Sombere wolken boven Londense Boat Sho\j De tijd van verwondering is voorbij 3 m 1983 HETJAAR I VAN DE COMMUNI CATIE ÏÉPt. ZATERDAG 8 lANUARll LONDEN De 29e Interna*- tionale Boat Show is afgelo pen woensdag onder sombere wolken in de Londense ten toonstellingshal Earls Court begonnen en zal duren tot 16 januari. Met kwinkslagen en vrolijke plooien in hun gezicht proberen fabrikanten en ver kopers het te verdoezelen, dat het huilen hun nader staat dan het lachen. Ze treuren omdat de klad er in gekomen is. Boten verkopen tegenwoor dig nog slechter dan auto's. Zelfs tweedehands raak je ze moeilijk kwijt. De Britse ex-premier Edward Heath probeert al bijna twee jaar zijn geliefd oceaanjacht „Morning Cloud'-' te verkopen, maar zonder enig succes. Toen hij in 1977 Mor ning Cloud liet bouwen, moest Heath voor dat schip 80.000 pond neertellen. Oorspronkelijk was hij van plan er ongeveer 100.000 pond voor te vragen. Sedertdien is het echter tot hem doorgedrongen dat hij zich heel gelukkig mag prijzen, als iemand voor dat snelle jacht van ruim 13 meter lengte 55.000 pond betaalt. In het laatste num mer van „Yachting World" adver teerde Heath zijn Morning Cloud onder „dringend te koop aangebo den". De eigenaar van het fraaie scheepje deelde wanhopig mee, dat hij geen enkel redelijk aanbod z .u afslaan. Op de jaarlijkse Boat Show in Lon den geven alle fabrikanten en hun verkopers gewillig toe dat hun vooruitzichten niet bepaald gunstig zijn. Maar wanneer je Earls Court binnenkomt zou je niet zeggen dat daar iemand problemen heeft. Wat een weelde en welk een luisterrijk vertoon! Meer dan 450 fabrikanten expose ren hun scheepjes en aanverwante produkten. Fris geschilderde zeil en motorboten staan zo dicht op el kaar gepakt, dat het voor aspirant- kopers erg moeilijk moet zijn een goede keuze te doen. De overweldi gende indruk die je opdoet is de zelfde als die welke je krijgt wan neer je de automarkt bekijkt: er zijn veel te veel merken en te veel verschillende modellen. Ondanks de slechte tijden en het feit, dat plezierboten onder het dure speelgoed gerekend worden, moet je toch geen miljonair zijn om je in Earls Court een vaartuig te kunnen aanschaffen. De Gebroe ders Salter van Folly Bridge bij Oxford verkopen voor 695 pond een leuk motorbootje van glasvezel. Het is geen ding waarmee je de oceaan oversteekt, maar als je dicht genoeg bij de kant blijft, is er wei nig gevaar dat je er mee naar de kelder gaat. Drijvende paleizen Voor mensen die wat meer geld kunnen besteden, is er de Belgische onzinkbare Etap 20, een jacht dat tijdens de duur van de Boat Show in Londen te koop aangeboden wordt tegen de speciale prijs van 4502 pond. De Etap 20 komt uit Malle (Antwerpen). De betrokken >1 nog steeds f Falklan^rorlo^^ir, Niets is vreedzamer dan de sport. Wie rustig wil genietek het zeilen, denkt niet aart d° En toch hebben de organist' van de 29e Boat Show in LP het nodig geoordeeld de tèih stelling gedeeltelijk in het tel plaatsen van het recente Fall| conflict. Boven de boten, aai plafond, hangen een Ha.rri® van de RAF, die in de omJj van de Falkland-eilanden' irl is geweest, en (voor de eerst® in Londen) een door de 9 buitgemaakte Argentijnse Tul Er is ook een vrij grote stand I op de Britse strijdkrachten eel van het oorlogsmateriaal 'ter? stellen dat gebruikt werd L. Falkland-oorlog. Een kleinf* gentijnse pantserwagen van 5, makelij en een grote Argei; militaire auto van het merk N| des, die de Britten eveneens tl maakt hebben, staan daar te j| Voor die Mercedes gebruikt* Britse militairen evenwel nigj woord buitgemaakt maar vl uitdrukking „bevrijd van dS gentijnen". Deze stand is verdj vuld met een landingsval hefschroefvliegtuigen, rakettl projectielen voor luchtafweeip Dit oorlogsmateriaal valt in dp Show helemaal uit de tooiÉ heeft tot gevolg dat vreedzanw hebbers van de edele wateS met een wrange nasmaak L naar huis gaan. L ROGER SIF De Verenigde Naties hebben 1983 uitgeroepen tot het Jaar van de Communicatie. Zo hebben we ook het jaar van het kind en van de vrouw gehad. Reeksen van jaren zijn er geweest waarin de Verenigde Naties een thema ter nadere bezinning aan de orde stelden. Nog nooit is het gebeurd, dat in zo'n jaar op het terrein van dat thema grote omwentelingen tot stand kwamen. Maar dat hoefde ook niet. Veel meer was het de opzet te ko men tot een plaatsbepaling: waar staan we en wat is de koers, die we moeten uitzetten om verder te kunnen gaan? Zo zal het ook gaan in het Jaar van de Communicatie. Overheids- en par ticuliere instellingen, industrieën, stichtingen en verenigingen, samen zullen zij de balans opmaken van hetgeen de communi catie ons tot dusver heeft gebracht. Om vervolgens te bekijken, wat we er verder mee kunnen doen. Wellicht ook, wat we er vooral niét mee moeten doen. Want met communicatie, in al haar vormen, hebben we iets in handen waarmee samenlevin gen gemaakt en gebroken kunnen worden. In de eerstvolgende weken zullen wij ruime aandacht besteden aan dit thema met onderwerpen, die soms mijlen ver uiteen lijken te liggen, maar waarvan de overeenkomst is dat ze allemaal met communicatie te maken hebben. In 't groot, maar vooral ook „in het klein", op de terreinen van het dagelijkse leven, want elke vorm van communicatie begint juist in dat gewone leven van alledag. Vandaag komt de techniek aan bod, want communicatie mag dan een zaak van menselijk gevoel zijn, zonder de techniek zou ze maar in een heel klein kringetje ronddraaien. Daarom kun je ook nooit per definitie stellen, dat menselijk gevoel en tech nisch vernuft niets met elkaar te maken hebben. Dat zou, om te beginnen, al een communicatiestoornis van de eerste orde zijn. Aan de andere kant hoeven we ook niet alle verworven heden van de techniek keurig op een rijtje te zetten: daar heb ben we encyclopedieën en jaarbeurzen voor. Een doelbewuste keus kan zijn: Philips Telecommunicatie Systemen, een der hoofdindustriegroepen van de Nederlandse multinational Phi lips, waarvan het „hoofdkwartier" in Hilversum is gevestigd. Met zijn 19.000 employés over de hele wereld 6400 in Neder land behoort het bedrijf tot de toonaangevende industt op het gebied van de telecommunicatie. En, om nu toch j even een paar dingen op een rijtje te zetten, in die commuj tie zijn onder meer begrepen: telefooncentrales voor open en bedrijfsdoeleinden, transmissiesystemen, geïntegreerd^ temen voor data-, tekst- en telexverkeer, verkeersregels) men, mobiele radio-telecommunicatie en systemen en t^ nals voor tal van nieuwe ontwikkelingen op het gebied vq telecommunicatie. j Op deze pagina een weerslag van een gesprek dat onze veij gever Aad Schouten had met de heren D. C. Geest, voorj van de directie Hoofdindustriegroep Telecommunicatiesj men en directeur van Philips Telecommunicatie Industri Anton F. Philips, adjunct-directeur van deze organisatie, J nen met oog voor techniek, zeker. Maar ook voor de sai hang van die techniek met het gewone menselijke leven alledag. TECHNISCH IS ALLES MOGELIJK, MAAR DE KEUZE IS MOEILIJK HILVERSUM Het was nog in december 1982 „Even" een televisieverbinding ge maakt tussen San Francisco en het hoofdkantoor van Phi lips Telecommunicatie in Hil versum. En dan zeker niet om een rechtstreekse uitzending van „Dallas" of zoiets op te vangen, maar om een eigen stuk werk te bekijken. Het was namelijk de dag, waarop de 3500 kilometer lange digi tale verbinding tussen Chica go en San Francisco in ge bruik werd genomen. De langste ter wereld in zijn soort, met meer dan duizend ondergrondse versterkersta tions. Goed voor 140 miljoen data-bits per seconde of 2000 telefoonkanalen. Kosten twin tig miljoen dollar. Daar mochten ze in het hoofdkan toor van de leverancier wel even voor gaan zitten. De feestelijke opening van het project kwam piekfijn op het scherm, compleet met een dankbetuiging van de Amerikaanse opdrachtgever. Leuk, maar de gedachten waren in Hil versum al weer bij de volgende op drachten voor dit geavanceerde transmissiesysteem. Orders uit veertien landen, waaronder zeven Europese. Wat een markt, die telecommuni catie in al haar vormen! De wereld besteedt er in onze dagen zo'n 90 miljard per jaar aan. Als het zo doorgaat loopt dat bedrag nog bin nen dit decennium op tot 200 mil jard. Werk genoeg ook voor de Hoofdindustriegroep Telecommuni catie Systemen van Philips, in alle windstreken. In Saoedi-Arabië een karwei, dat beschreven wordt als „het telefonieproject van de eeuw", niet alleen door zijn omvang, maar ook door de technische verfijning ervan. Modernisering van het ver keersregelsysteem in Bombay. Te letekst voor Scandinavië. Commu nicatie in dun- en dichtbevolkte gebieden, verbinding tussen we relddelen. Maar ook een markt, waarop niets te geef is. Wie mee wil doen heeft nogal wat nodig op het gebied van research, vakman schap, management. En dat telt al helemaal zwaar als je opereert vanuit een klein land, met vanzelfsprekend een betrekkelijk kleine thuismarkt. Een thuismarkt, waarop bijvoorbeeld de eigen PTT bekend staat en gewaardeerd wordt als een bijzonder kritische klant, die nooit afgaat op de offerte Belgische firma is een van de wei nige buitenlandse exposanten op de 29e Internationale Boat Show van Earls Court. De Finse firma Siltala bouwt reus achtige zeilboten, waarvan het goedkoopste model, een Kaag van het type Nauticat 33 Mk. II, in Groot-Brittannië verkocht wordt voor 41.217 pond. De duurste Kaag van deze fabrikant, de Nauticat 52, komt op 159.672 pond. Talrijke Britse fabrikanten van plezierboten brengen luxe iachten en zogeheten „sport cruisers op de markt waarvan de prijzen schom melen tussen 17.000 en 130.000 pond. Hoe onwaarschijnlijk het in deze tijd van economische narighe den ook moge klinken, dergelijke drijvende paleizen worden nog ge regeld verkocht. De beste klanten zijn zelfs geen Arabieren of Ameri kaanse miljonairs, maar wel grote bedrijven of charterfirma's die met het verhuren van zulke luxe jach ten veel geld hopen te verdienen. Opvallend is, dat hoe duurder de Britse plezierschepen zijn, des te ordinairder zij er aan de binnen kant uitzien. Zij werden uitgerust met veel rode, blauwe en beige stoffering, gele of bruine schemer lampen die zo weinig mogelijk licht geven, een grote bar, gemakkelijke zitjes en lage tafeltjes. Het mooiste dat dit jaar in Earls Court te zien is, heeft eigenlijk niets te maken met spelevaren. Jack Whitehead en Norman Ga- ches, twee Britten die internationa le faam genieten als houwers van boegbeelden voor schepen, hebben er een eigen stand. Daarop werken Een door de Britten buitgemaakte Argentijnse Pucura hangt boven de schepen van de Boat Show 1983 in het Londense Earls Court. zij aan een reusachtig houten boeg beeld, bestemd voor HMS Warrior, het laatste schip van de Britse ma rine dat zo'n versiering droeg. HMS Warrior was bovendien het eerste Britse ijzeren slagschip. Het liep in 1860 van stapel en was het antwoord van de Britten op het in 1859 door de Fransen gebouwde houten oorlogsschip „La Gloire" dat een ijzeren korset had. Veel van de „Warrior" is bewaard geble ven. Sedert 1979 wordt het schip gerestaureerd om daarna perma nent tentoongesteld te kunnen worden. Het oorspronkelijke boegbeeld van de Warrior dat de oorlogsgod Mars voorstelde is verdwenen. Jack Whitehead en Norman Gaches ma ken nu een nieuwe Mars. Daarvoor hebben zij meer dan drie ton Cana dees hout tegen elkaar gelijmd. Beide kunstenaars zijn al ver ge vorderd. Het resultaat van hun beeldhouwwerk is prachtig. Op de Boat Show in Earls Court beitelen zij rustig voort. Het is een fascine rend gezicht. Als het boegbeeld he lemaal af is, zal het ruim 4,5 meter lang zijn. De liefhebbers van surfing komen in Earls Court ook aan hun trek ken. Alles wat je voor die sport no dig hebt, of je nu een beginneling of een echte „racer" bent, is te zien. Vroeger trok de Londense Boat Show bijzonder veel buitenlanders aan. Of dat dit jaar ook het geval zal zijn, valt af te wachten. Hoewel de waarde van het pond opnieuw gedaald is, kunnen een reisje naar en een kort verblijf in Londen be zwaarlijk goedkoop genoemd wor den. De gevolgen van de hoge in leen nog maar bij het huiselijk ge bruik straks een terminal in de kamer staat, gekoppeld aan nog veel meer mogelijkheden, gaan de factoren tijd en geld een rol spelen. Met name de kosten èn de toegang tot allerhande informatiebronnen zijn van groot belang voor het suc ces. Hoe dat gegeven in de samen leving gesitueerd zal worden - we zullen het binnen niet al te lange tijd wel zien. Hilversum houdt het er op, dat we vóór 1990 in elk geval zullen weten waar we staan. Uitbouw Het zal niet voldoende zijn om daarbij alleen naar onze naaste om geving te kijken, zelfs niet alleen naar de westerse wereld. In de ont wikkelingslanden bij Philips Te lecommunicatie Systemen conse quent aangeduid als „de zich ont wikkelende landen" is uiteraard ook het een en ander aan de gang. Alleen men mist daar in veel ge vallen de infrastructuur, die bij ons een snelle verdere uitbouw moge lijk maakt. Toch is juist de telecommunicatie een van de belangrijkste middelen, om ook daar tot die uitbouw te ko men. Aan de basis staat het meest eenvoudige voorbeeld: als een boer van heinde en ver met zijn koeien naar het spoorwegstation komt om die beesten naar de markt te kun nen brengen, moet de trein ook wel juist op die dag rijden. Als 't een dag later wordt hoeft het allemaal niet meer. En als met inspanning van alle krachten medische posten zijn ingericht, helpt dat ook al wei nig in landstreken waar geen tele foon is. In positieve zin valt ook te denken aan de mogelijkheden bij het on derwijs in die gebieden. Via satel lietverbindingen kan één onderwij zer wel honderdduizend leerlingen bereiken. In India zijn daar tref fende voorbeelden van te vinden. Ook op medisch gebied trouwens. In Hilversum kan men zich erover verbazen, dat telecommunicatie nog zo weinig wordt gezien als een zaak, die bijzonder relevant is voor de ontwikkeling van een land. Ter wijl wij, met onze veel verder ge vorderde ontwikkeling, allerlei vormen van telecommunicatie als een vanzelfsprekende zaak zien. Tegenstelling En daar heb je dan zo'n tegenstel ling, waaraan we in ons dagelijkse leven weinig denken. Wij kunnen 76 pagina's tekst in 0,2 seconden overseinen met een kans op fouten, die in de buurt van één op één mil- S Zaken doen onderweg: over de hele wereld. de autotelefoon heeft afzetgebieden gevonden Waar boodschappen tot voor korte tijd per overgebracht, heeft nu de schotelantenne haar intrede gedaan. van één enkel bedrijf. Zelfs al is dat bedrijf dan een Nederlandse in dustrie zoals Philips Telecommuni- Alles kan Ook zijn de bakens in het woelige vaarwater van de telecommunica- tie-industrie in de loop van de tijd verzet. In de beginjaren vond ie dereen alles wat aangeboden werd even mooi. We leefden nog in het stadium van de verwondering. Maar die tijd is voorbij. Overheids bedrijven en particuliere instellin gen gaan terdege na, wat de prakti sche gebruiksmogelijkheden zijn van nieuwe uitvindingen. Zij ko men daarbij in contact met de alle daagse gebruiker: de gewone parti culier in z'n huisje met zijn tuintje of de flat. De stem van dié klant wordt toch wel vaker gehoord dan soms wordt aangenomen. Een voorbeeld van een aantal jaren geleden: de beeldtelefoon. Die zou er allang zijn geweest als de samen leving van alledag er rijp voor zou zijn geweest en de kosten laag. Maar dat was niet zo. Bij proefop stellingen bleek, om maar iets te noemen, dat mensen uitvoerig hun haar gingen kammen en hun dasje rechttrokken voordat ze de tele foon opnamen. De ingreep was nog te groot voor dat moment. Soortgelijke vragen zijn er ook rondom de „beeldvergadering", waarbij alle deelnemers gewoon thuis kunnen blijven en via het scherm met elkaar confereren. On derzocht wordt of we onder bepaal de omstandigheden het directe per soonlijke contact wel kunnen mis sen. Het komt eigenlijk hierop neer: technisch is Mies te maken. Maar de kunst voor nu en voor de naaste toekomst is: alleen dat te maken, waarvan op redelijke gronden valt aan te nemen dat er behoefte aan is om constant nieuwe mogelijkheden te testen op hun nut. Uitdaging Dat is een uitdaging van wereldfor maat: alles kunnen maken en dan een keuze moeten bepalen tussen „ja" en „nee". In Frankrijk loopt een proef met het elektronische te lefoonboek. Even zien hoe dat gaat? In Hilversum staat zo'n ter minal, waarmee dat kan. De naam van een Frans stadje wordt inge tikt. Kunnen daar bekenden wo nen, van wie we voor de aardig heid het telefoonnummer opvra gen? Ja, dat kan. Maar het kan ook, dat. iemand dat stadje heeft uitge kozen om er de jaarwisseling door te brengen. Dan is 't gemakkelijk, als de boodschappen besteld zijn. Goed. Op simpele afroep verschij nen darr op het scherm alle slagers van het stadje, compleet met tele foonnummer en adres. Alleen de specialiteiten waarin ze zich heb ben bekwaamd staan er niet bij, maar wellicht kan daar te eniger tijd ook nog in worden voorzien. Toch is het meer dan een aardig heidje. Als en nu blijven we al Anton F. Philips: „Technisch» les te maken. Veel meer gati nu om de vraag, waar well behoefte aan is". a vit joen ligt. Daartegenover de siP dat het in sommige ontwikk# landen al moeite genoeg köF een brief per post bezorgd te' gen. J Wij zijn er aan toé telefoon j! auto te installeren voor daf gebruik. In die landen is de P van onze vaderlandse PTT j8 'ns wat van je horen" als ë'ënjl van een andere planeet. Toch wonen we allemaal of zelfde aarde. s Als gezegd wordt, dat telëcoi' nicatie een onderdeel is vat? wikkelingshulp, dan is daar r minst wel iets van te begrijp?' AAD SCHO^ - C Een geavanceerd telefoonsysteem, waarin de geschoolde technicus zich thulsvoelt. De transistorradio: communicatiemiddel in gebieden, waar andere tchnische vormen van contact nog in de kinderschoenen staan.

Leidse Courant | 1983 | | pagina 16