weekpuzzel door dr. Pluizer SCHAKEN! postzegels WETENSCHAPPEN fcaüüinwii oplossing vorige puzzel NR. 1 LETTERGROEPENPUZZEL I x m A tl A m a m I. 3 i P £eid6c6outa/nt ZATERDAG 8IANUARI19 De prijswinnaars van puzzel nr. 52 zijn: Mevr. M. Mentink-De Krijger, Parelstraat 16, 2332 JK Leiden. Jo van Dam, Duinweg 3, 2202 RA Noordwijk aan zee. De prijzen worden binnen drie weken per cheque toegestuurd. In elk vakje dienen TWEE LETTERS te worden ingevuld, waar door woorden van navolgende betekenis verkregen kunnen wor den: VERTICAAL: 1. lange, puntige degen; 2. beest; 3. steeds; 4. stukjes vlees voor soep; 5. loon van scheepsvolk; 6. uitgestrek te vlakte; 10. vlug; 12. onvergelijke lijk; 13. fijn gehakt veevoer; 14. prachtige papegaai; 16. schouwburg- rang; 17. geweldig; 18. tegenwer ping; 19. vogelwoning; 21. kleine ha telijkheid (fig.); 22. Russische staats man (1879-1953); 24. Zuidameri kaans bergschaap; 28. meubelstuk; 29. insekt; 31. hoekpilaster; 33. verf stof; 34. kleur op het gezicht; 36. tweetal; 37. voorzetsel; 38. weefsel met ingeweven figuren; 40. verlan gend; 41. frisheid; 42. land in Euro pa; 44. deel v.e. boom; 46. motor voertuig. IN WELK(E) ANTWOORD(EN) KOMT DE LETTERGROEP „MP" VOOR? Oplossingen onder vermelding van Puzzel Nr. 1 dienen uiterlijk woensdagmiddag in bezit te zijn van: HORIZONTAAL: I. afdoend; 4. brandweerman in vroegere jaren; 7. wandelhoofd in zee; 8. drempel; 9. zeevis; 10. knevel; II. voedsel; 13. matig koud; 15. ron de sneeuwhut; 17. vestingwerk; 18. krijgswezen ter zee; 20. beugeltje met pin; 22. onbeweeglijk; 23. die renverblijf; 25. verrukkelijk; 26. wa penschouwing; 27. oude Peruaanse titel; 29. glasachtig mineraal; 30. be zieldheid; 32. mannelijk beroep; 34. oogopslag; 35. beproeving; 37. spons achtig (van vruchten); 39. rivier in Duitsland; 41. zanggroep; 43. paal op zeilschepen; 45. afdak; 46. grote ge hoorzaal; 47. vast bezoeker; 48. on middellijk. Eigen postcodenummer s.v.p. leesbaar vermelden. SI door L. Hofland Europees jeugdkampioenschap Na elf ronden in het Gasunie- toernooi zijn er nog twee kan didaten over voor de Europese jeugdtitel, tw. Jaan Ehlvest uit Rusland en de titelhouder Curt Hansen uit Denemarken. Beiden hebben een geweldige score van resp. 10 en 9 1/2 uit 11. In dit gezelschap zijn dat resultaten waar zelfs een grootmeester zich niet voor hoeft te schamen. Een derge lijke nek-aan-nek-race is ver gelijkbaar met bijvoorbeeld het hardrijden op de schaats; twee aan elkaar gewaagde te genstanders kunnen elkaar opjagen tot geweldige tijden. Uit de schaakrace nu een aar dige partij van de Deen Han sen. Jürgen Graf (W.Dld.)-Curt Hansen. Nimzo-Indisch. I.d4 Pf6 2.c4 e€ 3.Pc3 Lb4 4.g3 Een ongebruikelijke zet, met als voordeel het vermijden van de ingewikkelde Nimzo- indische varianten. Bij goed tegenspel van zwart levert het echter weinig op. 4...c5 5.Pf3 Slecht is 5.d5 b5! 6.Lg2 Lb7 7.e4 bxc4 8.Pe2 exd5 9.exd5 d6 met goed spel voor zwart Ke- res-Weresov'40. 5...b6. Na 5...cxd4 6.Pxd4 Pe4 7.Ld2 Lxc3 8.Lxc3 Dxc3 9.bxc3 Da5 10.Dd3 0-0 ll.Lg2 Pc6 12.Pb3 Dc7 13.c5 heeft wit voldoende kompensatie voor zijn ver splinterde pionnenstelling, Grigorian-Savon'76. 6.Lg2 Lb7 7.0-0 Lxc3. Na 7...cxd4 8.Dxd4 Pc6 9.Dd3 heeft wit een erg gunstige vorm van het drierijensysteem bereikt 8.bxc3 d6!. Zwart kan niet van de zwakte c4 profiteren zoals bleek uit de partij Goelko-Ostojic'76: 8...Dc8? 9.d5! exd5 10.Ph4! d6 (10..dxc4 ll.Pfö enz.) Il.cxd5 0-0 12.e4 en wit staat geweldig. 9.d5 De7 10.dxe6? Wit had zeker de spanning in het centrum, d.m.v. 10.Ph4, moeten handhaven. De tekst zet berust op een taxatiefout van het nu komende midden spel. 10...fxe6 ll.Lf4 e5 12.Lg5 (M) 13.Ph4 Lxg2 14.Pxg2 Pbd7 15.Pe3. Tot zover zal wit gekeken heb ben bij 10.dxe6 en, niet onbe grijpelijk, gedacht hebben be ter te staan vanwege de zwak te op d6 en de beheersing van de velden d5 en f5. Zwart heeft echter diverse mogelijk heden, die het eventuele witte voordeel volledig doen ver dwijnen. 15...De6 16.Lxf6 Pxf6 17.Dd2 Tad8 18.Tadl. Zie diagram. Wit kon de pionnenstorm niet meer keren; na bv. 17.Pd5 (i.p.v. Dd2) volgt 17...Pxd5 18. Dxd5 Dxd5 19.cxd5 b5 met een voor zwart voordelig tore neindspel. Niet goed was ook 18.a4 d5 19.Pxd5 Pxd5 20.cxx5 Txd5 21.De3 Tfd8 met bijna' winnend voordeel voor zwart 18... b5! Deze mogelijkheid moet wit, bij ziin tiende zet, ontgaan zijn. Zonder dit zou wit inderdaad beter staan. 19.cxb5 d5 20.f3. De enige fatsoenlijke verdedi ging tegen de dreiging ...d4 ge volgd door Dh3 en Pg4. 20...d4 21.Pg2 Pd5 22.cxd4 cxd4 23.Dd3 Pc3 24.Td2. Wit moet e2 en a2 dekken, maar ook nu komt de vernieti gende doorbraak. 24...e4 25.fxe4 Txflf 26.Kxfl Tf8f 27.Kgl Pxe4 28.Dxd4. Kwaliteitsverlies was niet meer te ontlopen vanwege de dreiging Pf2-h3f en Tfl mat. 28.~Pxd2 29.Dxd2 Db6f 30.e3 Dxb5 31.h4. In een open stelling is het paard machteloos tegen de to ren, vandaar dat het van meer inzicht had getuigd als wit hier de strijd had gestaakt. 3L~Tc8 32.KK2 33.Dd4 a5 34.a3 h6 35.e4 Df3 36.Dd5f Kh8 37.Pf4 Tel. Wit geeft het op. De Nederlandse deelnemers, Bosboom en Nijboer, spelen te wisselvallig om in een derge lijk sterk veld om de topplaat- sen te strijden. Dat neemt niet weg, dat beiden in staat zijn incidenteel sterk voor de dag te komen. In onderstaande partij zien we onze jeugdkampioen de sterke Tsjech Stohl op leerzame wijze verslaan. De zwartspeler gaat in deze partij ongemotiveerd snel op de aanval spelen, zon der zijn eigen koning een vei lig heenkomen te bezorgen. k - mm a ■a a w a A 2 2 Nijboer haalt met de manoeu vre 13.f4, 14.Tf2 en 15.Tg2 al het gif uit de zwarte overrom- pelingstaktiek en neemt de zwarte koning daarna zo zwaar onder vuur, dat zwart zich even niet om zijn dame kan bekommeren. Op een vol bord wordt zij dan gevangen. Friso Nijboer-Igor Stohl. Engels l.c4 e5 2.Pc3 Pc6 3.g3 d6 4.Lg2 Le6 5.d3 Dd7 6.Pd5 Pge7 7.Da4! Tb8 8.Ld2 Pc8 9.e3 Le7 10.Pe2 Ld8 11.0-0 Lh3? 12.Lxh3 Dxh3 13.f4! h5 14.Tf2 h4 15.Tg2 hxg3 16.Pxg3 Pb6 17.Pxb6 axb6 18.fxe5 dxe5 19.Tfl Dd7 20.d4 exd4 21.exd4 Lf6 22.d5 Pe7 23.Dc2 Pg6 24.Txf6! gxf6 25.Pe4 Dh3 26.Pxf6f Kd8 27.Lg5 Kc8 28.Tg3! Zwart geeft het op. Belgica 82 in teken van de postkoerier Van 11 tot en met 19 december werd in Brussel de internatio nale filatelistische tentoonstel ling „Belgica 82" gehouden. In België sprak men van de eers te wereldtentoonstelling voor postgeschiedenis, postwaarde- stukken en aerofilatelie. Deze tentoonstelling was voor de Belgische PTT aanleiding tot de uitgifte van een serie van zes zegels en een souveniervel letje. Zowel de zegels als het velletje kregen het thema „De koerier in de postgeschiedenis". Van 1501 tot aan het einde van de 18e eeuw werd voor het ver zenden van briefwisseling van het Hof en van de staatsdien sten beroep gedaan op de bo den van de prinsen van Thurn en Taxis. Daarnaast werden vanaf de middeleeuwen, even eens tot ongeveer het einde van de 18e eeuw, de meeste gewestelijke brieven door ge meenteboden besteld. In de meeste gevallen werd het loon van de bode op de adreszijde van de brief vermeld. Dit bo deloon kon hij ontvangen bij het afleveren van de brief aan de geadresseerde. Dit was eigenlijk een zekere waarborg voor het feit, dat de brief zijn werkelijke bestem ming had bereikt. Iedere ge meentebode had op de voorge vel van zijn woning een brie venbus waarop de namen van de door hem bediende plaatsen stonden vermeld. Deze beëdig de boden reisden te paard en moesten naar rato van de door hen bestelde poststukken be lastingen betalen. Voor het afleveren van de pri- vé-briefwisseling werd in de middeleeuwen eveneens een beroep gedaan op de boden van kloosterorden, reizende universiteitsstudenten en pel grims. Onder het Franse en het Hollandse bewind kwa men de posterijen in de zuide lijke Nederlanden in staats- handen terecht en werd aan de boden een vast loon uitbe taald. In de eerste jaren van de Bel gische Onafhankelijkheid werd een landelijke postdienst opgericht, waarvan het regle ment dateert van 20 augustus 1836. Om in alle gemeenten van het Rijk de post te kunnen bestellen en de brievenbussen te lichten werd een groot aan tal landelijke postboden aange worven. Bij het uitoefenen van hun ambt droegen ze een uniform. In het genoemde reglement wordt dit uniform als volgt omschreven: blauw vest met rechte kraag, staalgrijze broek, hoed in gelakt vilt en zwarte das. De poststukken moesten worden meegedragen in een zwartlederen tas, hangend aan een brede riem. Op de voor kant van de riem was een ko peren plaatje bevestigd waarin duidelijk zichtbaar een Belgi sche Leeuw en het woord „Facteur" gegraveerd stonden. Dit stukje Belgische postge schiedenis wordt geïllustreerd met de afbeeldingen, die op de zegels voorkomen. Zo ziet men op een zegel van 7 fr. 2 fr. een boodschapper die een brief brengt aan het leger van de koning. Een boodschapper van Baal is te zien op een zegel van 7,50 fr. 2,50 fr. Op een zegel van 10 fr. 3 fr. krijgt men een beeld van een boodschap per van Neurenberg. De kei zerlijke renbode uit 1750 is af gebeeld op een zegel van 17 fr. 7 fr. Ook de zegel van 20 fr. 9 fr. toont een keizerlijke renbode, maar nu ui 1800. De serie wordt afgesloten met een zegel in de waarde van 25 fr. 10 fr., waarop een Belgische brievenbesteller uit 1886. Het souveniervelletje draagt een zegel in de waarde van 50 25 fr. met als afbeelding een post koets. Zowel het velletje ais de Naast deze uitgiften werd ter gelegenheid van „Belgica 82" nog een reeks van postwaarde- stukken in omloop gebracht. Zo was daar een reeks van zes bijzondere briefkaarten in de waarde van 7,50 fr. Deze brief kaarten dragen een postzegel, waarvan het motief identiek is aan de postzegel ter waarde van 7,50 fr. 2,50 fr. uit de se rie. Verder verscheen een bij zonder luchtpostblad, waarop een postzegel werd gedrukt in de waarde van 17 fr. Voor wat het motief betreft komt deze zegel overeen met de postzegel van 17 fr. 7 fr. uit de serie. Tot slot bracht men twee ge frankeerde omslagen, respec tievelijk ter waarde van 10 fr. en 17 fr. Hier komen de motie ven van de zegels overeen met die van de zegels van 10 fr. 3 fr. en 17 fr. 7 fr. uit de se rie. Zowel de zegels als het velletje werden gedrukt door de Algemene Werkplaats van het Zegel te Mechelen. De toe slag komt ten goede aan de or ganisatie van „Belgica 82". Deze serie blijft, evenals het. souveniervelletje, in de ver koop tot en met 28 februari. Al een aantal jaren levert de de Filatelistische Dienst te Groningen kan bestellen. Veel filatelisten maken hiervan ge bruik om in één keer over alle bijzondere uitgiften te kunnen beschikken. Met ingang van deze week is de Jaarcollectie Nederlandse Postzegels ook aan de filatelie- loketten op de postkantoren verkrijgbaar. Hierdoor hoeft men niet meer speciaal een abonnement te nemen om in het bezit van deze collectie te komen. In tegenstelling tot voorgaan de jaren is de collectie 1982 ge splitst. Zo omvat een deel de jaarcollectie bijzondere postze gels en postzegelautomaten- boekjes. Het tweede gedeelte van de jaarcollectie omvat uit sluitend de Beatrixzegels van 1982. Deze maatregel heeft men genomen om de kosten van aanschaf van de complete collectie te spreiden. De jaarcollecties en supple menten zijn onafhankelijk van elkaar verkrijgbaar. Van beide zijn 100.000 exemplaren aange maakt. Supermuizen gekweekt Amerikaanse geleerden zijn erin geslaagd „supermuizen" te kweken. Deze muizen zijn 2x zo groot als normaal. De geleerden hebben een gen (dat is erfelijkheidsmateriaal) van een rat gebruikt. Een gen regelt de produktie van groei hormonen. De methode van gentransplan- tatie kan van grote betekenis zijn voor de veeteelt, omdat daardoor grotere dieren kun nen worden gefokt die ook sneller groeien. De nieuwe techniek kan volgens de des kundigen ook gebruikt wor den voor onderzoek naar erfe lijke ziekten en de ontwikke ling van kanker. Bij het experiment met de muizen namen de geleerden het groei-gen uit ratten, maak ten daarvan met bacteriën „copiën", en voegden die bij de muizen-gen. Deze rat-muis-ge- nen werden daarna geïnjec teerd in 170 bevruchte muize neieren en de eicellen werden bij de muizen ingebracht. In totaal werden 21 muizen geboren, waarvan er 7 het groeihormoon van de rat be vatten. 6 Van de nieuwe mui zen waren tot 1,8 keer zo groot als normaal. De experimenten zijn uitgevoerd in laboratoria in San Diego, Seattle en Phila delphia. „Mens kan onbeperkt in ruimte blijven" „De mens kan willekeurig lang in de kosmos werken". Dat zei een Russische ruimte- arts onlangs toen het record van 185 dagen in het ruimtes tation Saljoet-7 werd gebro ken. Westelijke deskundigen zijn echter voorzichtiger. „Na de afmattende vluchten zijn de ruimtevaarders er meestal niet best aan toe. Vaak moeten ze letterlijk uit hun ruimte-cabi ne worden gedragen". Er is tot nu toe niemand over leden aan de gevolgen van een vlucht in een baan om de aar de, maar de geestelijke en li chamelijke problemen zijn niet te onderschatten. Het duurt meestal maanden voordat de ruimtevaarders zich aan de aardse omstandigheden heb ben aangepast. Het duurrecord dat de Russi sche ruimtevaarders Anatoli Berezovoi en Valentin Lebe- dev hebben gevestigd, 211 da gen in de kosmische ruimte, heeft de gedachten aan een reis naar de planeet Mars, die 500 dagen zou gaan duren, weer opgerakeld. Veel ruimtevaartartsen vinden die gedachte echter nogal voorbarig. Maar men denkt wel dat nog voor het jaar 2000 een mens op de 55 miljoen ki lometer van ons verwijderde planeet rond zal stappen. Het lijkt er echter nog niet op, dat de medische problemen al zouden zijn opgelost, aldus de Duitse ruimtevaartarts Karl- Heinz Klein. Landingen op de maan zijn wel gelukt, maar een langer verblijf wordt me disch als te riskant beschouwd. Naast de hoge kosten bezorgen de medische problemen de ge leerden de meeste kopzorg. Voorbeeld: De ontkalking van het menselijk gebeente on der invloed van gewichtloos heid kan niet helemaal wor den tegengegaan. Het gehalte aan mineralen in de beenderen neemt af, omdat het lichaam het gebeente als onnodige ballast gaat onder vinden en het begint af te bre ken. De mate waarin dit ge beurt verschilt van mens tot mens. Voor bescherming tegen kos mische straling is ook nog geen oplossing gevonden. Vol gens de Sovjet-geleerde O. Gasenko lopen ruimtevaarders bij een vlucht van 185 dagen zoveel kosmische straling op dat daardoor ongeveer eendui- zendste van de hersenmassa verdwijnt. Veel geleerden achten het ui terst twijfelachtig dat deze problemen, met gevolgen voor bloedsomloop en spierstelsel, met ruimteziekte die onpasse lijk en duizelig maakt, met misschien nog onbekende (geestelijke en lichamelijke) problemen spoedig kunnen worden beheerst. Taugé redt proefdieren In de toekomst zijn er minder proefdieren nodig bij het uit testen van nieuwe geneesmid delen tegen epilepsie, de „val lende ziekte". Uit Schots onderzoek is geble ken dat taugé-bonen stoffen bevatten waarmee de werking van een anti-epilepsiemiddel goed kan worden beproefd. De bonen, die uit zuid-oost-Azië afkomstig zijn, worden in onze Chinese restaurants gegeten. Door het inspuiten van een stof of door het toedienen van elektrische schokken worden in het proefdier stuiptrekkin gen opgewekt, als een symp toom van een epilepsie-aanval. Bij een goed middel wordt het dier weer rustig, bij een niet werkzame stof blijft het dier stuiptrekken. De uitlopers van de taugé-boon blijken enzy men te bevatten die werkzaam zijn. Jaarlijks weten talloze spon sors ervoor te zorgen dat het Merit-toernooi (voorheen Ca- ransa-toernooi) hét bridge- evenement wordt binnen onze landsgrenzen. Twee jaar gele den werd het zelfs het sterkst bezette open viertallentoernooi dat waar dan ook ooit gehouden was, aangezien het toen vlak voor de olympiade in Valkenburg plaatsvond, waardoor vrijwel de complete wereldtop aanwezig kon zijn. De grote trekpleister was dit maal het Caransa-team met Georgio Belladonna, dat tij dens de ouverture op vrijdaga vond revanche nam op een Nederlands viertal, dat afgelo pen zomer in Deauville beslag wist te leggen op de eerste plaats in het „Toernooi der Kampioenen" voor het Ita liaanse kwartet. Voor het open Merit-toernooi hadden zich 72 viertallen inge schreven, waaronder talloze Europese toppers. Met nog één ronde van acht spellen te spelen, werd de ranglijst aangevoerd door vier Noorse internationals, op 10 victory points gevolgd door een Nederlands viertal onder aanvoering van Jos Jacobs (Jacobs - Kaas - Bomhof - Pol). De Noren moesten voor de Vuegraph aantreden tegen Polen, de Europese kampioe nen, en Jacobs c.s. tegen een Deens viertal. Juist op het moment dat de Noren in ernstige moeilijkhe den verkeerden (423 na 3 van de 8 spellen!), kwam de uitslag van het team-Jacobs binnen. Die hadden de Denen met 200 verslagen, waardoor het er somber begon uit te zien voor de Noren. Voor een onge deelde toernooizege was toch minstens een 119 winst no dig, waardoor ze in de volgen de vijf spellen ruim 20 imps moesten verdienen. Meesterlijk tegenspel Na onder meer via een scherp slem terug te zijn gekomen tot 1923, kwam het volgende, schijnbaar onschuldige, spel ter tafel: O/OW 5 4 2 O A 1094 O VB874 7 H83 N A B 106 9HB63 w 0QV85 O H 10 2 Z 0953 HB8 V 103 V 9 7 9 72 O A 6 A96542 Europese bridget^ ïn Amsterdam s tie. De „smet" die eraan klef is dat de spelleider, door g| troef te trekken, NZ alle sp^ ruimte liet. 1 Anticlimax Op het voorlaatste spel sc<| den de Noren wederorri imps, maar het laatste jj opende plotseling weer alley perspectieven: In de gesloten kamer hadden de Noren Lien-Breck 2 SA ge boden als OW en met een overslag gemaakt. In de open kamer opende west na passen van oost en zuid met 1 klaver, noord volgde met 1 ruiten, oost 1 schoppen (een gelimi teerd bod, vanwege het alter natief van een negatief dou blet) en rondgepast. Commen tator Bob van de Velde voor spelde een impje winst voor de Noren, totdat het volgende te genspel op het scherm ver scheen: 1. ruiten aas 2. kleine ruiten na 3. klaver 8 van west voor zuids aas 4. harten 2 voor noords aas 5. ruiten vrouw (zuid harten weg) 6. harten getroefd in zuid 7. klaver getroefd in noord 8. harten getroefd in zuid 9. klaver getroefd in noord. Waarmee NZ dit zo eenvoudig ogende contract maar liefst twee down kwetsbaar! hadden gespeeld, samen met de +150 uit de ahdere kamer goed voor 8 imps, waardoor de Noren met 2723 weer de lei ding hadden genomen. Dit tegenspel had zeker kan sen gehad om mee te dingen naar de ABN-A ward, die jaar lijks op dit Merit-toernooi wordt uitgeloofd voor de tech nisch of tactisch beste presta- w/— •AHVÓ <*H2 OAH V43 106 B94 *A O 8652 AV742 M 1087t w%*9843 9 V B 107 65 1 010 «HB853 In de open kamer gingen Noren Helness-Stabell als r één down in 5 harten en sn^ rekenaars voorspelden datj les nog mogelijk was. Air Polen in de gesloten kami harten precies zouden hc zou Noorwegen met 1 winnen (precies voldoeij voor een ongedeelde toerrtf zege), als daarentegen de fj verintroever niet gevonf zou worden, zou de uitfc 10—10 worden, waarmee team van Jos Jacobs gedj, eerste zou zijn. j Het werd een anticlimax, v ook in de gesloten kamer in een slempoging op 5 haf, afgestopt en ook daar wer^ klaverintroever gevonf1 waardoor de stand 352} het voordeel van de N< bleef en het team-Jacobs] noegen moest nemen met" tweede plaats, wat in „Wimbledon der bridget nooien". natuurlijk een foj dabele prestatie mag wol genoemd. Correspondentie over dez^c briek: p/a Lehérstraat 10, AC Lisse. 1 door B. J. Nuys De indrukwekkende prestatie van Ton Sijbrands, zijn ge slaagde aanval op het wereld record blindsimultaandam- men, doet de vraag rijzen waar de grenzen van het menselijk denkvermogen liggen. Im mers, aan tien partijen tegelijk bezig zijn zonder een bord en zonder de notatie bij te hou den, geen fout te maken en dan bovendien nog meer te 'zien* dan het publiek in de speelzaal, dat is welhaast een bovenmenselijke verrichting. Ton Sijbrands heeft het zater dag 18 december toch maar ge leverd en daar waren 500 nieuwsgierige dammers op af gekomen, tot uit Groningen toe. Sijbrands beheerst het blinddammen tot in de perfec tie. Vreemd dat het vorige re cord, van de in 1964 overleden Leidenaar Wim Huisman, maar liefst 27 jaar stand heeft kunnen houden. Ongetwijfeld had Sijbrands bij een eerdere poging eveneens succes gehad. Het nieuwe record, tegen tien spelers (was acht) en boven dien nog een imposante score, 19—1!, is nauwelijks voor ver betering vatbaar. De gave van Sijbrands is natuurlijk niet te verklaren. Vermoedelijk zou den zijn capaciteiten in het be drijfsleven eveneens hun nut afwerpen, maar Sijbrands is nu eenmaal profdammer en geen werknemer bij een com- fmtercentrum. Zijn geheugen ijkt wèl op een computer, ge tuige de feilloze manier waar op hij het record veilig stelde en de moeiteloze wijze waarop hij de feiten over dampartijen uit zijn mouw schudt. Sijbrands' record zal ongetwij feld door de FMJD, de wereld- dambond worden erkend. SIJBRANDS Deze bond zal in een regle ment vastleggen hoe een vol gende recordpoging moet wor den gedaan. Een aanval op het nieuwe record zal niet door een Rus worden uitgevoerd, want de Sovjet-dambond vindt blinddammen schadelijk voor de hersenen. Inderdaad is het grensgebied tussen genialiteit en waanzin klein, maar daar mee hoeft men niet elke top prestatie op denkgebied als 'waanzinnig' af te doen. Sijbrands kwam uit tegen spe lers van Haagse clubs, (RDG, DIO), het Rotterdamse Con stant en Monster. Eén speler (Vrolijk, RDG) komt uit in de landelijke hoofdklasse, vijf in de landelijke eerste klasse (Van Gaans en Riesenkamp van Constant, Den Engelsman, Kok en Simons van DIO). De andere spelers treden op in de landelijke tweede klasse of de provinciale hoofdklasse. Een goed voorbeeld van Sij brands' kunnen blijkt in de partij tegen de met zwart spe lende Hugo Simons: 1. 3430 29—25 2. 30—24 19x30 3. 35x24 18—22 4. 33—29 14—20 5. 38— 33 10-14 6. 42—38 16—21 7. Wereldrecord i> r 31—26 11—16 8. 37—31 sf 9. 31—27 22x31 10. 36x27 18 11. 39—34 7—11 12. 44r 18—23 13. 29x18 13x31, 26x37 20x29 15. 34x23 25 16. 37—31 9—13 17. 31c 15—20 18. 41—37 3—9 19. j 41 10—15 20. 47 33—28 14—20 23. 43—39 30—35 25. 50x39. (i Het lijkt een eenzijdige fr te worden, omdat Sijbrand rieus aanvalt. Maar er nog een spannende fase i stellingen in elkaar schuijv 26.21—26 27. 45-40 1$ 28. 49—44 9-14 2 13—18 30. 39—34 44—39 12—17 32. 23x12 33. 27—22 14—19 34. 19—24 35. 34—29 11—lf( 22x11 6x17 37. 30-31 i 40—35. Er dreigde 2722 28x30 2 38. 13—18 39. 31—27 40. 39-34 10—14 41. 2—7 42. 43—39 7—1L Zwart heeft het laatste t maar de lelijke zet 7lL hem nog opbreken. Ziep. tram. 3. 27—22 18x27 44. 18x29 45. 28x30 27—31. Moet wel, immers 14—191 24x24; 17—22 30—24 en 2t mag niet meer door 24\t 46. 30—24 dreigt 24—19 2 47. 34x25 21—26 48. 3 26-31 49. 37x26 36-41. Ten koste van twee schijvt zwart doorgebroken. Nil. blijkt hoe slim Sijbrands L winst kan afwikkelen, f 50. 42—37! 41-47 gedwet 51. 33—28! 47x22 52. 14x23 53. 29x27. En Simons moest zich gel nen geven. Een schitteiT overwinning van Sijbranir

Leidse Courant | 1983 | | pagina 20