iVan Agt niet zo direct iwelkom in Brabant Dankert: visie PvdA halfslachtig Steun voor Bouterse brokkelt verder af Italianen massaal woest i)ver plannen regering Deense visser Kirk betaalt boete van 150.000 gulden OPLOSSINGEN EN PRIJSWINNAARS KERSTPUZZELS WIJSMULLER DREGT NAAR VRACHTAUTO Steun voor ADM Iedereen bijdragen Nog geen besluit Sovjet-consulaat in Rotterdam Kerstkleurwedstrijd 3INNENLAND/BUITENLAND QeidscQowuvnt ZATERDAG 8 JANUARI 1983 PAGINA 5 ïén halte lopen tegen Smit-Kroes j?OTTERDAM Frits Bom, de VARA-ombuds- han. heeft een demonstratie op touw gezet tegen le plannen van minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaatom de tarieven van het openbaar ver roer fors te verhogen. Onder het motto „de men- jen zullen eerder een halte gaan lopen", een uit braak van de bewindsvrouw in het NOS-Jour naal, zullen demonstranten maandag van het Rot terdamse metrostation Leuvehaven naar de vol gende halte. Rijnhaven, wandelen. Dat betekent Jen forse tippel via de Nieuwe Willemsbrug. Bom ei gisteren de afgelopen dagen honderden brieven b handtekeningenlijsten te hebben gekregen van yderen die slecht ter been zijn en uitkeringstrek- jers. die de dupe dreigen te worden van de tariefs- ugingen. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Nederlandse bergingsmaatschappij Wijsmuller, die druk bezig is met de voorbereiding voor het lichten van de ter hoogte van Harwich gezonken veerboot European Gateway, heeft gisteren gedregd naar een verdwenen vrachtwagen. Bij de zoekactie zijn ook duikers ingeschakeld. Het voertuig is van het bovendek van de European Gateway gevallen toen dat schip op 20 december in aanvaring kwam met een andere veer boot en zonk. De vrachtwagen is gevaarlijk voor de scheepvaart en hij zou ook de bergingswerkzaamheden kunnen hinderen. Ondertussen wor den ook de andere vrachtwagens, die nog met kettingen aan het bovendek van de European Gateway vastzitten, verwijderd. Bij het werk heeft men weinig last van het ruwe weer. Alleen dins dag hebben de mensen van Wijsmuller grote hinder van de storm ondervonden. DEN HAAG Het kabinet heeft gisteren na een „in tensieve gedachtenwisseling" nog geen beslissing geno men over een nieuwe steunoperatie voor de ADM- -werf in Amsterdam. Premier Lubbers benadrukte na afloop van het kabinetsberaad dat „de mogelijkheden voor het Rijk uitermate beperkt zijn". „Ieder moet het zijne doen wil het Rijk met geld over de brug komen". Daarbij merkte hij op dat als het al ternatief van arbeidstijdverkorting wordt aanvaard de minister van sociale zaken het geld daarvoor zal moe-' ten fourneren. „ADM beslist zelf," aldus Lubbers, „wanneer alle aanbiedingen van diverse kanten vast staan". Dinsdag wordt over de positie van ADM over leg gepleegd door de vaste kamercommissies van eco nomische en van sociale zaken met de betrokken mi nisters. Carstens akkoord met verkiezingen BONN De Bondspresident van West-Duitsland, Carl Car stens, heeft gisteren het groe ne licht gegeven voor de ver vroegde Bondsdagverkiezin gen, die nu op 6 maart gehou den zullen worden. Volgens de president is er in het parle ment geen werkbare meerder heid meer voor een regering. Kritiek had hij wel op ma noeuvre van Bondskanselier Helmut Kohl, die nieuwe ver kiezingen afdwong door opzet telijk een vertrouwensstem- ming in de Bondsdag te verlie zen. In India honderden doden door koude NIEUW DELHI Door een koudegolf in het noor den en oosten van India zijn sinds december ruim tweehonderd mensen om gekomen. De slachtoffers zijn voor het merendeel arme boeren en hun ge zinsleden van wie de fy sieke weerstand zeer laag was door ondervoeding. De meeste mensen stier ven aan de gevolgen van longontsteking. De deel staat Bihar, de armste staat van India, is het zwaarst getroffen. Russische granaten in Noord-Ierland BELFAST De po- litie van Noord-Ier land heeft tijdens een controle van perso nenauto's in het graafschap Armagh bij toevel de hand ge legd op vier granaten van Sovjet-makelij. Het gaat om om „F l"-granaten. De poli tie zocht de moorde naars van twee poli tiemannen die don derdag door de IRA werden vermoord. "JEN BOSCH De mees fracties in Provinciale 5 laten van de provincie Brabant hebben gisteren -jherpe kritiek geuit op ifi inspraakprocedure de benoeming van jpn nieuwe commissaris jan de koningin. De hui- tige commissaris, J. van der Harten, neemt op 1 juni afscheid. Volgens de meeste fracties lijkt het erop dat de opvolging al lang beklonken is. Eind vorig jaar liet CDA-top- man P. Steenkamp weten dat de voormalige minister-presi dent mr. A. van Agt de ideale kandidaat was voor die func tie. Kort daarna vertelde pre mier Lubbers tijdens een bij eenkomst van de Europese Volkspartij dat Van Agt com missaris van de koningin in Noord-Brabant zou worden. De PvdA, CPN en PPR in Provinciale Staten eisten daar op van minister Rietkerk van binnenlandse zaken keiharde garanties dat de benoeming nog werkelijk open is en dat hij over meerdere kandidaten beschikt. Rietkerk komt op 4 februari voor overleg naar Den Bosch. Als dat bezoek niet bevredigend verloopt zullen de drie linkse partijen weige ren om in een vertrouwens commissie plaats te nemen die met de minister over de opvul ling van de vacature moet gaan overleggen. De VVD had al eerder had verklaard dat de uiteindelijke keuze niet het re sultaat mag zijn van vriendjes politiek. Het CDA zei te hech ten aan inspraak om te voor komen dat de benoeming uit sluitend een aangelegenheid wordt van het Haagse circuit. Voor hij gistermorgen naar de rechtszaal vertrok, nuttigde ka pitein Kirk in zijn hotelkamer een ontbijt met onder meer kippers. Hij kon niet vertellen of het Deense of Britse waren. OME Aan het Italiaanse sociale front is het de matste dagen zeer onrustig. Gisteren is het werk in sle bedrijven in het gehele land voor de tweede op- bnvolgende dag onderbroken geweest door stakings i Florence, Genua en Napels gingen die gepaard rhet een bezet- ng van de spoorwegstations, waardoor de treinenloop volledig de war raakte. In Genua bezetten stakende arbeiders van de staalfabrieken het vliegveld, in Milaan namen tien- stakers het stadscentrum in bezit, in Napels en Bari snelwegen geblokkeerd en in Rome moest de politie er lm te pas komen om regeringsgebouwen te beschermen tegen otesterende arbeiders. *e woede van de werknemers is gericht tegen de maatregelen de regering heeft aangekondigd om de economische crisis te strijden. Als de regeringsplannen doorgaan zullen de werkne mers hun eerste ziektedag voortaan zelf moeten gaan betalen en •in veel groter bijdrage moeten leveren in de medische kosten. pensioenvoorzieningen zullen worden beperkt en allerlei ta- waaronder de elektrici,teitstarieven en de tarieven van openbaar vervoer, gaan drastisch omhoog. regering wil al deze maatregelen onverkort doorvoeren, .-jaar in Italië betekent dat volstrekt niet dat het ook zal gebeu- Jn. De voorstellen moeten nog door het parlement- worden liedgekeurd, en dit parlement is met zijn geheime stemmingen trage procedures een van de meest onzekere instellingen van Italiaanse staat. Vele parlementariërs zullen hun stemgedrag |palen aan de hand van de instemming of afkeuring die de laatregelen in hun kiesdistrict heeft uitgelokt. Vandaar dat de •akingsacties van de laatste dagen van groot belang kunnen regering is ondertussen in grote verlegenheid gebracht door I felheid waarmee op haar crisismaatregelen is gereageerd. De van de vakbonden zijn door de minister van binnenland- zaken ernstig onderhouden over de „sociale schade" die de akingen in het hele land veroorzaken. Maar de vakbonden ^bben de situatie zelf ook niet meer in de hand. De acties van laatste dagen zijn spontaan of wild, en daar is geen vakbonds- aan te pas gekomen. De vakbonden hebben de sta irs opgeroepen weer aan het werk te gaan en de georganiseer- I acties af te wachten. In Napels bezetten zeer boze Italianen urenlang de spoorbanen, waardoor het treinverkeer totaal verstoord werd. ubbers ziet verschuiving in ussisch kernwapenstandpunt SN HAAG Premier ibbers meent dat het torstel van Sovjet-leider ïdropov voor reductie n middellange-afstands- ketten in Europa wel gelijk een niet te veron- htzamen verschuiving tekent in het Russische ndpunt over de kern- ipens in Europa. dusverre stelde het Oost- ik zich op het standpunt dat t onderhandelt vanuit een :hterstandspositie" op het an de kernbewapening, n het huidige voorstel wordt daarvan niet meer im pliciet uitgegaan. Lubbers vat dit op als een teken dat het Warschaupact iets wil doen aan concrete wapenbeheer sing. De recente ontwapeningsvoor- stelen van de Sovjet-Unie zijn ook ter sprake gekomen in Washington, waar president Reagan een ontmoeting had met de Westduitse socialisti sche kandidaat voor het Bondskanselierschap, Hans- -Jochen Vogel. Reagan heeft Vogel verzekerd dat het de VS ernst is de onderhandelingen in Genève tot een goed resul taat te brengen. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De rechtbank van de Britse plaats North Shields heeft de Deense visser en lid van het Europees Parlement Kent Kirk, precies zoals deze wilde, veroordeeld tot een boete van bij na 150.000 gulden voor het „illegaal" vissen in de territoriale wateren van Groot-Brittannië. Kirk, die overigens geen enkele „Britse" vis had gevangen, be taalde de rechter per cheque en gaat de zaak nu voorleggen aan het Europees Gerechtshof. Toen hij de rechtzaal verliet zei hij: „Het is een zeer aangename reis geweest. De Britten hebben mij grote steun gegeven". Vanuit Straatsburg heeft de voorzitter van het Europees Parle ment, Piet Dankert, laten weten dat de Britse rechter Kirk niet had mogen veroordelen omdat hij, als lid van het EG-parlement, parlementaire onschendbaarheid geniet. Alleen wanneer die on schendbaarheid uitdrukkelijk door het parlement is opgeheven, kan een van haar leden worden vervolgd. DEN HAAG Het kabinet heeft gisteren nog geen besluit genomen over eventuele vesti ging van een consulaat van de Sowjet-Unie in Rotterdam. Maar voor het kabinet staat vast dat uitbreiding van facili teiten voor de Sowjet-Unie in Rotterdam gepaard moet gaan met waarborgen dat dit voor de Rotterdamse haven com merciële voordelen zal opleve ren, aldus gisteren premier Lubbers. Dat is de voornaamste bood schap waarmee minister Van den Broek van buitenlandse zaken in overleg zal treden met de Russische ambassadeur in Nederland. De premier merkte op dat de Russische di plomatieke vertegenwoordi ging in Nederland al „zeer uit gebreid" is en dat de Neder landse regering niet onder druk van de Sowjet-Unie zal zwichten voor de Russische verlangens. De mogelijkheid dat er in plaats van een consu laat een andere oplossing zal worden gevonden bijvoor beeld Russiche functionarissen die commercieel actief zijn in de Rotterdamse haven sloot de premier niet uit. Overigens toonde Lubbers zich tamelijk optimistisch over de kans dat in overleg met de Russische ambassadeur van half januari spijkers met koppen kunnen worden geslagen. ENSCHEDE De PvdA voert een halfslachtig be leid door enerzijds de eco nomische crisis toe te schrijven aan internatio nale ontwikkelingen en aan de andere kant de lid staten van de Europese Gemeenschap afzonderlijk verantwoordelijk te stel len voor de economische situatie. Dit heeft P. Dankert voor zitter van het Europese Parle ment vanochtend gezegd tijdens een conferentie in En schede over de Europese in dustriepolitiek en de bestrij ding van de werkloosheid. Dankert zelf lid van de PvdA wees erop dat het een illusie is te doen alsof de crisis op nationaal niveau kan worden aangepakt. De Europese economie is vol gens hem gebaat „bij een of fensieve industriepolitiek", waarbij de nadruk wordt ge legd op sectoren met toekomst zoals de micro-elektronica. Een voorwaarde voor het sla gen van zo'n beleid is dat de lidstaten bereid moeten zijn tot een gezamenlijke aanpak. Een beleid dat er volgens Dankert niet toe mag leiden dat de EEG zich afschermt voor de rest van de wereld. Dit bete kent dat de gemeenschap "in haar eigen belang" zich moet openstellen voor concurrentie van buiten, zo merkte Dankert op.Het huidige beleid van de Europese Gemeenschap is in de ogen van Dankert te defen sief. In de praktijk betekent dit dat er industriesectoren in stand worden gehouden „die niet langer verdedigd kunnen en moeten worden". Aan een politiek zoals Japan die voert en waarbij wordt ingespeeld op de veranderingen op de wereldmarkt is de Europese Gemeenschap naar het oordeel van Dankert toegekomen doordat de lidstaten het niet willen. Als oorzaken van het falende EG-beleid noemde hij het ont breken van o.m. onderne- mingsflair en deskundigheid, de lastige sociale verhoudin gen, het totale gebrek 'aan sa menwerking op het terrein van onderzoek, een financie- rings- en kredietsysteem dat te veel is gericht op het handha ven van het bestaande. Hij wees ook op de groei van de publieke uitgaven. De enige middelen die overblijven kun nen hierdoor niet worden ge bruikt voor het stimuleren van nieuwe activiteiten, aldus Dankert. Israëlische soldaten gewond hij aanslag JERUZALEM Eenentwin tig Israëlische militairen zijn gisteren gewond toen de bus waarin zij zaten ten zuiden van Beiroet in een hinderlaag liep en werd beschoten. Twee aanvallers werden gedood toen de Israëliërs het vuur be antwoordden. Het merendeel van de inzittenden liep lichte verwondingen op. Over de identiteit en motieven van de daders is niets meegedeeld. Bij dergelijke aanslagen op Israë lische militairen in Libanon zijn sinds 21 december acht Is raëliërs om het leven geko- RIEMELS PARAMARIBO Het ontslag van Roy Horb uit de militaire top van Suri name is tekenend voor het steeds verder afbrok kelen van de steun voor Suriname's sterke man Desi Bouterse. Overigens was de relatie tus sen Bouterse en Horb, in fe bruari 1980 de leiders van de staatsgreep, de afgelopen maanden al behoorlijk be koeld. Tijdens de stakingsac ties van de Moederbond in ok tober vorig jaar deed Horb toe zeggingen aan Moederbondlei- der Cyriel Daal. Bouterse wei gerde die toezeggingen na te komen. Het grootste verschil van mening tussen de twee ging echter over de rol van het leger, die volgens Horb veel bescheidener moest worden dan nu het geval is. Maar Horb is niet de enige mi litair die het niet met Bouterse eens is. Binnen het Surinaam se leger bestaat steeds grotere onenigheid over het optreden van de legerleider. De meeste dienstplichtigen en een aantal officieren staan niet meer ach ter hem. Maar de Surinaamse legerleider bivakkeert met een aantal zwaar gewapende, hem trouwe elitetroepen, in fort Zeelandia. In de Memre Boe- koekazerne, waar de dienst plichtigen zitten, is slechts lichte bewapening aanwezig. Intussen duurt de spanning en onzekerheid onder de Suri naamse bevolking voort. Uit kerkelijke kringen is verno men dat „men is bang om te spreken. In gezelschap uiten mensen zich niet". Directeu ren van bedrijven zijn gewaar schuwd „dat onder het perso neel mensen zijn, die je niet kunt vertrouwen. Er is angst voor spionnen, die mensen zouden kunnen aanbrengen". Berichten over aanhoudende arrestaties konden niet wor den bevestigd. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Internatio: verlies van zestig miljoen ROTTERDAM Internatio- -Miiller zal 1982 afsluiten met een netto verlies van ongeveer f 60 min (1981: nettowinst 1,9 min). Het volgens plan verlo pen van de reorganisaties zal een gunstige invloed hebben op de resultaten van 1983, zo heeft het bedrijf bekendge maakt. In het tweede halfjaar van 1982 verliepen de voorgeno men reorganisaties grotendeels volgens plan. De bedrijfsresul taten vielen echter tegen. Dit werd veroorzaakt door de ook in Australië zich voortzettende terugval in de economische ac tiviteit, een teleurstellende ontwikkeling bij een deel van de hout-activiteiten in het Verre Oosten, een onvoldoend resultaat bij de herstructure ring van arbeidsplaatsen in de stukgoedsector van de Rotter damse haven en het teruglo pen van overheidsopdrachten in Nederland. „Varkenssnuit" en „Gerstekorrel". Deze twee sleutel woorden vormen de uitkomst van het kruiswoordraadsel in onze kerstbijlage. Om voor een van de prijzen in aan merking te komen, moest men dit keer echter nog vijf an dere puzzels goed oplossen. De twee sleutelwoorden van het Zweedse kruiswoordraadsel waren „Mythologie" en „Dansleraar". De letter „B" kwam acht maal voor in het doorlopende kruiswoordraadsel en de sleutelwoorden van de drie figuurpuzzeltjes luiden „kerstmis", „kerstlied" en „kerstster". Onder de goede inzendingen zijn vier prijzen verloot. De hoofdprijs, een bedrag van 100,-, gaat naar mevrouw C.J. v.d. Does, Melis Stokelaan 22, Den Haag. De overige prijswinnaars zijn: C.J.A. Wildenboer, Koningin Wilhelmi- nalaan 7, Voorschoten 75,-), M. v. Buuren, De Sitter- laan 62, Leiden 50,-) en E. v. Buijtenen, Erfvoort 4, Noordwijkerhout 25,-). Tal van kinderen hebben tijdens hun kerstvakantie hun uiterste best gedaan op de kleurplaat, die in de kerstbijla ge '82 stond. Na lang wikken en wegen besloot de jury, bestaande uit redacteuren van deze krant, een prijs toe te kennen aan de tien volgende kinderen: Yvonne v.d. San- de (3) uit Nootdorp, Ellen v.d. Wijngaard (4) uit Leiden, Maarten v.d. Hoeven (5) uit Zoeterwoude, Reinier v.d. Geest (6) uit Woubrugge, Elma v. Boxel (7) uit Delfgauw, Erna Janson (8) uit Stompwijk, Marian Roebers (9) uit Den Haag, Stasja Cornelissen (10) uit Oegstgeest, Kristel v. Kuyen (11) uit Wassenaar en Iris Beekhuizen (12) uit Rijs wijk. Zij krijgen hun prijs zo spoedig mogelijk toege stuurd.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 5