Leicis plan voor meubelboulevard alom gekraakt og dit jaar nieuw politiebureau Leidschendam Wmm PietfePracieSo £c£dac Commit LOSTEN ZES MILJOEN GULDEN Katwijkse scholen beroepsonderwijs smelten samen Overheid moet sluiting Bijenkorf voorkomen Reiden/regio Ceidae Commit ZATERDAG 8 JANUARI 1983 PAGINA 3 ■Eerste woning Wiegmanweg lin Wassenaar opgeleverd "VASSENAAR De eerste van 91 woningen, die aan de Wiegmanweg in Wassenaar worden ge bouwd, is gistermiddag officieel aan de bewoon ster, mevrouw Koen, overgedragen. Het ligt in de bedoeling elke week op vrijdag vijf woningen op le leveren, zodat het totale aantal omstreeks maart is bereikt. 'oorzitter Lammers van de woningbouwvereni ging St. Willibrordus was verheugd dat het project irecies volgens schema verloopt. „Hier zijn ten minste 91 mensen geholpen. Helaas is het aantal [ègadigden voor deze woningen een veelvoud liervan". De heer Lammers doelde hiermee uiter- d&ard op de inmiddels 1768 woningzoekenden, die linds eind december bij de gemeente Wassenaar ian ingeschreven. Voorzitter Lammers overhandigt mevrouw Koen de sleutel van haar woning. Onderscheiding voor Flora voorzitter RIJNSBURG Een geëmotioneerde J. Vianen is gisteravond bij zijn af scheid als voorzitter van de veiling Flora in de Voorhof in Rijnsburg be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester W. Roos van Rijnsburg spelde hem onder grote belangstelling en in aanwezig heid van de commissaris van de ko ningin in Zuid Holland, mr. M. Vro lijk, de bijbehorende versierselen op. Vianen werd door een groot aantal sprekers geroemd om zijn bestuurlij ke kwaliteiten. Vianen was 22 jaar voorzitter van de Flora. De veiling vereniging bood hem een kleurente levisie en een videorecorder aan. College wil klinkers in Breestraat door beton vervangen LEIDEN Het college van B en W is van plan de gemeen teraad voor te stellen het beklinkerde stukje Breestraat te vervangen door een betonlaag. B en W komt hiermee tege moet aan klachten van omwonenden over trillingen als ge volg van het verkeer dat over de klinkers rijdt. Een jaar ge leden werd ook al gesproken over hoe het stukje Breestraat voor het stadhuis er uit zou moeten zijn. De raad koos toen voor klinkers omdat dat visueel aantrekkelijker zou zijn. Van ambtelijke zijde was toen ook al voorgesteld dit stukje Breestraat van een steviger wegdek te voorzien. Na een ana- tal klachten komt de zaak nu opnieuw aan de orde. B en W willen voor het Stadhuis een „betonconstructie met inge- stempelde vormen" aan brengen. Dit betekent zoveel als een laag beton met naden die de aanwezigheid van klinkers moet suggereren. Woensdag zal de commissie ruimtelijke or dening zich over het voorstel uitspreken. MBO Noorderwiek blijft buiten fusie LEIDEN De MBO-afdeling van de school de Noorderwiek aan de Ter Haar- kade blijft zelfstandig. De school is niet betrokken bij de fusie tussen drie Leidse scholen waaronder de LHNO afdeling van de Noorderwiek aan het Galgewater tot een nieuwe school. Die nieuwe school gaat „de Leidse" heten en gaat 1 augustus officieel van start. „Toen er van uit de LHNO afdeling van de Noorder wiek bekendheid is gegeven aan de fusie plannen is men vergeten te zeggen dat d,e MBO-afdeling er niet bijhoort. Dat is jam mer, want leerlingen en ouders van onze school denken nu dat wij ook in „de Leid se" opgaan en dat is zeker niet het geval", zegt directeur W. van der Hoeven van de MBO. LACHWEKKEND EN VOLSTREKT ONHAALBAAR' REIDEN „Lachwek kend en volstrekt onhaal baar. Jalouzie en naijver pelen hier de belangrijk ere rol. Als de gemeente met wat meer ver- zjtand van zaken zou han delen, zou ze allang tot de ïionclusie zijn gekomen ajat een meubelboulevard v<an de Langegracht echt <nzin is". Jat is de reactie van W. Stou- ttnbeek, de animator achter ■pt plan om in Leiderdorp een Beubelboulevard te bouwen. Bij acht het idee van de ge- ïeente Leiden voor een eigen Meubelboulevard „irreëel", hoef er dan ook geen mi- uüt over na te denken wan eer de gemeente Leiden me bu vragen naar Leiden te ko- ïen en van Leiderdorp af te 4en. We gaan gewoon door - let het voorbereiden van -hze eigen plannen". „oals de L.C. gisteren al meld- e, gaat de gemeente Leiden "jïderzoeken of het mogelijk is i Leiden een meubelboule vard met een oppervlakte van •ji.OOO vierkante meter aan de Uangegracht te realiseren, lien hoopt hierdoor de buur gemeente Leiderdorp uit de markt te prijzen. Door met al ternatieve voorstellen te ko men, hoopt het gemeentebe stuur van Leiden de provincie ervan te overtuigen dat een regionale meubelboulevard be ter in Leiden gerealiseerd kan worden. De afwijzende hou ding van de gemeente Leiden tegenover de Leiderdorpse plannen komt voort uit de angst, dat de meubelstraat al daar tot verschraling van het Leidse kernwinkelapparaat zal leiden. Het enige middel om de Leiderdorpse plannen te doorkruisen is de provincie een plan aan te bieden voor een meubelstraat in Leiden, zo meent de gemeente. Gehoopt wordt dat de provincie Leider dorp zal laten vallen ten gun ste van Leiden omdat dit min der negatieve gevolgen heeft voor het Leidse winkelbe stand. Het gemeentebestuur van Lei derdorp staat welwillend te genover de plannen van meu belhandelaar Stolitenbeek uit Beverwijk die tussen het Elisa- beth-ziekenhuis en Alberts Corner een complex wil reali seren, waarin vijf meubelza ken een plaats moeten krijgen. De plannen voor Leiderdorp behelsen de vestiging van meubelzaken als Oisterwijk, Sanders, Mijnders en Stouten- beek in één complex. Dat com plex met een oppervlakte van 22.000 vierkante meter gaat 22 miljoen gulden kosten. Minder geslaagd „Ik begrijp werkelijk niet hoe Leiden er over kan denken", legt Stoutenbeek zijn kritiek verder uit. „Het bewijst dat Leiden tegen een grote meu belconcentratie is. Zo proberen alles om ons idee van tafel te krijgen. Leiden heeft steeds gezegd, dat er geen bestaans recht is voor een meubelboule vard in de binnenstad of aan de rand van de binnenstad. De bestaande middenstand zou kapot gaan, er zou veel over last zijn door laden en lossen en er zou geen ruimte in Lei den zijn voor zoiets als wij nu in Leiderdorp willen. En nu willen ze het zelf toch doen. Een meubelboulevard in de binnenstad kan toch niet meer. De bouwkosten zijn te hoog, de grond is erg duur, het is niet makkelijk bereikbaar en er is niet voldoende par keerruimte. Je ziet aan Den Haag en Amsterdam dat meu belzaken uit de binnenstad weggaan. Een grote meubel zaak moet aan de rand van een stad liggen, dicht bij een invalsweg. Dan kan je een ste vige omzet halen". De heer H.G. Mijnders, eige naar van de gelijknamige fir ma, noemt de door Leiden be dachte lokatie aan de Lange gracht „een wat minder ge slaagde plek" voor een derge lijk groot meubelcentrum. „Wij zitten hier niet slecht met die grote parkeerplaats, maar 10.000 vierkante meter is wat veel. Wanneer Leiden erover zou denken om een meubel boulevard te bouwen, lijkt me bij Holiday Inn een goed idee. Dat is dicht bij een snelweg en er is genoeg ruimte. Voorlopig blijf ik me concentreren op Leiderdorp. Dat ziet er prima uit". Ook de Leiderdorpse wethou der J. Bezemer (economische zaken) ziet weinig heil in de plannen van Leiden. Hij sluit zich aan bij de opmerkingen van Stoutenbeek: „Het zou me zeer verbazen als ze daar kan didaten voor hebben. Het hele streven bij de oprichting van die meubelcentra is er juist op gericht dat ze goed bereikbaar en voor de exploitanten be- taalbaar moeten zijn. Dat gaat zeker niet op voor de Leidse binnenstad, waar bovendien Hier zou de meubelboulevard in Leiderdorp moeten komen. De foto is gemaakt vanuit het Elizabeth Zie kenhuis. veel minder ruimte voor han- den. Nu Leiderdorp werkt aan den is. Wij hebben die gega- meubelboulevard, wordt het digden in ieder geval wel in Leiderdorp", aldus Bezemer. „Ik zou niet weten wat we te gen die Leidse plannen zouden moeten ondernemen. Maar ik moet nog zien dat het allemaal doorgaat. Ik wvens Leiden er in ieder geval veel succes mee". De Leidse wethouder van eco- misschien alleen wat urgenter dat Leiden zelf nadenkt over de eigen mogelijkheden". Onderzoek Momenteel wordt een zoge naamd distributie-planologisch onderzoek gedaan naar de nomische zaken J. Fase wil haalbaarheid van het idee van weinig kwijt over de meubel- Stoutenbeek. Uit dat onder- boulevard aan de Langegracht: zoek zou moeten blijken of er „Ik heb geen behoefte aan een genoeg klandizie voor Leider- reactie op wat Stoutenbeek en dorp is. Een woordvoerder van Bezemer zeggen. Wij weten de provincie Zuid Holland zegt ook wel waar je aan moet den- verbaasd te zijn over de plan ken, wanneer je in de stad een nen van Leiden. Uit planolo- aantal grote meubelwinkels gisch oogpunt is Leiden beter, wil vestigen. Ik wil er alleen op wijzen dat al in het econo misch beleidsplan wordt gewe> maar of daar ruimte voor is... Laten we eerst dat onderzoek maar afwachten". Hij wijst zen op de mogelijkheden van erop, dat de provincie een ver een meubelboulevard in Lei- dieping van het geplande kan torencomplex aan de Schut tersveld als meubelcentrum heeft voorgesteld. „Maar Lei den heeft dat afgewezen, om dat het te duur zou zijn". Ook bij de Kamer van Koop handel weet men nog niets van de plannen van Leiden. Men wil eerst het onderzoek afwachten. „Elk nieuw initia tief zullen we zorgvuldig be kijken", zegt de woordvoerder van de Kamer gezegd. Woninginrichters in Leiden hebben vorig jaar verontrust gereageerd op het plan van Leiderdorp, omdat ze bang zijn hun klanten te verliezen. De heren J. Bentveld en G. Wisse, eigenaars van twee Leidse meubelzaken hebben toen de Leiderdorpse plannen bekend irderTste stevige protesten laten horen. De Leidse binnenstad zou de dupe zijn. Bentveld zget over het Leidse plan: „Wat ons betreft hoeft er helemaal geen meubelboulevard te komen. Als het dan toch moet dan lie ver in Leiden. Dan kan de Leidse middenstand er nog van profiteren". Een paar we ken geleden is naar 451 meu belzaken een euquete gegaan met de vraag wat zij van de Leiderdorpse plannen vinden. Wisse sluit zich bij de opmer kingen van Bentveld aan zegt over de enquete: „We hebben tot dusver 104 formulieren te ruggekregen en daarvan is er één voor de komst van de meubelboulevard en de rest is tegen. Ik denk dat dat wel ge noeg zegt". EIDSCHENDAM Bin- 'fcn drie maanden wordt an de Veurse Achterweg T Leidschendam begon- ~en met de bouw van een politiebureau. Door bruik te maken van sys- lembouw zal het gebouw, alles bij elkaar zes gulden gaat kos- frp, al in oktober van dit 'Har in gebruik kunnen ïlorden genomen. >i| "i Leidschendam wordt al ja- gestreefd naar verbetering jn de huisvesting van de po- Bij de overgang van rijks- nar gemeentepoltie, precies .jjftien jaar geleden, werd het jormalig kantoor van het aan de Nieuw- ■aat betrokken met de be- eling het tijdelijk te gebrui- n. Een vergelijking met de rmen die een rijkscommissie eft vastgesteld, leerde dat t tekort aan ruimte meer vijftig procent bedraagt. 3Bt gebouw biedt onvoldoende -©gelijkheden van beveili- g, de arrestantenbewaar- ats is onvoldoende en de i de overzijde van liet is alles behalve ideaal. veel contacten met het mi- de commissaris van koningin werd anderhalf geleden aan de fractie- :itters van de gemeente een schetsontwerp van architectenbureau Geels Bokhorst voorgelegd. Pro em bleek echter de finan cing. Leidschendam kwam vankelijk tot 1989 niet voor de ministeriële lijst van ge meenten, die voor verbetering van de huisvesting van de po litie in aanmerking komen. Op een later uitgekomen lijst kwam de gemeente pas na 1985 voor een eerste bijdrage in aanmerking. Pas onlangs bleek dat bij systeembouw be gin volgend jaar al driekwart van de kosten kunnen worden vergoed en later de rest. Een voorbeeld van systeembouw is Almere dat door een delegatie van het gemeentebestuur werd bezocht. Uitgegaan wordt van een korps van 55 man maar in verband met de mogelijke bouw van circa tienduizend woningen in Leidschendam- Oost wordt voor de grond en benodigde extra voorzieningen gerekend op een korps van honderd man. Voor noodzake lijke aanvullingen en voorzie ningen, zoals energiebesparen de maatregelen, zal Leidschen dam zelf ongeveer 250.000 gul den bijdragen. De gemeente raad wordt maandag als voor financiering een krediet van zes miljoen gulden gevraagd. Een ander architectenbureau, de ir. A.F.A. Leesberg BV te Helmond, zal binnen veertien dagen een schetsontwerp ge reed hebben waarna B en W tot onderhandse aanbesteding van de bouw willen overgaan. Wat de bouwer betreft, heb ben de fractievoorzitters in de commissie voor algemene be stuurlijke aangelegenheden aangedrongen op het inscha kelen van het plaatselijke aan nemingsbedrijf Tetteroo en Zn., dat zich al ruim vijftien jaar met systeembouw bezig houdt. Het nieuwe politiebu reau zou moeten komen tussen het Fugro-gebouw aan de Veurse Achterweg en de lom school „De Vliethorst". Voor een vestiging op het terrein van het huidige jongerencen trum „De Sater" aan de Joh. Sebastiaan Bachlaan we gens de meer centrale ligging de voorkeur van PvdA en D'66 was geen meerderheid in de gemeenteraad te vinden. KPJ voelt zich thuis ,De Westender' Met de officiële opening van verenigingsgebouw „De Wes tender" is de Zoeterwoudse KPJ eindelijk verlost van een jarenlange akkommodatie- nood. Gisteravond werd het 125 m2 tellende onderkomen door de twee ere-leden Sjaak van der Salm en Fer Giezen in gebruik genömen. Samen met vele genodigden hief het be stuur van de KPJ het glas op deze historische gebeurtenis. Aansluitend bezochten tiental len de receptie terwijl de leden tot gisteravond laat een kijkje kwamen nemen in „De Wes tender". Nadat de twee ereleden op symbolische wijze de toegang tot het verenigingsgebouw on derdeel van sport en recreatie centrum De Klaverhal hadden verbroken, noemde KPJ-voor- zitter Jan van Rijn die hande ling de grootste stap in de 19- jarige geschiedenis van de jon gerenvereniging. Burgemees ter Houdijk sprak zelfs van de voltooiing van het klaverblad. „Na de sector tafeltennis, de sporthal en het onderwijs is dit het vierde blad van de kla ver", aldus de burgemeester die tevens de KPJ een belang rijke jongerengroep noemde binnen de Zoeterwoudse sa menleving. Tot slot bracht ere lid Sjaak van der Salm zijn fe licitaties over en beklemtoon de dat de gehele KPJ-familie in eendrachtige samenwerking moet zorgen dat „De Westen- der" een goede toekomst tege moet gaat. Vanavond wordt voor leden, oud-leden en dis trictsleden een cabaret-uitvoe ring gegeven. Aansluitend kan er worden gedanst op klanken van Exodus. Zondagmiddag om twee uur begint een disco- instuif voor de jeugd. Overi gens zijn dan ook ouderen en niet-leden welkom om „De Westender" te bezichtigen. KATWIJK Twee scho len voor beroepsonderwijs in Katwijk zullen dit jaar fuseren tot de nieuwe scholengemeenschap „Rijnmond". Het zijn „De Viersprong" en de „Prin ses Marijkeschool". De nieuwe scholengemeen schap gaat opleidingsmo gelijkheden bieden voor Lager Economisch en Ad ministratief Onderwijs (LEAO), Lager Huishoud en Nijverheids Onderwijs (LHNO), Individueel Huishoud- en Nijverheids Onderwijs (IHNO) en Middelbaar Huishoud- en Nijverheids Onderwijs (MHNO). Binnen de muren van „Rijn mond" zullen zo'n 900 leerlin gen beroepsonderwijs krijgen aangeboden. Na jaren van voorbereiding heeft men een dusdanige herindeling van de bestaande afdelingen en oplei dingen tot stand gebracht, dat men op allerlei ontwikkelin gen in het onderwijs kan in spelen. Alle leerlingen van zo wel LEAO als LHNO krijgen met ingang van het nieuwe schooljaar in de eerste twee leerjaren en geïntegreerd vak kenpakket aangeboden. Daar door maken ze kennis met een groot aantal beroepsgroepen. Pas na de tweede klas, in de bovenbouw gevormd door de derde en de vierde klas, kie zen de leerlingen voor een verdere opleiding. Deze vorm geldt ook voor het IHNO, hoe wel hier de individuele aan pak voorop staat. De bestaande middelbare opleidingen van beide scholen worden na de zomervakantie tot één afzon derlijke afdeling samenge voegd. Deze opleidingen, kin- der/jeugdverzorging, mode en kleiding en de vormingsklas, worden dan gehuisvest in een eigen gebouw aan de Krom 101. Hierdoor wordt het moge lijk de komende invoering, in 1984, van het middelbaar dienstverlenings- en gezond- heidsonderwijs voor te berei den. DEN HAAG Het Haagse gemeentebestuur wil dat de staatsse cretaris van economische zaken al zijn invloed aanwendt om af slanking of opheffing van de Haagse Bijenkorf te voorkomen. In een brief aan de staatssecretaris en de Raad van Bestuur van de Koninklijke Bijenkorf Beheer (KBB) uit het college van B en W zijn bezorgdheid over de ontwikkelingen rondom het voort bestaan van de Haagse vestiging. Er wordt in gesteld dat het de staatssecretaris bekend moet zijn, dat de sociaal-economische po sitie van de grote steden in snel toenemende mate verslechtert. Dit spitst zich in het bijzonder toe tot het centrum van Den Haag. Geruchten doen volgens het college vermoeden, dat de Raad van Bestuur binnenkort ingrijpende beslissingen neemt over het voortbestaan van „De Bijenkorf". En verdwijning heeft een negatieve invloed op het totale winkelklimaat in het Haagse centrum, beseffen B en W. Een en ander wordt binnenkort be sproken in een gezamenlijke vergadering van de vier grote ste den. Dit setje mini schroevedraaiers, variërend in maat van 0,8 tot 3,8 mm, krijgt u toegestuurd als dank voor de moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee. B van de Leidse Courant dals s* als nieuwe abonnee Postcode/Plaats- Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een schroevedraaierset naar: Naam Plaats/Postcode_ Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, 2300 VB Leiden.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 3