ranse socialisten zorgen oor nieuwe schoolstrijd Bechts radicalisme in Bondsrepubliek groeit Andropov doorbreekt met voorstellen taboes BUITENLAND CeidóeOotumit IN HAAG Het kan >n voordeel lijken voor >n land wanneer, zoals in vjigeland of Frankrijk, op zette tijden de staatsza- n beheerd worden door ;aar afwisselende, sterk in elkaar verschillende irtijen. Een nieuwe, fris-' aanpak van de proble- \|en is immers mogelijk. je zozeer begeerde duide- in de politiek "t>mt binnen bereik en -jen hoeft zich niet langer vreden te stellen met ige compromissen, waar- men niets of veel te einig van zijn gading te- igvindt. |ch is de politieke praktijk deze landen vaak heel itgoochelend. Waar één jrtij de overhand krijgt, ttrden problemen ondanks fraai klinkende taal die Jt tegendeel verzekert, zel- jn werkelijk opgelost. De inservatieven in Engeland n nog nog niet aan het be- ind of de naasting van een ntal grote bedrijven die lbour had doorgevoerd {irdt weer ongedaan ge bakt. Voorbeelden van zo'n [zagkoers zijn legio in dit 4rt landen. Oude proble- ;n worden niet werkelijk gelost, maar blijven voort- Jrend hun schaduw vooruit trpen. Nieuwe vraagstuk- n die het gevolg zijn van -wijzigde omstandigheden ijgen daarentegen als ge volg van de oude onopgeloste vetes onvoldoende aandacht. Tumult In Frankrijk heeft de socia listische regering van Fran cois Mitterrand rond de kerstdagen voor groot tumult gezorgd door met voorstellen te komen die in feite neerko men op de ontmanteling van het bijzonder onderwijs. In tegenstelling tot Nederland beslaat dit type van scholen in Frankrijk slechts een klein percentage van het to tale aantal, waarschijnlijk nog geen vierde deel van het gehele scholenbestand. Vori ge regeringen hebben deze scholen, die voor 95 procent katholiek zijn, in de loop van de eeuw beurtelings geld toe gestopt en vervolgens weer afgenomen. De strijd werd globaal geno men steeds gevoerd tussen rechts en links. De laatsten trokken uit naam van de vooruitgang in de negentien de eeuw ten strijde tegen de pastoors die hun greep op het onderwijs niet wilden losla ten. Toen ging het om een werkelijke tegenstelling van belangen, waarbij de republi keinen tenslotte het pleit wonnen. De school werd plu riform. De overwinning was overigens niet volledig. De katholieken bleven hun scholen erop nahouden, meestal door ze zelf te bekos tigen en soms met behulp van staatssteun. Dat werd hen door de voorstanders Minister Alain Savary van de staatsscholen niet in dank afgenomen, want zij vreesden dat de vooruitgang daarmee niet gediend was. Ook al veranderden de tijden aanzienlijk, de anti-clericale beweging bleef op haar hoe de, steeds bereid de strijd te gen oude visioenen op te ne men. In 1959 werd in Frankrijk onder De Gaulle een wet goedgekeurd die bijzondere scholen, welke aan bepaalde voorwaarden voldeden, de mogelijkheid bood een con tract met de staat aan te gaan. Als de leraren gekwali ficeerd waren en er een be paald aantal leerlingen was, konden zij voor flinke subsi dies in aanmerking komen. Kortom op een wijze die sterk overeen kwam met de situatie zoals die in Neder land in 1922 gestalte kreeg, toen katholieken en protes tanten hun eigen scholen kregen. De onderwijsvrede leek goeddeels getekend. De vrij heid van onderwijs voor ie dereen was gegarandeerd. Alleen de onderwijzersbon den van de openbare scholen met hun anti-clericale ach terban bleven het compromis afwijzen, maar zij vertegen woordigden een relatief klei ne groep. Ze bleven op het standpunt staan dat voor de bijzondere scholen geen openbare gelden mochten worden gebruikt. Roependen in de woestijn waren ze, des te meer doordat het Franse bijzonder onderwijs erin slaagde door pedagogische vernieuwingén haar aan trekkingskracht te vergro ten. Volgens opiniepeilingen stuurt slechts twintig procent van de ouders hun kinderen naar een bijzondere school op grond van religieuze overwegingen. De overgrote meerderheid ervaart de sfeer en de mentaliteit op de bij zondere scholen als een vera deming in vergelijking met veel openbare scholen die aan aantrekkingskracht heb ben ingeboet door het straffe optreden van de militante vakbonden en door een ou derwets anti-clericalisme. Programma Wie nu een verklaring pro beert te vinden voor het feit waarom de socialistische re gering van Mitterrand zich gedrongen voelde het moei zaam opgebouwde evenwicht te verstoren, kan niets an ders vinden dan dat de op heffing van de bijzondere school een oud programma punt was van de socialisti sche partij. Onder haar par lementsleden telt de socialis tische partij een groot aantal voormalige onderwijzers en leraren uit het openbaar on derwijs. Voortdurend wordt er in die kringen gehamerd op de noodzaak van eenheid en een „goed beheer van de staatsfinanciën". Mitterrand beloofde bij zijn verkiezing dat er één, zij het pluriform, onderwijssysteem zou moe ten komen. „Hierin gaat de verwerving van vrijheid ge paard met het aanleren van tolerantie", zoals de indiener van de onderwijshervor ming, minister Alain Savary, het betitelde bij de introduc tie van zijn plannen vlak voor Kerst. Over de plannen kon worden onderhandeld, maar de grote lijn stond on verbiddelijk vast, zo zei de minister. De bijzondere scho len zullen in zijn voorstellen worden „ingeschoven" in het bestaande openbare systeem. Het bestuur van deze scholen zou gevormd worden door vertegenwoordigers van de staat, van de lokale overheid en van particulieren. Terecht concludeerden de besturen van de katholieke scholen dat op die manier de autono mie en het eigen karakter van de scholen om zeep zou ZATERDAG 8 JANUARI 1983 PAGINA 7 Een school in Parijs worden gebracht. De minis ter had niettemin een doekje voor het bloeden aange bracht. Elke school, ook de openbare dus, zou namelijk verplicht worden een zoge naamd eigen schoolplan op te stellen, met behulp waar van men eigen accenten zou kunnen leggen. Maar deze toevoeging was in feite zo vaag dat de katholieke scho len daar moeilijk van kon den verwachten dat zij daar hun eigenheid alsnog aan zouden kunnen ontlenen. Intolerant In de storm van protest die van alle kanten tegen de wet is opgestoken is door de te genstanders terecht opge merkt dat de Franse staat met een dergelijk wetsvoor stel de tolerantie die zij op grond van haar republikein se beginselen in haar vaan del heeft geschreven met voeten treedt. Oud-minister Michel Debré verklaarde: „Waar eenvormigheid wordt afgedwongen, kan geen vrij heid bestaan". De conclusie kan dan ook niet anders luiden dan dat de aanhangers van de republi keinse, anti-clericale bewe ging, die met succes de strijd aanbonden tegen de betutte ling van de kant van de kerk op het onderwijs, zich nu in feite zelf schuldig maken aan betutteling. Door anderen hun vrijheid te ontzeggen. Het ziet er nog niet naar uit dat de socialistische regering van haar plannen zal afstap pen, ook al hebben de verte genwoordigers van het bij zonder onderwijs duidelijk gemaakt dat zij op basis van deze voorstellen niet wensen te onderhandelen. Het valt in de socialisten te waarde ren dat zij de presentatie van hun voorstellen niet hebben laten afhangen van de over weging dat er binnenkort (gemeenteraads)verkiezingen zijn. Laf waren zij niet, hoog uit onverzoenlijk. De rechtse oppositie kreeg daarmee een kluif in de schoot geworpen die garant staat voor baan brekende verschuivingen bij komende verkiezingen. Mis schien kan alles dan weer weer teruggedraaid worden en gaat het spel opnieuw be ginnen. PAUL VAN VELTHOVEN AMBURG In de estduitse Bondsrepu- iek wórdt sterker dan orheen rechts radicalis- bespeurbaar. Volgens .Westduitse Geheime enst (Verfassungs- lutz) is het aantal leden n rechts-extremistische beperingen in de afgelo- -n jaren voortdurend ge- ggen. Eind 1979 telde de irfassungsschutz ruim /entienduizend georga- rechtse extremis- Eind 1980 waren het >bijna twintigduizend en 1981 werd dit aantal erschreden. -geveer 1850 van de ruim 20.000 rechtse extremisten zijn volgens de geheime dienst fa natieke neo-nazt's die, in te genstelling tot de andere rechtse radicalen, veelal de ideologie en het program van de voormalige Nationaal-Soci- alistische Duitse Arbeiders partij (NSDAP) van Adolf Hit ler propageren. De meeste ge welddaden die aan rechts-ext remistische Westduitsers wor den toegeschreven, worden ook door deze neo-nazi's ge pleegd. De Westduitse politie arresteerde in 1981 in totaal 170 neo-nazi's wegens terroris tische acties. De Verfassungs- schutz sluit intussen niet uit dat talrijke bomaanslagen, die de laatste tijd zijn gepleegd tel gen vestigingen van het Ame rikaanse leger óf tegen Ameri kaanse militairen in de Bonds republiek, door neo-nazi's zijn gepleegd en niet, zoals men in eerste aanleg wel dacht, linkse terroristen. Het Westduitse rechtse radica lisme is wijdverbreider dan uit de getallen van de Verfas- sungsschutz naar voren komt Een opzienbarend voorbeeld: toen op een woensdag vorige maand de rechts-radicale „lu- chtheld" uit de tweede wereld oorlog Hans-Ulrich Rudel in een dorp in Beieren ten grave werd gedragen, scheerden Phantom-straaljagers van de Bundeswehr boven het kerk hof. Het ministerie van defen sie in Bonn gelastte meteen een onderzoek of het hier een laatste groet aan Rudel betrof. Het was dat had dan toch maar moeten gebeuren le den van de krijgsmacht uit drukkelijk verboden aan de .ravage in de grote biertent in München was groot nadat rechtse extremisten in 1981 het rlijkse Oktoberfeest door middel van een bomaanslag verstoorden. Bij de aanslag kwamen tien mensen om het leven en raakten er meer dan twee honderd gewond. JITENHEER begrafenis van de op 66-jarige leeftijd overleden meest-gede- coreerde officier van Hitiers Luftwaffe deel te nemen. Rudel werd onofficieel in bre de kring in de Bundeswehr geëerd vanwege zijn militaire verrichtingen in de Tweede Wereldoorlog. Hij ondernam tussen 1939 en 1945 2.530 acties tegen zijn vijand. Hij werd 30 keer neergeschoten. Hij ver nietigde 519 Sovjetrussische tanks, bracht enkele oorlogs bodems tot zinken en vernie tigde talrijke andere wapen systemen in de veldtocht tegen de Sowjet-Unie. Na het einde van de oorlog en een verblijf van een aantal jaren in Zuid- -Amerika meer in het bij zonder Argentinië ijverde Rudel in de Bondsrepubliek voor rechts-radicale partijen en organisaties. Hij droeg er zijn steentje toe bij dat natio nalistische en ultra-conserva tieve opvattingen in West- -Duitsland nooit helemaal overwonnen konden worden. De regering van de Bondsre publiek heeft het rechtse ex tremisme in 1981 grondig laten analyseren. Volgens het resul taat houden ongeveer 13 pro cent van de 42 miljoen stemge rechtigde Westduitsers er rechts-extremistische opvattin gen op na en staan zij niet open voor andere opvattingen. Het rechtse extremisme moet vooral gezocht worden bij mensen van boven de vijftig, de generatie dus van de Twee de Wereldoorlog, aldus de ana lyse. De Westduitsers onder de veertig weerstaan daarentegen grotendeels de verleiding te sympathiseren met het neo- -nazisme. De militante Westduitse recht se extremisten van de oorlogs generatie worden voor alles gekenmerkt door vreemdelin genhaat en verachting van de democratie en een overtrok ken verering voor volk, va derland en gezin. Daarenbo ven zijn zij verenigd in hun blinde, onberedeneerde anti- -communisme. Zo was ook de ex-kolonel-vlieger Rudel een uitgesproken communisten vreter, die zich echter tegelij kertijd opwierp als „vriend van Amerika". Maar er tekent zich in de Bondsrepubliek een nieuw rechts extremisme af dat vooral aanslaat bij jonge ren, voorshands een kleine minderheid onder de West duitse jeugd. Zijn neo-nazisme richt zich ook tegen de Vere nigde Staten. In vlugschriften en graffiti noemen deze jonge ren de Bondsrepubliek een „bezet land", dat zowel van de Sowjet-Unie als de Verenigde Staten „bevrijd" moet worden. De Westduitse geheime dienst vermoedt dat de (auto)bo- maanslagen op Amerikaanse militairen door lieden uit dit neo-nazistische miliéu zijn ge pleegd. üe Russische lei der Joeri Andro pov tekent het slotdocument na afloop van de top van het War schau Pact in Praag. LONDEN Generaal Edward Rowny, leider van de Amerikaanse dele gatie bij de ontwapenings besprekingen in Genève, heeft het al „het experi ment van Joeri" genoemd en hij lijkt gelijk te krij gen. In nauwelijks drie weken tijd heeft de nieuwe Rus sische leider, Joeri Andro pov, het Westen overdon derd met drie belangrijke ontwapeningsvoorstellen. Een aanbod vlak voor Kerstmis om de in Europa opgestelde SS-20 raketten voor de middellange af stand terug te brengen tot het niveau van de Britse en Franse kernwapens werd afgelopen weekein de gevolgd door een gede tailleerde invulling van het eerder gedane Russi sche aanbod om de inter continentale lange af standsraketten met een kwart te verminderen. Deze week lieten de lan den van het Warschaupact weten dat ze bereid waren een niet-aanvalsverdrag met de NAVO te sluiten. Het is zeker geen slecht begin voor een man die toen hij eind vorig jaar werd benoemd tot opvolger van Breznjev, niet bepaald bekend stond als een deskundige op het gebied van de buitenlandse politiek. Zijn benoeming werd destijds ver deeld door het Westen ontvan gen. Vele waarnemers zagen de wisseling van leider als een wisseling van regering en dus als een voorbode van een nieuw beleid. Een rechtvaardi ging van hun zienswijze werd driftig gezocht en gevonden. Andropovs korte onderhoud met de Chinese minister van buitenlandse zaken, Huang Hua, op de receptie na de be grafenis van Breznjev werd geïnterpreteerd als een be langrijke wijziging in de Rus- sisch-Chinese betrekkingen. Zijn ontmoeting met president Zia van Pakistan tijdens die zelfde receptie werd uitgelegd als een bereidheid van Moskou om zich uit Afghanistan terug te trekken. Maar er waren ook waarne mers die zeiden dat deze ge beurtenissen niet veel te bete kenen hadden en dat het Rus sische beleid in wezen precies hetzelfde zou blijven. Het Rus sische systeem was te zeer vastgeroest en Andropov was met zijn 68 jaar te oud om nog veranderingen aan te willen of kunnen brengen in Breznjevs erfenis. Voordeel uitbuiten De recente Russische voorstel len rechtvaardigen de conclu sie dat beide partijen het bij het verkeerde eind hadden. Degenen die een drastische verandering in het beleid voorspelden, overschatten de speelruimte die een Russisch leider heeft. Degenen die hele maal geen veranderingen in het verschiet zagen, onder schatten de mate waarin de Russische buitenlandse poli tiek zich kan voegen naar de omstandigheden. Dat Andropov juist nu pro beert de discussie over bewa pening in het voordeel van de Sovjet-Unie te beïnvloeden, valt uiteraard heel goed te be grijpen. Met nog maar weinig tijd te gaan voordat de NAVO overgaat tot plaatsing van Pershing-II en kruisraketten in Europa en een fikse opposi tie in het Amerikaanse Con gres tegen Reagans plannen met de MX-raket had hij ei genlijk nauwelijks een beter moment kunnen kiezen. Dat Andropov probeert de dis cussie te beïnvloeden is in het geheel niet vreemd. In het Westen bestaat nou eenmaal onenigheid over het defensie beleid en binnen de NAVO heersen oprechte meningsver schillen tussen de regeringen onderling en de regeringen en de publieke opinie. Andropov bedient zich van een begrijpe lijke taktiek als hij probeert zijn voorstellen af te stemmen op de overheersende stemming in de westerse discussie. Dat hij dat doet, betekent dan ook helemaal niet dat zijn voorstel len niet oprecht zijn. Zijn voorstellen doorbreken drie taboes. In de eerste plaats heeft hij een tip opgelicht van de waas van geheimzinnigheid waarin de START-besprekin- gen in Genève zijn gehuld. In de tweede plaats heeft hij er de aandacht op gevestigd dat de Britse en Franse kernwa pens vanuit het standpunt van het Kremlin bezien moeten worden meegeteld bij het op maken van de balans. En met het voorstel van deze week heeft hij de individuele lidsta ten van de NAVO gevraagd te overwegen of zij nog wel in vloed hebben op de militaire stellingname van de NAVO en of zij die stellingname goed keuren. Met name met dit laatste punt hoopt Andropov handig in te spelen op de groeiende onrust in West-Eu ropa over Reagans standpunt in de kwestie van de kernwa pens. Natuurlijk zal er in het Wes ten op worden gewezen dat Andropov wel hoopt op een openbare discussie in het Wes ten, maar dat hij helemaal niet van plan is zo'n discussie toe te staan in zijn eigen land. Ook zal worden gezegd dat zijn po gingen dé NAVO-landen indi vidueel te benaderen als zeer subversief zouden worden be schouwd als de NAVO dat met landen van het Warschaupact zou proberen. En tenslotte is het natuurlijk waar dat de kleine lettertjes van Andro povs voorstel inzake Europese kernraketten in wezen niet veel verschillen van wat reeds eerder door Breznjev was voorgesteld. Maar degenen die op grond daarvan vinden dat Andro povs voorstellen zonder meer moeten worden afgewezen, zeggen in feite dat het Westen precies hetzelfde moet doen als het Oosten, namelijk elke discussie in de kiem smoren, dissidenten behandelen als werktuigen van buitenlandse manipulatie en de ontwape- ninsonderhandelingen overla ten aan „deskundigen". Op die manier wordt er zeker geen vooruitgang geboekt. Andro pov heeft gelijk als hij pro beert de oude Russische bood schap op een nieuwe manier te verpakken. Natuurlijk valt er het nodige op de Russische voorstellen aan te merken. Maar discussiëren en experi menteren met de mogelijkhe den is de enige manier om vorderingen te boeken op het gebied van ontwapening. JONATHAN STEELE Copyright The Guardian

Leidse Courant | 1983 | | pagina 7