellende in de wereld in hoge mate het gevolg van kindermishandeling Ouders vinden grotere klassen bespreekbaar GENLAND -tienjarige bekent ie bedreigingen AK ARIE O: AFLEVERING III Kievitenplaag op Schiphol itterdam tevreden met mst Sovjet-directeuren £eidóe(3ou/tfi/nt DONDERDAG 13 JANUARI 1983 PAGINA 11 [E Een 16-jarige scholier uit het Brabantse Deurne heeft er de politie een grote serie telefonische en schriftelijke be ien bekend. Tot zijn slachtoffers behoorden tal van links-ge- 'rde personen en instellingen, een islamitisch centrum, een aatschappelijk centrum, ministers en dergelijke in heel het i jongen ondertekende steevast met de Vikingpartij Neder- it heeft burgemeester drs. H. van Genabeek van Deurne gis- ag meegedeeld. De jongen werd maandagavond aangehou- ir burgers die hem op heterdaad betrapten bij het aanbren- vuurwerk aan een raam van een woning van een lid van de ijke politieke organisatie Progressieve Partij Deurne. De jon- ïft inmiddels bekend dat hij eerder al acht maal de ruiten bewuste woning had ingegooid. Volgens de politie opereerde gn naar alle waarschijnlijkheid alleen. De knaap heeft zich idagelijks met deze bedreigingen bezig gehouden. Volgens de eester komt hij uit een beschaafd milieu. „Verbied elektroshocks" DEN HAAG Er moet een wettelijk verbod op elekroshocks komen. Dat heb ben vijf organisaties, die opkomen voor de belangen en de rechten van psychia trische patiënten, gisteren gezegd. De elektroshock wordt in de psychiatrie in ons land jaarlijks in enkele tientallen ge vallen toegepast als „uiterste redmiddel". Door één of meer stroomstoten door de hersenen zouden patiënten, met wie men helemaal geen raad meer weet, Vatbaar kunnen worden gemaakt voor de thera pie. Tegenstanders van deze shocks stel len dat de heilzame werking nooit af doende is bewezen, maar dat er wel ge vaar bestaat voor beschadiging van her senen en geheugenstoornissen. Ook zou de patiënt door de elektroshock hevige krampen kunnen krijgen. gïïc - Werkgevers: Laat Het Ver- 1 IJl bond van ziekengeldplan Nederland- 1 i se onder- in de ijskast nemingen vindt dat het kabinet de ziekengeldplannen niet nu uit de ijskast moet halen. Dan wordt voorkomen dat de discussie zich weer in alle hevigheid op dit onderwerp richt. Deze plah- nen van oud-minister Den Uyl van sociale zaken en werkgelegenheid zijn in 1982 van tafel verdwenen na heftig verzet. Het kabinet heeft nu plannen de premieheffing over het ziekengeld en het invoeren van wachtdagen weer tevoorschijn te halen. Volgens de VNO is voor het idee van premieheffing en invoe ring van wachtdagen best wat te zeggen. Maar aan de heftige discussie die begin 1983 over dit onderwerp woedde hebben de werk gevers nu geen behoefte. „Bovendien is het ziekteverzuim fors afgenomen". Porno-Asterix verboden DEN HAAG De president van de Haagse rechtbank heeft de porno-uitgave van de bekende strip Asterix verboden. Alle porno-albums die nog in de handel zijn, moetefi worden ingeleverd bij de uitgever van de echte stripalbums. Die zal voor vernietiging van de „vieze" boekjes zorgen. De rechtbankpresident deed deze uitspraak gisteren in een kort geding dat was aangespannen door de rechthebbenden op de originele Asterix- -albums, de erven Goscinny en Albert Uderzo. In het vervolg is het tekenen of laten tekenen, verhandelen of in voor raad hebben van de porno-Asterix verbo den. Overtreding van dit verbod kan een boete van 10.000 gulden of 500 gulden per aangetroffen exemplaar tot gevolg hebben. Groningers vonden scheiden huisvuil (te) moeilijk GRONINGEN Het experiment met het ge scheiden inzamelen van huisvuil in Groningen wordt stopgezet, omdat het afval niet meer ge scheiden kon worden verwerkt bij de VAM in Wijster en omdat de medewerking van de burgers tegenviel. De mensen vonden het lastig het huis vuil te scheiden en ze wisten ook niet waar ze met de zakken heen moesten. Aan de proef, die acht ton kostte voor een deel door het rijk betaald heeft gemiddeld de helft van de bewoners van de drie betrokken wijken meegedaan. Het stopzet ten van het experiment wil niet zeggen dat Gro ningen het huisvuil niet meer gescheiden gaat op halen. „We hebben nu ervaring opgedaan om an dere experimenten te bekijken". IRDAM Zwarte >alen, staven klater en valse dollarbiljet- Jjrmden gisteren we de onmisbare attri- in aflevering drie Ie juridische show I meester-oplichter |fl Olivier" (Arie O.) al haast even gesle- jx-notaris mevrouw 5. De Amsterdamse iank besteedde er ireede- volle dag aan t te zoeken hoe de Jief" de andere had Tn bestelen. ji voert terug tot januari ji mevrouw S. in „blind iwen" drie miljoen gul tafel legde voor dé aan- van genoemde reeks rtikelen, die louter aan tasie van Heer Olivier en zijn kompaan Willem P. ontsproten waren. Door het kopen van „zwarte" dollars ze ontkent dat haar valse wa ren aangeboden dacht de notaris in één klap uit de schulden te zijn. Samen met de Wassenaarse projectontwikke laar Leen R., die zij geld had geleend voor een (mislukte) investering in een droombun- galowpark op Tenerife, besloot mevrouw S. het nog eens te proberen. Heer Olivier verze kerde haar dat zij in ruil voor de Nederlandse miljoenen een veelvoud aan Amerikaanse dollars zou ontvangen. Doctor Strobovsky Haar status van notaris en de ideeën van zakenman Leen R. („die ik aan een sprookjesboek ontleende", verklaarde hij gis teren) moesten voor de ban ken en de fiscus voldoende ga rantie zijn om de lieve som van twaalf miljoen valse Ame rikaanse dollars zonder ach terdocht op hun conto te kun-' nen overschrijven. Voor een en ander werd de figuur be dacht van de niet bestaande doctor Strobovsky, een Ameri kaanse geldschieter, die het bedrag wel even zou storten. Een valse telex naar de Sla- venburgs Bank en een even eens verzonnen keten van be vriende bankrelaties (goed voor drie miljard!) waren no dig om nog een extraatje van tweeënhalf miljoen bij de bank los te pèuteren. Waarmee nog meer dollars en ook alle opa len en staven goud konden worden gekocht. De bank trapte er echter niet in. Argwaan kreeg men op het Amsterdamse bijkantoor al meteen toen door een verkeer de druk op de telex per abuis de rekening van een vracht uien, afkomstig van aardap pelhandelaar Willem P. uit de machine kwam rollen. Ook de zogenaamde valsemunters uit Rio de Janeiro bleken, aldus Heer Olivier, ineens niet meer zo happig om met de notaris zaken te doen. Inmiddels had Arie O. wel haar bewuste drie miljoen op zak. Bleven over de opalen. Die mocht mevrouw S. wel houden. De „aquarium - steenjes" waren nog geen tweehonderd gulden waard. De bedrieger was bedrogen: Heer Olivier en zijn onafschei delijke metgezel Willem ver dwenen spoorslags naar Parijs, waar ze tot aan hun arrestatie de bloemetjes buiten zetten. Notaris S. werd enige tijd later aangehouden, op verdenking van valsheid in geschrifte, op lichting, bedrieglijke bank breuk in nog tal van andere zaken. ZeVreeg een gevangis- straf van drie jaar en vier maanden toebedeeld. Verdachte Arie O. (inmiddels door een Belgische rechtbank voor daar gepleegde delicten bestraft aflevering één) ver telde de Amsterdamse rechter geen spijt te hebben van zijn activiteiten. „Ik heb bankdi recteuren en zakenlieden, die miljoenen aan mij dachten te verdienen, in de boot geno men. Ik heb gelukkig nooit de eigenaar van een oliebollen- kraam beroofd. Als ik vrij kom, zal ik proberen het nog gewiekster aan te pakken". De Maastrichtse strafpleiter mr. Max Moszkowicz bevestig de zijn relaas min of meer. „Mijn cliënt gaat in de gevan genis voor advocaat studeren. Ik heb hem mijn oude dictaten daarvoor al geleend". Heer Olivier: „Als de rechtbank me niet meer terugziet, ben ik nog beter geworden, nog slimmer". Aflevering vier volgt 9 februa ri, dan houdt officier van justi tie mr. J. de Bruin zijn requisi toir, en raadsman mr. Moszko wicz zijn pleidooi. PETER VIERING Een vogelwachter van Schiphol houdt de kieviten in de gaten. SCHIPHOL De luchthaven Schiphol wordt geplaagd door grote aantallen kieviten. Het afgelopen weekeinde werd Schiphol bevolkt door 17.000 kieviten, die in zwermen een ernstige bedreiging voor het luchtverkeer vormen. Dag en nacht is Schiphol bezig de vo gels met allerlei middelen te- verjagen uit de omgeving van de start- en landingsbanen. De kieviten komen uit de Skandi- navische landen en Oost-Euro pa. De voor deze tijd van het- jaar veel te hoge temperatuur in ons land, dat op de route van deze trekvogels ligt, heeft de vogels doen besluiten hun reis te onderbreken. Normaal zou er in Nederland in deze tijd van het jaar geen kievit te vinden zijn. est lotenverkopers fecretaris Koning (Financiën) nam gisteren op zijn ministe- fl.000 handtekeningen, opgehaald door verkopers van Sten, in ontvangst. De verkopers hebben ernstige bezwa- en de verkoop van loten via het PTT-loket. Sinds 1 januari t dat (op proef) op vijf postkantoren. ERDAM De beslis- ;an het ministerie van landse zaken dat er wel ïhe directeuren kunnen naar Rotterdam in be- of nog op te richten Ikh-Nederlandse bedrij naar dat een Russisch z£at in deze stad onge- C blijft, is door het ge- ebestuur van Rotterdam f ontvangen. tneester Peper sprak van er belangrijk besluit dat üam in staat stelt de iche klanten in de haven L behoren te behandelen, ^jterdamse havenkringen 31 er nu van overtuigd dat de Russen na de toezegging van minister van den Broek hun dreigement om lading over te brengen naar Antwer pen en Hamburg niet ten uit voer zullen brengen. De eventuele komst van Sov jet-directeuren zal gebonden worden aan strikte voorwaar den én de naleving ervan zal periodiek getoetst worden in samenwerking, met Rotter damse gemeentelijke instellin gen. De weigering toestem ming te geven voor een Rus sisch consulaat houdt verband met de Nederlandse bezwaren tegen een al te grote Russische aanwezigheid op diplomatiek niveau in ons land. ^t-Kroes behandelt zelf Postbank HAAG Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat If de behandeling op zich nemen van aangelegenheden die lid houden met de Postbank. De minister heeft deze taak Lt uit de portefeuille PTT van staatssecretaris Scherpenhui- tis een worodvoerder van het ministerie zijn de actualiteit it onderwerp en de continuïteit de redenen, dat de Post- s overgeheveld naar mevrouw Smit-Kroes. Hij wijst er op, dat in het kabinet Van Agt-Wiegel mevrouw Smit als staatssecretaris van verkeer en waterstaat belast was i Postbank. Prof. Bastiaans vraagt aandacht voor levensverhaal NSB-kind Rinnes Rijke DEN HAAG De rege ringsleider roept op tot oorlog, het parlementslid zet aan tot vreemdelin genhaat, de echtgenoot tergt zijn vrouw. Waar liggen de wortels van de ontreddering? In het Haagse perscen trum Nieuwspoort zei de Leidse psychiater prof.dr. J. Bastiaans er gistermiddag dit van: „De ellende in de wereld is in hoge mate het ge volg van kindermishan deling. Geestelijke kin dermishandeling. Onver werkte haat en wraak uit onze kindertijd maken ons instabiel en ruïneren ons leven. Zelf oneven wichtig, ondergraven we op onze beurt en ver nietigen we zelfs het levensgeluk van ande ren". De internationaal befaamde psychiater hield een speech ter gelegenheid van het ver schijnen van een autobiogra fische schets van de lotgeval len van een kind van een zo geheten „foute Nederlander" tijdens en vlak na de oorlog. Auteur is de nu- 48-jarige Piet van Weelden, die schrijft on der het pseudoniem Rinnes Rijke, en de titel van het boek luidt: „Niet de Schuld, wel de Straf". Zoals de kin deren van foute Nederlan ders geen schuld dragen aan het oorlogsdrama, aldus prof. Bastiaans, maar daarvoor la ter toch zijn gestraft, zo wor den nog steeds overal op de wereld onschuldige kinderen gestraft voor ontspoorde ou deren. „Als we ons afvragen hoe we de wereld kunnen redden van de ondergang, zullen we hiervoor meer oog moeten krijgen. Geestelijke kindermishandeling is een „Ik sta er zelf versteld van dat het een boek Is geworden", aldus de heer Van Weelden tot prof. Bastiaans bij de presentatie van het eerste exemplaar van Niet de Schuld, wel de Straf, „maar op een gegeven moment moet je je verhaal kwijt". Wat gingen de mensen te keer. Ik riep ook: „Sieg Heil", net als de anderen. Hij zelf had zijn hand weer naast zijn rechteroor. Hij stond maar een beetje te lachen en dat de geallieerden Neder- ja te knikken. Toen begon de land spoedig zouden bevrij- muziek te spelen en iedereen Dolle Dinsdag Van Weeldens vader was destijds lid van de NSB. Bang den, besloot de vader op Dol le Dinsdag 5september 1944 zijn toen 9 jaar oude zoontje Rinnes met twee broertjes en een zusje naar Duitsland te brengen. Het boek beschrijft in ongekun stelde, naïeve taal hoe Rin nes bij een Hollandse afde ling van de Hitier Jugend be landt, van de ene plaats naar de andere wordt getranspor teerd, aan de frontlinies te recht komt en uiteindelijk weer terugkeert in zijn woonplaats Rotterdam. Herinnering aan een massa bijeenkomst met de Führer: „Ik vond die vaandels het mooiste. Nadat hij (een hoge nazi - red.) uitgesproken was en weer een heleboel applaus had gehad, liep hij met een paar officieren naar achter en daar kwam Adolf Hitler. zong „Duitsland über alles". Wij zongen ook mee". Na terugkeer in Rotterdam volgt de straf. Rinnes belandt na een tijdje bij het pleegge zin Van der Linden, waar vooral dochter Sjaan het op hem heeft gemunt. „Me vrouw en meneer Van der Linden waren weggegaan. Sjaan en haar vriend waren alleen thuis, plus ik dan. Ze begonnen mij samen te pes ten dat ik een rotkind was, omdat ik bij de Hitier Jugend was geweest en dat ze mij ook dood hadden moeten schieten net als al die andere Hollandse jongens die dood geschoten waren. Weer werd ik bang. De dochter p^kte mij beet en trok mij aan m'n haren half over de tafel en hij maar lachen. Zij lachte ook, want ze had een pluk haar in d'r handen". Prof. Bastiaans: „Nu is het haast niet meer te begrijpen dat men de kinderen van NSB'ers continu mishandelde en dagelijks voorhield hoe slecht hun ouders waren. De mensen die dat deden han delden in feite immers nïet minder erg dan de Duitsers op wie ze wraak wilden ne men. Maar het gebeurde". Minachting De minachting die de kinde ren van foute Nederlanders te verduren kregen, heeft zich decennia lang voortge zet. Ze voelden (en voelen) zich genoopt het verleden van hun ouders angstvallig te verzwijgen en konden vrij wel nergens aankloppen om hulp. Terwijl ze, inmiddels van middelbare leeftijd, evenzeer met psychische pro blemen kampen als kinderen van bonafide slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog. Ook de symptomen van de twee categorieën komen sterk overeen, zo beklem toonde prof. Bastiaans giste ren. Veelvuldig is er bijvoor beeld sprake van depressie, identiteitscrisis, verhoogde neiging tot verslaving. De laatste jaren echter brok kelt het taboe rond de 100.000 200.000 nakomelin gen van foute Nederlanders in snel tempo af. Een artike lenserie in deze krant, gepu bliceerd in mei 1981, leidde tot de oprichting van de werkgroep Herkenning, die beoogt (zelf)hulp voor de on derhavige groep oorlogs slachtoffers op gang te bren gen. Ook het officiële Infor matie- en Coördinatie Or gaan Dienstverlening Oor logsgetroffenen (Icodo) reikt hen, na een beleidswijziging eind vorig jaar, inmiddels de helpende hand. Het afgelo pen najaar verschenen meer dere boeken die de traditio nele zwart-wit tegenstelling tussen „goed" en „fout" in de oorlog beogen te nuanceren. De afdeling Maatschappelijk werk van de Gemeentelijke Sociale Dienst in Leiden start binnenkort, als eerste in Ne derland, een werkgroep voor kinderen van foute Neder landers. Nauwe koker Prof. Bastiaans, aan wie Van Weelden gisteren het eerste exemplaar van „Niet de Schuld, wel de Straf" over handigde: „Als ik 25 jaar ge leden was gevraagd dit boek in ontvangst te nemen, had ik het waarschijnlijk niet ge daan. Mensen zien de dingen nu eenmaal door een nauwe koker. Maar die koker ver andert. Ook ik ben de dingen anders gaan zien. En ik voor mij sluit inmiddels geen en kele categorie oorlogsslacht offers meer van hulpverle ning uit. Ook mensen die ik tijdens de oorlogsjaren als mijn tegenstander zou heb ben beschouwd en die nu in psychische moeilijkheden zit ten, help ik". WILLEM SCHEER Justitie maakt vergissing over Rienk Kamer AMSTERDAM Een woord voerder van justitie in Amster dam heeft verklaard een ver gissing gemaakt te hebben bij het noemen van Rienk Kamer als enige aandeelhouder en di recteur van de Murray First Financial Europe bv (MFFE). Justitie voert een vooronder-' zoek naar dit bedrijf in ver band met een ingediende klacht van twee beleggers over een aantal onroerend- goedprojecten in de Verenigde Staten. Een woordvoerder van de American Land Program International Investments bv liet gistermiddag weten, dat Kamer geen directeur of aan deelhouder is van de MFFE. De MFFE behoort ook niet tot het ALP-concern en de gelden die door MFFE worden ont vangen zouden niet bestemd zijn voor een bedrijf waarvan Kamer de directie voert of waarvan hij aandeelhouder is. Wel juist zou zijn, dat MFFE is betrokken bij een aantal on- roerend-goedtransacties in het verleden. Desondanks heeft de officier van justitie in Amster dam in verband met een on derzoek naar MFFE in decem ber beslag gelegd op de bank rekening van Murray. NS denkt aan afschaffen avondretour UTRECHT Het avondre tour en het weekendretour bij de spoorwegen worden moge lijk over een aantal jaren afge schaft. De NS gaat bestuderen wat de consequenties daarvan zijn. Deze retourtjes worden steeds minder verkocht. Dat komt vooral omdat er allerlei kortingskaarten voor de spoor wegen te krijgen zijn. En vol gens NS-woordvoerder Bin nendijk heeft de NS ook zo on mogelijk veel verschillende ta rieven, dat de reizigers door de bomen het bos niet meer zien. „We moeten de tarievenstruc tuur eenvoudiger maken". Binnendijk kon nog niet zeg gen of er voor de reiziger die geen kortingskaart heeft en avond- of weekend retourtjes koopt, andere mogelijkheden komen, zodat hij niet duurder uit is. EMELS DEN HAAG Vergroting van schoolklassen is be spreekbaar. Niet voor alle onderwijssoorten en ook niet zonder voorwaarden. Dit heeft de Nederlandse Katho lieke Oudervereniging (NKO) gesteld in een reactie op overheidsvoorstellen om op het onderwijs te bezuini-. gen. In '79 werd de klassegrootte in het basisonderwijs ver laagd om extra arbeidsplaat sen te scheppen. Een kleine re klas is geen garantie voor beter onderwijs, aldus de NKO. Grotere klassen kun nen wel grote moeilijkheden leveren, in het bijzonder voor kleine scholen, bij het speciaal onderwijs en voor het individueel mavo en be roepsonderwijs. Voor het voortgezet onderwijs moet voor vergroting van de klas sen gekeken worden naar verschillende soorten van onderwijs en de verschillen de vakgebieden. De NKO verwerpt bezuini gingsmaatregelen die de kwaliteit en de toegankelijk heid van het onderwijs aan tasten. Onaanvaardbaar noemt de vereniging: het niet vervangen van afwezige leerkrachten, het niet voor zien in vacatures voor de laatste 42 dagen van het schooljaar, beperkingen voor het buitengewoon onderwijs en het onderwijs aan culture le minderheden en het niet beschikbaar stellen van een minimum aan middelen voor het ouderwerk binnen de school.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 11