Overheid grootste prij sopdrij ver erkent: &een steun van bevolking flnalë Verenigde ziekenfondsen betreuren plannen Azivo Prijzenpot BON: Wall Street weer hoger £eicUe Qowta/ntWBÊ Zaterdag 8 januari 1983,73e jaargang no. 22470 Uitgave Westerpers,behorende tot SijthoH Pers. Apolhekersdijk 34,2312DDLeiden,Postbus 11,2300 AA, lel.071 -122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank!N.V. Leiden. Directeur•hoofdredacteur:I.J.Hallewas, Chef-redacteur:Wim Buijteweg. Advertenties: (excl.BTW) 0,56 per mm, kleintjes 0,34 per mm.'Abonnementen: (incl.BTW) per maand 20.41 (uitsl.aut.betaling)Jcwartaal 61,25, jaar 233,50. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel. 071-122248. Losse nummers 0,80 Ned. II om 19.11 uur Frank Kramer-show en om 23.15 uur nachtfilm „Kassbach". Morgen op Ned. I om 20.45 uur kwis „Ja natuurlijk" en op Ned. II om 19.30 uur „Story of the Cats". Vanavond op België 1 om 21.50 uur Amerikaanse film „Uit elkaar". HET WEER Enkele buien, waarvan som mige met hagel. Perioden met zon. Matige, nu en dan harde wind tussen zuid en zuidwest. Middagtemperatuur tussen drie en zes graden. Zon op 08.46, onder 16.48 uur. Schev. hoogwater 11.26 en 00.18 uur, laagwater 07.02 en 19.36 uur. Tass: Radio-actieve lading sateliet in dampkring verbrand MOSKOU De radio-actieve la ding van de Russische satelliet Kos mos-1402, die op de aarde dreigde neer te storten, is volledig ver brand bij het binnenkomen van de dampkring. Dat heeft het Russische persbureau Tass bekendgemaakt. Eerder op de dag was nog ontkend dat de sateliet naar beneden dreig de te komen. Volgens de Sovjet- Unie heeft de kunstmaan haar ta ken op 28 december van het vorig jaar beëindigd. Overigens bestaat het vermoeden dat alleen de reac tor van de kunstmaan is verbrand en andere delen van de spionage- sateliet nog om de aarde circelen. Wacht tot het rode licht gedoofd is WAGENINGEN Per etmaal worden er op iedere beveiligde spoorwegovergang in ons land gemiddeld 25 overtredingen gepleegd. Mensen die ondanks ge sloten overwegbomen of rood knipperlicht toch nog oversteken, veroorzaken een onaanvaarbare werksi tuatie voor het NS-personeel op de treinen. Dagelijks terugkerende levensgevaarlijke situaties op en langs het spoor leiden tot stress, ziekte en op den duur zelfs arbeidsongeschiktheid. Bovendien lijden de spoorwe gen alleen hierdoor jaarlijks al een schade van ruim 1,2 miljoen gulden. Dat zei officier van justitie me vrouw mr L. Heuveling van Beek gisteren voor het kantongerecht in Wageningen, waar twaalf „spoor wegovertreders" terecht stonden wegens onder ande re ongeoorloofd oversteken en langs de spoorbaan lo pen. Zij werden veroordeeld tot boetes van 35 tot 150 gulden. Hypotheekrente Rabo verlaagd UTRECHT De Rabobank verlaagt haar tarieven voor variabele hypotheken met in gang van maandag met 0,5 pet tot 8,2 pet (bij maandelijkse be talingen). Kenmerk van de va riabele rente is, dat deze niet geldt voor een vaste periode, maar regelmatig wordt aange past aan de geldende mark- trente. De Rabohypotheek- bank verlaagt de hypotheek rente voor hypotheken voor drie en vijf jaar vast met 0,3 pet tot 8,4 pet (bij maandelijkse betalingen), eveneens met in gang van maandag. DEN HAAG Van alle tarieven zijn die van de overheid in 1982 het sterkst gestegen. Vooral gas, elektriciteit en openbaar vervoer wer den duurder. De huis huur steeg met 8,6 pro cent, en de medische verzorging met 6,6 pro cent. En dat terwijl de gemiddelde prijsstijging in de particuliere sector vorig jaar (ten opzichte van 1981) zes procent bedroeg. Dit blijkt uit de jongste cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De gemiddelde prijzen zijn per half december vorig jaar 0,3 procent gedaald ten op zichte van half november. Deze daling is vooral veroor zaakt door het goedkoper worden van kleding en ben zine, van verse groenten en door het dumpen van de massaal aangeschafte voorde lige EG-kerstboter. Ook bloe men en planten en daalden in prijs. Kerstbomen waren gemiddeld acht procent goed koper dan vorig jaar, al poog den sommige handelaren indachtig de leus: Alles wordt duurder er toch een slaatje uit te slaan. Meer Zilveren Sleutels weer voor John van der Wiel EIDEN John van der Viel is gisteravond in het lubhuis van Roodenburg uit- [eroepen tot Leids sportman 'an het jaar 1982. De 23-jarige chaker werd daarmee de eer- [te individuele sporter die in jle nu dertienjarige geschiede- I »is van de Leidatoprijsuitrei- I cing tweemaal de bij de uit- rerkiezing behorende Zilveren >leutels in ontvangst mocht lemen. In verenigingsverband [resteerde de wielerclub Swift in 1971 en '76) wel hetzelfde. Can der Wiel werd in 1979 na iet veroveren van de Europe- e jeugdtitel tot Leids sport- nan gebombardeerd. Dit keer 'ormde de behaalde groot meestertitel de aanleiding om Can der Wiel wederom tot )>ortman van het jaar te ver liezen. Dio Deegenaars werd ^oor de jury (Lodewijk Kal lenberg, Cees van Duivenbode LC-sportredacteur Gert- jlfan Onvlee) de tweede prijs gedacht, Scylla kreeg de derde uitgereikt. pltleet Gerard Nijboer en |wemster Annemarie Verstap pen zijn gisteren in Amers- door de Nederlandse Éx>rtjournalisten uitgeroepen bt sportlieden van het jaar ;982. Nijboer, die in 1980 bij de ).S. in Moskou op de mara- hon tweede werd, behaalde iet afgelopen jaar in Athene -ie Europese titel op deze af tand. Annemarie Verstappen coorde tijdens de WK zwem- jien '82 in Ecuador goud op de pO m. vrije slag, zilver op de ■90 m. vrije slag en brons op e 4 x 100 m. vrije slag esta- ette. ■ot sportploeg van het jaar rerd het kwartet wielrenners ekozen, dat in Goodwood oud behaalde in de ploegen- ijdrit over 100 km. Het waren 'rerrit Solleveld, Gerard shipper, Maarten Ducrot en 'rits van Bindsbergen. De 'om Schreurs-prijs, een aan voor aankomende tóortlieden, was voor de atleet iob Druppers, die het afgelo- ën jaar vooral op de 800 me- ir heeft geschitterd. Zie verder pagina 10 Leidato-voorzitter Jan van Zijp overhandigt John van der Wiel de Zilveren Sleutels. uhbI VOORAL GAS, ELEKTRICITEIT EN VERVOER DUURDER moest worden betaald voor zoiets prozaïsch als een ei en zoiets noodzakelijks als medi sche verzorging in een zie kenhuis of andere instelling. Midden vorige maand lagen de prijzen gemiddeld 4,3 pro cent hoger dan half decem ber 1981. Produkten uit voor namelijk agrarische grond stoffen en particuliere dienst verlening stegen ongeveer in prijs volgens het gemiddelde van zes procent. De prijzen van agrarische produkten en vis (4,9 procent) en van ove rige industriële produkten (3,9 procent) bleven achter bij de gemiddelde zes pro cents-prijsstijging. Overigens zijn deze prijsstij gingen nog heilig vergeleken bij die in Argentinië. Daar zijn de kosten van levenson derhoud in december met 10,6 procent en in heel 1982 met 209,7 procent gestegen I— VS hervatten militaire leveranties aan Guatemala WASHINGTON Het Ame rikaanse ministerie van bui tenlandse zaken is gisteren ak koord gegaan met de levering van militair materiaal ter waarde van vier miljoen dollar aan Guatemala. Met dit besluit komt een einde aan een perio de van bijna zes jaar waarin dit Middenamerikaanse land, vanwege de massale schendin gen van de mensenrechten, verstoken was van Ameri kaanse leveranties. De rege ring van Guatemala zegt de goederen onderdelen voor helikopters nodig te heb ben om het linkse verzet ef fectief te kunnen bestrijden. Volgens het State Department is in Guatemala het afgelopen jaar op het terrein van de mensenrechten voldoende vooruitgang geboekt. Mensen rechtenorganisaties zijn het hiermee niet eens en wijzen er op dat het regeringsleger vorig jaar verantwoordelijk was voor de dood van vele duizen den onschuldige burgers. HAAG De Vere van Nederlandse [iekenfondsen (VNZ) be- reurt het dat ziekenfonds 'Lzivo pertinent niet wil jeewerken aan het innen an 2,50 eigen bijdrage bor medicijnen. VNZ- voorzitter Anbeek zei dit gistermiddag tijdens de ju bileumreceptie van Azivo, nadat de voorzitter van het ziekenfonds, R. Tous- saint dit plan had aange kondigd. Zoals deze krant gisteren schreef, is Azivo vooralsnog het enige ziekenfonds in Ne derland dat weigert mee te doen aan de eigen bijdragere geling die op 1 februari van kracht wordt. De heer Anbeek wist te vertellen dat deze rege ling in december democratisch tot stand was gekomen en, hoewel de VNZ het er ook he lemaal niet mee eens is, dien tengevolge moeten worden uitgevoerd. De Ziekenfonds raad, die eventuele maatrege len tegen de plannen kan ne men, onthoudt zich voorlopig van elk commentaar. Aan staande donderdag vergadert het Presidium van de raad over de plannen van Azivo. Op het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur was men terughoudend in de reacties. Plaatsvervangend directeur- -generaal van de volksgezond heid drs H. Eisen zei, dat het op grond van artikel 36 van de Ziekenfondswet mogelijk is de vergunning van een zieken fonds in te trekken. Maar. of ook tot deze stap zal worden besloten kon hij nog niet zeg gen: op het ministerie was of- ficiëel nog niets bekend over het boycotten van de eigen-bij drage door het Azivo. tAMARIBO De Su- ïaamse legerleider Desi üuterse heeft toegegeven at zijn bewind nauwe- ijks steun heeft onder de ürinaamse bevolking, jouterse deed deze uit gisteren in een in- ?rview met het Franse iad Le Monde. 4 het interview noemt Bou-, irse de verkiezingen in het, iirinaamse verleden „lach- jekkend". „De maatschappij, 'erd toen tegen het volk ge-i hiikt. Wij zullen de mensen een betere politieke opvoeding geven, zodat men kan zien hoe het werkelijk is". Hoe wankel de positie van Bouterse en de zijnen is werd gisteren opnieuw duidelijk, toen bekend werd dat mede- revolutionair van het eerste uur Roy Horb ontslag heeft genomen uit de legerleiding. Hij blijkt zich kort na 8 de cember van de moord op vijf tien oppositieleiders te hebben gedistantieerd. Horb is nu ge woon militair, maar doet geen militair werk meer. Naar ver luidt houdt hij zich bezig met grondbeleid, een taak die hij al eerder heeft uitgeoefend. Uit andere bronnen is evenwel vernomen dat Bouterse het ontslag van Horb heeft gewei gerd. Zekerheid was hierover vanmorgen niet te krijgen. De Nederlandse regering heeft gisteren bekendgemaakt dat de militaire attaché in Surina me, kolonel D. Van Tussen broek, naar ons land terug keert. Daarmee wordt voldaan aan een verzoek van Bouterse. Na het opschorten van de ont-| wikkelingssamenwerking door Nederland had Suriname de post van militair attaché in, Den Haag al opgeheven. Pagina 5: Steun voor Bouter se brokkelt verder af i „Gevangen" In een park in het Amerikaanse Milwaukee werd deze eend ge signaleerd. Het dier worstelt met de plastic houder van een acht tal bierblikjes. Het dier, dat door deze „versiering" niet kan eten, wordt in de gaten gehouden door leden van de plaatselijke die renbescherming, die het beest willen vangen om het van het ob stakel te bevrijden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Steun voor opstandige kolonel in El Salvador SAN SALVADOR De mili- itaire bevelhebber in de Salva- jdoraanse provincie Cabanas, ■kolonel Sigfrido Ochoa, die gisteren in opstand kwam te gen het opperbevel, heeft steun gekregen van een in de Verenigde Staten opgeleid eli te-bataljon. De opstandige mi litairen eisen het vertrek van minister van defensie José Guillermo Garcia. Kolonel Ocha kwam in op stand toen hij hoorde dat hij was weggepromoveerd tot mi litair attaché in Uruguay. De kolonel wordt door de VS be schouwd wordt als een van de beste militaire bevelhebbers van El Salvador. Hij wordt ge prezen om de wijze waarop hij met de hulp van de bevolking rust heeft gebracht in zijn ge bied. Volgens waarnemers is de opstand vooral gericht te gen de zeer invloedrijke groep van de extreem-rechtse ex- majoor Roberto d'Aubuisson, die momenteel voorzitter is van de grondwetgevende ver gadering van El Salvador. Georgette Hagedoorn in „Het leven is te kort" De onverwoestbare actrice Georgette Hagedoorn is nog steeds goed van de tongriem gesneden. Tot deze conclusie komt verslaggever Leo Thuring op de voorpagina van onze bijlage Finale. Hij zocht haar op naar aanleiding van het feit, dat zij op het ogenblik op de planken staat waar zij ooit haar carrière begon, namelijk die van de Koninklijke Schouwburg in Den Haag. Vandaag en morgen is zij er nog te bewonderen in de vrije produktie „Het leven is te kort" van André van den Heu vel en Kitty Janssen. „Op het toneel heb ik leren vliegen", zegt zij van zichzelf, „en vliegen doe ik nog steeds. Met mijn aow en met een karkas, waarvan de belangrijkste schroeven nog steeds vast zitten". Hoe lang het geleden is dat zij in Den Haag begon? „Stel toch niet zulke verdrietige vragen, want ze herinneren me te pijnlijk aan vervlogen dagen", verzucht zij. VERDER IN FINALE: 1983 Jaar van de Com municatie: de tijd van ver wondering is voorbij. Donkere wolken boven Londense Boat Show. Onbekende episode uit verzet: driehonderd Achterhoekers in laatste oorlogsda gen „Canadees". Fred Zandvliet, wandelende vraagbaak van KLM, na 47* jaar uitgeorganiseerd. Epcot: Amerika's nieuwste toeristische attractie. Het botje van Goethe: vrucht van „enig nadenken en toeval". Marathontitel van Rosa Mota betekent een overwin ning voor de Portugese vrouw. Klaas Nuninga van topsport naar breedtesport: vijf jaar bij Euro-Sportring. NEW YORK - De koersen op de grote effectenbeurs van New York hebben gisteren het record van donderdag al weer gebro ken. Sloot de Dow Jones-index van de industriële aandelen don derdag op het recordpeil van 1070,92, gisteren stond de index bij het slot van de handel op 1076,07. Er werden ruim 127 miljoen aandelen omgezet tegen ruim 130 miljoen op donderdag. De koersstijging vloeit voort uit de verlaging van de rentetarieven die de banken elkaar onderling berekenen. Dat zou duiden op een verlaging van het disconto binnen afzienbare tijd. Voor twee ton verdovende middelen in beslag genomen NIEUWVEEN De rijkspoli- tie heeft afgelopen dinsdag in Nieuw veen een vrachtwagen in beslag genomen, waarin marihuana met een waarde van 200.000 gulden zat. Het spul was afkomstig uit Ghana en onderweg naar Amsterdam en zat in de dubbele wand van een aantal kisten. De politie heeft een 33-jarige Amster dammer aangehouden. Het on derzoek in deze zaak naar mo gelijk andere betrokkenen wordt voortgezet. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Björn Borg, Jimmy Connors, John McEnroe, Ivan Lendl. Ze zijn er allemaal weer als de kippen bij als er 650.000gulden in de prijzenpot zit. Onze sportredactie meldt over het tennistoernooi in het Amerikaanse Rosemont hoe de prijzen vallen en mogelijk ook wat de spelers ermee gaan doen. Een ding doen ze er niet mee, een abonnement nemen op deze krant. Dat laten ze aan anderen over. U weet er vast wel een. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend m? Ceidoc Sou/tont

Leidse Courant | 1983 | | pagina 1